TWEE HE ISLAl) ET KRUIS VAN AÜSTÜL1TZ. B IN i\ E N L N S). iJESOGJ) NIEUWS. FEUILLETON. MIJN N.EEF, DE GRAAF. BEHOORENDK BIJ if AA HL ISJl'ti DAGBLAD VAN Maandag 23 Juni 1890. Naar het fransch VAN C. DE CHATOUVILLE. Na wonderen van dapperheid, was de dappere russische garde verslagen. Onder de oogen der beide keizers zeiven, tee- kende het regiment van den groothertog Constantijn zijn terugtocht met doorluch tige dooden, w welke zoovele tranen te Sint Petersburg zouden doen vloeien." Bijna de geheele linkervleugel vlucht over do dijken en het ijs van het meer van Möniiz. Plotseling, hetzij door de zwaarte der kanonnen, of door de plot selinge charge der manschappen, opent zich de breede spiegel en geheele regi menten worden verzwolgen, wapenen en benoodigdheden, mannen en paardeD, ar-1 Guillaume Danier, hoe jong ook nog, was reeds verscheidene malen per dag order vermeld geworden. Hij was een flinke kop en in waarheid de woord voerder van 't bivouac z/Oude," zeide hij tot zijn sergeant, z/weet ge hoe do veldslag van morgen zal heeten?" //Do dag van Austerlitz." z/Toch niet; maar de jaardag van de kroning en de veldslag van de drie keizers." Napoleon was inderdaad gekroond ge worden den 2den December, en drie kei zers hadden zich in persoon gemeten de eerste plaats hij, aan het hoofd van vijf en zestig duizend man en Alexander van Rusland en Frans van Oostenrijk, met bijna honderd duizend strijders. /,Het plan van den kleinen korporaal is prachtig," ging Guillaume voort, die als een orakel door de soldaten werd aangehoord; ,/wij zullen doen alsof wij den vijand voor Brunn aanvallen. Zyn rechtervleugel avanceert en Soult en Marat. scheiden hem in tweeën. Vervol - komt zijn linker en wordt door Lannes en Bernadotte vernietigd,... Wij hebben dan nog slechts het hoofdkwar tier der twee keizers te verpletteren, dat is wat voor ons, voor ons grenadiers, als de grij8ja8 ons maar een teeken geeft z/Waar voor den duivel haalt ge dat allemaal vandaan?" vraagt thans een stem in het duister, achter den prater. z/In uwe proclamatie, sire," antwoordt Guillaume, die den keizer herkend heeft, die op zijn ronde is. En na een hoerra en het aansteken van een boschje stroo, toont de soldaat dezen zin in den dagorder: w Terwijl zij voortmarcheerèn en om mijn rechtervleugel heentrekken, geven zij mij hun flank bloot...., en deze overwinning zal onzen veldtocht beëindigend1 Terwijl hij aldus inderdaad zijne drie hoofdgedachten geraden ziet en verrukt is over zooveel scherpzinnigheid en vlug heid, beschouwt Napoleon langzaam Guillaume en zegt, zijn loop hervat tende „Dat zal morgen een donderslag zijn voor het verbond, als mijne generaals het zoo goed inzien, als die soldaat!" z/Daarjm behoeft uwe majesteit nog niet in het duister te loopen," herneemt de grenadier vroolijk, terwijl hij den keizer met zijn stroofakkel verlicht. En als door een electrischen stroom, doen al zijne kameraden zooals hij vervolgens het geheele leger, al verder en verder, volgt zijn voorbeeld en eene geïmproviseerde illuminatie wordt aldus binnen weinige oogenblikken tot stand gebracht langs de geheele linie, die Napoleon langs trekt. z/Tot morgen, mijn brave," zegt hij tot Guillaume, terwijl hij hem verlaat. „Tot morgen.... als ik er nog ben!" z/En als ons plan slaagt, zult gij uwe belooning hebben." z/Het kruis of den dood, sire!" Z8gt de grenadier stoutmoedig. Den volgenden dag, te één ure, was de voorspelling van Guillaume van punt tot punt bewaarheid. De ontknooping alleen was niet voor zien in dezen meesterlijken veldslag, en voltooide //den donderslag" door Na poleon voorbereid. fcillerie en wagens. Tienduizend soldaten gedood of verdronken, evenveel gewon den; twintigduizend gevangenen; negen tig kanonnen, vierhonderd caissons met kruit, enz.; een der vreselijkste rampen, waarvan de oorlog ooit het schouwspel bood!.... Eenige uren later bezoekt Napoleon zijne overwinnende grenadiers. Hij merkt er een op, die zich nog op de been hield als door een soort van wonder, want hij was overdekt met twin tig wonden, letterlijk badende in zijn bloed. z/Ah, zijt gij het," zeide hij, Guillaume Danier herkennend; //Welnu! ons plan was goed, en ziehier de beloofde beloo ning. Leg dien pleister op uw borst, laat u in de ambulance verbinden en her inner u, dat ik niet wildat gij sterft!" Napoleon maakte van zijn jas het eere- kruis los, waarvan een kogel de punt bad weggenomen en hechtte het met eigen hand op de uniform van den daat wLeve de keizer!" riep Guillaume als geëlectriseerd uit. En zijne kameraden brachten hem bewusteloos naar de am bulance. Maar Napoleon had hem verboden te sterven. Eenige weken later, was hij op zijn post, zijn kruis op de borst genaaid. Tien jaren verliepen, jaren van nieuwe triomfen, de verovering van Euro pa, daarna de nederlaag in Spanje, de ramp van Moskou, de eerste invasie, de val van den adelaar, de afstand van Fon- tainebleau en de restauratie van Lode- wijk XVIII. In de eerste dagen van Maart 1815, liep te Lyon het gorucht, dat Napoleon het eiland Elba heeft verlaten en met reuzenschreden nailert, het vaandel van Austerlitz medevoerende. De hertog van Orleans en de graaf van Artois maken zieh gereed om de tweede stad van Frankrijk tegeu hem te verdedigen en doen de brug van Mo rand en die van de Guillotière vernielen.., IntU88chen zijn koninklijke troepen op dit laatste punt vereenigd en een gre nadier staat op schildwacht aan het einde, dat de sleutel is van het kei zerrijk of van de monarchie. Deze grenadier draagt de witte co- carde; maar welke gevoelens strijden in zijn binnenste? Dat zou hij zelf misschien niet kunnen zeggen. Plotseling, onverwachts, als een bliksemstraal uit een wolk schiet een ruiter uit een draaikolk van stof te voor schijn en nadert het bruggenhoofd, alleen en vertrouwende op zijn gesternte De grenadier merkt hem op, herkent hem en een siddering doorloopt zijn lichaam Het is Napoleon in persoon. De eerste beweging van den soldaat is voor het consigne. z/Geen toegang hier!" zegt hij op dof fen toon, het geweer vellende, De keizer blijft staan en ziet hem in de oogen. Ook hij heeft hem herkend en spreekt hem op zijn beurt aan. Hij herinner; hem aan al de veldslagen die zij beiden hebben beleefd, alle veldslagen die zij gewonnen hebben, alle woorden die zy sedert hebben gewisseld, alle hoofd steden, die zij hebben geopend, alle kronen die zij hebben veroverd en ver loren Eindelijk komt de herinnering aan Austerlitz als een zonnestraal in dezen nacht van herinneringen //Guillaume, roept Napoleon uit, wat hebt ge met het kruis gedaan, dat ik u gegeven heb den dag na den drie kei- zersslag?" De borst van den militair was inder daad zonder eereteeken. z/Men heeft het mij in Rusland afge nomen, waar ik gevangen ben gebleven bij de Beresina," antwoordt de grenadier, in wiens oogen twee groote tranen blin ken //En gij hebt geen ander willen dra gen Welaan, wij zullen terugkeeren als gy wilt en het samen weder gaan zoeken." De bajonet van den soldaat gaat om laag en Napoleon spoort zijn paard aan. Geen toegang herneemt de grena dier maar ditmaal met een snik Weent ge Ah nu vindt ik u ein delijk terug," zegt de ruiter. En zich in den zadel herstellende en een commandeerende stem en houding aannemende, zegt hij op den toon die negen jaar lang millioenen heeft doen gehoorzamen //Schouder 't geweer over 't geweer! presenteer 't geweer! en leve de keizer Leve de keizerherhaalt de over wonnen soldaat op triomfantelijken toon en met zulk een kracht, zulk een ;ee8tdrift, zulk een vervoering, dat zyn ;eheele regiment het hoort en als dol zinnig komt aanstormen, van gelid tot gelid als een echo antwoordt en zich aan de knieëh van Napoleon werpt, hem de voeten kust en de handen met tra- overdekt, hem door Lyon draagt, waarvan het geheele garnizoen hem naar Parijs voert. De grenadier had niet den tijd om met zyn keizer zijn kruis in Rusland te gaan zoekenhij had slechts den tijd om zijn afgod te zien vallen na een tijdsverloop van honderd dagen, in de vlakte van Waterloo onder de slagen van de overwonnenen van Austerlitz. In aanmerking genomen al zijne over winningen en toewijding bezorgde de Restauratie aan Guillaume Danier in 1829 zijne opname in het koninklijk Invaliden-gesticht. Hy troostte er zich over niet meer te mogen strijden door al zijne veldslagen te verhalen vooral, men begrijpt het, de geschiedenis van zijn kruis van Austerlitz. De haagscne kouter der Pr. Gr. Ct., maakt melding van het volgende, dat de vorige week in de residentie plaats had: 's Middags komt de meid van myn heer X een bekend magazijn van bedden en dekens binnen en verzoekt namens hare mevrouw, dadelijk met mooie fijne wollen dekens te zenden. Onmiddellijk voldoet de magazijn houder aan het ver langen. Den volgenden namiddag ont vangt de knecht, die om antwoord komt. ze allen terug met de boodschapMe vrouw zal zelf wel eens komen. Mevrouw bleef echter weg, en bij nauwkeurig onderzoek der ter bezichtiging gezonde dekens bleek het, dat één daarvan, de duurste en fraaiste, gebruikt was, de deken droeg daarvan de onmisbare sporen, De koopman onderzocht de zaak en nu kwam het uit, dat de bewuste me vrouw een logé had gehad en, bij gebrek aan een deken, deze op eene zeer oor spronkelijke wijze in het magazijn geleend had Men leest in de Nederland- sche Sport z/Een spiksplinternieuwe match Drie wielrijders te Heerenveen hebben Zon dag 8 Juni een stout stuk gewaagd. z/Zij wenschten te probseren of zy, zoo vlug het kon naar Oranjewoud, doch toen had de ballon al zoo'n grooten voorsprong, dat zij gingen //Striken." z/Tegen zoo'n grooten mijnheer, met een buik van 600 M:1 inhoud, die altijd van uit de hoogte op ons neder ziet, dia op zijn weg geen tolboomen ontmoet, geene gemeenteverordening kent, zou zelfs Pim het moeten afleggen. z/Toch een woord vaa hulde aan die rijders en wij zeggen met TolleDS z/Men reken d'uitslag niet, z/Maar teil' het doel alleen. //Wellicht wagen zij het later nog eens, maar dan mr. Antenne.... handicap In de E g e 1 a n t i e r s s t r a a t t e Amsterdam moet, volgens De Tijd een circa 25jarige booswicht zijn vader met een talhout hebben doodgeslagen. Reeds meermalen was de ellendeling in arrest geweest, wij hij zijn vader vervolgd of met een mes gedreigd had. In de woning van den heer Druivensteijn op de Stadhouderskade te Amsterdam heeft men getracht in te breken, terwijl de familie buiten de stad vertoefde. Niemand anders dan de dienst maagd was thuis en sliep in een der bovenkamers. Door eenig geritsel des nachts om lialf twee gewekt, dacht de meid aanvankelijk aan rattenmaar hoor de weldra, dat er dakpannen werden ver schoven, iets waartoe men een rat toch moeilijk in staat kon achten. De dienst bode, hoewel erg geschrikt, wist toch nog spoedig genoeg een politie-agent in huis te krijgen, die met getrokken sabel op de inbrekers losging. Deze hadden zich echter bijtijds uit de voeten weten te maken langs denzelfden weg, als waar mee zy naar boven waren gekomen. Een viertal dakpannen hadden ze reeds uit gelicht. Te Helder worden door eenige heeren pogingen aangewend dezen zomer een zeil- en roeiwedstrijd ter reedo van Teasel te houden. Donderdagmiddag sloeg nabij de Claresteeg te Leiden een kalf dat door een jongen geplaagd werd. zóó achteruit, dat 't den bengel een paar tanden uit den mond sloeg. (Z. C.) Na het omalaan der redding boot op 1.1. Zaterdag voor het dorp Scheveningen, hebben de opvarenden, on der wie ook de schipper, hunne afkeu ring over dat vaartuig uitgesproken, en do meesten verklaard, bij stranding, met die boot liever niet in zee te gaan. Daarop is een onderzoek naar de zeewaardigheid van het vaartuig ingesteld, met het resul taat, dat de reddingsboot die geheel gelijk is aan alle booten derN. enZ.-H. reddingsmaatschappij aan onze kust ge stationeerd, ea door denzelfden timmer man ia vervaardigd geschikt voor het doel is bevonden. Zekere bakker De K., te Ar- kei, die Zaterdagmiddag in ondertrouw zou gaan, had vergeten.... ziju meisje meè naar het raadhuis te nemen. Hij dacht, dat als hij alleen ging, dit voldoende was, Op den dag van trouwen zal hij, zoo wij hopen, wel beter ingelicht zijn. (B. N.) Onder de maaiers, die zich dezer dagen bij een boer in Friesland aanboden voor het werk in het hooiland, bevonden zich twee onderwijzers, die, hoewel ze reeds verleden jaar hunne akte ontvingen, er niet in mochten sla gen eene betrekking te vinden. Paarden als brieven beste l- Iers. Twee inwoners van Roelof-Arends veen hebben een goedgeslaagde proef ge nomen, om paarden, evenals postduiven, berichten aan hun meester te laten bren gen. Bedoelde heeren hadden zich bij den huurkoetsier De Graaff, onder Wou- brugge, van paard en tilbury voorzien, om een uitstapje te maken naar Ter- Aar. Daar ter plaatse aangekomen, werd den luchtballon //Prinses Wilhelmina," hun reisplan in dien zin gewijzigd, dat waarmee de luchtreiziger Leon Antenne i zij hun vervoermiddel konden ontberen, (uit 's-Hage) opsteeg, konden bijhouden, J Ze hebben toen het paard uitgespannen, die, voor het oog althans, langzaam naar I ontdaan van het overtollige tuig, en het het Zuidoosten dreef. Ons drietal rede voorzien van een missive, waarin den eigenaar beduid word, het rijtuig den volgenden dag iri Ter-Aar terug te ha len. Onze rossinant, zich zóór vry en frank kunnende bewegen, heeft 'in ge- strekten draf den terugtocht aangeno men, welken hij in zeer korten tijd vol bracht, zoodat hij naar behooron en met veel succes uitvoering gaf aan zijn zen- ding. Letteren en Kunst. Woensdagavond is te Amsterdam de constitueerende vergadering gehouden der //Vereeniging tot bevordering der Nederl. Muzikaal-Dramatische kunst". Die vereeniging stelt zich ten doel: a. het bevorderen van do Nederl. Ma- zikaal-Dramatisehe kunst in 't algemeen en voor da Nederl. Opera in 'c bizonder b. het aanmoedigen van dichters en toonzetters op dramatisch gebied; c. het ondersteunen ea opleiden vaa jonge zangers en zangeressen voor de Nederl. Opera. Zij zal trachten dit doel te bereikea door in woord on schrift voor de rechten der nederlandsche taal op het gebied der operamuziek op te komen, door jonge lieden van bizonderen aanleg aan to spo ren en hun de gelegenheid te openen, zich als zangeressen of zangers voor de opera te doen opleiden en bekwamen, door zoowel aan de Nederlaudsche Opera als aan jongelieden geldelijke toelagen toe te kennen. Een beroep zal gedaan worden op het nederlandsche volk, om het streven der vereeniging te steunen door het toetreden als lid of als beschermer. De contributie zal bedragen fh 'sjaars, terwijl men als beschermer ten minste f25 'sjaars zal bijdragen. Aan den mad van beheer bestaande uit de heeren mr. J. N. van Hall, M. J. Waller, Dan. de Lange, J. H. W. Schmitz, Th. van Romswinkel, mr. H. Trip en J. G. de Groot, is de leiding der vereeniging opgedragen. De eleetrische verlichting der spoortreinen, welke voornamelijk in Engeland en Noord-Amerika reeds door sommige maatschappijen wordt toegepast, zal wellicht de gasverlichting geheel verdringen, nu door het jongste inter nationaal spoorweg-congres te Rome de technische en economische voordeelen der electrisehe verlichting zijn erkend en het de spoorweg-maatsohappijen heeft aan geraden, met het nemen van proeven voort te gaan. Het gebruik van acoumulatoren, onder de banken aangebracht, blijkt het voor- deeligat te zijn. Do veel in gebruik zijnde gastoesfcellen van de firma Pintsch te Berlijn wegen voor de verlichting van een salonrijtuig van 450 tot 600 KG., voor de electrisehe verlichting van een salourijtuig met 21 lampen is het ge wicht niet grooter dan 550 KG. Zijn de technische en economische voordeelen bij electrisehe verlichting reeds grooter, het rustiger en helderder licht, dat den passagiers verschaft wordt, is ook een voorname factor, welke voor de invoe ring pleit. Een au s t r ali s ch m I l i o nnair. Men bericht de aanstaande komst in En geland van den australischen millionnair James Tyson. Hij is de zoon van een engelsch emigrant en in 1808 geboren. Tot in 1855 leefde hij van een jaarlijksch inkomen van 30 pond sterling; toen begon hy eenig geld op zijde te leggen en in 1858 voor eigen rekoning handel ie drijven. De fortuin was hem buiten gewoon gunstig, zoodat zijn vermogen op het oogenblik op vier h vijf millioen pond sterling wordt geschat. Hij is gedurende zijn geheele leven geen enkelen dag ziek geweest en heeft nooit sterken drank gedronken, noch van tabak gebruik gemaakt. Kezer Wilhem moet wed er naar het duitscR vail KARL CHOP. 19) //Nu, vooruit dan maar, doch vlug, vlug. Geef hem zooveel, dat hij dadelijk inslaapt, maar voor alle duivels niet zooveel, dat wij moordenaars worden." De gewaande graaf knikte, glimlachte dubbelzinnig en hief daarop het wijnglas vrij in de hoogte. De baron echter wendde zich tot den rentenier. //Onze veiligheid vordert, dat gij dadelijk dit glas wijn ledigt," verklaarde hij beslist. //Wat? Moet ik nu ook nog vergiftigd worden?" riep de rente nier ontsteld uit. //Neen, u zal geen kwaad geschieden, maar gij moet drinken." //Nooit," verklaarde de rentenier vastberaden. //Wilt ge dan, dat wy geweld gebruiken?" z/'t Is mij om 't even," verklaarde de rentenier, door de hulp, die hij in 't vooruitzicht had, opnieuw aangemoedigd. De baron wisselde met zijne handlangers blikken van verstand houding. Snel trok daarop de kapitein het hoofd van Müllerover de leuning van diens stoel achterover, de graaf zette hem het volle glas aan de lippen en de baron omklemde gelijktijdig de armen van den tegenspartelende. De rentenier was verrast en schijnbaar weerloos. Hy dorst zelfs niet te roepen, om den mond niet te openen, maar hij was vast be sloten niet één droppel uit het glas te drinken om het eerste beste oogenblik zijner bevrijding ten zijnen nutte aan te wenden. Zoo lag hij met stijf gesloten lippen 8n schijnbaar onderworpen daar, zonder dat het 't fraaie klaverblad mogelijk was geweest zijn oog merk te bereiken. De gewaande graaf verloor het eerst zijn geduld. «Wij moeten tot het doel komen, hoe dan ook," siste hij nijdig tusschen zijne dunne lippen. //Onze tijd is kostbaar. Wat dsnkt gij er van?" z/Doe, wat gij niet kunt vermijden," antwoordde de baron. uGoed gesprokeD. Wacht maar eens poppetje, we zullen je wel slokken leeren." Hy reikte het glas voor een oogenblik aan den baron, om de handen vry te krijgen. Maar nauw zag de rentenier, dat de oogen van zijnen gevaarleken tegenstander zich van hem afwendden en nauwelijks gevoelde hy, dat de greep van den baron iets van zijn vastheid verloor, toen hij zich door een plotseüngen ruk beide armen bevrijdde en met alle hem ten dienste staande krachten een vuiststoot gaf in de richting van Meyers borst. Toen de getroffene eenige schreden achterwaarts tuimelde, sprong Müller snel als een bliksemstraal van zijn zetel op en snelde naar de deur. De graaf en de baron zetten hem terstond na en grepen hem opnieuw vast. Maar zy konden niet voorkomen, dat de vervolgde met gillende stem om hulp riep en dat de zich nu allengs ont wikkelende wanhopige strijd een luid en verdacht gerucht maakte,» Een geweldige slag, die nu met het een of andere zware werk tuig tegen de buitendeur werd gegeven en waarvan de echo luide weerklonk, antwoordde op den hulpkreet en maakte snel een einde aan den strijd. De vi lsche graaf stormde, het spel verloren ziende, naar het nabijzijnde venster, om van daaruit te pogen te ontvluchten, hij deinsde echter verschrikt terug, toen hij daar buiten het gelaat van een man herkende, die op een ladder naar boven geklommen was, en nu vastberaden een ruit insloeg om naar binnen te klimmen. z/Daar uitriep hij den baron toe. //Vooruit maar, als ge armen en beenen breken on bovendien verdrinken wilt. Gij vergeet toch, dat het paviljoen hier aan den rivieroever staat en drie verdiepingen hoog is." Op dit oogenblik kraakte het daarbuiten eigenaardig knarsend aan de buitendeur. Er was een paneel onder de herhaalde slagen gebarsten. Nog eenige oogenblikken en do ingang was met geweld geopend. //Verloren, verloren!" De kapitein stortte, door vertwijfeling aangegrepen op den vloer

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 5