NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 1 Woensdag 25 Juni 1890. No. 2139. ABOSHBMEKISPRiJS: ADVERTEïTlSï: S T D S N 1 R U W S. „Weldadigheid naar Vermogen" Ai N K Al I A N FEUILLE T O N. De Familie Causson. 7<p Jaargang'. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, bureauKleine Houtstraat No. 9. Haarlem. Velefoonnrafiamer 123. v&n 1—5 regel# 50 Cent#; iedere regel meer 10 «ent* Groote letter# naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrantier*. Direct©area-Uitg© vers Ja O. PEEHEBOOM en J. B. AVX3. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie GenéraU de Publicity Mrangère C. L. LA OHM Co.% JOHN P. J ON BS, jSmcc., Parys 31 bil Paubourg J^oniinartre. Haarlem, 24 Juni 1890. De muziekuitvoering iu den Hout door het muziekkorps der stedelijke schutterij zal in plaats van Woensdag, aanstaanden Vrijdagavond worden gegeven. Onder de geslaagden hier ter stede voor het examen van apothekersbe diende staat in ons vorig nummer ver meld H. A. Noët d. m. z. H. A. Voet. Aan het nationaal en internationaal ISehermconcours der Koninklijke Seherm- vereeniging „Eendracht maakt Machi" te Rotterdam, werd van de hier be staande vereenigingenalleen deelge nomen door de onderofficiers-scherm - vereeniging //Mars". De sergeant Frans J. A. M. Wes8elingh behaalde den eersten prijs, gouden medaille, op de sabel. Bo vendien verwierf hij een eere-diploma voor zijn schoon en degelijk schermen op dit wapen. Dit laatste werd hem door den heer A. Stolk, oud-majoor- commandant van het koninklijk korps scherpschutters te Rotterdam uitge reikt. Maandagmiddag is weder een glazen- wasscher bij het schoonmaken van de kap van het station alhier van de ladder gevallen en met zware kneuzingen naar het Gasthuis vervoerd geworden. Bij eene winkelierster in manufacturen enz., woonachtig in de Gierstraat, is Maandagavond een cartonnen doos met ruim zes guldon uit de toonbanklade ontvreemd. Maandagavond vergaderden in Weten en Werken" een twintigtal sigarenhan delaars hier ter stede, ter bespreking van maatregelen, om des Zondags hunne win kels te sluiten. De heer Schram, die zich met het voorzitterschap had belast, deelde mede dat deze bijeenkomst beschouwd moest worden als eene vergadering van de afdeeling Haarlem der Nederl. Ver eeniging voor Zondagsrust. De voorzitter der afdeeling was verhinderd tegenwoor dig te zijn en daarom nam hij als be stuurslid diens functie waar. De vergade ring was uitgeschreven naar aanleiding van een door hem, den heer Schram, ontvangen schrijven, waarin hem door eenige handelaars in sigaren werd ver zocht, de zaak der sluiting ter hand te nemen. De zaak heeft de volle sympa thie van de afdeeling, want elke stap in die richting wordt van harte toegejuicht. Een vrije Zondag is voor ieder die werkt, een behoefte, een rustdag schenkt hem nieuwe krachten, frissehe denkbeel den en komt dus aan zijne welvaart ten goede, voordeelen die ruimschoots opwegen tegen die welke men verwerft door een geheelen Zondag achter de toonbank te staan. Engeland geeft het voorbeeld. Daar is iedereen Zaterdags avonds na zessen vry tot Maandags morgens zelfs geen brief wordt door den handelaar in dien tijd geopend. Wel wenscht spreker niet den somberen engelschen Zondag, maar Engeland is toch het land van den handel, waaraan wij Nederlanders nog wel in vele opzich ten een voorbeeld kunnen nemen. Dat de sigarenhandelaars het initiatief willen nemen strekt hun tot eere en zij zullen er zich wel bij bevinden. Spreker vraagt thans of iemand het woord verlangt. De heer F. zegt, dat hij destijds zijne sympathie voor de zaak heeft betuigd en ook op de desbetreffende circulaire, toe vallig het eerst, heeft geteekend. Hij wil wel meedoen, maar slechts wanneer allen het doen. Er zyc er die hunne bedienden des Zondags in den winkel kunnen plaat sen en van dezulken is het niet waar schijnlijk dat zij mede zullen werken. Een der aanwezigen merkt op dat het vreemd is dat de heer F., die op de circulaire geteekend heeft, niet het voor beeld wil geven, welke opmerking door een ander wordt weerlegd door er op te wijzen dat de vijf onderteekenaars der circulaire slechts de bedoeling hadden gehad een begin aan de beweging te maken, maar dat zij zich daardoor even min gebonden achtten als zij die niet hadden onderteekend. Een der aanwezigeD, de heer R.: merkt, op dat het moeilijk zal zijn slui ting te verkrijgen wegens het vreem delingenverkeer en dat de barbiers, te vens sigarenhandelaars, voort zullen' gaan aan hunne cliënten te verkoopen, terwijl ook de israël. sigarenhandelaars op Zondag hunne winkels zullen open houden. De voorzitter erkent dat het vreemdelingenverkeer des Zondags winst afwerpt, maar wanneer men eens uit rekende wat het inbrengt, dan zou dit toch nog niet kunnen opwegen tegen de voordeelen voor lichaam en geest van den winkelier. Eenige der aanwezigen gaven thans nog hunne meening over het plan te kennen. Een hunner zou het de meest rationeele oplossing vinden dat de grootere sigarenhandelaars, vooral met het oog op hun personeel des Zon dags sloten; de kleinere zouden dan on middellijk volgen. De voorzitter merkt op dat de Israë lieten zich streng aan hun sabbat hou den en dus ook den rustdag van anderen zullen eerbiedigen, bovendien zouden zij de publieke opinie tegen zich krijgen, wanneer zij op Zondag wel verkochten. Verder wenscht hij op te merken dat wanneer de winkelier zegt „den Zondag neem ik voor mij", dit een bewijs is van kracht, niet van zwakheid. Winkeliers zijn slaven van hunne betrekking, phy- siek en moreel lijden zij daaronder. Groote zaken kunnen echter het publiek dwin gen, het publiek schikt zich naar deze. Een voorbeeld is de firma Bruning en Mühren, te Amsterdam. Deze is des Zon dags altijd gesloten. Men heeft echter het meest het oog op de bedienden. Een der aanwezigen stelt voor do zaak in stemming te brengen en verzoekt aan de afdeeling om haar moreelen invloed aan te wenden op de sigarenfabrikanten, opdat deze hunne depóthouders machtigen des Zondags to sluiten. De voorzitter vraagt of men zich dan eerst wil verklaren of de aanwezigen genoegen nemen met de besluiten in deze vergadering genomen. Hij gelooft ver trouwen te mogen stellen in het publiek dat met de beweging zeer zeker zal in stemmen. Hij heeft twee winkeliers in den Haag gesproken, die verklaarden dat zij wenschten vijf jaar vroeger tot sluiting op Zondag te zijn overgegaan. Hun debiet was inplaats van verminderd, vermeerderd. Door den heer F. wordt thans een motie ingediend van dezen inhoud: „Het bestuur der afdeeling Haarlem van Zon dagsrust zij genegen met fabrikanten en winkeliers in sigaren, die personeel heb ben, in onderhandeling te treden, op Zondag te sluiten". Naar aanleiding dezer motie ontstond een druk debat en de vergadering dreigde geen praktisch resultaat te zullen ople veren, toen ds. Mees, die als belangstel lende in de zaak, ter vergadering aanwe zig was, als zijne meening te kennen gaf, dat, als de meerderheid zich gun stig voor het plan verklaarde, de min derheid, als ze zich niet aansloot wel door de afdeeling zou werden overreed, dit alsnog te doen, daar het publiek zich ook wel zou verklaren ten gunste van de voorstanders. De heeren hebben zich gewend tot de afdeeling van Zondags rust en nu meent hij, dat het 't beste zal zijn om de sigarenhandelaars hier ter stede individueel tot het plan te zien over te halen waartoe hij desnoods zelf bereid zal zijn. Hij meent, dat dit binnen eenige maanden wel zou zijn te doen, maar hij wilde zich eenige personen a8sumeeren om den schijn af te wenden alsof de zaak uitging van eenige partij of richting, dat natuurlijk het geval niet Het geldt hier een zaak van algemeen belang en het moet uitsluitend als zoo danig worden beschouwd. In eene nader te houden vergadering zou dan door hem rapport worden uitgebracht over de be vindingen. Alle aanwezigen, ten getale van zeven tien, gaven daarmede hunne volle in stemming te kennen en teekenden hun naam, zich verbindende om zich aan de bodoelde resultaten te onderwerpen, hetzij dat men tot volledige of tot gedeeltelijke sluiting op Zondag zou kunnen overgaan. De heer Mees zou nog wenschen, dat er des winters, evenals elders is geschied, eens een voordracht in deze afdeeling werd gehouden over Zondagsrust en dienovereenkomstig bij het hoofdbestuur stappen werden gedaan. Met een woord van dank werd daarna door den voor zitter de bijeenkomst gesloten. Hedenmiddag stortte een nog staande muur van het afgebroken perceel aan de Oude Gracht om, met het gevolg dat een drietal metselaars, werkzaam aan het nieuwe dat daar ter plaatse wordt ge bouwd, oader het nedervallend puin bedolven geraakte. Slechts een hunner had lichte ver wondingen bekomen, zijne opname in het gasthuis word echter noodig geoor deeld. De beide anderen waren zoo goed als ongedeerd. By de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars- kecht. - Een voor broodbakkersknecht. -Twee voor tuinmansknecht.-Een voor op zichter. - Vijt voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Men schryft ons uit Haarlemmermeer Eene niet alledaagsche arrestatie had Maandag jl. alhier plaats. Zekere H. P., met groot verlof uit den militairen dienst te huis, was nu weder voor eene maand opgeroepen, waaraan hij niet wilde vol doen. /»Als ze me hebben willen, moeten ze me maar halen, maar gaan doe ik niet" zeide hij. En ze hebben hem ook gehaald. Tien, zegge tien man waren er noodig hem te boeien, en zoo heeft men hem naar Haarlem getrans porteerd, om voor den krijgsraad terecht te staan. is. Naar de Zutf. Ct. verneemt, bestaat het voornemen dat H. H. de Koningin en H. K. H. de Prinses, den 1 Juli de maskerade-feesten te Nijmegen zullen bijwonen. Z. D. H. de Prins van Wied heeft, naar wij vernemen, 50 doen toekomen aan het comité dat gelden heeft bijeengebracht voor den Waterloo- strijder De Voogd, te 's Hage, wiens portret aan den prins was toegezonden. BI ij kens een bij het depar- tement van Koloniën van den goevern.- generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen telegram, ia op 13 dezer een compagnie opgerukt tegen Kwalabagoh en Olehgadja, met het gevolg dat de vijand verdreven en Olehgadja genomen werd. Drie mindere militairen werden licht gewond. De oolonne was 17 deaer in Edi terug. Men schrijft uit Amster dam; Zondag waren te VU uur bij de kostelooze gymnastische oefeningen op de terreinen van de Amsterdamsche Sportclub present 287 jongelingen. Te l!/s uur waren er ongeveer 30 aan den ingang, maar dezen werden niet meer toegelaten, en hun werd medegedeeld dat na l'/4 uur geen toegang meer tot de terreinen verleend wordt. In de huizinge Couturier op de Heerengracht te Amsterdam werd Maandag onder leiding des heeren San- nes, de algemeens feestvergadering ge houden van de Broederschap van Candi- daat-Notarissen in Nederland, ter her denking van het veertigjarig bestaan van den Bond. Na verwelkoming der genoodigden en opening der vergadering hield de heer mr. M. W. F. Treub eene rede over de „wettelijke erkenning van den candidaat- notaris", de positie van dezen in het juiste licht stellende. Hierna vereenigden zich de aanwezi gen aan een dejeuner dinatoire, door de Broederschap aangeboden aan genoodig den, leden en buitengewone leden. Des avonds begaven de leden zich naar het Park waar een vuurwerk werd afgestoken. In een buitengewoon poli tieblad bericht de officier van justitie te Haarlem, dat in den namiddag van 19 dezer, ten huize en ten nadeele van den heer Jan Kater Chrzn. te Oostzaan, met behulp van braak en inklimming is ont vreemd 1 certificaat van inschrijving op het Grootboek der Nederl. werk. Schuld, groot f 1000, rentende 3£ pet., No. 107659 van 18863 premieloten ten laste van de stad Amsterdam, ieder groot 100, rentende 3 pet., serie 3957 Naar het f ranseltvan Adolplie Belot en Jules Lautin. 25) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK IX. Het speelhol. „Dan pas ik," zeide Léonce en gaf de kaarten aan den buur man aan zijn rechterhand. Het spel ging zijn gang, maar La Coudraye was te slim om niet te begrijpen, dat men zijn veine niet aan zijn geluk toe schreef en dat hij den argwaan had opgewekt. Van af ditoogen blik had hij niet meer van die gelukkige zetten en maakte hij niet meer gebruik van de kaarten, welke Leutague voor hem had gerangschikt; hy was zelfs zoo verstandig, om zich een paar keer te laten slaan en tweehonderd louis d'or te verliezen, om te trach ten daarmee den slechten indruk van zijn ongehoord geluk in den beginne uit te wisschen. Terwijl dit alles was voorgevallen, had ik duidelijk doen blijken, dat de prins mijn sympathie bezat. Op een teeken van den vicomte wikkelde Angelina mij dan ook nog dichter in het net harer coquetterie. Nooit zal eene vrouw zich wellicht zooveel moeite hebben gegeven, om aan een man te behagen, zijn wil krachteloos te maken en hem zijn zelfbewustzijn te ontrooveD; hare fluweel zachte, geparfumeerde hand zocht de mijne; zij vestigde op mij hare verleidelijkste blikken, haar glimlach bedwelmde mij en ieder oogenblik kwamen hare half ontbloote schouders in aanraking met de mijne. Omstreeks tegen drie uur in den morgen, kondigde de vrouw des huizes het souper aan, zoodat het spel gestaakt moest worden. Verscheidene personen vertrokken, onder anderen ook de prins van en de officier, die hem had aangeraden, om ieder schan daal te mijden; slechts de goede bekenden bleven. Gedurende het souper, dat langer dan anderhalf uur duurde, werd mij de laatste stoot toegebracht. Men had mij de verschillende toestanden van dronkenschap willen doen doorleven, eerst die, welke veroorzaakt wordt door het zien van goud en bankbiljetten op eene speeltafel, de bedwel ming der zinnen en de bedwelming van den wijn, men was hierin geslaagd en ik had geheel en al mijn bezinning verloren. Wat gebeurde er toen?.... Hier houden mijne herinneringen op. Waarschijnlijk is het, dat ik op het laatst van het souper ineen- zonk en dat men mij neerlegde op de canapé, welke in het aan grenzend vertrek stond. In dit boudoir ontwaakte ik des morgens om zeven uur. De gordijnen waren neergelaten en er heerschte een diepe stilte om mij heen. Eerst begreep ik niet, hoe ik mij in deze omgeving bevond in dit mij geheel onbekend vertrek; maar langzamerhand keerde mijn geheugen weer terug en herinnerde ik my de gebeurtenissen van den vorigen nacht. Zeer beschaamd en vertoornd op mijzelf, verliet ik de sofa en trok de gordijnen weg, terwijl ik trachtte de wanorde in mijn uiterlyk te herstellen. Eensklaps slaakte ik een kreet.... Mijn portefeuille, waarin ik den vorigen dag alle documenten had verborgen, die de schuld van Léonce en Lentague konden bewijzen, was verdwenen I Ik begreep alles! Niet om mij het oneerlijk verdiende geld uit te betaleD, hadden zij mij in dit huis gelokt, maar om my van deze bewijsstukken hunner oplichterij te berooven. Had ik niet de onvoorzichtigheid begaan, hen er den vorigen dag mee te be dreigen en hun te vertellen, dat ik ze bij mij droeg? En nu ik mijn geheugen scherpte, mee-nde ik mij te herinneren, dat iemand zijn hand tersluiks in een mijner binnenzakken had gestoken op het oogenblik, dat men mij op de sofa had neergelegd. En ik zou het dulden, dat men mij bestal, om later nog den spot met mij te drijven?.... O, neen! Woedend en nog opgewonden van den wijn van den vorigen avond, snelde ik naar een schellekoord en trok er woedend aan. Niemand verscheen evenwel. Ik opende de deur van het boudoir en bevond mij toen in de eetzaal; de overblijfselen van het souper stonden nog op tafel, maar alle gasten waren verdwenen. Ik trad het salon binnen, het was leeg. Ik wilde juist een volgende ka mer binnentreden, ongetwijfeld de kamer van mevrouw Duhamel, toen er plotseling een nog half slapende bediende voor mij stond

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1