Ds MastaMeesten te Imep. een fraai horloge gewonnen door den directeur uitgeloofd voor dengene, die, staande te paard, driemaal de manége rpndreed. Uit 'sHage wordt gemeld: Zondag had in het „Oranjehotel" te Scheveningen de feestmaaltijd plaats, door keizer Karei V (baron Van Pal- landt) aan de hoofdpersonen bij de mas kerade aangeboden. De geheele hofstoet kwam te 6 uren met rijtuigen uit Leiden naar de gra- venstad. Voorafgegaan door zijne twee herauten, was de keizer gezeten in eene met vier gepluimde schimmels bespannen karos, met livreiknechten in het kos tuum uit het tijdvak, gevolgd door edel lieden te paard en in rijtuigen. Na afloop van den riddermaaltijd be gaf de keizer zich met zijn stoet te i uren naar het „Kurhaus," bezet met duizenden, die zijne komst afwachtten, Bij het binnentreden van de hoofdper sonen van den leidschen optocht op het terras speelde de muziek der dieustdoendé schutterij het „Io Vivat." De heeren, allen in kostuum, die in frischheid, pracht en historische getrouw heid wedijverden, wandelden met de mu ziek aan het hoofd, langs het terras naar de kurzaal en schaarden zich in eene voor hen bestemde loge, behangen met bloemfestoen en rijk gestoffeerd, tot eene groep, die in den glans van het licht werkelijk een schilderachtigen aanblik bood, zoodat honderden zich verdrongen om dit schouwspel van nabij gade te slaan, zonder zich te bekommeren om het gedrang, dat daardoor ontstond, noch om Kogel's schoone muziek, die ditmaal nu en dan werd afgewisseld door het rinkelen van omgeworpen glazen, maar die toch niet zoo overstemd werd, of de academische feestouverture van Brahms kwam boven alles uit. Dit eere-nummer werd, vooral door de gasten, met geestdrift toegejuicht. De wandelingen van de gecostumeer- den langs het terras werden eenige kee- ren hervat. De hoofdfiguur droeg bij deze gelegenheid het satijnen salon- of recep tie-kostuum, waarin het oranje de hoofd kleur vormde. Te hunner eere was de groote ver lichting op het terras ontstoken. Te ruim 10 uren keerden de studen ten naar Leiden terug, in de stad aan- sehoawd door honderden nieuwsgierigen, die zich laugs den weg bevonden. Het bezoek der academieburgers stem pelde de uitvoering op het Kurhaus tot een waren feestavond, waartoe het fris- sche, maar heldere weder, de groote toe vloed van menachen en het geheel ge vulde terras samenwerken. Uit Den Haag wordt gemeld: Het comité dat zich enkele dagen vóór den 18n Juni vormde om Josephus Voogd, den oud-strijder bij Waterloo, ter her denking van Neêrland's onafhankelijk heid een feestgave aan te bieden en daartoe diens portret ten verkoop stelde, kan met voldoening op zijn werk terug zien. Op bescheiden wijze en in zeer kor ten tijd bijeeengebraeht kon niettemin aan Voogd Maandag ochtend eene feest gave van 195 worden uitgereikt. Onder dat bedrag is begrepen, behalve ƒ50 van Z. K. H. den prins van Wied, nog 25 van Z. D. H. den groothertog van Saksen-Weimar, aan wien men even eens de photographie had doen toekomen. Bovendien ontving Voogd, uit handen van het Comité, op verzoek van den generaal diens portret met achterschrift: „De generaal Van Merlen aan zijn oud-kameraad van 1815 Josephus Voogd 18 Juni 1890". Op verzoek van den oud-strijder heeft het comité het grootste gedeelte der overhandigde som belegd in de spaar bank van het „Nut van het Algemeen". De mannen, die zich tot een comité vereenigden om dezen Waterloo-strijder te huldigen en zijn levensavond te ver helderen, hebben dus voldoening gehad van hun liefdevol werk. Maandag werden te O u d- Beierland de eerste krieken geplukt, en terstond voor engelsche rekening tegen Tusschen de stations Ooa- terbeek en Arnhem is Zondagavond een conducteur van de Staatsspoor uit een trein gevallen en aangereden. Zwaar ge kwetst werd de man opgenomen en naar het diaconessengasthuis te Arnhem ver voerd. Togen een sigarenfabrikant te Utrecht is door de politie eene ver volging naar aanleiding van de bepalin gen der arbeidswet ingesteld, wegens het in zijne fabriek arbeid doen ver richten door eene vrouw vier weken na hare bevalling. J. H. die 10 April j 1. t Utrecht wist te ontsnappen bij zijn ver voer door de politie op het stationsplein van de Rynspoor, is Maandag morgen tegen 12 uren te 's-Bosch aangehouden, en alzoo thans weder in verzekerde be waring. By het in Augustus a. s. te Breda te houden turnbondsfeest, zijn, evenals België, dat Biet een 200-tal tur ners vertegenwoordigd zal zijn, ook uit- genoodigd Frankrijk en Duitsehland. Evenals uit Frankrijk opgave gedaan is tot deelneming aan het feest door de ver- eeniging „Pro Patria, Société Patriotiqu® do Tir et de Gymnastique", te Parijs, kunnen wij thans uit goede bron mede- deelen, dat ook Duiïschlaad niet zal ont breken, daar van turners uit Hannover mede kennisgeving is ingekomen dat zij aan het feest zullen deelnemen. (N. B. C.) Te Loppersum is eene 27" jarige jonge dochter overleden, die negen dagen onafgebroken had geslapen. Zij leed vroeger aan vallende ziekte. Ongeveer vier jaar geleden kwamen in de diepe spoorgracht achter het station te Hoogezand twee personen op raadselachtige wijze om het leven. De justitie bemoeide zich met do zaak, maar kon de ware daders niet aanwijzen. Thans, na vier jaar tijds, schijnt er licht in deze duistere zaak te zijn gekomen. Twee arbeiders, v. R. en B. genaamd, welke te Arnhem aan het werk waren, hebben elkaar in een woordentwist ver weten, aan de misdaad medeplichtig te zijn. Beiden zijn in hechtenis genomen. Zij waren vroeger al wegens de misdaad in verhoor geweest. Door kwaadwilligen is Zon dagavond omstreeks 11 uur de brieven bus aan het postkantoor te Groningen door het inwerpen van een brandende lucifer in brand gestoken. Een veertigtal brieven zijn verbrand. De directeur van het post- kantoor te Groningen ontvangt in den laatsten tijd bijna dagelijks een bezoek van zekeren B., een ontslagen brieven besteller, die alsdan telkens door de po litie moet worden verwijderd. Deze B. is vóór oenige maanden uit zijne betrekking ontslagen, doch weigerde do akte van het ontslag in ontvangst te nemen, en beweert nu nog steeds in dienst van het rijk te zijn. Als een ge volg daarvan zoekt hij telkens den direc teur op, en verzoekt om uitbetaling van zijn salaris over de laatste maanden. Zaterdagavond liep te Groningen het gerucht, dat B. een revolverschot op den directeur gelost zoude hebben. Dit bleek evenwel onwaar te zijn. Uit de gevangenis te Sneek werd in de vorige week iemand ontsla gen, die zich, zooals later bleek, in de plaats van zijn broeder had laten op sluiten. keer en dat morgen zeker vertienvou digd zal zijn, uitstekend gezorgd. Be halve de gewone treinen loopen er ge regeld loeaaltreinen, met keurige wagons en uitstekend personeel. Aan het station te Nijmegen heerscht eene buitengewone drukte, hoaderdan komen uit alle rich tingen uit Arnhem, Kleef, Tilburg, by na uit geheel Gelderland, dit buitengewone feest bijwonen, niet weinig aantrekkelijk gemaakt door de komst van H. M. de Koningin ea het Prinsesje. En om u thans den indruk weer te geven van de stad, ja,laat ik het maar in het kort zeggen, drievierden van de nijmeegsche ingezete nen waadelen met hunne logés, en het laatste vierde gedeelte klopthamert of' legt de laatste hand aan de een of andere versiering. Rijke bogen van spar rengroen, fraaie winkelnitstallingen zijn bij dozijnen op te noemen, het Valkenhof is afgesloten voor de tribunes, welke er gebouwd worden, de scholen zijn geslo ten, kortom, de stad verkeert thans in eene koortsige onrust, zich uitende in een aanhoudend geloop, drukke gesprekken, verrassende begroetingen tusschen jonge dames die het „vreeselijk leuk" vinden elkander hier zoo te ontmoeten. En die dameswie heeft er geen medelijden mede, in hun fraaiste costumes, kleurige zomertoilettqn, en dan met „parasols" gewapend tegen een vinnig regentje. Maar nu let men er niet op, de regen schaadt niet, alle hoop is op morgen gevestigd en als er maar één enkel schietgebedje gedaan wordt, dan ja, dan zal de zon morgen gevoelig branden. Van de stu denten is nog geen schijntje te zien, dezen, voor zoover zij bij den optocht behoorenkomen met een exprestrein tegen den avond aan en zijn door de regelingscommissie naar behooren onder dak gebracht. Eene proclamatie van deze commissie, gedrukt met prachtige typen, gelijk deze werd gedrukt bij den intocht in 1546, trekt in hooge mate de aan dacht. En thans spoed ik mij naar de „Vereeniging", w;iar het eerste feesteon- cert plaats heeft, en hoop u morgen ver der over het feest iets mede te deelen, voor zoover dit aan uw uitgebreiden le zerskring belang kan inboezemen. v. M. VISSCHERiJ. Men schrijft ons het volgende Reeds in Arnhem aan het station be merkte men Maandag aan de ODgewone drukte, aan de volle treinen naar Nij megen, dat er een feest ophanden was. Wel regende het, maar met Uilenspie gels gezegde „na regen komt zonne schijn" spoedden allen zich naar de oud® Enkhuïzen, 29 J uni. Gisteren werd alhier door 116 vaartuigen van 4000 tot 30,000 stuks ansjovis aange voerd. Met den kuil werd van 3000 tot 28,000 stuks per span (2 schuiten) gevangen; prijs f4 per 1000 stuks. Gedurende de afgeloopen week werd gemiddeld 80 gulden per schuit be- somd. Nieuwediep, 30 Juni. Door de beugers werden heden 165 roggen en door trekkers 6000 stuks ansjovis aan gevoerd rog gold 60 a 65 cent per stuk en ansjovis ƒ4 per duizend. men den majoor en bond hem aan een boom vast. Uit het 14de regiment trad het peloton, dat met de uitvoering belast was, voorwaarts. Kort daarop klonk het commando vuur! en werd de majoor in de borst getroffen door 21 kogels. Op het laatste oogenblik, enkele seconden vóór de losbranding, riep Panitza „Leve Bulgarije" I Volgens den carrespondent der Daily News te Athene is het geheels armeni- sche district Erzeroum in opstand. De Armeniërs willen de door de Koer den bedreven wreedheden niet vararagen. In een gevecht met turksche soldaten werden 80 Armeniërs gedood en velen gewond. Van de soldaten zijn er 9 ge sneuveld. Blijkens een bij de Neaerlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij ontvangen telegram heeft de Volksraad der zuid-afrikaunsche republiek de ge wijzigde concessie dier maatschappij goed gekeurd. Bij de nieuwe concessie worden haar bouw en de exploitatie opgedragen van een spoorweg van de portugaesche grenzen naar Pretoria en van daar via Johannesburg naar de Vaalrivier, als mede van «eu zijtak naar Barbar ton. Tevens verkrijgt zij, in plaats van haar recht van voorkeur voor het geheele ge bied der republiek, het uitsluitend reoht tot aanleg en exploitatie van de verbin dingen met het buitenland en van spoor wegen, die als concurrenten barer lijnen zijn to boschouwen. De republiek verkrijgt daardoor vrij heid om voor andere binnenlandsohe ly- nen conoessia te verleenen. Het net der Ned.rlandsche Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij zal eene uitgebreidheid van 600 kilometer ver krijgen. De aanlegkosten worden op 72,000 per kilometer geraamd. Alle lijnen moeten vóór 31 December 1894 voltooid zijn; by vertraagde oplevering vervalt de maatschappij in eene boete, welke in geval van naasting op den naastingsprijs wordt gekort. De zoozeer gevoelde behoefte aan spoor wegen wettigt het stellen van een zoo korten termijn. De republiek blijft voor het geheele benoodigde bouwkapitaal rechtstreeks aan de aandeelhouders 6 pCt. dividend en aan de obligatiehouders de rente en af lossing van de obligatiën waarborgen. keizersstad om morgen de feesten bij te f 12 per 50 kilo gekocht. De vraag voor I wonen. De directie der Staatsspoorwegen Engeland is groot. heeft reeds heden voor het drukke ver- FOLiïlËk OVERZICtil. De afkondiging der verloving van prins Boudewijn, zoon van den graaf van Vlaanderen, met prinses Clementine, zal binnen eenige dagen ten paleize te Brussel plaats hebben. De Reichs-Anaeiger meldt, dat dr. Krauel als chef der koloniale afdeeling bij het departement van Buitenlandsche Zaken is afg®treden en voor een buiten- landschen post is gedesigneord. In zijne plaats is tot chef van genoemde afdee ling benoemd de geheim legatieraaa dr. Kayser. Koning Humbert heeft een besluit ge- teekend, waarby de gemeenteraad te Rome ontbonden wordt. Do afgevaar digde Finnocchiaro is voor het beheer der stad Rome beuoemd tot koninklijk commissaris. Zaterdagochtend heeft te Sofia de te rechtstelling van Panitza plaats gehad. Nadat de artillerie en het 1ste, 10de, 13de en 14de regiment infanterie een groot carré gevormd hadden, werd het vonnis voorgelezen. Hierop blinddoekte GEMENGD NIEUWS. Het beroepshof te Luik heeft het vonnis bekrachtigd, gewezen tegen den brusselsehen advocaat Allard, die zooals men zich herinneren zal, op een drijfjacht ia het luxemburgsche zijnen vriend Bergmann, lid van het gereehts- hof te Brussel, door een ongelukkig schot doodelijk trof, doch de schadevergoeding, aan de civiele partij toegekend van 150,000 francs op 110,000 francs ver minderd. De meubelfabriek der firma Verheijden- Bouvier te Mechelen is ge heel een prooi der vlammen geworden. De schade is onberekenbaar. Dezer dagen zijn te Kortrijk 17 personen, mannen, vrouwen en kin deren, uit Argentinië teruggekomen. Zy woonden te Couillet (Henegouwen) en hadden daar alles verkocht, wat zy had den. Gedurende tien maanden hebben zij in Argentinië rondgezworven en zijn van de een© plaats naar de andere ge zonden, ten prooi aan do grootste ont beringen. Zy waren letterlijk uitgemer geld, doch ook maar op goed geluk heengegaan. De leden van het engelsche Lagerhuis vonden Donderdag 11. de ves tibule van het gebouw bijna geheel ver sperd door eea monsterpetitie tegen het regeeringsvoorstel betreffende de vergun ningen. Zy was voorzien van 600,000 handteekeningen, had een lengte van acht mylen en was verzonden in drie reus achtige houten cylinders van meer dan twee meter middellijn Eerbiedwaardige cijfers! Yan 1871 tot 1890 gaven dQ volgende staten voor hunne marine uitEnge land 4,335,916,526 francs, Frankrijk 3,636 052,776, Dnitsohland 1,000,724,404, Oostenr.470,115,677 Italië 1,101,165,558 en Rusland 1,979,689,702 francs. Per telegraaf is het be richt uit Santander onvangen, dat het schip Lafayette aldaar is aangekomen, hetwelk Eyraud, den moordenaar van den deurwaarder Goufféuit Havana naar Frankrijk overbrengt. Heden zou Eyraud te Saint-Nazaire aangebracht worden. Zondag is te Nancy het rui terstandbeeld van Jeaaae d'Arc, het werk van den beeldhouwer Frénaiet, met veel plechtigheid onthuld. De maire ts Nancy voerde het eerst het woord. Na den beeldhouwer, den hoer Osiris, den schenker van het beeld, den ministers van landbouw en van ma rine, de heoren Develle en Barbey, die de regeering vertegenwoordigden, en de verdere aanwezigen voor knnno belang- stoliiag zijn dank betuigd te hebben, sprak hij het volgende„Voortaan ver heft zich, fier en schitterend, in de oude stad van Lotharingen het vereerde beeld van de krijgsvrouw, die in de sombere dagen, waarin Frankrijk stervende was, niet wanhoopte aan de redding van het vaderland en wier dappere ziel grootsche daden eenvoudig verrichtte. „Het ia een geluk voor ons, Fran sehen van de voorhoede, bewaarders te zijn van zulk eea schat. Deze figuur, innebeeld van geloof en hoop, zal in onze harteu dat blijmoedige vertrouwen en die heerlijke opgewektheid ontwikke len, die de kenmerkende eigenschap zyn van onzen stam." Na den maire sprak de minister Dovelle uit naam der regeering. Na kor- telijk het leven van Jeanne d'Arc ge schetst te hebben, verklaarde hij het eens te zijn met de schitterende hulde, door de lotharïngsche stad aan haar gebracht. Hij eindigde aldus„Jeacne d'Arc is de verpersoonlijking der meest onbaatzuchtige en der schoonste vader landsliefde. De een bewondert haren ver heven heldenmoed, de ander hare god delijke zending. Maar voor ons allen is zij op deze plek, op de grens, het zinne beeld van Frankrijk." De heer Debidour, deken der letter kundige faculteit te Nancy, hield na den minister eene schitterende en uitvoerige lofrede op Jeanne. Ook de heer Osiris sprak eenige woorden. in de kathedraal te Nancy, waar bij deze gelegenheid een plechtige dienst plaats had, wijdde de bisschop Turinaz eene groote rede aan do gevierde Maagd. In de protestantsohe kerk en de synagoge werd insgelijks een dienst te harer eere gehouden. Een correspondent van de Novoje Wremja deelt daarin een en ander mede van een bezoek, door hem aan den beroemden schrijver graaf Tolstoi op diens landgoed Yassanxa-Poliaua gebracht. Hij begint met den lezer gerust te stel len omtrent den gezondheidstoestand van den beroemden schrijver, wiens oude kwaal (leverziekte) op dat oogenblik althans geheel geweken was, en hoewel de zieke nog mager en zwak was, was hij toch zichtbaar herst-llende. Het groot vertrouwen in zyn geneesheer, dr. Rudncff, heeft zijne vroegere antipathie tegen de geheele geneeskundige faculteit overwonnen, en stipt volgt hij de hem gegeven hygiënische voorschriften. Hij gebruikt geregeld Emser water, en heeft er in toegestemd in dezen zomer een Koemis-kuur te ondergaan, onder leiding van een specialist, die daartoe van Samara zal overkomen. Veldarbeid en in het algemeen lichamelijke vermoeienis is hem ten stelligste verboden, maar met geestelijken arbeid houdt hij zich onaf gebroken bezig. VAftI A. Een nieuwe betrekking. Een ge pensioneerd onderofficier plaatste onlangs de volgende advertentie in een der dagbla den: „Aan den linkerarm gewond en En zij ijlde naar het aangrenzend vertrek, zoo vlug, dat ik baar niet kon tegenhouden. De lamp, die in de slaapkamer stond, verlichtte dit vertrek, helder genoeg, om haar den brief te doen vinden, dien ik geschre ven had en welken zij eerst den volgenden morgen had mogen lezen. Zij nam hem van de tafel op. In hetzelfde oogenblik was ik evenwel bij haar en wilde haar den brief ontrukken. Zij bood tegenstand. Het was een soort worsteling, waarbij wij smeekbeden tot elkaar richtten. Wij waren langzamerhand weer in de slaapkamer teruggekomen. Clémence, die nog altijd den brief in haar hand hield, had het opschrift kunnen lezen: Aan Clémence. „Voor mij!" riep zij uit. Ja; maar ik smeek u op mijne knieën, lees hem nu nog niet." „Waarom nu niet waarom schrijft gij mij Ha 1 nu kan ik mij dat woord „vaarwel" verklaren. Gij wildet ons dus verlaten, vluchten „Ik smeek u, lees den brief niet en vraag my niets...." Ik trad op haar toe en met geweld, daar zy zich krachtdadig verzette, ontnam ik haar den brief. „Er gebeurt dus een vreeselyk ongeluk!" riep zij uit, „ik heb mij dus niet bedrogenEn gij wilt het voor mij verborgen hou den Waarom? Ben ik aan niets meer voor u? Bemin ik u dan niet meer, omdat gij mij niet vertrouwt? O, spreek toch. ik be zweer het u. Wat er ook moge gebeuren, ik ben bereid, om u overal te volgen. Een gemeenschappelijk gedragen leed zal minder zwaar te dragen zijn, dan uwe stilzwijgendheid en mijne doods angst.... Gij zult eens zien, of ik moedig en trouw zal zyn. Stel mij op de proef." Na deze woorden wierp zij zieh aan myn hals met smeekingen en liefkoozingen. Meer werktuigelijk dan door eene uiting mijner wil, daar myn wilskracht gebroken was, stootte ik haar van my af. Ook zij kon niet meer. Zij liet het hoofd vallen en hare armen hingen slap langs haar lijf. „Gy wilt dos mijn dood," zeide zij, „gij wilt, dat ik sterf." I>e toon, waarop zij dit zeide, sneed my door de ziel. De ge dachte kwam bij mij op, dat, wanneer zij de vreeselijke tijding vernam, zonder dat ik er was, om haar te steunen, zij zieh on getwijfeld ook van het leven zou berooven.... Wat zou er dan van Richard worden Ik hief het hoofd op en hield mijne sombere blikken op haar gevestigd. „Luister," zeide ik, „gij wilt het dus. Gij hebt moed genoeg, zegt gij en dat hebt gij ook bewezen, maar zult gij de kracht bezitten, om te dragen, hetgeen ik u ga mededeelen „Myn God! wat is het dan?" „Ziehier, lees En ik gaf haar den brief. Zij nam hem, vouwde hem mei bevende hand open en naderde de lamp. Zij was aan zulk een hevige ontroering ten prooi, dat zy met hare trillende vingers het papier kreukelde. „Ik zie niets," zeide zij. Eindelyk kon zij toch eenige woorden ontöijferen. „Gij vraagt my vergiffenis," zeide zy, „gij vraagt vergiffenis aan uw kind; wat hebt gij dan gedaan „Wat of ik u gedaan heb Ha ongelukkige, die ik ben ik heb uw leven voor altijd verwoest, ik heb u onteerd...." „Onteerdherhaalde zij. Ik liep met groote stappen door de kamer. „Ja," zeide ik eensklaps, „lees! En laat mij gaan, mijn hoofd gloeit. De buitenlucht zal mij goed doen; gij kunt in dien tus- schentijd den geheelen brief lezen." Ik begaf my naar de deur; zy versperde my den weg. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2