,V.vt r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Jaargang'. Woensdag1 9 Juli 1890. No. 2151. ABOFFIMEHTSPR2JS: ADVBRTEFTlS»; airectensreïi-Uitgsvers J. O. PBBBSBOOM a« .7. B. AVT8. STADSNIEUWS. De Zangwedstrijd te Diisselderf. „Weldadigheid naar tfsnnsip" It 1 N H K N L <1 N li. FiSUlLLETOÜ. De Familie Causson. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. feBefesoMffs^ssa-sw^a* ren 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 rente Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rsbsi. Abonnementea oa Advertentie» worde» aangenopieo. door once agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eonrar.tiera. noojaagenien vuur Buitenland; Compagnie Genérabt de BublicÜd Btrangère G, L' BAOBM Oo,% JOHN Jf. JONBÜ* Bwx., Baryt 31 bi» JavJ)0u?$ Montwen tra. Haarlem, 8 Juli 1890. Bij Zr. Ms. besluit van 5 Juli is benoemd, met ingang van 10 Juli, tot 'directeur van het huis van bewaring, voorloopig tevens hulpstrafgevangenis al hier, "W. Idema, thans adjunct-directeur van de rijkswerkinrichting te Hoorn. In de Stut. (no. 157) zijn de statuten opgenomen van de coöperatieve bouw- vereeniging „De Toekomst'', alhier. Door hot gemeentebestuur alhier is vergunning verleend aan J. C. Hessen, tot oprichting van eene droogerij van sigaren, in het perceel in de Gierstraat no. 19, kad. sectie no. 2023. Heden is ons blad den 8en jaargang ingetreden. Uit Düeseldorf bericht men ons het volgende Er is door alle vereenigingen, ten ge tale van 23, gezongen. //Crescendo" heeft den 6en prijs behaald, bestaande in een zilveren medaille en een bokaal. De ge heele stad is feestelijk versierd. Overal bloemengnirlandes,vlaggen,tropeeën, schil den enz. Op vele plaatsen steekt de ne- derlandsche driekleur uit, wat ons hart goed doet. Bij de Vereeniging hebben zieh de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Eea voor schoen maker. - Een voor metselaars» kecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwasehvrouw, - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Eon voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni- ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). i Men meldt ons uit Zandvoort: Z. K. H. de Prins van Saksen-Wei- mar arriveert heden avond alhier en zal zijn intrek nemen in het //Hotel de l'Océan". "Tn Juni 11. zijn op het Noordzeekanaal geschut: door de Noorzee-sluizen te IJ muiden: Naar zee: 196 schepen, inhoudende 408.502 M3. Uit zee: 174 schepen, inh. 401.912 M3. Totaal 370 schepen, inh. 810.415 M3, tegen 792.957 M3 in 1889. Door de Oranje-sluizen te Schelliag- woude: 6406 schepen, tegen 9430 in 1889. Letteren en Kunst. Tot aanvulling van een vorig bericht meldt het Hatidelsbladdat er pogingen in het werk worden gesteld tot het bij eenbrengen van een kapitaal van ƒ400.000, voor een groot Café-Concert op het Rem- brandtspleia, directeur de heer Albert De Leur, architecten de hoeren Yuyken Van Rossemdat het niet onwaarschijnlijk is, dat er een Wagner-schouwburg tot stand komt; dat er plannen zijn het Salon des Variétés ia de Amstelstraat te verbouwen ea te vergrooten met belgisch kapitaal dat de architect van den schouwburg aan de Weteringschans is de heer Berlage. Maandag, by de benoeming van een com missie van uitvoering voor den herbouw van den Stadsschouwburg, zullen zeker ook namen van architecten tor sprake komen. Indien het Hdbl. wel is ingelicht, is er sprake enkele kunstenaars, die reeds good en smaakvol werk leverden, uit te noodigen een schets-ontworp te maken en den bouw desnoods aan twee hunner, wier plannen het meest voldoen, op te dragen. Aan het gezelschap Van Lier te Amsterdam zijn met 1 Sept. verbonden de dames M. Cohen en M. Dirickx. De voorstellingen worden gegeven in den Plantage-sckouwbnrg. In de Amstelstraat treedt driemaal 's weeks en des Zondags om de 14 dagen het gezelschap van „Het Nederlandsch Tooneel" op. Andere hol- landsche voorstellingen hebben in het aan staande winterseizoen in dit lokaal niet Men zegt, dat mevr. Materna haar werkkring aan de Opera te Weenen voortaan tot het zingen van enkele wagnersche opera's zal bepalen. 1 October zal te Bayreuth onder Julius Kniese een voorbereidende school voor //Bühnengesang" worden geopend. De landschapschilder Frai^ais, die de eeremedaille kreeg van den Salon, is gekozen tot lid der Académie des Beaux-Arts ter vervanging van Robert Fleury. De Comédie Fran9aise, zal in Oc tober opvoeren het nieuwe stuk van Sardou en daarna een nieuwe comédie van Dumas, getiteld la Route de Thèbes. Widor componeert een opera Nerto, tekst van De Gramont en Giniaty, ge trokken Uit Mistrals gedicht. Het werk is bestemd voor de Groole Opera. Gounod heeft een werk geschreven La Don Juam de Mozart. De Nederlandsche Illustratie, ge ïllustreerd Nieuws van den Dag, geeft een bizonder nummer ten opzichte van de lustrumfeesten onlangs binnen Lei den gevierd. Eene uitvoerige bescha ving van den intocht van Karei V bin nen Nymegen bevat niet minder dan zeven goedgelijkende illustraties, waar van vooral die, voorstellende de groep van Karei V, uitmuntend mag worden genoemd. Ook het zeven illuatratiën bevattende artikel, getiteld //herinneringen van een clown" is zeer onderhoudend. Verder be vat het nummer het portret van den mi- Bister van Binnenlandsche Zaken jhr. mr. A. F. De Savornia Lobman met bijschrift; het paard Ontario, met afbeelding; de cholera in Spanje, met afbeeldingkunst en letteren, schaakrubriek, humor en sa tire, met drio illustraties; voor dames; wekelijksch kykje, enz. enz. Bij kon. bes 1. van 5 Juli zijn benoemdbij den grooten staf, tot kolo nel, 's Konings adjudant, de luit.-kol. jhr. W. L. van Spengler, van dien stat; bij den generalen staf, tot luit.- kol., de majoors A. L. W. Seyffardt en W. Rooseboom, van dien staf, thans op non-activiteit als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zoomede jhr. H. Laman Trip, mede van dien staf; en zulks met bepaling, dat beide eerstgenoemden ter beschikking zullen zijn van den minister van Oorlogbij het wapen der infanterie, tot kolonel, de luit.-kol. P. J. Straatman, van het wapen, op non-activiteitbij het reg. grenad. en jagers, tot kolonel, 's Konings adjudant in buitengew. dienst, de luit.- kol. J. M. Verschoor, comm. van het korps bij het 3e reg., tot kolonel, de luit.-kol. W. G. Rompelman, comm. van het korps bij het 6e reg., tot kolonel, de luit.-kol. A. A. F. Lanzing, comm. va» het korps; bij het 7e reg., tot luit.- kol., de majoor W. G. van der Noordaa, van het 3e reg.bij het 8e reg., tot majoor, de kapt. W. J. Arriëns, adj. van het 4e reg.bij het instructie-batal jon, tot luit.-kol., de majoor G. Luymes, comm. van het korps. D« staatscommissie voor kustdefensio is de vorige week wederom vergaderd geweest. (Ayp.) De parlementaire commis sie van voorbereiding der Legerwet heeft mr. Van Houten tot voorzitter benoemd. De Enquête-commissie voor den arbeid heeft Maandag hare verhoe ren in Twente aangevangen. Stenogra fen van de Staten-Generaal zijn derwaarts vertroken. Men schrijft aan de Amster dammer uit Den Haag, dat de kans op de aanneming van het wetsontwerp be treffende de spoorwegorereenkomaten door de Eerste Kamer zeer slecht staat. Reeds nu meent men te weten, dat de meerderheid der voltallige Kamer go- neigd is, haar stem tegen de voordracht uit te brongen. Het gerucht, volgens het- welk de ned. gezant te Brussel zyn ont slag zou hebben genomen, wordt tegen gesproken. Naar het B. v. Z.-H. en 's r. uit vertrouwbare bron verneemt, heeft de fransche regaering aan de onze medegedeeld, dat de last is verstrekt om den vorigen toestand in het surinaam- sehe grensgebied, waarover het geschil loopt, dat aan de uitspraak van een arbiter is onderworpen, weder geheel te herstellen. 6 Uit Delft is aan Z. M. den Koning een adres verzonden, voorzien van 4542 handteekeningen en houdende het dringend verzoek, dat zoodanige maat regelen getrofien worden dat een einde worde gemaakt aan den voor de gezond heid onhondbaren en gevaarleken toe stand, die in 't leven wordt geroepen door de vervuiling van het grachtwater, dat deel uitmaakt van den boezem van Delfland. Door de regelingscommissie voor de maskeradefeesten te Nymegen ia van jhr. S. M. S. de Ranitz, adjudant van dienst en particulier secretaris van Z. M. den Koning, ook een schrijven van dankbetuiging uit naam der Konin gin ontvangen. H. M. de Koningin heeft aan de al- gemeene armen van Nijmegen 250 geschonken. Met genoegen kunnen w y melden, dat de pogingen van eenige hoeren om voor Lodowijk van Nassau een een voudig gedenkteeken op te richten, aan vankelijk met goeden uitslag zullen wor den bekroond. Van verschillende kanten kwamen bijdragen in, waarbij voorzeker de gift van eenige utrechtsche studenten met eere mag genoemd worden. NR. C.) De aanst. gewone verg. van de Alg. Synode der Nederl. Herv. kerk zal op Woensdag, den 16en dezer ge houden worden. In de heden voortgezette vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland zijn de heeren D. van Akerlaken, G. van Tienhoven en J. Prins, aftredende leden van de Eerste Kamer, herbenoemd. In de vergadering van Za terdag der //Nederl. Juristen-Vereen.," was de vraag aan de orde: //Is invoe ring van de voorwaardelijke veroordee ling, in den zin der belgische wet van 31 Mei 1888, in Nederland wenschelijk? Zoo ja, hoe moet zij geregeld wor den?" De voorwaardelijke veroordeeling of, juister uitgedrukt, de onder een voor waarde opgeschorte en na zeker tydperk vervallende executie van een strafvonnis, is in België ingevoerd ter vervanging van de korte vrijheidstraffen. Verdient, vraagt nu het bestuur der Vereeniging, dit voorbeeld navolging? De vergadering verklaarde zieh met 26 tegen 18 stemmen tegen de invoering der voorwaardelijke veroordeeling. Ook de minister van Justitie woonde de ver gadering bij en nam deel aan den maal tijd. Besloten is in het volgend jaar in het begin van Juli te Leiden bijeen te komen. Tot bestuursleden zyn gekozen mrs. E, E. van Raalfce, J. J. van Geuns on prof. M. S. Polsde heer Mom Visch kon een op hem uitgebraohte benoeming niet aanvaarden. De heer Eyssel werd als secretaris herbenoemd. De e e r s t e gr o o t e n at i o n a 1 e schietwedstrijd van de Vereeniging van nederlandsche scherpschutters zal dit jaar plaats hebben te Hoorn van 24 tot en met 28 Augustus a. s. Er wordt gescho ten op 16 banen, waarvan 10 op 150 M., 4 op 225 M», 2 op 300 M., en 1 op 500 M., van uit naast elkander gele gen, voor wind en weer beschermde standpleatsen, die met kantine, garderobe bestuurskamer, geweermakers werkplaats, enz. een doorloopend en afgesloten ge bouw zullen vormen. Voor het klein- kaliber geweer (waarmee ons leger is bewapend) zal op dezen wedstrijd eene ruime plaats worden ingeruimd; zoo zijn hiervoor ook korpswedstrijden (met indi vidueel en salvovuur) en wedstrijden op personeele en vrije banen. Op de groote afstanden, 300 en 500 M., zijn de vrije banen afgesohaft en komt hiervoor in plaats het in het buitenland zoo bekende kartonschietenelke schutterij heeft nu nagenoeg zekerheid een prijs te winnen daar voor elk getrofien karton (op 500 M. bijv. 75 cM. groot in middellijn) dadelijk een zeker bedrag wordt uitge keerd. Verder zal er behalve de noodige banen voor flobert en revolver eene baan zijn van 40 meter, waarop met de ge wone geweren maar met verminderde lading geschoten wordt (het zoogenaamde tir réduit van Gaupillat te Parijs); dit is voornamelijk van belang voor schut terijen en scherpschuttersvereenigingen die op de plaats hunner inwoning geen schietbaan bezitten. Binnen kort wordt door de Vereeni ging van nederlandsche scherpschutters een maanblad uitgegeven, dat alle leden gratis nullen ontvaDgen. Zondag zijn te 's-H e r t o g e n- Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Bautin. 37) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XIII. Be huiszoeking. De commissaris was het blijkbaar met den detective eens; hij ging heen na mevrouw Causson te hebben meegedeeld, dat zij weldra voor den rechter van instructie zou moeten verschijnen. Maheurtier was de laatste, die het hui3 verliet en toen hij die ongelukkige vrouw voorbijliep, kon hij niet nalaten haar hand te grypen en die met innigheid te drukken. „Dank ustamelde zij. En zij barstte in tranen uit. HOOFDSTUK XIV. Be vlucht. Wat gebeurde er in dien tusschentijd met den vluchteling? Zonder een© andere gedachte dan dat hij ergens een goed heen komen moest zoeken, had Causson de barrière Blanche opgenoemd, evenals hij toevallig elk ander punt van Parijs had kunnen noe men, om slechts te antwoorden op de vraag van den koetsier. Hei rijtuig reed door de rue de la Harpe. Achterover geleund in een hoek van het rijtuig, trachtte Caus son een plan vast te stellen; hy dacht nog steeds aan zijn vrouw en kind en het griefde hem zeer, dat hij hen zoo hulpeloos moest achterlaten. Toen herinnerde hij zich weer zijn geboorteplaats; hy zag zijn vader, moeder on zuster weer voor zich. Wat een slag voor hen, wanneer hun zijn misdaad ter oore kwam Zij zouden het eerst niet willen gelooven, maar spoedig zouden zij de ver schrikkelijke waarheid kennen.... Het rijtuig was nu ®p de brug Saint-Michel, en Causson, steeds in zijne herinneringen verdiept, dacht aan de laatste reis, die hij naar zijn geboorteplaats had gemaakt. Dat was nu byna driejaar geleden. Hij was toen vergezeld door vrouw en kind. Welk eene opgewektheid, toen In den vroegen morgen opgestaan, hadden zij zich met prachtig mooi weer naar de quai de la Grève bege ven, waar de stoomboot lag. De dienst zou wel dezelfde zijn. Waarschijnlijk lag de boot nu reeds onder stoom en was zij op het punt van te vertrekken. Het rijtuig had de rue de la Barillerie en de pont au Change reeds achter zich. Eensklaps boog Causson zieh uit het portieren riep den koetsier toe „Plaoe do l'Hótel-de-Ville S haast u wat I" De koetsier verheugd, dat hij nu van dien langdurigen rit ver last was, liet zich dit geen twee keer zeggen. Hij stuurde rechtsaf, legde de zweep over de paarden en volgde de kaden. Causson had zieh niet vergist. Toen hy op de place del'Hótel- de-Villo was aangekomen, zag hij de boot, die onder stoom lag. Haastig stapte hij het rijtuig uit, nam een kaartje voor Montereau, snelde naar de kade en begaf zich op de boot en twee minuten later sloegen de raderen van de machine in het water rond. Aldus werd de voorspelling van Moule bewaarheid. Des middags, omstreeks ten twee ure, kwam men te Monte reau aan. Hij was uitgeput van slaap en de honger kwelde hem. Toch kon hij geen oogenblik stilhouden, zonder verwijl moest hij zijn weg vervolgen. Zijn misdaad zou nu reeds in Parijs bekend zijn; de politie zou overal zoeken, naar alle richtingen zou men tele- grafeeren. Bij do aanlegplaats stonden verscheidene omnibussen. Hij vroeg aan een der conducteurs, of hij in de richting van Joigny ging. „Ja, mijnheer." „En wanneer gaat gij weg „Over een klein half uur." „Hebt gij nog een plaatsje voor mij ?l' „Tot uw dienst."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1