NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 17 Juli 1890. No. 2158. 8 .v 1 De Familie Causson. 8e Jaar&angr. ABOÏKEHEHTSPRUS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.63. Afzonderlijke nummers- 0 05. Dit blad verschijnt dageljjka, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Kontstraat No. 9, Haarlem. Telefoon KI1« 1-er las. ADVERTEHTTIfiDT: T&ii 15 regel* 50 Cent»; iedere regei meer 10 cent# Groote letter* near pi&ataminate. Bij Abonnement aanzienlijk Abonnementen ec. Advertentie» worde» sa.bgei»Oï3>6» dooi onze agenten en door alle boekhandelaren, w> eourau-tst-rv. Directeuren-Uitgevers J. C PSERÏBOOM un 3. B. AVIS. noojaagtmexi vuur net Buitenland; Compagnie QenérsU dt Fubliciti Stranger* OLBAH BB jr Co., JOHN I. JONE8, 8ucc., Farjjs 31 bit Faubourg Montmartre. Be feestcommissie van de Koninklijke Liederta- fel „ZANG EN VRIENDSCHAP" verzoekt ons ter kennis van de ingezetenen te brengen, dat met wijziging van den reeds in de bladen vermelden weg en ook van dien welke Is aangegeven in den Feestgids, thans BKSLIgT is vastgesteld dat de grootc op tocht der deelnemende Zangver- eeniglngen, op Zaterdag 19 dezer, na opstelling, den volgenden weg zal nemen Sportterrein Phoenix, Park- laan JanswegStationsplein Kruisweg, Nieuwe Gracht (noord zijde), Brug Jansstraat, Nieuwe Gracht (zuidzijde), Kruisstraat, Ijartcljorlsstraat, Grootc Harkt, Groote HoutstraatVerwulft (zuidzijde) GierstraatGroote Houtstraat, Ged. Oude Gracht I (noordzijde), Spaarne, Damstraat Soc. Vereeniglng. Ten hoogste zouden de Ingeze tenen de feestcommissie ver plichten met door het uitsteken der vlaggen de feestelijkheid te verhoogen. S1 U S N 8 B U W' 8. Haarlem, 16 Juli 1890. Geslaagd voor de akte hoofdonderwij- izeres mej. A. A. W. Donck en mej. D. Graue, beiden alhier. Op de Hoogere Burgerschool met 5-jari- gen cursus zijn bevorderd Van de le tot do '2e klasse L. V. Ar nold, D. L. Bakker, W. F. Caale», E. A. du Croo, F. W. Diemont, J. Dijk man, H. G. Duyns, E. T. Geesink, L. von Hemert, A. Hoeffelmaa, E. Janssen v. Raay, H. Kerbert, J. J. Kerbert, F. S. Kerkhoff, D. L. Keur, J. H. Kremer, J. Krol, J. W. La Lau, A. A. LingemaB, M. C. Metman, W. F. Mikkers, M. E. A. W. Mohr, T. L. Pannekoek, R. E. v. E. Santhagens, J. M. van der Scheer, J. Smit, P. Swens, J. M. van Til, A. G. L. Vorstman, D. J. A. Westerveld, C. M. v. d. Willigen, C. v. Zijp. Voorwaardelijk: A. van Beemen, H. J. M. Boshouwers, R. Croll, P. G. v. Dob- ben, C. S. Lugt, P. J. Maingay, H. I. B. Moens, H. A. J. de B. Nachenius, H. Romein, M. de JoDgh Schefier, H. P. Sobels, B. H. C. Strieker, I. F. H. de Vogel. Van de 2e tot de 3e klasse A. J. Bakker, G. E. Bierens de Haan, W. Bin- ger, P. G. A. Blok, W. A. Borger, A. J. Bronkhorst, A. H. Putman Cramer, P. W. van Doorn, W. Jager Gerlings, F. Hees, R. H. J. G. Huet, T. Hijmans, R. G. Hoeffelman, P. C. JanseD, C, Ker bert, W. A. Kuipers, G. F. Labonchère, J. Pb. Levert, W. H. R. v. Manen, H. F. Maks, F. J. Nix, R. C. L. de la Parra, E. G. Polak, W. A. J. Resink, P. J. J. Roelants, W. Schefier, Th. A. A. Schönermarck, B. G. S. Schregardus, A. van der Vlugt, R. E. Vonk, A. C. Waller, A. Wielenga, T. H. Boers, C. Dyserinck. Voorwaardelijk: A. E. R. Arnold, J. B. Beuker, L. P. v. d. Broek, T. T. H. Calkoen, J. Faith, J. M. Klinkhamer, A. C. de Koek, A. A. E. Kruijaboom, J. Renier, L. A. J. Rijk, L. A. Vogel, V. de Wilde, H. Zeeman. Van de 3e tot de 4e klasse D. M. O. de Roo van Alderwerelt, G. K. Avis, C. G. Bakker, H. E. Beuker, W. A. Blits, M. Broms, J. F. Bruno Bok, P. R. de Haas, H. J. Kerbert, J. H. G. Kremer, W. M. B. Leffef, A. Merens, A. M. Nachenius, H. W. Plaatzer van der Hull, K. H. R. Pluim Meötz, J. Rempt, H. G. Scheltema, C. Schultz, J. C. Sobels, P. Stassen, J. R. v. d. Vliet, J. A. M. Vonk, T. J. van Wa- veren, G. I. Wiarda, W. T. K. H. Wilkens. Voorwaardelijk P. J. C. Brauns, W. M. de Brauw, H. L. Gerth van Wijk, W. de Jongh Schiffer, C. Kersten, G. L. F. Landré, J. Ooster, D. C. v. E. Santhagens, J. C. v. Schouwenburg, E. H. van der Togt, A. G. W. van Wa- veren. Van de 4e tot de 5e kl. J. J. Beynes, L. H. Blad, C. Brongersma, S. H. Bongers- ïna, P. W. Calkoen, T. Putman Cramer, G. R. Fauchey, G. van Goaverden, B. Hagen, K. C. Jaski, W. G. L. Kretschmer, L. Kunze, C. M. v. d. Meer, J. Mees, D. Rempt, J. A. Resink, J. Roog, H. C. B. Schregardus, A. G. H. van Sluys, J. P. van Vlissingen, D. J. Vrijdag, J. M. v. d. Water, H. v. d. Weyden, W. G. Wolbers. Voorwaardelijk D. P. Brondgeest, A. Hamer, T. Elink Sterk, T. J. W. Voll- mer, V. S. M. v. d. Willigen. Eene welwillende uitnoodiging stelde ons instaat, hedenmiddag te 2 uur eene openbare zanguitvoering by te wonen van de leerlingen van de Volkszang school der Mpij. tot Nut van 't Alge meen in het kerkgebouw der Doopsge zinde Gemeente. De kinderen, die verdeeld zijn in twee klassen, brachten onder leiding van hun nen leermeester, den heer J. W. Jenny Weijerman, een vyftiental liederen ten geboore. Vooral door de hoogste af dee ling werd frisch gezongen; evenwel, ook de kleinsten deden hun best. Het liedje „De Schipper" viel in het water, dat overkomt schippers wel meer. Ons kwam de toon waarop dit aangegeven werd, dan ook wel wat hoog voor. Maar tegenover zulke vlekjes staat zooveel goeds, dat wij niet anders kun nen doen dan verklaren dat de heer Weijerman eer heeft van zijn werk. Vóór den aanvang der uitvoering hield do heer P. J. Prinsen Geerlings eene korte toespraak, ter mededeeling dat het Bestuur gemeend had dezo uitvoering te moeten geven om aan hen die de zaak steunen te doen zien, dat die steun niet aan eene onwaardige is besteed. Vier leden van den kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente waren aanwezig. Overigens was het kerkgebouw vrij goed gevuld. De organist, de heer E. F. Bruijnsteen gaf op zijne bekwame manier een voor-, tus8cken- eu naspel. Dinsdagnamiddag had een 3jarige knaap het ongeluk van de brug aan de Anthoniestraat in het water van den Burgwal te vallen; hij werd met moeite opgehaald door Cornelis Erardus aldaar woonachtig en gat geene teekeneu van leven meer. Door het toepassen van de bekende voorschriften is het echter mogen gelukken de levensgeesten weder op te wekken, waarna het kind naar de ouderlijke woning is overgebracht. Door de politie alhier is aangehouden een infanterist in garnizoen te Utrecht, die 1.1. Zondag van zijn korps was ge deserteerd. Hij is ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld. Te Houtryk en Polanen heeft zich Dinsdag een 08-jarig arbeider, een be kend dronkaard, van het leven berooid door middel van zoutzuur, dat hy met zijn jenever vermengde. Na een halven dag lijdeas bezweek hij onder de vree- selijkste pijnen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Hoofddorp (Haarlemmermeer) ds. Bax, te Bunnik (Utrecht). Den 25en Juli a. s. zal te Hoofddorp de groote jaarlyksche paardenmarkt ge houden worden, bij welke gelegenheid de remonte-commissie tegenwoordig zal zijn. In vele gezinnen te Hoofddorp zijn de mazelen uitgebroken. Den 22en Juli a. s. zal te Nieuw Ven nep feestelijk herdacht worden het 25- jarig bestaan der r. k. parochie. Letteren en Kaast. De elfde jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- ging zijn Dinsdag te 's Hage voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd: voor piano A (Lager Onderwijs): mej. IJ. M. G. van Heuven, te Arnhem Dina van Enst, te Breda en Alida S. van Roosendaal, te Dordrecht. BINKEN L A N 1). Naar het D. v. Z.-H. verneemt, zou het verblijf van den gezant van Ru- menië dezer dagen te 's-Hage ook in ver band hebben gestaan met het plan van de koningin van Runaenië om een be zoek aa» de residentie te brengen. Naar het Vad. verneemt, zal de 3e afdeeling der staatscommissie van de arbeids-eDquête voor hare eerstdaags beginnende verhooren te Leiden gebruik maken van de bevoegdheid, haar bij art. 4 der enquête-wet gegeven. De bevoegd heid namelijk om tot het bijwonen van hare zittingen uit te noodigen iemand buiten haar midden, die met het onder werp van het af te nemea verhoor bi zonder vertrouwd kan worden geacht, en die alsdan aan het verhoor mag deel nemen. De bedoelde uitnoodiging is gericht en aangenomen door den werk man aan het observatorium te Leiden C. H. Kouw. BI ij kens opgave van de Staatscourant zijn in Februari hier te lande 658 personen aan influenza over leden. De heer Tindal heeft in een open brief aan den heer Rooseboom, lid van de Tweede Kamer, diens houding bespro ken inzake 's lands defensie. Na nogmaals uitvoerig zijne bekende bezwaren dien aangaande te hebben verdedigd, critiseert hij thans de woorden door den heer Rooseboom in de Tweede Kamer gespro ken, om daarna tot de slotsom te komen, dat bij de tegenxcoordige inrichting van onze weermiddelen de concentratie of samen trekking der gemobiliseerde troepen nooit vóór den vierden mobolisatiedag zal kunnen beginnenen eindigt met de verklaring, dat de heer Rooseboom als hoofdofficier van den Generalen Staf bekend moet zijn met de gevaren, die voor on3 natio naal volksbestaan in den bestaanden toe stand liggen en het dus plicht is, onver wijld eene geheele reorganisatie tot stand te brengen, achtende hij hem anders on bekwaam voor zijne betrekking in het leger of indien hij (de heer Roosehoom) ondanks beter weten in, in zijne hou ding volhardt, dan acht de heer Tindal die houding minstens onvaderlandslievend. Exemplaren van dezen brief, zijn, zoo lang de voorraad strekt, gratis te beko men bij de firma Ellerman, Harm3 en Co. te Amsterdam. Door den Raad van Nijme- gen zal aan H. M. de Koningin ter herinnering van haar bezoek een pracht- album met photographieën van de voor naamste gezichtspunten der stad en om geving worden aangebodenterwijl daarbij aan H. M. en Prinses Wilhel- mina de dank van den Raad voor haar bezoek zal worden betuigd. De parysche correspondent van l Independance beige meldt dat de prijs van fr. 10,000 uitgeloofd door den heer Cernuschi voor het beste antwoord op de door hem uitgeschreven prijsvraag over het bimetallisme, toegekend is aan dön oud-minister van buicenlandsche za ken, jhr. mr. C. Rochussen, te 's-Hage. Een nieuw nummer (ditmaal no. 14) van den Officieelen Gids der Ne- derlandsche Bell-Telephoon-Maatschap- pij is verschenen. Vergeleken met het vorige nummer is de Gids wederom in omvang belangrijk toegenomen. De Gid sen voor de gemeenten Schiedam, Arn hem en Utrecht zijn namelijk ook in dezen Gids opgenomen, omdat op heden de intercommunale telephoon-gemeen- schap tU8schen de reeds verbonden net ten en het nieuw aangelgde net te Schie dam wordt geopend en binnen korten tijd ook de geabonneerden te Arnhem en te Utrecht in de voordeelen der in tercommunale telephoongemeen8chap zul len kunnen deelen. Van de 3437 aangesloten geabonneer den der Nederl. Bell-Telephoon-Maat- schappy zyn dos nu 3290, over 9 steden verdeeld, in onderling telephoonverkeer gebracht. In de afgeloopen weekslaag- den bij het notarieel staats-examen, voor het eerste gedeelte, de heerenJ. G. Jurgens, G. J. Ellerman en R. Numans, te UtrechtG. Metz, te Rotterdam. En voor het tweede gedeelte, de heeren R. Wessels Boer, te Dordrecht; J. L. H. E. Wijnands, te Amsterdam G. H. A. Snel, te LochemJ. P. Waalkens, te Utrechtmr. B. van Loghem de Jos- selin de Jong, te Zutfen J. Kroonen, te Rotterdam J. R. Komijn, te Arn hem J. B. H. Klijnen, te Maastricht. Het Schoolblad meldt: Het hoofdbestuur der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft het re glement voor het op te richten schoolfonds vastgesteldde circulaire om gelden voor dat lonas bijeen te brengen zal niet vóór September of October uitgaan, terwijl tot leden der commissie van wege de maatschappij zijn benoemd de heeren mr. W. H. K. Mouthaan, mr. A. Bloember gen Ez. en A. Moens en vanwege Volks- F E U1LL Jfi T O JN. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Bautin. 44 EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVIII. Het paspoort. Acht dagen na deu terugkeer van Frédéric behelsde een dag blad, dat aan Causson werd overhandigd, de uitspraak van het g.erecht in zake het proces van Lentague en Lóonce; dit rechts- i geding had nog al gerucht gemaakt, daar het in verband stond met het proces Causson, dat, zooals een ieder zich zal herinneren, een van de wijdklinkendste van dat tydstip was. In zijn uit spraak veroordeelde het gerecht Lentague (die zich ten tweeden male aan hetzelfde misdrijf had schuldig gemaakt) tot drie jaar j gevangenisstraf; Léonce Pelletier, zich noemende vicomte de la Coudraye, tot een jaar van dezelfde straf; Constance (de maïtresse van Lentague) tot drie maanden gevangenis; en vrijgesteld van alle vervolging Angélina Proutan; tevens met de aan het openbaar ministerie, dat hel zich voorbehield, na een nog nauwkeuriger onderzoek Lentague en Léonce Pelletier ter ver antwoording te roepen wegens medeplichtigheid aan de misdaad van Causson. Bij het verslag van dit proces meldden de couranten verder nog, dat de zaak van den kassier uit de rue Vivienne behandeld zou worden in de volgende rechtszitting, dat wil zeggen, in het einde van Februari of in het begin van Maart. Causson besloot, om voor dien tijd nog het land te verlaten. Hij was bovendien bijna weer geheel hersteld. Maar hoe moest hij wegkomen Slechts door een paspoort te vragen, zou hij reeds achterdocht opwekken en nieuwe nasporingen uitlokken. Een zeer gunsiige gelegenheid bood zich echter aan. Frédéric maakte op zekeren dag deel uit van een groote jacht partij, hierbij was ook een lid van de prefectuur tegenwoordig; de honden van Frédéric jaagden erbarmelijk slecht. „Wat zijn dat groote sukkels!" zeide het lid van de prefectuur. „Zie eens zij zijn wel een halve mijl achter de andere honden. Geen bizonder mooi ras „Dat is waar," bekende Frédéric, „ik heb slechte honden." „Ja, inyn waarde, er gaat toch maar niets boven engelsche honden." ,zJuist. Ik zal Iriël opdragen om ze voor mij te koopen; hij is een kenner." „Ja, maar hij zal dan hier ergens in de buurt afschuwelijke doggen koopen, die men hem even duur als engelsche honden zal laten betalen. Doe dat niet. Dat is bedriegerij. Stuur Iriël naar Engeland." „Ja, dat is een idéé," zeide Frédéric, die dadelijk aan het pas poort van Causson dacht. „Dat zal ik doen. Als gij het goed vindt, zullen wij met ons beiden de proef met mijne houden nemen. Gij zoudt mij zeer verplichten, met mij een paspoort voor Iriël gereed te maken." „Binnen drie dagen zult gij het hebben." Drie dagen na dit gesprek gaf Frédéric dan ook aan Causson een paspoort op naam van Jacques Iriël. Op zekeren avond wachtte Causson op Frédéric, die voor zaken naar Joigny was en van wien hij afscheid wilde nemen. Alle toebereidselen waren reeds gemaakt; de afscheidswoorden waren reeds gewisseld en toch talmde Frédéric nog. „Wat is er toch?" vroeg Causson. Frédéric bekende hem dan eindelijk, dat hij van een boer uit Ch.... gehoord had, dat zijn vader ernstig ziex was. „En zal hij spoedig sterven riep Causson uit. „Dan heb ik hem gedood Ik moet hem nog eenmaal *ien." Ondanks de bezwaren, die Frédéric opperde, bleef hy by zijn besluit. Men wachtte totdat het avond was geworden en het rijtuig van Frédéric bracht hem naar Ch.... Wij zullen Causson zelf het weerzien van zijn familie laten vertellen.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1