NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 1 Augustus 1890. No. 2171. S 'I' li 0 S N i B li t s. 15 IN N K N L h N D. De Familie Causson. 8é JaHr&&n$?. HAAHLEMTS DAGBLAD AB0KIMS3SFTSPEIJS: Voor Hearlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het g-eheele Rijk, per 3 maanden, -1.65 Afzonderlijke nummers- 0 05, Dit blad vorbchijat dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bureau: Kloino Houtstraat No. 9, Haarlom. TeleJoraBnwBttssBKBa* üttSiï. ABVEETSITIËI: ran 15 reg-els 50 Cents,* iedere regel meer 10 cent* Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, e» coorantiers*. Direotenron-Uitgevor» J. C. PSEBEBOOM. en J. B. AVJH. Hoofdagenten voor hit Bïiitcïilaad; Compagnie Genérsle dl Pübliciti Etrangèrs G. L' i- Ou.t J OH t. JON IIIi, Succ., Paryt 31&1--» Pa*bonrg SSont'/msTtrc. Haarlem, 31 Juli 1890. Hedenmorgen isZ.Ex. de Commissaris des Konings an deze provincie, jhr. mr. J. W. M. Schorer, voor drie weken TTavtrAlrlroTl t), »V i*A. kJutlt/l CA VWVJ. v" naar Zwitserland vertrokken. Heden is door B. en W. gegund het maken van eene bewaarplaats met abri op de algemeene begraafplaats dozer ge meente. Het getal inschrijvers beliep 13, en bet werk is gegund aan J. S. van Veltbuijsen alhier voor ƒ1510 ea aanbesteed bet verbouwen van een ge deelte der bewaarderswoning en bet doen van eenige veranderingen in den Doelen. Ingeleverd 13 inschrijvingen, laagste C. Cobelens voor 1219, aan wien het mede is gegund. Door den beer Jb. Droste, president van de baarlemscbe scbietclub Willem III// en donateur van den Nederl. Schut- terij-kader-bond werd op den wedstrijd te Nijmegen de 2e prijs voor flabert- buks behaald met 59 punten (max. 60). cellus Emants, dr. G. Kalff, F. van der Goes, H. L. Berckenhoff, C. Ph. J. Clous en Jan C. de Vos. De uitslag zal worden bekend gemaakt op de aan staande alg. verg. van bet Nederl. Toc- neelverbond. De directie der Broodfabriek „de Vol harding" beeft dezer dagen als een reclame keurig gelithografeerde prijscouranten doen verspreiden, die, zoo zij eene aan beveling voor genoemde fabriek mogen heeten, dit niet minder zijn voer de firma H. A. van Olphen en Co., welke ze leverde. Dinsdagnamiddag cn avond stond een groote schelf van oud hooi in brand op het land van de wed. J. J. Berkemeier in den Haarlemmermeerpolder. Er kon niets van gered worden. Een kleine jongen had den brand er in gestoken. Alles was verzekerd. Benoemd tot onderwijzer aan school No. 3 te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) de heer T. Kooistra, die deze betrekking aan gemelde school tijdelijk waarnam. Letteren en Kunst. De antwoorden op de door het hoofd bestuur van het Nederl. Tooneelverbond ter bev. der nat. tooneelletterkucde uit geschreven twee prijsvragen moeten worden ingezonden vóór of op den 31en Dec. e. k. bij den secretaris, den heer D. H. Joosten, te Amsterdam. De be oordeeling wordt opgedragsn aan eene jury van zeven personen, best. uit de heeren prof. A. G. van Hamel, Mar Staatsblad no. 134 behelst de wet van den 22sten Juli 1890, hou dende bekrachtiging van overeenkomsten met de Ned. Rhijnspw. Mpij., de Mpij. tot expl. van staatsspoorwegen, en de Holh IJz. Spoorwegmpij. De namen der n e d erlan dsche vertegenwoordigers op het 4de interna tionale congres voor binnenscheepsvaart te Manchester zyn de volgende: H. A. van Beuningen, onder-voorz. van de Kamer van koophandel te Utrecht; P. Caland, hoofd-insp. waterstaat; J. F. W. Conrad, insp. waterstaat; A. Deking Dura, hoofd-ingenieur te Zwolle; het koninklijk instituut van ingenieurs te "s-HageG. van Diesen, insp. water staat; baron Van Ittersum, hoofding VuchtT. C. van Hattem, voorz. v. d. LegmeerpolderJ. van Hasselt, inge nieur; B. Hoogenboom ingen. b. d. wa terstaat, Dordrecht; H. M. Henket, in b. d. waterstaat, Maassluis; G. J. de Jongh, hoofd-ingenieur, verteg. het rot- terdamsehe en het Kon. Inst, van In genieurs; de Polytechnische School te Delft; H. van Oordt, mg. b. d. water staat, Haag; W. C. Robinson, Britsch consul, Amsterdam J. A. Schuurman, luit-kol., direct, van Publ. Werken te Amsterdam; Ph. W. van der Sleyden, hoofding. Maastricht (vertog. v. h. Ne derl. Kon. Inst. v. Ing.); E. H. Stielt jes, civ. ing., Haag; prof. J. M. Tel- ders, Delft; G. E. V. L. van Zuylen, oud-kolonel der genie van het Indische leger, Den Haag. Zij, die verlangen benoemd te worden tot prosector anatomes, tevens custos der kabinetten aan 'a ryks Vee artsenijschool te Utrecht, jaarw. 1500, met ingang van 1 October e. k., gelie ven vóór 1 September a. 8. schriftelijk daarvan te doen blijken in een aan den min. van Binnenl. Zaken te richten ver zoekschrift. Een honderdtal beambten van de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij thans te Amsterdam werkzaam, hebben last gekregen, Daar Utrecht te verhuizen, ten einde zich aldaar op de hoogte te stellen van den gemeenschap- pelijken dienst. De Amst. Ct. meldt thans, dat de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen (fabriek van Van der Made) te Amsterdam, is aangekocht door de firma Smulders, ijzergieters, te Utrecht. Woensdagnamiddag keerde het detachement gymnasiasten uit Am sterdam uit het kacap van Laren terug. Opvallend was de uitnemende militaire houding der jongelieden, die gepakt en gezakt en met hunne bruin verbrande gezichten, met het waas der gezondheid er op, een fliaken indruk maakten. Te kwart voor vieren werden zij door den kampcommandant, luitenant Landsdorp, afgedankt, «adat hij hun te kennen had gegeven dat hij zoo gelukkig was aan den commandant van het 7e regiment infanterie en aan den minister van Oor log te kunnen rapporteeren dat de gym nasiasten zich door voorbeeldig gedrag en buitengewonen ijver hebben geken merkt. Tijdens de feestelijkheden op 1 Sept. 1890 achter het Ryksmu- seum, te Amsterdam, zullen door de jongelieden, die deelnemen aan de gym nastische oefeningen, welke door de Vereen, tot bev. der lichamelijke ont wikkeling bij de Arbeidende Klasse des Zondagsmiddags worden gegeven, wed strijden worden gehouden om prijzen, door de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak uitgeloofd. De heer A. D. Smit heeft zijn nieuw vervaardigde ballon Prinses JVilhelmina belangeloos ter beschikking van de feest commissie gesteld. Des avonds zal op den Amstel door alle roei- ea zeilvereenigingen te Am sterdam een gecombineerd avondfeest worden gegeven. Op een groote stoomboot zal door eenige zangvereenigingen een groot koor ge vormd worden, hetwelk, begeleid door het Amsterd. FanfarekorpsDationale lie deren ten gehoore zal brengen. Dinsdagavond te ongeveer halfnegen uur heeft in de benedenwo ning van een huis aan den Kloveniers burgwal te Amsterdam eene geweldige gasontploffing plaats gehad. De bewo ner, de heer Vos, en andere personen, hadden reeds den geheelen avond in de zijkamer en daaromheen eene sterke gasluoht waargenomen, en om de oor zaak er van na te gaan, had men de onvoorzichtigheid met een licht in de nabijheid van het lek te komen, waar zich tusschen het plafond en den bodem der eerste verdieping klaarblijkelijk eene groote hoeveelheid gas had opeengehoopt. Het gevolg was, dat het gas ontplofte en de twee boven elkander liggende voorkamers werden verwoest. Een per soon bekwam vrij ernstige kwetsuren aan het hoofd en moest zich in het gast huis laten verbinden. Vóór den winkel van een drogist in de Lange Leidsche Dwars straat te Amsterdam schoolden eenige menschen samen en gaapten het huis aan. Voorbijgangers zagen die menschen daar staan kijken, en bleven mede staan eenige buurvrouwen aan den overkant van den straat werden gewaar, dat er ,/Wat te doen was", en liepen haar huis uit om te hooren waarom die menschen daar stonden. Heel uit de verte zagen eenige personen een volkshoop bijeen; zij verhaastten hunne schreden en sloten ziah aan bij de lieden, die den drogist- winkel aanstaarden. Zóo groeide de me nigte weldra aan tot wel honderd men schen, die de geheele breedte van de straat innamen en den weg versperden. //Wat is er gebeurd?'' vroeg voorbijganger aan eene vrouw, die ach teraan stond, met de beide handen in de zijden en den hals uitrekkende om over de hoofden heen te zien. ;/Ik weet er niks van," was het ant woord. De voorbijganger drong meer naar voren, en richtte dezelfde vraag tot een schoenmaker in zyn werkpak, die een paar verzoolde laarzen in zyne hand had. //Ik weet het niet; ïkj kom er pas by," kreeg hij van deze ten antwoord. In zyne pogingen om nog meer naar voren te dringen, haalde de voorbijgan ger zich eenige luide verwijten op den hals. //Zeg, kale meneer, jij mot hier niet dringeneen ander wil ook 'es kijken". ,/Ben jij be....! je gooit iemand haast van de beenen". Zonder zioh veel aan die verwijten te storen, ia hij tot bijna vlak vóór den drogistwinkel geko men, en richt nu nog eens zijne vraag tot eene vrouw met eene zuigeling op den arm, die in druk gesprek gewikkeld is met een dienstmeisje, dat een mand met doperwten onder den arm draagt. z/Mens! weet je der dan nog niks van? Er is een moord gepleegd." z/Hier?" z/'tls zonde! nee. Hier gelukkig niet. Maar der bennen twee dienders daar binnen geweest, zooveel als rezezenrs." z/En?" ,/En? Meer weet ik ook niet. Als je het naadje van de kous wilt weten, dan mot je maar 'es binnengaan." z/Zijn zij daar nog binnen?" ,/Wie?" z/Wel, de rechercheurs van de po litie." z/Wel, neenik, manDat is al eergiste ren gebeurd." //Waarom staan der dan nou nog zooveel menschen voor de deur?" #Dat weet ik niet. Uwes staat ommers ook te kaiken." „Ze zeggen, dat ze bij hem het vergift heit gekocht", aldus mengde zich nu een der omstanders in het gesprek wen nou is ie voor het gerecht moeten kommen." z/Wie beeft dat gekocht?" z/Wel, die meziekjufirouw natuurlijk. Wie anders?" ,/Och, die man weet blijkbaar van toeten, noch blazen," zegt nu een oud mannetje. z/Of hij houdt zijn eigen zeivers maar zoo, herneemt nu de vrouw met den zuigeling op den arm. „De heele stadia er ommers vol van." En zich tot den man wendende, die inlichtingen inwon, vraagt zij hem op den man af: Weet uwes niet van die frulle, die vergeven is geworden, om der centen in te pak ken?" *Dat wel. Maar..." z/Welnou, dan is het ommers vragen naar den bekenden weg." z/Ik begryp alleen nog niet wat er hier te zien is," waagt de man nog eens aan te merken. /,Wel, heb 'k van m'n leven! En je hoort, dat daar (met den vinger op een drogistwinkel gericht) het vergift gekocht is, en dat er daarom twee rezezeurs ge weest bennen, en dat ie voor het gerecht is geweest." z/Wat was 't voor vergift?" vraagt een oud moedertje, dat blykbaar van ae zaak niet wist en daarom met belang stelling heeft staan lnisteren. //Ze zeggen zinkwit. Dat had ze noo- dig, zee ze, om der blommehekkie op te schilderen, maar raapolie had ze der niet bij noodig, zee ze. Dat vonden ze al dadelijk verdacht." z,Ja, dat was 't ook. En nou heit ze dat zinkwit gebruikt om iemand te ver geven, zeit uwes?" //Juist. Eene frulle, die bij der in woonde, en die-der centen zij wou hebben.// z/'t Is zonde, wat hoor je tegenwoordig toch van 'n slechtigheid in de wereld!" «O mensl 't is om der akelig van te worden! En nou mot je nog weten, dat dat mens niet noodig had om slechtig heid te doen, want ze heit goed der brood, zeggen ze." z/Och, wat uwes zeit." z/Ik hoor, dat er nog meer bij betrok ken is, zegt een bakker in zijn wit ambts gewaad en met eene slaapmuts op het hoofd. ,/Een oud mens, die vroeger min is geweest by de moeder van die frulle, is ook plotseling gestorven, zeggen ze." *Ook an zinkwit?" //Ja dat weet 'k niet, ik heb 't ook maar van hooren zeggen." z/Wel, welzei het oude moedertje." Als je het op de kemedie zag speulen, zou je niet gelooven, datteü werkelijk zoo gebeuren kon." Inmiddels waren er eenige personen, begrijpeude dat er niets te zisn was dan den winkel, waar het zinkwit gezegd werd gekocht te zyn waarmede de ver moedelijke moord gezegd werd gepleegd FüUlLLETON. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 56 i TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK VI. Naar Italië. ,/Wat moet Italië sehoon zijn zeide zij. Zij liet gidsen, reis beschrijvingen en kaarten koopen. Zij verslond ze letterlijk. Zij berekende hoe groot de afstand was tusschen Parijs en Florence, tusschen Florence en Venetië. Maheurtier wist bij ondervinding, dat.de beste manier was om het haar als een gunst te vragen, alsof zij hem er slechts genoegen mee zou doen. z/Het is verwonderlijk," zeide hij, op zekeren morgen, wdat ik steeds zieker eq zwakker word. Deze levenswijze is zeker niet ge schikt voor mij." Antoinette gaf hierop geen antwoord. „Ik was van meening," vervolgde hij, //dat een reisje van eenige maanden mij wel goed zou doen. liet kan mij volstrekt niet sche len waarheen, naar Engeland, Duitschland of Italië." Het gelaat van Antoinette verhelderde. z/Wel zeker," zeide zij, //dat is een goed idee; dat reisje zal u zeker goed doen. En mij ook, naar ik gis." z/En gy zoudt er in toestemmen, dierbare Antoinette?" /Zeker! Waarom niet?.... Italië.... ik dacht er juist dezer dagen aan. Ik zeide dikwijls by mijzelfWat zal dat een prachtig land zijn, vooral in dit se*zoenIk wil u zeer gaarne op dit reisje vergezellen. Wanneer vertrekken wij z/Als gij wilt, dadelijk." «O, hoe heerlijk! Dat vind ik een verrukkelijk plan van u!" Zij klapte van vreugde in de handen en stond haastig op; zij was geheel veranderd. De toebereidselen werden in allerijl gemaakt. Iriel zou thuis blijven om een oogje in het zeil te houden. Twee dagen daarna wa3 alles gereed. HOOFDSTUK VII. Richard. Toen zy op reis waren begon Antoinette haar onvoorzichtigheid in te zien. Zy moest het zictzelf bekennen en kon het zich niet ontveinzen, dat het haar wensch was, om den afstand tusschen haar en Richard kleiner te maken en dezelfde lucht als hij in te ademen; wat zou er evenwel gebeuren, wauneer zij elkaar ont- moetten Hoe zou zij zich houden Zou haar ontroering haar niet verraden? Weldra echter lachte zij over die vrees. Door welk toe val zou zij hem ontmoeten, als zij bovendien niet goed wist in welke stad hy zich op dat oogenblik bevond. De echtgenooten kwamen te Marseille aan en scheepten zich oogenblikkelijk in voor Livorno. Antoinette stelde het reisplan vast. Toen zy zich te Livorno op italiaanschen bedem bevonden, be kroop haar weer de vrees, waaraan zij by het vertrek ten prooi was geweest. Te Florence, waar zy vervolgens heengingen, de zelfde angst; in de eerste dagen durfde zij zich nauwelijks buiten het hotel wagen. Spoedig echter verloor zij alle vrees. Wat be duidde toch eigenlijk die zoo gevreesde ontmoeting en welke kon den de gevolgen daarvan zijn Zy wenschte wel, dat die ontmoe ting plaats vond. Zij lokte ze dus uit. Toen verliet zij voortdu rend het hotel, wandeltochten en rijtoeren van den vroegen mor gen tot den laten avond, vluchtige en dikwijls herhaalde bezoeken in de mnsea, in de kerken, in de villa's en de paleizen, waar maar het een of andere kunstwerk te bezichtigen was. Des avonds keerde zij teleurgesteld en vermoeid naar het hotel terug. Maheur tier kon het niet langer volhouden. Te Venetië en vervolgens te Genua gebeurde precies hetzelfde als in Florence. Ondanks deze zonderlinge manier van reizen, maakte Maheurtier niet de minste tegenwerping en uitte hij geen enkele klacht. Zyn ongesteldheid was echter nog ernstiger dan \oor zijn vertrek. Toen zij te Genua alles hadden gezien, stelde hij voor, om naar Frankrijk terug te keeren. Antoinette weigerde echter. //Men kon

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1