CAFE-CONCERT, YORICK. CQ1CEET en BAL. Eet Pater Eoster. Be Jonge Garde» POLITIEK OVERZICHT. GKHEXtil) MKMVS. iU ItEEitlJJkE STAND. Vr A li I A. TEEKËWSCHOOL Kunstnijverheid, Dag- en Avondcursus. den Heer R 9. ffiEllMiililZEN, Advertentien. Meuwe Schouwburg, Büiteugswsiie Voorstellingen Dinsdag 5 Auyusiiis 1890: Sociëteit „DE KROON". SPECTACLE CONCERT VAR1É Specialiteiten-Voorstelling. Groote Vocale en Mrimeiitale Matinée. GROOT BAL. Schouwburg VAN LIER. Groote.Iilitaire larscfi en Evolntiën, §gPSuccesstuk door geheel Vaderland Maar nauwelijks had hij zyn rede voorgelezen (hij had die op papier ge zet) of de Voorzitter van den Raad brandde los, vond dat hij en de Wet houders beleedigd werden door het Raadslid en verzocht dezen excuus te vragen. z/Neen," zei het Raadslid. Nog al na tuurlijk Toen wierp de Bnrgemeester zijn zil veren keten neer en zei, dat hij aan den Koning zijn ontslag zou indienen. Ende alzoo is het geschied Nu zijn zulke dingen altijd moeilijk te beoordeelen voor iemand die er buiten staat, maar Krommenie is niet zoo groot of we kennen elkaar vrijwel van buiten. En nu zal geen enkel ingezeten van dorp beweren, dat onze Burgemeester geen uitstekende kwaliteiten heeft; maar blind is degene, die ook zijne gebreken niet ziet, zijne gebreken als Burgemees- ter bedoel ik. Hij is ijverig, zuinig in het beheer der financiën, onderzoekt alles zelf en tot in de fijnste puntjes en is nauwgezet en punctueel. Maar en dit is de groote maar. die men altijd heeft geuit van den be ginne van zijn bestuur af hij wil veel te veel de chef zijn, in plaats van de leider. Hij schijnt te meenen, dat aan het hoofd van eene gemeente te staan, hetzelfde is als een regiment aan te voeren. De bevelvoerend officier is absoluut heer en meesterhij kan lasten en bevelen, de onder hem staande officieren, zoogoed als den jongsten sol daat. Maar een Raad kan niet worden gekommandeerd als hy ten minste niet heelemaal uit poppen, inplaats van uit menschen bestaat. Dat is de eigenlyke kwestie, die al jaren gehangen heeft tusschen onzen Burgemeester en ons. Hij was een ijverig, zeer verdienstelijk magistraat en dat erkennen wij allen in hem, maar wij willen ons niet laten //maszreg Het woord van den pommerschen edel man //mache sie unterthanigHerr Schalmeister," is voor ons niet geschre ven, maar voor Pruisen, bij wie alles militairement is ingericht. Daar kan misschien een burgemeester een heerscker wezen, wij Hollanders hebben een leider noodig. Daarom zal ik voor mij op het adres dat thans rondgaat om dezen T meester te verzoeken op zijn besluit terug te komen, niet teekenen wil ik gaarne uitroepen ,/hy heeft veel goeds voor ons gedaan." Ook een jubilé. Zij n koperen zilveren en gouden jubilé's en gouden bruiloften aan de orde van den dag, een jubilé als voor eenige dagen te Belling wolde bijna gevierd zou zijn, behoort zeker tot de zeldzaamheden. Albertje H, vrouw van H. Sm., in d© Lete aldaar, had haar vijftigste proces-verbaal ontvangen in zake de smokkelarij, en dit feit zou niet onopgemerkt voorbij aan Doch men was met de voorbereidende werkzaamheden voor dat feest nog niet geheel gereed, toen er deze week nog twee bekeuringen volgden. Nu werd besloten met feestviering te wachten, tot ook de tweede serie vol is. Dat genoemde A. dit zeer goed kan beleven is zeker; want het men3ch is nog jong en heeft aanleg, 't Is echter niet heel beleefd van de heeren ambtenaren, zoo maar zoo'n zeldzaam jubilé te verstoren. den. De president wil niets weten van trouwens aan zyne eigene regeering schrijft hij Argentine's voor spoed toe, terwyl de revolutionaire woe lingen, volgens hem slechts het werk zijn geweest van eene eerzushtige par- de stad Buenos-Ayres, welke de republiek zou willen overheer- schen. Men seint uit Buenos-Ayres Er heb ben onlusten plaats in de landbouw districten. De zuidelijke spoorweg en de spoorweg van Rosario is opgebroken. De troepen hebben bevel ontvangen er heen te vertrekken om de werklieden en het verkeer, dat thans tot stilstand is ;ekomGB, te beschermen. De Kamers zijn bijeen. Een gerucht loopt dat de regeering voornemens is den gedwongen koers der bankbiljetten bij besluit af te vaardigenmaar dit ge rucht schijnt niet gegrond. De wissel koers is gedaald. De beurs is gesloten, maar de banken en winkels zijn geopend, de handel is weer aan den gang. Aan De Times wordt uit Zanzibar ge meld, dat Etain hevige gevechten hoeft gehad met de inboorlingen van Oegoga, waarvan er velen door het Maximgeschut werden weggemaaid, zoodat de aanval lers ten slotte geslagen werden. Emin heeft 1200 runderen buit gemaakt. Zyne troep had echter zooveel ammunitie ver schoten, dat hy ten laatste daaraan ge brek had. Uit Buenos-Ayres wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat aldaar nog een finan- cieele chaos heerscht. De bankiers heb ben hunne kantoren weder geopend, maar doen geen zaken. De regeering beeft bevel gegeven em voorloopig de de Beurs gesloten te houden. De nota rissen weigeren het opmaken van wis selprotesten, op grond van den staat van beleg. Eene afdeeling staatstroepen ver trekt in zuidelyk richting, het heet naar Lomas. Buiten Buenos -Ayres is gevoch ten, maar het ontbreekt aan berichten uit de provinciën. De duitsche keizer is Vrijdagmiddag te Wilhelmshaven met het jacht Roken zollern in zee gegaan naar Ostenae. Het manoeuvre-eskader stoomde voorop; de korvet Irene volgde. De Times ontving eene dépêche, uit Buenos-Ayres den 31en Juli verzonden waarin wordt medegedeeld, dat presi dent Celman een manifest aan de ar- gentijnsche bevolking heeft uitgevaardigd welke door hem herinnerd wordt aan den voorspoed en de vrijheid, die het land onder zijne regeering heeft genoten, terwijl hij de omwenteling toeschrijft aan de onzinnige eerzucht van eene staat kundige partij te Buenos-Ayres, welke over de geheel© republiek de baas wilde spelen, De Trance vermeldt, als van Madrid uit officieuse bron afkomstig, het rucht van den dood van den jongen Koning van Spanje. De spaansehe am bassade spreekt evenwel het gerucht tegen. Volgens berichten uit Constantinopel zouden omstreeks 150 Armeniërs als be diende in Yildiz Kiosk ontslagen en 20 hunner in hechtenis genomen zijn, ter wijl de heimelijke arrestaties voortdu ren. De berats voor de bulgaarsche bis schoppen, die spoedig door de Porte zullen worden uitgereikt, zullen verge zeld zyn van eene afzonderlijke instruc tie, om in het bisschoppelijk kostuum wijziging te brengen en om alles te ver mijden wat troebelen aanleiding zou kunnen geven. Dit doet vermoeden dat de zaak nog niet uit is. Naar het heet hebben Engeland en Frankrijk te zamen aan Argentinië eischon tot schadevergoeding gesteld voor de amerikaanschen staat Connecticut een de omwenteling in het postwezen plaats hebben. Door een senator toch is het plan voorgesteld om aan het post kantoor bussen te plaatsen, elk met den naam van een richting voorzien wer- waarts brieven enz. worden vervoerd. Het publiek werpt dan de brieven en stukken in die bussen, waarop de rich ting staat aangegeven waarheen zij moe ten worden vervoerd. Postzegels, wissels enz. worden door automatische toestellen verstrekt en op openlijk aangeplakte dienstregelingen vindt men alle vragen beantwoord die men gewoonlijk aan de postambtenaren doet. De senator bere kend, dat men op deze wijze met onge veer een derde van het tegenwoordige aantal ambtenaren zal kunnen volstaan. Men heoft naar hetschijn te Zanzibar het traktaat van Duitsch- land met Engeland alles behalve Vrien delijk ontvangen. Ieder verwachtte een duitsch protectoraat en vooral in de duit sche kolonie heeft men zich over de overeenkomst zeer scherp uitgelaten. De aanzienlijke Duitschers verklaarden open lijk, dat de keizer gek was en dat Bis marck zulk een daad van landverraad nimmer zou hebben begaan. De duitsche maatschappijen te Zanzi bar, alsmede de oost-afrikaansche Com pagnie hebben de vlag halfstok laten wapperen, als toeken van rouw. Wat den Sultan van Zanzibar betreft, hij protesteert, en terecht, tegen de ver deeling zijner Staten. In het gehucht Marais d Lomme bij Rijssel, heeft zekere Catillon zijn vrouw met een hamer doodgesla gen en zich daarna waarschijnlijk ver dronken; men heeft hem althans niet kunnen opsporen. Catillon leefde met zijn vrouw in de beste eendrachthoewel zij vijf kinde ren hadden en eene geringe verdienste, Do vrouw was dan ook oen uitstekende huismoeder. Waarschijnlijk heeft Catillon (krank zinnigheid kwam dikwijls in zijne familie voor) in een aanval van razernij de onge lukkige vrouw vermoord. Donderdag heeft te Gelsen- kirchen in een mijn eene gasontplof fing plaatsgehad. Acht mijnwerkers wer den gedood en drie zwaar gewond. Een hunner is sedert overleden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet gebleken. Men zegt vaak, dat vrouwe geen uitviildiilgSvermogen bezitten. Hoe het in Europa daarmee geschapen staat, zegt de statistiek niet, maar in Amerika zijn wel degelijk tal van vrouwen die praktisch bruikbare uitvindingen hebben Nog eene kotelet. De braziliaansche nabob, baron Fereau, die kort geleden overleed, was in klei nigheden buitengewoon gierig, terwijl hij aan den anderen kant ook niet zel den de buitensporigste uitgaven deed. Hij had onder meer de eigenaardig heid nooit fooien aan bedienden te geven de kellners van de verschillende groote hótels die hij bezocht, waren daardoor dan ook niet bizonder op den baron gesteld. Eens logeerde baron Fereau in het prachtige Maux-Hfoel te Rio Janeire. Hij kwam 's middags eens de eetzaal en bestelde eene kotelet. Nadat hij deze had genuttigd, vroeg hij een tweede. - Baron, zeide lste kellner met een boosaardigen glimlach, het is hier de gewoonte, nooit een zelfde gerecht twee maal te presenteeren. Zoo, is dat hier de gewoonte? vroeg Fereau, stond ep en verliet de al. Tien minuten later trad hij de eetzaal werderom bianen. Kellner, zeide hij tot dengene die hem zoo even omtrent de gewoonten van het hótel had ingelicht, ik heb zoo even dit hótel gekocht en ben nu hier heer meester. Daar gij niet in staat zult zyn om aan myn bevel, ®m de gasten overeenkomstig hunne wenschea te be dienen, te voldoen, geef ik je op staan- den voet je ontslag. Hy zette zich weder aan tafel, nam zijn servet weder op en zeide tot een anderen kellnerBreng my nog eene kotelet. Een californische vrouw vond een zoo geschikten kinderwagen uit, dat zij 50.000 dollars aan verdiende. Katharina Greene, de weduwe van een officier, vond de machine tot reiniging van boom wol uit. Het idee voor hoefyzer-maGhine. die hoefijzers geheel kant en klaar uitwerpt, is gesproten uit het brein eener vrouw, Zoo ook de machine voor het maaien van gras en korenpapieren zakken met versterkten bodemeen uitmuntende straatveegmachine, en onhoorbare wielen Maar een feit is het toch, dat vrou welijke componisten en beeldhouwers tot de groote uitzonderingen behooren. Het laatste vak gaat wellicht hare physieke kraGhten te boven, maar de muziek dan En wie kent een vrouwelijke componist, door hunne landgenooten geleden schadedie een door gansch Europa bekenden tijdens de onlusten. i naam heeft? Wij niet. De Times meldt uit Buenos-Ayres,dat Thans heeft eene groot de president Celman oen langdradig I amerikaansche maatschappij zich het be- manifest van 2000 woorden heeft uitge- zit verzekerd van een uitgestrekt terrein vaardigd, hoofzakelijk bestaande in eene I bij de Niagara, teneinde een gedeelte zelfverheerlijking en lin woorden van i van den waterval te exploiteeren door //eeuwigen dank" aan hen die 's vader- hot leveren van waterkracht aan v. lands zegen bekomen zullen, omdat zij schillende fabrieken, hem, dr. CeJman, tijdens de crisis steun- j Waarschijnlijk zal in de - 1 Aug. Jongste kindje van H. M. J. van Duyne 9 m. Scheveningen. GEBOORTEN 1. Aug. D. Wijdeman-Van Steen d. 2. E. G. Hessen-Brakenkef z. OVERLEDEN: 31 Juli. A. E. van Ooatendorp-Snoeks 74 j. Jansstr. 1 Aug. K. Koster 31 j. Leidschestr. - H. J. I.Jland 5 j. z. Verl. Franshalsstr. - J. L. en P. P. van der Vliet 15 dg. d. Leidschestr. - W. J. Swart 67 j. JansteeDstraat. SrOOMVAAKTBEaiCHTEH. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Aug. van Genua. Het stoomschip Zeeland, van Rotter dam naar Java, vertrok 3L Juli van Suez. voor HAARLEM. Aanmelding van Nieuwe Leer lingen 1 tot 15 Augustus, van 10 tot 4 uur, persoonlijk, bij den Custos van bet Museum van Kunst nijverheid op het Paviljoen, toegang frontzijde op het terrasalwaar reglement en leerplan gratis te ver krijgen zijn. Schriftelijke aanmelding hij den Directeur. ORGELBESPELING de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 5 Aug. 1890, des i middags van 12 uur door den Heer WJEeerman. PROGRAMMA. 1. Toccate en Fuga. J. S. Back. 2. Toonstuk No. 2. Niels W. Gade. 3. Sonate No. 5. G. Merkel. a. Allegro risoluto. b. Andante. c. Finale. 4. Moreeau d'orgueTemmens. 5. Finale. Telegrammen. MADRID, 2 Aug. (Reuter.) De ge ruchten betreffende de ziekte des koaings zijn geheel ongegrond. De minister van buitenlandsche zaaen, die uit Sebasfciaan terugkeerde, verzekert, dat de gezond heid van den koning en van de konin gin-regentes voortreffelijk is. MADRID, 2 Aug. (Reuter.) Buiten gewone hitte hoeft eene uitbreiding der cholera teweeggebracht. WEENEN, 2 Aug. (Reuter.) Prins Ferdinand wordt hedenavond te Weenen verwacht, waar hij eenige dagen zal vertoeven, alvorens naar Sofia terug te keeren. Personen van gezag uit de om geving vaa den prins verzekeren, dat allo geruchten, die door zökere buiten landsche bladen ten opzichte van Bul- garye verspreid worden, geheel verzon nen zijn. ROME, 2 Aug. (Reuter). Uit Triëst wordt bericht, dat daar ongeregeldheden zijn uitgebroken. Aanleiding daarvoor was, dat de politie weigerde de onthul ling toe te staan van een gedenksteen ter eere van Bertallini, de stichter der vereeniging //Pro Patria". LONDEN, 2 Aug. (Reuter). De Union- bank te Kaapstad heeft hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt omstreeks 500,000 p. st. De aandeelhouders, meest Nederlanders, zullen vermoedelijk geen sehade lijden. PARIJS, 2 Aug. (Reuter.) De XlXe Siecle verneemt uit Lemberg, dat luidens berichten uit Petersburg een nieuwe sa menzwering van nihilisten ontdekt is. Een groot aantal personen is in hechtenis ge nomen. CONCERT op Zondag 3 Aug. 1890» 's avonds 7% uur, door het Stalmuziek korps der Kon. Nea. Marine, kapel meester JAC. KONING. PROGRAMMA. Volkslied van Waldeck Pyrmont. 1. Marche de Concert. Z. Be Menzel. 2. Ouverture de l'opéra z/Le }Roi d'Ys" Tduard Lalo. 3. Largo Célèbre. G. F. Handel. 4. Rhapsodie Hon- groise II. Trans Liszt. (au Comte Ladislas Teleky.) 5. Ouverture voor Von- del's treurspel //Gijs- brecht van Aemstel". Jok. J. E. Verkuist. 6. a. Toréador et An- dalouse sur le Bal x7 Anton Rubinstein. Costume f b. Trot de Cavalerie J 7. Mosaïque de l'opera z/Dimitri Donskei" Tèlix Joncih'es. 8. FrühliDgslieder, Walzor R. Kiikner. Finale. FAMiitéiiSiECKTEN uit db VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 29 Juli. N. J. M. KlercqHoogea- dijk d. (levenl.) Bergen-op-Zoom. - 30. H, P. Kleyn van WilligenVerschoor d. Delft. - 31. R. M. Croockewit Quintus. Heerenveen. - A. M. E. Over- meijerBoseker z. Amst. - V. B. A. VinkHuijgen d. Amst. - A. H. Cremer Hogan z. Scheveningen. - M. J. Schal- kerHartering z. 's-Hage. - Mevr. EwingsMazel d. St. Gilles. - 1 Aug. G. M. D. BruynesteynCoppenrath Amst. - G. J. OostmeijerBramer Amsterdam. GEHUWD: 31 Juli. A. J. Roozemeijer en P. S. H. Loeff. Dordrecht. - H. Gentil en M. Collard. Doesburg. OVERLEDEN: 28 Juli. C. N. Hoffmann 69 j. Does burg. - 29. V. W. van Gogh 37 j. Auvers s/Oise (Fr.) - W. J. Camman 28 j. Amst. - 30. C. Formijne 66 j. Varik. - 31 W. de Jager 76 j. Zaandijk. - Wed. A. P. Knaapen Jz.Caron 78 j. 's-Hage. Ter gelegenheid der Kermis, op Zondag 3 Augustus 8 tire. Entrée 25 Cts. van af Dinsdag 5 Aug. tot en met Zondag 10 Aug., iederen avond, te geven door een net Artistengezelschap, onder Di rectie en medewerking van den gere- nommeerden Holl. Karakterkomiek, uit Rotterdam. Iederen avond nieuw Programma. Entree 15 Cents. Des Zondags 25 Cents. Aanvang 7'/, ure. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. De Directeur, het Bestuur en de overige werkende Leden der Haarlemsche Mannenzangvereeni- ging „Crescendo" betuigen hun nen welgemeenden dank voor de zeer vele en hartelijke bewijzen van belangstelling en sympathie, ondervonden ter geleg-enheid der bekroning van „Crescendo" in den door de Kon. Liedertafel «Zang en Vriendschap» gehouden Zangwedstrijd. N. H. ANDRIESSEN, Directeur. H. SAVRIJ, President. J. J. SMITS, Secretaris. Haarlem1 Augustus 1890. HAARLEM. Dinsdag 5 Augustus en volgende dagen, „Het liederlandsch Tooneel". Drama in 3 bedrijven of 4 tafereelen. Gevolgd door Drama in één bedrijf. Aanvang 8 uur. Balcon, le Loge en Stallesƒ1,50; 2e Loge en Parterre ƒ1,—Gaan derij ƒ0,50. iw Plaatsbespreking dagelijks van 103 uur. De hoofdrollen worden door Mevr. PR ENK EL en den Heer BOUWMEESTER vervuld. Woensdag 5 Aug. „DE FABRIEKSBAAS" met den Keer Bouwmeester in de hoofdrol. Van af Dinsdag 5 tot en met Maandag 11 Augustus 1890. BUITENGEWONE en Directie: CARL PFLaGING, bestaande uit Artisten van den eer sten rang op het gebied van Dames- gymnastie, Duettisten, Chanteuses, Coupletzangers, het toppunt van dieren-dressuurmusicale neger clowns, enz., enz. Dagelijks varieerend programma van gastvoorstellingen. Het gezelschap van den Heer Pflaging trekt dagelijks in het ge bouw «Place de Pays-Bas» te Rot terdam duizenden bezoekers. Men zie verder de meer uitge breide Biljetten en dagelijksche Programma's, welke iu den regel 's middags te 12 ure in de Sociëteit zijn te hekomen. Aanvang acht uur. Entrée 99 Cts. Donderdag 1 en Maandag 11 Aug., te één ure, Zaterdag en Zondag 9 en 10 Aug. na afloop der Voorstelling, Doorloopende kaarten k f 3, zijn te bekomen bij den Secretaris en den Kastelein der Sociëteit. KERMIS TE HAARLEM. Standplaats: Groote Markt. Hollandsch Tooneelgezelschap, van het Grand Thé&tre te Amsterdam. Directie: Getor. A. VAN LIER. Zondag 3 Augustus 1890 Eerste Opvoering van Sensatie-Blijspel met Zang in 4 Bedrijven, door M. S. Tbijtel. Muziek van S Benavente. Regie: Jos van Lier. In het tweede Bedrijf: uitgevoerd door 24 Dames. Aanvang 8 uur. Prijzen der plaatsen Eerste Rang ƒ1.49; Tweede Rang 1.—Derde Rang 0.75; Vierde Rang ƒ0.40. Plaatsen zijn op den speeldag te hespreken.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2