NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jüargang1, Donderdag 31 Juli 1890. No. 2170. ABOKSSHÏHTSFEIJS: ADVERTEÏTlS*: STADSNIEUWS. B i N li N L it l). JfEUlLLE T O Ai. De Familie Causson. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Branco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. .Dit blad verschijnt, riftgelyko, behalve op Zon- an Feestdagen, rïoreau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. VeleroonnuaMMier 8S®. r&n 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eents Groote lettere naer plsatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren, en conrantter*. Directeuren-Uitgeven 3. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor iet Buitenland; Compagnie Ginéralt it FMicite Etrangbi O. L' DA Ij BB fy Co., JOHN I. JONES, S:.cc., Jarig i 31i« ïauionrg Montmartrt. Haarlem, 30 Juli 1890. Geslaagd voor het hoofdonderwijzers examen: de heer G. K. ter Heege, van Haarlem. De afdeeling Haarlem van den Nederl. Schutterij-Kader-Bond heeft zich by den wedstrijd te Nijmegen kranig gehouden. Aan haar toch vielen do volgende on derscheidingen ten deel: Korpswedstrijd B. Tirailleurvuur op onbekende afstanden 2e prijs groota zilveren bondsmedaille met diploma,mee 25 treffers en 128 puuten. Deelnemers A. F. J. C. Gosler serg.- maj., M. Kokkelkoren serg.'tuaj., N. C. A. Ockhuijsen four., A. Broekmeijer four., L. Fruytier serg. Comm. van het vuur li. A. Balabréga, adj.-onderoff. Personeele prijzen. A. F. J. C. Gosler serg.-maj., A. Broekmeyor four., L. Fruytier serg. Schermtcedstrijd op het geweer. 2e prijs bronzen draagmedaille, behaald door den fourier N. C. A. Ockhuijsen. Uit het op de vergaderiug uitgebracht algemeen verslag, bleek dat de toestand van den Bond gunstig mag genoemd worden, dat in het afgeloopen jaar de Bond 8 afdeelingen rijkor is geworden en nu bestaat nit 30 afdeelingen met 510 leden en 428 donateurs. Voorts werd in het verslag gewezen op de weinige ambitie van sommige afdeelingen Haarlem nam evenwel eene eereplaats in, wer den eenige kleine bizocderheden van minder belang vermeld en medegedeeld, dat op de in het vorig jaar uitgeschreven prijsvraag, waarvan de strekking was ,/het Hoofdbestuur bekend te maken met de meening der leden omtrent de bevor dering van artt. 1 en 2 der statuten'7, van de ingekomen antwoorden met den 2den prijs (zilveren medaille) de lsta was niet toegekend was bekroond de sergeant-majoor J. C. de Jongh te Rot terdam, en bronzen medailles waren toe gekend aan den fourier Merwart te Haar lem en den serg.-majoor A. M. Swart te Purmerend. Uit het door den voorzitter de pen ningmeester was wegens ziekte verhin derd uitgebracht financieel verslag bleek, dat de ontvangsten in het afge loopen jaar bedroegen 3403.19 de uitgaven ƒ3183.78,en er dus was een batig saldo van 219.41^. Tot eereleden van den Bond werden benoemd Z. Exc. de Minister van Bina. Zaken en de majoors-kommandanten te Nijmegen, Bergen-op-Zoom en Rotterdam. In de laatstgehouden vergadering van de afd. Haarlem van de Maats. v. Land- bonw werd besloten, om een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de veulens, waarvan de bekroonde hengst Agamem- non de vader is. Prijzen van 40, 20 en 10 zouden daarbij aan de eigenaars der drie beste veulens worden uitgereikt, met financi- eele hulp van de vereeniging voor de haarlemsche paardenmarkten. Hedenmorgen nu had die keuring in het Frederikspark plaats. Vijftien veu lens (allen vergezeld door de merriën) werden voorgevoerd. Dit getal is klein, in verhouding tot wat het had kunnen zyn, maar sommige verafwononde eige naars van veulens als bovenbedoeld, zul len tegen de reis hebben opgezien, ter wijl ook de boer na zooveel regen, in de droge dagen, die wij nu hebben, dub bel werk moet doen en velen derhalve geen tijd zullen hebben kunnen vinden, om hunne veulens aan het onderzoek te laten deolnemen. Niettemin bevonden zich onder de voorgevoerde veulens fraaie exemplaren. Na een uitvoerig onderzoek (het duurde ruim twee uur) verkreeg den eersten prijs (ƒ40) het veulen van den heer H. Schoo te Haarlemmermeer; dat van den heer A. J. G. Timmermans, eveneens aldaar, den 2en (ƒ20) en dat van den heer Joh. de Clercq te Houtrijk en Po- lanen den 3en prijs van ƒ10. De jury, die zich op verzoek van den voorzitter der afd. Haarlem, den heer L. E. Gerdessen, welwillend met de be oordeeling had belast, bestond uit de heeren J. M. Rijnenberg, len luitenant paardenarts, alhier, T. Follmer, rijks veearts te Haarlemmermeer en L. van Wijk Az., landbouwer en paardenhan delaar. Nog dient gemeld te worden dat bij de wedvlueht-Osnabrück de laatste prijs is behaald door de duif van den heer Jac Faber, alhier. De eerste prijs in de haarlemsche loterij is gevallen op een nummer, waar van de eigenaar te Amsterdam woon achtig is. Sedert Dinsdagnamiddag wordt in deze gemeente vermist het 5 - jarig zoontje van E. Conducteur, woonachtig Verlengde Frans Halsstraat, gekleed met roode blouse met blauw op de kraag, blauw broekje en rond mutsje. Men vermoedt dat het kind verdwaald of een ongeluk is overkomen. Namens de ouders verzoekt de commissaris van politie op sporing van dit knaapje en by ontdek king, hetzij levend of dood, onmiddellijk bericht. Uitspraak doende in de zaak van Jacob en Klaas v. d. Veen, tegen wie Donderdag jl. resp. 6 en 4 maanden gevangenisstraf werd geëischt, wegens het verkoopen van een door den eerste gehuurde kar, veroordeelde de rechtbank alhier hen ieder tot 3 maanden gevan genisstraf. De kinderen der openbare school te Houtrijk en Polanen maakten heden een reisje per stoomboot naar Alkmaar. Door een op de plaats gecirculeerde lijst zijn de noodige gelden bijeengekomen. Aangenomen naar Hoofddorp (Haar lemmermeer) ds. Bax, predikant bij de Herv. gem. te Bunnik. Beroepen bij de Herv. gemeente te Aalsmeer, J. Bolkestein te Langer- en Korter Aar. Bij de Dinsdag gehouden harddravery te Hoofddorp (Haarlemmermeer) met paard en wagen, is de eerste prys van 100 behaald door den heer Dalenberg te Alkmaar; de premie van ƒ25 door den heer Vaal te Haarlem. Bij den op Dinsdag gehouden wieler- wedstryd te Hoofddorp is de le prijs behaald, zilv. verg. med., door den heer J. Bultman te Haarlemmermeer; 2e pr., zilv. med., door den heer C. J. Oude- jans te Haarlemmermeer; 3e pr., bronzen med., door den heer H. v. Huizon te Nieuwer-Amstel; 4e pr., 1 stel pakjes dragers, door den heer J. v. Westen te Haarlemmermeer. In de Dinsdag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders der HaarlemZandvoort Sp mij. bleek dat de winst op deze exploitatie ƒ8320 heeft bedragen, waarvan ƒ7500 of 1J{ pet. dividend voor de aandeelhou ders bestemd werd. De heer Julius Eltzbacher werd als commissaris en de J. J. Kuinders als directeur herkozen. De 2e luit. J. E. Ranneft, van de art. instructie comp. te Schoonhoven, wordt met 1 Oct. e. k. geplaats by de pantserfortartillerie te IJmuiden. De minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op een adres van de Maatsch. van landbouw in Lim burg., houdende verzoek om, evenals in België en Fraakrijk plaat heeft, do onder de wapens zijnde zoons of knechts van landbouwers, in de groote drukte van den oogst, op hunDe aanvraag voor 4 of 6 weken met verlof naar huis te zenden. Dinsdag is een commissie van opper- en hoofdofficieren van land en zeemacht van 's Hage naar Amsterdam vertrokken. (Pad.) De engelsche commissie tot bescherming van inboorlingen tegen sterkedrank heeft een adres gericht aan den Koning van Nederland, met verzoek, dat 's Konings Regeering medewerke tot de voorgestelde maatregelen om den afrikaanscheii draakinvoer te belasten en te controleeren. De heeren zijn aan een verkeerd adres. Nooit heeft onze regeering zich daartegen verzet. Maar 'tzijn de andere Mogendheden, die weigeren de besluiten de brusselsche conferentie in werking te doen treden, als niet tot het heffen van invoerrechten op andere artikelen wordt besloten, 't Is dus de schuld der andere Mogendheden, als de drankinvoer onbelemmerd blijft. Naar wij vernemen, is aan de belangrijke betrekking van directeur van het rijkepensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren eene jaaawedde van ƒ5000 verbonden en eene bij koninklijk besluit vast te stellen toelage. Het ontslog van den be noemden directeur van het fonds, den heea J. C. Mulder, 'als administrateur der Generale Legerkas, alsmede de be noeming van het verdere personeel zal later geschieden. By het nieuwe pensi oenfonds zal een statitisch bureau wor den opgericht tot verkrijging van de noodige statistieke inlichtingen betref fende het ambtenaarspersoneel, dat uit ongeveer 16,000 actief dienenden be staat. Bij de behandeling der pensioenwetten werd het gemis daarvan zeer gevoeld. Voor de vervaardiging ner wetenschap pelijke balansen zijn die gegevens on misbaar. (N. R. Ct.) In «Brieven uit de Hofstad" van de Midd. Ct. lezen wij: Naar één ding zien wij hier intusschen zeer belangstellend uit, d. i. naar het proces, waarmede de heer Reiss, direc teur van de maatschappij Zeebad Sche- veningen, de gemeente gedreigd heeft, indien deze het wagen durfde te gaan spuien. Als de heer Reiss een man is, die weet wat hij zegt, en die niet meer zegt dan hij verantwoorden kan, moet de burgemeester, dunkt mij weldra een dagvaarding te huis krijgen. Waarom zon de heer Reiss trouwens van dat voorgenomen proces afzien Hy heeft immers die bedreiging geuit op grond van adviezen van zóó zeldzaam bekwa me rechtsgeleerden, dat dezen zelfs reeds vooruit konden bepalen, dat het proces der maatschappij indien aeze het mocht verliezen, wat haast ondenkbaar scheen op niet hoogor kosten dan f 1200 te staan komen. Nu, voor zoo'n bagatel wil men toch als rijke maatschap pij, die eiken zomer meer dan een halve ton gouds voor een muziekkapel betaalt, wel eens zyn recht zoeken! Maar mis schien moet het artikel van de wet of van het contract tusschen haar en de gemeente, op grond waarvan de ont binding van die overeenkomst gevorderd zou worden, nog worden gevonden. Zouden de bekwame juristen dit dan niet hebben gezocht vóór zij hun advies gaven De Ned. Sport meldt, dat de afdeelïngsconsul vai^ het buitenland, de heer L. J. C. J. Boogaard, Laan Copes van Cattenburch 's-Hage, het plan heeft opgevat om in voormelde kwaliteit een rondreis van wielryders uit te schrijven, waarbij hij geheel belangeloos als leider zal optreden. De reis, ten minste zoo is het voorloopisje plan, zal zijn als volgt Vertrek uit Nijmegen, Crefeld, Dussel- dorp, Keulen, Bonn, Zevengebergte, Remagea, Ahrthal, Coblenz, St. Goar, Bingen (Krenznacht), Rüdesheim, Bie- brichFrankfurt, Wiesbladen, Schwal- bach, Ems, Coblenz, Cochem aan de Moesel, Alf. Berncastel, Trier, Luxem burg, door de Ardennen naar Spa, Luik, Maastricht. De duur der reis is ongeveer drie weken met een verblijf in de Ardennen van pl. m. 3 dagen. De reiskosten per persoon worden op ƒ240 gel. 400 mark geschat. Op de verjaardag van H. M. de Koningin zal weder ten Hove een kinderfeest plaats vinden, waarvan de regeling ook dit raai opgedragen is aan den heer Okhuysen. Utrecht (aantal kiezers 4117). Uitge bracht 1060 geldige stemmen, Gekozen Kol. A. L. W. Seijffardt, met 1045 stemmenblanco (en dus ongeldig) waren 47 briefjes. Arnhem (aantal kiezers 2749). Uitge bracht 688 stemmen, blaLCO 28. Geko zen kolonel W. Rooseboom met 555 stemmen. De heer H. Tindal had 60, de heer Moll 29 stemmen. Men leest in het Pad.: In de campagne, die de in bondgenootschap met den heer Tindal onvermoeid tegen de heeren Rooseboom en Seyffardt voert, werd reeds meer dan eens meer of minder openlijk geïnsinu eerd, èn door de redactie zelf èn door den heer Tindal, dat die beide heeren Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Bautin. 55) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK V. Huwelijksgeluk. Onder zijn leiding en met zijn medewerking trachtte zij op het papier en op het doek een kopie te maken van dit schilderstuk, dat zulk een geestdrift bij haar had opgewekt. Maheurtier en Iriël sloegen haar arbeid gade; zij wenschten haar geluk, moedigden haar aan. Op zekeren dag, toen Iriël zijn gelaat dicht in de nabijheid van de schilderij hield, om ze beter te kunnen bewonderen, trok de naam Syramin, in kleine, bruine letters op het grasveld geschre ven, zijn aaadacht; deze naam bracht hem tot nadenken. z/Syramin," mompelde hij, //dat is zenderling, mij dunkt, die naam heb ik vroeger meer gehoord." /,Hebt gij dien naam wel eens hooren noemen vroeg Antoinette. //.Ja, maar ik herinner mij niet waar en wanneer. Ik zal mij waarschijnlijk vergissen. Ja, het is maar verbeelding." ,/De naam kan mij niets schelen," zeide Antoinette.... /-evenmin als de schilder Slechts het. schilderstuk boeit mij, het is prachtig. Aan deze voorliefde voor de schilderkunst paarde zich ook een neiging tot vroomheid. Zij woonde eerst den dienst in de Made leine bij, maar daar beviel het haar niet op den langen duur. Zij gaf de voorkeur aan Saint-Sulpice, want daar had zij als kind, naast haar moeder neergeknield, leeren bidden Maheurtier smeekte haar, haar te mogen vergezellen, maar zij gaf hem een weigerend antwoord; hij had geen geloof en zy wilde niet, dat hij zich, om harentwil, een dwang zou opleggen. Op zekeren dag, toen Iriël in die wyk een boodschap moest verrichten, zag hij haar uit het rijtuig stappen en vergezeld van Martha, haar kamenier, de breede trappen van Saint-Sulpice betreden. Door nieuwsgierigheid gedre ven, volgde hij haar. Hij zag hoe zij nederknielden en begonnen te bidden, vervolgens wendde Antoinette zich tot Martha en sprak eenige woorden tot haar. Martha vertrok door een zijdeur. Eenige minuten daarna keerde zy terug en knielde weer neer. Iriël wilde juist weggaan, toen hij bemerkte, dat beiden opstonden en zich naar de deur begaven, waardoor eenige minuten geleden Martha was vertrokken. De dienst was nog niet geëindigd. Nieuwsgierig geworden door deze zonderlinge handelwyze, kon hij niet nalaten haar te volgen. Bijna gelijktijdig met haar had hij de kerk verlaten. Een rijtuig stond daar te wachten. Martha en haar meesteres stegen in. Het rijtuig vertrok on middellijk. Verstomd van verbazing bleet Iriël daar eenige oogenblik- ken staan. //Zou zy hem bedriegen?" dacht hij, wdat zou schandelijk zijn HOOFDSTUK VI. Naar Italië. Gelukkig was de achterdocht van Iriël geheel ongegrond; An toinette was steeds rein van hart gebleven, maar zij was ongeluk kig en dientengevolge in haar oordeel meestal onrechtvaardig. Zij was gehuwd, toen haar hart geheel van Richard was vervuld. Zij was er van overtuigd, dat hij verloren voor haar was. Wat deed het er dan toe, of zij alleen voortleefde, of met Maheurtier huwde Door een verborgen sympathie des harten gevoelde zij zich tot hem aangetrokken; zij meende, dat de tijd en de invloed van deze sympathie langzamerheid haar liefde en smart zouden doen ver dwijnen. In zijn liefde tot haar was Maheurtier echter nog jong en vurig. De eerste stappen tot een meer vertrouwelijken omgang verbaasden, krenkten Antoinette. Toen eerst begon zij te begrij pen, hoe overijld zij had gehandeld. Maheurtier had haar tegen stand en de afzondering, waarin zij wilde leven, geëerbiedigd. Hij had zich voorgenomen om haar door zijne toewijding en zelfop offerende liefde langzamerhand voor zich te winneD. Maar in plaats van haar te ontwapenen en te verteederen, werden de zorgen, waarmee hij haar omriDgde, haar iaderen dag lastiger. Hij liet den moed evenwel niet zinken; wellicht had hij haar met haar

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1