Be Wielerwedstrijd te Amsterdam. hollandsche Kerk te Londen, door den heer Stoop, president der Nederlaodsche Vereeniging namen* haar, en door den legatie-secretaris Gevers, namens de hollandsche ambtenaren te Londen. Daarna werd den jubilaris names de schenkers een prachtalbum in rood ma rokijn aangeboden, bevattende een huide adres der voornaamste nederlandsche ingezetenen van Londen aan den jubi laris. Het adres heeft aan het hootd eene allegorische voorstelling in waterverf door Alma Tadema. Het portret van den jubilaris vormt het middenstuk, waaronder het hollandsche rijks wapen gedrapeerd met landsvlaggen. Om het beeld van den jubilaris ziju zes keurig gepenseelde figuren aangebracht, voor stellende de landen waar Van Bylandt diplomatisch werkzaam was, namelijk Rusland, Denemarken, Zweden, Turkije, Pruisen, Engeland. Deze figuren sym- boliseereu de onderlinge vriendschap, door Van Bylandt gekweekt. Zij houden een rozenkrans boven het hoofd van den jubilaris, nederlandsche ridderordelinten omstrengelen de vrouwenfiguurtjes. De heheele groep doet Alma Tadema eer aan. Nadat de jubilaris geantwoord had. sprak lord Reay een hartelijk woord, alsook de heer Polydore de Keyser na mens de City. Verschillende hollandsche musici werk ten mede tot opluister.ng van het feest, waartoe de violoncellist Holmann een bizonder gelegenheidstuk componeerde. De jubilaris ontving tallooze huldebe- wijzen en gescheuken, waaronder een zeestuk van Koekoek. Het feestmaal had een groot succes. Er was veel geestdrift, ook toen lord Reay eene uitstekende improvisatie het hollandsch hield, waarbij hij toonde Hollander gebleven te zijn. Hij bracht namens zijn bloedverwant, den neder- landschen Prémierhulde aan graaf Van Bylandt. V olgens de Kö In Z tg. zullen pogingen aangewend worden om de uit levering van mevr. Bulkley aan de duitsche justitie te verkrijgen, of de zaak voor den nederlandschen rechter te bren gen. Bij de afdeeling aanvullings- troepen, welke Zaterdag per stoomschip Prins Frédêrik naar Batavia vertrok, bevond zich ook de bekende luchtreizi ger P. J. H. Wolff, die als soldaat schrijver dienst bij het indische leger heeft genomen. „Artis" te Amsterdam i weder met een paar hoogst zeldzame dieren verrekt, die tot heden nooit levend in die diergaarde werden gevonden. Het zijn twee muskusdieren (een mannetje en een wijfje). Toen Woensdag, bij gele genheid van den gekostumeerden optocht, welke te Oostzaan gehouden werd, alle gemeentenaren hunne woningen hadden verlaten, vond een inbreker zijne kans schoon en ontvreemdde uit de woning van Jan Kater een effect van f 1000 en nog eenige waarde. De justitie is den dader nog niet op het spoor. Te Hilversum heeft een schandaal plaats gehad, dat alle perken te buiten gaat en strenge af keuring ver dient. Eenige amsterdamsche studenten, die waarschijnlijk hebben gemeend, dat hun in hunne hoedanigheid van studiosi, voor „buiten" alles geoorloofd is, wat hun in 't hoofd opkomt, hadden weder eens het dames-instituut tot mikpunt van hun moedwil gekozen. De toegang van het instituut was afgesloten, maar een drietal bad de verregaande brutaliteit, langs de warande het dak van het ge bouw op te klimmen, vandaar door een geopend dakvenster neer te dalen op den zolder, en vervolgens zich te begeven naar de benedenverdieping, waar de ver schrikte pensionaires zich onder de hoede van de directrices ternauwernood veilig konden rekenen voor de baldadigheden, die de studenten in huDne meer dan erge brooddronkenheid bedreven. De tusschen- komst der politie was noodig om ze waarbij één zich in die mate verzette, dat men hem in arrest nam. De anderen zetten hunne quasi-aardigheden in de gemeente voort. Op Trompeaberg moesten fatsoenlijke dames, die daar eene wan deling maakten, het ontgelden. De „nette lui" sloegen daar taal vol lieder lijkheid uit, zoodat ze ieder weldenkend mensch het schaamrood op de wan gen, de dames op do vlucht joe gen. En ten slotte werd het in den loop van den avond op den Kerkbrink der politie door hen zeer lastig gemaakt. Een massa menschen was op de been om getuigen te zijn van de terugkomst der schutters maar nu dezen niet hier werden afgedankt, werden ze door een der studenten schadeloos gesteld voor hun wachten door zyn uien totdat de politie ook hem moest inrekenen. Gooi- en Eetnl.) Men schrijft ons uit de Cocksdorp (Tessel) Van hier is naar de tentoonstelling tot bevordering van veiligheid enz., te Amsterdam, ingezonden een zelfwer kende fluitboei, ontworpen door de hee- ren Noordijk en Co. Deze fluitboei is bestemd om op stroo- mende waters nabij banken en klippen te worden gelegd, teneinde schepelingen te kunnen waarschuwen. Ook bij mistig weer weet men waar men is, zonder iets te kunnen zien, daar men aan de signalen kan hooren op welke plaats men zich bevindt. Het model werd herhaaldelijk met goed gevolg in stroomend water be proefd. De handel in eieren van bergeenden neemt op Tessel van jaar tot jaar toe. Deze eieren, die door de berg eenden diep in konijnenholen in de dui nen worden gelegd, zijn moeilijk te vin den. Toch zijn er sommige personen, die nagenoeg 200 stuks per week weten te bemachtigen, welke zij tegen 15 ct. per stuk verkoopen. Vele der eieren gaan naar het buitenland, om kunstmatig te worden uitgebroed. Op Dinsdag a. s., den dag der maskerade te Leiden, zal de optocht te 12 uren aan het gebouw der academie worden geregeld, om dan te 2 uren van daar den tocht door de stad aan te vangen. De stoet zal zijn saamgesteld uit 266 personen waaronder 94 te paard en 172 te voet. Van hen zijn 7 anonymi te paard en 87 te voet. De optocht zal verdeeld ziju in zes afdeelingen. lo. De stad en het rijk van Nijmegen; 2o. het hertogdom Gelre;3o. de keizer en zijn gevolg4o. de bisschop van Utrecht; 5o. de aartshertog vaü Oostenrijk en 6o. de raad van state. Er zullen zijn tien commissarissen van orde in den stoet en twee buiten den stoet; de eersten gecostumeerd, de laatsteu te paard met gele en zwarte sjerp. De stoet zal geopend worden door de muziek van het 3de regiment huzaren uit Den Haag onder leiding van den kapelmeester L. M. Van Waasdijk. Hoofdpersoon in den stoet is keizer Karei V (no. 173), voorgesteld door den heer R. Th. Van Pallandt. De optocht zal den volgenden weg nemen. Van de academie langs die zijde van het Rapenburg naar de Noordeinds- brug Rapenburg (Papengrachtzijde) Houtstraat, Papengracht, Breestraat, Hoogewoerd tot aan het einde, Plantage, Utrechtsche Veer, Heerengracht, Haar lemmerstraat, Paardensteeg, Apothekers- dijk, Vrouwensteegbrug, Aalmarkt, Visch- inarkt, Koornbrugsteeg, Breestraat, Steen- schuur naar het feestterrein, waar een kleine pauze zal worden gehouden. Hierna zal de stoet zijn weg vervol gen langs de Doezabrug, Rapenburg, (Papengrachtzijde)Kort Rapenburg Bloemmarkt, Vrouwensteegbrug, Apo- tbekersdijk, Paardensteeg, Blauwpoorts- brug, Beestenmarkt, Oude Singel, Bak- kersteeg, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Ko renbrugsteeg, Breestraat, Noordeindsbrug, Rapenburg (academiezijde,) naar het feest terrein, waar de stoet eenigen tijd zal vertoeven Koornbrugsteeg, Visehmarkt, Aalmarkt, V rouwensteegbrug, Apothekersdijk, Paar densteeg, Haarlemmerstraat, Bakker- steeg, Hooigracht, Watersteeg, Hooge woerd, Breestraat, Noordeindsbrug, Ra penburg, (academiezijde,) naar de academie waar de stoet zal worden ontbonden. De sedert eenige dagen in het „Hotel de Belle vue" te 'sHage ver toevende familie van den amerikaansehen poorwegkoning v. d. Bilt, maakte Za terdag een uitstapje naar Amsterdam en vervolgde Zondag hare reis naar Ham burg, waarvoor een salonrijtuig van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij was afge huurd. Door B. en W. van Rotter- dam is bij den raad een voorstel inge diend betreffende het electriseh licht. B. en W. weDSchen een proef op eenigs- zins groote schaal te nemen met het oortbrengen van electisch licht, zonder zich overigens voor de toekomst nog aan iets te binden. Zij stellen nl. voor: 1. In een eerst daags te ontruimen schoolgebouw in de Leeuwenlaan een gelegenheid te maken tot het voortbrengen van electriseh lieht met een kabelnet door de Hoogstraat, tot aan de viaduct, door de Korte Hoogstraat, een gedeelte van den Schie- damschen dijk enz.; 2. daarvoor toe te staan een som van ƒ85,000, te bestrij den uit buitengewone middelen; 3. de installatie te stellen onder toezicht van de commissie voor de gasfabrieken en het beheer daarover met dat van de gas fabriek te vereenigen, en 4. B. en W, uit te noodigeu een ontwerp-regelin^ in te dieuen van de voorwaarden, waar op aan particulieren electriseh licht kan worden geleverd. Het plan is bewerkt door den gemeen tearchitect en den directeur der gasfa briek. De beweegkracht van de dyna mo's zal verschaft worden door gasmo toren* De reizigers van den trein welke Zaterdagochtend 7.48 van Zutfen te Deventer aankwamen en die in de stoomtram van Deventer-Borkeloo, zijn aan een groot gevaar ontsnapt, daar de tram nabij Gorsel, alwaar hij de staats spoor moet kruisen, door het onveilig afstand-signaal reed en juist op den over weg aankwam, terwijl de trein van Zut fen in volle vaart passeerde. De man, die Vrijdagochten aan het spoor te Maastricht onder een wagen, geladen met steenkolen, verwond werd, is Zaterdagnacht in het burger hospitaal aan de gevolgen onder hevige smarten overleden. By het overrijden van de ceintuurbaan aan den Oetewalerweg, ge meente N.-Amstel, is door de Gooische stoomtram, die militairen tot daar had vervoerd, een knaapje van 10 jaar, zoontje van den conducteur V., overreden. Het kind bleef op de plaats dood. Zaterdag, 's namiddags ten éen ure, had onder begunstiging van zonneschijn de eerste wielerwedstrijd plaats van de Wielerwedstrijd-Yereeniging te Amster dam, onder voorzitterschap van den heer Edo J. Bergema. Voor het eerste nummer, Nieuwelings- wedstrijd voor tweewielers over 2000 M., waren 13 inschrijvers en werd alzoo in 2 afdeelingen gereden. In de eerste afdeeling reden mede H. E. Meulman, A. T. Bosch, No. 1654, No. 2581, Joh. P. van Hulzen, F. Grunel, W. Muiier uit Haarlem. De mededingers bleven flink bij elkaar, alleen bij de laatste ronde waren de afstanden nog al groot. De eerst aankomende was Meulman in 3.55 /a sec., de 2e Bosch in 3.57 sec. en de 3e Grunel in 3.571 b sec. In de tweede afdeeling reden mede No. 2151, C. Witteveen uit Haailem, v. d. Roemer, Bayer, Breemeyer en Tim- perley. het begin ging het vrij langzaam, In Na de pauze zal de optocht zijn weg i maar weldra zette Witteveen een weinig vervolgen langs de Doezabrug, Rapen -1 schot en maakte de afstand tusschen gelijk redeloos vee te verdrijven, burg (Papengrachtzijde,) BreestraatI hem en zijne mededingers steeds grooter, zoodat hij met een groot verschil als No. 1 de «indstreep passeerde in 3.525/s sec., No. 2 was Timperley in 4.4V& sec. en Bayer kwam in 4.62/5 sec. als derde over de eindstreep. Aan den beslissingswedstryd namen de zes overwinnaars deel. Nadat Meulman in de le ronde en Bosch in de 2e ronde de leiding hadden genomen, moesten zij die in de 3e ronde afstaan aan Witteveen, die niet alleen de leiding behield, maar steeds verder en verder van zijne mededingers afliop en onder daverend applaus als No. 1 de eindstreep passeerde in 3,53s/s sec., ter wijl Bosch en Meulman zich met de 2e 3e plaats moesten tevreden stellen, tijden 4.3 es 4.3 5 sec. Hierop volgde Nieuwelingswedstrijd voor driewielers. Van de 5 inschrijvers kwamen slechts Netscher, van Hulzen en W. Muiier uit Haarlem op. In de eerste twee ronden had Muiier de leiding, maar de 3e ronde werd hem deze ontno men door Netscher, die hem tot het eind toe behield en in 4.29 sec. het eerste de eindstreep voorbijreed, terwijl Muiier en van Hulzen er respectievelijk 4.3415 sec. 4.374 5 3ee. voor noodig hadden. Voor No. 3 van het programma, In ternationale wedstrijd voor hooge twee wielers, afstand 3000 M., waren 5 per sonen ingeschreven, waarvan er maar vier opkwamen. Koning uit Edenburgh nam de leiding, ;d door Roosdorp, Meyer en Ott Bultman. In de derde ronde nam laatst genoemde de leiding en behield die tot vlak bij de eindstreep, waar Koning hem nog juist met een mooie spurt pas seerde. Meyer was in de 6de ronde van het tooneel verdwenen en liet daardoor aan Roosdorp de 3de plaats over; tijden: 5.312/s, 5.314/s, 5.32 /5 sec. Aan No. 4, internationale wedstryd voor éen-persoons tweewielers, afstand 8045 M. en 20 ronden namen 6 van do 8 inschrijvers deel, waaronder de be kende rijders Scheltema Beduin, Leeste- maker en Delbaere en Hoppe uit Keu len, Houtman Dam de leiding en werd gevolgd door Delbaere terwijl Roosdorp de rij sloot. Hoppe had door hetuitglij den van zijn wiel het ongeluk te vallen, en bezeerde zich nog al. Hij verloor echter den moed niet en reed onder dave rend applaus de anderen achterna, wel ke zoo beleefd waren geweest hem gele genheid te geven om hen in te halen door langzaam te gaan rijden, wat zeer in den smaak van het publiek viel. Nadat Houtman gedurende 10 ronden de leiding had gehad, liet hij die aan Delbaere over, omdat hij de leidingsme daille had verdiend, die door het Be stuur was uitgeloofd aan hem, die de meeste keeren als Dommer éen de streep was overgereden. Daar luidt de bel en nog sneller gaan de wielen. Delbaere voorop, dan Scheltema met Leestemaker en verder de anderen. Bij het ingaan der laatste bocht spurt Scheltema prach tig en overwint onder davorend applaus, tijd 15,51 sec. Delbaere en Leestema ker kwamen als 2 en 3 over de eind streep met zulk een klein verschil dat de tijd zoo goed als dezelfde was, 15.52 sec. Van de 8 inschrijvers voor No. V, Wedstrijd met voorgift voor éénpersoons driewielers, afstand 1609 M., kwamen er 7 op. Scheltema had een voorgift van 60 M. op Pander in te halen en 160 M.op Spanjaard. Pander liep spoedig zijne voorgangers voorbij en verzekerde zich in do 3de ronde van de leiding om dien niet meer te verkiezen en kwam ook als No. 1 over de eindstreep. Een mooie strijd was het tusschen Scheltema en Raland om de 2de en 3de plaats. Scheltema had echter het voorrecht zoo'n kleinen afstand voor te zijn, dat het haast niet uitgemaakt kon worden wie twee en wie 3 was. De tijden wa ren dus gelijk en wel 2.52 /5 sec., Pan ders tijd 2.50 sec. Nu volgde No. 6, wedstrijd voor twee wielers over 1609 M., 8 personen waren ingeschreven, 5 namen slechts deel aan den wedstrijd. Nadat Del Baere 2 ron den de leiding had gehad, moest hij die afstaan aan Leestemaker, welke haar tot het einde toe behield en in 3.63/s sec. de baan aflegde, Del Baere had 3.82/5 sec. en Roosdorp in 3.83s sec. Voor No. 7. Het kampioenschap v. Noord-Hollanders op tweewielers, kwa men 6 van de 7 op het appel. Bultman nam de leiding, gevolgd door Houtman, terwyl Roosdorp achteraan reed; gedu rende de eerste twee banen bleef hij uit, toen opeens Roosdorp spurtte en no. twee kwam te rijden, Bultman kwam langza merhand in de achterhoede en verdween ten laatste van het tooneel. Pander had de leiding, maar moest haar op het laatste eind afstaan aan Stroethoff, die vlak voor de uitstreep nog voorbij gereden werd door Roosdorp, die alzoo kampioen van Noord-Holland was. Tijden: 5.24l/s sec. 5.242,s sec. en 5.242/s sec. No. 8 was zeer zeker een mooie tan dem-wedstrijd. Del Baere en Pander ga- van 0. a aan Roosdorp met Spanjaard 160 M. voor. Spoedig hadden zij echter No. 5 ingehaald, die toen door een defect do machine de baan verlieten. Ook No. 6 was weldra ingehaald, terwijl Adler en Stroethoff nog niet gemakkelijk, te krijgen waren; daar spurt No. 1 en komt in 5.157s sec. het eerst de eind streep over en slaat hiermede het be staande record met 25 sec. Adler en Stroet hoff 2e in 5.36Vó terwijl Roosdorp met Spanjaard 7s sec. langer noodig hadden. No. 9. Internationale wedstrijd met voorgift, voor één-persoons veiligheids- wieleis, was zeer belangwekkend. Lees temaker zeker zijnde van den prijs werd echter nog even door Del Baere voorbij gereden en moest zich dus tevreden stel len met den tweeden prijs. Rademaker was No. 3. Tijden: 1 en 2, 2.423/s sec. No. 3, 2.423/s sec., Del Baere werd een krans overhandigd. Van de Haarlemmers viel aan C. Wit teveen Jr. één le prijs ten deel, terwijl Pander twee eerste prijzen en één derde prijs won. Zeker kan het Bestuur der 11W. W. V." met genoegen op dit feest terugzien, daar het goed geslaagd kan heeten. De baan was in goede conditie, de regeling was uitstekend hoe zou het ook anders kunnen wezen met zulk een Bestuur Letteren en Kunst. Inhoud Sempervirens no. 25: De bloe- man-industrie te Aalsmeer. Onze afbeeldingen. Podophyllum pleian- thum. Lilium Witteï. Witsenia eorym- bosa. Een bloeiende Amorphophallus Rivierii in den open grond. Inge zonden. Uit de bergstreken van Indië. Een overheerlijke vrucht. Het Volks park te Zaandam. Verslag van de 74ste Algemeene Vergadering der Alg» Vereeniging voor Bloemb. Cult., gehou den te Haarlem op Maandag 9 Juni. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde. Afdeeling Groningen en Omstreken. Afd. Leiden en Omstreken. Rechtszaken. Donderdag werd te Almeloo voor de de rechtbank de zaak behandeld van de gebroeders Spits, kooplieden te Zwolle Enschedé, die beschuldigd waren van op 22 April zich verzet te hebben tegen degenen, die belast waren met de overbrenging van hun broeder J. Spits, als arrestant, en wegens aangrijpen tegen het hoofd der gemeente Enschedé, den heer T. van der Zee. Beklaagden hadden 26 getuigen a décharge. De eisch was voor den eersten beklaagde 1, den tweeden 6 en den der den 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak aanstaanden Dinsdag. VISSCHERIJ. Niewediep, 21 Juni. Door 42 korders en beagers werden heden 10 tot 50 groote-, 5 tot 20 kl. tODgen, 3 tot 25 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. scholen 1 tot 2 manden schar, en door trekkers 6000 stuks ansjovis aangevoerdgr. tong gold 55 a 60 cent, kleine id. 20 c., rog 50 a 55 c. per stuk, kl. schol f 3 per mandje, schar f 5 per mand en ansjovis 5 per duizend. „Laat hem zijn gang gaan," zeiden de dames; „hij zal zijn schade inhalen." Zonder zich aan de woorden van de omzittenden te storen, herhaalde de prins het woord bank, telkens, wanneer Léonce een nieuwen slag had gewonnen. Zij waren nu reeds tot de som van zes en twintig duizend, zes honderd francs gekomen en er was nog maar slechts negen maal gespeeld. Aller oogen waren op hen gevestigd, aller harten klop ten luide van spanning. Met de armen gekruist op de tafel leu nende, zat Léonce daar zeer kalm; de prins was doodsbleek, de zweetdruppels gudsten hem van het voorhoofd; zijne handen, die de kaarten vasthielden, trilden van koortsachtige opgewondenheid, terwijl hij de bladen met steeds klimmende spanning omkeerde. Ik had mijne plaats naast Angélina verlaten en was dichterbij getreden, om goed te knnnen zien. En zou men het kunnen ge- looven? ik was op dat oogenblik vergeten, welke de beweegrede nen waren, die mij er toe hadden gebracht, mij in dit salon te wa^en; de hoop, die men mij had gegeveD, het deel van de winst of liever de terugbetaling mijner schuld, die mij wachtte; het was niet het spel van den vicomte, dat mij boeide, het was het spel van den prins. „Er is nu een inzet van zes en twintig duizend, zeshonderd francs," herhaalde Léonce voor de derde maal, „wanneer men hierop niet wil iuzetteD, dan laat ik op alles inzetten." De prins aarzelde. „Kom, prins, moed gevat!* riep Angélina hem toe. „Nu gy het reeds zooveel malen beproefd heb, doe het nu dan nog eenmaal," zeide Constance. Lentague boog zich tot hem over en fluisterde hem in oor: „La Coudraye begint bang te worden; by zal nu wel verliezen." „Bank!" riep de prins uit en sloeg met zijn vuist op de tafel. Léonce keerde een heer en een vrouw om; de heer voor hem, de vrouw voor zijn tegenstander. Vervolgens trok hij langzaam de kaarten.... de zesde was een heer. „Weer gewonnen," zeide La Coudraye. „Dat verwondert mij niets," zeide de prins, met luider stem. En eensklaps, als door een wonder, kalm geworden, stond hij op en liep op Léonce toe. Wat zou er gebeuren? voor mij bleef er geen twijfel over; door de een of andere onhandige beweging had Léonce zich verraden en de prins zou hem behandelen, zooals hij het verdiendede prins bezat mijn geheele sympathie. Te midden van de algemeene opschudding, was La Coudraye kalm en bedaard blijvon zitten. Lentague, Constance en Angélina stonden naast hem; de prins trad steeds naderbij. Eensklaps werd hij teruggehouden door een infanterie-offieier, die eenige oogenblikken te voren het spelen had gestaakt en er zich toe bepaald had, het spel aandachtig gade te slaan. Ik stond op twee schreden afatands van deze heeren en ik verstond de enkele woorden, die zij op fluisterenden toon wisselden. De officier zeide tot den prins, dat hij voor zich er ook van overtuigd was, dat La Coudraye valsch speelde, maar dat een schandaal in deze omstandigheden voor hem de onaangenaamste gevolgen zou hebben, daar zijn goede naam er mee gemoeid zou zijn. De prins maakte een ongeduldig gebaar, dacht eenige secon den na en eindigde met zijne belangen aan den officier toe te vertrouwen. „Ga dan weer zitten, alsof er niets gebeurd ware," zeide deze. „Welnu!" zeide Léonce onbeschaamd, „wat scheelt uSpeelt gij niet meer?" „Wij meenden," zeide Lentague en wees met den vinger op den prins, „dat mijnheer iets tot u had te zeggen." „Ik, volstrekt niet," zeide de prins. „Ik ben van mijne stoel op gestaan, om mij eenigszins van mijn verliezen te herstellen en te trachten de kansen te veranderen. Ik speel echter niet meer deze kaart, daarvoor heb ik te veel verloren." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2