NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ?e Jaargang, Donderdag 3 Juli 1890. No. 2146* ABOIHÏMNTSrRUS: ADVSETEITISI: ST| PSNIEUWS. BINNEN 1, A N 1). F E 1 L L E T O JS. De Familie Causson. MilISUU M£: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dageljjks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Hoatstraat No. 9, Haarlem. 'H'eBelToa^is.flssetKa, gr l®riS. van 15 regel» 50 Cente; iedere regel meer 10 eents Groots letter» n&ar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rwbafc. Abonnementen en Advertemiëa worde» aamgeiaoDJRö door onffie agentes en door alle boekhandels ren, postkantoren en coi;ra«Htiie"f5'«, Direote&roa-IJitgeverg J0 C. PSEBEBOOM ©n J. B. AVÏ8. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Genérah is Fttèliciiê Btr anger G, L DA VMM $r Co.% JOHN 'F. JONJB>8, Succ^ Darijs 3 lóss Faubourg .^oatmaHre. Haarlem, 2 Juli 1890. In het Museum van Kunstnijverheid alhier werden onlangs twee afgietsels van zeer merkwaardige fragmenten geplaatst. Het eene is afkomstig van den beroemden schoorsteen uit het oude gerechtshof te Brugge, vervaardigd omstreeks 1529, door Guyot de Beaugrant, te Mechelen. Het andere is een fragment der kroon lijst van het vaormalige Paleis van Ar- taxerxes II Mnemon (456362 v. C.); de oorspronkelijke stukken hiervan wer den in 188486 gevonden in de ruïne van Sus» door Dieulafoy, en zijn in het Louvre Museum geplaatst. Gedurende de maand Juni werd het museum bezocht door 1363 personen. Aan het eindexamen aan het Gym nasium voor diploma B is door 3 leer lingen en 6 extranei deelgenomen. Het diploma B is toegekend aan de leerlingen J. R. de Bruïne Groeneveldt, A. Seliue- kink Kool, L. N. Cornets de Groot en aan de extranei: C. S. Gorsira, P. Th. L. Kan, H. Over, A. van Raalte, H. D. Tjeenk Willink. De examens zijn geëindigd. In de afgeioopen maand werd het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 357 personen tegen en door 298 perso nen zonder betaling. Op de aardappelen- en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand aaugev. verlc. laagste hoogste pr. Aardapp. 2900 HL. 2660 HL. f 1.50 f8.-. p. K.G. Boter 1722 kil. 1622 kil. f 1.05 p. stuk. Biggen 495 stuks 432 stuks f7.50 p. K.G. f1.85. p. stuk. f 20.—. Den len Juli vierde de heer J. de Koek, hoofd der tusschensehool en directeur van '8 rijks nermaalle8sen,den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd benoemd tot hoold eener openbare schoei in deze gemeente. In de feestelijk versierde schoollokalen werd de jubilaris gecomplimenteerd door het onderwijzend personeel en de leer lingen, verder in den loop van den och tend door de commissie van toezicht en het college van B. en W. en te 12 uur door de hoofden der openbare scholen in deze gemeente, die hem, evenals de leer lingen, een geschenk vereerden. Zoowel van oud-leerlingen als anderen ontving de jubilaris menigvuldige blijken van belangstelling. Dinsdag overleed hier ter stede de heer W. A. van Kluy ven, gepensionneerd of ficier van het ned.-ind. leger en gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Hij was geboren te Gouda, 27 Januari 1811. Leve de consequentieIn een blad hier ter stede, welks „sprankelend" vernuft van tijd tot tijd de meest koddige pas sages, koddig van woordgeknutsel, in de „nieuwere" literatuur weet te ontdekken, lezen we thans in een kunstbeschouwing o. a. het volgende: „Daar ook is heel veel eigens al in het werk van Kamerlingh Onnes. In zijn „Geknield" heeft hij een bruid go- teekend, in baar witten sluier neerknie lend, en tegen haar aan en om haar heen is er een gesprankel en geknetter, een gegloei van geheimzinnig roode vlam- menscbynsels, die haar moeten omhullen met den fijnston sluier eener goddelyke veneratie. Ik zeg moet, omdat ik vind dat de artist nog meer heeft bedoeld dan hij heeft weten uit te drukkende gloed- schijn, die deze biddende bruid omwindt, is niet onstoffelyk en intiem geheimzin nig genoeg om mij onder de impressie te brengen van een innig gezien visioen. Er blijft iets theatraals in die schilderij, dat ik er n«et uit weg kan voelon. Maar het blijkt dat er in dien schilder iets meer dan het gewone gaat leven...." Deze stijl doet inderdaad de Nieuwe Gids eer aan, maar ook de logica is er gan8ck en al uit geweken; in plaats dat de schrijver zegt„de artist is in zyne uitdrukking te kort gescheten", zegt fay, „dat deze nog meer heeft bedoeld, dan hij heeft weten uit te drukken,* een zonderlinge redeneering om te verbloe men datgene waarin de artist te kort schiet Heden heeft in het verkooplokaal „de Gouden Leeuw" eene verkooping plaats gehad van wei- en hooiland. Zes stukken wei- of hooiland gelegen in den Rottepolder onder Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, bekend onder den naam van „de Punt", groot 5 H.A. 15 A. en 40c.A., zijn verkocht voor ƒ9180 aan J. H. Brinkman qq. Twee stukken wei- of hooiland, gele gen aan den Zomerweg in de boveag. gemeente, te zamen groot 3 H.A. 92 A. en 40 c.A., zijn verkocht voor ƒ6676 aan F. A. Grijseels qq. De knecht van den landbouwer F. v. Klaveren, te Haarlemmermeer,reed Maan dagmorgen met een voer hooi langs de Hoofdvaart, toen de paarden schichtig werden door het onverwachts hijschen van een zeil op een visschersvaartuig en op hol gingen. Na korten tijd doorgehold te hebben, da wagen met zijne zware vracht omver en werd belangrijk beschadigd; de paarden kwamen daardoor tot staan. Da knecht sprong in tijcis van den bok, waardoor hij met den schril^ vrij kwam. Nabij de Badhoeve te Haarlemmermeer werd Maandagavond opgehaald het lijk van een onbekend persoon, naar gissing 35 k 40 jaar. Het is onmiddellijk ter schouwing naar het lijkenhuis te Hoofd dorp overgebracht. Letteren en Kunst. Te Oostvoorne is plotseling mevrouw de wed. Henriëtte Jacqueline Bruijn- Sablairolles avorleden. Zij was de laatst overgebleveue der vier zusters Sablai- relles Wilhelmina, Suze, Sophie en Henriëtte die in vroeger jaren het tooneel tot sieraad strekten, en oefende zelve nog met onverzwakten yver hare kunst uit. Henriëtte Sablairolles werd den 30n Juli 1833 geboren. In den aanstaanden winter hoopte zy hare 40-jarige too- neelloopbaan te gedenken, want zij telde 17 jaren toen zij bij Hoedt en Bingley haar eerste vaste engagement kreeg, na reeds vaak in kinderrollen opgetreden te zijn. Als redacteur der Landbouwcourant zal in plaats van dr. A. M. Prins te Renkum, die wegens anderen werkkring deze be trekking heeft neergelegd, optreden de heer G. Reinders, tot nu toe mede-redac teur van dat blad. Het plan bestaat om debij de Tweede Kamer ingediende wet tot regeling van den krijgsdienst in handen te stellen van eene commissie van voor bereiding, evenals inderfcyd met de school wet is geschied. Door den commissaris des konings in de provincie Noordbolland is bepaald dat de jacht op waterwild in den kring begrepen binnen den West- frieschon Omringdyk en in de gemeenten Petten en Callantaoog zal worden geo pend op Diasdag 15 Juli 1890 en in de overige deelen der provincie op Vrijdag 1 Augustus 1890. Het eerstvolgend examen voor commies der posterijen zal gehou den worden in November of December. Daaraan kunnen deelnemen behalve degenen, die vroeger benoemd werden de surnumerairs, die bij Kon. besl. van 20 Mei 1884, No. 10 zijn aange steld. De Neder 1. Schutter ij kader- bond zal in de eerstvolgende algemeene vergadering een voorstel van het hoofd bestuur behandelen, om niet over te gaan tot oprichting van een eigen bondsor gaan, maar het Militair Blad als zooda nig te behoudeD, met uitbreiding van het aantal t® nemen exemplaren. Voor den dienst bij het bo8chwezen in Ned.-Indië kunnen twee jongelieden, die den leeftijd van 22 jaren nog niet bereikt hebben, in opleiding worden genomen. Gegadigden, die in het bezit zyn van een diploma van land bouwkundige van de rijkslandbouwsehool, worden opgeroepen om zich vóór 1 Aug. a. s. bij gezegeld rekest aan te melden bij het Departement van Koloniën. Voor verdere bizonderheden zie men de Staats courant van 2930 Juni. In strijd met de verwac fa ting, waarvan de Indépendance zich ten tolk gemaakt had en welke uit dit blad naar vele andere dagbladen haren weg gevonden had, is Maandag te Brussel de algemeene akte der anti-sla vera ij confe rentie niet geteekend. De lndependance deed het ook Dinsdag nog voorkomen, dat het slechts een kwestie van vorm is, welke aan de onderteekening in den weg staat. Intusschen blijkt, dat de ver tegenwoordiger van Nederland, namens zijne regeering, beslist geweigerd heeft de wijziging te onderteekenen van de akte der berlijnsche conferentie, waar- deor in het vervolg in het Congogebied, bij die akte bedoeld, invoerrechten ge heven zouden kunnen worden. Dat deze weigering, gelijk uit Brussel aan de Times gemeld wordt, door de regeering der amerikaan8che Unie zou ingeblazen zyn, is natuurlijk al to dwaas; alsof die regeering zelve niet mans genoeg ware, zich tegen invoerrechten in het Congo gebied in eigen naam te verklaren Onder het opschrift „Holland and the Anti-Slavery Conference" zond de neder- landsche gezant te Londen, graaf C. van Bylandt, aan de Times het volgende: „In het hoofdartikel van The Times van 27 Juni, wordt de handelwijze der Nederlandsche Regeering met betrekking tot do Anti-slavernij-conferentie geheel valsch voorgesteld. „De Nederlandsche Regeering is voor zeker niet onwillig met de andere belang hebbende mogendheden mee te werken om aan den vrijen Congostaat de finan- cieele middelen te verschaffen tot het ten uitvoer leggen van de overeengeko men maatregelen tegen den slavenhan del. Doch zij is van meening, dat de brusselsche conferentie niet slechts haar oorspronkelijk program overschreden heeft, maar tevens hare bevoegdheid, door als óénige bron van inkomsten een maximum van 10 pet. ad valorem invoer rechten voor te stellen, hetwelk uitslui tend drukken zou op den buitenlandschen handel en eene schending zou zijn van de hoofdbepalingen der algemeene akte van de berlijnsche conferentie, krachtens welke de Congostaten in het leven geroe pen werden behelzende die hoofdbepa lingen, dat er gedurende een tydperk van 20 jaar geene inkomende rechten in die staten zullen worden geheven. „Het is volstrekt niet bewezen, dat inkomende rechten de óénige bron van inkomsten uitmaken. Ook uitvoerende rechten zouden in overweging kunnen genomen worden, evenals verscheidene plaatselijke directe belastingen, die ge heven konden worden van in Afrika ge vestigde personen, maar niet van goe deren. „De bewering dat de handel van Hol land met Afrika's Westkust zoo onbe duidend is, terwijl de door dit land in Europa en in zyne koloniën geheven inkomende rechten zoo hoog en protec tionistisch zijn, verraadt eene zoo vol slagen onwetenheid omtrent feiten, dat het volstrekt noodzakelijk is zulk eene valsche voorstelling te weerleggen. De hollandsche factorijen te Banana en elders aan Afrika's Westkust zijn niet alleen de oudste, maar ook de grootste van alle europeesche factorijen in die wereldstreek. Sinds meer dan 30 jaren drijft alleen de stad Rotterdam met de Westkust handel tot een bedrag van verscheidene millioenen 's jaars. En wat betreft de hooge en protectionistische hollandsche tarieveD, zoo heeft men slechts deze tarieven met die van alle andere natiën te vergelijken, om de on gerijmdheid van een dergelijk beweren aan te toonen. „De Nederl. Regeering staat niet alleen in hare zienswyze omtrent deze gewichtige aangelegenheid. Deze wordt ook gedeeld door de Regeering der Ver- eenigde Statenen ik twijfel in het minst niet, of eene nauwgezette en rijpe overweging zal den engelschen handel tot dezelfde slotsom doen geraken." Naar ons wordt medegedeeld, is voor de uitgifte van f 1,000,000 3| pets. pandbrieven der Nationale Hypo theekbank te Amsterdam (tegen den koers van 99% pet.), voor ruim f 650,000 inge schreven. Er schijnen zoo wordt g e- meld den laatsten tijd personen in en om Amsterdam te zwerven, die het op geweldpleging aan vrouwen en meis jes toeleggen. Zoo werd Maandag-avond op het Slatuinenpad dichtbij den Haar- Naar het fransckvan Adolplie Belot en Jules Dautin. 32) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XI. Ontdekking. „Gij moGgt niet weggaan riep zij uit. „Laat mij gaan, ik wil het!" Een hevige opgewondenheid had zich van mij meester gemaakt. In myn wanhoop was ik plotseling van gedachte veranderd, want wat er ook na myn vertrek mocht gebeuren, ik wilde haar ver laten en mijn voornemen ten uitvoer brengen. Clémence verzette zich hiertegen hardnekkig. „Nooitgij zijt buiten u zelf...." Zij was onvermurwbaar. „Gij wilt dus," riep ik uit, „dat ik levend in hunne handen valGij wilt dus, dat men mij naar de gevangenis sleurt „Naar de gevangenis?" „Ja, ik ben een dief en een bedrieger Deze slag trof haar geweldig. Zij wankelde en moest zich aan den deurpost vasthouden, om niet te vallen. Arme, edele vrouw Zelfs wanneer zij zich het verschrikkelijkste had voorgesteld, was het niet bij haar opgekomen, om mij tot zoo iets in staat te ach ten. Zy stond op het punt van in zwijm te vallen. Ik draaide den deurknop om en wilde vertrekken. „Binnen enkele uren is mijn misdaad ontdekt en zal men mij in hechtenis nemen," riep ik uit. „Dan liever de dood Clémence herleefde weer; zij snelde op mij toe en klemde zich aan mij vast. „Neen, blijf!.... dat nooit!.... ik wil het niet!" riep zij uit. „Gij wilt mij dus in het ongeluk storten „Wat is er dan toch gebeurd, o, mijn Godhet maakt my krankzinnig; verberg mij niets en laten wij samen raad schaffen." Zij voerde mij met zich mee. Ik zette my neer, of liever, liet mij vallen op den rand van het bed. Zy ging naast mij zitten, sloeg haar armen om mij heen, moedigde mij aan en met haar smeekbeden overwon zij mijn schaamte en aarzeling en met een door tranen verstikte stem, begon ik te spreken. Welk eene bekentenis! Ik vertelde haar alles; hoe men mij be drogen had en ik mij had laten meeslepen; mijn doodsangst en mijne zwakheden. Edele en moedige vrouw deze vreeselijke slag had haar niet verpletterd. Zij had nog woorden om mij te bekla gen, glimlachjes, die mij zeiden, dat zij mij, ondanks dat alles, nog liefhad. „Gij wildet u van het leven berooven," riep zy uit „en dacht, dat ik zou blijven leven? Neen, als gij moet sterven, dan sterf ik met u." „Dat wil ik niet," was mijn antwoord. „Wanneer wij slechts met ons beiden waren, ja, dan misschien wel. Maar ons arm kind dan, dat alleen zou achterblyvenGij ziet dus wel, dat dit on mogelijk is. Laat mij de gevolgen van mijn misdaad dragen." „Gy moogt niet sterven. Ik verbied het u „Wat wilt gij dan, dat ik zal doen. Mij laten veroordeelen en in boeien slaan „Neen vlucht." „Vluchten waarheen hoe „Beproef het tenminste. God zal u beschermen." Alle betoogeD, door haar aangevoerd, werden door mij beslist van de hand gewezen; ik had geen andere toevlucht dan den dood. Zij begreep, dat mijn besluit onwrikbaar stond. Toen kreeg zij eensklaps eene ingeving; welko slechts kan op komen in het brein van degenen, welke weten waarachtig lief te hebben. „Het zij zoo riep zij plotseling uit. „Gij wilt sterven, maar ik heb u gezegd, dat gij niet alleen den dood zult vinden. Dat is dus een uitgemaakte zaak." „Maar Richard dan, ons kind!" riep ik uit. „Welnu, wat zou dat!" Zij opende de deur van de kamer, waarin gij op dat oogenblik rustig sliept en met eene schrikwekkende vastberadenheid ging zij voor mij staan. „Er zijn in dit huis genoeg kolen voor ons drieën," zeide zij. „Voor ons drieën Waar denkt gij aan „Ja, daar gij het zoo wiltGij zyt het, die het kind ge-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1