dering is gekomen. Het getal der afdee- lingen bedraagt thans 19. Maandagavond te ongeveer zes uren kwam te Amsterdam een net gekleed heer in het badhuis op het Rokin en bestelde een bad. Toen de badmees ter hem mededeelde dat het gereed was, betaalde hij ƒ0,60 en trok zieh in de badkamer terug, welke door den bad meester werd afgesloten. Eenïge minuten later werd deze gescheld, hij maakte de badkamer open en zag de heer geheel ontkleed, alleen met de bovenbroek aan, liggen, het bad was onaangeroerd geble ven. Onder de woerden: //ik heb me vergeven" stortte de man dood in eikan der. De doodelijk verschrikte badmeester riep de dienstboden, die naar verschil lende dokters snelden. Dr. v. d. Velden, die het eerst aanwezig was, kon slechts den dood constateeren, veroorzaakt door het gebruik van cyankali, waarvan de overgebleven pijpjes nog in het drinkglas aanwezig waren. Bij het lijk vond men een gouden horloge en 0,41het onder goed was met een O gemerkt, doch op een glazen leitje, dat de ongelukkige bij zich had, stond een andere naam. De man, van dertigjarigen leeftijd ongeveer, sprak met een duitsch accent. Woensdagnacht om ongeveer half twee brak een felle brand uit in eene sedert ruim 1£ jaar ledig staande villa aan den 's-Gravelandachen weg, te Hilversum, toebehoorende aan den heer Huizinga. Zeer spoedig waren twee brandspuiten, o. a. die der vrijwillige brandweer, op de plaats, door wier krachtige werking het vuur om ongeveer half vier uur was bedwongen. Alleen de vier muren zijn overgebleven. Het gebouw was verzekerd. Johanna Rees, marketen- ster in ons leger gedurende de belgische onlusten, is op 91jarigen ouderdom te Vlaardinger-Ambacht overleden. Haar man, die den tiendagschen Veldtocht medemaakte, is versierd met het Meta len Kruis. Men meldt uit Rotterdam: In onze diergaarde werden onlangs door eene leeuwin vier jongen geworpen. Dat beloofde eene groote aanwinst te zullen worden. Indertijd heeft de dier- i van den heer Stolk ten geschenke een jongen leeuw en drie jonge leeuwinnen, die in de amsterdamsche diergaarde geboren waren; van deze die ren zijn er achtereenvolgens drie op na genoeg volwassen leeftijd gestorven; de eenige overgeblevene is de leeuwin, die thans vier welpen ter wereld bracht. De jonge dieren werden met de moeder zorgvuldig in afzondering gehouden, maar zij hebben slechts weinige dagen geleefd; de leeuwin heeft ze verslonden, zonder dat er een spoor van overbleef. Ongeveer gelijktijdig werden er van het paar puma's of amerikaansche leeu wen in onze diergaarde twee jongen ge boren. Ook deze jonge dieren zijn na eenige dagen gestorven, evenwel zonder dat hier de moeder er schuld aan had. Tijdens den schoonmaak van het uurwerk van den Domtoren te Utrecht heeft men de wijzerplaten, be nevens de wijzers en uurcijfers gemeten en bevonden, dat de wijzerplaten elk een oppervlakte van 6 vierk. meter hebben, de lengte van den grooten wijzer 3.80 M., die van den kleinen wijzer 2.60 M. en die van elk uurcijfèr 0,72 M. bedra gen. Zooals bekend is, heeft de Domto ren een hoogte van 109 M. Het aan een ander blad ont leende bericht Ms zoude een meisje uit Elburg, terwijl zij in een stuk land lag te slapen, door eene slang zijn gebeten, is, naar ons van daar gemeld wordt, on juist; althans te Elburg is van dergelijk geval niets bekend. NB. O.) Te Deventer kocht een in gezetene van een vreemdeling vier zeer jonge uilen. Des morgens vond hij in de kooi, die op de plaats stond, waar hij nog meer vogels in kooien aan den wand had hangen, een paar vogels dood. Dit geschiedde eenige morgens achter elkander, terwijl hij op den laafcsten morgen een zijner vinken dood in de kooi der uilen vond. Niemand begreep hoe die vogels in de kooi bij de uilen waren gekomen. Men lette er nu op, plaatste de kooi met de uilen in de schuur, en de per soon, die de wacht had, zag toen een groote uil, welke later de moeder bleek te zijn, in de schuur vliegen om haar jongen te voederen. De moeder werd alsnu gevangen en bij haar kinderen daatst. Merkwaardig is het, dat deze moeder haar kinderen, welke wie weet hoe ver van haar verwijderd geweest zijn, toch heeft teruggevonden. Dat was nog zoo //uilachtig" niet Aan den zevenbergschen Hoek, gemeente Zevenbergen, heeft zich een geval van slaapziekte (nona) voor gedaan met doodelijken afloop. De huis vrouw van H., aldaar, sliep Zaterdag voormiddag in en overleed Dinsdag, zon der in dien tijd eenig teeken van leven te hebben gegeven. Uit Weert wordt gemeld: Groot opzien baart alhier de onver wachte terugkomst van den notaris Clerex. die een geruimen tijd buitenslands is ge weest en bij vonnis ter arrond.-rechtbank te Roermond in staat van kennelijk on vermogen werd verklaard. Te Havelte is eene bejaarde vrouw, bezig zijnde met het hooivak af te plukken, van de ladder gevallen, met het gevolg, dat zij onmiddellijk dood was. In Drente vindt men vele jonge patrijzen dood in de velden. Het gure en natte weder wordt voor de oor zaak der sterfte gehouden. Een voorstel-Groningen om de wen- schelijkheid uit te spreken, dat van de zijde van het hoofdbestuur krachtiger dan tot dusver worde bevorderd de beh. door de departementen van vragen be treflende bemoeiingen van den rijks-wet gever met onderwerpen, welke met den bloei en het verval van nijverheid, o. landbouw, koophandel, scheepvaart en visscherij, in verband staan, werd bij accl. aangenomen. Op de prijsvraag no. 727, betreffende mozaïektegels, is ingekomen een ant woord onder het motto: //Die zoekt, die vindt." De vier departementen, met de beoordeeling belast, zijn van meening en het hoofdbestuur vereenigt er zich mede dat dit antwoord in geen op zicht bekroning waard is. Dienovereen komstig wordt besloten. Daarna werd de eerste alg. verg. gesloten. Letteren en Kunst. De kapel van het 3e rigimont infan terie, te Bergen op-Zoom in garnizoen, maakt deze week een artistieke rondreis door Belgie. Merlaudsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Uit het jaarverslag, ter 113e alg. verg. van de //Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid" uitgebracht, bleek, dat het aantal departementen 26 bedraagt ©n het aantal leden en dona teurs 2058, zijnde 14 minder dan het vorige jaar. In zake het voorstel om de Vereeni- ging van voorstanders eener nederland sche octrooi-wet uit te noodïgen, eene verbeterde ontwerp-oetrooiwet ter hand te nemen, vereenigden de vergadertien zich met eene motie-Haarlem tot het uitstellen van de zaak tot het volgende jaar. Door de afd. 's Hage werden bij dit punt eenige mededcelingen gedaaD, waaruit schijnt te blijken, dat op de conferentie te Madrid door Nederland de toezegging is gedaan van het indienen eener octrooi-wet door onze Regeeriug. Besloten werd ook de beslissing aan te houden in zake de afschaffing van tol heffing op de wegen en wateren. Direc teuren werden diligent verklaard met betr. tot de onderhandelingen met Arti et Industriae te 's Hage, over de verede ling van het ambacht. Betreffende het voorstel-Westerouen van Meeteren tot reorganisatie der Maatschappij, werd het voorstel om de geheele zaak in handen te stellen van een Commissie van onderzoek, die in de volgende alg. verg. rapport zal uitbren gen, aangenomen. Het tijdschrift zal op den bestaanden voet bestendigd worden, totdat omtrent het reorganisatieplan eene beslissing is genomen. De bedoelde Com missie van onderzoek zal ook over het vraagstuk van de financ. verh. der MaatBch. tot hare musea rapport hebben uit te brengen. Aan de //Nederl. vereen, tot voork. van ongelukken in fabrieken enz." werd, op het voorstel van Gouda, eene bydrage in eens van 100 verleend. Omtrent de kwestie van de ontginning van heide- en woeste gronden vereenigde de verg. zich met het denkbeeld van Leiden om vooralsnog geen besluit te nemen, maar het hoofdbestuur uit te noodigen, de zaak in handen te stellen van eene kleine commissie van deskun digen, teneinde in de volg. alg. verg. verslag uit te brengen. Betreffende het voorstel-Den Haag tot het verieenen van eene financiëele on dersteuning aan de haagsche Kookschool vereenigde men zich met het voorstel van dit Dep. om de beslissing daarom trent tot Donderdag uit te stellen, in de hoop, dat de Commissie voor de begroo ting er alsnog in zal kunnen slagen om geld te vinden. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, de week, tot den datum van 8 Juli loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Aand. Bouwonderneming Willemspark. a 620. Aaud. Lintorfer Mijnw. (Mpij tot expl. der) 25 pet. Aand. Ned. Bouw-Mpij. f 215. Pandbr. Ned. Hyp. bank in liquidatie u 101 n Aand. Amsterd.-Borneo- Tabak-Mpij n 114 li Aand. Amsterdam - Deli Compagnie 1886 86. ii 450-455 li Aand. N.-Ind. Cult.-mij. ii 150 li Aand. Palemb.-Mij. (De) H 18 li Aand.Steenk.-Mpij Oost- Borneo met Opr.-Bew. ii 110 Aaud. Tabak-Mpij. Deli- Asahan Serie 1 k 3. u 150 li Aand. Tabak-Mpij Amst. it 130 ii Scrip. Boxtel- W ezel Sp w. (van le Hyp. Oblig.) ii 8^ li Aand. Haagseüe Rijtuig- Maatschappij. it 80 ii Aand. Utr. Train-Mpij, u 85J ii Aand. Ned. Gist- en Spir. fabr. te Delft ii 110 li Aand. Baarnsche Koud w.- Geneesinrichting ii 25 ii Aand. Bergbau-Gesellsch. Rolland. Serie A. ii 130 li Aand. Idem ld. Serie B. n 135 tl Oblig. Oregon Short Line and Utah Northern ii 94» n Rechtszaken. Voor de arr.-rechtbank te Heerenveen heeft terechtgestaan de 28jarige arbeider G. jLeertouwer te Appelscha, die op 18 Mei jl., tijdens de werkstaking aldaar, den aan het werk zijnden 70jarigen ar beider H. de Jong toevoegde: „sda je hier morgen weer komt, sla ik je de pooten stukl" Het O. M. requireerde tegen hem eene gevangenisstraf van 6 maanden. Bij vonnis der arrond.-rechtbank te Breda (civiele kamer) van 8 Juli jl., is in zake de procedure Louis Charles de Bourbon, particulier, wonende te Teteringen, als eischer, tegen de geza menlijke erfgenamen van wijlen Adel- berth de Bourbon, strekkende tot afgifte of opvordering van familiepapieren, den eisch aan eischer ontzegd en bij tevens veroordeeld in alle kosten van het proces. (A. O.) in betreffende de overeenkomst tusschen België en den Congo-staat. Bij die over eenkomst is bepaald, dat België aan den Congo-staat eene som van 25 millioen leent, waarvan 5 millioen onmiddellijk, en vervolgens 2 millioen jaarlijks gedu rende tien jaren. Gedurende deze tien jaren draagt die som geen rente. Zes maanden na den termijn van tien jaren kan België den Congo-staat inlijven met alle bezittingen en rechten, overeenkom stig de berlijusche akte van 26 Februari 1885 en de brusselsche akte van 2 Juli 1890 en met aanvaarding van alle lasten en verplichtingen van den Congo-staat jegens dorden. Daar koning Leopold alle vergoeding weigert voor de offers, die hij aan den Congo-staat gebracht heeft, zoo zal België van nu af alle mededee lingen over den toestand, inzonderheid mededeeling omtrent de begrooting van den staat ontvangen en van de inkom sten der tolrechten. België zal evenwel zich niet meDgen in hot bestuur van den Congo-staat. Deze zal voortaan geen nieuwe leening sluiten zonder goedkeu ring van België. Indien België na ver loop van de tien jaren den Congo-staat niet wil inlijven, dan zullen de 25 mil lioen eene rente dragen van 3j£ pet. en opeÏ8@hbaar zijn na verloop van een nieuwen termijn van tien jaren. De Congo-staat zal echter aan België vóór aen afloop der tien jaren alle spmmen, die hij zal ontvangen voor het verkoopen van gronden, ter aflossing uitkeeren. De Kamer heeft het ontwerp naar de afdeelingen verzonden. In de memorie van toelichting bij het ontwerp betreffende den Congo-staat, gevolgd door het testament van den ko ning, verklaart de koning dat hij al zijne souvereine rechten over dezen staat aan België overdraagt, tenzij België reeds bij zijn leven goedvindt nauwere banden met den Congo-staat aan te knoopen. De zitting der spaansche Cortes is ge sloten na voorlezing van de koninklijke besluiten, waarbij de ministers benoemd werden. De liberalen en de conservatieven be groetten het sluitingsdecraet met den uit roep //leve de koningleve de regen tes!" Maar daarna herhaalden de libe rale afgevaardigden do kreten: //leve de nationale souvereiniteitleve het parle ment Vóór de sluiting had de republikein- sche groep nog beproefd een motie te doen aannemen, waarbij gegispt werd de aan de ministerieele crisis gegeven op- .'ossing, als zijnde een aanranding van de privilegieën van het parlement. Maar deze motie vond geen bijval. Volgens bericht uit Constantinopel heeft Stambouloff aan Voulkowitch mach tiging verleend aan de Porte eene schrif telijke nota te overhandigen, waarin ge zegd wordt dat de nota van 16 Juni niet geschreven is met de bedoeling om te dreigen. De nota strekte eenvoudig om den tegenwoordigen toestand van Bulgarije uiteen te zetten en de hulp te roepen van den suzereinon staat om de moeielijkheden van dien toestand te boven te komen. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de sultan, wegens het bloedig gevecht te Erzerum op 21 Juni tusschen Armeniërs Muaelmannen, bevolen heeft den opstand der Armeniërs ten krachtigste te onderdrukken. en dat nog wel op de bloote veronder stelling, dat de te vatten persoon zich ergens bevindt, elke woning can boven tot onder, zelfs de slaapkamer des nachts, ter doorzoeking van de dienaren der ju stitie wordt oepnge8teld. Het ontwerp regelde volgens anderen dan ook te weinig door zich te bepalen tot de regeling van het binnentreden van de woningen. Het ontwerp laat de vraag onbeantwoord, J wat de binnentre dende beambten mogen doen in de woning zelve. Zijn zij daar getuigen van strafbare feiten, mogen zij dan pro- oes-ver baal opmaken Eveneens is de vraag niet opgelost, tot hoover zij hun onderzoek mogen uitstrekken; mogen zij kamers, kisten, kasten, bergplaatsen on derzoeken en deze met geweld openen? Mogen zy ook verbaliseeren tegen den bewoner, op grond, dat deze den te vat ten persoon verborgen hield. Hoe kan geconstateerd worden, wanneer de be ambten verkeerd handelen, waarvan zij in hun proces-verbaal geen meldiDg zul len maken? Mag de binnentredende de hand leggen op gestolen goederen Bovenal vreesden echter de leden, die zich Diet met de vracht konden vereeni gen, dat de schriftelijke last, noodig voor het binnentreden der woningen, een formulier zou worden in blanco getee- kend, dat ter beschikking van de politie zou gesteld worden. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 9 Juli. Door 17 korders en beugers werden heden 35 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en enkele manden schar aangevoerdrog geld 80 c. a f 1 per stuk, kl. schol f 3.50 per mandje en schar 5 per mand. FOüim oïüiliïiuiii. De minister Beernaert diende Woens ag bij de belgische Kamer het ontwerp Uit het voorloopig verslag blijkt, dat slechts enkele leden voor staatsexploita tie warendat vele leden overwegend bezwaar hadden tegen het beginsel con centratie en concurrentie, en de voor standers van het ontwerp die bezwaren bestreden; dat onderscheidene leden ge negen waren het wetsontwerp aan te nemendat een gedeelte der leden de geldelijke offers niet te hoog achtte, maar vele andere leden ongunstig over de financieele kwestie oordeelden, terwijl enkele leden zieh hun oordeel daarover en over het ontwerp voorbehielden tot na de inlichtingen der Regeering. Verkiezing van leden voor de Eerste Kamer. In de zomervergadering der Staten van de verschillende provinciën heeft overeenkomstig de wet, de verkiezing plaats gehad van leden der Eerste Ka mer ter voorziening in de vervulling der plaatsen van die leden, welke in Septem ber a. s. moeten aftreden. De uitslag was dat alle aftredenen herkozen werden. Wetgevende Maelit. EERSTE KAMER. Sommige leden waren ook thans nog niet ingenomen met de voordracht. Het beginsel van de onschendbaarheid der woningen wordt, volgens hen, daarbij te eenemale verwaarloosd en de rechten der burgers niet op voldoende wijze be schermd, te minder verdedigbaar, omdat de bestaande toestand geen aanleiding gaf tot bezwaren en geen klachten daar over werden gehoord. De behoefte was geenszins gebleken aan een zoo ver rei kend stelsel van huiszoeking als in deze wet gehuldigd wordt, waarbij voor alle I werktuigen juist n-oTToiio»! van toegelaten vrijheidsbeneming zingen. jge waarnemingen op den top Tan den Eifel-toren. tWas op den 30sten Maart 1889 dat de zoo bekend geworden Eiffel-toren ge heel voltooid, op den lsten April van dat jaar dat hij voor het publiek toe- werd, na den vorigen dag feestelijk te zijn ingewijd. Daar stond nu het reuzengevaarte, het mees terstuk van bouwkunst zonder weerga, en welke zou nu zijne bestemming we zen? Niet alleen als een geldelijk voor- deelige onderneming werd hij beschouwd, ook aan de Wetenschap zou hij zijne diensten kunnen bewijzen: hier toch werd men in de gelegenheid gesteld zoo hoog te stijgen dat men een cirkel van 60 kilometer zou kunnen overzien en 't liet zich verwachten, dat reeds spoedig de weerkundigen hunne aandacht zouden vestigen op den top, zoo gunstig gelegen voor hunne waarnemingen. In Juni 1889 werd het observatorium dan ook reeds gevestigd eu werden allerlei meer of minder samengestelde werktui gen in gebruik genomen: barometers, thermometers die den hoogsten en laag- sten warmtegraad gedurende zeker tijds verloop aanwijzen, vochtmeters, regen meters, windmeters, enz. Minstens een maal per week, en, indien het mogelijk is, meermalen, stygt men tot den top van den toren om waarnemingen te doen en te zien of de zelfschrijvende zyn in hunne aan wij- zijn hand zette. Toen van woede buiten zichzelf, begon hg hem overal te schoppen, en het regende vuistslagen op den onge lukkige. Een dier schoppen trof Causson aan het been en ontlokte hem een kreet van pijn. Hij liet den boomstam los, maar wierp zich toen woedend op zijn tegenstander. Toen ontwikkelde zich een hevige strijd. Moule was steviger en gespierder, maar de pijn, de moede en de wanhoop verdubbelden Causson8 krachten. Zij sloegen elkaar en grepen elkaar, door gramschap verblind, bij de keel. Moule schreeuwde en riep om hulp, zonder te verzwakken en iedere kreet deed de woede van Causson nog meer toenemen. Ein delijk stootte Causson met een zijner voeten tegen een wilgenstam. Hg struikelde, maar sleepte Moule met zich mee. Beiden vielen. De worsteling werd evenwel voortgezet, zoo mogelijk nog met meer woede. Zij lagen op de helling, op vier schreden afstands van de rivier. Iedere beweging, iedere ruk bracht hen dichter bij den oever. Zij bemerkten het niet. Om te trachten de tegenpartij onder zich te krijgen, ziedaar hun eenig doel. Reeds twee keer meende Moule overwinnaar te zijn, twee keer wist Causson zich nog tijdig los te wringeD.... Caussons krachten namen echter af. Moule bemerkte dit. Hij verdubbelde zijne krachten en wist voor de derde maal zijn tegen stander te bedwingen. Nog een oogenblik en hij zou hem de knie op zijn borst zetten. Causson zag wel in, dat hij verloren was. Hij hief Moule op, drukte hem neer en trachtte hem van het evenwicht te berooven. Moule kon zich echter weer verheffen en greep Causson weer aan; op hetzelfde oogenblik rolden beiden omver en tegelijkertijd gevoelden zij plotseling een hevige koude; zij bevonden zich in het water. De worsteling duurde evenwel voort. Ieder trachtte zijn tegen stander van den oever af te duwen. Het was nu beider streven, om den ander te verdrinken. De rollen waren nu omgekeerd, alle voordeelen schenen nu aan den kant te zijn van den kassier. Moule slaakte dan ook angstige hulpkreten; hij bekommerde zich dan ook minder om Causson, maar klemde zich met zijne vingers wanhopig aan den bevroren kleigrond van den oever vast. De ongelukkige kon niet zwemmen Dit had Causson spoedig bemerkt. Hij uitte een kreet van vreugde; hij was geredZonder verder een poging aan te wenden tegen den oever op te klauteren, maakte hij zich van Moule los, wendde den oever den rug toe en wilde den tegenovergestelden kant bereiken. Nauwelijks had hij echter drie slagen gedaan, of hij bemerkte in de verte drie landbouwers, die kwamen toesnellen; zy zouden vóór hem den oever bereikt en hem dan gevangen houden. Hij keerde dus terug. Van Causson bevrijd, was Moule er in geslaagd, ondanks den weinigen steun, dien de grond hem bood, zich een voet naar boven te werken. Nog een krachtige poging en hij zou weer op het droge zijn. Causson begreep het gevaar. Als Moule weer den vas ten grond onder zich had, dan was hij verloren, daar hij dan rechts en links was ingesloten. Hem zou dan geen ander middel overblijven, dan het midden van de rivier op te zoeken, en toch zou hij dan wel spoedig naar den oever moeten terugkeeren, als hij niet wilde verdrinken. Hij aarzelde niet; in een oogwenk was hij Moule genaderd, greep een van diens beenen, steunde met de zijne tegen de glooiing en wierp zich met een hevigen ruk ach terover. Moule uitte een hartverscheurenden kreet. Causson had hem eenige meters van den wal verwijderd. Op dit oogenblik en terwyl de drie landbouwers den linkeroever bereikt hadden, weerklonk het doffe, snelle getrappel van twee paarden van den rechterkant. Weldra verschenen twee gendarmen. Ook zij hadden de kreten gehoord en kwamen ijlings toegesneld Wordt vervolgd?)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2