Bloemenfeest, tevens tentoonstelling van bloemen, planten, groenten, enz. van 24 Aug., belooft veel. Op de 108 ter mededinging gestelde nommers van het programma is op 80 nummers ingeschre van beide stoomschepen voorbijgaan en1 ons bepalen tot de bij monde van den heer rechter Butt gevallen uitspraak. Deze luidde in hoofdzaak als volgt: De beide schepen bevonden zich vóór ven en wel met 205 inzendingen. Voor het critieke oogenblik feitelijk parallel, inzendingen van bouquettten zijn de dus in tegenovergestelde richtingen. Wij meeste toezeggingen gedaan, en deze zullen dan ook in velerlei vorm en pracht eene schoone vormen. Ook voor de andere nummers zullen groote en fraaie inzendingen zijn, ter wijl het geheel door een 20-tal ver schillende collection ter opluistering zal uitgebreid worden. De kap.-intendant Th. Kley, van het O.-I. leger, bekend door de bij herhaling tot de Tweede Kamer gerichte adressen in zake een vermeende achter- uitstelling, is op pensioen gesteld en keert per Burgemeester Ben Tex naar Nederland terug. Van den Hollandschen spoor zal een goedkoope trein 2de en 3de klasse rijden op Woensdag 30 Juli a. s. van Rotterdam, Schiedam, Delft, Sche- veningen, Den Haag en Leiden naar Haarlem, Velzon, Beverwijk (Wijk aan Zee), Alkmaar, Den Helder en terug. Het schroefstoomschip le klasse Koningin Emmaonder bevel van den kapt. ter zee H. Quispel zal onge veer 14 dagen voor St. Petersburg ver toeven. Door de Maatschappij tot Nut van 'c Algemeen zijn thans weder een tweetal werkjes uitgegeven. Het eene is getiteld: «De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, haar werken en haar streven naar de behoeften des tijds," door J. Bruinwold Riedel, het andere: //Het bijgeloof in vroegeren en lateren tijd en de middelen om het te bestrijden", door dr. J. E. Enklaar. De „Vereeniging tot behar tiging der Stoomvaart-Belangen" in Ne derland zal omstreeks medio Augustus haar algemeene vergadering houden Uit de in no. 5 der mededeelingen van die Vereeniging opgenomen stuk ken blijkt o. a., dat de Minister van Waterstaat op een adres van de Vereeniging, houdende verzoek tot het aanbrengen van een aan de behoeften der scheepvaart voldoend mistsignaal aan de Oranjesluizen, heeft te kennen gegeven, dat in het eerstvol gend onderhoudsbestek voor het Noord zeekanaal de levering van een nieuwe mistklok zal worden opgenomen. Door de in Nederland ge vestigde hoofdcommissie der Parijsche tentoonstelling van 1889 zal aan haren voorzitter, den heer mr. W. v. d. Vliet te Amsterdam, heden, met een begelei dend schrijven, als eene herinnering aan zijne voortreffelijke leiding een geschenk worden aangeboden, bestaande uit een groot tegelschilderij in fraaie eikenhouten lijst, waarop eene opdracht is aange bracht. Aan de berlynache Post wordt uit Brussel gemeld, dat de Mo gendheden, die de antislavernij-akte heb ben onderteekend, besloten hebben om, indien Nederland niet spoedig die akte mede onderteekent, haar zonder de toe stemming van ons land van kracht te verklaren en de Congo-tollen ook van Nederlanders te heffen. Indien het blad er niet bijvoegde, dat dit bericht van zeer geloofwaardige zijde kwam, zouden we het voor een tendenz- nieuwtje houden. Thans nemen we het onder alle reserve over. Den llden Augustus a. s. zullen te Zurich gedelegeerden der ver schillende spoorwegmaatschappijen bij eenkomen tot het samenstellen van het tarief voor het internationaal rondreis- verkeer met Italië. In die bijeenkomst zullen ook de nederlaodsche spoorwegen vertegenwoordigd zijn. Voor het Hof der Admirali- teit te Londen werd Woensdag behan deld de zaak der eigenaars van het stoomschip Prins Frederik, tegen die tan het stoomschip Marpessawegens d» aan varing tus8chen die beide in den nacht van 25 Juni jl. Aangezien de bizonder- heden betreffende de toedraekt dezer zeeramp hier bekend kunnen worden ge acht, mogen wij de dienaangaande afge legde getuigenissen der gezagvoerders koesteren geen twijfel, dat de werkelijke oorzaak der ramp te zoeken is in het over stuurboord aanhouden van de Prins Frederikdwars voor den boeg van de aDe getuigen vaa de Marpessa deden duidelijk uitkomen, dat zij den koers van hun schip niet veranderden, terwijl de Prins Frederik den zijnen aan merkelijk moet veranderd hebben. Ook op het puut van te groote snelheid in het mistig weder, blijkt het verwijt, dat den gezagvoerder der Marpessa gemaakt werd, ongegrond. De snelheid schijnt geweest te zijn twee knoopen op de Marpessa twee of drie knoopen op de Pains Fre derik. De Prins Frederik (zoo eindigde de rechter) was een mooi schip, bevaren door eenen kapitein en stuurlieden, die ongetwijfeld voortreffelijke zeelieden zijn, en die in het algemeen haar goed han teerden. Ik zeg dit omdat ik tot mijn leedwezen in dit geval tot de slotsom moet geraken, dat z ij het waren, die de feil begingen. Ik verklaar de Prins Fre derik alléén te laken. N.R.C Men schrijft uit Amsterdam, Ten raadhuize alhier waren Donderdag middag ten 12 ure bijeengekomen de burgemeesters der gemeente Amsterdam, Hoorn, Enkhuizeo, Edam, Monnikendam en Purmerend, en de wethouder van Amsterdam, de heer C. Dyserinck, in hunne kwaliteit van gecommitteerden tot de directie over de wegen en vaarten tussehen de zes noord-hollandsehe steden benevens de ingenieur A. Keurshaer te Hoorn, de algemeene opzichter H. P. van den Aardweg te Purmerend, en de ambtenaar belast met de administratieve werkzaamheden, ten einde aan den heer mr. F. Hooft Graafland hunne geluk- wenschen aan te bieden, ter gelegenheid van diens waarneming gedurende vyf- en-twintig jaren, der functie van secre taris bij het bovenvermeld college. Door de heeren gecommitteerden en den ingenieur werd den heer Hooft Graafland, bij monde van den burge meester van Amsterdam als voorzitter van het college, een blijvend souvenir in zilver, voorzien van de wapens van de zes vorengenoemde steden, aangebo den, terwijl de algemeene opzichter eene door hem vervaardigde teekening, voor stellende eenige der voornaamste gezichts punten in de steden en een overzicht der in de jaren 1865-1890 uitgevoerde werken, aan den geachten jubilaris ter hand stelde. Door den ambtenaar der administratie werd eene cal li grafische oorkonde der benoeming aangeboden. De heer Hooft Graafland betuigde aan het college zijnen hartelijken dank voor de verrassende blijken van belangstel ling, en beval zich bij voortduring aan in de vriendschap der leden, en van de bij genoemd college werkzaam zijnde ambtenaren. Voor de akte van hoofdon derwijzer zijn te Amsterdam op 23 en 24 Juli geëxamineerd 16 candidaten geslaagd 6 nl. de heerenP. Knegt, van RotterdamCh. Stumphuis, van Charlois; J. G. Karmelk, van Zonder dorp C. G. Dekker, van IlpendamC. de Jong, van Santpoort en C. A. Beudeker, van Amsterdam. Aan de artisten van Het Nederlanesch Tooneel is uit het hulp fonds 93 pCt. van de door hen geleden schade bij den sohouwburgbrand te Am sterdam vergoed. Het fonds is daarmede uitgeput. Door de vereeniging //Alge meen Belang" (buurt IJ. IJ.) is aan den amaterdamschen Raad een adres gericht, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat, nu Amsterdam de Vechtwaterlei ding bezit, worde overgegaan tot het oprichten van volksbadhuizen, temeer daar de gemeente reeds door oprichting van twee kostelooze buiten-baden aan de noordzijde der stad bewezen heeft, dat zij het baden als eene noodzakelijke be hoefte beschouwt. In het groote ruiin van het ijzeren schroefstoomschip Oranje-Nassau, van den Kon. West-Indischen maildienst, aan de De Ruyterkade te Amsterdam, ontstond Woensdagmiddag 6 u. 50 min. brand, waarschijnlijk tengevolge van broei ing. De brandweer verleende hare hulp met de //Jan van der Heyden", éene wone brandspuit en eene brandkraan, was binnen een halfuur den brand meester. Alleen waterschade is aange- gericht. Omtrent het vermoedelijke van vergiftiging te Amsterdam deelt de Echo mede: Sedert November 1885 woonde mej. Wilhelmina Jacoba Smissaert ten huize van mejuffrouw Aafko Kuijpers, in de stille en deftige Tesselschadestraat. Juffr. Kuijpers, die leerares is in den zang, aan de Tooneelschool, en ook veel par ticulieren lessen geeft, heeft het fraaie bovenhuis op den hoek van de Stadhou derskade in huur en bewoont dit met eene dienstbode. In de letterkundige wereld is zij geen onbekende. Zij was het o. a. die destijds mevr. FrenkelBouwmeester op taal kundig gebied tot leermeesteres strekte. Gelyk haar voornaam reeds doet ver moeden, is zij van friesche afkomst. Den 3en Maart 1847 werd zij te Franeker geboren en is dus op dit oogenblik ruim 43 jaar oud, of iets meer dan 10 jaar ouder dan mej. Smissaert was, toen deze den 16en Juni overleed. Tu8schen beide dames heerschte eene zeer vriendschappelijke verhouding, ge lijk ook tal van andere dames groote ge negenheid voor mej. Kuijpers gevoelden Zoowel de zuster van de overledene, mej Lucie Smissaert, als de dame, bij wie zij te Oosterbeek logeerde, freule Berkhout legden daarvan, bij verschillende ver- hooren, de meest afdoende getuigenissen af. Mej. Lucie verklaarde zelfs plan te hebben, bij beklaagde te gaan inwonen en deze was het ook, die met Aaf ke Kuijpers de kennisgeving van het over lijden harer zuster in de dagbladen on derteekende. In die advertentie heette het o. a. dat de overledene was ontslapen //na een kortstondig lijden, vol vrede en blijd schap in haren Heiland." Het overlijden vond plaats op den 16en Juni jl. Dr. Foremau had haar gedu rende hare ziekte, die slechts 15 dagen ge duurd had, behandeld, en verklaarde de oorzaak van den dood als te zijn sla; aderbreuk. Zelfs toen eenige bloedver wanten van de overledene, getroffen door het onverwacht en ongewoon snel ver loop van het ziektegeval, bij de justitie aanvroegen om uitstel van de begrafenis, bleef deze geneesheer bij zyne meening volharden, zoodat het verlof tot begraven werd verleend en het l;jk vier dagen na den dood op //Zorgvliet" werd bijgezet. Twee dagen vóór het overlijden van mej. Smissaert heeft dr. Foreman, naar men gelooft te weten, aan mej. Kuijpers voorgesteld een professor te raadplegen. Deze meende dit aanbod echter van de hand te moeten wijzen, en de geneesheer heeft zich bij deze zienswijze neergelegd. Hoe het zij, na het onverwacht over lijden van mej. Smissaert, en vooral toen het bleek, dat het testament der overle dene aan mej. Kuijpers nagenoeg haar zeer aanzienlijk vermogen, toe namen de overige bloedverwanten alle beschikbare middelen ter hand, om de zaak in onderzoek en zoo mogelijk tot klaarheid te brengen. De heer Van Marken, te Hilversum, die met eene zuster der overledene ge huwd is geweest, berichtte telegraphisch den broeder der dames Smissaert, die Denver, in de Vereenigde Staten verblijf hield, van het voorgevallene en verzocht dezen heer onverwijld over te komen. De heer Smissaert voldeed zonder dralen aan het verzoek van zijn zwager spoedde zich, hier gekomen, naar juffr. Kuijpers, om van haar eenige ophelde ring omtrent de duisterheden in deze zaak te ontvangen. Het mocht -hem niet gelukken, ondanks alle in-> het werk ge stelde pogingen, de bewuste dame te ont moeten. Ten einde raad, verzocht hij bij de justitie verlof, het lijk zijner zuster te mogen doen opgraven. Dit verzoek werd toegestaan en den 3an Juli had de opgraving en lijkschouwing plaats. De lijkopening bracht al aanstonds aan het licht, dat mej. Smissaert niet aan slagaderbreuk was gestorven gelijk dr. Foreman, die daarbij tegenwoordig was, moest erkennen. Ook bleek, dat geen der organen bepaalde ziekteverschijnselen ver toonde. Op aanwijzing van den schei kundige, dr. Ankersmit, werden hierop door de geneesheeren Waller en Van Deventer eenige deelen van het lichaam uitgesneden en in verzegelde flesschen verpakt. Uit het scheikundig onderzoek bleek, dat de lever, de nieren en de milt zink bevatten, terwijl ook in eenig half wa8schen vuil goed van de overledene sporen van zink werden aangetroffen. Een en ander doet de geneeskundigen vermoeden, dat in deze aan vergiftiging door loodwit moet worden gedacht, Na reeds eenmaal te Arnhem gehoord te zijn en een andermaal te Amsterdam, werd mej. Aafke Kuijpers Zondag jl op hare kamer te Oosterbeek, waar zij met hare vriendin, freule Berkhout, lo- ;eerde, door twee ryks veld wachters in hechtenis genomen, op last van den of ficier van justitie, en naar de celgevan genis aan den Weteringschans te Am sterdam overgebracht. Volgens de Amst. Ct. strekt zich het onderzoek der justitie in A. K., verdacht van vergiftiging van mej. Smissaert te Amsterdam, uit tot andere sterfgevallen, die in de naaste omgeving van de verdachte zouden heb ben plaats gevonden 't blad vernam dat het aanhangige geval wel eens een uit gebreidheid zou kunnen krijgen, die het beruchte leidsehe proces der gifmengster vrouw v. d. Linden niet alleen evenaart, maar zelfs overtreft. Ook het amsterd, Vliegend Blad sluit zich bij die sensatie wekkende meening aan. Te Amsterdam is heden nacht brand uitgebroken op //Blaeu Erf," achter de Gravenstraat, een der zeven toegangen naar het Hol, waarbij de inrichtingen van de firma A r n d 1 zijn vernield. De fabrieken met stoom vermogen waren gevestigd in twee perceelenin een behoorende aan de firma was beneden een stoommsssenslij perij gevestigd. Het andere behoort aan de heeren Bahlmann Co., was in huur aan de heeren A r n d t het achtergedeelte van het onderstuk is bij de eigenaars in gebruik. Het inwen dige van beide perceelen ligt geheel in puin. De ontploffing, die bij het van den brand werd gehoord, ontstond vermoedelijk door het bersten van een stoomketel, waarin nog water was, dat door de vlammen werd verhit. De brand begon in het perceel 't dichtst bij de Zwartehandssteeg gelegen. Te 6 uur had het personeel, ongeveer 60 personen, de fabriek verlaten alles was in de gewone orde. Langs een thans bijna geheel verkoolde luchtbrug spreidden de vlammen zich uit naar het woon- en winkelhuis der firma Arndt en Zonen in de Gravenstraat, dat ook grootendeels is uitgebrand. Van voren zijn een gedeelte van boven en de winkelverdieping geheel behouden, maar de waterschade is daar natuurlijk zeer groot. Het water valt in den winkel nog neer bij stroomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke onge lukken zijn niet te betreuren. De heer F. G. H. O xé, Gravenstraat 11, zette dien nacht zijn huis liefderijk open voor allen, die wegens de hitte en het gevaar hunnen woningen moesten ontvluchten. 'HM Men meldt uit Zaandijk: Nadat het door de afdeeling Zaandijk van z/Het Witte Kruis" gestichte badhuis voor regenbaden, volgens het systeem van O. Lasser, Zondag geopend heeft men reeds druk gebruik gemaakt van die nuttige inrichting. Voorloopt vindt men er 4 kamertjes voor regen baden. Mocht het echter blijken, dat er behoefte is aan meer kamertjes, dan kan gemakkelijk daarin voorzien worden Ook kunnen er kuip- en stortbaden ge nomen worden. 's Zondag 's ochtends van 7 den kosteloos de regenbaden verschaft aan mannen en 's Vrijdag's middags vau 3 aan vrouwen. Op andere dagen eo uren kan men voor 0.25 een kuipbad, en voor ƒ0.10 een stortbad nemen, ter wijl voor ƒ0.06 oen regenbad met hand doek en zeep wordt verschaft. Het badhuis is in het midden der ge meente tegenover de school voor koste loos onderwijs, zoodat, bij invoering vaa schoolbaden, er gemakkelijk gebruik van kt kan worden. 12 kinderen kun nen dan tegelijk een bad nemen. De heer Koster van Amsterdam heeft het plan van het bad gemaakt en ge zorgd voor de goede inrichting der ver warmingstoestellen, reservoirsbuislei- diugen, enz. Alles ziet er even netjes 5 doelmatig uit. Het Handelsblad verneemt naler dat noch de rechtercommissaris mr. Sleeswijk, noch de officier van justi tie mr. A. Looijen bij de arrestatie van de verdachte A. Kuijpers te Oosterbeek of Arnhem zijn tegenwoordig geweest. Donderdag maakten de jon- lieden, die zich vrijwillig in den wa penhandel oefenen en gedurende 10 dagen in de legerplaats bij Laren kampeeren, een marsch over de heide naar Hilver sum, en van daar terug over 's Grave- land en Bussem. In Hilversum werden zij op gastvrije wijze onthaald door den voorzitter der //Vereeniging tot ontwikkeling van mili- tie-plichtigen", op brood, gebak, vleesch bier en chocolade. Na afloop hiervan bedankte de com mandant der gymnasium weerbaarheid den gullen gastheer voor zijn gastvrij ont haal. Op hetkerhofteVaasenis voor een paar dagen inbraak gepleegd in den graf kelder van baron I Jzendoorn vroeger heer van Cannenburg. De da der zekere H. R., uit Deventer had twee stevige muren doorgebroken om bij de grafkisten te kunnen komen. Twee kisten zijn daarna opengebro ken en de lijken van eenige sieraden beroofd. De dader werd spoedig achterhaald hij wendde eerst krankzinnigheid voor, doch bekende later zijn schuld zich maar «zoo" te nebben gehouden. Te Arnhem is een knaap, op eene buitenpartij zijnde, door een der zich menigvuldig op de heide bevindende slangetjes in do hand gebeten, waar door bloedvergiftiging heeft plaats ge had. Hij is ter verpleging in bet St. Elisabethsgasthuis opgenomen. Te Groningen is Donderdag ochtend omstreeks 8 uur de metselaar K. Garendam van den steiger van een in aanbouw zynd perceel aan den Heere singel gevallen, met het ongelukkig volg, dat hij onmiddellijk dood was. De man laat eene vrouw en drie kinderen achter. De weduwe Kroem te A p- pelsga, die verleden week haar 99sten verjaardag vierde, gaf bij die gelegen heid haren wensch te kennen, om de werkzaamheden bij de nieuwe sluis (stokcrs-vailaat) te zien. In gezelsc van een paar familieleden wandelde zij daarheen een afstand van ongeveer een kwartier en toen daalde het oudje in de sluis af om alles goed op te nemen. De oude sluis, welke thans af gebroken wordt, had zy ook zien bouwen. De politie te Groningeu heeft togen een viertal werkgevers pro ces-verbaal opgemaakt wegena overtre ding van de arbeidswet. VISSCHERIi. Nieuwediep, 24 Juli. Door 13 korders en beugers werden heden 15 tot 60 tongen, 3 tot 10 roggen, 1 tarbot, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd; tong gold 70a 75ct., rog 65 per stuk, de tarbot ƒ10, kleine schol 3 per mandje en schar ƒ6 per mand. BATAVIA, 21 Juni. Aan het door tusschenkomst van den commandant van het leger en chef van het departement van Oorlog ontvangen extrac(journaal van den civielen en roili- van hem, zaten een scheone, jonge vrouw en een bleeke, ziekelijke grijsaard. De trekken van dien man waren hem niet onbekend. Hij sloeg hem wat nauwkeuriger gade. «Maheurtierriep hij eensklaps uit, //hij is het!" Op dat oogenblik was de straat vrij. Het rijtuig vertrok in de richting van de Champs-Elysées. Terzelfder tijd reed een huurrij tuig voorbij; het was leeg, Iriël steeg oogenblikkelijk in en beval den koetsier het rytuig, dat daar wegreed, te achtervolgen. De twee rijtuigen reden achter elkaar door de Champs Elysées, de rue de Rivoli en vervolgens naar de pont d'Austerlitz. Aldaar aangekomen, sloeg het eerste rijtuig links af in de rich ting van het station der lijn Parijs-Lyon. Maheurtier ging op reisWaar zou hij heengaan Iriël vroeg zich op dat oogenblik nog eens af, of die man wel zijn vroegere patroon was en of hij zich niet door een valsche gelijkenis liet misleiden. In de wachtkamer was hij in de gelegenheid hem nogmaals aandachtig gade te slaan; hij had zich niet vergist, hij was het werkelijk. In deze drukte kon hij hem niet aanspreken en hem zeggen, wie hij was. Het eenige wat hem te doen stond, was, hem niet uit het oog te verliezen en oogenblikkelijk iedere gunstige gelegenheid te baat te nemen. Men luidde voor de afgifte der kaartjes. Maheurtier vroeg twee plaatsbiljetten naar Brunoy. Brunoy, slechts eenige kilometers van Parijs verwijderdIriël nam een kaartje voor dezelfde plaats. In de wachtkamer hield hij zich voortdurend van Maheurtier verwijderd, om een ontijdige herkenning te voorkomen; hij wendde zijn gelaat steeds van hem af. Om dezelfde reden steeg hij niet met hem in dezelfde coupó. Men kwam te Brunoy aan. Een rijtuig wachtte Maheurtier; hij en zijn reisgezellin stapten in; zij zouden ongetwijfeld niet lang moeten rijden, waarschijnlijk naar een van de villa's in den om trek; Iriël liet zich het huis van Maheurtier aanwijzen door een der spoorwegbeambten en legde den weg te voet af. Een half uur later stond hij voor een ijzeren hek, dat een park omsloot, riep een tuinman, die hem open deed en verzocht hem een stukje papier, waarop hij haastig met potlood het woord «Causson" had gekrabbeld, naar zijn heer en meester te brengen. Met ongeduld verbeidde hij de terugkomst van den tuinman. «Wees zoo goed mij te volgen," zeide deze, dadat hij was terug- Toen Iriël het huis binnentrad, voelde hij zijn hart hevig klop pen en het zweet stond hem op het voorhoofd. Een bediende ging hem voor de trap op en verzocht hem binnen te treden in een klein salon. Maheurtier was alleen in een kamerjas gehuld en zat dicht bij den haard, waarin een helder vuur brandde. Iriël bleef bij de deur staan, aarzelende en bevende. Maheurtier wendde het hoofd op. «Wel, zijt gij het, arme Caussonzeide hij op vriendelijken toon en stak hem de hand toe. Iriël snelde op hem toe, drukte zijn hand, bedekte die met tra nen en stamelde, met halfverstikte stem, woorden van berouw en «Kom, sta op," zeide Maheurtier, aangedaan. z/Neen, ik zal niet opstaan.... Ik blijf geknield voor u liggen.." u vergiffenis af te smeeken Mijn God, is het mogelijk Al dus ontvangst gij mij, na hetgeen ik gedaan heb Maar herinnert gij het u dan niet meerIk heb misbruik gemaakt van uw vertrouwen.... ik heb u bestolenik ben een oplichter.... Hoe ben ik ooit zoover gekomen En hij ging steeds voort met zijn zelfbeschuldiging. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2