NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8 e Jaargang. Dinsdag '29 Juli 1890. ADTERTJEKTISI: DE KERMIS De Familie Causson. No. 2168. HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏSïmïTSPSUS: Voor Haarlem per 3 maanden/l.SO. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. VelefoonauvLauer Ü2S. van 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 cent» Groote letter» naar ploat»ruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onre agenten en door aile boekhandelaren, en eociantierB, Directeuren-Uitgever* J. C. PEEREBOOM en 3. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Fublicilt Elrangirt G* L' DAIJB3 Co., JOHN E. JONES, Succlariji 31 hie Faalourg Montnartre STADSNIEUW S. Haarlem, 28 Juli 1890. Naar ons uit goede bron wordt mede gedeeld, zal de heer dr. C. G. von Ree ken, wegens zijne benoeming tot Quaestor- Generaal van de Synode, zijn ambt van wethouder dezer gemeente nederleggen. Geslaagd voor de hoofdonderwijzers akte de heer J. H. Scholten, alhier, voor het examen fransch (lager onderw.) mej. B. Buysing Damsté, alhier. In het Weekblad der Veiligheidsten- toonstelling te Amsterdam, lezen wij onder het opschrift Hygiene'' een be langrijke beschouwing over de inzendingen op dit gebied. Vooral wordt daarin met warme waardeering gesproken over de werkzaamheden en de zeer volledige ver zameling van hulpmiddelen bij de koe pokinenting, ingezonden door het Haar- lemsche pare Vaccinogène, directenr dr. Fh. S. Frank en gewezen op de voor name plaats, die de koepokinenting als hygiënische maatregel bekleedt. De heeren Sipkes alhier, fabrikanten van vruchtensappen enz., hebben hun personeel verzekerd tegen ongelukken bij de Eerste Nederlandsche Verzeke ringmaatschappij te 's Hage. LI. Zaterdagavond is een 60jarige werkman op den Kruisweg overreden door een rijtuig bespannen met een paard, en Zondagnamiddag is in den Haarlem merhout bij de muziektent een 4jarige knaap overreden door een rijwiel. Eerst genoemde heeft inwendig kneuzingen be komen en laastgenoemde is aan het hoofd en het linkerbeen belangrijk verwond Hedenmorgen is een los werkman W. van Putten van een muur bij de gas fabriek gevallen en heeft zich den rech terpols en de rechterhand ernstig ge kneusd. Nadat hem door dr. Posthuma de eerste hulp was verleend, is hij naar zijne woning in de Hondesteeg overge bracht. staat voor de deur van ons redaotiebu- reau en tikt bescheiden aan. Binnen Zoo, dame kermis, zyt ge daar weer? Nog wèl sedert verleden jaar? Wat last van zenuwen, och chut, en hoe komt dat? Omdat ge tegenwoordig steeds in spanning verkeert of niet een of andere voordeelige kermis zal worden afgeschaft? Ah ja, dan laat zich die zenuwachtigheid ver klaren. Een oogenblik heb ik nog gedacht dat ge verleden zomer Haarlem het laatst hadt aanschouwd er vroegen zoovelen om u voortaan te weren. Nu, het is niet gebeurd, maar wel is er besloten om uw macht wat te beperken en de koffiehui zen wat vroeger te sluiten. Wat zegt gij: hindert die bepaling u niet veel? Jongen, jongen, dame kermis, pas op. Je weet er alles van er wordt hier een stukje afgeknabbeld en daar een brokje afge broken en ten slotte wordt het over schietende ineens opgehapt. Je vijanden zullen niet rusten en je warmste vrien den zitten niet in den Raad. Watje dan doen moet om niet uit Haarlem te worden weggejaagd? Wel, kijk eens hier, zeg aan je vrienden en aanhangers, dat ze zich kalm en behoorlijk gedragen. Niet van die schandalen in den nacht en geen vechtpartijtjes en dergelijke dingen. Zie je, als ze dat nu niet doen en behoor lijk genieten van wat er te genieten valt, dan zul je nog wel een jaar of wat mogen terugkomen aan het Spaarne. Maar als ze uitspatten en ongeregeld heden veroorzaken en stuitende dingen doen, dan nu, je weet er alles van ,/hier een stukje af, daar een brokje weg.... dan sta ik geen vijf jaar meer vopr je leven in. Maar je komt hier niet alleen om be preekt te worden, hé? Je wilt graag, dat de pers je eens aankondigt bij het publiek. Goed, vertel maar eens wat je dit jaar hebt meegebracht. Carré met zijn tent ja dat wisten we, die staat al zoolang in de Parklaan, dat hij er wortel kon hebben geschotendrie schouwburgen wel, dat is een heele voorraad, en welke gezelschappen spelen er in? Van Lier het Salon des Variétés en het gezelschap van de la Mar Gelukkig voor heD, dat de hollandsche opera dit jaar niet komt. Waarom hebt ge die eigenlijk niet mee gebracht. Weet ge dat niet Nu, eigen lijk wordt de Muze van den zang ook niet het best gediend in een houten tent. Maar 't is toch jammer. En wat is er verder, dame kermis? He Comaéls natuurlijkmet hunne beignets- kramen. Nu kunnen we weer suprafijn hollandsch-fransch praten met holland sche bedienden. Komen Hart en Spriet weer met hunne acrobaten? Mooi zoo, dan zullen we ten minste ook anderen kromme sprongen zien maken. Wat zegt ge: komen ér zes pkie-tenten? Best zoo, dan is er goede gelegenheid om ons conterfeitsel te laten maken, met den glans der kermisvreug de er op. En panorama!*, schiettenten draaimolens te kust en te keur. Ja, dat laat zich hooren. Vooral de laatsten j maken gewoonlijk uitmuntende zaken. Ik heb gehoorddat er een Kleine heer I en een Dikke heer ook te zien zullen wezen. Is dat waar? Ja? Och, wat be klaag ik den Dikken, verbeeld u in een temperatuur als vandaag. En een wassenbeeldenspel, daar is de hitte ook een kwaad ding voor. Koek-, suiker- en qalanteriekramen ont breken natuurlijk niet, hé? evenmin als een cafe-chantant en de tent van Koppen Nu, dame kermis, je neemt me niet kwalijk, maar ik heb niet veel tijd meer. Heb je nog meer te vertellen Hof er- kramen, velocipède-tenten en nog een massa kleinere tenten Mooi; ze zijn ook geno teerd Dank je voor je bezoek, maar denk om mijn waarschuwing, hoor kalmpjes aan, dan kun je er nog lang, van. Maar als je volgelingen uit den band springen, nu enfin, ik zal niet weer beginnen, je weet het nu wel. Te Halfweg ontstond Zondagmorgen te ruim 5 uur een hevige brand in de laDdbouwerswoning van C. E. Hoogland, behalve door hemzelf, door nog twee ge zinnen bewoond. De inboedels werden grootendeels ge red; de stallingen brandden geheel uit, terwijl het daaraan gebouwde woonhuis door het krachtig optreden der brandweer behouden bleef. De gemeentespuit gaf reeds te 5^ uur water; om 9 uur kwam ook de particulier Rijnlandsche spuit op hot terrein. De eigenaars, zoomede een der mede bewoners zijn verzekerd. Oorzaak is hooibroeiing. De luchtreiziger L. Antenne Jr., Za terdagnamiddag te Leiden opgestegen, daalde te uur op het weiland van J. Verbeek onder Sloten neer. Die afstand van circa 33 kilometer was door hem binnen een uur afgelegd. Bij voornoem den landbouwer vond de luchtreiziger een vriendelijk onthaal. Lettoren en Kunst. 'De elfde jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- gi'ng zijn Vrijdag te 's Hage voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd: voor piano A (Lager Onderwijs): mej. Marianne Keller, te Utrecht, en de hee ren Ulfert Schults, te Amsterdam, en Matthijs Lürsen, te Wormerveer. Bij den heer G. G. Vonk, te Alk maar, zal binnen kort verschijnen //Ein delijk vacantia" of zes dagen uit net leven eener schooljuffrouw, door John Habber- ton, schijver van Helen's kleintjes, enz., uit het engelsch door Albertine. De elfde jaarlijksche examens der Nederl. Toonkunstenaars-vereeniging zijn Zaterdag te 's-Hage voortgezet en geëin digd. Na de vorige opgaven zijn nog Voor onderwijs in den solozangmej. H. D. J. Boersema, te Utrecht. Voor onderwijs in het koorgezangmej. H. D. J. Boersema, te Utrecht. Voor on derwijs in het koorgezangde heer A. Limbach, te Aalten. In het geheel hadden zich aangemeld 49 voor piano (1. o.), 2 voor piano (m. o.), 2 voor viool (1. o.), 2 voor koor gezang (onderwijskunst) en een voor solozang (onderwijskunst), te zamen 56 candidaten waarvan geslaagd 24 voor piano (1. o.), 2 voor piano (m. o.), 1 voor viool (1. o.), één voor koorgezang (onder wijskunst) en een voor solozang (onder wijskunst), terwijl een candidaat heeft afgeschreven wegens ongesteldheid. De commissie van examinatoren bestond uit de heeren W. F. G. Nicolai, directeur der kon. muziekschool te 's Hage en voorzitter der Ned. Toonk. Vereenig. G. A. Heinze, muziekdirecteur te Mui- derbergW. Stumpfi, muziekdirecteur te AmsterdamH. A. Meyroos, muziek directeur te Arnhem en 2e leeraar N. T. Vereen.; Leonard J. van Loenen, pianist te AmsterdamCarl Krill pianist en componist te UtrechtM. W. Petri, leeraar voor de pianoklasse aan de muziekschool der Maatsch. tot bev. der toonk. te UtrechtLeon. C. Bou- man, muziekdirecteur te 's-BoschJ. G. Mulder, leeraar voor de hoogste viool klasse aan de kon. muziekschool te 's-HageArn. Spoel, leeraar aan de solo-zangklasse als vorenG. F. Wagner, leeraar van de pianoklasse als voren A. J. Ackermann, leeraar voor piano, orgel en theorie als voren, en le secre taris der Ned. Toonk.-vereeniging. Inhoud Nederl. Illustratie (Geïll. Nieuwe v. d. Dag) No. 31J. P. Have- laar, minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, (met portret). De schiet wedstrijd te Berlyn, (met drie illustraties.) Een oudejaarsavond, novelle door P. W. Stoffels, (met illustratie.) Weke- lijksch kijkje. Het onderzoek in zake den moord op Gouffé, (met illustratie.) Kunst en letteren. De ondergang der blondinen. Het huwelijk van Henry Stanley met Dorothy Tennant, (met twee portretten en twee illustraties.) Voor dames. Uit het leven te Pa rijs, keuken-mysteries. Het feest van 14 Juli, (met illustratie). Humor en satyre, (met drie illustraties). Schaak rubriek. Inhoud Sempervirens No. 30: Onze Rotstuin, 1. Nieuwe Sonerila's, met een afbeelding. Abutilon's. Nieuwe Crassula-jasminea m coccinea variëteiten. -— De Mitraria coccinea. De eerste Cattleya. Tweebloemige bloeiwijze van Cypripediums. Nieuwe Zaadplant. Celosia. Rosa multiflora. Nieuw Bolgewas. Ingezonden. Vergadering der vaste Commissiën op Donderdag 17 Juli. Onderlinge Ten toonstelling der Pomologische Vereeni- ging gehouden op Maandag 14 Juli 1890. Weeknieuws. Verschillende mede- deelingen. BiNNüjV LAN». Z. M. de Koning heeft de wet tot goedkeuring der spoorwegovereenkom sten bekrachtigd. Uit Apeldoorn geschreven: Ten paleizo Het Loo is aangekomen een engelsch rijpaard, ter grootte van een dubbelen hit, zynde een grauw-getinte schimmel. Dit prachtig gebouwde paard is door H. M. de Koningin uit Enge land aangekocht en bestemd tot verjaar- dags-cadeau voor de Prinses. De Staatse t. (no. 173) bevat de statuten der Afdeeling Rijp van de Noordhollandsche vereeniging //Het Witte Kruis," te De Ryp. Volgens het Haagse he Dag blad is het arbiterschap in zake de suri- naamsche grenskwestie krachtens de ge wijzigde voordracht nog niet aan den rnssischen keizer aangeboden, en zal dit, zoodra de wet door Z. M. den Koning zal zijn bekrachtigd, en na de uitwisse der declaratie, door de beide Mogendhe den bij gemeenschappelijke nota ge schieden. Het hoofdbestuur der Ver- eeniging tot bescherming van dieren heeft zich tot den minister van Justitie ge wend, met verzoek het in eene noord hollandsche gemeente aangekondigde zoo- ;enaamd katknuppelen te willen tegen gaan. Naar wij uit goede bron vernemeD, zal waarschijnlijk tegen het einde der maand November a.s. een ver gelijkend onderzoek plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuig schrift van voldoend afgelgd examen voor opzichter van 's rijks waterstaat. (Ned. Ing Ken en ander over de spoor- wegregéling. Het voornemen bestaat de spoorwegovereenkomsten, zoo moge lijk, op 15 October a. s. in werking te doen treden. Met het oog op die uit voering, zullen de af deelingen „contróle" op de ontvangsten der beide groote Spoorweg-Maatschappijen in ons land en de af deelingen Wagen-contróle, meer bizonder de verdeeling en het gebruik van het rollend materieel omvattende, eveneens voor beide Maatschappijen ge combineerd, to Utrecht worden gevestigd. Aan het personeel van de spoorweg- lijnen EistDordrecht en Leeuwarden Stavoren zal, met het oog op de over neming in exploitatie van die lijnen door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, Ü'EUILLE T O iN. Naar het fransch, van Adolphe Belot en Jules Dautin. 53 TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK IV. Maheurtier. Hij vertelde verder, dat al die ellende niets zou zijn geweest zonder die vreeselijke ongerustheid, waarin hij steeds had verkeerd, betreffende het lot van zijn vrouw en kind; nooit had hij iets van hen gehoord. En nu, ondanks zijn ijverige nasporingen, was hij nog niets gevorderd, hy had nog geen enkel spoor gevonden. Maheurtier kon hem ook geen enkele aanwijzing doen, maar hij meende, dat men niet beter zou kunnen doen, dan de politie in den arm te nemen; Iriël smeekte hem, dat niet te doen. //Wees niet bevreesd," zeide Maheurtier, „ik zal het zoo inrich ten, dat men geen argwaan zal opvatten." //O, neen, doe het niet...." /,Maar wat wilt gij dan doen //Alleen mijne nasporingen voortzetten; ik heb u ookgevonden dus dat is een goed voorteeken. Als gij van uw kant iets van hen hoort, wees dan zoo goed het mij te laten weten. Ik zal u schrij ven waar mijne schuilplaats is." „Uw schuilplaats? Ik hoop toch niet, dat gij mij wilt verlaten." z/Wat zegt gij?" z/Ik bedoel, dat gij bij mij moet blijven.... als gij dat ten minste wilt." z/Maar dat is niet mogelijk," riep Iriël uit. „Hoegij zoudt er in toestemmen Ik zou hier blijven, ieder oogenblik in uwe na bijheid zyn en gij zoudt u niet met afschuw van mij afwenden. Zijt gij het dan vergeten ,/Ik vergeet niets. Luister: ik ben dikwijls uitgeput en pijnlijk, ik kan niet meer werken. Ik heb iemand noodig, op wien ik ver trouwen kan." wOp wien gij vertrouwen kuntherhaalde Iriël, als in een droom. En hij keek Maheurtier aan en vroeg zich af, of dit geen bijtende scherts was. y Ja, dien ik vertrouwen kan," herhaalde deze, op ernstigen toon, /,en die man kunt gij zijn, zoo gij dat tenminste wilt." „Neen, dat wil ik nietnooitriep Iriël uit; „dat is on mogelijk Zijt gij dan niet bang, dat ik u weer zal bestelen Kent gij mij dan niet „Jnist, omdat ik u ken, doe ik u dit voorstel. Om weer mis bruik van mijn vertrouwen te willen maken, zoudt gij een schurk moeten zijn en dat zijt gij niet. Welnu," voegde Maheurtier er glimlachend bij, „waar zou ik den man kunnen vinden, die mijne belangen beter zou kunnen behartigen „O, voor u zou ik mijn leven willen geven i" riep Iriël uit, „en dat zou nog niet genoeg zijn als zoenoffer voor mijn misdaad „Dat is dus afgesproken; gij zult hier veiliger zijn dan elders; het is niet waarschijnlijk, dat de politie u bij my zal komen zoeken." „O, goede hemel, neen Ik kan het mij nog niet verbeelden Ik, die u verraden, bestolen heb.... gij biedt mij nu een schuilplaats aan Zooeven dacht ik, dat het een bespotting was.... Neen, gy spreekt in ernst... Wat moet ik dan doen En langzamerhand al meer en meer in geestdrift gerakende, vroeg Iriël op welke wijze hij zijn verknochtheid zou kunnen too- nen en hoe hij zich voor hem zou kunnen opofferen. Hij was niet meer dezelfde man van zooeven; hy was wel twintig jaar jonger geworden, doosdat Maheurtier hem de hand had gereikt en hem vergiffenis had geschonken. Hij was in zijn eigen achting gestegen; hy was van een smet gezuiverd. Zijn ziel, zoo langen tijd door schaamte en aDgst in boeien gekluisterd, was weer van allen dwang bevrijd; een nieuwe toekomst opende zich voor hem; hij zou zijn vrouw en kind weer zien, hun ook moest hij vergiffenis vragen, maar zouden zij hem die wel geven. Deze twijfel, die eensklaps zijn hart binnendrong, ontDam hem weer allen moed en hij liet het hoofd op de borst zinken. Maheurtier deed al zijn best om hem te vertroosten en te be moedigen en vertelde hem het verhoor van Clémence, waarbij hij eertijds tegenwoordig was geweest. „Ongetwijfeld zal zij u wel vergiffenis hebben geschonken," zeide hij. „En al heeft zy door u veel moeten lyden, dan sta ik

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1