den voorgesteld. Hierna begaf men zich aan boord van de stoomboot Ceres, die, vergezeld door eene havonstoomboot met de kapel van het 7de regiment aan boord, koers zette langs de Handelskade. Even wijdig aan de kade op stroom lagen drie monitors en vier kanonbooten in kolonne, van welke bodems de bemanningen op het dek stonden geschaard en waar tel kens wanneer de Ceres in het vaarwater kwam, de ban werd geslagen, de beman ningen hoezee riepen en met destukken saluutschoten werden gegeven. Bij do Rietlanden wendde de Ceres den steven en stoomde op naar het Koning- wnedok, waar de Prins Alexander in dit met vlaggen versierde dok, waarop alle werklieden stonden aangetreden, die de Koningin met herhaalde toejuichingen begrootten, een trotschen indruk maakte. Van hiertot aan het Tolhuis lagen in dubbele rij eou aantal boeiers die, alle gepavoiseerd, een fraai gezicht oplever den, zij behooren tot do 7 hier bestaande zeil- en roeivereenigingen. Ook op den terugweg salueerden de marine-vaartui gen. Een paar engelsche jachten hadden de beleefdheid gehad mede in de rij op stoom to gaan liggen en verrichtten (de eigenaars met hunne familiën stonden aan dek) op dezelfde wijze als de hollandscho vaartuigen de eerbewyzen. Voortdurend bleef de Ceres omstuwd door een aantal gieken met forsche roeiers bemand, die ondanks don krachtigen golfslag en soms druipnatte pakken en water scheppende vaartuigen, den moed uiet opgaven en voortdurend bijbleven. Langs den gan- schen Ykant stonden duizenden en nog maals duizenden menschen geschaard, voor wie de breede watervlakte met al dat kleurrijk gewemel een prachtig schouwspel opleverde. Tegenover hot Westerdok lag het viermaststooraschip Rotterdamwaar de vorstelijke personen zich een oogenblik aan boord begaven en door den kapitein ontvangen en rondge leid werden, ook hier ontvingen H. M. en de Prinses fraaie bouquetten en was de ontvangst keurig. Ook hier waren duizenden menschen langs de oevers op gesteld zoodat men zeggen kan dat aan den ganschen IJkant van de Handels kade tot het Westerdok eene onafgebro ken reeks van menschenmassa's het schouwspel gadesloegen. Niemand die met net 1 of met het water in het algemeen m betrekking staat, had zich onbetuigd gelaten. Tot zelfs de drijvende stoom spuit Jan van der Heijden was druk be zig een dikke waterstraal ver over het Y te werpen, een geïmproviseerde fontein. Te 3X stapten H. M., de Prinses en gevolg bij den steiger van den West- Ind. maildienst weder aan wal, en was deze keurig georganiseerde watertocht volbracht, waarvan de eer toekomt aan de Zeilvereeniging, maar in de eerste plaats aan den secretaris van „Het Y" den heer C. Dudok de Wit. Aan ge noemden steiger werd nog het stoom schip Prins Willem II bezocht. Daarna ging het vorstelijk gezelschap per rijtui gen weder stadwaarts. M e j. A a f k e Kujjpers, g e b. 3 Maart 1847 te Franeker, leorares in den zang (o. a. aan de Tooneelschool) is Zondag, toen zij te Oostorbeek, waar zij tijdelijk verblijf houdt, uit de kerk kwam in hechtenis genomen, verdacht van moord door vergiftiging van mej. Wilhel- mma Jacoba Smiasaert, geb. 12 Juli 1856 te Oo8terbeek. De overledene woonde sedert 12 No vember 1882 ten huize van mej. Kuii- pers, in de Tesselschadestraat 1 boven huis, te Amsterdam, waar zij 16 Juli 1890 overleed. Het lijk werd, na de verklaring van overlyden, afgegeven door dr. foreman, op het kerkhof „Zorgvliet/' ter aarde besteld, maar op last der jus titie opgegraven en onderzocht, nadat bloedverwanten van mej. Smissaert ze kere vermoedens hadden geopenbaard, loon bleek van chronische zinkvergifti- ging. De verdachte is nagenoeg univer sale erfgename van h«t niet onaanzien lijk vermogen. De oflicier van justitie, mr. Looyeu, die met den rechter-commissaris mr.' ölceswyk deze zaak langdurig heeft on derzocht, was zelf te Oosterbeek bij do aanhouding tegenwoordig. De verdachte is naar Amsterdam vervoerd en in de celgevangenis aan de Weteringschans opgenomen. Er zijn aangaande deze waarschijnlijke misdaad vele geruchten in omloop. Van het geheim der instructie lekt in Nederland niet veel uit en aan losse geruchten valt niet veel geloof te slaau. Het feit der aanhouding, allicht uit vrees voor ontvluchting, bewijst echter dat de vermoedens tegen mej. Kuypcrs van hoogst ernstigen aard zijn. LLblad Te Zaandyk worden pogin- gen aangewend tot oprichting van een vereeniging, tot instandhouding en uit breiding van de verzameling van zaan- landsche oudheden, indertyd door don heer Honig aan do gemeente aangeboden en voorloopig geplaatst in een paar ver trekken van het gemeentehuis. Omtrent de onlangs ver melde steenkolenlaag, die in Oost-Over- ijsel ontdekt is, kan gemeld worden dat deze laag zich waarschijnlijk over Ahaus on Dasfeld tot in het Osnabrücksche voortzet, terwijl de kolen van goede kwa liteit moeten zijn. Dezer dagen is in de Ensche- déache Katoenspinnerij, directeuren de heeren B. W. en H. Ter Kuile, in werking gesteld een nieuwe stoomma chine van 460 paardenkracht van de firma Schighau uit Elbing; het is een machine van het triple compound systeem en een der eerste, welke in Enschéde en oaistrekea in werking zyn gekomen. Het voordeel is voornamelijk gelegen in het geringe kolenverbruik. De torpedo- booten, in ons land gebouwd, zijn van dezelfde machines voorzien. Het detachement van het le rog. inf., onder den 2en luit. A. O ver- strijd, is uit Appelscha naar Leeuwarden teruggekeerd. Thans zyn alle detache menten die tijdens de werkstakingen in de venen dienst hebben gedaan, in hunne garnizoenen terug. Lettoren en JKunst. De elfde jaarlijkeche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni ging zijn Dinsdag te 's Hagc ,voortgezet. Van de 5 candidaien zyn geslaagd voor piano A (Lager Onderwijs): mej. Baukje Visser, te Workum (Friesl.); mej, Anne W. H. do Wal, te Deventer, en de heer Klaas Veldkamp, te Hoogeveen (Drenthe). Een bizondere onderscheiding is onzen landgenoot, den heer Frans Coe- nen, te beurt gevallen. Hij is uitgenoo- digd om deel uit te maken van de jury, welke voor de eerste maal zal hebben te beslissen over de toe wy zing van het Rubinsteinstipendium voor componisten en pianisten. Bij de viering van zijn öOjarig kun stenaarsjubileum heeft Anton Rubinstein in de russische Ryksbaok een kapitaal gedeponeerd van 25,000 roebels, uit de renten waarvan om de vijf jaar een prijs van vijfduizend frank zal kunnen worden toegekend aan een componist en een prijs van hetzelfde bedrag i een pianist. Het eerste concours zal plaats hebben te St. Petersburg, het tweede te Berlijn, het derde te Weenen, het vierde te Parijs; daarna komt de rnssische hoofdstad weder aan de beurt. De heer Coouen zal zich in den loop der volgende maand naar St. Petersburg begeven, om zich van de hem opgedra gen functiën te kwijten. KOLOMEN. BATAVIA, 17 Juni. In het vervolg politiek verslag nopens de voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Atjeh, opgenomen in de Javascke Courant van 30 Mei, is volgens bericht van den civielen en militairen goeverneur abusievelijk vermeld, dat bij het gevecht op Edi van den 15den dier maand 14 schepelingen gewond werden instede van 11, zoodat bij die gelegen heid in het geheel 18 minderen gewond zijn, waarvan 4 ernstig. Van den civielen en militairen goeverneur van Atjeh en onderhoorig- heden is het volgende telegram ontvan gen „Versterkt met marine-landings divisie elfden opgerukt tegen vijandelijke stellingen heuvels linker Edi-rïvier vijand verdreven, liet achter ongeveer tachtig dooden. Wij gewond luitenant ter zee (C. J.) van der Hegge Spies, luitonant (H. N. A.) Swart, korporaal genietroepen Van den Berg, korporaal Willemsea, fuseliers Van Dam eu Bur gers, hoornblazer Verdooren, matroos De JongeAmboineesche fuseliers Leatomu, Mole, Jacob, Pikal, allen licht, fuseliers Verpoort, Hoorn, Paltzo, Petri, Dowit, Kallenbach, Amboineesche fuse liers Pinontoan, Pondaang, Mas Paitella, Rumondor, Pinonto, allen ernstig, ser geant Von Wassen berg, zwaar.-/ De Penang Gazette bevat een arti kel over den toestand op Edi en den peperhandel aldaar. Daarin wordt be weerd, dat het beletten van uitvoer van peper door ons goevernement den chi neesehen kooplieden te Penang veel schade veroorzaakt, daar een kapitaal van een millioen dollars nu daarin vastzit en aan allerlei kosten en risico's ïb blootgesteld. Het blad beweert verder dat, indien ons bestuur de peper aan houdt om er extra-rechten van te heffen, ten einde daaruit de buitengewone oor logskosten te bestrijden, het wijs zou doen, die rechteu dau maar dadelijk te heffen en de peper vrij te laten, uit vrees ze andera in handen der vijanden mocht valleneindelijk, dat indien de Atjehers de Hollanders eens mochten overwinnen, zij (de Atjehers) de peper in de pakhuizen en schepen zouden ver nielen. Naar aanleiding van dat alles hoopt de redactie, dat de Kamer van Koophandel en desnoods de regeering der Straits voor de belangen der peper handelaars in de bres zal springen. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde verneemt het Bat. Handbl. echter, dat ons goe vernement den uitvoer der peper niet verhindert, maar wel de Radja van Edi, die dit doet, ten einde zijn volk bij «lkaar te houden en verder dat de Atjehers, indien ze al overwonnen, de peper wel niet vernielen zouden, daar dit tegen hun belang zou zijn en zij er ons niet door zouden schaden. De regee ring der Straits Settlements zal zich dus zeker wel wachten voor de belangen harer peporhandelaars op te komen, zoo lang geen betere argumenten daarvoor te berde kunnen gebracht worden. In een later nummer van de Straits- Times leest men Een aantal chineesche handelaars in Penang hebben zich bij brief van 31 Mei jl. tot de Kamer van Koophandel aldaar gewend om zich te beklagen over de handelwijze der Hollanders te Edi, met betrekking tot het aanhouden hun ner peper. Vertrouwende op de belofie der ediscue autoriteiten dat het recht 7 dollars per kojang wezen zou, hebben zij hunne berekening dienovereen komstig makende peper gekocht van de Atjsbers. Daarvan werden ongeveer twintig duizend balen geleverd en in prauwen geladen ter verscheping in stoombooten naar Penang. De peper is nu reeds eene maand lang in de prau wen de Hollanders weigeren die te laten vertrekken. Eerst vroegen zij een extra-recht van 20 dollar per kojang, en toen de handelaars zich genegen ver klaarden dit te betalen, bleven de hol landscho autoriteiten nog steeds weige ren de peper af te gevenhetgeen voor de Chiueezen groot verlies oplevert, ongeacht nog de risico van vernieling door de Atjehers. De pcnangsche Kamer van Koophandel heeft daarop besloten het goevernement te verzoeken onver wijld den penangschen handel te be schermen en besloot nog verder eene memorie bij de regeering in te dienen, betreffende den staat der atjeesche zaken in het algemeen. De legercommandant heeft tot aan moediging van den ijver van inlandsche militairen bepaald, dat bij iedere inland sche compagnie tien infanteristen le klasse mogen worden benoemd. In de eerste plaats komen voor deze onder scheiding in aanmerking inlandsche fuse liers, versierd met de zilveren of bron zen medaille voor Moed en Trouw, of die eervol vermeld zijü, zich uitstekend gedragen en een goed militair voorko men hebben en daarna degenen, die ge oefende schutters zijn, en hun 2e ver band dienen, een goed uiterlijk hebben, en waarvan men zeggen kan, dat zij fiksche soldaten zijn. In enkele gevallen kunnen ook tot infanteristen der le klasse worden aangesteld: fuseliers, die in hun verband -dienen en zich door een uitstekend militair gedrag bizondere be drevenheid in het schieten, als anderszins loffelyk onderscheiden. Vrijdag jl. des voormiddags om streeks 11 uur heeft men te Buitenzorg twee schokken van aardbeving gevoeld, zóó hevig dat een ieder ontstelde en zittende personen bijna van hunnen stoel vielen. Tusschen den eenen en den an deren schok liet zich een dof onder- aardsch gerommel hooren. Ia den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Buitenzorg de brandkast ge stolen van de algemeene secretarie. Er was eene som in van f 125. Men moet in de tegonwoordige slechte tijden al wat doen of beproeven om aan den kost te komen Toen dezer dagen een paar opzieners voor eenige landelijke ondernemingen in Noord-Bor neo, Suriname en Nieuw Guinea werden gevraagd, werden de betrokken kantoren letterlijk overloopen door sollicitanten, waaronder verscheidenen, die betere dage* gekend haddon. Wanneer zelfs gepensi- onneerde kapiteins van het leger hard nekkig mededingen naar een baantje van f 75 's maands, dan zijn verdere com mentaren overbodig. Een paar dagen geledon heeft zelfs een ex-ontranger van 's lands kas die laatstelijk een maan- delijksch inkomen van 400 genoot, zich ergens doen benoemen tot venduschrijver op de daartoe staande bezoldiging van 1/ 75 per maand. met de wapenen zou helpen handhaven In ruil hiervoor zou Bulgarije kosteloos 60,000 man troepen voor Turkije be schikbaar stellen, voor het geval dat Turkije aangevallen werd. De Herald bevestigt het bericht om trent gevochten, door de troepen van San Salvador en Guatemala geleverd. De aanleiding daartee is geweest dat de troepen van Guatemala de grens van San Salvador hadden overschreden. De Gua- temalanen zijn teruggeslagen met 30 doo den en gewonden. Da Salvadoranen heb ben hen daarna niet achtervolgd, omdat het hun alleen te doen was de onschend baarheid van hun eigen gebied te hand haven. Een telegram uit Mexico verzekert dat troepen van Mexico samengetrokken werden op de grenzen van Guatemala, en deze zouden overtrekken als de Gua- temalanen in San Salvador violen. Het telegram voegt er bij, dat Guate mala een beroep zal doen op de Ver. Staten om haar te beschermen tegen de gewapende interventie van Mexico. Maandag hebben er nieuwe arrestatiën teBaenos-Ayres plaats gehad. Er heerscht groote onrust. Ter beurze heerschte eene halve paniek. De koersen der „Cedula's" daalden belangrijk. Het goud-agio is 212 pet. De Avenir de Tonkin meldt, dat de keizer van China voortdurend gekweld wordt door de vrees voor een moordaan slag. De staatskas is ledig, en de regeering is zwaar bekommerd wegens den drei genden toestand in het zuiden des rijks. POIITIBK 0VKKZMH1. Het Frankfurter Journal bevatte dezer dagen het verslag van een onderhoud, dat zijn redacteur Julius Rittershaus ge had heeft met Bismarck, en dit schijnt nog een zonderlingen nasleep te zullen hebben. De berlijnscho Post, wie in dat weergegeven onderhoud geducht de les gelezen werd, beschuldigde den heer Rittershaus van vervalsehing van Bis marck's uitdrukkingen. Rïtershaus, hierop in toorn ontstoken, verklaarde toen dat hy ter verdediging zijner eer, ook als journalist, de Post gerechtelijk zal ver volgen. Nu antwoordde de Postdat haar dit veel genoegen zal deen, en dat zij dadelijk eene tegen-aanklacht zal in stellen wegens de haar aangedane be- leediging in het Frankfurter Journal. De National Zeitung, hierover verschrikt, bezweert thans de beide partijen van haar proces af te zien, daar die proces sen de duitsche journalitiek nog meer zouden benadeelen dan zij reeds bena deeld is. De bladen der andere partijen verheugen zich daarentegen reeds in de mogelijkheid, dat Bismark als getuige in die beleedigingsproce88en voor het ge recht zal moeten verschynen. De fransche vlootvoogd Plauche heeft de krijgshavcn Kiel en de maritieme vestingwerken by Friodrichsort bezocht. Vooraf had hij zich aangemeld bij den duitschen chef van het maritiem station, admiraal Knorr. Plauche was twee dagen lang in Kiel, aldus verzekeren de daar verschijnende bladen. Van Kiel is hij naar Kopenhagen en Gothenburg ver trokken. Volgens gerucht zal keizer Wilhelm den 2n Augustus te Ostende aankomen en deD volgenden dag van daar vertrekken. In het engelsche Lagerhuis verklaarde de heer Fergusson, dat de rapporten van de engelsche consuls gewag maken van eene groote agitatie aan de turksche, Servische en albanische grenzen. Turksche troepen zyn daarheen gezonden. De en- 1 gelsche consul te Scutari heeft order gekregen een onderzoek te dier zake te doen. De bill betreffende de overeenkomst met Duitschland tot afstand van Hel goland, enz. is bij de eerste lezing in het Lagerhuis goedgekeurd. Naar uit Weenen aan de Timés ge meld wordt, heeft Bulgarije aan de Porto een plan voor een bondgenootschap voor gesteld overeenkomstig hetwelk de Sul tan prins Ferdinand zou erkennen, en Bulgariie's onafhankelijkheid des noods GEMELD nikows. Er zijn te Brussel in tegen- woordigheid van den minister van Oorlog en andere autoriteiten proeven genomen met de uitvinding van Giffard, het nieuwe gas-geweer, onlangs reeds be schreven. Zooals men weet, wordt daarin het kruit vervaDgen door vloeibaar kool zuur. Eon droppel in een gesloten kamer achter den kogel gebracht vervluchtigt en 't gas heeft spanning genoeg om den kogel weg te drijven. De proeven voldeden alle bizonder goed, maar de vraag is gerezen, of men hier wel met een wapen te doen heeft in den vollen zin des woords en niet met een salongeweer. De kracht was to gering en verminderde iets bij ieder schot. liet laatste woord is hier intusschen nog niet gesproken. BI ij kens bericht uit Konigs- berg, heeft er een ernstig grens-incident plaats gehad. Een herbergier uit Pruisen werd aoor russische soldaten over de grens gelokt. Nauwelijks had hij echter voet cp russischen bodem gezet, of de helden grepen hem aan en stelden hem in hechtenis. Do herbergier trachtte zich te verdedigen, waarop een der soldaten hem door een geweerschot doodelijk wondde. B1 ij k e n s bericht uit New- lork staat niets de uitvoering langer in den weg van den overbrugging der Hud- aonrivier, die de State# New-York en New-Jersey zal verbinden. De ontzag lijke brug van New-York naar Brooklyn en zelfs de beroemde Firth of'For th-brug zullen door dit werk in de schaduw worden gesteld. Naar het project van den hoofdingenieur Lindenthal zal het tusschen de hoofdpijlers eigenlijk han gende deel van de nieuwe brug 3000 voet lang zijn en 155 voet boven den waterspiegel gelegd worden. De torens aan de beide eindpunten zullen 500 voet hoog, dit is slechts iets lager dan het Washington monument, zijn. Elk van deze torens zal meer materiaal bevatten dan de grootste der egyptische pyramiden. De kabel, waaraan de brug zal hangen, wordt vier voet dik in doorsnede; dat is dan ook wel noodig, met het oog op hetgeen de brug zal moeten dragen. Er komen tien spoorwegen, zes rijwegen, twee groote wandelpaden op de brug, en men berekent, dat tegelijk 40 a 50 spoortreinen, 1000 vrachtwagens, 2000 andere rijtuigen en 10 h 20,000 voet gangers zich op de brug kunnen bewe gen. De kosten van den bouw zijn op 40 millioen dollars begroot. keerd; des te beter. Met de uiterste behoedzaamheid naderde hij het bedtafeltje en maakte zich meester van den sleutel, welken zijn buurman daarop had neergelegd, ging vervolgens naar het valiesje, dat hij opende en toen doorsnuffelde, vond de leeren beurs, waarvan hij zich meester maakte, keek nog eens goed na, of er zich nog meer van zijn gading bevond; vervolgens sloot hij het koffertje weer. Hij wilde den sleutel weer op het bedtafeltje neerleggen en zich uit de voeten maken, toen zich eensklaps de bedgordijnen bewo gen; Iriël wendde het hoofd om, opende ontsteld zijne oogen, toen hij dat licht, dien man in zijn kamer zag, verhief zich toen plot seling in zijn bed, wierp zieh op Sallard en riep met van angst trillende stem „Help! help! een dief!" Sallard greep hem bij de armen en zag hem strak in het gelaat. „Houd u stil, mijnheer Causson," zeide hij. Verbijsterd van schrik bleef Iriël staan en keek toen op zijn beurt zijn tegenstander aan (de doek, die zijn gelaat voor een ge deelte bedekte, was losgeraakt en viel op den grond). „Lentague stotterde hij, zeer ontsteld. Het was werkelijk Lentague. Hij had de handen van Iriël losgelaten en liep kalm en be daard door het vertrek. „Mijn hemel, ja, ik ben het,.... Lentague, evenals gij Causson zijt, da Causson van vroeger, dus mijn vriend CaussonGij zijt echter wel veranderd, gij wordt oud, mijn vriend Hoe toevallig, dat wij elka&r zoo weervinden Het schijnt u evenwel geen ge noegen te doen Dat is verkeerd, want wij zijn toch oude ken nissen ea om nu te worden ontvangen met de kreten „een dief! een dief 1is waarlijk niet vleiend voor mij; gelukkig ben ik ni©t al te fijngevoelig, of lichtgeraakt. Welnu waarom roept gij nu niet meer om hulp?.... Gij weet het? als gij het juist wilt...." Hy schertste nog eenige minuten op dienzelfden ironischen toon. Koelbloedig en gelaten begon Causson zich aan te kleeden, zonder een woord te spreken. Lentague liep nog steeds de kamer op en neer en sloeg hem van terzijde, met spottenden blik gade. „Gij hebt wel gelijk," zeide hij, „met u aan te kleeden, mijn waarde Causson, het is koud en gij zoudt u een ziekte op den hals kunnen halen. Gij moogt wel wat voorzichtig zijn." Vervolgens hernam hij Ik geloof, dat gij mij in hechtenis wilt laten nemen Ach ja niets is gemakkelijker. Gij behoeft slechts te vertellen wat gij van mij weet; dat is al voldoende. Maar er is nog meer waarom zou ik het voor u verborgen houden? Zooals gij mij du hier ziet, ben ik een ontviuehte en vogelvrijverklaarde galeislaaf.... dus het zelfde als gij Wat zal ik u zeggen men kau toch niet volmaakt zijn, ik ben zeer ongelukkig geweest, mijn arme vriend, sinds wij elkaar het laatst hebben gezien. Op zekeren dag, of liever, op zekeren nacht, toen ik in de Champs-Elysées mijn slag meende te slaan, beging ik de dwaasheid mij te laten gevangennemen... Het gevolg wasvijftien jaar dwangarbeid. Ik heb er vijf in Toulon doorgebracht, vervolgens drie te Cayenne, dat zijn moeielijke jaren geweestIk verveelde mij dood. Op zekeren morgen ben ik er evenwel van door gegaan. Ik kwam te Vera-Cruz een prach tige stad maar daar beviel het mij nog niet. Ik heb steeds gaarne den vaderlandschen bodem onder de voeten en ik scheepte mij in naar Frankrijk,... en hier ben ik nu.... zeer verheugd u reeds dadelijk aan te treffen, mijnheer Causson, om u te kunnen be groeten." Causson sloeg geen acht op deze sarkastiselie woorden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2