POLITIEK OVERZICHT. Uit k Kaapkolonie. te zijn geworden, hunnen weg gegaan, maar hunne plaatsen werden weder door anderen ingenomen en de samenscholing van men8chen voor den drogistwinkel bleef voortduren tot de winkel gesloten en de gaslichten uitgedraaid werden. Toen bleven er nog maar een paar kleine groepjes over van menschen uit de buurt, die over het geval nog niet uitgepraat waren. UD.) Binnenkort zal het 300 jaar geleden zyn, dat Rotterdam het eiland Feijenoord kocht voor f 2400, met geen ander doel dan om door het leggen van dammen op dat eiland de verzanding van den stroom vóór de stad te voorkomen. In deze drie eeuwen heeft dit eiland zich krachtig ontwikkeld, vooral door de ver binding met de stad door de Spoorweg en Willemsbrug, door den aanleg van verscheiden havens en de voltooiing van de kolossale handelsinrichtingen waartoe Pincoffs, rampzaliger nagedachtenis, den eersten stoot heeft gegeven door het op richten der Rotterdamsche Handelsver- eeniging, die met een groot verlies voor de aandeelhouders te gronde ging en de handelsterreinen aan de gemeente ver kocht, welke ze sedert dien tijd heeft uitgebreid, zoodat Fijenoord thans een der aanzienlijkste handelswijken is ge worden met breede straten, fraaie hui zen kerken en een uitgestrekt plein. Behalve voor den handel is ook Feijen oord do aangewezen plaats voor het fa briekswezen. Reeds zijn er groote indus- trieele ondernemingen in werking, als: scheeps- en machinewerven, een bierbrou werij der firma Baartz en Zn., een kool- zuurfabriek, terwijl binnenkort de firma Simon v. d. Berg uit Oss haar kolossale boterfabriek zal betrekken. Het denkbeeld van Pincoffs, dat, evenals de Seine door half Parys stroomt, ook de Maas Rotter dam in tweeën zal verdeelen, nadert meer en meer zyn verwezenlijking. Te Breda is de wetophet dragen van wapenen ook toegepast. Do heer d. R., gepensioneerd officier, die het voornemen heeft eon vrijwillig huza- renkorps op te richten, liep er nl. langs den weg, den hoed versierd met een groote roode pluim en had tevens een degen aangegord, een strafbaar feit, waartegen door een politieagent proces verbaal werd opgemaakt. Twee kinderen te Roermond, die van hun spaarpenningen een ant- werpsch premielot hadden gekocht, wer den bij de jongste trekking verrast met den prijs van 75000 francs of circa ƒ36000. Men schrijft uit de Lang straat van 30 Juli Heden liet eeue bejaarde vrouw, ter wijl zij eene boodschap in een winkel ging doen, een kinderwagen met twee kinderen (een van 15 maanden en een van 6 weken) onbewaakt staan. De kin derwagen kwam in beweging en liep, zonder dat de vrouw het bemerkte, in eene sloot, waaruit na eenige oogenblik- ken de kinderen levenloos opgehaald werden. Te Hagestein doet zich een merkwaardig geval van slaapziekte voor. De huishoudster van den brievengaar der B. slaapt sinds Woensdag 16 Juli; de ademhaling is zeer rustig, zooals van een slapende. Eens scheen zij te ontwa ken, zij antwoordde goed op de vragen, die men haar deed. 't Duurde echter niet lang, spoedig verviel zij weer in haar vorigen toestand. Bij tusschenpoozen opent zij d6 oogen, die dan doelloos rond8taren, ook dan antwoord zij niet, als men haar iets vraagt; langzamer hand vallen de oogen weer dicht en alleen de ademhaling en de gelaatskleur zeggen, dat zij nog leeft. Zoo nu en dan wordt haar melk gegeven, die zij met moeite doorslikt. Eene minder bekende ex port-slachterij is die van hanen en kip pen, welke sinds eenige jaren te Hoi- landsche Veld bestaat, en welke meer malen 200 a 300 stuks per week slachtte en naar Amsterdam zond. Met zulk een consument schijnt die zaak niet slechts levensvatbaar, maar ook vatbaar voor uitbreiding te zijn. Rechtszaken. De rechtbank te Roermond deed uit spraak in de zaak tegen den arbeider J. Simons, beschuldigd van mishandeling, die den dood ten gevolge had, gepleegd op den venter M. v. d. V., te Melick-Her- Kenbosch. Simons werd veroordeeld tot 9 jaren gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg deed Woensdag uitspraak in de zaak tegen J. B., 22 j., zonder beroep, te Kloetinge, thans te Middelburg in hechtenis, be klaagd van poging tot moord. Beklaagde, die, zooals men herinneren zal getracht had haar kind te vermoorden, door het spykers en steenen te doen slik ken, werd door de rechtbank voor dat feit niet toerekenbaar en mitsdien niet strafbaar verklaard en ontslagen van alle rechtsvervolging, doch haar plaatsing werd gelast in een krankzinnigengesticht gedurende een proeftijd, den termijn van één jaar niet te boven gaande. Finaneieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 29 Juli loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Aand. Duinw.-Mpij a 97% pet. Aand. Nat. Hypotheekb. 195. Pandbr. Ned. Hypoth.b. liquidatie. 101 H Aand. 'v leeschbouwerij (Mpij. voor). Aand. Witwatersr. mijnb. Mij. ,/Elsburg" Ser. A Aand. Leidsche Duinw.- Maatschappij Aand. Amst. Kolfie-Cult. Maatschappij Aand. Batav. Oosterspw. Maatschappij Aand. British Deli Langk. Tobakko Cy Limited Aand. Idem Id. preferred Aand. Palemb.-Mij. (De) Aand. Tabaks-rapy. Deli- Asaham Serie 1 a 3. Aand. Almelo-Salzbergen Spw.-Mij Scrip. Boxtel-Wezel Spw. (van le Hyp. Oblig.) Aand. Delftsche Distill. Gist- en Spiritusfabr. Aand. Ned. Gist- en Spir. fabr. te Delft 110 105 30 140 115 60 140-142g 107Ï 10 r 170 80 100 VISSCHERIJ. Enk huizen, 29 Juli. Heden werd alhier aangevoerd1800 KG. bot, prijs ƒ0.21 h 0.22 per KG., 270 KG. palini prijB ƒ0.40 per KG. en öi manden gar nalen, prijs f 0.75 per mand. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Juni. Van den civielen en militairen goe- verneur van Atjeh is door de regeering het volgend, den 25sten dezer te Pinang aangeboden telegram ontvangenEen en twintigste brigade met landingsdivisie vijand verdreven uit zeer sterke stelling Padawa Por. tong, Niborg Toealang en Mata-air. Bood weinig tegenstand; liet weinig dooden achter. Mata-aier zou bij hardnekkigen tegenstand veel offers heb ben gekostgezondheid en geest troepen gunstig. Wij gesneuveld Amboineesch fuselier Talajane, licht gewond Euro- peesch sergeant Oldendorp, Amboineesch tuselier Sambouw, Manoeroe. Zr. Ms. Hor esthans te Soerabaja, zal binnenkort naar Batavia vertrekken, ten einde van daar langs den kortsten weg naar Atjeh te gaan, tot het deel uitmaken van het blokkade-eskader aldaar. Van den resident van Timor is door de regeering het vclgende telegram ont vangen, gedagteekend 18 dezer: ,/Op 7 dezer 800 meter hoog gelegen Do geno men bij nadering troepen kampong door bevolking verlaten. Zij trachtten drink- wafceraanvoer door geweervuur te ver hinderen en verderen opmarsch te be letten door bez8tting sterkte achter rots tegenover Do in weg naar Eko-feto ge legen. Den llden aanval bevolking op transport van Do naar Wawa en enkele schoten op Do. Heuvels aan zuid- en oostzijde Do met veel gewapend volk be zet. Sterkte tegenover Do genomen en volk verdreven. Op 12 en 14 verrees op kam ^an door troepen te passeeren ge bergte plus minus 145 M. zeer groote versterking, waaraan honderden raceten hebben gewerkt. Krachten bevolking schijnen zich daar te concentreeren. Tegenstand zal mogelijk zijn gebroken val dezer sterkte, in welker nabij heid Eko-Feto moet liggen. Kolonne- commandaat vroeg ter verzekering etap pe plaatsen en bescherming transporten 50 manschappen ook bergkanon en 50 dwangarbeiders. Ti moreezen bewezen goede diensten. Ongenoegzaamheid aantal vorderde ontbieding nog 25 man; liet die onder nadere goedkeuring komen. Zwaluw ter eventueele overbrenging aangevraagde troepen naar Makasser vertrokken. Omtrent mogelijkheid tinon- derzoek nog niets te zeggen. Gezond heidstoestand gunstig." Gisteren namiddag te 4 uren is het stoomschip Prins Alexander met dwangarbeiders en 40 art.-paarden aan boord naar Somarang vertrokken, om daar eene expeditionnaire macht naar Flores in te nemen. Deze macht zal,on- der de bevelen staan van den majoor P. L. A. Collard van het 8ste bat. inf. te Willem I, aan wien de 1ste luit. A. S. H. van Geuns van de schietschool te Meester Cornelis als adjudant is toege voegd. De toestand is daar niet onrust barend, alleen maakt het terrein eene grootere macht noodzakelyk. Het plan om het transportwezen te velde te regelen, is, zoo schryft men aan de Javabodeniet zoo heel gemak kelijk ten uitvoer te leggen. Daartoe toch behooren op verschillende groete plaatsen depots van dwangarbeiders te worden gelegerd, die geoefend moeten worden in het dragen van vrachten over verre afstanden en moeilijke ter reinen en dua voor andere diensten niet te bezigen zijn. Aangezien nu het aan tal gestraften, vooral in dezen tijd van expeiiitiën, verre beneden de behoefte blijft, en o.a. in onderscheiden gewesten het gebrek aan dwangarbeiders pijnlijk gevoeld wordt, gelooven wij, dat het oprichten van een goed geregeld trans portwezen, zooals de intendance dat terecht wenscht, voorloopig wel tot de vrome wensehen zal blijven behooren. De Javabode zegt Wij hooren, dat er in den laatsten tijd heel wat bibit van suikerriet van Java naar Sumatra's Westkust wordt uitgezonden met de be doeling om zoo mogelijk te trachten die cultuur in dat gewest te beproeven. Zoo als men weet, is altijd in do padangsche ommelanden wel wat suiker verbouwd, doch slechts van een inferieure soort en alleen voor plaatselijk gebruik. Op uit voer is men tot dusverre weinig be dacht geweest. Te Tandjong Priok is het nog altijd zoo ongezond, dat de ambtenaren van den boom, die er tot nog toe twee en zes maanden bleven, op hun verzoek het vervolg elke maand zullen wor den afgelost. De doctors djawa blijven drie maanden. Wegens de influenza zijn reeds verscheidene ingezetenen naar Buitenzorg gegaan en van de dames is er nog maar ééae op de plaats. Overal, zoo schrijft men uit den Oosthoek, schijnt de natuur in de war te zyn, want terwijl de suikermannen aan het snijden van het riet en de dessa- lieden aan het padisnijden zijn, vallen er regens, die aan het hartje van de Westmou8Son doen denken. Van daar eene algemeene mismoedigheid, terwijl bovendien Soerabaja als naar gewoonte weer half onder water staat en paa be- grinte wegen en net aangewitte wonin gen er weer uitzien, als ware er in geen jaar wat aan ged&au. Als een groot voor deel van den tegen woordigen toestand moet evenwel aangemerkt worden, dat de het hoofd opstekende cholera voor loopig weer is geweken. Een singapoorsGh stoomschip, de Glanggidoor een Australiër, den heer Salmon, ingehuurd, heeft met dezen en eenige andere heeren, onder welke miji- bouwkundigeneene reis gemaakt om Celebes, op welk eiland hot gezelschap nu en dan aan wal ging. In het geheel brachten de reizigers ongeveer eene maand in het binnenland door, waar schijnlijk om naar delfstoffen te zoeken. Naar zij beweren toonden de Holland- sche ambtenaren zich eenigszins zenuw achtig over het doel van den tocht en zeer wantrouwend. Ook kregen zij den indruk dat ons gezag daar al zeer vrei- öig gevestigd is en dat het grootste deel van het eiland wordt bewoond door on afhankelijke stammen, die alleen in naam aau ons zijn onder worden het binnen land was schaars bevolkt. De Straits Times meont intusschen een ieder te moeten waarschuwen voor eene vesti ging op Celebes zonder toestemming van onze regeering, omdat ons gezag daar voorgoed erkend is en Engeland zeker geen bijstand zou verleenen aan lieden, die zich direct met de inlandsche hoofden in verbinding zouden stellen. CIVIEL DEPARTEMENT VerleendEen tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. ie kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madoera, ter beschikking van den directeur van binneal. bestuur, om werkzaam te zijn bij de onderzoekingen betrekkelijk de heerendienaten, A. J. F. Veenstra; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onderwijzer 2e kl. A. v. Lim- borgh; naar Nederland, wegens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienstin Ned.-Indië, aan den ass.-res. van Blora (Rembang) A. H. A. Labaar. MILITAIR DEPARTEMENT. VerleendEen tweej. verl. naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. J. A. Willems; wegens vijftien jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. R. Bakkers. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 22 tot 26 Juni.) GEBOORTEN. A. M. E. Mostert— Van Middelkoop d.; M. Roos—Elshout d.; M. L. KleinWaetersehoodt d.; E. de Lacombe z.; R. LazareVan Weer den d.P. Ch. G. AnemaetHaltuer d.J. J. van HoffVan Golderen z. allen te Soerabaia. - M. E. Ovink Westenenk d. Bendoeng. - A. M. E. SchroderVan Gelderen z. Billiton Manggar. - J. BergerBerning z. Solok. J. A. GunningBeukhof d. Meesfcer- Cornelis. - W. Ch. DiephuisFloberg d. Karanganjar. - S. M. J. de Tourtou BruynsImmink d. Batoe Djadjar. - L. van LingenHartsinck z. Batavia. - E. A. J. Peltzerbar. Quarles de Quarlea d. Penang. - J. C. AbelsVan Rees d. J. C. de GruiterDe Graauw d.; J. C. LeijdelmeijerDe Rooy z.M. Nieu- veldConstant d. allen te Semarang. GEHUWD: E. P. A. Larroque en A. M. SovereinP. F. van de Oplinus, en de inl. christenvrouw Saparyem bd doop genaamd Cornelia Magdalena, allen te Samarang. - H. Vroom en F. M. J. van Delden, Djocja. OVERLEDEN: A. M. Biekart— Abell 45 j. Semarang. - H. P. M. Wachtels, Batavia. - D. van der Tas, Medan. - C. Smit 8 m. Semarang. - G. Vodegel 29 j. Semarang. - H. Manuel 69 j. - Ch. Roger 20 d. - P. Thomas, allen te Soerabaia. zaam uiteen te gaan. Groote veront waardiging heerscht daarover in de ge lederen der revolutie. Volgens de laatste berichten is het twijfelachtig, of der aanvoerders bevelen zullen worden op- gevolgd. Dezen loopen lijfsgevaar. Dins dag reed de staatspresident uit, doods bleek, zonder eenigerlei geesdrift bij het volk. Slechts indiaanseha huurtio.-pen uitten een besteld vivatgeroap. De burgerij vreest de uitspattingen dezer Gauchos, alsook van de door den staatspresident losgelaten tuchthuisboeven, zoodra de opstand volkomen bedwongen zal zijn. De correspondent verklaart het herstel der rust onmogelijk, zoolang Celman aanblijft. Volgens new-york8che dépêches ont hulde de Indiaan, die vruchteloos be proefde don staatspresident van Guate mala te vermoorden, het kom plot der revolutie. Oproerige plakkaten beschuldi gen den staatspresident van verduiste ring van staatsgelden. Uit Buenos-Ayres wordt geseind dat de opstandelingen zich hebben overge geven op voorwaarde van levensbehoud. Wel zijn er nog enkele kleine scher mutselingen in de stratenmaar de orde zal toch spoedig geheel her steld zijn. De legatie van de Argentijnsche Re publiek te Londen heeft eene dépêche uit Buenos Ayres van 29 dezer 's ochtends ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de regeeringstroepen eene volledige over winning behaald hebben. De opstande lingen onderwerpen zioh en keeren in de kazernen terug en hebben het arse naal en de vloot overgegeven. De staat kundige toestand is zoo goed als beves tigd en het land rustig. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. zal de keizer, op zijn terugkeer van Engeland,, Helgoland aandoen. Terwijl de duitsehe vrijzinnige bladen zieh hoogst tevreden toonen over het Memorandum van den rijkskanselier be treffende de overeenkomst met Engeland, geeft de vrij-conservatieve Post onverho len hare onvoldaanheid te kennen, zoodat zij zegt: De vriendelijkheid jegens En geland in de inleiding van het Memo randum gaat ons te ver. Met meer scherpte gispt do Kreuzzei- tung het staatsstuk. Wel is waar ia de vorm, waarin zij hare afkeuring uitspreekt, zeer hoffelijkmaar zooder omwegen g zij te verstaan, dat zij het Memorandum niet als een staatkundig meesterstuk 1 schouwt. De duitsehe diplomatie had zich Frankrijk ten voorbeeld moeten stellen, wilde zy leeren hoe zekere koloniale aan spraken van Engeland eenvoudig afge wezen moeten worden als niet vatbaar voor discussie. In dien geest gaat het artikel der Kreuzzeitung verder voort. De jongste dépêches aan de Times uit Buenos Ayres bevestigen het einde dor revolutie, maar niet de afdanking van den staatspresident. Het blijkt dat gebrek aan ammunitie de hoofden van den op stand, ofschoon zegepralend, dwong tot capitulceren. Zij rekenden op een mil- lioen patronen en vonden er slechts honderdduizend. Hunne manschappen, burgers, wilden met blanke wapenen den strijd voortzetten hetgeen de aan voerders weigerden. Zij bevalen dus aan de marine, het beschieten van de stad te staken en aan de manschappen, vreed- Het bericht van de benoeming van Mr Cecil Rhodes, den directeur der engelscho zuidafrika-maatsehappij, tot eersten minister der Kaapkolonie, is in verband met de koloniale politiek van Engeland een feit van buitengewoon gewicht. De heeren Rhodes en Hofmeijer, wel ken laatsten men den Parnell van Zaid- Afrika noemt, zijn de leiders van de zoogenaamde /,afrikaansche partij" in de Kolonie. Deze partij streeft naar de grondvesting eener vereenigde republiek, die gevormd moet worden uit de Kaap kolonie, Natal, de Transvaal, den Oranje-Vrystaat en alle gebieden die in Z.-A. onder engelsch protectoraat staan; tusschen de nieuwe republiek en Enge land zal dan een bondgenootschap ge vestigd worden. Voorheen stond de vijandschap tus schen Hollanders en Engelschen de uit voering van dit plan in den wegmaar de heer Hofmeyer, die z,elf een Hollan der is, werd door Mr Rhodes tot diens plan eener vereeniging der hollandsche en engelsche koloniën met Engeland bekeerd, en men begint het plan aan alle zijden met welwillendheid te be groeten, te meer, daar de ontwerper, de nog wel eenige dagen wachten en hier wat uitrusten 1" Zij bleef du den ganschen dag op haar kamer, eenzaam en ontmoedigd. Haar echtgenoot wist niet wat hij zou uitdenken om haar ver strooiing te verschaffen. Op zekeren dag, toen hij een brief uit Parijs verwachtte, ging hij zelf naar beneden om hem te halen. Naast den zijne lagen vijf of zes andere brieven; een daarvan trok zijn aandacht; deze was geadresseerd aan den heer Richard Syramin, schilder, hotel de la croix de Malte, te Genua. Dit adres bracht hem in herin nering, welke bewondering Antoinette voor een der schilderijen van dien schilder koesterde. »Het zal haar genoegen doen hem te ontmoeten," zeide hij bij zichzelf, //en hem een nieuw landschap te laten vervaardigen. Ik moet kennis met hem maken." Terwijl hij dit plan beraamde, trad een jongeling binnen, nam den brief weg, die de aandacht van Maheurtier had getrokken en doorliep hem haastig met blijkbare aandoening. Maheurtier sprak hem aan en verontschuldigde zich voor zijne onwillekeurige onbescheidenheid, die hem zijn naam had doen leeren kennen; vervolgens maakte hij hem een kompli- ment over zijn talent en sprak hem van de geestdriftvolle bewon dering, die zijne schilderstukken bij zijne vrouw hadden opgewekt. Richard vond deze complimenten zeer overdreven, vooral nu er sprake was van een schilderij van drie jaar geleden. Maheurtier gaf hem nauwelyks den tijd zich hierover te verwonderen. Hij verzocht hem een andere schilderij voor hem te vervaardigen, ja, zooveel hij er kon maken. //Bovendien blijven wij beiden in dit hotel," voegde hij er bij. //Als gij zoo goed wilt zijn mij een oogenblik te vergezellen, dan zal mijn vrouw u wel mededeelen, welke onderwerpen zy het liefst op het doek zag weergegeven." »Met genoegen," zeide Richard »en zoo aanstonds zelfs, als het u dan past." //Uitstekend.... Ik zal haar waarschuwen en ik verwacht u dan zoo spoedig mogelijk." Antoinette bevond zich in haar kamer en lag meer op de sofa, dan dat zij zat, in een lustelooze houding. Bij den naam van Sy ramin, die zoo onverwachts in hare tegenwoordigheid werd uitge sproken, stond zij plotseling op en uitte een kreet van verbazing. Maheurtier meende, dat blijdschap over die verrassing haar dien kreet deed ODtlokken, als bij een kind, welks grillen men in willigt. //Ja," vervolgde hij opgeruimd, //ik heb hem ontmoet en hem gesproken over de bewondering, die zijne schilderijen bij u op wekken." z/Maar waarom stamelde zij, zeer ontsteld, //dat hadt gij niet moeten doen." //Waarom niet? ten eerste is het de zuivere waarheid: en die is maar al te vleiend voor hem. Ik heb hem oogenblikkelijk ge vraagd, of hij nog meer landschappen, schilderijen, voor u wil maken; ik zal ze met goud bedekken, zoo hij dat wenscht. Hij heeft my dat beloofd, maardaar hierover uw smaak moet oordeelen, hebben wij afgesproken, dat hij u zou komen bezoeken." z/Watriep Antoinette uit, //is dat afgesproken z/Zeer zeker, daarin steekt, dunkt mij, niets buitengewoons." z/Maar dat wil ik niethet is onmogelijkwaar denkt gij aan Zij was opgestaan en liep door het vertrek heen en weer, aan een hevige ontroering ten prooi. Maheurtier stond geheel verplet, nu hij getuige was van deze uitbarsting. z/Ik had gemeend u een genoegen te doen," zeide hij op droe ven toon. z/Mij en waarom dan Het is waar, ik vind de schilderijen van dien heer wel mooi. Bezorg er mij zooveel als gij wilt. Maar de schilder zelf[k bekommer mij niet in het minst om hem I Waarom zou ik hem hier ontvangen? Ik wil het niet!" z/Hij zal toch komen." Wordt vervolgd0

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2