NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag 4 Augustus 1890, No. 2173. ABOHKBKEJTTSFRIJS: ADVBRTBBTIÉB: Dit Hum bestaat uit twee Waden. iHIÖHT. SI 8 S N 5 E l w s. B N 8 N I. A Ih FEUILLETON. De Familie Causson. Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door hei geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.05. Dïfc blad verscliyot dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Öurean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. <g,e9efo«su.ua»aier 233. van 15 regels 50 Cents: ieder© regel meer 10 «enti Groot© letters naar pl&atsruiiate. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abcnneinenttü et» Advertentie»» wordefc &angenlOXbejc1 dcox onze agenten en door alle boekbands.we», rz eourBtaxt-ii.. Directeuren-Uitgever» J. C. PEE3&EBOOK en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale i* BJblicjti Strangers O. L' DA VMM Co.% JOHiv B. J ONM&, 8uccDarijs Slöa Jfa*bovrg Honinnartr», EERSTE BLAD. Wij hebben het genoegen aan onze Geabonneerden mede te deelen, dat het Haandagnommer (dat Zaterdagavond ver schijnt) voortaan geregeld uit ACHT bladzijden zal bestaan. De „Haarlemmer Halletjes," Zater dagavondpraatjes van Fidelio, zullen dien tengevolge niet meer in het eerste, maar in het tweede blad eene plaats vinden. Directeuren- Uil Haarlem, 2 Augustus 1890. Van 1 Augustus af zal iu het Mu seum van Kunstnijverhid alhier, eene verzameling gekleurde platen tentoonge steld zijn van de meest belangrijke muur schilderingen, die gedurende deze eeuw uit de lava waaronder Pompeji bedolven lag, te voorschijn werden gehaald. De reproductiën zijn op groot formaat met de meeste zorg behandeld en geven ons een getiouw en juist beold dezer verrukkelijke versieringen, die de Ro meinen met zooveel smaak wist aan te brengen. Het Museum werd gedurende de maand Juli bezocht door 1480 personen. Zondag is de toegang vrij. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betrekking hebbende op de aanmelding van nieuwe leerlingen aan de school voor Kunstnijverheid. Buiten het teekenonderwijs dat. in zij nen volles omvang aan mannelijke en vrouwelijke leerlingen gegeven wordt, is de gelegenheid geopend zich te bekwa men in verschillende vakken op het ge bied der kunstnijverheid. Het decoratieschilderen, beeldhouwen, graveerea op hout en metaal en het kunstnaaldwerk worden er beoefend,welke vakken later voor de leerlingen een goed bestaan opleveren. In de laatste jaren heeft de school zeer goede resultaten verkregen, tal van jongelieden die er hunne opleiding ontvangen, zijn onder zeer gunstige omstandigheden geplaatst. Geslaagd voor do akte fransch (1. o.) de heer C. Koenraad, van Haarlem. Stukken ven den Raad. - Burgemeester en Wethouders stellen voor aan den Raad om een zevende klasse toe te voegen aan de Burgerschool al hier (hoofd de hear P. D. Graaff) en aan die school tevens een onderwijzer 2e klasse aan te stollen. Het Raadslid R. H. J. Gallandat Huet, heeft per brief aan den Raad het navol gende voorgesteld: 1° aan Burgemeester en Wethouders op te dragen immers vóór de be handeling der eerstvolgende begrooting een voorstel in den Raad te bren gen tot wijziging van de thans bestaande omschrijving van de Kom der ge meente, en wel in dien zin, dat binnen die kom begrepe* zal zijn eene be volking van minstens 48,000 zielen, zeodat Haarlem van de derde klasee der belas ting, in de eerste overgaat; II0 den wensch uit te drukken, dat het den daartoe gestelden machten moge behageD, om ten spoedigst over te gaan tot eene algemeene herschatting van de daarvoor vatbare grondslagen van het Rijks Personeel, ten einde deze belasting voor Rijk en gemeente vruchtdragender worde en haar druk billijker worde verdeeld. Aan de heeren G. Oostenbroek en Zoon, boekbinders en etui werkers alhier, ïs vergunning verleend om het wapen van H. M. de Koningin te mogen voeren. Door de mannenzang vereeniging „Auro ra" teArnhem is de heer JM. Bak alhier, bij acclamatie, tot eerelid van gemelde vereeniging benoemd. De heer G. de Vleeshouwer heeft aan zijn magazijn in de Gierstraat van ma nufacturen, een atelier verbonden, waarop de verschillende artikelen ondergoe deren, boezelaars, boezeroenen en derge lijke worden vervaardigd. Niet minder dan zestien meisjes vin den op dit atelier geregeld dagelijksch werk en het snorren van even zoovele machines geeft den binnenkomende den indruk, alsof hij een fabriek betreedt. Men begrijpt, dat door zoovele vlugge vingeren heelwat wordt afgeleverd. Zooals ons de eigenaar verzekerde is deze inrichting hier ter stede in haar soort eenig. Naar men verneemt zal de opening van het nieuwe gerechtsgebouw in de Jansstraat, plaats hebben op Maandag 1 September e.k. Donderdag is een 11-jarige knaap op de Zijlweg overreden door een rijtuig, bespannen met twee paarden, waarbij een der wielen over zijn hoofd is ge gaan. Hij was op de trede van het rijtuig gaan zitten, maar is daaraf gevallen en onder het rijtuig geraakt. Gisterenavond viel een 8-jarige knaap spelende, van een schuit in de Leidsche- vaart en begon reeds te zinken toen er hulp kwam. De jongenheer Heijting, oud 11 jaren, wonende Wilhelminastraat sprong gekleed te water en had het ge luk den drenkeling te redden. Door de politie is inbeslaggenomen een geslacht varken, dat door den keur meester was afgekeurd als schadelyk voor men8chelijk voedsel, waarna het aan de vuilnisbelt volgens de bestaande voorschriften is verbrand. Gedurende de maand Maart 1890 zyn door de HaarlemZandvoort Spoorweg- Maatsch. vervoerd 4898 reizigers. Opbrengst reizigers ƒ968.47. goederen 224.85^. diversen 58.15. totaal 1251.47t» Zijnde per dag en per kilometer 4.75. Als een bewijs van de onder deze weersgesteldheid groote vatbaarheid van het hooi voor broeien, diene, dat onder Haarlemmerliede reeds een vijf-en-twin tigtal veehouders wegens brandgevaar genoodzaakt waren hunue hooibergen om te werken. Datzelfde gebeurt ook in Haarlemmermeer ea Sloten. Letteren en Kunst. Wij ontvingen het eerste nummer van De Handelsreizigerorgaan van de Ned. HaDdelsreizigers-vereeDiging te Rotter dam en natuurlijk gewijd aan de belan gen der vereeniging. Het is een maand blad en is keurig gedrukt bij den heer G. W. Van Biene, uitgever te Rot terdam. De Nederlandsche Krijgsman, het orgaan van den Ned. Mil. Bond, is in nieuw gewaad verschenen en zal voort aan eens per maand verschijnen. Bij het vioolconcours aan het Pa- rijsche Conservatorium werden drie eerste prijzen toagekend en wel aan twee jonge dames en aan den heer A. Kosman, een Rotterdammer. Op de tentoonstelling te Muuohen kreeg Albert Neuhuys een eerste me daille. Er werden in het geheel vier le medailles toegekend de drie andere gelukkigen zijn HaugGuthrie en Besnard. Een tweede medaille kreeg Théophile de Bock. Zonder b ij komende omstan digheden hoopt de minster van Oorlog Maandag a. s. zyne werkzaamheden aan het Departement van Oorlog te horvatten. H. M. de Koningin heeft 200 geschonken ter tegemoetkoming in de kosten voor de te Eerbeek gevestigde diaconessen uit het diaconessenhuis te Arnhem. Een berlynsch blad dat omtrent Rusland dikwijls goed ingelicht is, schrijft: De scheidsrechterlijke uit spraak van den Czaar over de Guyana- kwestie kan in het najaar worden tege moet gezien. Naar men zegt, bestaat er uitzicht,dat Nederland op vele punten ge lijk krijgt. Op vele punten? Als wij maar op het eene punt, waarop het aankomt, gelijk krijgen, zijn wij tevreden. De veiligheids tontoonstel- liug in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal voortaan des Maandags voor den halven toegangsprijs (25 cent) opengesteld zijn. Het Handelsblad meldt: In de amsterdamsche tabakswereld is een eigenaardig geding aanstaande. Her haaldelyk werden vele partijen tabak van eene en dezelfde Maatschappij te Rotterdam bij inschrijving gegund aan eene en dezelfde firma te Amsterdam. Ge8n ander kon een blaadje van het meest gewilde gewas machtig worden. Daardoor ontstond ontevredenheid bij vele inschrijvers, die reden meenden 6e hebben tot twyfel of de inschrijvingen bij deze Maatschappij altijd haar gewonen loop hadden. Ongeveer 20 tabaksfirma's besloten daarop niet meer bij deze Maatschappij f" te schrijven. Zij kwamen onderling vereen, dat ieder hunner, die deze over eenkomst zou schenden, eene boete van 20,000 zou betalen aan zijne mede- contractanten voor eiken koop door den overtreder gesloten met de door hen ge boycotte Maatschappij. Een dezer firma's heeft aan die afspraak zich niet gehouden, maar beroept zich op de omstandigheid, dat zij niet inschreef, maar uit de hand kocht. Vandaar een proces. De firma kocht vier partijen. Wordt elke partij als een koop beschouwd, dan loopt de vor dering over 80,000. De gedagvaarde firma moet de eerste insinuatie te dezer zake zeer royaal hebben beantwoord met de mededeeling, dat zij eene flinke som ter beschikking stelt der algemeene ar men, wanneer men haar bewijst dat zy de overeenkomst heeft overtreden. Twee rechercheurs van po litie hebben te Amsterdam een inbreker gesnapt, die juist bezig was eens te beproe ven toegang te verkrijgen tot de woning van den kastelein van „Artis". De man had al een ruit met zeep besmeerd en was juist bezig het glas zonder geruisch te verwijderen, toen by in den kraag werd gepakt. Daar hij niet kon besluiten goedschiks mee te gaan, ging de overtocht naar het politie-bureau met eenige moeielijkheden gepaard. Op het bureau aangekomen her kende men in den gevangene een oude bekende der justitie, die zijn vaderland, Duitschland, had verlaten om te zien wat hij hier in Holland vinden kon. Een lid van do familie Mens afstammeling van den bekenden ko ning van den Jordaan, Bokkebek, schrijft de Amsterdamsche correspondent van het U. D. heeft zilveren bruiloft gevierd. Wat een sjeu, wat een sjeu! zeide de wangunstigen. Maar die het wel meenden met Koning en Vaderland en een warm hart in den boezem voelden kloppen voor ons onvolprezen volk, zei den maar heel zacht, zoodat ik het eigenlijk alleen kon hooren zie, dat is nu nog eens aardig! Mens en echtgenoote, verkleed als ko ning en koningin, met een nagemaakt prinsesje, in een rijtuig met vier paarden. Eene misselijke aanstelling, nog wal gelijker door de ook al nagemaakte hulde, welke men het vorstelijk echtpaar bracht en door de ernstige pogingen, die in den landauer werden in het werk gesteld om die huldebewijzen als iots zeer gewoons te aanvaarden. Het zou mij niets verwonderen, als ik u binnen een niet te lang tijdsverloop kon mededeelen, dat de Raad besloten heeft zich voortaan by familiefeesten of onaan genaamheden van de Mens'en officieel te doen vertegenwoordigen. Men schrijft 0D8 uit Krom menie: z/Zooals gij weet heeft onze Burge meester zijn ontslag genomen, wegens eene kwestie met een der Raadsleden. Ik noem het een kwestie omdat iedereen het nu zoo noemt, maar eigenlijk vind ik het geen kwestie. Wat is de zaak I Dat Raadslid, de Benjamin der Raadsleden, wilde gelden die op de begrooting waren uitgetrok ken voor spuitoefeningeD, besteden om aan een gedeelte van het spuit-personeel een gastmaal^ to geven, omdat er geene oeteningen waren gehouden en het geld dus in kas was gebleven. Burgemeester en Wethouders waren er tegen, vooral de Burgemeester. „Goed," zeihetRaads- slid, „dan breng ik de zaakin den RaadDat beviel den Burgemeester niet, en daarom verzocht deze dat de zaak in geheime zitting zou wor den behandeld. Het Raadslid vond dat niet noodig, en bracht de zaak in de open bare zitting. Naar het franschvan Adoilphe Belot en Jules Dautin 58) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK VIII. De terugkeer. Maar hoe was zij er toe gekomen om dien grijsaard te huwen Helaasalles werd hem nu klaar, zij had haar moeder verloren, en toen had deze man die ryk en op haar verliefd was, haar ten huwelijk gevraagd? Wat moest zij deen? Wat hield haar terug. Kon zij vermoeden, dat hear liefde werd beantwoord Want immers hij had haar zijn liefde ontveinsd, alsof hij er zich voor schaamde. Geen enkel woord, geen blik Hij herinnerde zich het afscheid, toen hij naar Italië ging, eenige vriendschappelijke maar, onbetee- kenende woorden. En sedert dien tijd geen enkel woord, zelfs geen gelukwensch voor haar in zijne brieven aan haar moeder. Zij had zich in haar lot geschiktEn nu was zy voor hem verloren Verloren Waarom Beminden zij elkaar dan niet meer zeoal8 vroeger In alles van hetgeen hij van haar gezien en ge hoord had, verraadde zich de liefde, die zy tevergeefs trachtte te bestrijden fin zij zouden zich laten weerhouden door onbedui dende gewetensbezwaren Hij wilde oogenblikkelyk naar Maheurtier terugkeoren, maar vreesde dat deze buitengewone haast hem zonderling zou voorko men en dat zijne ontroering argwaan zou opwekken; hy stelde zijn bezoek uit tot den volgenden dag. Den volgenden dag maakte hy zich dan ook het eogonblik ten nutte dat Maheurtier was uitgegaan om zyne opwachting te gaan maken. Het kamermeisje, aan wie hy zyn kaartje had overhan digd, kwam hem zeggen, dat mevrouw ongesteld was en niemand kon ontvangen. „Zij wijst mij dus terug riep Richard uit by ayn terugkeer. Deze weigering was voor hem een bron van smart en twijfel. Had hy zich dan vergist Misschien had zij hem niet lief of wel, wanneer zij hem bomiade, wilde zij hem op een afstand houden, hem vergeten Deze overdenkingen kwelden hem den ganschen nacht. Hij stond op, onrustig en besluiteloos. Omstreeks tegen zeven uur bracht een bediende uit het hotel hem een briefje van Maheurtier, waarin deze hem schreef dat het hem zeer speet den vorigen dag by zijn bezoek afwezig te zyn geweest, en tegelijkertijd deelde hy hem mede dat dringende be zigheden en de gezondheid zyner vrouw hem noodzaakten naar Parijs terug te keeren. Geen woord echter over een nadere ken nismaking. Nauwelijks had hij dit briefje gelezen, of hij hoorde rijtuigen op de binnenplaats van het hotel. Hy liep naar het venster en keek naar buiten j een vrachtwagen beladen met koffers en pakjes reed weg, terwijl beneden aan de trap een berline stond to wach ten, hij zag Antoinette en Maheurtier instappen. Het rijtuig ver trok en reed snel weg. Geheel onthutst bleef hij staan. Deze neerslachtigheid maakte echter weldra plaats voor een koortsachtige opgewondenheid. Hy schreef aan zijn moeder en kondigde haar zyn terugkeer aan. Dienzelfden avond nog waren zyne koffers gepakt en den volgenden morgen scheepte hy zich in voor Marseille. Men kan zich de vreugde van mevrouw Syramin voorstellen, toen zy hem terugzag. Langen tyd hield zij hem onder een diep stilzwijgen ia een innigo omarming omslotenvervolgens liep zy om hem heen, vlug en levendig als een jong meisje, nu en dan stilstaande om hem te bewonderen. Dien avond na het middagmaal sloeg zij hare armen liefkoozend om hem heen en verkreeg van hem de belofte dat hij niet meer naar Italië zou terugkeereB, al was dit niet naar het genoegen van den markies de Blave, en dat hy haar niet meer zou verlaten. Vervolgens moest hij tot in alle bizonderheden vertellen, wat er met hem gebeurd was in al dien tijd: hy gaf volgaarne toe aan dien zachten drang zyner moeder, maar sprak niet over zyne ontmoeting met Maheurtier te Genua en van de gebeurtenissen, waarvan ayn terugkeer het gevolg was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1