NIEUWS- EN' ADVERTENTIEBLAD. Maandag 23 Juni 1890. No. 2137» ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: M É«r liBStaat uit twee Maden. S 'I' S S 'i l! ft S. Concours Jm en Vriendschap". 13 en 20 Juli. FËUILLE T O N. De Familie Causson. Yoor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Difc blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. >s;voauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeBefoonnnBBfiEaef' 1SS. ran I5 regelt 50 Genie; iedere regel meer 10 eeni» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, poetkantoren en conrantierz. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Boofdagtnitn voor hei Buitenland: Compagnie Genêralt de Fublicite Birangbrt 6. LDAUBS Co., JOHN B. J Oh ES, £ucc., ïariji 31fii# Baubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 21 Juni 1890. Bij Zr. Ms besl. is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Medem- blik mr S. J. H. van Walchren, adv. en proc. te Haarlem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtb. en plaatsv. griffier bij het kantongerecht aldaar. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zyn weder twee modellen van houten gebouwen uit Noorwegen ten toongesteld; het eene is een jachtslot, het andere is het model van een huis dat op last van den koning van België voor de Congo vervaardigd wordt. Beide gebouwen werden op de wereld tentoonstelling te Parys bekroond, het eerste met een zilveren, het tweede met een gouden medaille. De tentoonstelling van afbeeldingen der oude en nieuwe goudsmidswerken blijft op algemeen ver langen nog eenige dagen geopend. Zondag is de toegang vrij. Door Diakenen der Nederd. Hervormde Gemeente is aanbesteed het vergrooten van het Diaconiehuis in de Jansstraat en verandering van de ziekenzalen aldaar. Ingekomen 16 biljetten, waarvan 1 van onwaarde. Laagste inschrijfster wed. A. Reijn- ders Jr. voor ƒ30983, hoogste J. S. van Velthuijsen voor f 34570. Door de feestcommissie van de afd. Haarlem en omstreken van den Volks bond is eene circulaire aan onze inge zetenen verzonden, houdende verzoek om financieelen steun voor een feest, dat de afdeeling wenscht te geven ter gelegen heid vao den verjaardag onzer Prinses. Het programma luidt: Volksspelen, des avonds een vocaal- en instrumen taal concert en een vuurwerk." Het feest zal gehouden worden op het terrein van ,/de Phoenix." Maar daarvoor is geld, veel geld noo- dig en daarom doet thans de feestcom missie een beroep op de vaderlandsliefde van de ingezetenen van Haarlem en op hunne gehechtheid aan het Huis van Oranje. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij dit beroep gaarne in de aandacht van jsnze lezers aanbevelen. Wij hepen (en twijfelen er trouwens niet aan) dat de aanvrage om steun met niet minder suc ces zal worden bekroond dan ten vorigen jare, toen de Volksbond zulk een goed geslaagd feest terzelfder gelegenheid heeft gegeven. De commissie houdt zich voorts aan bevolen voor prijzen voor de volks spelen. Volgaarne verleenen wij plaats aan het navolgende Aan de geëerde ingezetenen van Haarlem. Ofschoon wij eerst sedert twee jaren onze werkzaamheden als ziekenverple gers begonnen zijn, is het ons ten hoog ste aangenaam te kunnen melden, dat onze diensten, zoowel binnen als buiten de stad Haarlem op waarde zijn gesteld geworden, zoodat het getal onzer Broe ders zich reeds tot negen heeft moeten uitbreiden. Daarenboven mag ik de ge- eerde ingezetenen van Haarlem ter ken nis brengen, dat het Sint Nieolaas-Ge- sticht, Jansstraat 83 en 85, van af primo Mei aan onze Congregatie, door aankoop is overgegaan, en daardoor aan onzen werkkring grootere uitbreiding zal gege ven worden, zoodat wij niet alleen zoo als tot nu ons zullen bezighouden met de verzorging van bejaarde lieden, en verpleging van zieken aan hunne huizen, maar ook van heden af ter verpleging zullen opnemen mannelijke zieken, die zich aan onze verzorging verlangen toe te vertrouwen en waarvoor ook bij ons afzonderlijke kamers aanwezig zijn. Wij mogen ook met de meeste dank baarheid te kennen geven, dat wij te midden onzer talrijke werkzaamheden steeds de medewerking en ondersteu ning van velen op liefdadige wijze hebben mogen ondervinden, en daarom hopen en vertrouwen wij, bij de uitbreiding van onzen werkkring ook hierop te mo gen blijven rekenen, in het belang onzer lijdende en behoeftige medebroeders, die alhier en elders onze hulp en onzen bijstand komen inroepen. Ons derhalve aanbevelende blijf ik als Overste der Broeders, onzer Congre gatie van den H. Joannes de Deo, met de meest verschuldigde hoogachting, Uw aller dw. dienaar BROEDER AMBROSIÜS. Haarlem, Juni 1890. De heer Jan Rustige, barbier, geves tigd Gierstraat 62, heeft zijn barbiers winkel aanmerkelijk vergroot en /,naar de eischen des tijds ingericht." Het ge heel ziet er netjes en frisch uit, hetgeen zonder twijfel zal medewerken om zijne clientele uit te breiden. Vrijdagavond werd in //Felix Favore" een buitengewone bijeenkomst gehouden van de alhier gevestigde afdeeling van het Leger des Heils, waarvoor optrad Miss Eva Booth, dochter van den be- bekenden stichter van het Leger. De1 zaal was stampvol. De gehouden verga dering week slechts in weinig opzichten af van de gewone vergaderingen. Zang, gebed, toespraken, muziek wisselden elkander af, terwijl Miss Booth in 't engelsch sprak, dat door een tolk in 't nederlandsch werd overgebracht. Miss Booth heeft het uiterlijk van de gewone vrouwelijke Heilssoldaten, en draagt de distinctieven van haren rang als Veld- commissioner. Ten vervolge op ons bericht in het nummer van 26 Mei jl. kunnen wij over den aanstaanden //Nationalen Zangwed strijd" voor Mannenkoor, dien //Zang en Vriendschap" zal houden ter luister rijke herdenking van haar 60jarig be staan, nog het navolgende mededeelen: Bij het volksconcert, dat Vrijdagavond (18 Juli) op de Groote Markt zal worden gegeven door het Stedelijk Muziekkorps, zal de Markt electrisch worden verlicht door de directie van de sociëteit //de Phoenix" alhier. Een woord van lof voor deze belangelooze medewerking achten wij hier op zijn plaats. Reeds vroeger berichtten wij, dat de zangers zich Zaterdagmorgen 19 Juli op z/de Phoenix" opstellen en in optocht naar //de Vereeniging" trekken. De weg dien de stoet volgt is: Parklaan, Jansweg, Nieuwe Gracht (voorbij den Commissaris des Konings); Nassauplein (voorbij den Burgemeester), Nassau- straat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Ged. Oude Gracht, Spaarne, Damstraat, Klokhuisplein, Laoge Begijnestraat tot aan de sociëteit /Vereeniging". De Commissie van Bijstand voor het feest bestaat uit de heeren J. T. Cremer, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; P. van der Eist, griffier ter gemeente-secretariemr. A. J. Enschedé, advokaat; dr. D. de Haan, lid van den Gemeenteraad; mr. Th. deHaanHugen- holtz, advocaat en procureurmr. W. Jager Gerlings, majoor-kommandant der plaatselijke schutterijFr. Lieftinck, 1 lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; C. Prins Szn., lid van den Gemeenteraad; mr. A. C. Waller, wet houder. Zooals bekend is, bestaat het concours uit drie afdeelingen. In de eerste zingen die vereenigingen, welke nog nooit een eersten prijs hebben behaald, in de tweede die welke reeds een eersten prijs hebben verkregen; de derde is de wedstrijd van uitnemendheid. De prijzen zijn de volgende Eerste Afdeeling. Ie prijs gouden me daille, geschonken door „Teylers Stich ting" en f 150; 2e prijs verg. zilv. med. en 75; 3e prijs verg. zilv. med.; 4e prijs zilv. med.5e prijs idem6e prijs bronzen medaille. Ticeede Afdeeling. Ie prijs gouden medaille (geschonken door de gemeente Haarlem) en ƒ200; 2e prijs verg. zilv. med. met f 1003e prijs verg. zilv. med. met 50. Derde Afdeeling. Ie prijs gouden me daille (geschonken door den Commissa ris des Konings) en ƒ500; 2e prys gouden medaille. Door de hoofdprijzen behalende ver eenigingen zal daarna worden gezongen om een „zilveren lauwerkransdie ge geven is door de dames van de wer kende leden. Na de uitreiking der prijzen op het Stadhuis op Maandagmorgen biedt //Zang en Vriendschap" haren gasten een rijtoer aan. In open rijtuigen natuurlijk, gaat het dan langs den overveenschen weg, vóór Els- wout om, achter Eiswout terug, langs den bloemendaalschen weg, het park door langs de kerk naar Meerenberg; terug langs //Klein Zomerzorg" door het bloe- mendaalsehe bosch, langs den bloemen daalschen weg naar huis. Hierop volgt een feestdiner. Wij kunnen thans ook opgeven welke de verplichte koren zijn: Voor de eerste afdeeling de Barre Rots" door Ph. Loots; voor de tweede afd. //Zonneschijn" door Jac. Kwast en voor de derde afd. //Lentefeest" door W. Robert. De namen van de leden der jury zijn ons wel be kend, doch kunnen wij, in het belang van het welslagen van het feest, nog niet openbaar maken. In de derde afdeeling zingen, zooals bekend is, slechts twee vereenigingen, z/Cecilia" uit Utrecht, onder directie van Richard Hol en //Euterpe" uit Amster dam, onder directie van Joh. M. Mes- schaert. /,Rotte's Mannenkoor" trok zich terug. „Cecilia" telt 102 en Euterpe" 70 zangers. Behalve het verplichte num mer zal „Cecilia" zingen „Deus nostra spe3", Psalm 146 van L. F. Brandts Buijs en „Euterpe" „Super flumina Ba- bylonis" van F. Hiller. Deze afdeeling zal ongetwijfeld het puikje zijn van 't feest. Wat de toegangsprijzen betreft kan men niet ander3 dan deze zeer matig noemen. Voor het publiek kostdeentrée voor het concours der le afd. f 0.99, voor dat der 2e afd. even zooveel en voor dat der 3e 1.49. Door het laatste heeft men echter ook entrée voor het bal champêtre op „de Phoenix". Voor het bal afzonderlijk is de entréo 49 Cts. Doorloopende kaarten kosten voor de ingezetenen f 2.99; voor de kunstlie vende leden evenwel slechts 1.99. Feestcommissarissen zijn de heeren J. van Breemen Jz., G. A, Öostenbroek, A. Bender, F. J. A. Paesie, J. C. van Brussel, J. W. Sevenhuysen, J. H. Vos, G. Verpoorten, A. O verakker, S. C. J. Bertram, W. F. Meijer, W. Swart, A. G. van Breemen, J. Lomans, P. H. Ver meulen en A. Weill. Den feestelingen staat gratis de toe gang open tot de sociëteiten „Trou moet Blijcken", „Eendracht", „Vereeniging" en tot Teylers Museum. „Zang en Vriendschap" telt op dit oogenblik 86 werkende leden en onge veer 500 kunstlievende leden. Het spreekt wel vanzelf, dat, gedu rende het feest, de burgerij door het uit steken der vlag, hare ingenomenheid zal te kennen geven met de feestvierende vereeniging en haar concours. De wer kende leden van „Zang en Vriendschap" zullen boven hun vlag een oranjewimpel doen waaien, waarop de naam hunner vereeniging zal prijken. Vrijdagavond was de zaal van „We ten en Werken" geheel gevuld. Alle mannelijke en vrouwelijke werklieden van de Haarlemsohe Katoenmaatschappij hadden zich daar vereenigd. Het was naar aanleiding dat dr. J. B. Wijnhoff twaalf en een half jaar als geneesheer was verbonden geweest aan het zieken fonds der werklieden van genoemde maat schappij. Door het feestuur van het fonds was het plan gevormd om dezen gewich- tigen dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Tot het laatste oogenblik was het plan echter geheim gehouden, den waar- digen geneesheer op dezen dag een ver rassing te bereiden en eerst toen allen gezeten waren werd hun het plan mede gedeeld om voor rekening van alle aan wezigen, leden van het ziekenfonds, den heer Wijnhoff een cadeau aan te bieden, met welk plan door allen gaarne werd inge stemd. Reeds had het bestuur een keuze gedaan en een prachtige photogra vure naar de beroemde schilderij „l'Ecrin de Venus", van den hollandsehen schil der Alma Tadema, in een fraai vergul den lijst, aangekocht. Dat difc in waarheid een geschenk van hen allen zou zijn, bleek daaruit, dat ieder hunner naar zijn vermogen er iets toe zou bijdragen, voor het eventueel ontbrekende behoefde geen zorg te wor den gekoesterd. Door den voorzitter der vergadering werd in waardeerende woor den hulde gebracht aan de hulpvaardig heid en de opofferingen die de heer Wijn hoff ten allen tijde in deze betrekking had getoond, en daarna werd eene com missie, bestaande uit het bestuur van het ziekenfonds en eenige der oudste werk lieden afgevaardigd om hem ten zijnen huize het huldeblyk aan te bieden. De heer Wynhoff was niet weinig ver rast, daar hij toch van de zaak geheej Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 23) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK IX. Het speelhol. Men spoorde daarentegen onervaren jongelieden op van twintig a vijf en twintig jaar, verliefden, die in tegenwoordigheid van het voorwerp hunner liefde niet schroomden, om een spelletje te banken; verder de' spelers, die door het spelen verblind worden, hun verstand geheel en al verliezen en geen aandacht meer schen ken aau hetgeen om hen heen gebeurt; vreemdelingen weinig be kend met onze zeden, die in mevrouw Duhamel eene aanzienlijke dame zien, kortom, de zich van geen kwaad bewuste personen en de pigeons, (duiven) zooals men ze toen reeds noemde. Lentague, Léonce, Constance en Angélina Proutan vormden de ziel van dit salon. Angélina, voor wie Maheurtier zooveel dwaas heden beging, was de vriendin, de gezellin van Léonce, evenals Constance die van Lentague was; zij aanbad dezen eleganten schurk, die haar nu en dan mishandelde; in voor- en tegenspoed bleef zij hem getrouw, terwijl Maheurtier, die in vergelijking van Léonce ongetwijfeld de eerlijkste man ter wereld was, slechts doormiddel van bankbiljetten door haar werd geduld, meer niet. Toen wij omstreeks ten tien ure het salon van mevr. Duhamel binnentraden, werd er reeds een partijtje lansquenet gespeeld. Rondom eene groote, ovale tafel, met een groen kleed bedekt en door verscheidene kaarsen verlicht, zaten een dertigtal personen geschaard, zoowel dame3 als heeren. Lentague had dien avond geweigerd, om tusschen de spelers plaats te nemen; hij wachtte de komst van de la Coudraye en mij. Men diende ons aan en hij kwam ons tegemoet. „Is het een goede avond?" Dit was de eerste vraag, die in mijne tegenwoordigheid door Léonce tot zijn bondgenoot Lentague werd gericht. „Uitstekend. De tafel is bedekt met goudstukken en bank biljetten." „Zeer goed," zeide La Coudraye, „en hebt gij mijne kaarten in orde gemaakt?" voegde hij er by, zijn mond dicht aan Lentague's oor houdende. „Ja." „Hoeveel pakketten zijn er?" „Vijf, met de eerste twee kunt gij zeven maal spelen, met de drie andere elf en dertien keer. Daarmee kunt gij al het geld win nen dat hier is en nog vijftig duizend francs daarenboven, op mijn woord van eer. „Wanneer men op mijn slagen doorgaat, maar wanneer men mij niet vertrouwt en dus niet inzet? „Stel u gerust, men zal dat wel doen." „Hebt gij aan mijne waarschuwingen gehoor gegeven? In uwe kaarten zijn toch zeker niet meer dan twee of drie refaits, niet waar? onlangs waren er te veel, dat heeft den argwaan opgewekt. „Stel u gerust; ik heb alles zoo goed in orde gemaakt, dat de slimste er zieh DOg door zou laten misleiden. „Ziehier de eerste hand van zeven slagen," zeide Lentague en verborg een klein pakje van dertig kaarten in een der zakken van Léonce, „later zal ik u de andere geven." Dit was het zonderlinge gesprek waarvan ik toehoorder was. Ik kende toen nog niet de beteekenis van de woordenrefaits en eerste hand, maar toen ik Léonce eenmaal aan het werk zag, had ik weldra alles begrepen. Zij wantrouwden mij in het geheel niet en ik was dus hun medeplichtige! „Wilt gij ook spelen?" vroeg Léonce aan mij, alvorens de plaats in te nemen die men voor hem aan de speeltafel had in geruimd. „O neen," antwoordde ik snel. Hij meende, dat na hetgeen ik zooeven had gehoord, ik bevreesd zou zijn en met recht om mijn geld tegen hem te verliezen, en hij haastte zich er bij te voegen: „Gij behoeft niet tegen mij te spelen. „Neen, neen, ik speel niet! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1