POLITIEK OVERZICHT. en dv n gocverneur werden toosten uit gebracht. In de inrichting „Bethel," te Zetten, waar verwaarloosde meisjes, boven de 16 jaar oud, worden opgevoed, zyn over 1889 29 meisjes opgenomen uit Amsterdam 9, uit Arnhem 8, uit Rotterdam 5, de overigen uit Delft, Doorn, Leiden, Scheveningen, Spijke- nisse, Utrecht en Zwolle28 meisjes verlieten het gesticht, 6 gingen naar hare familie, 20 werden in dienBten besteed van de overige tv/eo kwam één in een ander gesticht, de andere werd in de nabijheid uitbesteed. De ontvaegsten waren 18.982.16f, de uitgaven f 18.467.77^-. In het Ethnographisch Mu seum van het Kon. Zcöl. genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam is ontvreemd 1 dolk van de Somalis en 1 corsicaanache pijp. De commissaris van politie in de 2e sectie te Amsterdam verzoekt inbeslag neming en bericht. Mevrouw Westendorp uit Amsterdam, die te Innsprück in Tyrol vertoefdeoverkwam dezer dagen een ernstig ongeluk. Met haar dochter een rijtoer makende, viel het rijtuig oaa eu brak zij haar ruggegraat, aan de gevol gen waarvan zij is overleden. (Echo), By de te Weesp gehouden harddraverij werden de prijzen naderhand, gelijk dat gebruikelijk is, met toespraken uitgereikt, maar minder gebruikelijk is 't, dat die toespraken van zóo zonderlingen aard waren, dat de Weesper Courant ver- klaren moet „te veel eerbied te hebben voor het gevoel van kieachheid barer lezers, dan dat zij die, zelfs bij uittrek sel. in het openbaar zou durven mede- deelen. De verontwaardiging, vooral bij de dames, die een blos van schaamte niet konden verbergenwas dan ook algemeen, en men kon het den overigen bestuursleden aanzien, dat zij zich niet verantwoordelijk stelden voor de taal van hun voorzitter." Te Den Burg op Texel werd Maandagavond een vergadering gehouden, ten einde te bespreken of er mogelijk heid bestond, dat men aan het strand der Noordzee, nabij het dorp De Koog, een badhuis verkreeg. Nog dien zelfden avond werd voor meer dan de helft van het kapitaal, dat men voor de oprichting van een badhuis en den aankoop der meubelen dacht noodig te hebben, ingo schreven. Aan eene commissie, welke door de vergadering werd gekozen, werd de zorg voor de verdere werkzaamheden opgedragen en bepaald, dat de opening van het badhuis in de maand April van het volgend jaar zou plaats hebben. De heer J. F. Van W. te L e i- denWoensdagnamiddag bezig zijnde eene kist met koopwaren uit te pakken, hoorde een angstig geroep van help help Rondziende, waar dat geluid van daan kwam, zag bij nergens eenig tee- ken van onheil. Genoemde heer hoorde het hulpgeroep echter zeer duidelijk, zette zijne onderzoekingen voort en vond eindelyk een jongen, die in de Aalmarkt tusschen eene schuit en den wal in het water lag. Alle pogingen werden nu door den heer v. W. in het werk ge steld om den drenkeling uit zijne positie te redden en zijne moeite mocht hij met een goeden uitslag bekroond zien. Ware het hulpgeroep door hem niet gehoord, de knaap zou zeker daar den dood in het water hebben gevonden. (L. D.) Men meldt uit 's-Hage. dd. 13 Aug.; Het zomerfeest op //Zorgvliet" is uitstekend geslaagd. Gisteren, bij den hoogen entiéeprijs, werden meer dan 700 toegangskaarten verkocht, terwijl de verkoop reeds toen zoo goed ging, dat enkele tijdelijke magazijnhoudsters geheel uitverkocht waren en nieuwe voorraad moest worden ingeslagen. Heden, een zomerschen dag bij uitne mendheid, overtrof het bezoek nog verre dat van gisteren. Zeker wel het dubbel aantal bezoekenden vulde de ruimte en het was er recht druk en prettig. Het damescomité, dat de zaak regelde, de gravin S. Van Bylandt, barones Van Brienen, barones De Constant en mevr. Van der Staal van Piershil, heeft wil van het werk. Terwijl een groot aantal ouders met hunne kinderen een paar aangename dagen op //Zorgvliet" door brachten, zal dit feest zijn weldadigen invloed nog lang doen gevoelen in den kring van zoovelen, die aan het Kinder ziekenhuis herstel en gezondheid van hunne kinderen danken. Donderdagnacht is er te Dordrecht inbraak gepleegd bij den heer B. aan den Dubbeldamschen weg. Door het keukenraam heeft de dief (of hebben de dieven) zich toegang ver schaft tot het benedenhuis, die geheel doorsnuffeld en al het zilverwerk, als lepels en vorken enz., dat te vinden was, ook een paar gouden manchetknoo- pen, meegenomen. Voorwerpen van waarde echter, die later niet om het ge smolten metaal dienst konden doen, heeft men laten staan. Opmerkelijk ia het, dat de heer B., op reis zijnde, deze kost baarheden in zijne brandkast had weg gesloten, en ze eerst Woensdag weer daar uit genomen had. De zaak is in handen der justitie ge steld. Faillissementen! Op een te Utrecht gehouden vergadering van den Nedarlandschen Bond //Algemeen Belang" kwam o. a. het voorstel van do afdeeling Amsterdam ter sprake, nl. het inrichten van een register van faillisse menten, die in Nederland zijn of worden uitgesproken. De voorzitter, de heer A. H. Laseur, meende en de vergadering was het hiermee blijkbaar eens dat het 't best is, met deze zaak te wachten. Komt de te verwachten nieuws wet op de taillissementen tot stand, dan wordt op elke griffie een lijst van faillissementen neergelegd, die goed is. Wordt door den bond of door eenige afdeeling zulk een lij3t opgemaakt, dan kunnen het werk is niet gemakkelijk daarin licht ver gissingen plaats hebben. Beter is dus te wachten tot de bedoelde wet aangenomen is, die van zelf in het bestaande ongerief zal voorzien. Een winkelier te U treclit, wien het blijkbaar reeds lang scheen te hebben gehinderd, dat Donderdagavond een vijftal kinderen, van 6 tot 10 jaren oud, in de nabijheid zijner woning aan het spelen waren, maakte eensklaps aan hun vreugde een einde, door hen met chloor water of ander bijtend vocht te werpen. Toen de ouders op het geschrei der kinderen toesnelden, bleken drie hun ner het vocht in de oogen te hebben ge kregen, waardoor zij niet konden zien veel pijn leden, zoodat onmiddellijk de hulp van een geneeskundige moest worden ingeroepen. Hoewel men aanvankelijk het ergste vreesde, moet er toch allo hoop bestaan, dat het gebeurde, althans voor de kin deren, geen erns'.ige gevolgen zal hebben, Voor den winkelier is dat echter nog zoo zeker niet, doordien de ouders van een en ander aangifte bij de politie deden en door deze een onderzoek is ingesteld. Over de werkstaking in Be Bild schrijft de Friesche Courant: Het is natuurlijk, dat de gespannen toestand aan verschillende omstandigheden te wijten ie. Men berekent, dat de werk gever per morgen land 100 arbeidsloon moet betalen daaronder begrepen kos ten wegens paarden en gereedschappen bij een loonstandaard van 10 ct. per uur. De stad Franeker echter heeft 160 morgen land, dat in losse stukken ver huurd wordt. Arbeiders huren hier kleine brokjes van, die in de tusschenuren be werkt worden. De hooge huursom kan niet opgebracht worden en de arbeider zelf kan er nauwelijks van leven. Dit land zou, by 3 boereplaatsen verdeeld, meer productief worden. Er zijn Goddank meer goede dan slechte boerenvertelde mij een man, van wien men mij had verteld, dat hij socialist was. Het is echter onaangenaam te zien, dat de eene boer op evenveel land veel meer vaste arbeiders heeft dan de andere, die zich met los volk behelpt. Van den anderen kant zijn er arbeiders die te hoog loon vragen, b. v. jongelui die 1 per dag vragen, terwijl ze met vrouwenloon te vreden konden zijn. Ook is door „be knibbelen" in de kaart der socialisten gespeeld. Zoo hoorde ik vertellen, dat, nadat voor de leden van Broedertrouw 12 cent loon was verkregen, een boer aan zijne arbeiders-leden 12 ct., aan de Diet-leaen 10 ct. betaalde. Natuurlijk wer den onmiddellijk al zijne arbeiders leden van Broedertrouw\ De bestuursleden van Broedertrouw zijn en te recht trotsch op de nauwe aaneensluiting hunner „ge lederen". Toch veraais ik Dinsdag dat zich 2 arbeiders hadden aangemeld om geschrapt te worden als lid, daar ze wilden werken. De organisatie is overigens weêr uit- nemeod. Wanordelijkheden doen zich niet voor. De aanvoerders doea hun best om arbeider3-niet-leden ook van de boeren, die gedwongen moeten worden, af te trekken. Daarvan woonde ik een merk waardig staaltje bij. Twee jongens kwa men bij linuneo boer en getuigden met tranen in de oogen, dat ze nu ook niet langer konden werken, daar ze „ver- sehoppelirjgen" op den dijk werden. De boer gaf hun den raad, hunne ouders te raadplegen en er tevens bij te zeggen, dat hij, de boer, zich niet verbond om hen later weer in dienst te nemen. Later op den dag vernam ik van den voor zitter van Broedertrouwhoe men een van die jongens gedwongen had. De va der was met andere losse werklieden, allen socialisten, aan een dorschkleod en werd met verwijdering bodreigt, als hij niet zorgdedat zijn zoon het werk staakte. Zoo komt men daar tot al lerlei intriges. De boer wien men zoo tot toegeven wil dwingen, is volgens de „Broeder- trouwers" een slechte boer, volgens andere berichten het tegendeel. De man heeft 25 jaren op dezelfde plaats met dezelfde arbeiders in vrede gewerkt, heeft, toen de leden vao Broedertrouwi 12 ct. kregen, onmiddellijk al zijn werkvolk evenredig verhooging gegeven en verbouwt, even als alle boeren nog alleen om voor werk te zorgen. In het vlas zit in de laatste jaren eene ziekte, die het voor den boer waardeloos maakt, men blijft het echter bouwen, omdat het 't meeste werk oplevert. Men ziet het: hier is verbittering in het spel. Deze werkstaking moet gewonnen zeggen do socialisten, dat geeft moed voor later. Alles wordt dus in het werk ge steld. Winkeliers, die niet mee helpen, worden met boycotten bedreigd, alle in gangen tot den Ooöt- en Westhoek zijn bezet door afgevaardigden, om, mocht er vreemd volk komen, te trachten hen tot aftrekken te bewegen. Ze zijn dan ook vol moed en zeker van de overwinning. Zondag vertrekken 500 socialisten naar Heereveen, waar men hoopt geld voor de werkstakers in te zamelen. De boeren daarentegen, waaronder drie „nijboeren", die de plaatsen op den ouden prijs huurden, niet denkende, dat de werk staking zoo'n vaart zou nemen, zijn er zeker van, dat ze vreemd werkvolk zullen vinden, daar ze elders 10 ct. ontvangen en hier 12 ct. Overigens vertrouwen zij op hun contract met de landeigenaars, die het verlies vergoeden. Wat zal het einde zijn? Het verloop is kort, want binnen 4 weken moet alles biDneu zijn. Yoorloopig echter zullen de werkstakers nog wel aan de bermen van den weg blijven liggen droomen van eene blauwe toekomst, waarin zij zeiven op boeren plaatsen zitten, hunne hoofden zullen wel met de boeren blijven reizen om vreemde arbeipers, die dezen trachten ie werven, vooraf te „bewerken", de militaire macht zal wel blijven waken voor eventueele ongeregeldheden, want beide partijen zijn nog vast besloten vol te houden. Gedurende de gehouden turnerfeesten te Breda hadden er hier en daar nogal opstootjes en vechtpartij tjes plaats. O.a. werd op de Oude Vest aan een der vechtersbazen eene ernstige wonde aan het hoofd toegebracht, terwijl op de markt een politieagent door een beschonken kerel, toen hij dezen wilde medenemen, op den grond geworpen, geschopt en geslagen werd. Gelukkig kwam de nabijzijnde wacht *te hulp, zoodat de woesteling, die ook reeds bij den koffiehuishoudster N. de ruiten had gevat werd. Zijn wij goed ingelicht, dan is door den heer A. Pennock, te Breda ondernemer der turnhotels, eene vorde ring groot 1200 ingediend by de com missie der feestviering voor de tmrn- feesten. De heer Pennock vermeent op die som alle aanspraak te kunnen maken, doer da belofte aan hem indprtyd gedaan, en die bestond in de mededeeling, dat de eerste 300 turners, welke aan het feest zouden deelnemen, logies moesten nemen in een der genoemde hotels. Op dit gezegde heeft de heer Pennock voortge bouwd, doch enkele weken vóér de feestviering, toen door hem de hotels reeds gehuurd en de beddaa godeeltelyk gereed waren, kreeg hy van de commis sie bericht, dat zy de eenmaal gedane belofte niet gestand kon houden. De commissie van logies beloofde echter op den eersten feestdag, als waaneer zy zitting zou houden op het gemeentehuis, zijne hotels te recommandeeren en voor hem gelden in ontvangst te nemen van die turners, welke hun verlangen te kennen gaven, in een der turnhotels te logaeren. Bij beloften is het echter gebleven, daar ook hieraan niet werd voldaan. De heer Pennock, die ia plaats van eiken nacht 300 personen, door de concurrentie met de tenten op het feestterrein, onderschei denlijk slechts 28,37 en 6 turners te logee- ren kreeg, heeft daardoor eene zeer groote schade geleden. Hij vermeent, dat op bovenstaande gronden, de gevraagde som hem zal worden toegestaan, wanneer hij nog niet geheel zal zyn schadeloos ge steld voor de geleden verliezen. {Bred. Ct.) Een 15jarig jongeling had Woensdag de onvoorzichtigheid va» de iu beweging zynde stoomtram te Deuti- chem te springen, om een hoed, aaa eene der dames ontsnapt, voer de eige naresse op te halen. Het was van dat dat fay in zijnen sprong viel en daardoor met de tram in aanraking kwam. De dood is onmiddellyk gevelgd. Te Driewegen had do knecht van den molenaar de onvoorzichtigheid tusschen de wieken van den molen te passeeren, terwijl deze in snellen gang waren. Een der wieken trof hem aan het hoofd, met hot gevolg dat dit ver brijzeld werd, Aan de Sigarenfabriek der firma Gebr. de Werd te Bergen-op-Zoom ia een ziekenfonds opgericht door en voor de werklieden. Het fonds wordt door de werklieden bestuurd onder toezicht der patroons, die tevens het beschermheer schap hebben aanvaard. Een dergelijk fonds bestaat sinds een paar jaren voor de werklieden der firma Arn. Asselbergs aldaar. Te Stadskanaal werd Din»- dagavond het lijk van den heer Water man Smith, onderwyzer, uit het diepe kanaal opgevischt» Onder een grooten toeloop van belangstelleade nieuwsgieri- werd de drenkeling uit het water ïaald, zoodanig, dat de voeten vaa den ongelukkige zorgvuldig van deu wal in het water bleven hangen. Op het ge roep van eenigen aan deze zydo van het kanaal„trek hem or toch heelemaal uit," werd van genen kant geantwoord „dat mag niet!" „'kZal er wel voor oppassen I" „Daar staat boete op en meer dergelijke phrasan. Wan neer zal het toch nog in deze bijna tot duisternis toe verlichte negentiende eeuw zoover komen, dat zulke „oude wijven" praatjes voorgoed hebben uitgediend (F. G. C.) Te Groningen zijn in de 7 a f 9 per stok, kl. schol 80 cent k f 1 per mandje en schar f 5 per mand. en zyn n vorige week weder 12 kinderen aan de mazelen overleden. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 14 Augustus. Door 150 korders en beugers werden heden 10 tot 60 groote, 10 tot 20 kl. tongen, 3 tot 40 roggen, 4 tarbotten, 1 tot 6 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden sehar aangevoerdgr. tong gold 50 a 60 cent, kl. id. 25 cent, rog 60 cent, tarbot Het schijnt thans dat de engelsch- portugeosche overeenkomst ter zake van Afrika allen kans loopt, werkelyk in staat van wijzen te zullen gerakeD, daar aan do Times uit Lissabon geseind wordt, dat het portugeesche kabinet zich met go- noemde overeenkomst heeft vereenigd. Wat vreemder is, er wordt aaa touge- veegd, dat reeds Donderdag de onder tekening plaat» vond en de openbaar making van alle desbetreffende docu- menton in het portugeesche staatsblad,, de Diario, is gelast. Omtrent dit laat ste aijn wy alsnog zoo vrij ernstigen twijfel ta koestoren, daar een vorig Reuter-telegram meldt, dat de Cortes, de Kamer, is uiteengegaan zonder hot ver drag in behandeling te hebben genomen. De transraalscha regeering voert eene klein® schermutseling met do engelsche bladen, naar aanleiding van do verkeerde voorstellingen door sommige gegoven van president Krugers woordon in een der laatste zittingen van deu Volksraad. Kruge? werd namelijk in dan mond ge legd de verklaring „dat Engeland zich tegen eene eventueele annexatie van Swaziland door d«n Transvaal aiet zou verzetten", welke woorden aan het raadsverslag in daa Observer ontloend waren. Het raadsverslag in de S'aatscou- runt bevestigt doze lezing, maar toch blijkt de geheele voorstelling onwaar. M®n herinnert zicb, dat cenige maan den geleden in Pretoria eene schending der nationale vlag heeft plaats gehad, naar het heette uit verbittering over het bestuur van Kruger, die men beschul digde zijne beloften omtrent den spoor weg-aanleg niet te zijn nagekomen. De nasleep van dit voorval ia dezer dagen ▼oor het Hooggerechtshof in Transvaal afgespeeld. De beklaagden George Roid, Alfred Rudd ea Leopold Rogaly, stonden toreekt wegens poging tot oproer, door met ge weld de nationale vlag neergehaald en gedeeltelyk aan stukken gescheurd en zoodoende opzettelijk de openbare rust en orde in gevaar bracht en het publiek gezag aangerand te hebben. Dr. Burgers trad op voor do twee eerste beklaagden terwijl Rogaly zijn eigen verdediging voerde. Na het ge tuigen verhoor zeide de heofd- rechter Ketzé dat er hoegenaamd geen bewijs van schuld tegen Rogaly was, en hij do jury zou vragen dezen vrij te spreken. De getuigenis tegen Reid en Rudd waren met «llsaar in tegenspraak. Do uitspraak der jury was dan ook dat zy eon „onschuldig" uitsprak voor alle drie beschuldigden, die daarop ontslagen werden. Deze zaak is dus met een Biseer afgeloopen. Wat den spoorwegaanleg betreft, voor eerst is daaraan in Zuid-Afrika nog veel te doen. Thans heeft het parlement der Kaap-Kolonie hot voorstel van Rhodes, tot den aanleg van een spoorweg be noorden Bloemfontein, goedgekeurd, mits de Oranje-Vrijstaat natuurlijk daarin toestemt. Tijdingen uit Madrid bevestigea en geven nadero bizonderheden omtrent de nederlaag, die de sultan van Marokko in zijn afrijd tegen de oproerige stam- mea heeft geleden. De nederlaag had plaats bij Sevro en er zouden daarbij driehonderd Marokkanen gevallen zijn; zelfs zijn de opstandelingen tot Mequinez voorfegerukt, welke sta l door hen wordt belegerd. Het geheele land ondergaat den terugschok van deze gebeurteniser heerscht to Fez een schromelijke ontstel tenis en de handel is letterlyk verlamd. Men verwacht de inmenging van Spanje. De consul-generaal dor republiek San- Salvador te Parijs heeft eene dépêche ontvangen, inhoudende dat het diploma tieke corps zijne bemiddeling voor den vrede heeft aangeboden onder voor San- Salvador eervolle voorwaarden. De troe pen van beide partijen behouden hunne stellingen, gereed de vijandelijkheden weder aan te vangen voor het geval de oorlog voortduurt. van hun zoon, vreemden voor elka&r waren; zij spraken elka&r zeer vormelijk met u aan. Wanneer Richard eehter afwezig was, dan kwam Iriël in het atelier van den hem zoo dierbaren schil der en zij onderhielden zich zeer vertrouwelijk met elka&r, niet meer over hun lijden en verdriet van vroeger dagen, (in dit on derwerp waren zij reeds lang uitgeput) maar over Richard, over zijn succes en zijn schitterende toekomst. „Ik vrees een onvoorzichtigheid begaan te hebben," zeide hy op zekeren dag tot haar. „Wat dan vroeg Ciémence. „Ik bedoel mijn portret, dat bij bezig is te maken." „Welnu Het is zeer natuurlijk, dat gij, die zijn talent zoo hoog schat, gaarne uw portret door zijn hand vervaardigd wilt zien." „Ja, maar hij wil zich haasten met het te voltooien, om het dan naar de tentoonstelling op te zenden. Ik heb mij daartegen krachtig verzet. Arme jongen mijn portret wil hij tentoonstellen nu ik verplicht ben mij voor een ieder te verbergen." „Ik geef u de verzekering, dat hij daarin Diets buitengewoons heeft gezieD. Verseheidenen weigeren evenals gy, om op die wijze in het publiek te worden tentoongesteld. Maak u hierover niet be zorgd, ik zal hem voor deze teleurstelling wel vergoeding ver schaffen." „Ik begrijp u; gij zult naar de rue de Sèvres gaan om hem daarna het een en ander van Antoinette mede te deelen." „Dat is voor hem voldoende." „Hoe innig heeft hij haar lief!.... En is zij niet veranderd?" „O, neen, dat heb ik bij mijn laatste bezoek aan haar oogen- blikkelijk bemerkt. Zij lijdt er onder, evenals hij, dat zij elka&r niet meer zien; dit is eehter onmogelijk, nadat zij nog slechts drie maanden weduwe is. Zij begrijpen dat beiden ook zeer goed, en zij onderwerpen er zich aan. Gelukkige kinderen, hoe schoon stellen zij zich de toekomst voor I" „Ja," zeide Iriël, op somberen toon, „en om hen gelukkig te maken moest de heer Maheurtier stervenEn toch heb ik de zielskracht niet, om over zijn dood te treuren Zy werden in hun onderhoud gestoord door het binnentreden van Richard. Zoo spoedig mogelijk verwijderden zy zich van elka&r en Iriël nam een portret ter hand, dat hij met de meeste zorgvuldigheid ging schoonmaken. Richard omhelsde zijn moeder. Hij bracht goede berichten mee van den markies de Blave en hy was opgewekter bij zijn terugkeer dan by zyn vertrek. „Ah zijt gij daar, mijnheer Iriëlzeide hij. „Des te beter zoo gij het goed vindt, zullen wij nu vlijtig aan uw portret wer ken. Ik heb op het oogenblik buitengewoon veel lust om te schil deren. Bovendien begint het tijd te worden, dat ik uw portret voltooi." „Dat heeft volstrekt geen haast." „Toch welik ben er rra reeds twee maanden aan bezig. Het zal u nu toch wel beginnen te vervelen, om voortduread als model te zitten." „O, neen, volstrekt niet." Dit was volkomen waar. Het was voor Iriël een genot om voor Richard te poseeren en hij had wel gewild, dat het portret nooit zyn voltooiing naderde. Een zoet gevoel doordrong zyn binnenste, wanneer de schilder hem aanzag, zijn trekken nauwkeurig gade sloeg en de uitdrukking van zijn gelaat trachtte weer te geven; hij sidderde onder dien blik als onder een liefkoozing. Weldra was alles gereed en Richard zette zich vol ijver aan het werk. Ciémence sloeg hen op eenigen afstand glimlachende gade. Eensklaps hield Richard op met werken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2