de vraag worden gedaan of men bereid is in haar dienst over te gaan. Zij, die dit wenschen en tijdens dien overgang lid zijn van het pensioenfonds der Ex- ploitatiemaatschappij, zullen ook nadien overgang en zoolang zij in dienst der H. S.-M. zijn, deelgenoot in genoemd fonds blijven. Het bericht, dat onlangs de ronde deed, nl. dat de ambtenaren van de Maatsch. tot Expl. van Staats spoorwegen aan hunne collega's van den Ned. Rynspoorweg een feest zouden aanbieden, wordt tegengesproken. Met 1 S e p t e m b e r a. s. treedt bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen in werking een nieuw reglement betreffende de organisatie der Maatschappij. Als chef van dienst der exploitatie treedt op de heer E. I. B. H. M. Engering; als chef van dienst van weg en werken, met don personee- leu titel van hoofdingenieur, de heer J. Kalff: als chef van dienst van tractie en materieel, met den personeelen titel van hoofdingenieur-werktuigkundige, de heer J. W. Stous Sloot. De heer jhr. mr. J. C. M. van Riemsdyk zal optreden als rechtsgeleerd adviseur. Te Soerabaia (Java) had onlangs een brutale aanranding plaats op het parket van den Raad van Justitie. Het echtpaar A. compareerde daar in zake echtscheiding, waartoe de eisch door mevr. A. geboren v. M. was ingesteld, op grond onder andere van mishandelin; door den man. Na de comparitie ging genoemde A. de zaal uit, doch bleef in de deur staan en toen kort daarop zijn vrouw, die zich even met den griffier onderhouden had, de deur uitkwam, bracht hij haar met een stok met looden knop een zóó he vigen slag dicht bij het oog toe, dat de knop van den stok vloog en later onder een kast werd teruggevonden Het gelaat der vrouw was haast on kenbaar en de uitwerking van don slag van dien aard, dat zy terstond bezwijmde. Spoedig had men den dirig. officier van gezondheid ontboden, die in de rechts zaal het eerste verband legde. De woesteling werd onmiddellijk door den broeder der deerlijk verwonde vrouw bij de keel gevat en bevond zich een oogenblik later in handen van een ste- vigen deurwaarder. Met een dogcar werd hij daarop naar de binnenboeien ver voerd. De slag was blijkbaar op het hoofd gemunt geweestde wond bloedde overvloedig, doch werd door de genees- heeren dichtgenaaid. De patiente maakt het naar omstandigheden redelijk. De opschudding in de rechtszaal was grootvan den Boom en elders kwam het publiek toeloopen. De toestand van mevr. A. is nog meldt men later bedenkelijk. Zij is althans nog niet vervoerbaar en steeds ten huize van haar bloedverwant D. De slagen, die haar op den rug werden toe gebracht na dien op het hoofd, hebben, sedert bleek, ernstige Het gebeurt niet bij elke raadszitting, dat de leden van den Raad zelve als getuigen zouden kunnen fungeeren. In het Kill, van Antwerpen leest men het volgende Onze hollandsche broeders. Onder dezen titel deelt de Gazette van Brussel mee, dat een der meest bekende Brus selaars, dus een Belg, in een hollandsch stadje kwam en er geen eten kon be komen.... omdat hij Belg was. De hotel houder wilde niet opscheppen voor Belgen Het blad waarborgt de echtheid van het verhaal en is met recht veront waardigd. Wij zullen eene andere historie ver tellen. Zij gebeurde ook in een hollandsch stadje en insgelijks in een hotel. Daar kwam een gezelschap van honderddertig Walen (dus ook Belgen) eten, tegeneen op voorhand overeengekomen prijs. Toen het eten op was, trokken de Walen er van door, zonder een cent te betalen, en de hotelhouder zal verplicht zijn, de zaak in handen van het gerecht te geven. Zie, deze historie is ook waar Nu zal de hotelhouder, waarvan de Gazette spreekt, misschien de zaak ge kend hebben, waarvan wij spreken, en de man zal den Brusselaar voor een Waal aangezien hebben. In dat geval is zijne weigering nog al begrypelijk. Dr. F. C. Molengraaf, docent in de geologie aan de universiteit te Amsterdam, vertrok Donderdag naar Zuid-Afrika per stoomboot Mexican teneinde eene wetenschappelijke studie te maken van sommige gedeelten van den bodem van Transvaal. Inbrekers zijn aan den ar beid geweest in het tijdelijk onbewoonde perceel Prinsengracht 989 te Amsterdam, blijkbaar dezelfden, die onlaags zoo heb ben hui3 gehouden in het huis Stad houderskade 120. Daar vonden ze weinig van hunne gading, en hier, naar het schynt, evenmin, want alle voorwerpen van waarde waren geborgen buitenshuis voor de familie op reis ging. De dieven hebben het geheele huis doorsnuffeld, van den kelder tot de mei denkamer. Geen kast bleef ongeopend, papieren, briovea, snuisterijen benoodigd- heden liggen in de gangen en de kamers gespreid. Het is mogelijk dat zij in thans geheel ledige kistjes in de linnen kast op de slaapkamer eeuig geld en voorwerpen van waarde hebben buit ge maakt de dienstboden, in alleryl ge waarschuwd, weten niet met juistheid of hetgeen mevrouw gewoonlijk daar be waarde, er uit is genomen. Op eene der bovenkamers zyn een eindje kaars en een afgebrande lucifer gevonden. Ook schijnen de dieven nog by het aanbreken van den dag aan het snuffelen te zyn geweest, want de lade uit eene kast staat vlak bij een raam, blykbaar om bij het aanbrekende daglicht te worden on derzocht. Na den waarschijnlijk geheel nutte- loozen arbeid hebben de dieven een paar ffesschen wyn uit den wijnkelder opge dronken; twee gebruikte, ledige glazen vond men in de keuken. Het schijnt dat de boosdoeners in hunnen arbeid door een of ander gerucht zijn gestoord. Het bovenstuk met klep van eene schrijftafel was door hen van het onderstuk afge nomen, en er is, blijkende uit de kerven en schrammen, met een beitel gepoogd de klep met geweld open te breken. Dit is niet^ gelukt. Het bovenstuk ligt midden in de kamer. Met wat meer inspanning zou de klep stellig zijn be zweken. Ds. Voorhoeve, bewoner van dit huis, is per telegraaf door een zijner vrienden verwittigd van het voorgevallene. Naar men uit Amsterdam ver neemt, geschiedde de arrestatie van Aafke Kuijpers op grond van onvoldoende ant woorden op haar gestelde vragen naar de herkomst van gevonden kleedingstuk- ken van de overledene, doortrokken met zinkzuur. Zij moet zich daarbij eensdeels versproken, anderdeels een geheel onaan nemelijk antwoord gegeven hebben. Rechtskundige bijstand, haar van meer dan óéne bevriende zijde aangeboden, werd tot heden pertinent geweigerd. Van andere zijde vernemen wij, dat het bericht door een der bladen verspreid, als zoude in verband met den vermoe delijk gepleegden moord op mej. Smis- saert ook nog omtrent andere sterfge vallen in de omgeving der verdachte tegen deze ernstige argwaan zyn gerezen, uit de lucht gegrepen is. (A. E. Aan de Avondpost wordt uit Amster dam gemeldDe politie is Zaterdag tot de ontdekking gekomen, dat in een ma gazijn van verfwaren, in de Lange Leid- schedwars8traat aldaar, ongeveer drie maanden geleden door eene dame zink^ wit is gekocht. De eigenaar van het ma- worden aan het hoofd ran de school voor handenarbeid, waar totnogtoe de heer Stam uit Amsterdam les gaf. Door den Raad der gemeen te Tessel is besloten in het dorp Den Burg Nortonpompen te laten slaan, ten einde dat dorp onder alle omstandig heden van voldoende bluschwater te voorzien, in geval van brand. Thans heerscht er, vooral in droge zomers, dikwijls gebrek aan water. Donderdagavond zou van Leiden eene pleizierboot aan de haven afvaren, den terugweg aannemende met een groot gezelschap dat daar voor zijn pleizier was uitgeweest. Bij de insche ping toonde» zich een 30tal passagiers onwillig om aan boord te gaan indien de kapitein weigerde een der passagiers van boord te laten zetten. En de kapitein was toeh werkelijk genoodzaakt aan dien wenssh te voldoen, zou de boot kunnen vertrekken. De snoodaard werd dus aan wal gezet. En wat had hij nu wel mis dreven? De man had de vrouw vaneen stal? kwam toeh te duur uit. En ziet, de waarheidvoorspellende, schoone afstammelinge der Kelten, vond hy op een achtermiddag bezig door een opening in haar tent met een puntig voorwerp de baksels naar zich toe te halen, om ze dan te verorberen. Nu zit de schoone in een donker ka mertje en denkt nu, hoe de vrouw niet altijd verlokt, maar ook zelf wel eens verlokt wordt! der medereizigers een zoen gegeven, Is om van te rillen. Maar hij heeft er dan ook. zooals we zagen, zijn loon voor thuis gekregen. (L. C.) Te De Lier heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan. Zater dag van de vorige week werd er een vrouw door aangetast die tot heden noj niet ontwaakt is. Het gedrag van haar man, die gedurende dit ongeval steeds in staat van dronkenschap verkeert, wekt algemeen verontwaardiging. Een combi e u van zuinigheid. Te Rotterdam kwam de vorige week een staljongen in een sigarenwinkel, waar hij zijn hoofdhaar boven de gasvlam hield, totdat het bijna geheel was afge brand, en het daarna doofde, door zijn pet op het hoofd te drukken. Hij ver klaarde ronduit, dat hij dit deed, om do kosten van haarknippen uit te sparen z/hij kon die vijf centen wel beter ge bruiken". 't Is, volgens Bé Maasb werkelijk gebeurd. Naar wij vernemen, is de richting van een nieuwe locaalspoorweg GoudaSchoonhoven in kaart gebracht en zullen weldra de noodige opmetingen daarvoor aanvangen. {Fad) In de b u u r t sc h a p A n k el a a r te Apeldoorn waren Donderdag eenige personen aan het hooion. Een klein kind van een dier personen was daarbij aan het spelen en dwaalde langzamerhand af. Plotseling hoorde men het kind ang stig schreeuwen, en er heen gevlogen, zag men een bunsing aan het neusje knabbelen, een tweede plukte aan de kleertjes, en een derde was in de on middellijke nabijheid. Dat het kiud spoe dig ontzet was, spreekt vanzelf, maar het gelukte niet een der dieren te van gen. Men meldt uit Utrecht: Sinds eenigen tijd worden onderhan delingen gevoerd tusschen de firma A. F. Smulders alhier en de Koninklijke fabriek van Van der Made te Amster dam wegens aankoop dezer fabriek. Naar men zegt, hebben deze onderhan delingen veel kans van slagen, en zal dus de firma Smulders onze stad vermoede lijk binnen betrekkelijk korten tijd ver laten. Blauw waren haar oogen dat was schoon blond was heur haar dat was ook schoon maar snoep lustig was haar aard dat was niet schoon. Op de kermis te Utrecht stond een wafelkraam, wier achterzijdi aan de tent van de waarheidsprekende z/La belle Normande." De eigenaar van garijn met de verdachte Aai ke Kuijpers de wafelkraaln had het >8 avoads druk geconfronteerd, heeft verklaard, dat hij haar duidelijk herkende als de koopster van het zinkwit. Uit Zaandijk wordt gemeld: Een der onderwijzers alhier, door eenige belangstellenden in het onderwijs in handenarbeid daartoe in de gelegenheid gesteld, vertrekt deze week naar Naas, om aan het seminarium voor „slöjd" van dr. Salomon8en een cursus bij t© wonen. Na zijne terugkomst zal hy hier geplaatst en maakte daarom 's middags reeds wa fels klaar, welke geurige baksels hij dan in stapeltjes achter in zijn tijdelijk do micilie bewaarde. Steeds bemerkte hij 'g avonds, dat de ruitvormige koeken aanmerkelijk in aantal afnamen. Hij besloot toch eens goed op te letten wie zich vergreep aan zyn wettig eigendom, want het vergrijp, dat wel is waar zijn eigenliefde streelde verlokte zyn bakse zelfs niet tot dief- Te Venendaal wisten twee als heeren gekleede personen een bekend winkelier voor ƒ100 ^Haarlemmerolie met 16 pet. korting voor contante beta ling te verkoopentoen de lui vertrok ken waren, bemerkte de winkelier met oplichters te doen hebben gehad, daar slechts 10 pakjes Haarlemmerolie bevat ten, en de overige een voor hem waar deloos vocht. De bedrogen winnelier volgde de oplichters, vond ze te Eede maar er was geen geld terug te krijgen, en terwijl zij voorgaven naar Wagenin- gen te gaan, stapten beiden in den snel trein naar Arnhem. De winkelier ging alweer met hen, vertrouwende dat de po litiebeambten te Arnhem hen op zijn aan wijzing wel voor den commissaris zouden brengen, maar j die beambten oordeelden zich daartoe niet bevoegd, en alvorens zelf aan het commissariaat te kunnen komen waren de oplichters gevlogi Misschien is het niet kwaad, dat wij hier het een en ander omtrent hun sig nalement laten volgeneen hunner was donkerblond, voorzien van baard en vrij gezet, in het zwart gestoken en droeg een hoogen hoed; de tweede rijzig, eveneens blond, in grijs phantasie en strooien hoed. Gouden horlogekettin gen, parapluies en rottingen ontbraken niet, terwijl beiden tasschen van gewast zeildoek droegen. Die in het grijs wordt voorgesteld als een neef van wijlen de wed. Koning, te Haarlem, opvolger Tilly, den man wiens naam onafscheidelijk aan de Haarlemmerolie verbonden is. De politie stelt thans een onderzoek in. {U. B.) Donderdagochtend te ruim negen uren vingen aan de benedenzijde der geslagen pontonbrug nabij het fort z/De Pol" te Zutphen de zwemoefeningen der eavalerie-paarden aan. Eenige dezer dieren werden, aan een lijn achter een roeiboot vastgehouden, een eind 8troom-af getrokkenten slotte zwom een zevental paardenevenzoo achter een boot aan een lijn gehouden, over de rivier. Door eenige pontonniers werd met krachtigen riemslag veel heen en weer jeroeid. Door de generaals en eenige hoofdofficieren werd druk gebruik gemaakt van de pontonbrug. Ziedaar zegt de Zutph. Ct. het militaire schouwspel, dat de IJsel beneden het fort //De Pol" opleverde en waar voor een vrij groot aantal Zutphenaren zich een wandeling door het zeer onstui mig weder naar het tooneel der oefenin gen had getroost. Onze eindindruk was, dat de ponton niers in ons land kranig weten te wer ken, maar dat we verkeerd zouden doen roote verwachtingen te koesteren van een manoeuvre met eavalerie-paarden, die den IJsel of een soortgelijke rivier moe ten overzwemmen. Omtrent het springen van het kanon te Breedevoort worden nog de volgende bizonderheden medegedeeld: Het geschiedde meermalen, dat het oude stuk geschut bij feestelijke gelegen heden dienst deed. Ditmaal waren twee ontladingen aangekondigd, de eene te half 6, de andere te nalf 7 uren. Om de fees lelijkheid van dit laatste schot nog te verhoogen, was de lading versterkt ge worden men zegt tot 5 pond kruit en van eene buitengewoon st'èvige prop voorzien, bestaande uit natte graszoden Het is aan deze laatste bizonderlieid, dat het springen van het stuk wordt geweten. Die zich met de bediening belast had, was nog wel een gepasporteerd indisch militair. De bisschop, ten wiens eere het vuren plaats had, was op dat oogenblik reeds weder uit Breedevoort vertrokken. Wat het geval nog droeviger maakt, is dat het knaapje, wien hot hoofd werd het eenig overgebleven kind was zijner ouders, die achtereenvolgens ook hunne overige kinderen door den dood hadden moeten missen. Aan het andere knaapje was een splinter in een der slapen gedrongen. De ongelukkige oud-soldaat viel bewusteloos neder en zal wellicht voortaan het gezicht moeten derveD. Behalve hij werden nog verschil lende personen minder ernstig gekwetst. De T ij d bericht, dat Woens dag-nacht in Geleen (Limburg) weder een moord heeft plaats gehad. Do moor denaar was een jongeling van omstreeks 17 jaren. Verdere bizonderheden ontbre ken nog, Op een zandbank van het Eierland zagen visschers van de Cocks- dorp dezer dagen vier jonge robben lig gen slapen. Zij togen or heen en wisten er drie van dood te slaan. De jonge zeehonden leverden te zamen 30 liters traan op. De wachtmeester der maré chaussee te Helmond heeft eene goede vangst gedaan. Eenige dagen geleden waren aldaar een paar heeren" versche nen, die bij verschillende eenvoudige bur gers gedrukte premieloten der stad Ant werpen tegen betaling van f 30 per stuk hadden weten van de hand te doen. Ge lukkig kwam dit tijdig ter kennis van een inwoner van Helmond, die als des kundige oogenblikkelijk bemerkte, dat de verkochte effecten geheel waardelooze papiertjes waren. Bij oen winkelier, koo- per van een tweetal loten, hadden de bedriegers eene kachel in betaling geno men, welke naar een opgegeven adres te 's Bosch moest worden opgezonden. Deze winkelier liet zich, nadat hij te weten was gekomen hoe hij bedrogen was, als nog overhalen de kachel te verzenden. De bedriegers liepen daardoor in de vaL Te 's Bosch toch werden zij bij het in ontvangst nemen der kachel door den wachtmeester in bewaring genomen en naar Helmond gevoerd. Het nog loopende onderzoek heeft reeds aangetoond, dat een zeer groot getal koopers zich heeft laten beetnemen. De gearresteerde per sonen zijn zekere Van Buren van Rot terdam, en zekere Van der Linden van 's Bosch. Van den eerste is bekend, dat hij bij de politie reeds lang zeer ongun stig stond aangeschreven. Twee matrozen uit Delfzijl* jl. Zaterdag gedeserteerd, werden dien- zelfden dag nog door de politie nagezet, die hen onder Tuikwerd op het spoor kwam, waar de vluchtelingen zich in een tuin verscholen hadden. Deze werd dadelijk omsingeld. Een der matrozen, zekere v. d. Mark, wist te ontvluchten en sprong, om aan de handen der politie te ontkomen, in het Damsterdiep. De politieagenten riepen hem toe: „Zwem terug kerel, gij verdrinkt als een steen Hij echter luisterde niet en wilde al zwemmende den Rijksweg bereiken. Maar de pogingen leden schipbreuk. Toen hij ongeveer in 't midden van het Damsterdiep was, zonk hij in de diepte weg, na vooraf toch nog aan de politie om hulp geroepen te hebben. Een der veldwachters stelde nog alle moeite in het werk om den ongelukkige te redden en nadat hij hem op het droge gebracht had, poogde men de levensgeesten weder op te wekken, doch' alles was te ver geefs. Zijn lijk werd naar de algemeene begraafplaats vervoerd en gekist, om na autorisatie van den Off. v. justitie ter aarde te worden besteld. De tweede gedeserteerde heeft zich na het gebeurde dadelijk weder naar Delfzijl begeven en het werk hervat aan boord van het schip waarop hij aangemonsterd was. POLITIEK 0VERZICUT. De Porte heeft het weer kwaad te verantwoorden. Alsof het nog niet ge noeg was, dat Rusland haar dreigende nota's geeft over de aanstelling van bul- gaarsche bisschoppen in Macedonië, is er nu ook een ministerieele crisis op handen, naar aanleiding van hetzelfde feit. Ook Servië zal de tanden tegen de Porte laten zien, want de turksche Re- nog voor in, dat zij nooit van gevoelen omtrent u is ver anderd." „Het is best mogelijk," zeide Iriël, „Ja, zij is er edel genoeg voor." En diep ontroerd begon hij uit te weiden over den moed van Clémence, over haar goedheid en zelfopofferende liefde jegens hem. Hij vertelde hoe gelukkig hij was gedweest in de eerste jaren van hun huwelyk, alvorens hij de misdaad had begaan. Dat zou zy ongetwijfeld niet geheel en al vergeten zijn. Dat waren onuit- wischbare herinneringen. Terwijl Maheurtier naar hem luisterde, scheen hij in droeve overdenkingen verzonken. ,/Ja," zeide hy, op somberen toon, en alsof hij antwoord gaf op zijn eigen overpeinzingen in plaats van op de woorden van Iriël//gij zijt wel gelukkig, want gy wordt bemind HOOFDSTUK V. H uw ely k 8 g elu k. Deze woorden van Maheurtier waren Iriël onbegrijpelijk en eerst later begreep hy, welke smart en bitterheid er uit sprak. Hy bleef op Plantin (dit was de naam van de villa) Maheurtier stelde hem aan zijn vrouw voor. z/Hy is een oud vriend van mij," zeide hij. //Ik ben niet sterk, zooals gij weet, zoodat ik bij mijn werk hulp noodig heb. De heer Iriël stemt toe om by ons te blijven." Antoinette begroette hem allervriendelijkst. En terwijl zij zich daar met hun drieën bij elkaar bevonden, moest Iriël onwillekeu rig een vergelijking maken tusschen dezen grijsaard en die jonge vrouw in den bloei van haar schoonheid. z/Dat maakt niets uit," zeide hij tot zichzelf, „hij is rijk en edelmoedig; hij is zoo goed en zoo voorkomend jegens haar.... zij moet wel gelukkig zijn Men keerde den volgenden dag naar Parijs terug, en alvorens zyn intrek te nemen in het hotel in de rue Montaigne, verkeerde Iriël weer in tweestrijd. „Hier in dit hotel te moeten wonen, onder hetzelfde dak.... naast hem...." mompelde hij voor zich heen, in gedachten ver zonken. „Wel, Iriël, waarover suft gij?" zeide Maheurtier tot hem. „Ga uw bagage halen en kom dan terug, ik heb u noodig." Dat Maheurtier Iriëls diensten noodig kon hebben, was slechts een voorwendsel om hem een schuilplaats te kunnen verleenen, eenige brieven schrijven en een paar boodschappen doen, ziedaar al het werk van den vroegeren kassier. Hij had dus veel vrijen tijd en zonder er bij te denken, bijna tegen wil en dank, merkte hij alles op, was er in het hotel voorviel. De houding van Maheurtier en Antoinette onderling verwon derde, bedroefde hem. Na drie maanden gehuwd te zijn, waren beiden reeds somber. Vooral Maheurtier scheen zich zoo ongeluk kig te gevoelen, dat het Iriël zeer griefde. Dikwijls verraste hij hen, wanneer zij in dezelfde kamer zaten, ieder in een hoek, een diep, somber stilzwijgen bewarende. Somtijds ook zag hij, dat Maheurtier naast haar was gaan zitten, haar wat trachtte op te vroolijken en haar vroeg wat haar scheelde en wat zij wenschte. Zij sprak dan van haar moeder en van haar droefheid; Maheurtier trok zich dan weldra somber terug. En Iriël zeide dikwijls bij zichzelf: Zooveel elementen voor een volmaakt geluk en beiden zijn ongelukkig {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2