NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargansr. Donderdag 7 Augustus 1890. No. 2176. aBOHKEHEHTSPRIJS: ADVERTEHTIÉI: S T A DSNS E W S. DE KERMIS. BIN N E N L A N D. F E U i L L E T O N. De Familie Causson. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.80. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers - 0.05. Die blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Hoötstraat No. 9, Haarlem. Weleffoam|as$tBBai0A<esp rail 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 cent» Groots letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen t n Adrertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, en courantioir» Directeuren-Uitgever» J. C. FiïEBEBOCM sn J. B. AVIS. noo jaag mittn voor nee uitenlaud; Caatpaguit Gsnirah it PuiUciU Mtranghr. O. LDAVisiï fr Co., JOH»! Jf. JONM8, Succ., tarijt Sliia Fmbourf UoMmattn. Haarlem, 6 Augustus 1890. Voor het examen fransch (1. o.) is geslaagd de heer M. Martens, alhier. Er is nóg iets nieuws te vermelden, flat nu wel niet in onmiddellijk, maar toch in middellijk verband staat met de kermis, in zooverre dat binnen de muren daarvan in deze dagen gelegenheid tot genieten wordt geboden. Wy bedoelen den Nieuwen Schouw burg in de Jansstraat. De directie heeft van de lente gebruik gemaakt, om het inwendige van het gebouw op allerlei wijze te verbeteren en meer te doen be antwoorden aan de eischen van den tijd, of liever van het publiek. Die verbeteringea zijn voorwaar niet gering. Reeds bij het binnentreden van den schouwburg merkt men op, hoezeer de beschikbare ruimte is vergroot. Vóór het parterre bevinden zich thans ook stalles, die wat den prijs aangaat, voortaan gelijk zullen staan met de balcous. Wat deze laatste betreft, zij zijn even als de loges en de gaanderij aanzienlijk vergroot. Eene uitmuntende verbetering mag het ook heeten, dat het orkest naar beneden is gebracht, vergroot en van de 3talles door eene behoorlijke barrière gescheiden. Vooral met het oog op opera-voorstellingen, waarbij zich een groot orkest bevindt, is deze verbetering zeer te roemen. Komt men op het tooneel, anders ver boden terrein, dan vindt men ook dit flink vergroot. Voor de gaanderij is in de Parklaan eene ingang gemaakt, ruim en flink en de bezoekers van dezen ver heven rang gaan langs een ferme, breede trap naar boven. Tevens is voor hen eene alleszins voldoende afzonderlijke koffiekamer ingericht. De vroegere toegangen van de gaan derij dienen voor nood-deuren, terwijl ook voor de stalles een nooddeur is aangebracht, die naar de gang voert. Wanneer wij nog hierbij voegen, dat de maatregelen, genomen tegen brand gevaar, niets te wenschen overlaten, dan meenen wij genoeg gezegd te hebben om aan te toonen, dat de schouwburg in de Jansstraat thans voor menig theater in Amsterdam niet behoeft onder te doen. Wanneer ook thans nog het publiek niet algemeen van den schouwburg gebruik maakt, dan mag dat niet meer aan de inrichting daarvan worden toegeschre ven. Voortaan zullen de afwezigen onge lijk hebben. „Pater Noster" van Coppóeen „Yorick" van Estebanez waren de stukken, welke het Nederl. Tooneel er Woensdagavond ten tooneele bracht. Men kent Yorick, het is een van die vele stukken, waarin Bouwmeester schittert in al den glans van zijn natuurlijk talent. Ditzelfde ge zelschap gaf het stuk hier in den afge- loopen winter. «Pater Noster" is een juweeltje van gevoel, zooals alleen Coppée dat kan schrijven. Mevrouw Frenkel vervulde de hoofdrol, die van een meisje, wier broeder, een edel pastoor, door de mannen der Commune is doodgeschoten en die God vervloekt, omdat hy het niet belet heeft. Zij beleedigt den geestelijke, die haar verdriet wil lenigen en als zij, op zijn raad, tracht te bidden, kan ze niet, haat en toorn vervullen tezeer haar hart. Daar komt een vervolgde Communeman in haar huis om een schuilplaats smeeken. Verheugd dat zij haar wraak kan koelen, wil zij hem uitleveren, maar komt daar van terug bij de gedachte aan haar broeders edel hart, dat zooiets nooit zou hebben gewild. Zij geeft den Communard haars broeders soutane en zoo ontsnapt hij aan zijne vijanden. Eerst na deze daad van zelfverloochening kan zij bidden tot God. Mevrouw Frenkel, die goed verzen zegt, speelde de rol van de zuster uit stekend, al viel hier en daar wat effect bejag niot te ontkennen. De heer Van Schoonhoven, (de geestelyke) en mej. Fuchs (de dienstbode) waren eveneens zeer verdienstelijk. In „<lc Kroon1' speelt dit jaar het gezelschap onder directie van den heer Carl Pflaging. Ieder die dit gezelschap eenmaal heeft gezien, weet dat het voor geen enkelen concurrent op dat gebied in Nederland behoeft onder te doen. Voortdurend komt Pflaging het publiek met nieuwe specialiteiten verrassen, en weet aldus voor zijne voorstellingen steeds volle zalen te trekken, een niet geringe kunst in deze dagen, nu van alles overvloed is, ook van uitspanningsgele genheden. Wij zeiden het gisteren reedseen jour nalist moest in de kermisweek eigenlijk drie lichamen bezitten. Nu hij er evenals elk sterveling slechts ëen heeft, kan hy nergeDS lang blijven, ook niet waar hy zich het best amuseert. Wij zouden niets liever hebben gedaan, dan het geheele programma aan te zien en te hooren, maar waar plicht gebiedt, moet nei ging zwygen. Hebben wij dus niet vóel gezien, dat weinige heeft bij ons de overtuiging gevestigd, dat de Kroon waarlijk niet de minste onder de feest lokalen is en dat men zich een bezoek daaraan niet zal beklagen. Niet minder aantrekkelijk dan het ge zelschap in //de Kroon" is dat van den heer J. Wittkower Gerson, dat zijne tenten heeft opgeslagen in de Sociëteit «Yereenigiisg'" en daar Dinsdagavond zijne eerste voorstelling gaf. De goede naam van dit gezelschap was zeker de oorzaak dat de groote concertzaal on danks de drukkende hitte zóó vol was, dat velen zich met een staaQplaatsje moesten behelpen. Wat dit gezelschap presteert is inderdaad zoo afwisselend en nieuw, dat een warm woord van lof den wakkeren directeur niet mag worden onthouden. Juist gezien is bet van hem dat in afwis seling de toovermacht gelegen is om een, wij hebben reden te zeggen, tamelijk veeleischend publiek, uren lang aange naam bezig te houden. Dat er //lederen avond afwisselend programma en optreden van nieuwe artisten is," doet ons nog menigen druk ken avond in de //Vereeniging" voor spellen. Letteren en Kunst. De "Feestwijzer voor het XVIIIe Ned. Nationaal Zangersfeest" op 8, 9, 10 en 11 Augustus te Arnhem te hou den is verschenen. Uit de lijst der zan gers, die hunne medewerking hebben toe gezegd, blijkt dat hun aantal ruim 460 zal zijn. Op het programma van de tweede groote uitvoering op Zondag 10 Augustus komt mej. Wia Dikema voor met //Air et scène de l'opéra Melaenis" van Mann en een drietal liederen: //Das Haidekind" van Schaffer, //Wiegenlied" van Mozart en «Herbstlied" van Nico- lai. De heer Joh. M. Orelio zal in het eerste gedeelte ziDgen ,/Filips van Ar- tevelde" (gedicht van Jules Vuylsteke) van F. A. Gevaert, en in het tweede gedeelte //Klein Nederland" van C. v. d. Linden, «Visschersliedeken" van Jan Blockx, en "Ons Vaderland" van Jan Blookx. De heer J. J. Rogmans zingt in het eerste gedeelte //Aria" van W. A. Mozart, daarna //Zigeuner-ballade" van Julius Sachs, «Rozen en Doornen" van Joh. Loser, «Zooveel liedjes als er klinken" van M. A. Brandts Buys en ,/Zonneliedje" van Cath. van Rennes. Tevens zullen «Amstels Mannenkoor", «Oosterbeeks Mannenkoor", «Oefening en Uitspanning" van den Bosch en «Nij- meeg's Mannenkoor" zich doen hooren. De tekst der liederen is in den feest wijzer opgenomen. De jongste aflevering van de Ne derl. Illustratie bevat den navolgenden inhoudH. M. Koningin Emma en het vorstelijk bezoek aan Amsterdam. (Mei portret en illustratie). Turner's konin- ginnelied door Joh. H. Beem. Kijkjes in ons parlement. (Met een gezicht in de vergaderzaal der tweede kamer, een aanwijzing der plaatsen, door de leden ingenomen, en negen portretten). Een ontzettend drama. (Met illustratie). Weke- ltjksch kijkje. Voor dames. Een scheopsspoorweg. (Met afbeelding). De handteekening van keizer Wilhelm II. Vorst Bismarck. (Met illustraties). Hu mor en Satyre. (Met drie illustraties). Schaakrubriek. De negen parlementaire portretten be vatten de welgelijkende fraai uitgevoerde conterfeitsels van de heerenDr. Schaep- maD, Jhr. mr. Roëll, mr. Van Houten, Jh. mr. Van Asch van Wijck, Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, mr. Harte, B. H. Heldt, mr. Verniers van der Loeff en mr. Keuchenius. Voor de Lamoureux-concerten (125 man) in Nederland zijn de volgende da tums vastgesteldRotterdam 16 October, Groote Schouwburg; Amsterdam 17, 18 en 19 Oct., Concertgebouw; Den Haag 20 en 21 0«t., Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, en Haarlem 22 Oct, voor de leden der Baehvereeniging (wan neer althans nog eene kleine moeilijkheid wordt uit den weg geruimd). H. M. de Koningin heeft Maandag-morgen half elf met Prinses Wilhelmina een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling te Apeldoorn. H. M. was gekleed in wit costuum met rosé afgezet; de Prinses mede in het wit en blauwe strik. Nadat het bestuur aan de Koningin was voorgesteld, bezichtigde H. M., door den burgemeester voorafgegaan, met zeer veel belangstelling de fraaie bloemen en bouquetten. Vervolgens begaf zij zich te voet fiaar de aan de overzijde gelegen tent en bezag ook daar met veel op merkzaamheid de tentoongestelde voor werpen. De vertegenwoordiger van de firma Roozen te O verveen, overhandigde aan de Prinses een bouquetje. Na met de commissie de op het ter rein verspreide voorwerpen, als coniferen eu andere groote planten bezichtigd te hebben, vertrok H. M. onder dankbe tuiging en minzaam onderhoud met eenige commissieleden. Het talrijk aanwezige publiek groette eerbiedig de vorstelijke personen. Op het verzoek van den mi nister van Oorlog is Zondag door de sociëteit «la Colombe" te Maastricht eene wedvlucht voor duiven gehouden van Haarlem naar Maastricht. De daarbij door de regeering uitgeloofde gouden medaille werd behaald door de duif van den heer J. Gilissen, die reeds te 10 u. 20% m. te Maastricht aankwam. De dui ven waren te 8 uur 's ochtends losge laten. Naar aanleiding van ,het bericht, dat bij de keuring van de ad- spiranten voor cadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda vele jongelieden werden afgekeurd wegens zoogenaamd aderspatten, hetgeen werd toegeschreven aan de gevolgen van veelvuldig of gefor ceerd wielrijden, heeft het dagelijksch bestuur van den Algemeenen nederland- schen Wielrijdersbond daarover een schrij ven gericht aan den goeverneur van de Kon. Mil. Academie te Breda, en ten antwoord gekregen, dat geen noemens waardig aantal adspirant-cadetten is afge keurd wegens aderspatten, en dat het voor hem volstrekt geen punt van overweging heeft uitgemaakt, of die aderspatten al dan niet het gevolg waren van wiel rijden. De nederlandsche Vereen i- ging van Spoorwegartseu heeft den Sisten Juli hare vyftiende algemeene vergadering gehouden te Amsterdam, in het «American Hotel." Na de talrijk opgekomen leden met een hartelijk welkom te hebben begroet, opende de voorzitter dr. S. P. Kros, uit Zwolle, deze vergadering met eene me- dedeeling over de noodzakelijkheid van volkomen gehoorscherpte voor de spoor wegbeambten, even goed als het ge- zichts- en kleurenonderscheidings-vermo- gen dit werd beschouwd en besproken met vermelding der nadeelen, ontstaan tengevolge der signaalfluiten en andere invloeden, door de locomotieven teweeg gebracht, hetgeen door eenige voorbeel den werd toegelicht en vergeleken met die signalen in Duitschland, Engeland en Amerika, in welk laatste wereld deel meestal klokken werden geluid. Door den secretaris dr. C. Ekama uit Haarlem werden daarna de notulen der vorige algemeene vergadering voor gelezen, en met een woord van dank door de vergadering goedgekeurd en vast gesteld. De commissie benoemd bij koninklyk besluit van 8 Maart 1888 No. 5 en eervol ontslagen bij koninklyk besluit van December 1888, had een uitgebreid rapport uitgebracht aan de ministers van Binnenlandsche Zaken,Waterstaat, handel en Nijverheid, wat als het meest noodige werd beschouwd tot voorziening in het verleenen der eerste hulp bij spoorweg ongelukken. Reeds in de vorige alge meene vergadering had de voorzitter medegedeeld, dat daaraan geen gevolg was gegeven, en hij gaf nu aan de leden kennis, dat het bestuur zich nogmaals tot de hooge regeering had gewend; hij las de stukken voor, die daarover verzonden waren, doch die volgens inge wonnen berichten ter griffie waren ge deponeerd, zoodat men alle reden had te vermoeden, dat deze besloten had, deze te en ernstige zaak verder een- Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Nautin 61) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK IX. Wantrouwen. «Mijnheer Syramin «Ja, een schilder, maar een zeer ordelijk en bedaard jong- mensch." «Dus woont hier de heer Syramin «Ja, kent gij hem «Neen, ik heb wel eens van hem hooren spreken. Maar toch," vervolgde Iriël, «is het schildersbedrijf niet vertrouwen inboeze mend. Krijgt hij dikwijls bezoek?" «Integendeel, de heer Syramin is anderhalf jaar afwezig ge weest en sedert hij teruggekeerd is, is er slechts één persoon ge komen, een jonge dame; zij kwam vanmorgen." «O, waarschijnlijk om haar portret te laten maken," zeide Iriël. «Dat geloof ik niet; zij is een goede kennis van den heer Sy ramin en zijn moeder. Zij heeft hier voor haar huwelijk gewoond op de kamers, die nu te huur zijn. Als gij de trap wilt opgaan, dan kunnen wij wel eens kijken." «Neen, nu niet. Ik zal terugkomen." En Iriël ging heen. Hij was buiten zichzelf van woede. Hij balde zijne vuisten en herhaalde voortdurend dezelfde woorden. «O, die eerloozenZij kennen elkander. Hij is haar minnaar." HOOFDSTUK X. Ne ontmoeting. Het was hem alsof hij persoonlijk door deze smadelijke belee- diging werd getrofien. In zijne verontwaardiging wilde hij de schuldigen ontmaskeren en hen straffen. Maar hij dacht aan Ma- heurtier, wien zulk een ontdekking zou kunnen dooden. «Neen," zeide hij bij zichzelf; «deze schanddaad moet voor hem verborgen blijven; ik zal goed uit mijn oogen zien en aan die ge schiedenis een einde maken." Toen hij in het hotel was teruggekeerd, vond hij Antoinette en haar kamermeisje bezig hare toebereidselen tot vertrek te ma ken; zij liep heen en weer, ijverig en bedrijvig. Hij volgde haar met zijne blikken. Hij zou bij haar die kwijnende lusteloosheid van voorheen verre verkiezen boven deze opgewekte levendigheid In de coupé trok zij zich in een hoek terug, zwijgende en in gedachten verzonken. Dat was hem duidelijk; zij zou hem immers weerzienMet stille woede moest Iriël zich bekennen, dat hij dienzelfden morgen dat jongmensch naar Plantin had gezonden. Hoezeer had men Maheurtier en hem misleidHieraan moest evenwel een einde worden gemaakt. Het was reeds nacht, toen zij hun doel hadden bereikt. Ma heurtier was ongerust. Hy kwam Antoinette te gemoet en kuste haar op het voorhoofd. Het deed hem genoegen haar terug te zieri. «Bovendien heb ik u een goede tijding mede te deelen," zeide hij, «ik heb vandaag bezoek ontvangen van den heer Syramin. Hij wordt onze buurman; hij heeft vandaag de kleine villa hier naast gehuurd, daar hij meende, dat zijn werk hier beter zou vor deren dan te Parijs. Reeds morgen betrekt hij zijn nieuwe wo ning. Ik heb hem verzocht ons dikwijls te komen opzoeken. Dat zal ons, evengoed als hem, afleiding geven. Hij zal hier in het park zelfs kunnen werken. En bovendien, lieve Antoinette, als de lust u bekruipt om u weer op de schilderkunst toe te leggen, dan zal het hem een genoegen zijn u les te geven." «Het is goed," zeide zij, «wij zullen zien.... later." Iriël keek somber voor zich uit en was blijkbaar zenuwachtig en ongeduldig. Maheurtier had dit weldra bemerkt. «Wat scheelt u, Iriël?" vroeg hij hem. «Mij niets Het duurde niet lang of Richard en Antoinette ontmoetten elkaar. De kennismaking was koel en stijf, alsof zij elkaar nooit hadden gezien 1 Iriël, die hen gadesloeg, was inwendig zeer ver ontwaardigd over deze huichelarij; met welke behendigheid wisten zij hunne verlegenheid, hunne ontroering te verbergen; zij achter

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1