NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 8e Janrgaiig'. Zaterdag 2 Augustus 1890. No. 2172. ABOIlXKf ITSPSUS: ABVERTEITIÏI: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vernjogen" BIN ft E ft L A ft J? E U IL L E T O De Familie Causson. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlgke nummers - 0 05, Dit blad versehynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Barean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonmast!.e? ÏS8. van 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer 10 «ent» Groots letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen e» Advertentie!, worden aangenomen deer onze agenten en door alle boekhandelaren, en courant.e... Directeuren-Uitgevers J* C. PEEREBOOM ©R J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland.' Compagnie Genérsh de Fubliciié Elrangère G. L' DA UM2* Sr CoJ OB.N jP. JONB8, Succ., Baryu 31 bu Ec^-bourg haontmaitn. Haarlem, 1 Augustus 1890. Het stedelijk museum van schilderden en oudheden op het raadhuis is in de afgeloopen maand bezocht door 551 per sonen tegen en door 462 personen zonder betaling. Op de aardappelen- en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 6239 HL. 5780 HL. f 1.26 f4.-. p. K.G. p. K.G. Peren. 18 13 „f8— f 11.-. Boter 1040 kil 1040 kil. f 1.10 f 1.4°. p. stuk. p. stak. Biggen 856 stuks 317 stuks f8.— f22. Geslaagd voor het examen engelsch (1. o.) mej. M. Scheltema, alhier. Geslaagd voor de hoofdonderwijzers- acte de heer G. J. v. d. Heijden, te Zandvoort. In de Groote Houtstraat 75 heeft de heer G. J. Droste, confiseur, een nieuw magazijn geopend en in datzelfde perceel ook zijne fabriek van dessertchocolade overgebracht. In den smaak vollen gevel en de keu rige inrichting van den winkel herkent men de bekwame hand van de architec ten A. en J. A. G. van der Steur. Hunne leuze iseerst de stijl, dan de versiering. In de ruime kelders heeft de bereiding der chocolade plaats. Wij twijfelen niet, of de goede naam van het fabrikaat zal nog toenemen door de nu zoozeer ver beterde inrichting der fabriek. De bekende luchtreiziger Leon Antenne Jr., uit 's Gravenhage, zal Za terdag 9 Augustus e.k. van het terrein op den Doelen alhier opstijgen met een ballon parachute. De daling der laatste zal van eene hoogte van 1000 a 1200 Meter geschieden. De aeronaut neemt postduiven mede, die op verschillende hoogten losgelaten, berichten zullen over brengen. Een stalhouder te Amsterdam trok den eersten prijs der haarlemsche paar- denloterij (landauwer met twee paarden). Het sedert jl. Dinsdag vermiste zoontje van E. Conducteur alhier, is heden morgen uit eene sloot nabij de kazerne levenloos opgehaald. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars - kecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Yereeni- ging te riehten, (bus Stadhuis of Doelen). Letteren en Kunst. Zondag den 3en Augustus a. s. wordt in de lokalen der Maatschappij //Arti et Aaaicitiae" eene tentoonstelling geopend van etsen en teekeDingen der Nederl. Etsclub, die, ook door inzending van on derscheidene buitenlandsche artisten van naam zeer belangrijk belooft te zullen worden. De opening voor het publiek zal plaats hebben op Maandag 4 Aug. a. 8., 's ochtends te 10 uren. De 88-jarige Ed. v. Bauernfeld is veel beter en de doctoren hopen hem nu in het leven te behouden. Pauline Lucca zal zich thans uit sluitend aan het zangonderwijs wijden zij zal te Gmiinden 4, te Weenen 8 maanden van het jaar een cursus van 3 jaren openen en zij is van plan in het volgend jaar te Weenen een klein oefenings-theater voor haar leerlingen te laten bouwen. Verscheidene Rh^j napoor- weg-ambtenareD, die eene bezoldiging genieten van af f 2000 's jaars hebben thans besloten, de hun aangeboden uit- keering van vyf jaren traktement te aanvaarden, om daarna, eervol ontslag uit den dienst der N. R. S. bekomen hebbende, in dien der Staatsspoorweg mij. over te gaan, tegen eene mindere bezoldiging, dan zy tot nu toe ontvin gen. Het hoofdbestuur van den provincialen bond der vereeniging //Het Metalen Kruis" in Noord-Brabant, zal op den 2en Augustus e. k. te 's-Bosch een reünie houden van alle leden van gemelde vereeniging in den lande. Er wordt hun een schitterende ontvangst bereid. Reu t er seint uit Dresden: De //Verein deutscher Eisenbahnver- waltungen" heeft tot het invoeren van den eenheidstijd voor de spoorwegen van den Verein besloten. Men wil weten, dat de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wilhel- mina, die op een Zondag vale, van ge meentewege te 's Hage zal worden ge vierd op Maandag 1 Sept. Men meldt ons, dat bij ge brek aan belangstelling het korps Kon. Scherpschutters te 's-Hage is ontbonden. (Fad.) De „N ede r landsche Brood-, Koek- en Banket-Bakkersbond, zal de jaarlijkscbe algemeene vergadering hou den op Woensdag 6 Augustus, a. 8., in het lokaal van „Hotel Europa", Prins Hendrik te Amsterdam. De heer C. Croll heefteen vlugschrift doen verschijnen „ter toe lichting van mijn (zijn) uittreden uit de so ciaal-democratische party." De leer dat men zijn vuil linnen in familie moet wassehen, wordt hierdoor niet gehuldigd maar dit is niet zoozeer de schuld des schrijvers. Deze was be reid zijne toelichting op de drukkery //Excelsior" te doen drukken, als geheim drukwerk der partij, zoodat slechts de geestverwanten er kennis van konden nemen. De centrale raad van bestuur heeft dit echter geweigerd en do heer Croll was dus wel genoodzaakt, wilde hy zich verdedigeD, zijne grieven ter algemeene kennis te brengen. Croll haalt verscheidene staaltjes aan hoe D. N., die het zoo kwalijk nam, dat men den Koning vleide, in zijn eigen orgaan Reclit voor Allen allerlei loftuitin gen en complimentjes aan zijn eigen adres gedoogde. Als hij honderd gulden aan de werkstakers geeft, wordt dit door hem zeiven verkondigd, terwijl hy bet bespottelijk vindt als van anderen gezegd wordt dat zij een gift storten. Hij lacht als de couranten vertellen dat de Koning de eerste grasboter heeft gekregen, maar in zijn eigen blad wordt met zijn mede weten verzekert Croll verhaald, dat hij het eerste kievitsei ontving. Als anderen eene uitspanning genie ten, zegt D. N. niet vroolijk te kunnen zijn, zich in eene opera of comedie niet thuis te gevoelen; hy kan geen geld uit geven, waar zoo ontzettend veel geleden wordt onder het volk. Maar jaarlijks trekt hij met zijn geheele gezin voor ge- ruimen tijd naar Parijs, brengt daar den zomer door op eene villa en maakt ge regeld elk jaar eene buitenlandsche reis, soms twee. Hij heeft dan ook fortuin. //Gedurende den tyd van zijn lijden en stryden is hij honderd duizend gulden rijker geworden". En iemand met dit fortuin geeft f 100 voor de werkstakers! roept Croll uit. B. en W. van Amsterdam hebben eene voordracht ingediend tot uitbreiding van het politiepersoneel en tot eene traktementaverbetering voor de brigadiers en de agenten der verschillen de klassen. De jaarlyksche begrooting voor de politie zal daardoor met ruim f 52,000 vermeerderen.' Naar aanleiding van het bericht, dat het terrein der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktui gen te Amsterdam door de firma A. F. Smulders te Utrecht zou zijn aangekocht, wordt aan het U. D. medegedeeld, dat in deze zaak nog geenerlei beslissing is genomen. Een goed voorbeeldBij den aanvang van het winterseizoen zal de directie der amst. trams de voordeuren der wagens gedurende den rit doen afsluiten en zoodoende het hinderlijke tochten trachten te voorkomen. Het congres voor nijver- heidshygiëne en reddingswezen, te Am sterdam te houden, zal in de navolgende sectiën zijn verdeeld le sectie. Bureaude heeren J. F. W. Conrad, voorzitter; J. M. Elias, jhr. O. von Pelser Berendsberg, onder-voorzitters; A. A. Bekaar, mr. H. J. A. Mulder, secretarissen. Aangekondigde voordrachten De hee ren E. H. Begeman, machinefabrikant te Helmond: De middelen tot bevorde ring der veiligheid in de metaalindustrie." A. Huet, leeraar aan de Polytechni sche School te Delft: /,De schadelijke invloed van overmatige hitte in de stook plaatsen van stoombooten." P. H. Ter Meulen, eleotriseh ingenieur te Amsterdam: „De middelen tot bevor dering van de veiligheid by den aanleg en het gebruik van electrische gelei dingen." Jhr. O. von Pelser Berensberg, mijn ingenieur, inspecteur der dominiale mijnen te Kerkrade: „De veiligheidsmiddelen bij het mijnwezen in Nederland, vergeleken met die in het buitenland." J. C. Spakler Jr., bouwkundig inge nieur te Amsterdam„De middelen tot bevordering van de veiligheid by de uit voering van bouwwerken." H. W. E. Struwe, inspecteur van den arbeid te Haarlem: „De met het oog op de veiligheid en het welzijn van den werkman meest noodige en gemakkelijk uitvoerbare verbeteringen, aan te bren gen in de nederlandsehe nijverheidsin richtingen." F. W. Westerouën van Meeteren, voorzitter van de Nederl. Vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fa brieken en werkplaatsen te Amsterdam „De middelen tot bevordering van de veiligheid in de textiele ny verheid en bjj de machinale houtbewerking." 2e sectie. Bureaude heerenprof. dr. G. van O verbeek de Meyer, voor zitter; dr. M. J. Godefroi, dr. D. de Haan, onder-voorzittersdr. C. C. Del- prat, dr. E. Wintgens, secretarissen. Aangekondigde voordrachten: de hee ren: di. J. C. van Dooremaal, oogarts te '8 Gravenhage„De beveiliging van het oog van den werkman in fabrieken en werkplaatsen." Prof. dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam: „Welke scheikundige middelen behooren te worden aangewend in fabrieken en werkplaatsen, waarin men gevaarlijke grondstoffen verwerkt of na- deelige stoffen voortbrengt?" Prof. dr. G. van Overbeek de Meyer, hoogleer te Utrecht„Welke maatregelen behooren te worden voorgeschreven ter beveiliging van het personeel in fabrieken en werkplaatsen tegen de overbrenging van smetstoffen?" Dr. W. P. Ruysch, geneesk. adviseur aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken te 'sGravenhage: „Is de opening van herstellingsoorden voor zieke of ver zwakte werklieden wenschelyk, en hoe is dat doel het best te bereiken?" Dr. E. Wintgens, geneeskundig ad junct-inspecteur te Roermond: „Wat kan geschieden tot verbetering van de wo ningen der werklieden buiten de werk plaatsen E. Winckel, kapitein-intendant, leeraar aan de krijgsschool te 's Gravenhage „Over vergiftiging door verduurzaamde levensmiddelen." 3e sectie. Bureaude heeren W. F. H. Cramer, voorzitter; prof. dr. J. W. Gunning, L. Serrurier, onder-voorzitters; dr. A. K. W. Arntzenius, C. A. Elias, seeretarissen. Aangekondigde voordrachten de hee ren: A. de Bruyne, kapitein-luitenant ter zee inspecteur van het loodswezen te Rotterdam: „Over reddingsbooten,vuur- py koestellen, vlotten, reddingcylinders, vliegers, gebruik van olie en andere red dingsmiddelen ter zee." L. Dufour, ingenieur by de Staats spoorwegen: „Een en ander over het seinwezen bij de Staatsspoorwegen." H. D. Guyot, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te 's Graven hage „Inrichting van het reddingswezen kustwacht, stormsignalen, enz." W. P. M. Penders, te Grave: „Over de beperking van brand in openbare ge bouwen en redding bij brand." E. M. Umland, 1ste luitenant aan de normaal-schietschool te 's Gravenhage „Over de schietschijven uit een oogpunt van veiligheid." G. E. J. L. Zuylen, gep. kolonel der geDie„Mededeelingen uit de congressen voor hygiëne en reddiügswezen te Parijs in 1889 en te Toulon in 1890 gehouden." 4e sectie. Bureau: de heeren: dr. H J. A. M. Schaepman, voorzittermr. H* Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 57) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK VII. Richard. „Stuur hem dan terug, zeg hom, dat ik ongesteld, dat ik ziek ben. Dat is de waarheid." Op dat oogenblik deed Martha de deur open en kondigde aan: „De heer Syramin." Maheurtïer begaf zich oogenblikkelijk naar de aangrenzende kamer, waar Richard, niet wetende in wier nabijheid hij was, zonder de minste ontroering wachtte tot men hem binnenliet. Men begrypt allicht, dat Antoinette naar de deur liep, die toegang gaf tot het aangrenzend vertrek en daar luisterde. Maheurtier begon met zijn vrouw te verontschuldigen, die ongesteld was, terwijl het haar zeer speet, dat zij den heer Syramin niet zelf kon be groeten. „Dat zullen wij dan maar eenige dagen uitstellen," voegde hij er bij, „tot morgen misschien." Hij was er van overtuigd, dat Antoinette weldra van gedachte zou veranderen. Wat Richard betreft, hij stelde zich ter beschik king van Maheurtier. Hy verwonderde er zich alleen over en hierin was hij oprecht, dat men zulk een bewondering kon koes teren voor het landschap, waarvan Maheurtier hem dien morgen had gesproken. „Er is misschien wel eenig spoor talent en eenige oorspronke lijkheid in te vinden," zeide hy. „Ik meen mij echter te herinne ren, dat.,., een mijner kennissen die schilderij bekoorlyk vond." „Welnu," zeide Maheurtier, „die persoon heeft er niet meer be wondering voor kunnen koesteren, dan Antoinette." „Antoinette zeide Richard en huiverde. „Zoo heet myn vrouw. Zij herinnerde het zich de schilderij te hebben gezien, maar zij wist niet waar, doch waarschijnlijk in een winkel. Ik heb ze voor haar moeten zoeken." Richard luisterde nauwelijks naar hem. „Antoinetteherhaalde hy bij zichzelf. „Zou zy het zijn „Gij begrijpt," vervolgde Maheurtier, „dat dit des te moeilij ker was, omdat mijn vrouw, zij zal er u later wel vergiffenis voor vragen, zich uw naam niet meer herinnerde." „O, herinnerde zij zich dien niet meer zeide Richard en voegde er binnensmonds bij Welk een onzinnige gedachte van mij waar is mijn verstand „Neen, zij herinnerde zich uw naam niet meer," zeide Maheur tier. „Een oogenblik heb ik er ook aan gewanhoopt. Eindelijk heb ik dat schilderstuk ontdekt bij den markies de Blave." „Het is waar," zeide Richard, „Melchior had het aan den mar kies verkocht." „En de markies stelde er prijs op, dat verzeker ik u. Eindelijk stemde hij tr in toe het mij te geven. Gedurende dit gesprek hoorde men een zaeht geritsel by de deur. Richard bleef koel bloedig luisteren naar hetgeen Maheurtier hem vertelde. Hij wist reeds wat hij van deze zeer overdreven geestdrift moest denken; hij stond ongetwijfeld tegenover een van die echlgenooten, die om de grillen van hun vrouw te kunnen verdragen, ze van haar over nemen. Men sprak nu over de schilderijen, die Richard voor Ma heurtier zon vervaardigen. Deze liet den schilder de belofte doen, dat hij over zijn vrijen tijd steeds zou kunnen beschikken. Men wilde van elkaar afscheid nemen op voorwaarde elkaar den volgenden dag weer te zien. En toch hechtte Richard niet veel geloof aan die overdreven geestdrift, die den onbekende op dat oogenblik bezielde, terwijl hij den volgenden dag wellicht zijn talent zou geringschatten, zonder de minste beweegreden daartoe te hebben. Hy zeide, dat hij niet geloofde, zulk een bewondering te verdienen en dat nog wel voor zijn eerste schilderij; men moest ongetwijfeld overdreven hebben. „Neen, ik overdrijf niets, ik ken slechts een schilderstuk, dat mijn vrouw evenzeer bewonderde; het is haar portret, toen zij vijf tien jaar oud was." „Toen zij vijftien jaar oud was?" herhaalde Richard. „Ja, zy stelt daar een herderinnetje voor; een grooten hoed van stroo, versierd met bloemen, op het hoofd en een herdersstaf in de hand. Het is zeer landelijk, zooals gy begrijpen kunt. Maar wat scheelt u, mijnheer Syramin? Gij zijt zeer bleek. Zijt gij onwel

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1