NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.. 28 .Juni 1890. No. 2142. SS De Familie Caussoii. ABOMSMISTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het g-eheele Eijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnraan: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TFeBeffooiransaKsaaueir S.2Ï8. ABVERTE2TXIE2?: ran 15 regel» 50 Cents: iedere. regel meer J0 cent» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aan^eeom.* door onze ageoien en door alle boernaedelsren, po^rtactonu eo r Directenran-Ultgevers J. C. PEEREBOOM an J. B. AVIS. Roofinytnien vour het Beiknlani: Cot,ifagr.it Btr.iralt ii Fuilicité Eiranghrt O. L DAÜBM ir Co., JOSE i". JONES, Succ., jParjt'i 31Sij Smbowg MontMartr*. ^betrachting uit den Gromeontoraad.. VII. Er wordt blijkbaar voortgang gemaakt inet de zaak van de Staalwaterbron, Door de gemengde commissie, daarvoor onlangs in den Raad benoemd, is het Frederiksparlt afgepaald, om een idee te krijgen van de meerdere of mindere ge schiktheid van dat terrein. Hoewel hier uit nog volstrekt niet volgt, dat men het Frederikspark aan adressanten zal toe wijzen, zoo is er toch uitzicht voor en bestaat de kans, dat het advies van de commissie niet gelijkluidend zal wezen met dat van B. en W. Over het algemeen zijn de adviezen van B. en W. in den laatsten tijd niet zoo bestudeerd, als men wel wenschen zou. Zonder nog te spreken van de kwestie van het verwijderen van leerlin gen van de lagere en middelbare scholen, een zaak die op zoo afdoende wijze door den Raad van de baan is geholpen moesten wij toch onze verwondering uit drukken, dat bij gewichtige concessie aanvragen het college van B. en W. ad vies uitbrengt zonder de aanvragers te hooren. Het comité voor do Staalbron heeft nooit officieel een onderhoud gehad of brieven gewisseld met B. en W., vóór dezen hun advies uitbrachten. Met alle respect voor Burgemeesters en Wethou ders zij gezegd, dat het advies daardoor moeilijk in waarde rijzen kon. Hoe veelzijdig een College ook ont wikkeld zij en bekwaam op velerlei ter rein, men kan niet vergen dat het een wandelende encyclopaedie zal wezen. Maar waarom dan bij belangrijke kwes ties niet geraadpleegd met de aanvragers Men zou zich daardoor hoeden voor zon derlingheden als die voorkomen in het advies van B. en W. over de concessie aanvrage voor een stoomtram naar Zand- voort. Men kon gemakkelijk verwachten, dat Burg. en Weth. tegen de stoomtram zou den aanvoereo, dat deze, door drukke punten dsr stad loopende, de veiligheid zou bedreigen. Dat bezwaar nu is m. i. te zwaar getild, want paardentrams en rijtuigen leveren ook groot gevaar op. Maar de eerste stoomtramaanvrage in een stad kan uit den aard der zaak op deze tegenwerping rekenen. Wat is nu echter het wonderlijke in het advies van B. en W Dat men voor stelt, om concessie te geven voor een paardentram door de stad, die buiten de stad overgaat in stoomtram. Maar het Dagel. Bestuur heeft geheel uit het oog verloren, dat men voor het voorttrekken van een stoomtram door paarden, min- steus vier, zoo niet zes paarden zou noo- dïg hebban. Van zulk een monsterbe- spanning kan men zich geen voorstelling denken zonder te lachen. Het is goed, dat deze zaak om advies verzonden is aan de kamer van koop handel. Van dit lichaam toch mag men een oordeel verwachten, dat guustiger luidt voor de zaak. En waarom ook niet Meent men werkelijk, dat het ge vaar zóo groot is? Maar in den Haag dan En in zoovele andere steden De Noord-Zuidhollandsche stoomtram, die van Haarlem naar Leiden door tal van dorpen rijdt, vele scherpe hoeken maakt en nauwe bochten, zou kunnen verzekeren dat het gevaar dat B. en W. zien in een stoomtram, denkbeeldig is. Enfin, de tram is nu op den goeden weg. Dat hij met stoom vooruit moge komen, hoop ik haitelijk. Alle verkeers middelen, welke de gemeeDte verkrijgen kan, strekken tot vermeerdering van den bloei der gemeente. Zoo althans en niet anders is de opvatting van ieder die be kend is met den geest van den tijd en zich daarvan doordringen wil; van ieder die meent, dat alles nieuws verdient be keken en overwogen te worden, en die niet zoekt naar bezwaren omdat dat nieuws niet bekend was in den tijd, toen zy in de kracht huns levens waren. In deze zitting werd ook eindelijk een besluit genomen inzake de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus. Twee jaar lang reeds eischte die school een nadere regeliDg. Twee jaar lang werden er stukken geschrevenadviezen ge vraagd en uitgebracht. Ten slotte was datgene wat erover in het midden was gebracht, aangegroeid tot den omvang van een kleinen romanen er waren zoovele verschillende opiniën over zóó vele onderdeelen in neergelegd, dat men duizelde bij de gedachte hoe deze zaak ooit in het reine kon worden gebracht. Drie zittingen zouden niet voldoende zijn geweest, zoo men al die stukken had willen behandelen. Men deed het dan ook niet. De heer Macaré stelde voor, slechts een der stuk ken te behandelen, met terzijdestelling van de andere. De heer Von Reeken was er tegen, maar de andere leden keurden het voorstel goed. En nu ging de zaak van een leien dakje. Men oppo neerde niet of bijna niet, het was merk baar men was de zaak reeds ééns vóórdat de zitting begon. De heer Von Reeken stond ook nu weer alleen. Wel trachtte hij hier en daar nog iets veranderd of aangevuld te krijgen, maar vier amendementen door hem daartoe voorgesteld, konden zelfs niet in beraadslaging komen omdat ze niet werden ondersteund. De voorzitter, wel bemerkende hoe de vork in den steel zat, deed zelfs geen moeite om de zaak tegen te houden. Deze historie is o. i. leerzaam. Zij leert ons namelijk, dat de Burgemeester van onze gemeente niet meer het oor heeft van den Raad zooals vroeger. Het gaat tot de zeldzaamheden be- hooren, dat de Raad in gewichtige zaken goedkeurt de voorstellen van B. en W. Wat men er voorts uit verneemt is, dat de homogeniteit in het College op belangrijke punten te wensehen overlaat. Alleen de heer Von Reeken kampte tegen de den voorzitter onaangename voor stellen van tractementsvarkooging en aanstelling van nieuwe leeraren. De beide andere wethouders, de heeren de Kantor en Waller, hielpen de tegenpartij. Dit nu kan een goed voorteeken we zen. Het kan beteekenen, dat er allengs wat meer leven zal komen in het Col lege van B. en W.dat er gedurfd zal worden en aangepakt en gedaan zonder dat de Raad daartoe juist altijd dwingen moet. Hopen wij, dat de adviezen van B. en W., in den laatsten tijd gedaan, geene opvolgers zullen hebben in dio beoordeelingen, welke ons van het thans weder voltallige College wachten. S i A S i K U ft S. Haarlem, 27 Juni 1890. Donderdag hebben B. en W. uitspraak gedaan in de aanbesteding van de wer ken aan de Burgerschool aan het Klein Heiligland. Het werk is gegund aan G. P. J. Beccari alhier, voor f 12,850. Het leveren van do benoodigde meube len is opgedragen aan F. Erdtsieck alhier, voor de door hem ingeschreven som van 890. Een aantal leden van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noord-Holland, maakten heden een rijtoer door deze gemeente, het Kenaupark, Wilhelminastraat enz. en de omstreken. Te Lisse werd in ffde Zwaan" een ontbyt gebruikt en het mid dagmaal heeft plaats gehad in het nieuw gebouwde hotel van den heer Scholten in den Hout. Ons stedelijk muziekkorps heeft het dezer dagen druk. Concert op concert wordt gegeven zoowel hier als elders. Donderdagavond in de Vereeniging" werd een fraai programma ten gehoore gebracht, waarbij weder bleek hoe goed het korps is saamgesteld en geoefend, dank zij de hoogst bekwame leiding en veelzijdigheid van den heer Kriens. Vele der uitgevoerde nummers stelden hooge eischen aan de uitvoerenden en hoe zij en vooral de solis en zich daarvan kwe ten, getuige de dankbaarheid der toe hoorders, die deze in een herhaald warm applaus uitten. Het was jammer dat de regen en de natte grond do meesten uit den tuin had gehouden en naar de concertzaal gedre ven, want het is altijd des zomers aan genamer in de open lucht te vertoeven dan tusschen vier muren. Naar wij van goeder hand vernemen, is het bestuur der sociëteit ;/de Kroon" alhier, er in geslaagd om den heer Carl Pilaeging, met zijn specialiteitengezel schap, gedurende de aanstaande kermi3 te eagageeren. De heer Pflaeging is een oude bekende bij het haarlemseh publiek, zoowel om zijn concerten in vroeger jaren in de //Vereeniging" als in //de Kroon", toen hij avond op avondstamp- volle zalen trok. Ook thans is zijn ge zelschap de lieveling van Rotterdam's publiek in het concertgebouw //de Doelen". De onlangs door den heer P. van Looy, leeraar in 't teekenen, in het gebouw //Weten en Werken" gegeven tentoon stelling van het werk zijner leerlingen, heef'6 hier ter stede zeer de aandacht ge trokken, zij werd door ruim 500 perso nen, waaronder ook velen van buiten de stad, bezocht. bracht. De eeno luiuctl Do ciaasicale //vergadering spreekt den wensch uit, z/dat de Synode zich onthoude van elke //Verandering in de reglementen, welke rde belijtleniskwestie raken." Na vele discussies over de bedoeling trok de voorsteller die motie in. De tweede motie luidt: O ver wegende, dat onder handhaving der leer in de Ned. herv. kerk Diet verstaan wordt uit oefening van leertucht, dat handhaving der leer daar niet thuis behoort in het reglement van opzicht en tucht, geeft der Synode in overweging, het voorstel van commissie A ten vorige jare in de Synode gebracht, nogmaals in behande ling te nemen." Welke motie werd aan genomen met 32 tegen 24 stemmen. Door de arrond.-reehtbank alhier is in haar zitting van Donderdag Brummer (oplichtingen) veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Op de Woensdag gehouden vergadering alhier waren tegenwoordig 28 predikanten en 31 ouderlingen. Ga- kozen werd tot class, quaestor de heer J. J. van Hille te Zaandam, gekozen tot primi werden de heer dr. P. Knuttel te Zaandijk en P. Endt, ouderling te Zaandam en tot secundi de heeren ds. P. Proost te Koog aan de Zaan ds. J. van Loenen Martinet, te Santpoort ds. P. A. Riedel te Krommenie; mr. M. Donker, oud-ouderling te Zaandijk en ds. H. Timmers te Knollendam. De candi- daten der modernen vereenigden 36 stemmen op zich, en die der ortho doxen 23. Punten I, II, III werden eenparig goedgekeurd. Punt IV werd eenparig verworpenmen meende lo. dat door de voorgestelde aanvulling er eene on- noodige beroering in de kerk zou ont staan, 2o. dat zóó de bezwaarde rechter zou worden in zijn eigen zaak, 3o. dat het doel, dat men wil bereiken, wordt voorbij gestreefd. Tegen de aanneming van punt V had niemand bezwaarmaar de geheele ver gadering wenschte niet de aanneming van punt VI. Vóór punt VII verklaar den zich allen, terwijl eene kleine meer derheid gunstig adviseerde over punt VIII, Hierna werden 2 moties ter tafel ge Bij de Vereeniging naar Verlogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars - kecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Op de Wolmarkt te Hoofddorp op 26 Juni jl., waren aangevoerd 358 vach ten wol. Hiervan werden verkocht 223 vach ten, wegende 1018 kilogram. De prijs varieerde van 0.85 tot 0.90. Donderdag werd door de genie aan besteed het maken van eene dubbele schutsluis, een gedeelte Slaperdyk, zand- ophoogen van een fort enz. in den Haar- lemmermeerdolder nabij Aalsmeer. Ra ming ƒ347,000. Laagste inschrijver Meijer, te Leiden, voor ƒ312,000. Griezelig Donderdagochtend is onder Oegstgeest een man aan een lantaarn paal opgehangen gevonden. F Üi U 1 L L jfl T U JN. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 28) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XI. Ontdekking. Zij verlieten mij. Maheurtier begeleidde den aandeelhouder tot aan de deur en deed al zijn best om hem gerust te stellen. Maar deze, die ongetwijfeld mijn ontroering en aarzeling had opgemerkt, drong er op aan, dat mijn kas zou worden gecontroleerd. Ma heurtier meende niet langer aan dat verlangen weerstand te mo gen bieden, wellicht uit vrees, dat hij door zyne hardnekkige wei gering de verdenking op zichzelf zou laden. Bij zijne terugkomst keek hij verlegen voor zich. Hij behandelde mij altijd meer als een vriend, dan als zijn mindere en daarom vond hij het een zeer pijnlijke taak, mij plotseling met de tijding op het lijf te vallen, dat de kas moest worden nagezien. Hij deelde mij dit langs een omweg mede en hield zich, alsof hij zeer vertoornd was op den heer Roché. z/Er zijn," zeide hij, /,menschen, welke vervloekt wantrouwend zijn. Die mijnheer, welke zooeven vertrok, is een van onze voor naamste aandeelhouders en hy wil het grootste deel van zijn kapi taal in de Bank deponeeren, maar hij stelt dan ook buitensporige eischen. Hij wil weten, hoe wij werken, welke ondernemingen wij hebben gesteund en wil ook, dat er verantwoording voor hem worde afgelegd. Ik ben gedwongen het hem toe te staan. Hy zal hier morgenochtend om acht uur verschijnen. Kom een uur vroe ger dan gewoonlijk; wij zullen hem met ons beide de noodige in lichtingen geven. Het is zeer vervelend, maar men moet jegens zijne cliënten voorkomend zijn." z/Dat kan ik mij begrijpen," antwoordde ik, zonder te weten, wat ik zeide. Wat ik wel wist, was, dat ik ongetwijfeld verloren was. Wij gingen tegelijkertijd weg en hij verwijderde zich weldra in de richting van de boulevard. De gedachte kwam by mij op, hem achterna te snellen en hem mijn misdaad te bekennen, opdat hij mij vergiffenis zou schenken en mij bohulpzaam zou zijn met mijn fout te herstellen. Waarom heb ik naar deze stem in mijn binnenste niet geluisterd! Maar ik aarzelde; mijn schuldbesef had mij lafhartig en bang gemaakt en toen ik eenige stappen voorwaarts deed, met het oogmerk hem te achterhalen, was hij verdwenen. Werktuigelijk en zonder te weten waarom, keerde ik naar de rue Vivienne terug. Ik begaf mij naar het bureau en sloot mij er in op, aa den loopjongen om licht gevraagd te hebben, onder het voorwendsel, dat ik daar bleef werbeD. Nu ik mij daar geheel alleen bevond, trachtte ik mijne gedachten te verzamelen en een plan vast te stellen. Ik trachtte mij eene voorstelling te maken van hetgeen den volgenden morgen zou gebeuren. Herhaaldelijk stelde ik mij hetzelfde voor den geest: Maheurtier onderzoch mijne boeken en het duurde niet lang, of hij was tot de ontdek king gekomeD, dat zij niet in orde waren. Hij nam mij in het verhoor. Kon ik loochenen? Neen, het was onmogelijk. Ik ant woordde: //Welnu! ja, het is de waarheid, wat zou dat? Maar ongelukkige, gy hebt gestolen, valsche handteekeningen ge maakt Zeer juist, maar ben ik dan meer schuldig dan gij, die speculeert met effecten, die gij van anderen onder uwe bewa ring hebt gekregen?.... Zooals gij zult bemerken, volgde ik het systeem van Léonce; ik beschuldigde in plaats van mij te verde digen. Eensklaps werd mijn gedachtengang afgebroken. //Maar dan zou ik mijne schanddaden met een nieuwe vermeer deren!" riep ik uit. Wat! de man beschuldigen, die mij nooit dan goed heeft gedaan en dien ik zoo schandelijk bedrogen heb Neen Neen! Reeds genoeg leugens en bedrog! Het uur der kastijding heeft geslagen; buig uw hoofd, rampzalige! en berust! En van het eene uiterste in het andere vervallende, snelde ik in koortsachtige opgewondenheid, als die eener krankzinnige, naar mijn lessenaar en schreef haastig een paar bladzijden vol, waarin ik mijn misdaad bekende en vergiffenis vroeg. Zonder mijne handteekening er onder te zetten of het over te lezen, vouwde ik het papier dicht en stak het bij mij. Vervolgens niet wetende wat ik zou gaan doen, bedacht ik, dat ik wat geld moest hebbeD, hetzij voor mijzelf, wanneer ik vluchtte, hetzij voor myn vrouw en kind, wanneer ik een zelfmoord zou

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1