Wegens het nog alt ij d aan wezig zijn der gevolgen van de griep of influenza te Tilburg, hebben de aandeel houders van het Yerzekeringafonds voor werklieden besloten, over te gaan tot.... tijdelijke vermindering der uitkeeringen. Dat schiet op Van wege de afdeelingBeem- ster, Purmerend en omstreken der Hol- landsche Maatschappij vaa Landbouw, zal op Woensdag deu 20n Augustus a.a. te Purmerend eene tentoonstelling van rundvee, wolvee, varkens en ingespannen paarden worden gehouden. Het program ma is reeds verschenen. De heer C. Chevalier, direc- tenr der gasfabriek te Zaandam, her dacht Donderdag den dag, waarop hij voor 30 jaren in betrekking kwam bij de firma W. H. de Heus en Zoon, eigenaars dier fabriek. Te Barneveld is eec onbe kend manspersoon van middelbaren leef tijd door een wagen met hooi overreden cn terstond gedood. Naar men uit Goes aan de Middelb. Ct. meldt, moet Donderdag door een echtgenoot, die van zyn vroüw ge scheiden leefde, aldaar een tienjarig doeh- tertje op straat gelokt en w< zyn. De politie doet onderzoek. Nederlaodscbe Maatschappij ter bevordering van Sip Op de tweede algemeene vergadering werd o. a. nog besloten om het vraagstuk van de suikerbieten niet aanhangig te maken. De heer Wichers van Terschel ling voerde het woord in het belang van het tot stand komen eener internationale regeling met het doel, dat onzeewaardige schepen uit de vaart zullen worden ge' weerd en dat alle zeeschepen verplicht zullen worden, zich te voorzien van een voldoend getal redmiddelen. By de be handeling der begrooting werd o. a. nog beslaten, dat de „Haagsche Kookschool" in 1891 een subsidie van ƒ250 zal ont vangen. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren A. L. de Sturler, te Leiden (vacature-Van Beuningen), P. Montauban van Swyndregt (vacature- Dyserinck), S. J. graaf van Limburg Styrum (vacature-Enschedé) en P. J. van Houten (vacature-Cremer). Tot voorzitter van het hoofdbestuur werd met algemeene stemmen herkozen de heer dr. De Haan. Het voorstel van het hoofdbestuur be treffende eventueele reorganisatie der Maatsch. werd goedgekeurd. Het voorloo- pig rapport van de commissie-ad-hoc zal den leden worden toegezonden, met het opschrift „vertrouwelijk". Tot de departementen, die elk een lid in die comm. zullen hebben aan te wij zen, werden gekozen Amsterdam, Haar lem, Utrecht, Groningen, Arnhem en Gouda, waarbij een lid van het hoofd bestuur wordt gekozen en wel de heer Montauban van Swijndregt. Als eereleden worden benoemd de hee ren A. C. Kruseman, te Haarlem, en F. N. Mukharji, te Calcutta. De vol gende algemeene vergadering zal te Haar lem worden gehouden. Rechtszaken. Door het Openb Min., bij de recht bank te Almeloo, is appel aangeteekend tegen het vonnis, den 24sten jl. tegen F. M. en A. Spits gewezen. «OUJ NIMJWS. Gladstone, die dezer dagen moest bedanken voor de uitnoodiging om het feestmaal te presideeren, dat aan de vreemde leden van de Vrede-conferentie te Londen zal worden aangeboden, sprak daarbij zijn leedwezen uit, een gelegen heid te moeten laten voorbijgaan, om te protesteeren tegen „de verslindende plaag van het militairisme, dat de levenskrach ten van Europa verbruikt." Stanley maakt met zijne echtgenoote, na de voltrekking van het huwelijk, dat heden plaats vindt, eene groote reis door Europa en vervolgens door Noord-Amerika. Bij Stanley's trouwen zullen pho- nografen in Westminster Abby wor den geplaatst, om de muziek en het klokgelui te vereeuwigen. De phonogra- fen zullen het jonge paar door kolonel Gouraud worden aangeboden. Mevrouw StanleyTennant, kreeg van koningin Victoria een medaillon met diamanten omzet, bevattende haar miniatuur-portret en een haarlok; van Lady Burdett-Coutts een wissel voor 10.000 pd. st. De vraag naar de engelsche prachtuitgaaf van Stanley's reisverhaal is zóó groot, dat thans 20 pd. st. ge vraagd wordt voor een exemplaar, dat eerst 10 pd. st. 10 s. kostte. De oplaag van 2 guineas ad 18.000 exemplaren was in ééne week uitverkocht. In een spelonk te Beiroet heeft men dezer dagen een gouden bed stijl, versierd met kostbare steenen, ge vonden. Blijkens een inschrift in het en- gelsch, is het voorwerp uit den tijd van koningin Eleonora van Engeland. Men vermoedt, dat de stijl in 1272 in het hol verborgen is, toen prins Eduard na den achtsten tocht nit het Oosten terugkeerde. De turksche regeering heeft thans de antiquiteit in haar bezit. De manschappen van het 2e bataljon grenadiers te Londen, die na het voorgevallene niet uit mochten, mogen hun kazerne weer verlaten. De generaal kwam hun dit vertellen met de bijvoe ging, dat zij in het vervolg minder dienst zouden te doen hebben. De manschappen keken heel verwonderd en vertrouwden hetgeen zy hoorden maar half, vooral om de mededeeling, dat een Oost-York- shire regiment hen in de vele wachten, die zij hadden te betrekken, enz. zou komen helpen. Intusschen is dit al ge bleken het genoemde regiment is van Portsmouth verplaatst en Woensdag wa ren de grenadiers vrij van dienst. De generaals met de hertog van Cambridge en Wolseley aan het hoofd, waren na inspectie van het regimentsorderboek van oordeel, dat de kolonel onbehoorlyk veel van zijn mansehappen vorderde. Eene jonge vrouw, Sarah Kelly, te Londen, die haar werk maakte van het stelen van kinderen voor bede laars, is tot 18 maanden dwangarbeid veroordeeld. Gabrielle Eyraud is Maan- dagvoormiddag door den rechter van instructie opnieuw verhoord. Zij ver klaarde nogmaals dat zij den deurwaar der niet in het huis van de rue Trou- son Ducoudray gelokt had. „In den avond van 26 Juli zoo beweert zij toen de misdaad gepleegd is, was ik tegen halfacht uren nog in een peignoir, met een eordelière om het midden ge sloten, gekleed en kon ik onmogelijk zoo gekleed Gouffé gaan opzoekenwant alle voorbijgangers zouden my opgemerkt hebben. Na den moord droeg ik nog de peignoir; Eyraud kan dit niet looche nen". Een zeer belangrijk punt werd nog door vrouw Bompard den rechter mede gedeeld. Zij herinnerde zich dat Gouffé met een eordelière geworgd was en dat het touw, 'twelk gevonden was, alleen had ge diend om het lijk van den deurwaarder op te hijschen. In een nieuw verhoor, door Eyraud voor den rechter van instructie onder gaan,heeft hij verklaard dat Gabrielle Bom pard, ofschoon slechts in een lichte peig noir gekleed, den deurwaarder Gouffé is gaan afhalen en dezen naar het huis in de rue Trouson Ducoudray medegeno men heeft. De confrontatie van den moordenaar en de moordenares heeft Dinsdag plaats gehad in het huis van de rue Trouson Ducoudray. Eyraud en Gabrielle Bompard zagen elkander voor de eerste maal weder. Gabrielle deed, binnenkomende, alsof zij haar vroegeren minnaar niet zag, die in een hoek der kamer stond. Ofschoon de rechter beiden bezwoer de waarheid en niets dan do waarheid te zeggen, bleven zij bij hun vroeger afgelegde verklaringen volharden. Gabrielle hield vol dat zij geen deel genomen had aan het plegen der mis daad. Gouffé zat daar in den fauteuil, ver klaarde zij, terwijl Eyraud daarachter klaarstond om den slag te doen. Toen Gouffé mij naar zich toe trok, zakte hat touw snel; maar de deurwaarder was niet dood. Toen worgde Eyraud hem. Deze laatste beweerde daarentegen dat vrouw Bompard de eordelière van haar peignoir om den hals van Gouffé gedaan en hij slechts getrokken had. Dat „slechts" is merkwaardig. Aan beide beschuldigden werden al- zoo geen nieuwe bekentenissen ontlokt. Na de confrontatie met Eyraud kreeg Gabrielle Bompard de koorts; 's nachts ijlde ze zelfs en ze is thans in de in firmerie. Eyraud is, als gewoonlijk, kalm. Wederom is een parijsche bankier, zekere Benmayer, in de rue de Chflteaudun, met. de noorderzon vertrok ken. Het tekort, dat hij achterlaat, be draagt meer dan 500,000 francs. Ver scheidene kleine renteniers zyn door den man tot den bedelstaf gebracht. Een royale gemeenteraad is die van Lyon. Hij besloot de monu mentale fontein van Bartholdi op de wereldtentoonstelling voor 100,000 frs. aan te koopen. Het besluit werd echter genomen met 22 tegen 21 stemmen; 2 leden bleven buiten stemming. Dr. Hartlaub te Bremen heeft een schrijven ontvangen van Emin- pacha, dat met de volgende woorden sluit: „Als ik ditmaal veilig terugkeer, zal het tijd zijn, God niet langer te ver zoeken, maar liever uit ie zien naar eene rustplaats, en het veld aan jonge krach ten over te laten. Ik beschouw dit daar om als mijne laatste onderneming als Afrika-reiziger." Emin schrijft dat het langen tijd kan duren voor verdere be richten hem aangaande ontvangen worden, Voor net rijksgerechtshof te Leipzig is Donderdag het proces be gonnen tegen de anarchisten Reinboldt, van beroep kleedermaker, en echtgenoote, Behr, schilder, en Wagenknecht, sloten maker, beschuldigd van het te Berlijn verspreiden van te Londen gedrukte ge schriften, waarin aangespoord wordt tot het vermoorden van den keizer en tot gewelddadige omverwerping van de duit- sche rijksregeering. In de woning der beschuldigden werden herhaaldelijk bij eenkomsten van anarchisten gehouden, waarin vooral vrouw Reinboldt het woord voerde. Uit het verhoor bleek, dat de beschuldigden sedert geruimen tijd reeds in betrekking gestaan hebben met anar chisten te Londen, St. Petersburg, Parijs en in Amerika. Het openbaar ministerie eischte tegen de beschuldigden van 6 tot 8 jaar tuchthuisstraf. De beschuldigden zijn allen omstreeks 30 jaar oud. Onder de getuigen waren verscheidene politie ambtenaren en tien mannen en vrouwen uit den arbeidersstand. De voormalige aartshertog Johan van Oostenrijk, die tegenwoordig onder den naam van Jan Orth als koop vaardijkapitein vaart, is dezer dagen, toen hij met zijn schip te La Plata aankwam, bijna het voorwerp geweest van een geestdriftvolle demonstratie van de zijde der oostenrijksch-hongaarsche kolonie aldaar. Hij had de grootste moeite, zijn landgenooteu van het plan af te brengen. Op het oogenblik ver toeft de heer Orth te Buenos-Ayres, waar hij zich met handelszaken bezig houdt, totdat hij te Valparaiso een la ding salpeter in ontvangst gaat nemen. Treurig einde van een acro baat. Sedert eenige dagen maakte een italiaansche kunstenmakers-familie te Manduel toeren op een koord, dat tien meter boven den grond wasgespan- nen. Onlangs nu woei het hevig, wat den vader, Charildi genaamd, niet kon besluiten, dien dag geen voorstelling te geven, en hij begon dan ook met zijn twee dochtertjes kunsten te maken. Na eenige vergeefscho pogingen verklaarden de kinderen echter hun vader, dat het haar onmogeiyk was haar toeren te ver richten, waarom zij zich etan ook naar beneden lieten zakken. Hoewel ook het publiek er op aandrong, dat hy er zou uitscheiden, klom da vader toch weer op het koord, stak zijn hoofd in een zak en begon zyn gevaarlijken tocht. Op het midden van het koord geko men, ging hij, als naar gewoonte, er in zijn volle leDgte op liggen. Plotseling brak echter bij een hevige windvlaag een der touwen, die van afstand tot af stand gespannen waren om het koord te ondersteunen, waardoor de koorddanser zyn evenwicht verloor. De toeschouwers slaakten een angstkreet en doodelijk verschrikt vlogen allen op, toen het touw, waarmede Charildi voor alle zekerheid aan het koord gebonden was, brak, en de ongelukkige op straat stortte. Tever geefs trachtte een aanwezige dokter de levensgeesten nog op te wekken, en een half uur later blies Charildi den laatsten adem uit. Dit slachtoffer van zyn beroep was uit de provincie Parma afkomstig en eerst 38 jaar oud. Uit Cporto komt het be- richt van een vreeselijke misdaad, ge pleegd door zekeren dr. Vicenti Urbino de Freitas, die zeer hoog aangeschreven staat in de wetenschappelijke wereld en reeds op zeer jeugdigen leeftijd tot hoog- leeraar in de geneeskunde benoemd werd. Freitas, die steeds jacht maakte op geld, is getrouwd met zekere juffrouw Sampaio, die tot een zeer vermogende familie behoort. Belust op het geld zyner aangehuwde verwanten, bedacht hij een geheel planteneinde hen langzamer hand uit de wereld te helpen, en bij de uitvoering bezigde hy verschillende mid delen, voornamelijk in vergiftiging be staande. Zoo berokkende hij den dood aan zijn twee schoonbroeders, zijn twee schoonzusters en aan een neefje. Zijn pogingen om het helsehe plan verder uit te voeren mislukten echter, daar het op zet ontdekt werd juist toen Freitas ge tracht had ook aan twee zijner nichtjes het leven te ontnemen. De moordenaar zit thans behoorlijk achter slot en grendel en moet blyk geven van diep berouw. Dit neemt echter niet weg, dat de woede der bevolking tegen hem zich elk oogenblik vóór de gevangnis op de krachtigste wijze uit. Geheel Portugal houdt zich met het geval bezig. Trouw tot in den dood. Een vreeselijk liefdesdrama heeft te New- York plaats gehad. Mary T., de oudste dochter van een rijk bankier, werd door haar vader gedwongen tot een huwelyk met een rijk jongmenseh, terwijl zij in stilte met een armen jongen Franschman was verloofd. Dezer dagen had het hu welyk plaats. Nauwelijks was de ker kelijke plechtigheid begonnen, of de bruid viel dood op den grond. Een oogenblik later zakte een jongmenseh ook ineen de gelieven hadden zich vergiftigd. VARIA. Een deskundige. Koopman (tot rei ziger) Je bene een indringende, imper tinente kerel. Maak dat je de deur uit komtik koop niemendal Anna, doe de achterdeur op slot! Voorzichtig. Ik was zoo wanhopig, dat ik er een eind aan wilde maken ik wilde mij uit het venster werpen. En wat heeft je weerhouden? De hoogte. Een e?ijant terrible. Kleine Marie. Is u weer beter, luite nant? Luitenant. Hoe kom je daar bij? Ik ben niet ziek geweest. Kleine Marie. Nu, en mijn zuster zei, dat u leed aan grootheidswaanzin. Is dAt dan geen ziekte? Zeer vleiend. „Heeft u wel eens opge merkt, dat de zonen dikwijls geheel het tegendeel zyn van hnnne vaders?" „Zeker! in by na iedere familie ko men zulke gevallen voor!" „Heeft u b. v. mijn vader gekend?" „Zeer oppervlakkigIk heb alleen gehoord, dat hij bizonder geestig moet geweest zijn Een bericht in een der nederl. bla den eindigt aldus: „Druipnat begaf zich de geredde naar zijne woning, nadat zijne schuit door hulpvaardige handen in rust was ge bracht. Cp genoemde brug sloegen velen, grooten en kleinen, over de leuningen, zelfs daaraan hangende, op gevaar af van zelvea in de Haven terecht te zullen komen," én dan volgt er.... „een en ander van het begin tot het einde gade." Uelcenen. De meester vraagt: Uw vader heeft in zijn kelder 3 vaten wija die 300 liter inhouden. Als hy da' gelijks 3 liter gebruikt, in hoeveel tyd zullen de vaten dan leeg zijn? In een maand. Wat, in een maand Maar jongen, j« kent niets van rekenen. Wel mogelijk, maar ik ken papa! KazernehumorSergeant-majoor (tot de rekruten): „Zoodraik „geeft acht!" gecommandeerd heb, dan staat alles stil tot jelui verstand toe... alléén het hart mag zich blijven bewegen, daarte genover is zelfs een majoor weerloos?' In zijn onlangs verschenen werk „Het conflict tusschen Socrates en zijn volk" heldert prof. Van Dijk te Groningen de algemeene gehechtheid aan goedkoopeen overgenomen meeninkjes op met een geestig te pas brengen van eenige tee- kenachtige uitdrukkingen onzer taal. Hij zegt: „Welke teedere uitdrukkingen be zigt zij voor dingen, die toch eigenlijk tot het gebied des geesfces behooren wij koesteren denkbeelden, wij o m- helzen gevoelens, zelfs komt het voor dat wij ons bij een denkbeeld neer leggen. Vooral in het laatste geval behoeft zulk een denkbeeld niet bang te zyn, dat het in den eersten tijd in zijn rust zal gestoord worden!" Predikbeurten m fel Am. laritea TE HAARLEM, op ZONDAG 13 Juli 1890. Groots Kerk. Voorra. 10 ure, Hoog. Avondmaal. Nam. 2 ure, Moetoa. Dankzegging. '8 Av. 6 ure, Knottenbelt. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voormiddag 10 ure, Moeton. Avondmaal, Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Vrijdag 's avond» S ure, Smeding. V oorbereiding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Smeding. Waalsehe Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds i ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, d' Auzon. pred. te Edam. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Haverschmidt, pred. te Schiedam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, P. Cröger, pred. ber. te Suriname. Noordericerk Ridderstraat). Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorin. 10 ure, 'g Av. 6% ure, da. J. Langhout. Woensdagavond 8 ure, ds. J. Langhout. 'Nederd. Herv. Kerk. BlenweK»roek» Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Pred. te Haarlem. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure. J. C. Boon. JEvang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, pred. te Amsterdam. Voorbereidiug. Nam. 2% ure, geen dienst. Heemstede. Voorm 10 ure, J. Kuylmau. Voorbereiding. Mifilegom- Voorm. 9% ure, M. Buchli Pegt. Houtrijk en Polanen, Voorm, 10 ure, Hilbrander, van Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Sgmarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9% ure, H. Waardenburg. "s Avonds ure, H. Waardeuburg. Zand voort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Avondmaal. Nam. 2% ure, O. Schrieke. haar eenigszins donkere huidkleur nog sterker uitkwam. Hare lippen waren zacht op elkander gedrukt, doch lieten hare witte tanden zien, wanneer zy sprak. Op het geheele gelaat stond vrou welijke wilskracht en vastberadenheid te lezen. Haar gestalte moest slank en indrukwekkend zijn, voorzoover ik dat onder hare mantille kon nagaan. Hare kleeding was zwart en eenvoudig, slechts een paar kleine brillanten fonkelden aan hare kleine ooren. Even eenvoudig was hare begeleidster gekleed, eveneens een slanke maar oudere dame met gedistingeerde houding, waarschijnlijk hare moeder, ofschoon hunne gelijkenis niet opvallend was. Beiden spraken weinig. Ook zij waren blijkbaar in dezelfde vervelende stemming wachtende op het oogenblik, waarop de ge neesheer de deur voor haar zou openen. Juist had dit plaats en de beide dames wendden zich naar de deur. Ik stond op om door eene kleine buiging aan te duiden dat ik hen voor liet gaan. Een koele blik trof mij, die zieh echter moeite scheen te geven, voor myne beleefdheid te bedanken. Men kent dat soort blikken tegenover wildvreemde menschen, waaraan men echter uit con ventie gewoonlyk niet te veel en niet weinig beteekenis wil hechten Maar het was merkwaardig, welk eene uitwerking die blik op mij had. Ik had dat gezicht reeds eenmaal gezien, en ook dien blik. Maar wanneer, waar Ja, wie had mij dat kunnen zeggen Ik had destyds nog weinig beleefd. Ik was in Skandinavië ge weest, maar daar behoorde die marmerteint van 't zuiden, die zware haartooi en die oogen niet thuis. Ik kwam uit het oosten, maar ook daar moest ik haar niet heenbrengen, ofschoon dat haar, die oogen, die gelaatskleur.Hongaarsehen waren zy beiden, dat verried hun taal, maar op mijn ,reis door Hongarije en Servië naar europeeseh Turkije had ik geen vrouw ontmoet, die ik in een van beiden had kunnen herkennen. Ik keerde naar mijn plaats terug en peinsde. Andere patiënten kwamen. Ik peinsde voort, zonder tot een resultaat te komen. Daar ging de deur weder open. De beide dames ruischten door de voorkamer, mijn bescheiden persoon werd met geen blik ver waardigd. „Kent u deze dames?" vroeg ik den geneesheer. „Ze zyn heden voor de tweede maal gekomen. Hunne namen ken ik niet," was het antwoord. „Zouden zy terugkomen „Dat geloof ik nietDe moeder geloofde, dat zich bij hare schoone dochter, naar haar uiterlijk te oordeelen, eene hartziekte zou openbaren. Daar ik haar hieromtrent gerust heb gesteld, ge loof ik bijna niet, dat ik hen weder kan verwachten." „Een hartziekte?" „Hoe kan een zoo schoone vrouw aan iets anders lijden „Ge zijt te benijden, dat ge zoo gelukkig waart, u daaromtrent zekerheid te verschaffen," merkte ik lachend op. „Gelooft ge, dat ze gehuwd is „Ik houd haar voor eene jonge weduwe." HmIk moest mij bepaald vergist, mij door een of andere ge lijkenis hebben laten misleiden. Dus loonde het de moeite niet, daarover verder na te denken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 6