Se Jaargang. Vrijdag 11 Juli 1880. Ao. 2153. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE!.: I Bij dit Nummer is gevoegd Wiet Gemeenteraadsverslag van 9 Juli. De Koninkl. Iiiedertafel „Zang en Vriendschap". li N N K N 5, A N D. FEUILLETON. De Familie Causson. DAGBLAD Directenren-Uitgaver* J. C. PEEREBQOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.05. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eenti Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Dnrean: Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. ITcl^FflMiinaasGfOiUÉ^er 133. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, en courantiern Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Genérah de JPuèliciie Btrangère G. L' DAUBJh i Co., eOHM i. JONB&. Stcccn JParèfe 31iw Janbourg Uontmarire. S i A tt S X I K li li s, Haarlem, 10 Juli 1890. Door de Kamer van Koophandel en abrieken alhier werd in hare Woens- dag gehouden buitengewone vergadering in behandeling genomen eene bij haar van de Staatscommissie, bedoeld bij de i wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad no. 1). ontvangen lijst van vraagpunten voor het onderzeek omtrent de maatschap- lijke toestanden der arbeiders, omtrent de verhouding tusschen werkgevers en werklieden en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en gezondheid der werk lieden. _l'. Alvorens hierop te antwoorden be- sloot de Kamer van deze lijst afdrukken te zenden aan verschillende werklieden- en vakvereenigingen en verdere belang hebbenden, met uitnoodiging omtrent de opgegeven punten eenige opgaven of j inlichtingen van deze te mogen ontvan ^.gen. Voorts besloot de Kamer adhaesie te betuigen aan het bij haar in afdruk ontvangen adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht over eene gewenschte invoering van een I plaatselijk briefport van 2% cent per j brief, in verband met het aan de Tweede I Kamer der Sfcaten-Generaal aangeboden 1 wetsontwerp tot regeling van de brieven- posterij. Voor het eindexamen aan de H. B. I S. III te Wageningen, met toekenning l" van diploma voor volbrachten 3jarigen cursus is o. a. geslaagd de heer H. J. Wunder, van Haarlem, en bevorderd van A II tot A III de heer A. F. F. Gysberts, van Haarlem en van A I tot A II de heer F. Hanendoes, van Haarlemmer meer. v i Weder is een verdienstelijk burger •aan onze gemeente ontvallen. Woensdag 9 dezer ontsliep de heer J. v. Westerkappel, gedurende eene reeks van jaren met het correspondentschap belast geweest van de Nederlandsche j Bank en lid der bekende kassiersfirma Westerkappel ea Hoofd. In verschillen- i de betrekkingen werkte hij mede ter i behartiging van de belangen der Ver- j eenigde Doopsgezinde gemeente alhier en aan den bloei van bizondere stich tingen te dezer stede. De ontslapene be- j reikte den leeftijd van ruim 69 jaar. Door den heer F. A. Beelen Gz., een zoon van den bekenden fruithandelaar in de Groote Houtstraat, wordt Vrijdag a.s. een winkel van vruchten en comestiblos geopend in het groote perceel no. 15 aan de Kruisstraat hoek Ridderstraat alhier, dat naar de plannen van den heer W, F. Doeglas, achitect, is verbouwd, welke winkel zeker wel de grootste van dien aard hier ter stede genoemd mag worden. Het gedeelte gelegen aan de Kruisstraat ea een deel van dat aan de Ridderstraat worden door den winkel ingenomen, die inderdaad keurig is ingericht. Met de eischen van licht en lucht ie overal flink rekening gehouden. Des avonds wordt de winkel door een viertal Wenham- lampen verlicht. De 8 Meter breede voor pui bevat de twee ruime kasten, waarin het fruit ligt uitgestald, dat hare heer lijke geuren in de ruimte verspreidt, en door terzijde aangebrachte spiegels hon derdvoudig wordt weerkaatst. In 't mid den verleent een hooge deur toegang tot het inwendige. Treedt men binnen, dan wordt de aandacht getrokken door de breede toonbanken met wit marmeren bladen, de ruime winkelkasten, eiken hout geschilderd, en den vloer van en- gelach mozaïek. Onder het perceel bevindt zich een reusachtige kelder, die zich van de straatzijde tot achter het gebouw uit strekt en verdeeld ia in ruimten om ver schillende waren te bergen. Verder be vinden zich in het gebouw behalve de bovenwoning eene ruime bergplaats met uitgang in de Ridderstraat en twee groote zolders voor het drogen van vruohten eüz. Het geheel doet den ontwerper en uitvoerder alle eer aan. Wij ontvingen den uitslag der over gangsexamens aan het gymnasium alhier, doch te laat om nog in ons nummer van heden op te nemen. De tijd nadert thans dat do Koninkh Liedertafel //Zang en Vriendschap" alhier, haren grooten nationalen zangwedstryd zal houden. In de stedelijke bladen komt eene uitvoerige advertentie voor, die het plan voor de verschillende dagen van het feest en den wedstrijd aangeeft. Ongetwijfeld zal alles medewerken om dit grootsche feest naar wensch te doen slagen. Dezer dagen waren wij in de gelegen heid om de medailles te bezichtigen, die voor den wedstrijd zyn beschikbaar ge steld, en wel bij de firma W. Voet en Zonen in de Anegang, die ze leverde. Ook hieraan is alle zorg besteed. Nog deelen wij mede dat door onvoorziene omstandigheden eene wijziging is gebracht in den af te leggen weg, dien de optocht bij den zangwedstrijd nemen zal. Zij is thans vastgesteld als volgt: Zaterdag te 1 ure van het Sportterrein „De Phoenix" langs de Parklaao, Jansweg, Stations plein, Kruisweg, Nieuwe Gracht n/z., Nieuwe Gracht lang3 den commissaris des koning8, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat tot aan het Proveniershuis, Gierstraat, Koning straat, Groote Markt naar de sociëteit „Vereeniging". Woensdagnamiddag heeft alhier een treurig ongeluk plaats gehad. Een 21 jarig meisje, de zuster der vrouw van den watermolenaar aan de Leidschevaart, is door een ongelukkig toeval door een wiek van den molen getroffen aan het hoofd, waarop de dood onmiddellijk is gevolgd. In IJ- en Haarlemmermeerpolders openbaart zich in bijna alle soorten der verbouwde aardappelen de ziekte, als een gevolg van het aanhoudend natte weder. Als een bïzonderheid in hooimaand verdient vermeld te worden dat vele der watermachines en molens in deze streken moeten malen tot loozing van het vele polderwater. Men schrijft ons nit Zand voort Het gemeente-station nabij de halte „Dorp Zandvoort" nadert zijne voltooiing. In de laatste helft van deze maand zal het waarschijnlijk in gebruik genomen worden. De Zandv. Badcourant schrijft: Wanneer men de tabellen, waarin wij het weer, don wind en de temperatuur alhier aangeven, vergelijkt met die van het vorige jaar, dan vindt men, dat van 4 tot en met 7 Juli de temperatuur van het water dit jaar gemiddeld zes graden en die der lucht van zes tot tien graden lager was dan in het vorige seizoen. Van 17 Juni tot 7 Juli hebben wij slechts drie dagen landwind, de overige steeds zeewind gehad. De zuidwesten wind ging bijna steeds met lagere tem peratuur gepaard dan die van Noord en Noordwesten. De wijziging, gebracht in het toezicht op het beheer van de mili taire administratieve inrichtingen komt neder op het volgende In tijd van vrede wordt het beheer over allo militaire bakkerijen en garni- zoensmagazynen van kleeding en van nachtleger, gevestigd in de standplaatsen van de militaire intendanten en in plaat sen, alwaar meer dan twee compagnieën, eskadrons of batterijen garnizoen houden, gesteld onder toezicht van vorenbedoelde intendanten, daarin, voor zooveel noodig, bijgestaan door kwartiermeesters van de korpsen, of door officieren, die als zoo danig dienst doen. Het toezicht op het beheer over de overige militaire administratieve garni zoensinrichtingen blijft opgedragen aan de plaatselijke- of garnizoens-comman- danten. De militaire intendanten en de plaat selijke- ot garnizoen3-commandanten, zul len, zoo dikwijls zij dat noodig oordeelen, doch minstens tweemaal 's jaars, den voorraad goederen enz. van de onder hun toezicht gestelde inrichtingen opnemen. Do intendanten kunnen die opgave ook door onder hunne bevelen dienende offic. doen verrichten. Bij mobilisatie van het leger wordt het toezicht over de militaire administra tieve garnizoensinriohtingen uitgeoefend door intendanten ter plaatse of door an dere off. daartoe door den min. van Oor log aangewezen. In plaatsen, alwaar alsdan geen in tendant gevestigd is en geen ander oft. voor het uitoefenen van bedoeld toezicht is aangewezen, zijn de plaatselijke- of garnizoens-commandanten of die hen ver vangen, daarmede belast. De Prov. Staten van Noord- Holland hebben het voorstel-Heemskerk c. s. omtrent de verpleging van behoef tige krankzinnigen verworpen met 52 tegen 14 st. Voor den aanleg van eene haven op het eiland Wieringen werd een subsidie van ten hoogste f 32.000 toegestaan, terwijl besloten werd, de toe gestane subsidie ad ƒ17.000 voor den aanleg van een haven te Oude-Schild op Tessel, ook bij het gewijzigde plan, te blijven toestaan. W y vernemen, dat Zr. Ms. schroefstoomsehip Java, commandant de kaptein-luitenant-ter-zee Snoek, naar de Z.W. kust van Nieuw Guinea is gedi rigeerd, met een detachement militairen van het garnizoen van Ternate, naar aan leiding van een geval van zeeroof op een vaartuig onder britsche vlag. CNJR. O.) Onder den titel Haagsche Hygiëne is van de hand des heeren H. P. Prins Wielandt, oud-officier van ge zondheid, pract. geneesheer te 's Hage, eene brochure verschenen, gewijd aan den toestand der grachten, na het staken der spuiing. De Bchrijver is van meening, dat opening van het spuikanaal (hetwelk hij als het eenige middel tegen den heer- schenden stank aanbeveelt, voornamelijk omdat de verrotting van organische stof fen, welke zich reeds lang in de grachten bevonden, niet zal plaats hebben in wa ter, dat in beweging wordt gebracht) kan geschieden zonder eenig nadeel voor het schereniagsche zeebadwater, noch door1 drijvend, noch door zwevend, noch door zindend vuil uit do haagsche grachtqn. Hij is van meening, dat het protest tot opening (waartoe hij krachtig aanspoort) zou kunnen geaohieüen zonder eeDig na deel voor het „Kurhaus." Avp De Haag se he Courant bevat als advertentie het volgende versje, dat wel geene nadere toelichting behoeft Gij, Leden van den Raad, Die naamt het dwaas besluit Van niet te Spuien, denkt: In '91 fjaat ge er allen uit. De Fransehen hebben den naam, dat zij het niet zoo heel ernstig opnemen met de geographische kennis, ieder weet trouwens bij ervaring, dat zij ook de daad hebben. Nog niet lang geleden sprak een fransch blad van Ant werpen als van een nederlandsche stad, en wij ontvingen meermalen brieven uit Parijs, die op het adres achter Arnheim Belgique als het rijk vermeldden. De Spanjaarden schijnen ook iets van den franschen slag beet te hebben. De Diario Meroantil van Barcelona bericht dat Engeland aan Duitschland Helgoland heeft afgestaan, „dat op de afrikaansche kust is gelegen." Daaruit maakt het blad eenige diepzinnige staat kundige gevolgtrekkingen. Aan het einde van het artikel wordt gezegd, dat Hel goland eigenlijk aan niemand behoort en gelegen is tusschen de afrikaansche landen Nyanza, Victoria en Congo, en dat de overeenkomst een verstoring van het europeesehe evenwicht doet ver wachten. ArnhCt.) Ten bezoeke van de tentoon- stelling ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen te Amsterdam,zijn aan alle stations der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij voor werklieden verkrijgbaar gezelschaps biljetten tegen zeer lage prijzen naar Amsterdam, voor minstens 10 personen tezamen. Te Amsterdam is Dinsdag de alg. jaarl. vergadering van de Nederl. Vereeniging tot bevord. van Zondagsrust gehouden, onder leiding van Mr. N. G. Pierson. In zijne openingsrede wees de voorzitter erop, dat deze Vereeniging niet voor een godsdienstig beginsel ijvert, maar „eerbied vraagt voor de onverdelg- bare vrijheid de familie en der persoon lijkheid". De triomf harer zaak zal zyn de zegepraal van een beginsel, dat alle philanthropie beheerscht. In Nederland achtte spreker het ideaal der Vereeni ging nog verre van bereikt, en wees in het bizonder op de koek- en banketbak kers, de sigarenwinkels, de huurkoetsiers, de politie, de spoorweg-beambten en het personeel der schouwburgen. Uit het jaarverslag bleek, dat in den toestand der Vereeniging geen beduidende veran- Naar Tiet fransch, van Adolphe Belot en Jules Dautin. 39) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVII. In naam der zo et. Eindelijk was hij nog slechts een veertig schreden van hem verwijderd en Moule herkende hem. Een woeste vreugde maakte zich van hem meester. Causson trad behoedzaam naderbij, maar zijn vrees en beschroomdheid waren verdwenen. Den geheelen dag had hij dien angst niet van zich kunnen zetten, nu durfde hij weer wat vrijer ademhalen. "Waarom werd hij niet verlamd door dien vree8elijken blik, waarmee Moule hem verslond Neen, hij liep steeds verder. Hij was geen tien schreden meer verwijderd. Moule had zich geheel achter den boom teruggetrokken. Zijn hoofd, zijne schouders, ja, zelfs de slippen van zijn jas waren verborgen. Daar wachtte hij roerloos, het lichaam stijf tegen den boomstam gedrukt, onbeweeglijk als een standbeeld. Causson ging verder, zonder iets te vermoeden van het gevaar, dat hem dreigde. Hij bereikte den wilg. Toen weerklonken de woorden „Haltin naam der wet Terzelfdertijd omklemde een forsche hand zijn arm en werd hij zoodoende tegengehouden. Bij die stem, die plotselinge aanraking, deed de ongelukkige een sprong van verbazing en ontsteltenis. Vervolgens begon hij over al zijne leden te beven; zijne tanden klapperden. Moule ging voor hem staan en zeide op spottenden toon „Bonjour, mijnheer Causson. Zeer aangenaam kennis te maken. Het is zeer onverstandig van u, om op dit uur nog langs de rivier te wandelen. Het is wel wat frisch." Sidderend en verplet vouwde de ongelukkige kassier, in smee- kende houding, de handen en met half verstikte stem zeide hij „Genade De ander scheen hiervan niets te zien, noch te hooren. „Kom, mijn goede vriend, laat ons gaan wij moeten den nacht niet afwachten. Gij zult te Joigny wel huisvesting kunnen krijgen, misschien wat klein, maar zeer zindelijk en waar men u met open armen zal ontvangen.... Men zal u oppassen en het u aan niets laten ontbreken, bovendien zullen wij in een flink rijtuig naar Parijs tcrugkeeren. Kom, ga mee!" en hij gaf hem eene duw. Causson bood willoos tegenstand, terwijl hij voortging met hem om genade te smeeken. „O, laat mij toch gaan, ik bid het u," zeide hij. „Gij behoort tot de politie, dat zie ik welwat hindert het u, of ik vrij ben of niet Laat mij gaan. Zeg, dat gij mij niet hebt kunnen vin- deü, dat gy mijn spoor hebt verloren." „Dat vind ik prachtig," zeide Moule, „kostelijk I" Nu werd de tegenstand krachtiger. „Welnu, wat moet dat?" riep de politie-agent uit; „kompli- menten Wacht! daar zullen wij een einde aan maken!" Hij duwde hem zoo hevig voor zich uit, dat Causson drie schre den voorwaarts deed. „Laat my gaanriep Causson uit, op een toon, die zoowel smeekend als toornig was. „Laat mij los, ik wil my niet laten mishandelen." Een nieuwe duw was het antwoord. Causson trachtte dien te ontwijken, keerde zich om en deed een poging tot ontsnapping. Moule hield hem echter bij zyn arm vast. Nu was de toestand geheel omgekeerd; Moule, inplaats van hem voort te duwen, trok nu; maar ook Causson trok van zyn kant. „Wilt gij wel eens met mij meegaan, schavuit!" riep de politie agent uit. „Laat mij toch loszeide Causson. „Ik wil u niet volgen." En met een plotselingen, krachtigen ruk, wist hij zijn arm los te krijgen en trachtte hy te vluchten. Hij had nog maar tien schreden afgelegd, of hij werd weer door Moulo gegrepen, aan den kant van het kreupelboschje. „Dat gebeurt niet," riep Moule driftig uit, „wacht maar." En hij begon hem hevig heen en weer te schudden, te slaan en te trappen. Causson had zich echter aan een waterwilg vast geklemd, zoodat alle pogingen van Moule nutteloos waren. Te vergeefs trachtte hy hem van zijn steun los te rukken, tevergeefs poogde hij zijne vingers los te wringen, terwijl hij zijne nagels in

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1