NIEUWS- EN ADVEJITEN TIEBLAD. •lit Ni* tóaatittwee 7e Jaagang. Maandag 7 Juli 1.890, No. 2149, De Familie Causson. DAGBLAD IBO-OEMMTSPEIJS: Voor Bsrlern per 3 maanden1.S0. Franco tor het geheele Rijk, per 3 maanden. -1,65, Afzonderjke nummers- - 0.05, Dit blad veebynt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleinekoutsfcraat No. 9, Haarlem. ^eSefootaflowsspjaacs1 S.2233. AD7ERTESTIÉMl: fan 15 re.g-e!» SO Cents; iedere regel meer 10 eest» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangonomcBt door onze agenten ea door alle boekhandelaren, postkantoren or. courants.*. Direatetxrea-ITSaverg J. C. FEBBSBOOH en J. B. ATOL oofdageniex vuur hei Saiienlandt Compagnie Qinérdls dt Publicity Mtrmghr. O. L' DAUMM 4* Co., JOHN JON.&&, Suuc., S'uryt 31ots lfa.bov.rg tdua.ma>ira. EERSTE 3LAD. STABS N.EIIWS. Haarlp, 5 Juli 1890. Zondag 6 Juli zulh op het Museum van Kunstnijverheid ihier de afbeeldin- gen der voornaamst stadsgezichten uit Weenen, Praag, Dfcden, Berlijn enz. nog tentoongesteld jjn. Zondag ia de toegang vrij. Wij vestigen de acdacht op de achter in staande advertentie, Jaarin wordt bekend naakt dat het ^rk der leerlingen 1 van de Teekenschoi voor Kunstnijvor- I heid alhier, voor hf. publiek tentoon- j! gesteld zal zijn vanlondag 6 tot 20 Juli. In de bovenzalen van het aan de i Dreef gelegen geboiHr der ïeekensehool zijn de te,ekeninge der verschillende klassen opgehangen ook de practische I oefeningen der leerïigen der decoratieve schilderklasse, der 'outsnijklasse en der raveerklasse zijn tjatoongesteld. De ruime sympShie waarin deze in- l richting zich verhagt en de degelijke werken, die wij gewoonlijk te zien krij- 6 gen, doen vermoeen dat het bezoek dezer tentoonstellliq zeer talrijk zal zijn. Blijkens aehterstande advertentie is I de Hollandsohe IJzren Spoorweg-Maat schappij voornemes gedurende dezen zomer op eiken Woensdag in de maanden Juli en juguBtus weder, even- als het vorig jaar een excursietrein te laten loopen van 'ersehillende stations, als Haarlem, Ameerdam, Weesp, Bus- sum, Hilversum, Utrecht, Baarn en Amersfoort naar Rhenen, Nijmegen, I Groesbeek en Kleei. De streek, die ie trein doorloopt, is 1 zeker bij uitstek choon en de prijzen voor heen- en tengreis zijn zoodanig gesteld, dat men ziowel van de le, als en 60 klasse nut voordeel kan pro- fiteeren. Hier ter stede is een nieuwe postdui- ven-ve'reenigiag ogericht, onder den naam: //Onze geveterde Vrienden." De bekende duiven lief febber de heer A. J. Bronkhorst Jr., dè zijn sporen op het gebied der africhting van postduiven heeft verdiend, zal als voorzitter optreden. Reeds is aansluiting lij den Bond verzocht. Het doel der vereeiiging is voortshet houden van wedvliphten, deelname aan tentoonstellingen eiiz. Vrijdag jl. werd de eerste voordrachtjvlucht gehouden van Amsterdam. De nietwe vereeniging telt reeds vyf leden, dit geen van allen lid zijn van de vereenigiag „de Snelvlieger" alhier. Wel een bewijs dat de liefheb berij voor deze nuttig® tak van sport toeneemt. De opbrengst der Noord-Zuid-Holl. Stoom tram weg-Mpij. Haarlem Leiden bedroeg in Juni 1890 ƒ8583,49£ ea in Juni 1889 ƒ9213,38. Sedert 1 Januari 1890 47,697.07, tegen ƒ45,447.001 over hetzelfde tijdvak van 1889. Het rykstelegraafkantoor te Zandvoort zal voortaan gedurende den badtijd op Zon- en feestdagen epen zijn van 9 tot 12 uren voor- ea van 2 tot 4 uren namiddags. De diensturen op workdagen blijven onveranderd. Men meldt ons uit Haarlemmermeer Het werk aan den 700 M. langen inundatiedijk is thans afgeloopen, zoodat een aantal arbeiders zich naar elders begeven hebben. Door een ploeg volk wordt thans voortgezet het uitdiepen van het ©ommunicatie-kanaal, alsmede het graven van een gracht voor de inun datie over een bepaalde lengte. Tevens kan nog bericht worden dat zeer spoedig vanwege de genie zal over gegaan worden tot het aanbesteden van het noodige grondkunstwerk voor het bouwen van bruggen in verband met de op heden te maken inundatie- en com- munïcatievrerken te Haarlemmermeer. Donderdag j.l. is te Haarlemmermeer aan den Sloterweg op het land van gebr. v. d. Beek verbrand 40,000 kilo 8troo op schelf. Letteren en Kunst. Door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn thans weder een drie tal boekjes uitgegeven: //Onze nationale weerkrachten", door A. L. W. Seyflardt, //Waar de dubbeltjes vandaan komen", door D. Stigter en //Arbeidswetgeving", door G. A. M. Groeneveldt. De Maat schappij heeft o. i. daarmede weer een zeer verdienstelijk werk verricht. De zeer lezenswaardige, in populairen vorm uitgegeven werkjes waarborgen een al verspreiding. H IN fIN L A N üi. De leden van de Eerste Kamer der Sfcaten-Generaal zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag den lOden Juli 1890, des avonds om half negen uur. Men verzoekt ons te melden: Aangemoedigd door de courantenbe richten, heeft hier ter stede ('s Hage) een meisje van 19 jaren, welke tot de ontdekking kwam een lintworm bij zich te hebben, het middel //cocosnoot" aan gewend en met het beate gevolg, 's Avonds om 6 uur dronk zij het sap en at ver volgens de geheele vrucht opden ande ren morgen 10 uur kwam het gedierte te voorschijn. Merkwaardig is het dat deze worm van pl.ra. 15 M. nog zeer goed leefde bij zijne verwijdering. (Avp.) De achtste vergadering van onderwijzers in het arrondissement Hil versum werd Woensdag 2 Juli gehou den in het //Hof' van Holland" aldaar. De voorzitter, de heer J. C. Gülcher, arr.-schoolopzieDer, herdacht in zijne openingsrede het aftreden van den heer Moens als inspecteur van het lager on derwas en bracht, oader toejuiching der vergadering, hulde aan diens toewijding. Tevens heriunerde hij aan het tot stand komen dor nieuwe wet op het lager on derwijs. Hierna werd door den heer Wouters, onderwijzer te Hilversum, ingeleid De gymnastiek in de lagere school. Achtereenvolgens beantwoordde hij de vragen: Wat zijn vrije en orde-oefenin gen in de gymnastiek? Waar en hoe moet het onderwijs gegeven worden? Als practische toelichting werden door eenige meisjes, onder leiding van spr., enkele oefeningen gedaan. De heer Meyboom, le luitenant te Delft, hield vervolgens eene boeiend© voordracht over de defensie van Neder land. Op eenvoudige en duidelijke wijze werd door hem uiteengezet, hoe de le vende en doode strijdkrachten in ons land zijn opgericht, en wat men onder mobilisatie en concentratie heeft te ver staan. Dat zijne rede indruk op de ver gadering maakte, kan blijken uit het feit, dat aan het einde vol geestdrift het Volkslied werd ingezet en staande gezongen. De voordrachten werden afgewisseld door het zingen van eenige liederen. De vergadering werd, behalve door een honderdtal onderwijzers on onderwij zeressen, bijgewoond door vele autoritei ten bij het onderwijs. De heer Fabius, inspecteur, had be richt ingezonden, dat hij tot zijn leed wezen verhinderd was, tegenwoordig te zijn. {N. JR. O. Do leerlingen van wijlen den heer A. M. Dekkers te Apeldoorn zijn er in geslaagd gevolg te kunnen ge ven, de voorgenomen hulde te bewijzen aan den beminden overledene en maken kekend dat de onthulling van het ge- denkteeken op zijn graf, bestaande in eene afgeknotte zuil met omgeving, zal plaats vinden op Zondag 13 Juli e. k., des namiddags 3 ure, op het kerkhof te Apeldoorn, voor welke plechtigheid zij belangstellenden uitnoodigen. liet initiatief voor deze hulde namen de heeren rar. W. B. Bergsma te Apel doorn en W. Gosler te Haarlem. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen is het bericht, in enkele bladen voorkomende, als zouden de uit gevers van bladen de exemplaren, voor dezelfde plaats bestemd, onder een adres, nl. dat van het postkantoor ter plaatse, kunnen verzenden, slechts in zoover juist, dat dit geoorloofd is, indien het post abonnementen betreft. Vad De parade die heden te Ain- sterdam zou worden gehouden, ter ge legenheid van den verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elisa beth Maria, prinses der Nederlanden, is wegens het ongunstige weder niet door gegaan. De vrouw van een we rk- man te Amsterdam, wonende in de Houtmanstraat aldaar, zou Dinsdag eeni ge boodschappen gaan doen. Toen zij daartoe bij een winkelier kwam en het gekochte betalen wilde, miste zij haar knipje, waarin, naar zij zei-de, zich 6 bevond. De schrik over dit verlies greep haar zóo hevig aan, dat zij eenige oogenblikkcn later op straat den geest gaf. Later vond men het vermiste knipje met het geld in hare woning terug. Uit Alien aan den Rijn wordt gemeld De ambtenaren J. H. Janssen en A. de Vlieger, alsmede J. C. Zegers, briga dier-majoor titulair rijks-reld wachter, mochten er in slagen, na geruimen tijd gesurveilleerd te hebben, den bleeker P. vau B. op heeterdaad te betrappen bij het heimelijk vervaardigen van zeep. De arbeider A. D., te Haas trecht, had het ongeluk van de kist eens wagens af te vallen die met hooi beladen was. Het paard liep voort, waardoor de wagen over het lichaam reed. Inwendig zwaar gekneusd, werd hij huiswaarts gebracht, maar aan de gevolgen van dien val is de zeer oppassende werkman reeds overleden. Yan de drentsche ongeschei- den marken, die in sommige dorpen of gehuchten meestal de twistappel der dorpsgenooten zijn, is de eerste thans gescheiden, nl. die te Tinaarloo, waar van de verkoop dezer dagen bij gedeel ten heeft plaats gehad. Te Helmond is gearresteerd en gevankelijk naar Roermond gebracht eene dienstbode, welke haren meestor, den heer Seh., manufacturïer te Helmond, voor een aanzienlijk bedrag aan winkel- goederen heeft bestolen. Een groot deel van het ontvreemde werd terug gevonden bij den vader der diefegge, te Asten woonachtig. ViSSCiMIJ. In de vorige week kwamen te Zandv. aan Z.V. 13 14 11 9 4 1 2 15 5 10 besomm. ƒ144 128 128 u 116 HO HO 108 104 100 80 80 stuurman D. v. Duin ii P. Paap a Simon Paap Jb. Keesman C. Koper a W. Paap. Arie Paap Arend Paap n Jb. Zwemmer //H.v.Koningsbruggen I, A. Koper De prijzen der visch warentong van 40 ct. tot ƒ1, schol van 80 ct. tot 2.20, tarbot van ƒ2.30 tot ƒ8.50, scharren van f 4.50 tot 6.75, bakschol van 2.80 tot ƒ4.75. Nieuwediep, 4 Juli. Door 21 korders en beugers werden heden 10 tot 50 groote, 10 tot 30 kl. tongen, 2 tar botten, 3 tot 13 roggen, 1 tot 6 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar aan gevoerd; gr. tong gold 65 k 70 c., kl. id. 25 c., tarbot ƒ9 a 10, rog 55 k 65 c. por stuk; kl. schol ƒ4 per mandje en schar ƒ6 per mand. Teasel, 3 Juli. Alle ansjovisschuiten van hier zijn thans naar het eiland terug gekeerd. Met de anajovisvisseherij werd ook door onze vloot veel voordeel be haald. Er werd van 700 tot ƒ1600 p«r schuit besoma. Doordien een opkoo- persfirma hare betalingen staakte, leden in de laatste weken nog sommige vis- schers aanmerkelijke schade. POLITIEK ÜMBZICifL Spanje is het land der pronunciamien- tos en der kabinetskwesties bij uit nemendheid. Nauwelijks zit een nieuw ministerie goed in elkaar, of het draagt reeds de kiemen der ontbinding bij zich en zooals de telegraaf ons thans berichtte, is het kabinet-Sagasta weder eens van de baan geschoven om plaats te maken voor een kabinet der tegenhangers, waar schijnlijk onder Canovas del Castillo en dus conservatief. Yeel heeft het ontsla gen kabinet wel niet uitgericht, maar toch nog te veel om vrede te kunnen houden met de uiterste partij der be- houdensgezinden en met behulp van listig gespannen intriges hebben de tegen standers onder leiding van Martos ge triomfeerd. Het geval brengt nogal wat consternatie te weeg. De koningin-regen tes heeft het ontslag van Sagasta aan genomen en voor den vorm heeft zij de presidenten der beide kamers en de hoof den der voornaamste politieke partijen bij zich ontbodende Cortes hebben hare zittingen tot aan de oplossing van ds crisis verdaagd. De pers doet er natuurlijk het zwijgen J? k U i L L E T O N. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules JDautin. 35) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XIII. Be huiszoeking. z/Neem mij niet kwalijk, mijnheer," riep Roché uit, //het salaris doet hier niets ter zake, men is eerlijk of men is het niet. En wanneer alle kassiers...." «O ja, mijnheer," vervolgde Maheurtier, „ik weet wel wat men over dit onderwerp zou kunnen zeggen, maar laten wij liever luis teren naar hetgeen de commissaris ons voorleest. „Er zijn nog slechts een paar regels," zeide laatstgenoemde. En hij las: „Dat valsche inblazingen den ongelukkige nog spoediger in den afgrond doen storten!.... Yooral aan invloed van buiten heb ik toegegeven.... Hierover moet ik echter het stilzwijgen bewaren: bovendien wat zou ik ervan moeten zeggen?.... Ik kan niet meer denken.... Wanneer gij deze woorden leest.... De brief eindigde midden in dezen zin. „Dat ia bekend," zeide Moule; „Wanneer gij deze woorden leest, heb ik opgehouden te bestaan Wie hoeft dat nooit in zijn leven geschreven? Maar men komt wel tot andere gedachtenin November is het water van de Seine zou koud, het is zoo pijnlijk, om zich een kogel door den kop te schietenMen wenscht zichzelf geluk als men by zijn vertrek zulk een brief tot afscheid kan schrijven, want daarmee wint men tijd, want terwijl de politie zoo onnoozel is om naar het lijk te zoeken, is men reeds goed en wel over de grenzen. „Ik geloof dat die brief oprecht is," zeide Maheurtier op ern- stigen toon. Moule antwoordde niet, maar een glimlach speelde om zijne lippen, waarschijnlijk beteekenendeWat een onnoozel, eenvoudig mensch „In ieder geval," zeide de commissaris, „is deze brief van veel waarde. Hij bevat niet alleen de bekentenis van de misdaad, hoe wel wij die niet meer noodig hebben, maar wat beter is, de aan wijzing dat er medeplichtigen zijn." „Die moeten er bepaald zijn," zeide Maheurtier, „anders is mij het gedrag van Causson geheel onverklaarbaar." „Uit dat alles is nog niet gebleken, voor hoeveel hij de kas be stolen heeft," zeide de aandeelhouder. „Ik hoop van niet veel," antwoordde Maheurtier, „wellicht een klein sommetje.... Causson zal zich zijn misdaad zeer overdreven hebben voorgesteld, hij heeft niet goed kunnen den ken, en „Pas op mijnheer, en stel het u niet te mooi voor," zeide de agent van politie, den bankier in de rede vallende, „ik wil wedden dat er een aanzienlijk tekort is in uw kas." „Ik ben van dezelfde meening," voegde Roché er bij. „Toch bewijst de eenvoud van dit verblijf genoeg, dat mijn kas sier geen buitensporige uitgaven had," riep Maheurtier uit. „Hij kan buitenshuis wel een verkwister zijn geweest," merkte Moule op. „Dat gebeurt dikwijls." „Dat gebeurt dikwijls!" herhaalde Roché met een air van ver waandheid. „Gij beiden weet niet," hernam Maheurtier, „dat Causson zijn vrouw en kind aanbad. „Mijne heeren," zeide de commissaris, „deze besprekingen schij nen mij geheel overbodig toewij zullen niet langer wachten met er ons van te gaan vergewissen, hoe groot het tekort is. Ons werk is hier afgeloopen en wij zullen naar de rue Yivienne terug- keerenhet is volstrekt overbodig om de kas met geweld open te breken, want ongetwijfeld zijn dit de sleutels. (iWordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1