NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ie Jaargang. Zaterdag 21 Juni 1890. No. 2136» ABOHKKMÉKISPEHS: AS VEETEn'TISI: S' E U 1S. liI N Al IS Ai LAN FEU1LLETO N. De Familie Causson. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummert- 0-05. Dit blad verschijnt dagelpkr, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1Ï3. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Grroote letters naar plaataruiinse. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen dooi onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantier». Directeuren-Uitgever# J. C. PEJ5RSB00.2S. en 3. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Bublicite Mrangère G. L. BAUBM Co.t JÜXlh JONKd, Snes., Baryt 'èUü iaa*>o*rg hètmtmarire. Haarlem, 20 Juni 1890. Door onzen vroegeren stadgenoot, den heer H. Vos te Utrecht, die ook hier ter stede zijn naam als calligraaf en pcn- teekenaar heeft gevestigd door de fraaie oorkonde weike hij ter gelegenheid van het laatste jubileum van de Koninkl. Liedertafel Zang en Vriendschap", heeft vervaardigd, is, ter gelegenheid van de aanbieding, aan Z. M. den Koning en aan het gemeentebestuur van Utrecht, van een gedenkpenning, een keurige, met een afbeelding van de voorzijde van d~n penning en van het nederlandsche en utrechtsche wapen voorziene oorkonde vervaardigd, vermeldende het feit der aanbieding en de gelegenheid (het Wa- terloofeeat) waarbij hij aangeboden werd. Het Utreehtsth Dagblad roemt de uit voering daarvan zeer. In de koninkl. rijtuig-fabriek van de firma Beïjnes alhier, wordt een salon wagen vervaardigd voor den goeverneur- generaal in Ned.-Indië. De wagen moet vóór 1 November a. s. gereed zijn, en de kosten worden geraamd op ƒ20,000. In de sociëteit //Vereeniging" werd Donderdagavond een concert gegeven door de koninklijke kapel van het regi ment Grenadiers en Jagers. Dit corps, dat nog altijd onder de beste van ons land mag worden gere kend, heeft zijn naam hier weder schit terend hooggehouden. Een uitgezocht pro gramma werd ten gehoore gebracht. De leden der sociëteit waren met hunne da mes in grooten getale opgekomen, zoo zelfs, dat niet alleen de tuin, maar ook nog een groot gedeelte van de concert zaal bezet was. Donderdagavond trad in de kleine zaal van //Felix Favore" eene amerikaansche dame op, mevrouw Leavitt. Deze dame die naar sehatting 60 jaar is, reist de wereld door om voordrachten te houden ter bestrijding van drankmisbruik. Zij heeft gereisd in Amerika, Austra lië, China, Japan, Engelsch-Indie, Bir- mah en nu laatstelijk in het Congo- gebied. Na een korte inleiding door den heer G. Velthuijaen en een gebed door den zelfde, werd door de vergadering een couplet van het//Wien Neerlands Bloed" gezongen. Daarna nam mevrouw Leavitt het woord, natuurlyk in het engelsch. Iedere ziu werd door den heer Velthuijaen in het hollandach overgebracht. De spreek ster deelde mede hoe in de aziatischeen afrikaansche landen, door haar bezocht, het drankgebruik zeer groot is, welke drank door de europeesche volken, soms met geweld, daar is ingevoerd. In Duitschland zeide zij o. a. is een 8terke-drank-fabrikantdie elke drie weken een stoomboot vol drank naar Afrika zendt. Hier in Holland, zegt spreekster, wordt in verhouding nog meer alcohol gebruikt dan in Engeland en Amerika. In Engeland sterven jaarlijks 80,000 personen een vroegtijdigen dood door den drank. Drievierde der lijders in de gast huizen, hebben kwalen, gesproten uit het misbruik van alcohol. De gemiddelde leeftijd van een geheel-onthouder is 64 jaar en 2 maanden, eu die van een drin ker 35 jaar. Uit hare rede bleek verder, dat me vrouw Leavitt 25 jaar lang als onder wijzeres den kost heeft verdiend voor hare kinderen. Na het einde der rede riepen de aan wezigen in een psalmvers Gods zegen over de spreekster in. Daarna nam mevrouw Douairière de KlerckVan Hogendorp uit den Haag het woord en deelde mede, dat op het nationaal petitionnement der vrouwen aan de Tweede Kamer 38000 haudtee- keningen zijn geplaatst en het advies der Commissie van Rapporteurs. Zij wekte in welsprekende bewoor dingen de aanwezigen op, steeds in het belang dezer zaak, afschaffing van de reglementeering op de prostitutie en het verbieden van huizen van ontucht, ijve rig werkzaam te blyveu. Na een gebed, uitgesproken door den secretaris van de Middernachtszending, ging de vergadering uiteen. Bij de Vereeniging „WelMgheiil Raar Veraapsf hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kaRtoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars kecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmanskneeht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wensehen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Woensdag promoveerde aan 's rijks universiteit te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap de heer D. M. van Gelder de Neufville, mendaal. geboren to Bloe- Naar wij vernemen ia C. Kortekaas, uit Haarlemmermeer, die meermalen ge vangenisstraf onderging, voor eenige da gen in de gevangenis te Hoorn over leden. Letteren en Kunst. Po9sart zal in October en November gastvoorstellingen in ons land gevenmet hem komt Emil Draeh. Eerlang zal bij Rieter-Biedermann te Leipzig het licht zien het klavieruit treksel van S. De Lange's Oratorium Mozes. De Eerste Kamer is bijeen- geroepen tegen Woensdag 25 Juni des avonds te 8% uur. De internationale wieler- wedstrijden te Berlijn zijn voortreffelijk geslaagd. Hoewel het den eersten dag (Zondag) hard regende, waren er zeer vele toeschouwers, die da verschillende nominers en vooral den wedstrijd om /yhet meesterschap voor Europa op het twee wiel" met groote belaugstelling volg den. De uitslag was de volgende: I. Internationale wedstrijd voor veilig- heidswielers 3000 M., Ie pr. Stroet- hoff (Am8t.), 2e pr. Too Herbei (Mann heim), 3e pr. H. H. Sansom (Londen). II. Internationale wedstrijd voor twee- wielers met voorgift, 3000 M. Ie pr. Fr. Pochman (Boheme) met 140 M. voorg. in 5 min. 15 Va sec., 2e pr. J. Göbel (Mainz), 3e pr. A. Lehr. III. Internationale wedstrijd voor drie wielers, 5000 M. Ie ren: 4 mededingers, onder wie Scheltema Beduin van Amster dam. Wegens een gebrek aan zijn rijwiel moest Beduin spoedig den strijd opgeven, zoodat Stumpf (Berlijn) als no. 1, Hsr- bel (Mannheim) als no. 2 en Mannfeld (Leipzig) als derde aankwamen. In den 2den ren ging Beduin opnieuw af en nam hij weldra de leiding. Tweede was H. van Leeuwen, 3de Stroethoff (Am3t.) 4de H. H. Sansom (Londen). In den beslissingsstrijd behaalde O. Stumpf (Berlijn) den len prijs in 10 min. 51 Vs sec., dicht gevolgd door Ba- duin (2e pr.) en Stroethoff (3e pr.) IV. Meesterschap van Europa op het tweewiel. De winner OEtvangt den naam van meester op het tweewiel voor Europa. Prijzen: cub tor waarde van 500 M., geschonken door den ^Verein für Velo cipede Wettfahren", met gouden medaille en oorkonde. Voor den 2n: kl. gouden medaille en voor den 3n zilveren me- medaille. Winnersle A. Lehr. (Frank fort), 2e Adams (Londen), 3e Ed. Schro der (Dresden). V. Internat, tandem-wedstrijd. 3000 M. Elk 2 prijzen, gewonnen door O. Stumpf met H. Mayer en J. Eschermann met F. Eraberg, allen Duitschers. Den tweeden dag (Maandag) was het weder gunstiger. De grootste belangstel ling wekten de nommers Keizer-Frede- rik-wed8triid op het tweewiel en de in ternationale wedstrijd op het tweewiel over 30 kilometer. Ia beide rennen won Aug. Lehr uit Frankfort a/M. I. Internationale wedstryd voor veilig- heidswielers met voorgift. 3000 M., 5 mededingers. 1 Tob. Herbei met 40 M. voorgift in 5 miu. 342,5 soc.; 2. Stroet hoff (Amsterdam) met 20 M. voorgift en 8. H. H. Sanson (Engeland) zonder voorgift. II. Meesterschap op het driewiel voor Europa. 5000 M. Cup ter waarde van 500 M. met gouden medaille en oor konde. De winner ontvangt den titel: Meester op het driewiel voor Europa. Tweede pr. kleine gouden med. (waarde 50 M.) 3e pr. zilv, med. Winners: O. Stumpf (Zugvogel, Berlyn) eerste in 10 min 4i,6 sec., Schelteiaa Beduin (Am sterdam) tweede, J. Eschermann (Ham burg) derde. III. Keizer-Frederik-wedstryd op het tweewiel 7500 M. le pr. cup, geateld door Keizer Frederik, benevens gouden med. (500 M.) en oorkonde, 2o pr. goud. med (50 M.); 3e pr. zilv. med. Na een feilen strijd was de uitslag: Aug. Lehr, in 14 min. 42 sec.; Jos. Soe- bel (Mainz), P. Naumann (Halle). IV. Internationale wedstrijd op het driewiel met voorgift. Drie prijzen. Zon der voorgift behaalde Scheltema Beduin (Amsterdam) de overwinning, waarna Tob Herbei (Mannheim) en W.v. Leeu wen (Arnhem) te gelijker tyd in 3 min. 461 s sec. het eindpunt bereikten. V. Internationale wedstrijd voor tan dems met voorgift, 2000 M. Elk 2 pr. gewonnen door J. Eschermann met Fr. Emberg in 3 min. 35Vs sec. en O. Stumpf met H. Mayer, allen Duitschers. Tegen deze beslissing werd protest aangeteekend, omdat de winners de bepalingen over treden hadden. VI. Internationale wedstryd op het tweewiel, 30 kilometer. Drie prijzen van 200, 100 en 50 mark. Winnaar Aug. Lehr. in 1 u. 1 min. 28Vs sec. op het wiel gevolgd door J. H. Adams (Londen). Derde was Jos. Goebel (Mainz). Boven dien werd eene gouden med. toegekend aan P. Naumann, die de meeste malen als le voor den eindpaal reed. Geen der 10 mededingers sloeg een record. De Noor d-A merikaansche Examiner behelst een uitvoerige bericht over de aankomst en de ontvaBgst der Nederlanders, die naar de Rotterdam- Colony in Californië trokken. Wij ont- leenen daaraan het volgende Het gezelschap, bestaande uit 64 per sonen, reisde van New-York naar Mer ced in Pullmans slaapwagens, met twee goederenwagens en een wagen voor levend vee. De trein werd den 30en Mei des namiddags te 2 uren te Merced verwacht. Die dag is de zoogenaamde //Decoration Day," een feestdag, waarop niet gewerkt wordt, zoodat meer dan duizend menschen aan het station ston den om de reizigers op te wachten. De trein kwam drie uren te laat, maar de belangstelling verflauwde niet. Het was fraai weder, een lekker windje koelde de warmte af, en het muziekkorps ver maakte de menigte door een impromptu coneert. Merced's Kamer van Koophan del had de ontvangst der reizigers voor bereid, en eene commissie uit haar, be staande uit zes heeren, trok hen tot Fresno tegemoet. Toen de trein aankwam, schaarden de ingezetenen zich op twee rijen, door welke de kolonisten gingen naar de tri bune, die in de schaduw der reusach tige hoornen, ten noorden van het hotel //El Capitan," was opgericht. Het mu ziekkorps hief het Nederlandsch volks lied aan en de kolonisten zongen het geestdriftig mede. De heer E. T. Dixon presideerde de bijeenkomst, en I. K. Law sprak een korten welkomstgroet. Edward E. Curtis hield eene uitvoeriger toespraak, namens de Kamer vaD Koop handel. Die toespraak durven wij echter niet overnemen, zóó vleiend luidt zij voor ons volk en ons land. De heer Canne antwoordde namens de Hollanders in het hollandsch. In den aanhef van dit bericht wordt gezegd, dat op het terrein van de Rot terdam-Colony tien woonhuizen en een groot Boarding-House gereed waren. (N.R.C.) Tot rector-magnificus aan de universiteit van Amsterdam ia voor het studiejaar 1890/91 benoemd prof. mr. G. A. van Hamel. Te Amsterdam kon Donder dag wegens de geringe opkomst der raadsleden 19 van de 39 geen vergadering van den Gomeenteraad plaats hebben. Geertruida Blommert, de moedige dienstbode uit de Huidenstraat te Amsterdam, heeft Woensdag het Gast huis verlaten. Haar toestand is van dien aard, dat zij vooreerst niets kan uitvoe ren. Haar been zit in een beugel. Zij loopt, steunende op een stokje. Men schrijft ons uit de Cocksdorp (Tessel): Alhier is de 75ste gedenkdag van den slag bij Waterloo door de schooljeugd recht prettig gevierd. Op het initiatief van Naar liet frarisch, van Adolphe Belot en Jules Dautin. 22) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK VIII. Het beroep van Léo need Wat betreft de middelen, welke dezen spelers ten dienste ston den, Léonce schroomde niet, ze mij te openbaren: zij speelden valsch. En de daad by het woord voegend, nam hij uit een lade een spel kaarten en begon te spelen, kaarten te schudden en weg te mofielen met eene verbazende vingervlugheid. Ontsteld sloeg ik hem gade. Aan welke schurken had ik mij toevertrouwdhoe diep was ik reeds gezonken I z,En dat is uw beroep!?" riep ik uit. z/Ik heb nooit een ander gekend," antwoordde hij schaamteloos. Hij sprak de waarheid en, tusschen twee haakjes, zijn duel in België had geen andere oorzaak, dan dat een eerlijk jongeling ontdekte, dat hy valsch speelde en dit den volgenden dag met den dood had moeten boeteD. ,/En gij meent nu," vervolgde ik, /,dat ik er in zal toestemmen uw deelgenoot te worden in zulk een onderneming en zulk een schandelijken winst met u te deelen?.,.. Nooit!" Bij deze woorden barstte Lentague in lachen uit, terwijl Léonce met toornige stem tot mij zeide: z/Gij zyt werkelijk wel wat te laat, mijnheer Causson, met uwe uitingen van verontwaardiging. Doorsnuffel uw boeken en papieren en gij zult bevinden, dat zij nog vuiler zijn dan mijne kaarten." Ik bewaarde een diep stilzwijgen en sloeg mijne oogen neer. Het was waareen ontrouwe kassier en een vervalscher van hand- teekeningen; ik was nog dieper gezonken dan deze snoodaards! „Wees dus verstandig," vervolgde Léonce, „en laat die belache lijke schroomvalligheid rusten. Wij zullen uw kapitaal en interest betalen met goed geld, dat wij met veel moeite met het zweet onzer vingeren hebben verdiend. Het groene kleed zal de beloften van de model-branderij overnemen." Terwijl ik in diep gepeins was verzonken, was Léonce in het andere einde der kamer Lentague genaderd en had op fluisteren den toon eenige woorden tot hem gesproken; weldra keerde hij terug met een glimlach op het gelaat en op zoowel spottenden als vriendelijken toon, hem bizonder eigen, zeide hij: //Mijn beste Causson, Lentague is van oordeel, dat gij een te lastige en gevaarlijke geldschieter zijt; hij is van meening, dat wij ons zoo spoedig mogelijk van u moeten trachten los te maken, door u het geleende terug te betalen. Wij zijn overeengekomen, dat onze eerste winsten uitsluitend gebruikt zullen worden, om onze schuld bij u te dekken; en hiermede zullen wij reeds heden avond beginnen. Staat u dat aan?" z/Ik kan u geen voorwaarden stellen, dat weet gij zeer goed, maar ik verzoek u, hoe eerder hoe liever." ffZeker, wij zullen dadelijk beginnen. Hedenavond bevinden wy ons in een gesloten kring, waar wy zullen spelen. Ongetwijfeld zullen wij met een flinken winst terugkeeren; ga met ons mee en wij zullen u dien winst geven." Mijn eerste gedachte was te weigeren en te zeggen, dat men mij dit geld den volgenden dag evengoed zou kunnen overhandi gen, maar Léonee zeide, dat men zulke gelegenheden niet voorbij moest laten gaan en ik voorzichtig zou handelen, door het ijzer te smeden wanneer het heet was. Ik gaf een toestemmend ant woord. Ik had nog nooit een voet binnen zulke kringen gezet. Ik zeide tot Léonce, dat ik mij een oogenblik naar huis wilde begeven, om mijn toilet te maken en myne vrouw te waarschu wen; hij verzette zich hier tegen en hield mij terug. Volgens hem, was mijne kleeding goed genoeg en wat mijne vrouw betreft, haar kon ik wel een briefje schrijven, dat John zou weg brengen. Ik gaf weer aan zijn verlangen gehoor. Tegen zeven uur, nadat Lentague ons had verlaten, ging ik met Léonce mee om te dineeren. Gedurende het middagmaal was hy zeer opgewekt en openhartig en hij deed klaarblijkelijk al zyn best, om mij op te vroolijken, zonder hierin evenwel te slagen; hij schonk mijn glas telkens weer vol. z/Kom, wees wat opgewekter!" zeide hy ten slotte. //Ik herhaal het u, dat ik allo hoop heb; wij zullen wel vreemdelingen ont-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1