POLITIEK OVERZICHT. GEHEMD K1EU1VS. voudig te laten rusten en daarover het stilzwijgen te bewaren. Uit het verslag, dat vervolgens door den secretaris-penningmeester werd uit gebracht, bleek dat de Yereeniging thans 89 leden telde en 2 eereleden. Ook verkeerden de geldmiddelen in een bloeienden toestand. Alsnu was aan de orde de herziening van het reglement, dat om de vijf jaren moet geschiedende artikelen werden besproken, vele voorgestelde verande ringen goedgekeurd of afgekeurd, of wijzigd, en het vernieuwde reglement werd nu vastgesteld, dat in het volgende jaar in werking zal treden. Daarop werd het bestuur met alge- meene stemmen herbenoemd. Met algemeene stemmen werd vervol gens weder eene toelage van/25 uit de kas der Vereeniging tegen de kwakzal verij toegestaan. Daarna richtte de heer dr. R. J. C. Stoffels, uit Meppel, de wetenschappe lijke vraag tot de leden, in hoeverre het geoorloofd is, wanneer tengevolge van voetverbrijzeling amputatie van den voet boven den enkel noodig en mogelijk is, ïn het belang van den lijder ("wat de gevolgen aangaat) het onderbeen op te offeren en amputatie te doen onder de knie. Aanleiding tot bovengenoemde vraag waren de ondervonden gevolgen na het doen van een zestal amputatiën, waarvan drie onmiddellijk boven den enkel en drie onder de knie. De drie laatsten konden na betrekkelijk korten tijd met behulp van eene zeer eenvoudige onkost bare stelt, met jaarlijks minimum repa ratie, loopen, springen, trappen klimmen, enz. enz., terwijl de drie eersten steeds ontevreden waren over hun ongelukkig bestaan, daar zy, niettegenstaande een zeer kostbaar kunstbeen, met jaarlijks groote reparatiën, zich lang niet zoo gemakkelijk konden voortbewegen als de anderen. De amputatie onder de knie geeft steeds een volkomen stomp als steunpunt voor eene eenvoudige stelt, met behoud van het natuurlyk kniege- wricht, terwijl bij amputatie boven den enkel het steunpunt niet in de stomp, die vrij moet blijven, doch in de heup moet gevonden worden. De nadeelen aan het laatste verbonden, als tienmaal grootere kosten, even zooveel meer on derhoud voor den werkman niet te overkomen, het zeer ingewikkeld stelsel, het huidsmetten der heup, enz., geven aan het amputeeren onder de knie verre weg de voorkeur. De vergadering, over wegende na eenige discussie de voor- deelen der amputatie onder de knie, ook daar waar amputatie boven den enkel mogelijk is, vereenïgde zich met het ge voelen van den voorsteller, bij dergelijke gevallen het conservatieve systeem te doen vervallen en volgens zijne ziens wijze te opereeren. Deze mededeelingen werden met bi- zondere belangstelling en met onverdeel den bijval aangehoord,en allen vereenigden zich met de woorden van dank, welke door den voorzitter, namens de leden der vergadering, aan den spreker werden toegebracht. De vergadering werd daarna door den voorzitter gesloten en vele leden veree nigden zich aan een gezelligen disch. Bij de manoeuvres der 2e divisie zal eene proef worden genomen met het gebruik van paarden voor de aanvulling van munitie. Elk paard krijgt 2400 patronen te dragen. Bij den uitgever L. J. Yeen te Amsterdam is verschenen eene brochure, getiteld //Naar Frankrijk, front!", door iemand dL zich Aldegonde noemt; een werkje dat, zooals de titel reeds aan duidt, ten strekking heelt om te betoogen, dat van Frankryk gevaar dreigt voor het behoud onzer nationaliteit. De sohrijver tracht aan te toonen, dat bij een aanstaanden oorlog tusschen de triple alliantie (Duitschland, Oostenrijk, Italië) en de verbonden legers van Frank rijk en Rusland,Nederland zeer veel gevaar loopt het terrein van den strijd te worden en alsdan zyne neutraliteit niet zal kun nen handhaven, dus óf door de eene óf door de andere partij zal worden ver overd en zich by den vrede zeer zeker zyne koloniën zal zien ontnemen. Een verbond met Duit;chland acht schrijver daarom voor ons het verstandigst. Aldegonde heeft zich zijn taak niet ge makkelijk gemaakt en getracht, met tal van motieven de juistheid zijner bewering te bewijzen. Of hij daarin is geslaagd mogen militaire autoriteiten uitmaken. Uit Amsterdam wordt aan de N. B. Ct. gemeld: De instructie in de vergiftigingszaak wordt nog steeds voortgezet, zoodat van toevoeging van rechtskundigen bijstand de verdachte nog geen sprake kan zijn. De heer mr. A. J. Rooijaards, rechter in de amsterdamsche rechtbank, heeft de functie van rechter-commissaris van zijn ambtgenoot mr. Sleeswijk overgenomen, zoodat hy de instructie nu verder zal leiden. Dezer dagen werden door hem personen uit Arnhem gedagvaard, o. een winkelier in verfwaren, die ook al aan eene dame zinkwit zou verkocht hebben. Aan boord van het wacht schip te Nieuwediep is een matroos door een marinier met een mes ernstig in de zijde verwond. De messteek was voor een korporaal bestemd, doch werd door den matroos opgevangen. De gekwetste is in het marine-hospitaal opgenomen en de dader is gevat. Een der jeugdige schepe lingen van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, Zondag uit passagieren zijnde, is in het spoorbassin gaan zwemmen, niettegenstaande de waarschuwing zijner kameraden. Hij is levenloos opgehaald. Men schrijft uit Apeldoorn aan het 17. D.Toen bij eeu opkomend onweder de dienstboden van den heer C. alhier naar boven ging om de ramen te sluiten op eene kamer van een in wonend familiewerd haar bij het open doen der deur de lamp uit de hand geslagen door een tot nog toe onbekend persoon. Door den heer C. en zijne dienstbode werd een onderzoek ingesteld, doch niemand govonden. Wel kwam men tot de overtuiging, dat eene kast was opengebroken en dat eene trommel met waarde werd vermist. De trommel werd kort daarop by het huis terugge vonden, ontdaan van het geld en gelds waardig papier, alsmede van eenige fa miliepapier. Vreemd genoeg was het goud en zilverwerkdat een vrij be langrijke waarde heeft, nog in den trom mel. Van den dader is nog niets bekend. Volgens een ander bericht is de dief stal gepleegd ten nadeele van mej. B., en bedroeg bet ontvreemde ruim f 1400. Ook het afschrift van haar testament is ontvreemd. Maandag is te Berlijn het internationaal geneeskundig congres door den heer Virchow als voorzitter geopend. Het werd o. a. bijgewoond door de staatssecretarissen v. Bötticher en Malt- zahn, door de ministers von Gossler en Herfurth en door hertog Karei Theo door van Beieren. Een 2500 duitsche ge- neesheeren en even zooveel uit veertig verschillende landen nemen er deel aan. De buitenlandsche regeeringen hebben ook een 60 officieren van gezondheid van hoogen rang naar het congres afge vaardigd. Het bureau is aldus gekozen Virchow, Lassar, Martin, Bardeleben, en Graf, de nederlandsche hopgleeraren Stokvis, Fokker, Rosenstein en andere. Ook te Lage Zwaluwe zijn twee der landverhuizers naar de Argen- tijnsche Republiek, N. en B., terugge keerd, wegens gebrek aan werk aldaar. Volgens hen ziet het er alles behalve rooskleurig uit voor de meeste emi granten. Slechts aan enkelen gelukt het eene voordeelige positie machtig te worden. Zondag is notaris C. teZ venbergen met zijn gezin aan een groot gevaar ontsnapt. Met de zijnen naar het Liesbosch rijdende, ontmoette hij onder weg de stoomtram van Breda en had het ongeluk, dat zijn rijtuig met de lo comotief in botsing kwam. Het bovenste schok van het onderstel geworpen. Ge noemde heer C. met vrouw en dochter hierin gezeten, kwamen gelukkig met den schrik vry. Alleen mevrouw C. bekwam in het gelaat eene lichte kwetsuur. Aan het station te Maas tricht werd de arbeider Kersten, van den spoorweg G. C. B., terwijl hij bezig was het gras tusschen de rails te wieden, door een locomotief overreden. Zijn rech terarm werd hem ter hoogte van den elleboog afgesneden, terwijl hij ook eene hoofdwonde bekwam. Hij is naar het gesticht Calvariënberg overgebracht. Uit Waalwijk wordt ons ge meld, dat de heer A. C. Zijlmans, graanhandelaar aldaar, zijne betalingeu heeft gestaakt. Hij was ook houder van eene spaarbank, zoodat zeer velen schade lijden. Hij was lid van den gemeente raad en van de kamer van koophandel en president van een kiesvereeniging. Door het onklaar raken van eenen tros aan boord van het engel- sche stoomschip Viscount Castlereagh van Bilbao gekomen en liggende in de Westkolk te Ter Neuzen, werd Zater dagnamiddag de kapitein van dien bo dem, Pratt, het rechterbeen verbrijzeld, aan de gevolgen waarvan hij den vol genden namiddag overleed. Zaterdagavond was eraan het station te Zutfen groote drukte bij aankomst en vertrek der verschillende treinen. Plotseling valt er een geweerschot ter hoogte van het plaatskaarten-bureau, Een wolk kruitdamp wijst de plaats aan, waar het vermoedelijke ongeluk, mis schien wel een misdaad, zou zijn ge pleegd. Nieuwsgierigen schieten van alle kanten toe. Er wordt gefluisterd en men trekt een bedenkelijk gezicht, Een der omstanders had zelfs een kogel langs zyn oor hooren snorren. En spoe dig verspreid zich het gerucht van.... een moordaanslag. De verdachte is een boer, die een grooten zak bij zich heeft. Het schiet werktuig is evenwel niet te vinden en het slachtoffer evenmin. Maar die ge heimzinnige zak? De boer wordt naar het politiebureau gebracht. De zak wordt onderzocht en daarin bevond zich onder verschillende voorwerpen ook een soort schietwerk tuig, dat onze landbouwer van een voor malig geweer zelf gemaakt had. Dat moordend wapen was met los kruit ge laden geweest en $oor het misschien wat ruw neerzetten van den zak was het schot afgegaan Dit was de eenvoudige oplossing van het raadsel. De goedaardige landman was geheel van zijn stuk door de opschudding, welke hij onwillens te weeg had ge bracht. Misschien kost hem zijn onvoorzich tigheid nog wel eene bekeuring wegens overtreding van het verbod op het dra gen van wapenen. (X. C.) Te Drogefaam (Friesland) is in den ouderdom van 89 jaren over leden zekere Heerke Tjerks Witteveen, die om zijne buitengewone lichaamkracht //Sterke Heerke" genoemd werd. Als een van de vele blijken van verbazende kracht wordt verhaald, dat dat hij een anker van 612 KG. kon optillen. Nederig en vredelievend van aard, onderscheidde hij zich intertijd als poli tiedienaar steeds door trouwe plichtsbe trachting, Rechtszaken. De vacantiekamer der rechtbank Rotterdam veroordeelde Dinsdag G. N, ten Pierik, opperman aldaar, wegens moord op zijne vrouw, tot zeven jaren gevangenisstraf. deelt nam voor den door de Koningin uitgeloofden beker. De vaartuigen welke aan de wedstrijden mede deden, waaron der de Mineen de Cheila van prins Henry van Battenberg, vertrokken te 2 uren. De zee was met duizenden yachts andere zeil- en roeivaartuigen be dekt. Het is bijna zeker dat de keizer Hel goland den Hen Augustus bezoeken zal, maar waarschijnlijk zal de eDgelsche goeverneur dan reeds vertrokken zijn. De goeverneur van Helgoland heeft bekend gemaakt, dat de overgave be is op 9 dezer. Aan de telegrammen van den corres pondent der Times te Buenos-Ayres, ge- dagteekend van 3 en 4 dezer, is het vol gende ontleend. Het blijkt al duidelijker dat de feite lijke overwinning aan de oppositie zou gebleven zijn, indien president Celman zijne belofte tegenover generaal Roca en dr. Pellegrini, van onmiddellijk na het herstel der orde te zullen aftreden, ge houden had. De pogingen echter van die beide mannen, om hem deze belofte te doen naleven, zyn tot dusver vergeefsch Te Cowes, op het eiland, Wight, was Dinsdag het weder prachtig. De duitsche keizer begaf zich te half 10 aan boord van het yacht Alinevan den prins gedeelte van het rijtuig werd door den 1 Wales, hetwelk aan den zeilwedstrijd Zij die met Celmans belofte en tevens met de vastberaden houding van Roca en Pellegrini bekend waren, verlang den van mij dat ik aan de Times zou telegrafeeren dat Celmans aftreden ze ker was. Deze verantwoordelijkheid wees ik af. Ik herhaal dat de uitzichten voor de toekomst volslagen afhangen van de ge dragslijn, welke Celman zal gelieven te volgen. Nadat Celman er niet in sla eenen enkelen minister uit de oppositie te verkrijgen, heeft hij der stad Buenos- Ayres allerlei voorrechten aangeboden, feitelijk neerkomende op autonomie. De bevolking echter, verbolgen en dreigend, wil van niets weten dan van Celmans aftreden. De officieren, die onlangs tegen elkan der vochten, hebben zich verbroederd en verklaren dat in het vervolg de troepen elkander niet meer bestrijden zullen. De zee-officieren aan den kant der oppositie worden kalm in hunne commando's ge laten. De toestand hier is weergaloos en schier ongeloofelijk. De argentijnsche ministers van Buitenl. Zaken en van Financiën hebben defini tief hun ontslag genomen. Een telegram uit San Salvador meldt dat generaal Grungardy aan het hoofd der guatemalaansche opstandelingen zich heeft meester gemaakt van Chiquimula. Vol gens een ander bericht hebben de troe pen van San Salvador weder vier veld slagen gewonnen. Hunne verliezen ;en 100, die der Guatemalanen 400 man. Omtrent de v e r a 111 w o o r (lelijkheid betreffende de ontploffing in de kruitfabriek van Corvilain is thans door den vrederechter Gallet, te Antwerpen, uitspraak gedaan. De heer Giesen, die den Staat, de stad en de provincie verantwoordelijk stelde, is van zijnen eiach ontheven. De vrederechter verklaart, dat de stad, als eigenares van den grond en als po litie, voor de gevaarlijke, ongezonde en hinderende gestichten niet verantwoor delijk zijn kan. De provincie is het ook niet, omdat de handelwijze der deputatie de provin cie niet verbindt, daar zy enkel handelt als gedelegeerde van den Staat. En de staat is evenmin verantwoor- Poele, zou de 15-jarige prins vordron ken zijn. Van den Poele bracht eerst den prins en daarna het paard op het droge. De prins kwam er af met een nat pak en met het verlies van zijn hoed. Aan het //University College" te Londen onderscheiden zich de dames hij de jaarlijksche prjjsuitdceling iu hoogc mate. Voornamelijk deed dit miss Isabella Hayward, die eene beurs kreeg van 30 pd. st., de gouden me daille voor botanie, de zilveren medaille voor zoölogie, en een loffelijk getuig schrift voor physica. Ook miss Carolina Foley en miss Ethel Scharliep verkre gen onderscheidingen, zoodat bij de toe spraak, door drof. Courtney gehouden, deze opmerkte, dat de afgeloopen cur sus een eerejaar voor de vrouwen mocht heeten. Bismarckiana. B ij een ou- derhond, dat een journalist der Nowoje Wremja met Bismarck had en waarbij ook de sociale kwestie ter sprake kwam, zeide de vorst, dat de keizer geneigd was tot het nemen van zachtere maatregelen, terwijl hij (Bismarck) van tegenoverge stelde meening was. //En daar de keizer op mijn vraag, of hij stond op de ver wezenlijking van zijne zienswijze, mij antwoordde van ja, bleef mij niets an ders over dan heen te gaan. Ik deed dat ook. Dat was onverwacht voor hot mee- rendeel mijner vrienden en vyanden. Ik houd niet van vergelijkingen, maar ik kon, volkomen mij aan de waarheid hou dende, zeggen, dat bij het bericht van mijn heengaan hetzelfde geschiedde wat bij den dood van Frederik den Groote plaats had. Alle goede vrienden heradem den en zeiden//Eindelijk." Ja, men kon het mij niet vergeven, dat ik 28 jaar eerste minister geweest was. Acht-en-twintig jaar! Denk eens aan, quelle insolence. Ja, zulk een ver metele had men al lang over boord moe ten werpen. En al degenen, die in deze acht-en-twintig jaren tevergeefs gehoopt hadden, premier-minister te worden, allen, die zich gekrenkt, gepasseerd, niet ge noeg gewaardeerd of beloond rekenden allen onderschreven dit, en in acht-en- twintig jaren hebben zich zulke lieden niet weinig verzameld." Volkomen waar: kleine keffers gunnen den grooten bulhond niet het alleenbezit van den schotel. Naar het schijnt zal de oos- tenrijksche Minister van Oorlog kre dieten aanvrageD, ten einde het leger te voorzien van een geheel nieuw model kanon, natuurlijk weer veel vernielender dan alle tot dusver bestaande. Een oude juffrouw te Wee- nen werd vóór eenige weken niet ernstig door haar hondje gebeten. Het dier, waaraan niets bizonders was te bespeu ren, was den volgenden dag verdwenen en kwam niet terug. Toen de juffrouw verleden week een avond met kennissen in een publieken tuin doorbracht, werd zij plotseling ziekde doctoren consta teerden hondsdolheid. Na 24 uur van vreeselijk lijden is de krankzinnige be zweken. Uit Stockholm wordt ge- meld, dat het Aardrijkskundig Genoot schap te Melbourne, hetwelk beloofd had te zullen bijdragen in de kosten voor de voorgenomen Zuidpoól-expedilie van prof. Nordenskjöld, thans bericht heeft gezonden dat het niet gelukt is, de daartoe gewenschte geldmiddelen bij een te brengen. Voor eenige dagen stierf in het koninklijk paleis te Madrid een hond, Fea genaamd, die het lievelings dier van wijlen koning Alfonso ge weest was. Het edele dier bleef zoolang delijk, daar de bestendige deputatie door hare handelingen den Staat, noch diens mogelijk bij het stoffelijk overschot van ambtenaren kan verbinden en deze laat sten op eigen verantwoordelijkheid ge handeld hebbenin zake van den //entrepot fictief." Prins Albert van Vlaand e- ren, die in Luxemburg is, wilde te paard dc rivier Semoy oversteken hij werd uit het zadel geworpen en viel in de rivier. Zonder de hulp van een reiziger, den jongen Gentenaar Van den zijn meester, zich schuilhoudende onder het bed, waarop de koninklijke lijder den laatsten adem uitblies. Het stoomschip Feendam der N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, passeerde Dinsdag 5 Aug., des middags 12 uur, Wight. Het stoomschip Conradvan Batavia een stugge houding, hij achter een ernstige deftigheid Maheurtier was weer iets minder ongesteld. Men maakte een wandeling door het park. Richard ontdekte steeds schilderachtige punten, waardig, om op het doek te worden weergegeven. //Kom hier dan morgen," zeide Maheurtier tot hem. Hij nam deze uitnoodigïng met graagte aan. Evenwel, den vol genden dag en op de daaraanvolgende dagen, werkte hij voortdu rend alleen in het park. Tevergeefs zocht hij naar een onderhoud met Antoinette; zij scheen al haar best te doen om hem te mij den. Nu en dan kwam zij eens kijken hoe het werk vorderde, maar zij was dan nooit alleen; steeds was zij vergezeld van haar echtgenoot of van Iriël. Dit begon den schilder te verdrieten. Hy sprak Antoinette van haar aanleg voor de kunst; was zij niet van plan om er zich nog verder op toe te leggen Maheurtier van zyn kant drong er op aan en eindelijk stemde zy er op zekeren dag in toe, om les te nemen. Den volgenden dag evenwel deelde zij hem mede, dat zij geen lessen meer wilde bijwonen; het ver moeide haar te veel en bovendien was zij er van overtuigd, dat zy volstrekt geen aanleg bezat, hoewel Syramin het tegendeel be weerde. Bovendien scheen zij het zioh tot taak gesteld te hebben, om alle plannen, die Richard smeedde, om in de gelegenheid te komen, met haar een gesprek onder vier oogen te hebben, te ver ijdelen. Hij wist niet wat hy ten laatste zou uitdenken; nu eens had hy allen moed verloren, dan weer vermeende hij tot alles in staat te zijn. Op zekeren avond liet hij uit de woning, welke hij had gehuurd, zijne blikken droefgeestig rondweiden over de gebouwen en het park van Plantin, die donker afstaken tegen het sombere gewelf des hemels. Het was ongeveer elf uur. Slechts één venster op de eerste verdieping was nog verlicht; dat van haar kamer Met de oogen op dit licht gevestigd, begon zijn verbeelding t9 werken. Daar bevindt zij zichzeide hij eenige malen bin nensmonds. Dit li«ht oefende een groote aantrekkingskracht op hem uit. Hy verliet het huis, dwaalde eenige minuten in den omtrek rond en bevond zich toen, zonder het te weten, bij den tuinmuur. Hij ging op zijne teenen staan en keek over den muur; het raam was nog verlicht. Toen maakt© een onweerstaanbaar verlangen zich van hem meester. Hij klom over den muur en sprong aan den ande ren kant naar beneden, in den tuin. Hy luisterde. Niets. Geeü gerucht liet zioh hooren. Behoedzaam liep hij voort in de richting van het huis en onder het bewuste raam bleef hy staan. Wat wilde hy doen?.... Zijn hart bonsde hem in de keel.... Het raam was nog geen twee meter boven den grond en kwam uit op een balkon. Geheel buiten zichzelf en zonder te bedenken wat hy deed, greep hij een van de ijzeren tralies, wist zich naar boven te werken tot hij het balkon had bereikt en sloeg toen zijne beenen over het hek. Het venster werd geopend. Antoinette uitte een angstkreet. Zij had here herkend. z/Zijt gij hot!.... Wat komt gij hier doen I Dat is schandelijk! Ga heen z/Wat ik u bidden mag, ik moet u spreken." z/Neen, ga weg..., of ik roep. Wilt gij mij in het ongeluk storten Zij stootte hem dreigend en verontwaardigd van zich af. Eens klaps greep hij haar bij den arm. z/Houd u still" zeide hij, op fluisterenden toon, „ik hoor iemand Zij luisterden. Het geluid van voetstappen deed zich hooren; het kwam uit een der lanen in hunne nabijheid. De voetstappen naderden Rïehard trad behoedzaam de kamer binnen om niet gezien te wor den. Antoinette bleef op het balkon. Weldra zag zij om den hoek van het huis Iriël verschynen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2