POLITIEK OVERZICHT. m nieuws del- ge- .aaien Marty (of iiijnen. 'viii de Marpessa cade vol water chotten hebben liep de stoom- irland op het 'ederik 300,000 (N. E. C.) lieraan kan nog oen de militai- 'ïeronden en er a zeven perse nde luitenant werd hun belet, het zij ver- om hun 1. Hunne )Oging te doch zy Ara- areven .jg. Deze ie waardeeren, den schouwburg n. maaad zullen i ^Paleis voorVolks- a door den luchtreiziger eenige opstijgingen Gallon Excelsior dsten toonstelling m verkrijgbaar ïer verminderde t uiroons zelf kunnea- w eiken dag zij hun werklieden l vry-af geven om de tentoonstelling ,0 ^zoeken, Öe politie te Amsterdam heeft Vrijdag de hand gelegd op een kelln^r, wonende in de Nes, die ia staat van dronkenschap eene vrouw, met wie bij Samenwoonde, zoo ernstig heeft mis- hanéeld* dat zij naar het gasthuis ver voerd en daar in den loop van den dag overleden is. De Rozengracht, die onwil- riekende poel te Amsterdam, die zoo weinig zijn naam eer aandeed, is einde lijk gedempt. Men is na druk bezig met dt riolen naar de Prinsengracht uit te huisje aan het Brakelsche veer, dat op de grens van Vuren staat, atgebrand. Zooals dat huis daar onbewoond stond, kan het niet anders, of kwaadwilligheid moet de oorzaak van den brand zijn. laatste et te ol ge ar mde >ver- i an- m en Fal- invan- iit jaar echter Ide hu- sdeed. t zóó te ■-iS ïen. ;kte 5" zijne ..oil v. ju recht pretti- engevo ge van het ver- op de reis van Amsterdam naa." a van Ket 21 dezer uit Amsterdam Batavia vertrekken stoomschip Prins erih der Maatschappij //Nederland," er op Dinsdag 1 Juli e. k. geene jgenheid bestaan, om langs den weg j Genua eene brievenmaal naar Ne- .^rlandflch-lndie te verzenden. In eene correspondentie Curaoao aan da Asser Courant wordt ueld, dat door de heeren. Scholten en .adal, directeuren ven do Kon. Ned. 'est-indische Mail, en eenige anderen, nor vier ton eene groote werf' op het 'u .od is aangekoeht, om te dienen voor ilegplaats voor stoombooten, zeilsche pen en andere vaartuigen. Daarbij be- hooren woonhuizen, pakhuizen, andere ibouweu en eene groote opslagplaats. ~)it alles is gekocht en wordt voorbe- mcf. het oog op het Kanaal van sma, want ais dat kanaal na zeven -cht jaar geopend wordt, voor- en hoopt men, dat Curasao met Men meldt ons uit de Coeks- dorp De bergers der lading uit het stoom schip Netenkamhadden de laatste week goede dagen. Uit het voorschip waar al leen tesselsche bergers werkzaam zijn werden in 2 dagen 112 balen katoen op gehaald, zoodat ieder toen bijna ƒ4 ver diende. Sedert April 1.1. toen het werk is begonnen, zyn door onze bergers reeds 1000 balen aon wal gebracht. Donderdag middag ten 5 ure had in de gistfabriek te Delft een onge val plaats, dat verschrikkelijke gevolgen had kunnen hebben maar nog betrekke lijk goed is afgeloopen. In de spoeling drogerij sloeg eene machine, die voor het eerst in werking was gebracht, met hevige kracht uit elkander, waardoor de adsistent-ingenieur Huygens ernstig werd verwond. Zelf maar half van zijn toe stand bewust, kon hij nog loopen naar het kantoor der afdeeling Belangen van het Personeel, waar hij, met gescheurde klieren, het gezicht, handen en armen een en al bloed, aankwam met de leuke opmerking //Kijk eens meneer, zoo kan ik toch niet blijven loopen." De heer Knuttel was dit geheel met hem eens en terwijl dr. Scheltema in allerijl ge roepen werd, werd hem de eerste hulp verleend door de ondermeesters Stelten en IJseldijk. Bij onderzoek bleek, dat hij, behalve eenige kleinere kwetsuren, groote gapende wonden had aan het hoofd, den hals, den linkerarm en de rechterknie. Dr. Scheltema kon geluk kig constateeren, dat geene der wonden als levensgevaarlijk waj te beschouwen en dat geen der organen was aangefcj££7 De wonden werden door den bekwamen geneesheer met groote handigheid dicht genaaid, waarbij de patient zich ferm hield, zoodat hij reeds ruim een uur nadat het ongeluk had plaats gehad, ter verdere verpleging kon worden over gebracht naar de nabijzijnde woning van den heer Van Marken. De toestand is thans naar omstandigheden zoo gunstig mogelijk. Gelukkig is niemand anders door het ongeval getroffen. Toevallig hadden de directeur Waller en de tweede meeaterbrander Bakema, die bij de proef neming tegenwoordig waren, zich even le voren voor een oogenblik verwijderd. De timmerman Segem, die in de nabij- werkte, werd door een stuk ijzer geraakt, doch kwam gelukkig met een blauwe plok vrij. (De Fabrieksbode.) Steeds hebben erteVuren bij Gorinchem geheimzinnige branden plaats. Nu weer is het houten wacht- Een oude dame te Soest maakte voor eenige jaren haar testament en haar vier neven en nichten tot haar erfgenamen. Omtrent één neef echter, die al vier-en-zestig oud was, maar nog steeds den schijn van een jonkman aan nam, stelde zij in het testament vast, dat deze, zoo hij op zijn ouden dag in het huwelijk trad, geen deel zou hebben in de nalatenschap. Waarschijnlijk heeft zij, noch de notaris, die het testament op maakte, genoeg nagedacht bij het vast stellen dier bepaling. Zoodra de dame gestorven was, wilde de bewuste neef, evenals de anderen, zijn deel bekomen van de nalatenschap; maar de anderen weigerden hem iets uit te keeren. Men onderwierp toen de zaak aan het oor deel van een paar bekwame rechtsge leerden, en dezen verklaarden, zooals van zelf spreekt, dat de oude neef zyn ge- hecle leven op niets aanspraak had, want dat eerst bij zijn dood kon bewezen wor den, dat hij op zijn ouden dag niec in het huwelijk was getreden. Zonder voorafgaande ken- nismaking werd dezer dagen te Gennep een jonge dochter door een weduwnaar ten huwelijk gevraagd; de man meende dat zij geen betere partij kon doen, wadt hij bracht als huwelijksgift mede: anderhalve mand aardappelen, een spint rogge, een half vat boekweit en drie lieve kinderen. Hij was tevens in 't bezit van een volle doos mutsen en een man tel van zijn overleden vrouw, welke goederen zij by toestemming als bizon der eigendom mocht beschouwen. ffMoeder, ik doe het, de mantel is het alleen waard en de mutsen zijn zoogoed als nieuwen bevend ontsnapt het ja woord aan de blozende lippen van de schuchtere maagd; men deed de Zon- dagsche klompen aan en zy deden onder trouw In een halfuur was alles kant en klaar. (-ZZ.) Vrydagavond is een 16-ja- rige jongeling die met eenige kameraden nabij het badhuis in den Rijn te Arn hem ging zwemmen, in een draaikolk geraakt en verdronken. Volgens een bericht der Ass. Ct. is door de maréchaussées te Wiudschoten Zondag 11. tegen verschil lende personen proces-verbaal opgemaakt wegens het verrichten van veldarbeid en azjoo overtreding der Zondagswet. De meesten van hen, zoo voegt men er aan toe, waren de vaste meening toegedaan, dat ze althans ïn het vroege morgen uur nog wel hnu vrijen tijd mochten besteden aan het bearbeiden van hun grend, zonder iemand te kwetsen, aan gezien hun dagelijksche bezigheden het hun niet toelieten den grond op werk dagen te bearbeiden. Men meldt uit OostmahorD aan het Rbl. Sedert eenige dagen worden hier met twee schepen vanwege het technisch onderzoek der Zuiderzee-vereeniging, peilingen en boringen verricht in de Lauwerzee, onder leiding van den civiel- ingenieufj heer Joosting. De aanslibbing in de Lauwerzee neemt op sommige plaatsen sterk toe, en zal ten laatste zeker tot droogmaking leiden. Men kan de aanslibbing zeer goed waarnemen uit de jaarlijksche verplaat sing der bakens (kleine boomenj, die langs het vaarwater (geulen) staan. Door die geulen varende, ziet men op enkel e meters van den wal nog de oude stukk en van vorige bakens in het slijk staan. Ook de hoofden hier loopen, bij laag water, tegenwoordig geheel droog, alleen aan den noordkant, waar zich geen steiger aan het steenen hoofd bevindt, staat dan nog eenig water. Uit Lemmer wordt gemeld Schipper B. Jonker, bevarende het tjalkschip Navigatorthuis behoorende te Gasselter-Nijveen, overkwam Donderdag middag op de Zuiderzee een ongeval. Terwijl een der windassen, waarmede do zwaarden worden opgeheschen en neergelaten, snel ronddraaide, kwam hij daarmede in aanraking, waardoor een zijner armen gekneusd en een zijner beenen gebroken werd. Sedert eenigen tijd wordt uit Groningen vermist Andries Weteinga oud 46 jaren, koopmaD, kenbaar aan een verlamden rechtervoet en dito hand. Hij heeft een vrouw en vier nog jeugdige kinderen 'onverzorgd achterge laten. Te Appelscha is proces-v er- baal opgemaakt tegen een drietal veen arbeiders, die zich tijdens de jongste werkstakingen aan majesteitschennis heb ben schuldig gemaakt door het roepen en zingen van: //Weg met den Koning! Leve Domela Nieuwenhuis l" Letteren en Kunst. Inhoud Sempervirens No 26: Op 19 Juni in //Artis". Amaryllis John Ruskin, met een afbeelding. Leacant- hemum vulgare semiplenum, Nieo- tiana affinis. De beste Cypripedimn's, Ingezonden. Verschillende geuren. Nog eens het Volkspark te Zaandam. Verslag van de Algem. Vergadering der Pomologische Vereeniging, te Boskoop, gehouden op 16 Juni jp Weeknieuws Verschillende mededeelingen. Vraagbord. Rechtszaken. De gevolgen van de zijn nog steeds merkbaar in de zittingen der heerenveensche rechtbank. Zooals voor eenigen tijd gemeld is, werd J. H. veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, omdat hij T. v. Z. met geweld uxt zijn schip gehaald en hem gedwongen had zich bij een troep werkstakers aan te sluiten Thans waren de hekken ver hangen en stond, op aanklacht van den veroordeelden J. H., T. v. Z. wegens een dergelijk feit terecht. De aanklacht van J. H. werd streng onderzocht en gaf weldra aanleiding tot vervolging. Nadat v. Z. gedwongen was geworden mede te gaan, toonde hy zich weldra een eerste belhamel, drong met vier anderen de woning van den onderbaas 8. binnen en beval hem mede te gaan. J. S. toonde weinig geneigdheid dat be vel op te volgen. //Mee moet je", snauwde v. Z. hem toe, //er uit." En meteen greep hij hem aan, en daar eene geheele bende werk stakers buiten de deur met dea eisch van v. Z. instemde, bleef S. niets anders over dan toe te geven. D^or een stevi- gen stomp in den rug, spoorde v. Z. hem tot spoed aan. z/Kijk, straks hebben ze hem zelf uit zijn schip gehaald en nu is hij een van de voorsten," sprak een der omstanders. /Ik moest er uit en nu zal hij ook mee," antwoordde v. Z. In weerwil van de pertinente ontken- tenis v. Z., acht de officier van justitie de aanklacht wettig en overtuigend be wezen en requireert tegen hem eene ge vangenisstraf van 6 maanden. VISSCHERIJ. Nieuwodiep, 28 Juni. Door 38 korders en beugers werden heden 10 tot 60 groote-, 10 tot 30 kl. tongen, 3 tot 12 roggen, 1 tarbot, 1 tot 5 mandjes kl. sehol en 1 tot 4 manden schar en door trekkers 4 tal geep aangevoerd; gr. tong gold 60 a 65 ct., kl. id. 25 ct., rog 60 et., de tarbot 9 per stuk; kl. sehol 3.50 per mandje; schar 6.50 per mand en geep f 24 per tal. Nadat eerst alle feestelijkheden ter eere van Wisamann bij wiize van demonstra tie achterwege zouden blijven wegens het tractaat tusschen Engeland en Duitsch- land, had er Zaterdag te Berlijn niette min een gastmaal ter eere van Wissmann plaats. Daaraan namen deel de voor- naam8to voorstanders van koloniaal bezit en bevorderaars van de duitsche koloniale politiek. Onder ds redevoeringen was de voor naamste die van Wissmann zelf, die klaar blijkelijk onder den indruk zijner audiën tie bij den keizer het volgende verklaarde Hij kon volkomen begrijpen, dat er in de koloniale kringen eene beweging heerschfce tegen het tractaat tusschen Duitschland en Engeland, maar men moet vertrouwen in de regeering hebben, dat zij recht handelde, ook wanneer wij niet achter den sluier zien, die de eigen lijke beteekenis van het verdrag omhult. Men moet nu niet mismoedig het kind met het bad wegwerpen, maar bedenken, dat de duitsche koloniale politiek jonger is dan de europeesche politiek, welke Duitschland voert. De europeesche poli tiek vau het vaderland is gewichtiger en grooter en moet bij het verdrag in de eerste plaats in rekening worden gebracht. Wissmanns rede maakte den indruk, dat zy op hoogeren wensch een gerust stellend karakter droeg. In den verderen loop van het feest baarde het meeste opzien een eerbetoon voor Bismarck, dien een der redenaars huldigde als de man, die de grondstelling vertegenwoordigdeWat wij hebben, houden wij vast. Onder het gejubel der aanwezigen werd Bismarck naar „Fv'v driohsruh" per telegraaf een geestdriftig groet gezonden. Onder de aanwezigen waren vele van Wissmanns officieren en eenige der voor naamste te Berlijn verblijf houdende Afri- ka-reizigers. D®8 avonds had er nog een tweede maaltijd plaats, door een aantal leden van den Rijksdag, voorstanders van ko loniaal bezit, ter eere van Wissmann ge geven. De Times meldt dat volgens officieel© aankondiging te Zanzibar, de Vitu-maat- schappij tot liquidatie overgaat. Te Bagamoyo is Mohammed-bin-Cas- sin met drie medeplichtigen krachtens vonnis van den duitschen krijgsraad op» angen, wegens eenen vroeger op een duitschen koopman gepleegden moord. Hierdoor in groote opgewondenheid en algemeene rouw onder de Arabieren ver oorzaakt, dewijl Mohammed een hoog- plaatst Arabier was. De duitsche Rijksdag heeft bij derde lezing de legerwet onveranderd aange» nomen. Tegen stemden de vrijzinnigen; de volkspartij, de socialisten, enkele leden van het centrum en een der Welfen. De Rijksdag heeft de behandeling vaii de aanvullingabegrooting voor de vei- hooging van de tractementen van amb tenaren voortgezet. Er werden langdt- rige beraadslagingen gevoerd, waarlij de secretaris der schatkist en de minis ter vau Oorlog *ër op aandrongen, d^üv door de commissie geschrapte tractements- verhooging voor de officieren zou war* den hersteld. Het ontwerp is bij twepd- lezing aangenomen, zooals het door di' commissie was gewijzigd. Het gerucht dat de minister van por log, Verdy du Vernois, zijn ©ntslagjhat. aangevraagd, wordt van vertrouwpaj| zijde aan de N orddeutsche AUgmeitu Zeitung bevestigd. In d© slot-zitting der hongaafsctó delegatie verklaarde Tisza, dat de /dele gatie het bestaan van het drievpudf; verbond als een werkelijken waai'bor|' voor de handhaving van den vrede be schouwt. De bulgaarsche majoor Panitzai werd Zaterdagochtend in tegenwoordigheid van het garnizoen der hoofdstad Het bericht, dat SaraBern» hardt zich te Londen bijna mei chlora. Kom, nies langer geaarzeld. Met koortsachtige haast begon ik te schrijven. Mijne gedachten waren verward. Al de verschillende uitingen van mijn hart en mijn verstand zette ik in chaotische wanorde op het papier.... Welke ontboezemingen. Welk een zelfbeschuldiging en hoe smeekte ik haar om vergiffenis!.... Welke afscheidswoorden!.... Het was reeds een uur. Ik maakte een einde aan mijn gekrabbel. Ik wilde het niet overlezen, daar ik vreesde, dat mij opnieuw een aarzeling zou bevangen; ik moest voortgaan zonder mij een oogenblik op te houden of achter mij te zien; ik moest er spoedig éei ••upJ maken behedzaam op en maakte mij gereed om te ver achter in' mijne woning, zoodat ik door de slaap- .n. Met de uiterste behoedzaamheid begaf ik mij cmence had de oogen gesloten en zij scheen in ronken. Ik sloeg haar een oogenblik gade; ik had de laatste maal willen omhelzen, maar het was iö de oogen en gebroken hart moest ik er mij mee met een .handkus haar een afscheid toe te wuiven, doffe stom fluisterde: Zij sliep niet, maar veinsde het slechts! Zij had mijn gebaar gezien en alhoewel ik het woord vaarwel bijna met onhoorbare stem had uitgesproken, toch had haar scherp luisterend oor het opgevangen. Zij stond op alsof een eleetrische schok haar had getroffen; met één sprong stond zij naast mij, klemde mij in haar armen en als waanzinnig vroeg zij mij, op angstigen, gebiedenden toon //Waarom dat afscheidsgebaarWaarom dat //vaarwel"? Wat moet dat beteekenen? Vertel het mij oogenblikkelijk, ik wil het weten." Ik was hevig ontsteld door haar ontwaken en door die vragen; ik trachtte evenwel mij zoo bedaard mogelijk te houden en zette de lamp cp den schoorsteenmantel neer. z/Er is niets," zeide ik; //wat scheelt u toch?" //Er moet iets bizonders gebeuren," riep zij nit. //Gij behoeft uwe tranen niet in te houden, ik zie ze in uwe oogen opwellen." z/Bij my? wel neen!" //Gij weent «Dat komt waarschijnlijk door de vermoeienissen van het lang durige nachtwaken." z/Neen, daarvoor is een geheel andere oorzaak. Waarom al die geheimzinnigheden, die laagbrandende lamp, die handkus?" #Ik was bang, dat ik u wakker zou maken." z/Maar dat woord //vaarwel" dan?" //Heb ik dat gezegd? Ik herinner er mij niets van." z/En uwe ontroering, uw ontsteld gelaat?" //Dat is alles slechts verbeelding. Ik heb geen ontscld gelaat; er ia niets bizonders, ik.... Maar mijn goede hemel!" ijep ik uit' wwat beteekent dat alles toch. Ik ben in deze kanpr aan het werk. Mijn werk ia nog niet ten einde en ik moet haasten om het af te krygen. Terwijl ik nu aan het sehryvin, denk ik aan u en Richard, die zich in mijne nabijheid bevinten; ik laat mijn werk een oogenblik rusten, om te zien of gij reids slaapt.... Zij viel mij in de rede//Neen, dat is niet waar; ik bezweer het u, vertel geen leugens." Met smeekend gebaar klemde zy zich diehter aar mij vast in tranen badende. //Waarlijk niet," zeide ik, «het is waarheid, wa ik u vertel Kom Clémence, ik bid u, laat mij mijn werk afmalen en begeef u weer oogenblikkelijk te bed. Het is koud, gij onyiorzichtige; gij zoudt u eene ongesteldheid op den hals halen...." vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2