¥ISSCH£RIJ. IWrtEK OVERZICHT. GEHEMD ftJEIlVÏS. Zondagavond is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen de Di- reotie van het Sportterrein //de Phoenix", ter zake het schenken en verkoopen van sterken drank in het klein zonder do daartoe vereischie vergunning. Vrijdag is te Haarlemmermeer, door zekeren £1. K. uit eeue weide van de Wed. Schrama ontvreemd een zwart bonte koe, met het plan die te Leiden to verkoopen, doch reeds onderweg heeft hij haar voor ƒ75 van de hand gedaan. Genoemde a. K. is reeds den voL- genden dag door den gem.-veldwachter te Haarlemmermeer opgespoord en ge vankelijk naar Hoofddorp gebracht. Idylle uit een dorpsschool in den omtrek van Haarlem Onderwijzeres (des morgens). Waarom huil je, Jantje Jantje. Mijn vingertop is afgekneld tusschen de deur. Onderwijzeres bevindt, dat inderdaad de top van den rechter wijsvinger ge- heel er af is en zendc Jantje naar huis. Hoofd der school. Wat is er gebeurd juffrouw Onderwijzeres. Jantje's vingertop is afgekneld. Hoofd. Zoo, waar is nu de vingertop Beiden zoekeu, ruaar vergeefs, naar den vingertop. Inmiddels keert Jantje weer terug alsof er niets gebeurd is ja, zelfs verheugd, want de dokter die hem ver bonden heeft, zegt dat hij na wel voor den dienst zal worden afgekeurd. Men wete, dat Jantje zes jaar oud is. Onderwijzeres (des middags). Waar toch die vingertop gebleven is //Weet jij het ook, Jantje?" Jantje. Jawel, juffrouw, Klaas heeft er den heeien dag al mee zitten spelen en wil hem niet teruggeven. De onderwijzeres treft werkelijk het vermiste voorwerp ic Klaas' zak aan en neemt het in beslag. Ze wordt een beetje griezelig van deze school-idylle. Letteren en Kunst. Naar ons gemeld wordt, zal door on voorziene omstandigheden niet heden maar Woensdag a.s. plaats hebben het concert, door het kwartet «Lorely" met medewerking van den fluitist G. Schmidt, te Zandvoort te geven. Zooals blijkt uit een uitvoerig opstel in het Vaderlandis de heer W. E. Willink Ketjen, oud-kapitein van het O-I. leger, thans gevestigd te Fresno (Californië. Hij stelt zich vuor van daar uit op te treden als correspondent van gemeld Dagblad. Zijn eerste opstel als zoodanig is hoogst lezenswaardig, en geeft belangrijke mede- deelingen opzichtens land- en volkenkun de in het nieuwe vaderland. Naar gemeld wordt, zal er weldra een nieuw groot dagblad te Parijs opge richt worden, waarvan mevr. Adam, redactrice van de Nouvelle Revuede leiding op zich zal nemen. Late critiekHet engelsche genees kundige blad The Lancet wijst er op, dat op Rembrandt's beroemde //Anatomische les" de spieren van den voorarm onjuist zijn afgebeeld. Het is de naar boven draaier van den handrug (musculus pro nator teres), die foutief geschilderd is. II I ft ft l ft Naar men verneemt, worden H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Wilhelmina binnenkort in de resi dentie verwacht, om een tegenbezoek te brengen aan den Groothertog van n-Weimar. De minister van Oorlog heeft Vrydag aan Woerden een bezoek gebracht en aldaar o. a. in oogenschouw genomen eenige militaire gebouwen voornamelijk de wagenloodaen, het arse naal en de munitie-magazijnen met het daarin opgeborgen oorlogstuig en de munitiën een en ander moet in verband staan met de voorbereiding in tijd van vrede van het bereiken van de spoe digste wijze van mobiliseereu van het leger. Van wege de Noord- on Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding vau schipbreukelingen is te LooaduineD, in de nabijheid van het badhuis, te Kijk duin, eene nieuwe reddingsboot gestatio neerd, geheel volgen» de nieuwste uit vindingen vervaardigd. Het bestuur zal worden gevoerd door G. Meijer, een stuurinau, die reeds bij vele schipbreuken zijnen moed toonde. Deze week nog zullen er proeven mee worden genonaen, in verband met de vuurpijltoestellen. Donderdag is bij het kamp te Zeist een jachtrit van de Mil.Sport- vereeniging gehouden. Deelnemers wa ren Ritm. N. J. Erzey met Tomboy. luit. J M. baron Van Boecop met Bil- lard-Ball, ritm. C. A. baron Bentiock met Miss Mina, luit. Metelerkamp met Buveuse, luit. Taunay met Expert, luit. Van Lelyveld mot The Greex, A. B. C. met Avontes, luit. Van Soetermeer Vos met Lady, luit. W. C. Völcker met Darling, luit. baron Van Hogen- dorp met Brunhilde, luit. Mos met Ali, luit. Van Haefteet met Bellezza, luit. Van Wijk met Surprise, luit. Ch. De Bruyn met Sylva. Van de volbloeds won Buveuse de 100 M. ren. Expert was twee, The Greek drie en Miss Mina vier. Van de niet volbloeds waren bij den ren van 600 meter overwinnaars Ali, Sylva en Brunhilde. Uit Amsterdam wordt van 23 Augustus gemeld. Hedenavond had in het gebouw der Maatschappij van den werkenden staad eeue bijeenkomst plaats, waarin verslag werd gedaaa vaa de werkzaamheden van het comité tot uitzending van werklieden naar de we- reldtentoonsjelling te Parjjs. De bijoen komst werd geopend door mr. W. van der Vliet, die een hartelijk welkomst woord sprak tot de genoodigde werklie den, en deed uitkomen dat hetgeen door de commissie beoogd was, ten volla be reikt is mogen worden. Hij herdacht da gevers die in korten tijd circa 12,000 guidon bijdroegen, waardoor aan 120 werklieden het voorrecht kon ten doel vallen van een 7daagsch verblijf te Pa- rys. Tevens herdacht hy wijlen den lsten secretaris, mr. S. Katz, die met zijn be kende voortvarendheid en voorbeeldiger) ijver het denkbeeld dor uitzending tot rijpheid bracht en zoolang zijne krachten hem dit vergunden, de ziel was van het comité. Katz verdient zoo zeidc spreker in goede herinnering bij u te blijven, gelijk hij dit blijven zal by ons, die meer gelegenheid nog gehad hebben hem te leeren waardeeren. Daarna werd door den heer C. B. Schnei der het verslag voorgelezen, waaruit o. a. bleek,, dat door 80 der werklieden vol daan is aan den geuiteu wonsch om hunne indrukken van de reis en het verblijf te Parys op papier te brengen. Deze rapporten zijn door eene jury be oordeeld, welke aan 8 inzenders de hoog ste onderscheiding en aan 18 eene tweede onderscheiding heeft toegekend. Boven dien werd een speciale bekroning toege kend aan L. J. Jordaan en I. P. Wolf, schrijvers van de groepsrapporten, welke rapporten aan het verslag als bijlagen zijn toegevoegd. Alle rapporten, ook die der niet-be- krounden, zijn in prachtband bijeenge bonden om te worden aangeboden aan de stads-bibliotheek. Mr. H. F. R. Hubrecht, die de namen der bekroonden bekend maakte, wijdde daarbij een gevoelvol woord van groote waardeering aan de nagedachtenis van Jordaan, dien warmen en opgewekten strijder voor de belangen zijner mede werklieden, maar helaas aan de maat schappij en zijn gezin zoo vroeg ont vallen. Dit woord van herdenking werd door de vergadering staande aangehoord. Aan allen, die een rapport inzonden, werd als herinnering uitgereikt eene in lijst gevatte plaat, op de wereldtentoon stelling betrekkelijk. Na een slotwoord van den voorzitter en een woord vaa dank aan de commis sie namens de werklieden door Nolting en Kater, werd de vergadering opge heven. Eenige dagen geledon voc d, Wilhelm te brengen zijn vastgesteld, zooals do Midd. Ct. verhaalt, een jong- j Keizer Wilhelm heeft thans zooveel mensch, die in het kapelsche gat wilde moois in Rusland gezien, dat het niette visschen, een jongen otter in zijne boot. Hij verwonderen is, dat hij thans ook eens mee ~~L L en op het geschrei Men zal zich herinnoren dat zekere Hon-Hon, kantoorbediende to Amsterdam, verleden jaar door het uitgeven van een valschen wissel aan de Amsterdamsche Bank zich eeue som van f 25,000 wist te doen uitbetalen, en sedert spoorloos verdween. Eenige weken geleden overleed te Nico zekere Uffordt aan de gevolgen van influenza. Bij het onderzoek zij oor nalatenschap bleek, dat dit een valsche naam was, en met hem de sluwe Hou- Hon tea grave was gedaald. Hij was nog in het bezit van /"500. In ruun een jaar trjds had hij dus f 24,500 zoek gemaakt. Door tusschenkomst van den ueder- landschon consul zal de nalatenschap aan do bestolen Bank worden uitgekeerd. Do aspha11 e e r ing van de ReguliersbreustrftaC te Amsterdam ia ge reed gekomen. Do vrees dat deze soort van bestrating gevaarlijk voor de train- paarden zou zijn, is tot dusverre niet bewaarheid, er is nog geen paard door het asphalt gevallen. De stoomfabriek van zuivel- bereidiagetoffen van Dr. Graeft en Co., te Alkmaar, is op de zuivel-tentoonstel- ling te Ciney, bij Namen (België), met de hoogste onderscheiding, eene zilveren medaille, veor stremsels en kleursels be kroond. Zaterdagnacht is te Tor Neuzen ingebroken bij den heer C. v. d. Hooft, een aantal goud- en zilver werken, en ruim 2000 gulden aan geld zijn ontvreemd. Ook ten huize van den burgemsester aldaar hebben pogingen tot inbraak plaats gehad. De oefeningen van het //Le ger des Heils" te Leiden in het lokaal het dier een sla< van het jong kwamen de ouders en een ander joag op de boot af, die ze na- zwommen. Eindelijk klom een der oude otters in de boot, viel den jongeling aan en beet hem in de dij. Moedig wist hij de dieren te verjagen. Vrydagavond waren op de tramlijn Breda's Prinsenhage op ver- het zijne voor den ruasischen alleen- heerscher wenscht te schitteren. Dit js voorloopig het eenige resultaat van her. laatste rorstenbezoek. Het schijnt dat Caprivi en van Giers eigenlijk het weik gedaan hobbea zooals in iedere groote zaak latea de directeuren hot voor naamste werk aan hunne hoofdboek houders over, als we ten minste deze schillende plaatsen en op beide rails I vergelijking mogen bezigen; maar wat steeuen gelegd. De waakzaamheid van beiden besproken hebben blijft voorloo- aan de Van-der- Werf straat, waarbij het gezaag thans met het //bespelen" van pauk en trom vergezeld gaat, zijn gedu rende de laatste avonden velen een doorn in het oog geweest, ten gevolge waarvan weder ongeregeldheden ontstonden, zelfs zoo, dat meu in en buitea het gebouw handgemeen werd. Tengevolge van het optreden der politie werden verdere wanordelijkheden voorkomen. Sommige voorgangers van het Heilsleger moesten onder haar bescherming naar hunne wo ningen worden geleid. Vrijdagavond was de waarnemend burgemeesterde wet houder N. L. J van Buttingha Wichers, met den commissaris op het terrein aan wezig. (X. D.) In den Haag is een 27 jarige koetsier aan den Prinsessewal slapende te water geraakt. Eonigen tijd later heeft de politie zijn lijk opgehaald. Te Hoevelaken bij Amers foort, dus schrijft men aan de Standaard, is e3ne vreeselyke misdaad gepleegd. Iemand, die met het hoofd van een ge zin ongenoegen had gehad, kocht de meid om, om het geheele gezin te vergiftigen. Als belooning zou zij daarvoor twee gul den ontvangen. De meid nam dit aan en deed muizentarwe in de spijzen. Reeds onder het eten werden alle huisgenooteu ongesteld, en de meid, die ongerust werd, begon de giftkorreltjes uit het eten te zoeken, waardoor zij terstond in ver denking kwam. Spoedig aangebrachte geneeskundige hulp deed allen herstellen, behalve het jongste kind, dat ernstig on gesteld moet zyn. De meid heeft ook x*eeds deu naam van den hoofdschuldige genoemd. Hen kerkdief. Door den rechter-commissaria en den officier van justitie uit Zutfen werd Zaterdagmiddag eene huiszoeking gedaan bij zekeren D. te Deventer, hetgeen in verband moet staan met den dezer dagen te Olst plaats gehad hebbenden diefstal van pl. m. 40 uit de kas der groote kerk. Hij is dezelfde, die onder verdenking ligt ziGh ook aan verschillende inbraken, welke in deu laatstee tijd plaats had den, te hebben schuldig gemaakt. den machinist H. Ribbens, die de tram, welke te 11.05 uur te Breda aankomt, bestuurde, is oorzaak dat geen ontspo ring het gevolg was. Up gronden van den heer Boots, notaris te Amhij (L.), gelegen te HoogcrutsSlenaken, is men bezig met het doen van boringen naar kalkphos- phaat. Elf putten werden reeds geboord, en overal vond men phosphaat, zoodat do verkregen resultaten gunstig zijn te noe men. Thans gaat men onderzoeken, of de phosphaatlagen van uitgostrekten aard zijn, wanneer zulks het geval mocht wezen, zal men spoedig die gronden in ontginning brengen, waardoor voor Zuid-Limburg eeue ryke bron van wel vaart zal geopend worden. Men schrijft uit Akkrum, dat een twoetal veekoopers uit Saragos- sa, die aldaar jaarlijks eenigen tijd door brengen om friesch fokvee op te kao- pen, na een verblijf van ongeveer drie weken weder zijn vertrokken. Dsor medewerking van den heer R. Kuiper aldaar, die hen als tolk vergezelt, is bet hun gelukt 85 prachtige dieren in hun bezit te krijgen. Zijn de eischen, die de spaansehe kooplui stellen, hoog, de prij zen, welke zij besteden, zijn daaraan geëvearedigd deze bezending teek heb ben zij met ongeveer f 22.000 betaald. Door den rijksveidwaehter te Grouses, gemeonte Duiven, is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren D. uit Nijmegen, die aldaar voor wonderdokter speelde. Een vijftigtal personen waren door hem geeoeskuadig behandeldhij had hun nietswaardige medicijnen, zalfjes, enz., voor goede prijzen in de hauden gestopt. Waren er geen zieken, dan za melde hij gelden in, zoogenaamd voor een liefdadig doel. Een zekere heer Robert Nix, zich noemende: //friiher Lehreram pig, misschien wel altijd, een geheim. Naar den duur en hot diepe stilzwijgen dat ar over deze conferentie ligt, tuoor- deelea zou er heel wat verhapstukt zijn, en zou ©r dus in de politieke brouwerij meer te doen zijn, dan men wel zou meenen. Maar wat zou men dan toch willen. Dat ook Rusland zich in den broederbond schare Op deze wijze zou den er langzamerhand geen tegenstan ders meer overblijven. Na EogeHnd ook nog Rusland, waarlijk zou men dan kun nen verwachton, dat de europeeache kwes tie was opgelost. Uit do laatste berichten blijkt dat keizer Wilhelm zelf ook druk mede- ge «aanoeuvreerd heeft en wei aan het hooid van het naar hem genoemde vryborgsche infaaterie-regiment. Na af loop werd bet ODtbijt gebrnikt, waarbij de Czaar dronk op het welzijn van den dui»8chen keizer en het duitsche leger. Do rijkskanseliers Caprivi had Zater dag oeae audieutie bij den k»izer, die een uur duurde. Men meeat alleszins roden te hebben niet aan de vredelievende gezindheid van den Czaar te «hoeven to twijfelen. Böfereffoade de kwestie Lunda en Muata Yatavo zij gewag gomaakt van een schrijven van den portugeeschen majoor Henriquos de Carvalho aan de lndep&ndace, in welke schrijven gepro testeerd wordt tegen de aanspraken van den Vrijen Congostaat op de baide ge noemde streken. Majoor De Carvalho herinaert er aan, dat hij sedert 24 Maart 1884 door de portugeesche re geering belast ia met de bezetting van Muata Yamvo, met de vertegenwoordi ging aldaar, als politiek resident, van het portugeeeeh gezag, en met het sluiten van tractate» betreffende het beschermheerschap va» Portugal. Wel iswaar moesten zyn metgezellen den 12a November 1887wegeos ziekte het afrik*ansche grondgebied verlaten en Beethoven-Conservatorium in Berlin", ging dezer dagen te Wolvega rond om Eintritts-kartou te plaatsen voor een door hem met assistentie van een baryton, aldaar op Vrijdag te geven concert, en heeft er verscheidene aan den man ge bracht, die in goed vertrouwen vooraf werden betaald. Maar de vroegere Lehrer is niet komen opdagen, en de liefhebbers wachten nog op do teruggave hunner entree-gelden, evenals een kaste lein op de betaling van eene rekening voor gemaakte verteringen. Rechtszaken. Het verzoek om gratie voor E. H., geschorst predikant bij de Chr. ger. gem. te Winschoteu, en veroordeeld wegens oneerlijkheid, is door Z. M. deu Koning van de hand gewezen. T e 8 s e 1, 22 Aug. Twee vischhnde- laren van hier hebben met eene schot- 8cho firma eene overeenkomst getrotfes, om haar in dezen herfst en den aan staanden winter van groote hoeveelheden mosselen te voorzien. Voor vele visschers zal dit gedurende eenige maanden werk en brood geven. De verzending der mos selen zal plaats hebben over Harlingen en over IJmuiden. hij zelf, tengevolge van verschillende omstandigheden, in het voorjaar van 1888 naar Lissabon worden teruggeroepen, maar hij bshiold zijn titel van politiek resident van Muata Yamvo, waar hij zich in November 1889 liet vervangen door den luitenant Simon Candido Sermento. Art. III van het verdrag van Fabruari 1885 wordt door den hoer De Carvalho geïnterpreteerd ton gunste van de aan spraken van Portugal. De lndependance knoopt hieraan eenige opmerkingen vast, die natuurlijk ten doel hebben het goed recht van den Vrijen Congostaat te bepleiten. Dat recht schijnt echter nog lang niet als een paal boven water te staan, hoeveel moeite het belgische blad zioh ook geeft om dit te doen gelsovon. Een gerucht wil, dat de Portugeezea herhaaldelijk geschoten hebben op de engelsche expeditie ©uder bevel van Thomson op de oevers van de Zambesi. Reeds moet de datum van het contra- bezoek door Czaar Alexander aan keizer Er bestaat te Parijs een dievenbende, die de wurgers kan ge noemd worden. Deze bandieten werpen iemand in donkore wijken eea lasso om den hals en berooven hem daarnade aangevallene mag blij zijn als hy niet stikt door het toegetrokken touw. Zoo werd dezer dagen een touwslager, zekere Loubeau, door wurgers beroofd en ontkwam alleen aan den stikkingsdood door spoedig toegesnelde hulp van voor bijgangers. Gelukkig wist de politie don volgenden dag twee zijner aanvallers, knapen van 18 en 19 jaar, in handen te krijgen. Maar gij zwijgt. Het vonnis is rechtvaardig 1 De man, die ver oordeeld is, was werkelyk een oplichter, een dief. Welnu, dat is genoeg, laten wij er verder geen woord meer over spreken Zij trachtte hem nog tot kalmte te brengen, maar hij viel haar in de rede. //Genoeg, wat ik u bidden mag. Geen woord meer daarover. Vaarwel." Hij verliet haar en sloot zich in zijn kamer op. Tot diep in den nacht hoorde zij hem in zijn vertrek op en neer loopen. Zij wenschte vurig hem op te zoeken en nog eens kalm over die zaak te spreken, maar zij durfde niet; zij wilde wachten tot de vermoeienis en de smart zijne stemming zouden hebben veranderd. Eindelyk, toen het ongeveer vijf uur was, hoorde zij geen enkel gerucht meer; zij meende, dat hij zich te rusten had gelegd; zelve geheel uitgeput van vermoeienis en van de wederwaardigheden van dien dag begaf zij zich te bed en trachtte nog eenige uren te slapen. Zij had zich echter bedrogen; diep geschokt door hetgeen hy gehoord had, kon Richard geen oogenblik rust vinden. Zoodra het dag werd, verliet hij zijn kamer en begaf zich met de uiterste voorzichtigheid naar beneden, om zijn moeder niet in haar slaap te storen. Waarheen moest hij gaan, wat zou hij doen! Hij wist het zelf niet. Hij gevoelde er behoefte aan, om de buitenlucht in te ademen, om te loopen en op die wijze het gevoel van mat heid, dat hem sedert den vorigen avond drukte, van zich af te schudden. Hij doolde eenigen tijd in de nog eenzamestraten doelloos rond, zonder acht te slaan op den ijskouden morgenwind, die hem in het gelaat woei. Omstreeks ten negen ure bevond hij zich in de ruo Madame en geheel werktuigelijk ging hij Paul in zijn kamer opzoeken. Deze was zooeven opgestaan. Hij ontstelde by het zien van het sombere gelaat van Richard. //Arme vriend," zeide hij en drukte hem de hand. Vervolgens richtte hy het woord tot hem. Ook hy had over het gebeurde van den vorigen dag nagedacht. Wat moesten zij doen Niets. Geen verdere stappen meer doen bij de redactie van den Spotter en zich niet meer storen aan die laffe beleediging; deze zou on opgemerkt blijven en een herhaling zou niet meer plaats vinden; de verontschuldigingen, door Charrouin aangeboden, waren daar voor een waarborg. Richard luisterde nauwelijks naar zijne woor den en bleef steeds een diep stilzwijgen bewaren. Hetgeen Paul hem aanraadde was ongetwyfeld het verstandigste en waarschijn lijk zou hij er zich bij neergelegd hebben, toen Renaudin bin nentrad. z/Dat is een afschuwelijke handelwijze!" zeide hij. //Wat is er gebeurd //Luister naar hetgeen de Krekel van vandaag schrijft." Hij haalde een krant te voorschijn en las: *R. S.... (de voorletters van nw naam, zooals gij ziet) heeft vandaag twee zijner vrienden gezonden naar den redacteur van den Spotteronzen collega L. Ch.... om hem inlichtingen te vragen betreffende een artikel, waarin laatstgenoemde de twee laatste schilderstukken van R. S.... zeer scherp heeft beoordeeld. Wij we ten nog niet wat de gevolgen zijn van dit bezoek. Wellicht zul len, ondanks de zeer ernstige zinspeling vervat in den laatsten zin van het bedoelde artikel, de getuigen er in slagen om deze zaak in der minne te schikken. Wij hopen het. Men begrijpt, dat wij voorzichtig moeten zijn." I, Vooral dat laatste is mooizeide Renaudin en vouwde de krant dicht. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2