den twee schepen, die daar lagen, van hunne touwen losgerukt. Nader vernemen wij dat het onweder nog enkele verwoestingen heeft aange richt. Twee boomen zyn door den blik sem getroffen, een aan den Kloppersin gel en een aan de Friesche Varkenmarkt, terwijl vermoedelijk door den bevigen wind een gat in het dak van een per ceel aan den Heerensingel is geslagen. De windhoos heeft een zwaren baom bij de Spaanjaardalaan (Eindenhout) heel uit den grond gerukt. Donderdagmiddag had een werkmaD, bezig aan de toebereidselen voor electri- sche verlichting op de Groote Markt, hot ongeluk een vrij lange ladder die omviel op zijn hoofd te krijgen, met het gevolg dat hij bewusteloos moest worden weg gedragen. Naar men verzekert, moet hij niet buiten gevaar zijn. Bij de Yereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. - Een voor schoenmaker. Een voor metselaars kecht. - Eèn voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. -Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Yereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Donderdagavond werden aan den Haar lemmerweg vijf telefoonpalen door den bliksem getroffen en met de geleidings draden geheel vernield. Een groot gedeelte van de uitgestrekte gemeente Oegstgeest vierde zoo leest men in het Èeidsche Dagblad Donder dag jh feest. Een barer vrouwelijke ingeze tenen,de dochter van den hooggeboren heer Willink, van Poelgeest, zal dezer dagen in het huwelijk treden met baren Van Boetselaer, ritmeester bij de huzaren te Haarlem. Bemind en hoog in aanzien als de familie Willink door hare gemeeutenaren is, wilden dezen van hunne belangstel ling in dio heuglijke gebeurtenis doen blijken, en wel reeds op genoemden da; waarop het jeugdige paar zich in onder trouw begaf. Twee commission hadden zich daartoe uit de ingezetenen gevormd, nl. eene van de mannelijke bevolking, bestaande uit de heeren H. Bisschop, president; C. Huisman, secretaris; J? Juffermans, penningmeester; P. Van der Geer en M. Vreeken, sub.-commisaieleden alsmede eene uit het vrouwelyk deel der ingezetenen, bestaande uit de dames M. Juffermans, G. Bisschop, G. Van der Voet, M. van den Berg en E. Juflermans. Hunne pogingen zagen zy met een gunstigen uitslag bekroond. Toen Donderdagmorgen baron Van Boetselaer met den trein te Leiden aan kwam, werd hij daar reeds door eene commissie te paard met banieren opge wacht, waarna hij naar de woning werd geleid van haar, die weldra zijne bruid zou worden. Die plechtigheid geschiedde om twaalf uren op het Raadhuis, waar zich eene talrijke menigte verzameld had. Als hier de formaliteiten voor dea ambtenaar van den burgerlijken stand waren vervuld en het paar zich als bruid en bruidegom vertoonde, werd het verwelkomd door een viertal in het wit geklecde dames, die tevens fraaie bouquetten aanboden. Van vele woningen enz. wappert de vaderlandsche driekleur; hier en daar zijn eerepoorten opgerisht, waar het deed hare vroolijke tonen hooren. Doch het bleef niet enkel bij de aan bieding der bouquetten. Door de vrijwillige by dragen vau vele ingezetenen waren de commissiën ook in staat het bruidspaar nog een ander, kost baar stoffelijk blijk te vereeren. Bij die gelegenheid voerde de presi dent het woord, dat getuigde van de groofce, warme vereering, welke allen bezielt en waarvan het huldeblyk, door het jonge paar met genoegen en erken telijkheid aanvaard, een zwak getuige nis was. Het ging vergezeld van een album, in gladrooden leeren band, uitgevoerd in modernen franschen styl. In het midden van do bovenbuitenzyde bevindt zich het zeer keurig uitgevoerde en gelukkig ge slaagde monogram, gevormd door do letters W. en B., terwijl de hoeken, heel eigenaardig, met cupidootjes zijn voorzien. Met zorg öh smaak is het verguld op den band aangebracht. De dubbelo schutbladen zijn in fransch mar mer bewerkt ®a het geheel getuigt we derom van den uitstekende», artistieken arbeid des heeren A. Loebèr Jr. te Lei den, die er mede getoond heeft voor zulk eene taak uitstekend berekend to zija, Het eerste blad prykt met de sierLyke, vereenigde wapenen van de fasailiën Willink en Van Boetselaer, in de oor spronkelyke kleuren uitgevoerd door den heer G. W. Schrijvers, alhier. De opdracht, over twee bladzyden, in roode en zwarte letteren, geteekead door onzen op dit gebied gunstig bekenden stadgenoot den heer Van de Craght, luidt aldus: Aan den Hoogwelgeboren Heere Louis Guillaume Baron van Boet selaer en de Welgeboren vrouwe Elisa beth Aleida Johanna Georgina Maria Henriette Willink wordt bij gelegenheid van hun huwelijk op den 31sten Juli 1890 nevensgaand Huldeblijk aangeboden door hunne vereerders, vergezeld van dit album, dat de namen bevat." Eene pen- teekening, namelijk figuren in middel- eeuwsche kleederdraeht, met lans, leidt deze opdracht in. Dan volgen de namen der leden van de beide heeren- en dames-comité's en der 106 deelnemers aan het huldeblyk, het teekenen daarvan was opgedragen aan den heer Oost veen Jr. Ook dit album trok de bizondere aan dacht van hen, wien het werd aange boden en maakte eveneens op de verder® familieleden een hoogst verrassenden indruk. Nogmaals werd de hartelijke dank betuigd en do verzekering gegeven van wederkeerige toegenegenheid, totdat het feest op minder officiëelo wijze in het dorp werd voortgezet, waar Donderdag avond ook op verschillende plaatsen werd geïllumineerd. Letteren en Kunst. De elfde jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- ging zijn Donderdag te 's Hage voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd: voor piano A (Lager Onderwijs): mej. C. C. Hüischenruijtor, te Rotterdam, en de heer C. A. Bonten, te Leiden. Een carididaat heeft afgeschreven we gens ongesteldheid. De minister van openbaar onder wijs en schoone kunsten van Frankryk heeft nog benoemd tot „Olficier d'Aea- démie, den heer W. F. G. Nicolaï, di recteur der koninklijke muziekschool te '8 Hage en den heer A. J. Servaas van Rooyea, directeur van het gemeente-mu seum te '8 Hage. De heer E. v. d. Kerckhoven, vroe ger aan de Hollanusche Opera verbonden, is aan de Opera te Perpignan geënga geerd. 15 N i\ it N L A N Z. M. heeft aan Jhr. Mr. Gerard Theodoor Lamoraal Van Geusau, ook genaamd Von Geusau, te Maastricht, den titel verleend van Baron, overgaande bruidspaar in zijn rijtuig onder doortrok I op zijne wettige mannelijke afstammelin- en de muziek der jagers uit Den Haag I gen bij recht van eerstgeboorte. De uitslag van den cricket- wedstrijd tusschen twee londensche en eene amsterdamsehe ©lub, Donderdag en Vrijdag achter het Rijksmuseum gehou den, is als volgt: De wedstryd tusschen de Tottenham C. C. @a de C. C. „Progress" uit. Am sterdam liep in het voordeel der Engel sehen af. Zy gingen het eerst aan slag en maakten 116; de heer Renals 45 niet uit; „Progress" ging daarna aan slag en behaalde 23; hierna moest zij nogmaals aan slag, daar de T C C er meer dan 50 had, en nu ging het beter. Toen er „tijd" geroepen werd, waren or 40 ge maakt voor 5 wickets. De le partij be sliste dus, en de Engelschea wonnen der halve met 94 punten. D© ƒ50,000 uit de amster damsehe premieleening bij de trekking op 15 dezer, zijn gewonnen door een dienstmeisje daar ter stede. Uit Wormerveer wordt ons gemeld, dat zich gisteren (Donderdag) tusschen half zeven eu half acht's avonds een buitengewoon zwaar onweder boven die gemeente ontlastte. Tegen zeven uur was het donker als de nacht; felle blik semstralen doorkliefden de lucht, zware donderslagen deden zich hooren. Eu daar bij geweldige wiud en regen. Gelukkig bleef men voor ernstige on gevallen gespaard, maar de kermis, die daar juist plaats heeft, ondervond veel nadeelo. a. leed de tent van den heer Th. Spriet zoo veel schade, dat de voor stelling dien avond niet kon plaats hebben, Als een merkwaardigheid wordt me degedeeld, dat een licht zomertentje, dat juist dien dag in den tuin van den heer directeur van het post- en telegraafkan toor geplaatst was, door den sterken wind opgenomen werd en aan de over zijde van den Wandelweg in den tuin van den heer V. terecht kwam, waar het bijna oobesehadigd en alsof het daar thuis behoorde, ter neder kwam. Men schrijft uit Scheve- ningen: Van het spuien wordt alhier niet veel bemerkt. Woensdagavond en Donderdag nacht was de wind noordelijk en ging de zooper ook dienzelfden weg (noordelijk), zoodat het grachtwater in zee naar den kant van Loosduinen zijn weg vond. De sleepboot de Havik lag Donderdag voor het Kurhaus om waarnemingen te doen in verband met het spuien. De heer mr. C. Cardinaal, hoofdcomm. van politie te Rotterdam, door den pres. der Frausche Re.publiok benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Op het stoomschip Maasdam, dat Woensdag van Rotterdam naar New- York vertrekt, is geen enkele plaats in de 1st» en 2de klssse meer beschikbaar, terwijl reeds ongeveer 300 plaatsen 3de klasse zijn besproken, een zeldzaam groot getal voor dezen tijd van het jaar. (N. R. C.) Nader blijkt ons, dat de man die Vrijdagavond in het lokaal van het Leger des Heils een© gaskroon op het hoofd gekregen heeft, niet overleden is. Integendeel neemt hij in beterschap toe. (V. R. C.) Zekere J. V., werkzaam op de cap8ulen-fabriek te Loosdrecht, heeft bij eene woordenwisseling om eene niets- beduidende zaak een medearbeider met een stuk ijzer zoo hevig op het hoofd ren, dat er eene schedelbreuk is ontstaan, die het leven van den man ern stig in gevaar brengt. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Uit Nunspeot wordt gemeld: De daders van het medegedeelde feit hot leggen van voorwerpen' op de rails van den spoorweg bij het station Nuas- peet, zijn ontdekt. Hot zyn eenige kleine kinderen, die zonder toezicht op en langs de spoorbaan speelden en die, zonder het gevaar te beseffen, de door de werklieden achteloos daar neergewor pen voorwerpen al spelende op de rails hebben gelegd. Het is in het belang der algemeene veiligheid zeer te hopen, dat de spoorweg-directie zal verbieden dat dergelyke zaken onder het bereik van kleine kinderen kennen komen. Bij het hevige onweer van Donderdagnamiddag is te Goes de blik sem ingeslagen in het huis va» de 80- jarige weduwe Quist, aan den Oostsin gel. Hij kwam don schoorsteen in en ging de deur weer uit. De aangeriohte schade is gering. Te Arkel sloeg de bliksem in den schoorsteen van het rijks-stoomgemaal aan den Arkelschen Dam en deed hem over eene groote lengte barsten. De schoorsteen was niet va» een bliksem afleider voorzien. Een 21-jarige boerenknecht, F. K., die zich met ®on paard in een weiland onder de gemeente Vrijenban bevond, werd door den bliksem getroffen. Man en paard werden gedood. Op drie plaatsen sloeg de bliksem in de gemeente Bokstel in. Vooreerst in de telegraafdraden aan het station, doch daar de batteryen waren afgesloten, ge lukkig zonder ozheil te stichten. Verder in eene boerderij, waar veel schade aan gericht werd, doch ook hier zonder brand te veroorzaken, en eindelijk in een huis, toebehoorende aan Thomas de Bie. Dit laatste brandde geheel uit. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Het huis werd bowooad door do families De Jong en Van Bruaschot. ten te lijden door onvoldoende opbrengst bij verkoop van het verbonden onroe rend good. Is deze verzekering ook voor hypo theekbanken dienstig? Voor de nieuwe hypothecaire inschrijvingen bij oude ban ken en voor alle inschrijvingen bij jon^e hypotheekbanken stellig en zeker wel. Gaat naen, wat de nieuwe hypotheken betreft, gaaadoweg voort mot dio verze kering, dan behoeven die banken voor deze hypotheken niet eigen verzekeraars te zijn en valt daardoor dus vrij do in terest van de premioreserve van diezelfde hypotheken, een interest, die het be hoeft geen betoog veel minder dan d© te betale» premie zal bedragen. Ia d«ze verzekering ook voor andere speciale iastellingen bizeader aanbeve lenswaardig? Ja, wordt de verzekering van hypothecaire schuldvorderingen voor raaatschappyen verplichtend gesteld, daa zal ©ok uit hare statuten e. q. kuunen verdwijnen de bepaling dat de fondsen bijv. alléén in inschrijvingen nationale werkelijke schuld zullen mogen worden VISSCHERIJ. In de vorige week kwamen te Zandv. aan stuurman besomm. z.v. 1 A. Paap Azn. 132 11 5 A. Paap 102 u a Simon Paap „101 II 10 C. Koper 93 II 12 D. v. Duin 84 II 9 A. Koper 60 II 11 P. Paap 60 De prijzen der visch waren: Tong van 0.80 tot 1.50 schol 1.20 tot 2.30, tarbot 3.30 tot 8 per stuk; scharren 3.80 tot 5.75, baksehol kl. van ƒ0.80 tot 2.50, groote idem 3.50 tot 5.25 per mand. Financioele Mededelingen. Hypotheekverzekering. Sinds kerfce» tijd wordt te 's Hage eeae nieuw© tak van verzekering geëxpleiteerd al.: een© Hypo- theekverzekering. Wat heeft hiertoa aan leiding gegeven Groot, ja zoer groot is het bedrag dat in de laatste jaren op hypothecaire schuldvorderingen werd ver loren. De laatst® efficieele statistiek om trent de publieke vorkoopingen betreft het jaar 1878. Alléén in dkt jaar is te dier zake verloren een bedrag f 235.260.83. Alles wyst er op, dat hierin in de laatste jaren veeleer verergering dan verbetering ia gekomen. Bepaalde lijk zedelijke lichamen leden te dezer zake belangrijke schade. Uit het laatste verslag van eea der voornaamste nederlandsche verzekeriug- maatschappijen blijkt, dat zy in 1889 ongeveer ƒ7000 verlies had door executie van perceelee, waarop zij hypotheek had gegeven. Volgens d© statistiek van het grond' bezit in Nederland over de jaren 1881 tot en met 1885 (uitgegeven door het Departement van Financiën) was aan het einde van 1885 de openstaande ingeachre- hypothecaire schuld in oas geheel© land ƒ1.010.966.194. De hypotheken doer particulieren geven, hadden hierin het leeuwenaandeel, De negen voornaamste hypotheekbanken hadden ©p 31 December 1885 sedert hare oprichting gesloten veer een bedrag van ƒ78.647.141.16 d. i. ruim 7"/ioo van de op het eind van 1885 in ons land geheel ingeschreven hypotheoaire schuld Uit gemelde officieele statistiek blijkt, dat in 1885 aan inschrijvingen genome» zijn bij hypotheekbank©» 17.630.414 en bij particulieren ƒ83.428.736. Uit het voorgaand© wordt van zelf duidelijk wat het doel dezer verzekering is. Laten wij ten overvloede nog in bi- Door tee to laten dat dit zal mogen geschieden in hypotheken, mits verze kerd, wordt bepaald voordeel behaald, daar toch hypotheken altijd nog veel meer ronte opleveren dan insehnj vingen nationale werkelijke sohuld. Op gelijk® wijze zouden openbare in stellingen van liefdadigheid ook hare gel den op meer voordeolige wijze kunnen beleggen en het spreekt van zelf dat hoe ruimer haar middelen zijn, hoe meer j haar arbeidsveld uitbreiden en nuttiger werkzaam kunnen zijn. De onderwerpe- lijke verzekering kan ook zeer nuttig dienstbaar gemaakt worden om gelden van minderjarigen, van onder curateele staande of van ander© dergelijke perso nen te bol eggen. Maar werkt de hypotheek-verzekering geen onvoorzichtigheid in d® hand? Ware dit werkelijk het geval, dan zou men hetzelfde van iedere verzekering kunnen beweren. Dan zon ook zelfs eene brand verzekeringmaatschappij, die met het aan nemen harer risico's zeer omzichtig te werk gaafc, gemis aan voorzichtigheid do hand werken. Dit is echter te dvraas om er by te blijven stilstaan. Door d© hypotheekverzokering wordt zelfs wellicht nog meer dan bij iedere andere verzekering, voorzichtigheid be vorderd, daar alvorens verzekering wordt gesloten, de r,e hypothekeeren panden opnieuw aan schatting worden onder worpen, zoodat men hier juist een dub belen waarborg tegen schade heeft. Maar indien men voorzichtig is, be hoeft men immers geen schade te lijden. Ei zoo! en indien uw pand door belen dende, ongezoede gebouwen wordt gede- precieerd Doch er zijn tal van andere omstandigheden, die wij hier niet zullen opnoemen, welke aanleiding kunnen geven, dat het pand in waarde daalt,, onafhankelyk van eigen wil of eigen toedoe», omstandigheden, die men te voren niet kon voorzien. Hier is het juist als bij de brandverzekering, dat ook derden in vele gevallen schade of nadeel kunnen veroorzaken. Waarom heeft eene vroegere hypotheek- verzekeringmaatschappij in Nederland na kortstondig bestaan moeten liquidee ren Sedert heeft èn het verzekering wezen èn het hypotheekwezen eene ver bazende uitbreiding, een geheel ander aanzien verkregen. Destijds werd ook veel meer geld op hypotheek gevraagd, dan aangeboden. Ut dien hoofde, en in' verband met dsn algemeenen stand der geldmarkt, was het toen bezwaarlijk een hypotheek beneden 5° o te krijgen en boven die 5% nog een verzekeringspre- mie te laten betalen. In het jaar 1870 maakten de hypothe oaire inschrijvingen van 5 tot 5% °o 64.17 uit van het totaal der gesloten inschrijvingen, ia 1875 slechts 53.83 in 1880 52.81 in 1885 sl. 38.27 0 vingen a zonderheden do vraag beantwoorden: Wat terwijl de hypothecair© insohrijvi is het doel? Het is: aan den hypothe-1 4 en 4J& in 1870, 4.28 bed cairen schnldeischer tegen bataling eener en in 1885 reeds tot 10.710 o geklommen premie te verzeker©» zoowel de geregelde waren. Het overzicht van de percentsge- voldoening van bedongen rente» en af-j wijze verhouding tusschen de ingeschreven lossingen zijner vordering, als hem te j kapitalen naar de rentetax en het geheels vergoeden het vorlies op kapitaal ea ren- 1 bedrag der ingeschreven schuld wijst Het was half vijf. Ik verliet het dorp. Ik dwaalde doelleos door de velden, mijne gedachten waren verward. Ik kwam bij een wijn gaard waar ik vroeger op twaalfjarigen leeftijd druiven had ge lezen! Die oude boom, waartegen ik in de duisternis met mijn voet stootte, hoeveel malen was ik er niet ingeklommen om vogel nestjes uit te halenEindelijk begon het in het oosten te scheme ren. De dag brak aan. Het instinkt tot zelfbehoud kwam weer bij mij boven, ik weet zelf niet hoe. Zoo spoedig mogelijk begaf ik mij naar het boschje, waar Hippolyte mij zou komen opzoeken. Aan den voet van een der dikste boomen zette ik my neer, met het hoofd op mijne knieën in somber gepeins verzonken. Ik bleef daar ongeveer twee uur lang, bijna in dezelfde houding. De snijdende ochtendkoude beving mij, en ik begon te huiveren. Met behoedzame schreden ging ik eeni ge malen op en neer loopen. Het was nu helder dag, en het moest ongeveer zeven uur zijn. Ik stond aan den zoom van het bosch aan den kant, waar het dorp lag. Ik wilde nog een laatsten blik wer pen op de vallei, die ik nooit zou weerzien. Mijne blikken waarden over het landschap rond.... Weldra zag ik Hippolyte uit het dorp te voorschijn komen en het rijtuig besteeg de helling. Hij kwam al naderbij en was geen twintig schreden meer van mij verwijderd, nog een laatste blik, een laatst vaarwel! Mijne oogen vielen op de be graafplaats. Een man met een spade en een houweel gewapend trad het hek binnenIk nitte een kreet en snelde naar het rijtuig. „Laat ons gaanoogenblikkelijkriep ik Hippolyte toe. Ongeveer acht dagen na deze gebeurtenis was er bij Frédéric groote jacht op wilde zwijnen. Vier honden, welke in het geheim door Iriël in den omtrek waren opgekocht, gedroegen zich uitstekend „Heb ik het u niet gezegd!" zeide het lid van de prefectuur zegevierend tot Frédéric. „Ja, mijn waarde, er gaat toch maar niets boven engelsche honden. Ik hoop dat gij er geen spijt van zult hebben, dat gij uw bediende naar Engeland hebt gezonden." „O neen," zeide Frédéric en glimlachte, „ik ben er u wel zeer dankbaar voor, dat gij mij daarvoor de middelen hebt verschaft. Dienzelfden dag verliet een engelsche mailboot Southampton met bestemming naar Valparaiso. Onder de passagiers bevond zich op het dek een man, die altijd ernstig en somber was. Die man was Cau8son. Den twintigsten Februari 1846 werd Causson bij verstek ver oordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK I. De veroordeeling by v er stek. Zeventien jaren zijn er verloopen. Op een schoonen morgen in het begin van Maart van het jaar 1863 was in een schildersatelier in de rue Notre-Dame-des-Champs, een stevige, flink gebouwde jongeling, van twee en twintig jaar oud, met ijver aan het werk.. Hij werd geroepen. „Zijt gij het, moeder," zeide bij en wendde zich om.... „Reeds opgestaan Hij stond op en omhelsde een vrouw van tusschen de vijf ere- veertig en vijftig jaar oud, die hare armen Daar hem had uitgestrekt. Ofschoon de tijd en vooral het verdriet haar het haar had doen vergrijzen en hare trekken had verouderd, kon men gemakke lijk in deze vrouw de trouwe en zelfopofferende echtge- noote van Causson herkennen, die hem had gesteund en getroost, dio zijn moed had aangewakkerd toen deze hem in dien laatsten strijd was ontzonken, en ondanks de armoede en sGhande, waarin hij haar had gedompeld, had zij hem steeds blijven liefhebben. Zij was het werkelijk: Clémence. Wordt i

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2