tegenwoordig was. Daarin werd gerela teerd, hoe deze vereeniging is ontstaan. Schrijver stelde voor een klein propa gandablad op te richten en dat gratis te zenden aan de leden, maar dan de con tributie te verhoogen tot ƒ1.25 per jaarcorrespondeerende leden zou den dat blad a 75 ets. kunnen be komen. Welbeschouwd acht schrijver het belgische blad van Prof. Heyligers uitAntwerpen,echter voldoende en noodigt allen uit daarop in te teekenen en zoo doende den bloei daarvan te bevorderen. (Jit de rekening en verantwoording blijkt, dat or eeD nadeelig saldo in kas is van /53.26, daar de uitgaven 228,76 en de inkomsten slechts ƒ175,50 hebben bedragen. Thans ontspint zich een klein debat over de al of niet wenschelykheid van verhoogiog van contributie, of dekking van het tekort door vrijwillige bij dragen. De voorzitter deelt mede, dat in de voorloopig opgemaakte statuten tal van voorstellen tot wijziging daarin zijn in gekomen. Op voorstel van het bestuur wordt besloten die voorstellen in handen te stellen van een commissie, die zal bestaan uit den cifel en de provinciale cifs, ten einde die statuten het volgend jaar vast te stellen. Thans vraagt de voorzitter wat de leden zouden verkiezen betreffende een uit te geven orgaan, om dat nl. te deen zijn eene particuliere onderneming of van de vereeniging zelve te doen uit gaan. Op voorstel van dr. van de Stadt wordt besloten deze zaak te verdagen tot de statuten zijn vastgesteld. Het voorloopig bestuur wordt nu met acclamatie voor een jaar als zoodanii gecontinueerd. Hierna wordt door den heer J. E. K. van Wijnen, uit Willige Langerak, inge leid het onderwerp „middelen tot ver breiding van Volapiik in Nederland." Daaronder noemt de inleider: een eigen orgaan, plaatsing van artikelen over Volapiik vooral in locale bladen, en het oprichten van leercursussen en van plaat selijke clubs, het houden van voordrachten en openbare besprekingen, door insignes, wedstrijden en beantwoording van prijs vragen, uitreiken van diploma's ca afge nomen examen, adressen te zenden naar collegiën waarvan men meent voordeel te kunnen hebben. De Voorzitter dankt den spreker voor zijne boeiende en uitvoerige rede, Thans neemt mevrouw Swaanswijk, de eenige dame van het gezelschap, het woord, ter bespreking van eenige taalbizonder- heden, en van eigenaardigheden der europeesche talen in verband met volapük. Deze dame gaf met hare rede blijk van eeDe zeldzaam veelzijdige en veelsoortige kennis van europeesche en zelfs van oostersche talen. Door dr. H. van de Stadt wordt nu ver slag gegeven van het afgenomen examen aan 14 candidaten, aan 13 waarvan het diploma ven spodcl, is toegekend, n.l. aan mej. C. W. Eek, Den Haag; en de heeren A. Eising, Assen; D. Feikema, Arnhem E. E. van Haaren, Doornenburg; J. P. Hanou, Ooster Blokker; L. den Hartog, Schoonhoven; H. P. van Haselen, Amersfoort; H. Hendriks, Doornenburg; P. Kat Cz., Katwoude; J. H. van der Kolk, Purmerend; J. G. Merkx, Dreu- mel; A. A. Moll van Santbergen, Oosterbeek en J. E. W. Reijnders, Diemen. Twee hunner, de heeren A. Eising, van Assen en J. P. Hanou, van Ooster blokker, besluit de vergadering aan den heer Schleyer voor te dragon voor het diploma van volapükatidel. Als plaats voor de volgende alge- meene vergadering op den eersten Zater dag van Augustus in 1891, wordt Arn hem aangewezen. Aan den heer J. H. Vos, cif voor N.-Holland, wordt de dank betuigd der vergadering voor zijne vele moeite in zake de algemeene vergadering en de tentoonstelling. Hierna wordt de vergadering te ruim 4 uur bezorgen van turf, van een zolder in een t bestrate poort gevallen op de hoek van den Kruisweg en de Kenaustraat, achter de woning van den slachter Smits, waarbij zijn rechtersleutelbeen gebroken en zijn hoofd is gewond. Hij is per brancard naar het St. Elisabeths Gasthuis over gebracht. De directeur der Haarlem O ver veen BloemendaalTramomnibus-maatsch. heeft zijn geheele personeel tegen invali diteit en ongelukken verzekerd. te Dordrecht ds. A. J. Beroepen i Ruijs Az., te Te Sassenheim is in „Het Bruine Paard" eene vergadering gehouden der afdeeling Oegstgeest en omstreken der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw. Slechts een twintigtal le^en was tegen woordig. Er werd besloten dat dit jaar te Hille- gom eene tentoonstelling zal plaats heb ben van vee en landbouwgereedschappen, aanvangende den len October a. s. De heer Roelof Heijermans verkreeg op verzoek eervol ontslag als secretaris der afdeeling. Tot waarnemend secreta ris werd benoemd do heer J. van Wa- en, van Hillegom. Letteren en Kunst. Aan mej. Jeanne Landré te Haarlem, die gedurende anderhalf jaar de elemen taire koorklassen op de muziekschool van afd. Utrecht der Mij. tot bev. der Toonkunst heeft geleid, op verzoek is eervol ontslag verleend. Aan den heer M. W. Petri, leeraar in de koor- en pianoklassen aan die mu ziekschool, zal met 1 September ook het onderwijs in de elementaira koorklassen worden opgedragen. In de Hollandsehe Lelieweekblad voor jonge dames, uitgevers Cremer Co., hoofdredactrice mevrouw v. Wer- meskerken (Johanna van Woude), zullen weldra worden opgenomen artikelen van de hand van den heer C. W. H. Ver ster, met lithographische platen toege licht, over heraldieke kunst, toegepast op dames handwerken. Woensdagavond is de 64jarige koop man in brandstoffen W. O. N., bij het li S N ft n Ss i., >i ft 8). De Groothertog van S sen-Weimar en Hds. dochter zijn Woens- dagnam. te 1 uur 15 min. aan het perron vóór het paleis Ret Loo aangekomen, en werden opgewacht door den kamer heer baron Taets van Amerongen van Natewisct, en in een hofrijtuig naar het paleis geleid, waar de Koniugin en het Prinsesje hen in de vestibule tegemoet kwamen. Daarna brachten de vorst en de prinses een bezoek aan Z. M. den Koning, die zijne familieleden allerhar telijkst begroette. De ontvangst droeg geheel het karakter van een familiebezoek, De klacht, die volgens d Stand, door den minister van Binn. Zaken bij den officier van justitie te 's-Hage is ingediend tegen Reoht voor Ellen, wegens een in dat blad opgenomen artikel, waarin Z. Ex. geweldpleging werd ten laste gelegd, zal, volgens het U. L., waar schijnlijk slaan op een drietal artikelen, dezer dagen in genoemd blad versche nen, onder den titel „Rustverstoorder Open brief aan Z. Ex. den minister van Biunenh Zaken, den heer de Savornin Lobman." Daarin werd herinnerd aan hetgeen indertijd door jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman in de kerkelijke kwestie Amsterdam in de Nieuwe kerk is ver richt en aan het oordeel, daarover uit gesproken door verschillende personeD, o. a. door den tegenwoordigen voorzitter der Tweede Kamer jhr. mr. Beelaerts van Blokland. In den treinenloop opden Centraalspoorweg zal, naar wij vernemen, met den a s. winterdienst geene veran dering komen. (N. R. C.) Door de Nederlandsche Maatschappij ter -bevordering van vlas industrie zal eene belangrijke inzending plaats hebben op de tentoonstelling, die te Dordrecht in de maand Sept. e.k. zal worden gehouden vanwege de Holland sehe Maatschappij van landbouw. Eenige houders van kolf banen hebben een Noord-hollandschen Kolversbond opgericht, waarvan iedere liefhebber van k'olfvermaak tegen beta ling van 'sjaars lid kan worden. De contributiën zullen geheel aan kolfwed- strijden ten goede komen. Donderdag 12 dezer werd in eene vergadering in het „Cafe Suisse" te Zaandam de bond geconstitueerd door de heeren W. M. van Vliet te Krom menie, R. Swagerman te Nieuwe Nie- dorp, F. van der Deure te Enkhuizen, van Helden te Koorn, De Boer te Koog-Zaandijk, fiarp te Alkmaar en Kos te Schagen. Voorzitter is de heer Van Vliet, secretaris de heer Swager man. Bij genoegzame deelneming zal reeds dezen herfst de eerste wedstrijd hebben. Wanneer deze zal ge houden worden, zal in eene eerstvol gende byeenkouist bij loting worden be slist. Bij deze loting wordt tevens de volgorde voor de volgende wedstrijden geregeld. Tot lid vao den gemeente raad van Hoorn, werd in plaats van den heer mr. T. Booij, gekozen de heer J. H. B. Kernkamp. Voor de n nationalen schiet- wedstrijd, vf-n 2428 Aug. te Hoorn te houden door de „Vereeniging van Ned* scherpschutters", is alles in ge reedheid gebracht. Het terrein, een ruim zeven bunders groote grasvlakte, is nabij Hoorn gelegen en aan drie zyden door de zee omgeven. Op den bestaanden kogelvanger, bij het garnizoen in gebruik, zal worden ge schoten op een baan van 500 M., twee banen van 300 M., 3 van 225 M., ter wijl op een grooten, nieuw opgeworpen kogelvanger 12 banen van 150 M. zijn ingericht. Verder zijn er banen voor revolver (25 pas), flobert (15 M.) en Beaumontgeweer met Goupillat patroon (50 M.) Eindelijk is er nog een mast opgericht voor het in Noord-Holland nog voorkomende gaai- of vogelschieten. De 400 leden der Vereeniging, want zooveel telt zij reeds, zullen dus ongetwijfeld „elk wat wils" vinden. Tot opening van het feest zal a. s. Zaterdag eene plechtige ontvangst op het Stadhuis plaats hebben. Uit Amsterdam wordt meld De Vrije-vrouwen vereeniging hield Dinsdagavond hare maandelyksche ver gadering in „Constantia," het gebouw der sociaal-democraten. Op de agenda stond de bespreking der wasch-inrichting. Mej. Drucker deelde mede, dat zij dol geone volledige inlichtingen omtrent eene dergelijke inrichting te Glasgow had ontvangen, maai stelde voor, op de vol gende vergadering, naar keus öf twee gewone leden öf een bestuurslid meteen gewoon lid af' te vaardigen, om eene dergelijke machinale waschinrichting te bezoeken en daarover rapport uit t« brengen. Dit voorstel werd aangeao- men. Daarna hield mej. Van Campen Does burg eene lezing over de noodzakelijk heid, dat de vrouw zichzelve vrij make, omdat zelfs de verlichtste mannea haar niet begrepen, dit trachtte zij te bewij zen uit werken van Stuart Mill, Bel fort Bax en Bebel. Na d® pauze merkte mej. Drucker nog op, dat de teestand der hedendaagsche vrouw gelijk is aan die der romeinseho vrouwen onder het keizerrijk. Teen wa ren er ook vrouwelijke professoren en doctoressen. Maar plotseling kwa a er een verbod van een zekeren Willius,die de vrouw buiten alles sloot. Toen voeg de zy zich bij het christendom, zij om- reisdtt zee en land, deed veel en werd iets, maar weder kwam de man, om haar van die hoogte neder te werpen. Dit, vreesde mej. Drucker, zou thans ook ge beuren, en daarom was zij tegen het stemrecht voor alle vrouwen. Onder de Nomaden vond men de vrouw in haren natuurstaat. Daar niemand verder het woord verlangde, werd de vergadering ge sloten. Zekere W. te Amsterdam, onlangs in staat van faillisement ver- klaard, is op last van de arrondissements rechtbank in gijzeling gesteld, omdat hij bloei weigeren de noodige inlichtingen aan den curator te gevea omtrent zijn boedel en koopmans-boekea. Zaterdag 9 Augustus jl. heb ben Reindert Petera en diens zusje, 14 en 12 jaar oud, met medeneming van eenig geld, heiinelyk de ouderlijke woning te Amsterdam verlaten. Namens de ouders verzoekt de commissaris van politie aldaar hunne aanhouding en overbren ging naar zyn bureau. Het signalement van den jongen luidt aio volgtklein veer zyn leeftijd, aan gezicht bol, oogen blauw, haar blond, neus stomp, kleur gezond, gekleed met donker geruite broek en jas, zonder vest, laken pet; terwijl het signalement vaa het meisje als volgt beschreven wordt lengte gelyk aan die van den jongen, aangezicht rond, oogen blauw, haar kort, rosachtig, kleur gezond. Gekleed met eene donkere of lichtblauwe jurk, bruinen hoed met dito liut en veer. Ziju vermoe delijk in het bezit van eene lederen reistaseh. Te Amsterdam heeft eene vrouw haren man, een 25jarige diamant slijper, een glas vitriool in het gelaat geworpen. De ongelukkige, die eerst naar het Binnengasthuis, doeh later naar het gesticht voor ooglijders is gebracht, heeft vermoedelijk het gezicht ver loren. Het verzoekschrift aan den gemeenteraad van Anna-Paulowna, tot wederinvoering van de kermis is ia de laatst gehouden raadzitting van de baad gewezen met 4 tegen 2 stemmen. In het afgeloopenjaar werd te Ilpendam een maa aangehouden, die eene koe had gestolen. Hy wist echter te ontsnappen. Alle pogiugon werden door de politie in het werk gesteld, om den dief weder op het spear te komen, Dinsdag is het haar gelukt, hem te ont dekken en in verzekerde bewaring te stellen. Een treurig voorval had Dinsdagavond te ongeveer acht uren in de onmiddellijke nabyheid vaa Leiden plaats. Zooals men weten zal, komee de treinen der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramwegmaatschappij aan op en vertrekken ze van den Rynsburgsohen weg, even over den ©verweg van het station van het Hollaedache spoor, en geschiedt aldaar ook het raageeren. Vele reizigers nemen gawoeolyk reeds in den trein plaats alvorens gerangeerd is. Zoo ook Dinsdagavond een 81-jarige weduwe, te Leiden in een hofje aan de Middelstegracht wonende en Q. genaamd, die haren elders, aan de tramlya, we nenden schoonzoon naar te tram had gebracht en die, hoewel niet voornemens mede te reizen, hem ia den wagen ge zelschap hield tot hij zou vertrekken, aangezien de stoomtram LeidenHaarlem er hier nog geen station of wachtlokaal op na houdt. Onderwijl had het rangeeren plaats en het moedertje, meenende dat de trein zich reeds tot vertrekken in beweging stelde en bevreesd medegevoerd te zullen wor den, stond haastig op, wilde zich met niet minder spoed uit den waggon ver wijderen, en viel daardoor. De beenen van de ongelukkige, bejaarde vrouw ge raakten onder den waggon eerste klasse en werden deerlijk verwond. Het eene been hing er zelfs bij. De vrouw, tot voor het oageluk haar trof nog vlug en flink voor haren leef tijd, werd naar het Academisch Zieken huis vervoerd. De zorgen, daar aaa haar gewijd, wares niet bij machte te voor komen, dat zij Woensdagnacht overleed. Voorzeker een treurig uiteinde na zulk een lang leven I (Z. D.) Bij het vertrek van de» sneltrein vau 9.27 was Dinsdagavond aan het Hollandsehe spoorwegstation te 's-Hage eene groote menschen massa aanwezig, die met den daarop volgen den pleiziertrein in dezelfde richting moest vertrekken. Vele „pleizierreizi- gers" vergisten zich in den trein en moesten dus weer zoe gauw mogelijk uitstappen. ToeD, bij het vertrek van den sneltrein, de treinopzichter een openstaand portier nog wilde sluiten werd hij voorovergeslagea en op de treeplank neergeworpen. De stationschef werd door de angstkreten, die ouder de massa opstegen, opmerkzaam gemaakt seiade, nadat hij door het vinden va» de pet des opzichters ontwaard had wat er gaande was, onmiddellijk naar Voorschoten om den sneltrein te doen ophouden. Werkelijk vond men daar den opzichter, hangende aan de tree plank. Een geneeskundig onderzoek con stateerde, dat een zijner beenen, dat langs de baan had gesleept, erg had ge- leden. By aankomst alhier verzekerde de opzichter, dat, zoo de trein niet te Voorschoten had gestopt, hij zich niet langer had kunnen ophouden en dan by na zeker onder den trein zou zijn geraakt. Man meldt uit Rotterdam; Ean persoon, voorgevende wooaaehtigte zijn te Leiden (Jaavossensteeg) wist Zondag op verschillende plaatsen onzer stad het medelijden op te wekken, door aan de goedgeloovige omstanders mede te deelen, dat hij overreden was. Of het publiek al aanraadde naar hat zieken huis ef het station te rijden, niets hielp; hij strompelde op erbarmelijke wijze voort, van dezen en genen medelijdende een gift in ontvangst nemende. Aan alles komt een einde zoo ook aan het foppen van 't pnbliek. Zondagavond circa 10 uren namelijk werd hij op den Stationsweg door vele personen her- keud. Het bleek dat hij dien dag, vol gens het publiek, wel vijfmaal was overreden. Bij de vele verwijtingei en op het zien der politie achtte hij het raadzaam den weg naar het statioa in te slaan, en bij zijne komst te Leiden, als hy er althans woont, zal de man het gebruik zijner beenen wel weer teruggekregen hebben. Woensdagochtend omstreeks 8 ure» had een jongen van ruim 16 jaar, werkende in een machinerienfabriek op Feijenoord, het ongeluk uisschei do riemen van de boormachine te geraken, waardoor zijne beide armen en beenen ernstig gekwetst werden. Hij is naar het Ziekenhuis vervoerd. Te Deventer werdonlasgs een openbare verkoop gehouden van door justitie in beslag genomen wapeaen, Ean paar koopers werden echter, toen zij het gekochte naar huis wilden brengen, op grond van de nienwe wet op het dragen van wapenen, aangehoudea en hunne wapenen weder in beslag geno men. Zoo kan men aan den gang blijven. „P. Blom, koperslager te Waubrugge, zoekt een vrouw tusschen 50 en 55 jaar. Liefst met eenig fortuin, ter uitbreiding zijner zaak." D«ze advertentie, iets nieuws op het thema van 't zoeken eener wederhelft langs den „meer en meer gebruikelijken weg", komt in een der bladen voor. Waarschijnlijk heeft de man 't niet zoo bedoeld. Door een trein van Enschede naar Oldenzaal is onder de gemeente Lonneker Dinsdagochtend een oud man overreden. Na eenige uren lijdens, is de ongelukkige overleden. DE VOLKSBOND. Onder leiding van mr. H. Goeman Borge8iua werd Woensdag in de Con greszaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den „Volks bond", vereeniging tegen drankmiskruik, Dr. Ruysch, voorzitter van hot uit voerend comité der veiligheidsten toon stelling, heette de aanwezigen welkom, waarop de heer Borgesins den h Ruysch dank betuigde voor de gastvrije ontvangst in dit gebouw, waar thans e tentoonstelling wordt gehouden, die zoo zeer in het belang van den werkman is, en waarvoor deze Bond mede ijvert. Sp. trad hierna in een korte besprek: der statistieken, die aantoonden, baeveel ongelukken in fabrieken te wijten waren schriften van den vader." „Dat is het juist, wat wij niet begrijpen," viel Paul hem inde rede. De vader van den heer Syramin heeft nooit iets geschreven." „Wat zegt gij daar?" „Zijn zoon noch zyn weduwe kunnen het zich herinneren, dat hij ooit het een of ander werk heeft uitgegeven en wy zijn hier nu gekomen, om u te verzoeken, ons te willen mededeelen, op welk geschrift van den vader van den heer Syramin gij u kunt beroepen, om uw beweren te kunnen verdedigen." Deze vraag bracht Charrouin blijkbaar in verlegenheid, maar hij wilde daarvan niets doen blijken. „Mijne heeren," zeide hij en stond op, „wij behoeven geen om wegen te maken. Het artikel, waarvan wij spreken, heeft de er gernis van den heer Syramin opgewekt; hij noemt het zeer over dreven; dat staat hem vrij Hij heeft u hierheen gezonden, om eene verklaring van mij te eischen. Welnu, zooals ik u reeds heb gezegd, ik ben tot zijn dienst." „Ik vraag u wel excuus," zeide Paul. Vergun mij, dat ik het zeg, maar uw kritiek laat hem geheel onverschillig en alleen...." „Genoeg, wat ik u verzoeken mag," viel Charrouin hem in de rede. „Wees zoo goed, om mijn antwoord aan uw vriend over te brengen. Waarschijnlijk zult gij hier vanavond wel weer terug- fceeren; gij zult mij dan hier aantreffen, mijne heeren, en dan zal ik de eer hebben u naar mijne getuigen te kunnen verwijzen." Nauwelijks waren de vrienden van Richard vertrokken, of Charrouin begaf zich onmiddellijk naar zyn bediende. „Ga oogenblikkelijk naar Vaudurier," zeide hij, „en verzoek hem onmiddellijk hier te komen. Ik moet hem noodzakelijk spreken." Tien minuten later bevond hij zich ia zijn kabinet, in gesprek met een man van omstreeks dertig jaar, mager en tenger, met een geelachtige gelaatskleur. „Zeg, Vaudurier," zeide hy tot hem, „wat beteekent dat toch? Syramin heeft een paar zijner vrienden op mijn dak gezonden, om een verklaring te vragen van mijn artikel van gisteren." „Dat verwondert mij volstrekt niet," zeide Vaudurier. „Mij evenmin; het artikel is scherp en vlijmend en het heeft doel getroffen, alhoewel men dit niet bekennen wil; wat mij ech ter zonderling toeschijnt, is, dat men vooral gegriefd scheen door den laatsten zin, dien gij mij hebt doen schrijven en dien gij my alleen kunt verklaren. Welke zyn dan die geschriften van den vader van Syramin, waarvan gij mij gesproken hebt en waarop ik zinspeelde, zonder ze gelezen te hebben „Heeft men daarop aangedrongen zeide het mannetje, met een grijnslach. „Ja." „Wat heeft men er van gezegd?" „Men beeft gezegd, dat men niets van die zinspeling omdat de vader van Syramin nooit iets had „En wat hebt gij toen geantwoord?" „Ja, ik bevond mij in groote verlegenheid, maar heb de moeie- lijkheid ontweken. Ik heb geantwoord, dat men niet zooveel om wegen behoefde te gebruiken, om een man van eer ter verant woording te roepen. Gij zult het echter wel inzien, dat ik over deze zaak de Doodige inlichtingen wensch te ontvangen, om in geval van nood niet weer met mijn mond vol tanden te staan." „Dat is waar. Ik had het u reeds eerder moeten mei „Heeft die Syramin boeken geschreven „Hij heeft meer geschreven dan wel noodig was. Ik heb hier in mijn zak den catalogus van zyne werken, met een zeer wel sprekende toelichting." „Laat eens zien." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2