te den heer S. van Milligen (als compo nist der opera //Brinio" wel bekend) het directeurschap aangebodenDe heer v. M. heelt dit aangenomeD. Men meldt uit 'sHage van 21 Augustus. De vorst Albert von Turn und Trxis met zijne jeugdige gemalin aartshertogin Margaretba van Oosten rijk, zijn hedenmiddag te 3 uren met een salonwagen van de Koninklijke Bei- ersche Staatsbahn uit Franzenstad aan het Rhijnspoorstation hier ter stede aan- gekomen. In twee rijtuigen reden de vorstelijke personen en hun gevolg naar het Hotel des Galleriós te Scheveningen, waar de vlag van Turn und Taxis is uitgestoken en waar eenige vertrekken speciaal zijn ingericht voor de hoogo gasten en hun gevolg. Een kleedermaker te Delft, die sedert geruimen tijd met zijn 17jarigen aangenomen zoon in onmin leefde, wei gerde hem om de eene af andere reden Woensdagavond eten te geven. De jongen hierover ontstemd,vatte het voornemen op, zich op zijnen pleegvader te wreken, toen hij de zekerhoid had, dat deze en de huishoudster in slaap ware*, verliet hij in het holle van den nacht zoo stil mo gelijk den zolder, waarop hij sliep, haalde beneden uit de ka9t de petroleumkruik en begoot met den inhoud zijn bed en den zolder. Met eenige medegenomen lucifers stak hij een deken in brand en toen hij zag, dat de vlam lustig opflik kerde, verliet hij op zyne kousen de woning, in de onderstelling, dat de ach tergeblevenen wel zouden ontwaken op het oogenblik dat de zolder in lichtelaaie zou staaD. Hij ging daarop naar het politiebureau, tamelijk ver van de woning gelegen, en gaf van de brandstichting kennis. De politie begaf zich onmiddellijk naar het bedreigde punt, bluschte met eenige emmers water het brandende bed- degoed en nam eenige voorwerpen, met petroleum gedrenkt, in beslag. De veel belovende joKgeling is, na gehoord te zijn, naar het huis van bewarin, 's Hage overgebracht. Het Leger des Heils (afdee- ling Schiedam) had het voornemen Don derdagavond weder eene vergadering te houden te Pernis. Door A. Bavis is echter het verder gebruik zijner schuur geweigerd, en ook heeft de gemeente bode niet bij bekkenslag willen uitroepen, dat er eene vergadering zou worden ge houden. De juffrouw te Rotterdam die de vorige week een revolverschot loste op twee jongens, die haar kwamen lastig vallen, heeft Woensdagmiddag eenige schoten met dat wapen gelost op hare eigen kinderen. Gelukkig echter misten de schoten hun doel. terwijl de inmiddels toegesnelde buren de kinderen in bescherming namen. Da politie heeft zich met de zaak bemoeid. In de rotterdam sche Dier gaarde hebben 2 agaven ef zoogenaamde lOOjarige aloë, bloemstengels gemaakt, waarvan de afmetingen op het oogenblik zijn als volgt: lo. de bonte soort, van dea boven kant der kuip tot aan den ondersten zij tak M. 3,05, idem tot aan den top M. 5.75, hoogte van de kuip M. 0.80, dus gezamenlijk M, 6.55; de stengel heeft 27 zijtakken 2o. de groene soort, van den boven kant der kuip tot aan den ondersten zijtak M. 3.35, idem tot aan den top M. 5.35, hoogte van de kuip M. 0.70, totaal M. 6.05; deze stengel heeft 22 zijtakken. Deze planten zijn geplaatst ter zijde van bet melkhuis, en by gunstig weder kan men binnenkort de ontluikiüg der bloemen verwachten. {N. R. C.) Dezer dagen bezocht te Utrecht een vrouw eene vriendin, die evenals zij een kindje had van vier we ken oud, en verneemt, dat dit kindje is gestorven, tengevolge van een hevige stuip. Op het hooren van deze mededeeling wordt ze sprakeloos en tot heden is haar stem nog niet teruggekeerd. Naar men meldt, zat dezer q de omstreken van Breda een merel in de vrije natuur allerlei aria's te zingen, zooals //Turf in je ransel" en alle bekende signalen, die bij de infan terie gebruikt worden. Het is gebleken, dat deze merel zijn kooitje elders ont vlucht was, en vroeger in zijne gevan genschap zoo aardig had leereu fluiten. Bij het 6e regiment infante rie te Breda js een korporaal, die een der eerste nummers op de candidaten- lijst voor onderofficieren had, uithoofde van herhaalde dronkenschap en vergrij pen tegen de krijgstucht, teruggesteld tot soldaat. Woensdag-ochtend ver spreidde zich te Zwolle het gerucht, dat mr. S. J. baron van Pallandt, tengevol ge van een droevig ongeval, ia de na bijheid van zijn landgoed //Eerde" was omgekomen. Dinsdagnamiddag van de eendenjacht teruggekeerd, moet bij, meldt de Zw. Ct.bij den bo«gen stand van de ge, te water geraakt en omgekomen zijn. Eerst in dea vroegen ochtend werd zijn lijk gevonden. De heer Van Pal- landt was sedert eene reeks van jaren als lid der Staten en als lid van het college van Gedeputeerden voor de be langen van het gewest werkzaam. Hij werd in 1874 voor het hoofdkiesdistrict Ommen tot lid der Staten benoemd en in 1880 in het college van Gedeputeer den gekozen. Een der ingezetenen van We8ternieland (prov. Gron.), die in het voorjaar van 1889 met een talrijk gezin op krediet naar de Argeotijnsche Repu bliek vertrok, deelt bij eea schrijven van 17 Juli II. mede, dat hij woont te La Colina, coloöia La Fortuna, Buenos Ayres. In zijne buurt wonen vele Ne derlanders; vreemdelingen, als Fran sehen en Duitschers, zijn meest vor- trokken. Een der zoous, pl. m. 15 jaar, die hier te lande 12 gulden in een jaar verdiende, verdient daar 12 peso's of 12 gulden in de maand. Te paard gezeten, met eea bamboes in de hand, dooden zij patrijzen, die daar alleen of bij tweeën leven en nooit in koppels als bier. Zij zijn veel klei ner dan in Nederland, hoewel er ook eene soort leeft zoo groot als eene kip. Voor de kleine ontvangen zij 5 cent, voor de groote 10 cent (cent is daar centavos). Hazen zijn er niet, konijnen in groote massa. Herten, reeën, vossen en struisvogels komen er voor. Voor de struis-eieren ontvangt hij een kwartje. Hij slaakt de verzuchting „kon hij het gevangen wild maar in Holland verkoopen, waar het duur is." Maar ook daar nog kan hij er een cent mee verdienen, en dat is hem hoogst wel kom, want //voorschotten in geld ont vangen wij niet." Hij heeft 30 peso' in de maand krediet en kan daarvoor halen, wat hij verkiest. 17 pparden, 2 meikoeien, 2 kalvereD, 1 vaars heeft hij in gebruikpaardrij den valt daar mee, maar niet alle paar den^ willen trekken. Voor sloot gracht blijven de dieren niet staan, zoo dat de melkkoeien soms verre moeten gezocht worden. Met karren, met 8 of 9 paarden bespannen, rijdt men door de rivieren. De huizen zijn van zoden, maar niet minder dan vele huizen in Nederland, Hij heeft er twee te zijner beschikking één als woning en één als bergplaats. 163 hectare land heeft hij op krediet, Bij een goeden oogst zal het wel gaan, maar wordt die zoo slecht als het vorig jaar, dan worden zij licht ongelukkig. Zaaitijd is in de maand Augustui DE VOLKSBOND. {Vervolg.) Aan de orde waren daarna de voor stellen van het hoofdbestuur. In de eerste plaats: bespreking van het rapport over de avond- en nachtpermissie aan mili tairen. Daarin wordt geconstateerd, dat die permissies het misbruik maken van sterken drank niet in de hand werken en dat verbetering in deze, wanneer men de toestanden van heden met die van vroeger vergelijkt, onmiskenbaar is. Het rapport lekte weinig discussie uit, en werd voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel, om de afdeelingen uit te noodigen ook vereenigingen en corpora ties als leden aan te nemen, werd bij acclamatie goedgekeurd. Hierna werd mededeeling gedaan van een correspondentie, tusschen het hoofd bestuur en den Commissaris des Konings in Gelderland gehouden, en wel naar aanleiding van een brief aan de Com missarissen in do verschillende previnciën gericht. In dit schrijven wijst het hoofd bestuur er op, dat sommige gemeente besturen dikwijls nalatig zyn in het nemen van maatregelen tegen misbruik van sterke drank, daar b. v. bij het ver- leenen van vergunningen boven het maximum zeer ongelijk wordt gehai voorts door te lage schatting der loka len, waarin sterkedrank wordt verkocht; dat vele burgemeesters op lotingsdagen de drankgelegenlteden niet doen sluiten. Het bestuur verzocht aan de Commissa rissen, om op de een of andere wijze aan deze grieven tegemoet te komen. Dezen brief beantwoordde de Commis saris in Gelderland, baron Mollerus, in dier voege, dat door hem deels aan de grieven wordt tegemoet gekomen' en dat hij overigons gaarne zooveel mogelijk aan het verzoek zal voldoen. Daarvoor werd hem de dank der vergadering ge bracht, en zal ZHEA. deze dank ook nog schriftelijk worden overgebracht-. Hierna werd mededeeling gedaan van de inmiddels gehouden verkiezing van twee leden van hot hoofdbestuur, waar van het resultaat was, dat dr. C. W. Janssen werd herkozen, en dat in de plaats van don heer G. Emants, die thaDS in Indië vertoeft, gekozen werd de heer L. F. Walburgh Schmidt. Hierna werd een pauze gehouden, o. a. ter be zichtiging van de voorwerpen op de veiligheidstentoonstelling ingezonden. Te ruim 3 uur werden nog verschillende aangelegenheden in het belaDg van den Bond besproken. Alvorens daarmede aan te vangen, werd de rekening en verantwoording, op advies van een daarvoor benoemde com missie, nagezien ou, in ontvangst/"2149, en uitgaaf f 1089 bedragende, een batig saldo alzoo van 1109 overlatende, goed gekeurd. Op voorstel van het hoofdbestuur werd hierop, ouder algemeer.en bijval, de heer A. Vau der Voort Azn. tot eere lid benoemd voor zijn vele bemoeiingen in het belang en voor den bloei van den Bond genomen. Art. 6 der drankwet, regelende het vergunningsrecht, was vervolgens het onderwerp. De amsterdamsche afdeeling wenschte dat van Regeeringswege een beter toe zicht werd geschapen, waardoor een juiste en gelijkmatige toepassing over het geheele Rijk gewaarborgd wordt. Bij de toelichting tot dit voorstel bleek nl., dat in Amsterdam wel 600 plaatsen van clandestienen verkoop van sterke drank worden gevonden. Het bestuur had die bespreking aan de orde gesteld om te vernemen, of er ook mededeelingen omtrent dat recht waren te doen, nu het gebleken was, dat, behalve in Gelderland en Noord- Holland, waar dat recht steeds stijgen de is, dat recht in alle overige provin ciën daalt. Namens de haagsche afdeeling de heer Schermbeek de wenschelijkheid te kennen, dat clandestiene verkoop van sterkedrank beter werd geconstateerd, en dat alle leden van den Bond en goed gezinde staatsburgers overtredingen te dezen opzichte aan de bevoegde autori teit zoudeu willen opgeven. Onderschei dene sprekers voerden nog het woord over den wensch van de afd. Amster dam om clandestienen verkoop door aan stelling van speciale inspecteurs tegen te gaan. Het bleek daarbij, dat, alvorens dezen wensch bij de Regeering of bij de Commissarissen des Konings te brengen, deze zaak toch nog wel eens nauwkeu riger mocht worden onderzocht, om haar in een volgende vergadering weder aan de orde te brengen. Conform werd be sloten. Door den heer dr. Yan Hamel Roos werden hierop eenige mededeelingen gedaan omtrent het chemisch onderzoek door hem naar het spiritusgehalte van onderscheidene dranken ingevoerd. Naar aanleiding waarvan hij voorstelde, dat de Volksbond den wensch zou uitspre ken eener verplichte opgave van het van Rijkswege geconstateerde alcohol-gehalte op de etiketten bij alle spiritus houdende voor hot gobruik bestemde stoffen. Door den heer hover werden hierna eenige mededeelingen gedaan omtrent het herstellingsoord voer drankzuchtigen, waaruit bleek, dat een landgoed van den heer Hora Siccama bij de Punt in Groningen, dat oorspronkelijk f 32.000 gekost heeft, gehuurd is voor f 800 's jaars, met rocht van aankoop voor schar aangevoerdgr. tong gold 60 a 65 cent, kleine id. 25 centtarbot fS.bO k 9, rog 90 cent 4/1 per stuk, kl. schol ƒ2 per^ mandje en schar f 5 per mand. 6000; dat aldus inderdaad een aanvang f met de zaak is gemaakt, waarvoor thans I8.O0O bijeen ia. Spr. hoopte dat deze mededeelingen mochten bijdragen, om nog meer financieelen steun te verkrijgen. De afd. Rotterdam had voorgesteld om het hoofdbestuur uit te noodigen by do Regeering aan te dringen op maatrege len tot wering van het verkoopen van sterkedrank op op stroom lossende of ladende schepen. Het uitvoerig debat had geen dadelijk gevolg, omdat het zoo hoogst moeilyk was om afdoende middelen daarvoor op te geven. Inmiddels zou het hoofdbestuur gaarne deze zaak in het oog houden, en wenschte met de afdeeiiDg Rotterdam over die middelen in overleg te treden. Conform werden en hoofdbestuur en de Rotterd. afd. diligent verklaard. Een wensch vau du haagsche afdee iiDg om te traehtea het getal afdeelin gen en correspondentschappen uit te brei- deD, werd algemeen gedeeld. Namens het hoofdbestuur verzekerde de heer Van der Voort, dat daarvoor steeds po gingen werden gedaan. Toeh wil het gaarne overwegen vrat er neg zou kunnen worden gedaan om het getal leden en afdeelingen te doen toenemen. De afd. Haarlem had een on derzoek ingesteld naar de vraag wat de Volksbond zou kunnen doea om den bouw van goed», gezonde arbeiderswo ningen, waarin de werkman zich op zijn gemak gevoelt, te bevorderen on was daarbij tot do ervaring gekomen, dat coöperatief bouwen met het recht van eigendoms-verkrijging van de woning de voorkeur verdient. De afd. wenschte daarom, dat het hoofdbestuur de afdee lingen zou uitnoodigen een onderzoek in te stellen naar den toestand der arbei derswoningen, en of daarin gelegenheid zou kunnen worden gevonden om het coöperatief bouwea te ondersteunen. De voorzittor herinnerde er aan, dat de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen deze zaak ook op zich heeft geno men, en dat een daarvoor benoemde commissie met haar rapport Hij wilde dit rapport afwachten, om te vernemen, in hoeverre daarin aan de wensehen van Haarlem wordt voldaan. Comform werd besloten. Op voorstel van Zwolle werd besloten om de oprichting van afdeelingen gemakkelijker te maken nieuwe af deelingen in het jaar der oprichting van de uitkeering der contributie vrij te stellen. Een voorstel van Utrecht, om van tijd tot tijd voor geringen prys eenvou dige boeiende geschriften uit te geven, waarin op de gevolgen van het mis bruik van sterkedrank wordt gewezen, werd ontraden door het hoofdbestuur. Toch was het hoofdbestuur niet ODgene- gen die uitgaven financieel te ondersteu nen. Conform werd besloten. Na vaststelling der begrooting voor- het volgende jaar, in ontvangst en uit gaaf op 1500, en aan svyzing van Zwolle als vergaderplaats voor de volgende vergadering, werd de vergadering te ruim 5 uren gesloten. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 21 Augustus. Door 115 korders en beugers werden heden 10 tot 60 groote, 10 tot 40 kl. tongen, 2 tarbotten, 3 tot 15 roggen, 1 tot 4 mandjes kl. schol eD 1 tot 3 manden Leger en Vloot, Ter uitvoering van een bij K. B. van 3 Aug. jl. gebrachte wijziging in de vredesorganisatie van het loger, heeft de Min. van Oorlog bepaald: a. de hoofdofficieren, de kapiteins, de luit.-kwartiermeesters en de sergeant- majoors, ingevalge meergemeld Besluit, in de samenstelling van sommige korpsen Degrtpen, als bestemd voor het bevel over en voor den dienst bij de depots, welke ingeval vaa mobilisatie van het leger zullea w®rdon opgericht, zullen al dadelijk zoo spoedig mogelijk, en verder jaarlijks ter plaatse waar do depots eventuëel zullen worden gevestigd, tot in bizonderheden voorbereiden, alles wat vereischt wordt om, op het eerste daar toe gegeven bevel, onmiddellijk tot het oprichten der depots bij de betrokken korpsen te kunnen overgaan. Voor het overige worden bedoelde hoofd-offieieren, kapiteins sergeant-ma joors in tijd van vrede bestemd voor bizondere diensten voor wat de hoofd officieren betreft, ter standplaats van den staf van het Regiment ia dier voege dat zoe min mogelijk andere officieren en onderofficieren voor zoodanige diens ten aan de gewone dienstverrichtingen worden ontrokken. De luit-kwartiermeesters bovenbedoeld zullen, wijders, voor zooveel hua geen andere bestemming wordt gegeven, in tijd van vrede werkzaam zijn bij de Hoofd-administratie van het korps. b. De Inspecteurs der Infanterie en Artillerie bepalen, ieder voor zooveel betreft hot wapen onder zijn bevel, de eischen aan welke de sergeanten moeten voldoen, die bij elk der compagnieën van het Regiment Grenadiers en Jagers, van de regimenten infanterie en van de regimenten vesting-artillerie, bestemd zullen zyn om, zoo noodig, de plaats van een luitenant te vervullen. Daarby moet op den voorgïond staan dat geschiktheid van die onderofficieren om een luitenant te vervaügen, in de eerste plaats moet betreffen, bij de infan terie: den dienst te velde, en bij de vesting-artillerie: de leiding van het vuur. Vermelde inspecteurs regelen voorts mede ieder voor zooveel betreft het wa pen onder zijn bevel, de opleiding der bedoelde onderofficieren, alsmede de wijze waarop dezen van hunne geschikt heid voor de hun toegedachte bestem ming moeten doen blijken. De aanwijzing der onderofficieren voor de deelneming aan die opleiding en vaa hen die, op grond van de uitkomsten dier opleiding, voor de vorenbedoelde funefciëu worden bestemd en die in ver band daarmede de soldijverhooging van 10.25 per dag zullen genieten, geschiedt door den commandant van het korps. De compagnies-, bataljons- en korps- commandanten waken er voor, dat de onderofficieren van wie hier sprake is, op den duur de geschiktheid voor meer- bedoelde functiën blijven bezitten. Tot dat einde moeten vele onder-officieren ook in tijd van vrede, in de gelegen heid worden gesteld, de diensten te ver vullen voor welke zij zijn opgeleid. Ingeval blijkt dat een der betrokken onderofficieren die geschiktheid niet meer in voldoende mate bezit, wordt zijn aan- wijziging voor de bovenomschreven func tiën en in verband daarmede de hem toegekende soldijverhooging door den korpscommandant ingetrokken, en wordt een ander onderofficier ter zijner ver vanging opgeloid en aangewezen. c. Bij mobilisatie van het leger wordt aan de sergeanten, die alsdan zijn aan gewezen voor sub b. bedoelde functiën, door den korps-commandant de titu laire graad van sergeant-majoor toege kend. De schroef stoomschepen, die ten behoeve der indische militaire marine worden aangebouwd bij de firma Huy- En zonder verder acht te slaan op de tegenstribbelingen van 1 Vaudurier, greep by hem bij zijne schouders en zette hem de deur uit. Een eigenaardig type, die hoofdredacteur van den Spotter. In zijn binnenste goedhartig en eerlijk, was zijn verstand zeer middelmatig, zyn verwaandheid daarentegen zeer groot; twee zwakheden, die toch dikwijls met elkaar gepaard gaan. Reeds vijftien jaar lang had hij getracht iets te worden, maar hij was er nog niet in ge slaagd. Zonder dat hij er zich rekenschap van kon geven, koes terde hij nu haat tegen een ieder, wiens pogingen met een goeden ui'slag werden bekroond, daarom ook keerde hij alles stelselmatig af en was hij de stichter geworden van dit schendblaadje; en toch was hij nooit zichzelven gelijk. Alle middelmatigheid (Vaudurier was er een voorbeeld van) kon er van verzekerd zijn in hem een beschermer te vinden; hij was het zich volstrekt niet bewust, dat hij daardoor zijn haat en zijn eigen middelmatigheid stilzwijgend aan den dag legde. Toch kwamen nu en dan zijn edele gevoe lens boven. Paul en Renaudia keerden terug* Zij voldeden nauwgezet aan hun taak, deftig en ernstig, zooals men behoort te zijn, wanneer men een duel bespreekt. Richard had hunne verklaringen onvol doende gevonden en had hun verzocht op hunne schreden terug te keeren. Charrouin ontving hen «et kalme, koele waardigheid. Toen Paul hem de niet zeer vredelievende beweegredenen van hun terugkeer had meegedeeld, zeide hij //Mijne heeren, gij zult wel begrijpen, dat uw komst mij vol strekt geen vrees heeft kunnen aanjagen. Na het bezoek, dat gy mij hedenmorgen bracht, heb ik mijzelf nog eens afgevraagd, of ik wel hét recht heb, om van den heer Syramin te spreken, zoo als ik dat in het bewuste artikel heb gedaan. Welnu, mijne hee ren, ik heb er over nagedacht en zonder dat iemand mij van laf hartigheid zal willen beschuldigen, moet ik toch bekennen, dat ik werkelijk te ver ben gegaan. Ik beken ODgelijk." Het gelaat van Charrouin was op dat oogenblik zelfs schoon te noemen. z/Ja," vervolgde hij, meer in geestdrift; //ik had tot den heer Syramin het verwyt kunnen richten, dat hij een verwaande, on beduidende schilder is, en ik heb het gedaan. Daartoe had ik het recht. Maar waartoe ik niet het recht had, wa3 hem in mijn courant over de schande van zijn vader te spreken en hem dit als een verwyt in het gezicht te slingeren. Ik heb zonder naden ken gehandeld, ik beken het openhartig. Ik bied den beer Syramin mijne verontschuldigingen aan en, mijne heeren, wees zoo goed hem te zeggen, dat hij tot dusverre de eenige is, aan wien ik zulk een bekentenis heb gedaan. Het spreekt van zelf," voegde hij er op luchtigen toon by, /,dat, vaaneer de heer Syramin slechts met de wapens voldoening eischt, ik tot zijn dienst ben." Paul en Renaudin hadden de bewuste krant van 1846, die c redacteur van den Spotter hun had overhandigd, voor zich uitge spreid en zy vroegen zich af, hoe deze krant in verbaBd kon staan met de bewuste zaak. Zij waren natuurlijk zeer toen de waarheid hun ter oore kwam. z/Wist gij dat dan niet vroeg de redacteur. wGeenzins." z/Het is waar, ik kan my best begrijpen, dat de heer Syramin u hierover in onwetendheid heeft gelaten en het was zeer onver standig van mij, dat ik er op gezinspeeld heb." Hij voegde er bij, met eenige droefheid in zijn stem z/Deze zaak zal niet gemakkelyk in orde kuunen worden bracht; maar dit is toch zeer wensehelyk, vooral in hot bela van den heer Syramin. Hoe het ook zij, wees zoo goed hem mijne verontschuldigingen aan te bieden, en wanneer hij er niet naar wil luisteren, zal ik u naar mijn getuigen verwijzeD." {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2