NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 10 Juli ISJiö. No 2152. ABOJTKEKEHTSPRIJS: ASVERTEHTIÉW: STADSNIEUWS. FEUILLETON. De Familie Causson. 8e JaarE»»^ AARLEATS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden/1.S0. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. VeBeffo«»ns3«ju£Mi*a£E' Aft#. .an 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 cent» Groote letter» naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenom®» door onze agenten en door alle boekhandelaren, en conrantJeni. Direoteuren-Uitgever* J. C. PEEBEBOOM an J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie GenéraU is Publicité Mr angers O. L' DAT] MM Co.% J O RN MJONBB^ Succ., Marys 31 A*« Fanbour,g Moatmartr*. Haarlem, 9 Juli 1890. Aan de rijkslandbouwechool is bevor derd van B 2 tot B 3 o. a. de heer W. R. Tromp de Haas, van Haarlem. F Aangenomen het beroep naar A«ster- Bdam door da. M. J. Snethlage, alhier. Het Bestuur van do Kweekschool voor 'Onderwijzeressen alhier, breagt ter kon nis aan belanghebbenden, dat er gelegen heid bestaat om in de maand September |e. k. eenige kweekelingen te plaatsen. Het kost- en schoolgeld bedraagt thans Voor eene interne kweekeling 500 en het sehoolgeid voor eene externe kwee- f keling ƒ80, maar zal, zoo het aange vraagd Rijkssubsidie wordt verleend geenige vermindering ondergaan. Het toelatingsexamen zal op een nader te bepalen dag in September e. k. wor gden gehouden. J De oandidaten worden verzocht zich Ivóór 1 September e. k. schriftelijk aan t te melden bij den secretaris, den heer C. Druyvesteijn. Onze op 't gebied van de gymnastiek en de schermkunst zoo goed bekende stadgenoot de heer A. J. Meyerink, zal primo September alhier eene inrichting openen voor heilgymnastiek, gewone gyra te nastiek en schermen. De heer Meyerink genoot zijne prac- I tische opleiding aan de gunstig bekende i inrichting van den heer J. G. Martin, alhier, en sijne theoretische opleiding te I Amsterdam en te Leiden, hij is in het bezit der acte van bevoegdheid tot het j geven van middelbaar onderwijs in de gymnastiek, en verkreeg reeds vele goede resultaten van het door hem gegeven onderwijs in het schermen. Circulaires, die dezer dagen aan de ingezetenen zullen worden gezonden, zul len het doel van den heer Meyerink nog I nader uiteenzetten. In een der haagsche bladen wordt eene directrice gevraagd door het bestuur van de kookschool alhier, welke inrichting dus I stil en geheimzinnig een fait-aceompli is geworden. Blijkbaar wenscht het bestuur zich I voor die betrekking eene haagsche dame to assumeeren; het is echter te hopen, dat ook haarlemsche gegadigden er naar zullen solliciteerenmen zou anders den- t ken dat onze goede Kenaustad geheel van flinke kooksters is ontbloot! i De onderofficiers-vcreeniging //Hasse- 1 laar", gevormd uit het kader der dd. i schutterij alhier, nog steeds met dank- i baarheid indachtig aan de groote sym- e van hare stadgenooten ondervonden, toen zij iu 1887 bij 't orerlijden van een kameraad en medelid hun financieelen steun inriep voor 't in moeilyke om standigheden achtergebleven gezin van dien kameraad, wijlen den sergeant-ma- jeor P. Versteegh, gevoelt zich wederom geroepen te trachten hulp te verleenen aan 't in treurige omstandigheden ach ter-gebleven gezin van een ander kame raad en medelid harer corporatie, den sergeant der sckutterij J. P. A. van Mackelenbergh, in leven beeldhouwer bij den heer F. L. Stracké alhier. Opnieuw neemt zij de vrijheid een beroep te doen op den bekenden welda digheidszin van Haarlems ingezetenen. Thans betreft het eene nog jeugdige we duwe en twee zeer jonge kinderen. Na een kort doch smartelijk teringlijden werd van Mackelenbergh op 29-jarigen leeftijd aan de zijnen ontrukt en met zijn dood zijn ook alle inkomsten aan zijne achter geblevenen ontvallen. De vereeniging Hasselaar", meent ia deze hulp te kunnen verleenen, door het geven van eene voorstelling met geva rieerd programma, op een nader te be palen datum, waartoe zy binnenkort een inteekenlijst zal aanbieden. Van harte hopen wij dat hare wensch, dat een ruime inteekening hare pogingen zal beloonen, vervuld worde. Hedenmorgen is een 45-jarige tuinman, woonachtig te Amsterdam, aan de Am- sterdam8chevaart, onder deze gemeente, overreden door een zwaar beladen ver huiswagen, waai bij een der wielen over zijn rechterbeen is gegaan, dat belang rijk gekneusd is. Hij is naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Door de politie alhier is aangehouden en naar het Huis van Bewaring over gebracht eon 18-jarige knaap, N. v. S., die zich bij herhaling schuldig maakte aan diefstal ten nadeele zijner ouders, o. a. deze week van een zilveren hor loge met ketting, welke voorwerpen hij in een bank van leening had gebracht. Hij is reeds vroeger twee malen wegens diefstal veroordeeld geweest. j len dienende aan boord van Zr. Ms. tor- pedo-instructieschip Marnix te Willems oord. Genoemde officieren blijven nog tot Zaterdag bij de inschietplaats gedeta cheerd en worden 14 Juli op non-act. gesteld. De ram monitor Banter is van Helle- voetsluis naar Maassluis vertrokken, om bij gunstige gelegenheid naar IJmuiden te stoomen, begeleid door het schroef- stoomsohip Sommelsdijkdat daartoe naar den Waterweg stoomde. Ds. Doornveld, van Huizen, (N. H.), heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. te Hoofddorp (Haarlemmermeer) bedankt. Door een der haarlemsche bladen werd eenige dagen geleden medegedeeld dat de heer Doornveld dit beroep had aan genomen. De oefeningen aan de inschietplaats voor vischtorpedo's in zijkanaal F. van het Noordzeekanaal worden sedert eenige dagen bijgewoond door de luits. t z 2e kl. L. E. van Diggelen, J. F. B. van Dijk, A. Gelderman en J. T. van Slooten, al- Letteren en Kunst. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 11. werden de jaarlijksche examens door de leerlingen der Tooneelsebool afgelegd, tot sluiting van den cursus 1889/90. De eerste dag was gewijd aan de vier talen, de geschiedenis en aardrijkskunde, de dramatische letterkunde, de kostuum- kunde, lezen en voordracht en aan mi mische en plastische oefeningen. Op de beide andere dagen werden ver schillende fragmenten van treur- en blij spelen of drama's benevens kleinere stukjes vertoond, en nog enkele voor drachten, ook in franseh en hoogduitsch, ten gehoore gebracht. De jury, die de proeven van Vrijdag te beoordeelen had, kende aan mej. A. Klein, leerlinge van de hoogste klasse, toe een 2den prijs voor blijspel en een 2don prijs voor treurspel en drama, ter wijl zij haar tevens eervol vermeldde voor fransche voordracht. De jongeheer F. Boersma. van de laagste klasse der vakschool, ontving eene eervolle ver melding voor zyn spel in #Eene Ingéuue" en in de Vorstenschool", en aan mej. M. Brandt, hospitante, viel een accessit voor blijspel ten deel. Bevorderd werden naar hoogere klas sen der voorbereidende schoolde jonge- heeren L. Solser en W. Bauer en de jongejuffrouwen A. Mulder, W. Sas- bach en (voorwaardelijk) W. Braaken- siek; naar de laagste klasse der vak school, de jongejuffrouwen E. Tartaud, J. Wertwijn en C. Rentmeester (alle 3 voorwaardelijk), terwijl jongejuffrouw J. Ude in September alsnog een herexamen zal hebben af te leggen. De jongeheer F. Boersma gaat naar de 2de klasse der vakschool over en mej. M. Coerdes naar de hoogste. Mej. C. van Dommelen, in Junuari jl. voorwaardelijk toegelaten tot de laagste klasse der vakschool, wordt daar nu definitief in opgenomen, en aan mej. A. Klein is eervol ontslag verleend, onder toekenning van het diploma dier school. Volgens geruchten te Deven ter in omloop, zou dr. J. Vitringa (Jan Holland) benoemd zijn tot redacteur van het dagblad De Tijd Aan de te Düsseldorf gehouden internationale zangwedstrijd namen in 't geheel ruim tachtig vereenigingen deel. Den eersten prijs in de eerste klasse be haalde de belgische vereeniging //Les choeurs réunis" uit Herstal-Luik, met het lot tegen Concordia" uit Keulen, aan welke de tweede prijs toegewezen werd. De vijf prijzen in de tweede klasse werden alle door duitsche liedertafels be haald. In de derde klasse A waren zeven prijzen te verdeelen, waarvan de zesde aan //Crescendo", van Haarlem, ten deel viel. Lamoureux zal in October met zijn orkest van 120 musici ons land be zoeken. Fad K I N NB N LAND. De heer mr. D. B. Le Jolle, secretaris der gemeente Amsterdam, is door Z. M. den Koning-groothertog tot ridder der Orde van de Eikenkroon be- benoemd. Er zullen thans van wege het departement van Oorlog werkelijk maatregelen worden gonomen ter voor ziening in de behoeft* aan drinkwater in oorlogstijd. Den 23en dezer zal wor den aanbesteed het aanleggen van regen bakken voor de stelling van Amsterdam (le gedeelte), waarvan de kosten worden geraamd op ƒ23000. De Tweede Kamer derSta- ten-Generaal heeft besloten naar den minister van Koloniën, met verzoek om inlichtingen, te verzenden een adres van Lie-A-Sie, luitenant der Chineezen te Oleh-leh (Groot Atjeh), verzoekende hem eene schadevergoeding toe te kennen van 34,283, wegens levering van zwaardere ijzerwerken voor het weder opbouwen van de Mesdjid Radjah te Atjeh, dan in het bestek waren aangewezen. Het voornemen bestaat om het onderwerp der collecten bij de wet te regelen. Een desbetreffend ontwerp is reeds in overweging bij het departement van Binnenlandsche Zaken» (V. R. O.) Tengevolge van de bevorde ring van de heeren Seyffardt en Roose- boom in militairen dienst, zullen eerlang verkiezingen voor de Tweede Kamer in de kiesdistricten Utrecht en Arnhem moeten plaats hebben. De commissie voor de voorbereiding der legerwetten, waarvan de heer Seyf fardt lid is, heeft hare taak nog Diet aangevangen, maar zal hare werkzaam heden eerst Da de opening van het nieuwe zittingjaar in September beginnen. De vraag, hoe een goede practische wet op de bevordering in het oificiorskorps moet samengesteld zijn, zoo dat èn de belangen van den Staat, bn die van het leger; èa die der officieren behoorlijk verzekerd zijn, wordt door den heer M. De Ras in de Tijd behandeld. De schrijver meent, //dan de promotie naar ouderdom van rang de beste blijft in het belang der overgroote meerderheid van het officierskorps, omdat deze wijze van bevordering het minste getal onte vredenen verwekt, want niemand ziet zich gaarne door jongeren in rang, hoe kundig zij ook wezen mogen, voorbijge gaan. Een andere vraag is het, in hoever deza wijs van bevordering met het oog op het belang des legers afkeuring ver dient, en of juist dat belaDg niet mede brengt eene ruimere toepassing der be vordering bij keuze. Do tegenwoordige wet op de bevorde ring geeft geen gelegenheid voor een re gelmatige en voldoende opschuiving in de verschillende rangen. Er is een tijd ge weest, dat bij het wapen der infanterie de kapiteinsrang na 9 of 10 dienstjaren bereikt werd, terwijl de tegenwoordige titularissen er meer dan dubbel getal jaren overdoen. Dit is een rechtmatige grief tegen het bestaande bevordering- stelsel, want de loopbaan van den offi cier is onder gewone omstandigheden thans grootendeels afhankelijk van het meer of minder gonstig tijdstip waarop hy in dienst treedt. Zulk een stelsel, dat met schokken en stooten, afgewisseld door langdurigen stilstand gepaard gaat, is op den duur onhoudbaar. Brengt de nieuwe legerwet ons een behoorlijke reserve, en gaat een herzie ning der wet op de bevordering, het ont slag en de pensionneering der officieren daarmee hand aan hand, dan kan aan de bestaande bezwaren grootendeels te gemoed gekomen worden. Daarbij behoeft nog niet te worden toegegeven aan den drang van hen die om jonge hoofdoffi cieren roepen, welke door bevordering bij keuze op ruime schaal of door mid del van af te leggen examens zouden verkregen moeten werden. Zij bedenken niet, dat het natuurlijk gevolg van zulk een regeling zou zijn het versperren van den weg tot den hoof dof ficiersraug voor veel ruimer tijd dan tot dusver plaats had, tenzij de wet het middel aan de hand gaf om ook op betrekkelyk jeugdi gen leeftijd te pensionneeren, 't geen tot zeer aanzienlijke uitgaven leiden zou. Over de bezoldiging sprekende, geeft de heer De Ras als zijn meening to kennen, dat een eerste vereischte voor een behoorlijke en billijke regeling dor traktementen in de subalterne rangen is gelijkstelling der versohillende wapens. De tegenwoordige werkkring van den infanterie-offfcier is er volstrekt niet naar, om hem ten opzichte zijner collega's bij de artillerie en genie achter te stellen, j Dan bestaat er z. i. volstrekt geen be- zwaar, dat een jong officier zich eenige jaren met een inkomen van 900 a 1000 gulden leert behelpen, mits bij er niet Naar het fransehvan Belot en Jules Dautin 38) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVI. De vlucht. Het was den volgenden morgen reeds helder dag, toen hy ont waakte door hevige schokken. Het hooi drukte loodzwaar op zijn hoofd en zijn borst alsof men hem wilde doen stikken. Plotseling voelde hij een steek in zijn been en hij uitte een kreet van smart. Oogenblikkelijk daarop werd deze door een angstkreet beantwoord. Hy ging zitten, schudde het hooi van zich af, stond op, zoo goed en kwaad als het ging, en eindelijk gelukte het hem geheel voor den dag te komen. Een stalen hooivork lag in zijne nabijheid en een honderd meters van hem verwijderd maakte een boer zich in allerijl uit de voeten.... Hij begreep alles. Hij moest zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen zoeken. Die man zau alarm maken en de politie waarschuwen, zoodat een half uur later een guheel dorp met zeisen, stokken en roestige geweren gewapend de hooimijt zou omringd hebben. Hy raapte zijn hoed op, sloeg het stof van zijne kleeren en verwijderde zich. Onderweg keek hij naar alle kanten rond, om te zien, waar hij was. Den vorigen avond was hij niet veel van den goeden weg afgeweken. Achter zich, drie kilometers van Villeneuve verwijderd; rechts een breede, lichtblauwe streep, die voortkronkelde tot het dal, dat was ongetwijfeld de Tonne. Hij begaf zich naar de rivier, met het voornemen, deze steeds te volgen; dat was een vertrouwbare wegwijzer, Lichamelijk was hij van zijne vermoeienissen uitgerust en geestelijk was zijn vrees sterk afgenomen. Hij ging nu zijn honger stillen aan een stuk brood, dat hij den vorigen avond in Montereau had gekocht. HOOFDSTUK XV. In naam. der to et. Moule wa3 in dien tusscnentijd niet werkeloos gebleven. Den vorigen dag had hij om half vier het huis in de rue d'Enfer ver laten. Tien minuten later werd er een brief bezorgd aan het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, behelzende het signalement van Causson en het bevel om hem in hechtenis te nemen, benevens het verzoek om oogenblikkelijk naar Joigny te telegrafeerenGe lukkig echter voor Causson, was de lijn afgesloten voor zeer drin gende dépêches en daar het reeds avond was, kon dit bericht niet voor den volgenden morgen worden overgebracht. Toen het vier uur sloeg, verliet Moule Parijs en reed over den ouden weg van Parijs naar Lyon. Hij was alleen, zonder wape nen; waarom ook niet Een vervalscher van handteekeningen mag listig zyn, maar gebruikt geen geweld. Hy zag reeds in zijne verbeelding hoe de arme kassier, met tranen in de oogen, zyne handen zou uitstrekken, om in de boeien te worden geslagen, maar hij zou zich niet verwaardigen, ze hem om te leggen. Bij elke plaats, waar hij van paarden moest veranderen, vroeg hij naar Causson, of die reeds was gepasseerd, maar hy hoorde niets van hem. Hij kwam te Fontainebleau; nog nietsDat bevreemde hem zeer. Hy begon reeds te twijfelen.... Zou bij het goede spoor niet zijn ingeslagen Plotseling sloeg hij zich met de vuist voor het voorhoofd. z/Ezel, die ik ben!" liep hij uit. //Hij zal met de stoomboot ge gaan zyn." En ik heb vergeten mij naar de kade de la Grève te begeven Het doet er evenwel niets toe. Des te beter. Hij zal ergens te Montereau den nacht kalm hebben doorgebracht. Het is nu middernacht.... Over drie of vier uur zal ik hem overvallen.... in zijn bed. Maar weer verder Te Montereau stoorde de detective een paar menschen in hun nachtrust, maar dit wa3 slechts tijdverlies. Te Sens hield hij alleen stil om te vragen, of daar ook een reiziger was afgestapt. Het antwoord luidde ontkennend. Te Ville- neuve-sur-Yonne dezelfde vraag, ditmaal gevolgd door een ant woord, dat Moule hevig deed ontroeren. Een reiziger, wiens signalement beantwoordde aan dat van Caus-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1