ABÖNFEME FT S P E IJ S A D T1E T E1TI i F S 'I h SI S i E li VY S. „Weidadigheid naar Vsrwoosn" li J l\ 1Sï ït 1. k N M. De Familie Causson. Hoofdagenten mor net Buitenlands Compagnie Genérals dg Publiciid Etrang&e G. II)A VMM Co.» JOB.& F. JONBS, 8«cc., JPariii öibis F+ öourff Montmwtre. Direoteureu-Uitgever# J„ C. PEEBEEOOM J. B. AVIS. Voor Hsarieni per 3 maandenl.SO. Franco door het geheels Kijk, per 3 maanden. - 1.6a. Alzonderlijke nummer»-0-Ü5. Dit blad veraciiyot dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Ho-itatraat No. 9, Haarlem. Teiefo.n<t-.<in«.er aas. 15 regels 50 Cents; iedere regel uoee? 10 «ent» ö-roote letter» na»? plarósruinïte. Bij Aboimeraent aanzienlijk. rabat. AboiiiieiDFiireu es* Adverter.t;8M woiöoti f-aniienomen door on-z*s éi fieri ten en door alle boekhandelaren. en coursnti&ïs Haarlem 26 Augustus 1890. Bij kon. besluit is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Heerenveen, mr. E M. von Baumhauer, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-reoktbank alhier. Geslaagd voor het examen fraDSch (1. o.) de dames C. L. H. en S. C. van Leersum, alhier. Onze stadgenoot de heer A. van der Voort Az. zal als afgevaardigde van den Volksbond de dezer dagen te hou den wmeeting international contro l'abus des boissons alcoöliques," te Christiania, bijwonen. Op bet nationaal scherm-concours der vereeniging //Eendracht maak Macht" te Schiedam, dd. 23 en 24 Augustus 11., mocht do sergeant der infanterie Fraos J. A. M. Wesselingh eene eoreprijs be halen, bestaande in een eere-diploma voor zijne wijze van schermen op degen, sabel en langen stok (holl. methode). Zooals reeds met een eökel woord door ons is aangekondigd, zal de haer A. J. Meyerink in perceel 20 Jaeobynestraat alhier met 1 Sept. a. s. eene iarichting openen voor heil-gymaastiek, massage, gymnastiek en schermen. Reeds nu waren wij in de gelegenheid zijne inrichting te zien. Wat wij daar aantroffen is gevoegd bij den goeiea naam, dien de heer Meyerink, die ook het diploma M. O. gymnastiek bezit, zich in een reeks van jaren als assistent van den bekenden gyomaetiek-leeraar den heer Martin beeft verworven, voldoende om de overtuiging te vestigen dat zijne onderneming in een ernstige behoefte voorziet en een sohoone toekomst te gemoet gaat. Verschillende werklieden te Amsterdam, inzenders van rapporten over hun ver blijf te Parijs, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling, zijn door de com missie van uitzending te Amsterdam be kroond geworden met onderscheidingen en speciale beleoningen. Hoe staat het nu met onze haarlemsche werklieden Ontvangen dezen niets voor hnnne rapporten, waaronder er toch zyn, die zeer zeker voor eene onderscheiding in aanmerking konden komen? Wij richten deze vraag tot het comité alhier. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - T wee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkste? of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Te Schalkwijk zijn weder een paar gevallen van influenza voorgekomen. Men schrijft ons uit Halfweg De beetwortel-suikerfabriek //Holland" alhier is weder aanmerkelijk uitgebreid, terwijl enkele afdeolingen zoodanig zijn ingericht, dat er met minder arbeiders kan gewerkt worden. De herhaalde on geregeldheden by de vorige campagne met het buiten-werkvolk voorgevallen, hebben de directie genoodzaakt een en ander in te voeren, terwijl by de a. 8. campagne een ploeg noord-brabant3che werklieden alhier in dienst zal worden gesteld. Het feestavondje, Zaterdag jl. te Zand- voort door eenige badgasten gegeven ten voordeele der weduwe van den bij het spoorwegongeluk aldaar gedooden stoker Born, heeft f 227.35 opgebracht. Letteren en Kunst. Het Hollandsch tooneelgezelschap, het welk van 7 September a. s. af in den schouwburg-Van Lier, Plantage Fransche Laan te Amsterdam zal optreden, zal als volgt zijn samengesteld: de heeren L. J. Veltman, W. Potharst, A. André, A. Verhagen, H. L. Hesselink, D. Lage- man, J. Jurjens, A. Van SprinckhurjseD, C. Lageman, V. Koster, J. Berjé, W. W. Braakensiek; de dames W. Ellen berger, W. Albregt-EDgelman, G. André, M. Potharst, A. De Leur, J. Mönch, M. Cohen, A. Chapel, A. Fuchs, L. Kapper en M. Martron. Naar de Arnk Ct. verneemt is mej. Maria Speet beroemd tot leerares in den zang en in de stemvorming aan de Too- neelschool te Amsterdam, ter voorloo- pigo vervanging van mej. Kuipers. bij besluit van den hertog van Meyningen zullen de Meijbingers niet langer kunstreizen ondernemen, tenge volge waarvan het beroemde gezelschap uiteen zal gaan. Dit is natuurlijk ver oorzaakt door de slechte zaken, die in de laatste jaren werden gemaakt. Zoo moet de ruesische reis jl. winter 50.000 M. verlies hebben opgeleverd. Inhoud Nederlandsche Illustratie geïllustreerd Nieuws van den DagDe eerste terechtstelling door middel van electriciteit. (Met illustratie en portret.) Het ontstaan en vergaan van hemel lichamen in ae laatste jaren. Een tijdmeter door verbranding. (Met illustr.) Geïllustreerde novelie, een pendant van //Buikje" (Met illustr.) Insche ping vau een oliphanc. (Met illustr.) Bedelarij en bedrog te Parijs. Wen ken tot het behoud, van goede oogen. Zangersfeest te Arnhem. (Met twee por tretten.) Het bezoek van keizer Wil helm aan Engeland. (Met illustr.) Dames-rubriek, een zeaier-ioilet. (Met illustr.) Eene merkwaardige vrouw. (Met portret.) Het kunststuk der onthoofding. (Met twee illustr.) We- kelijksch kijkje. Humor en satyre. (Met drie illustr.) Sehaakrubriek. Terwijl zich tegenwoordig in den regel voor alle vacant zijnde be trekkingen, van hoe geringe bezoldiging ook, talryke liefhebbers aanmelden, is er op de oproeping voor air.-leeraar aan da Zeevaartschool te Vlielasd, traktement f 1300, geen enkele sollicitant opgekomen. Mevrouw Niklass (Selma Kempaer), uit Weenen, is te Scheve- niögeu aan het //Hotel des Galeries" af gestapt. Uit Langkat (Sumatra's Oostkust) wordt aan de N. R. Ct. ge schreven In uw Blad van 11 Juni lees ik, dat prof. Parisi ontdekt heeft, dat de co- cosnoot sterke lintworm-atdrij vende eigen schappen bezit. Ik ben zoo vrij u mede te deelon, dat dit reeds lang hier bij de inland8che bevolking bekend is, en co- coanoot ook altyd als middel tegen lint worm is aangewendwij Europeanen hebben dit geneesmiddel van hen over genomen en steeds met goede resultaten aangewend. Woensdag vertrekken van Den Haag naar Zuid-Afrika een kapitein ea een luitenant vaa het Heilsleger." Aan de sergeanten- en kor- poraal-schippers, zoomede aan de kanon nier-stokers bij den torpedodienst der landmacht zijn toegekend de voordeelen, reeds toegekend aan de gehuwde mili tairen beneden den rang vau officier. Zij bestaan in het genot eener vrijo woning en vergoeding der kosten van vervoer bij eene verplaatsing. Het P. v. J. verklaart thans zich te hebben vergist, toen het, naar aanleiding van het bericht, dac mej. Aat'ke Kuypers op cachette zou zijn ge steld, verklaarde, dat de interdiction de communiquer in ons recht niet bestond. Inderdaad bepaalt art. 384 W. van Strafv., tweede lid, dat, indien mocht worden noodzakelijk geacht, dat een gevangene na den dag zyner gevangen neming buiten toegang wordt gehouden, voor de voortduring daarvan eeu bevel van do rechtbank werdt gevorderd. Dit voorschrift, dat zich hoofdzakelijk zal moeten keeren tegen de in de cel te ontvangen bezoeken van de leden van het bestuur der Vereeniging tot zede lijke verbetering der gevangenen en van dergelijke eenigszins officieele personen, moet werkelijk tegenover de verdachte A. K. zijn toegepast. Naar men verneemt, hebben zich voor het congres voor ny verheids- hygiëne en reddingswezen, 14 Sept. a. s. te Amsterdam te houden, thans ongeveer 300 leden aangemeld. De belangstelling voor de veiligheidstentoonstelling te Amsterdam blijft levendig. Zondag werd zy bezocht door 2254 personen. Hot uitvoerend comité wil zooveel mo gelijk iedereen in de gelegenheid stellen de tentoonstelling ook des avonds met hare verlichting te kunnen zien. Aan staanden Woensdagavond zal de tentoon stelling deswege geopend zijn voor een toegangsprijs van slechts 25 cent. Vau kaarten voor werklieden wordt meer en meer gebruik gemaakt; ruim 7000 zijn hiervan reeds uitgegeven. Twee plaatsvervangers van het te Amsterdam in garnizoen liggende 7e reg. infanterie, die bij hunne indeeling te Haarlem aan den provincialen adjudant weigerden het be- wys van voorlezing der krijgsartikelen te onderteekenen, en geen genoegen wil den nemen met de door dien hoofd officier aangewezen indeeling, zullen nu wegens die weerspannige daden voor den krijgsraad terecht staan. Tegea een milicien van het te Amsterdam in garnizoen liggende 2e reg. vesting-artillerie, die vóór zijne in diensttreding huisknecht was bij eene familie in de Sarphatistraat, is eene ge rechtelijke vervolging ingesteld ter zake dat hij, in zijn vrijen tyd bij die familie komende, zich heeft schuldig gemaakt aan het ontvreemden van eenige gouden en zilveren voorwerpen ten nadeele van zyn patroon, en die voorwerpen vervol gens te hebben beleend of te gelde ge maakt. j Het pakket diamanten, te i Amsterdam als vermist opgegeven, is in j de woning van den aangever terugge- j vonden. De heer G. B., te Alkmaar die den strijd tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten van Amerika van 186365 mede gemaakt heeft, vernam onlangs, dat hij daarvoor|in de termen viel van pensioen te genieten. Daarom trent inlichting vragende bij den ameri- kaanschen consul te Amsterdam, mocht hij vernemen, dat dit werkelijk het ge val is en dat hij ook recht had op een aardig spaarpotje, voor hem aan de an dere z,yde van den Oeeaan gegaard in de vorige jaren. De noodige maatrege len zyn nu genomen om de uitbetaling te bevorderen. Onder begunstiging van fraai weder is de nationale schietwed strijd te Hoorn aangevangen. Vele schut ters zijn daar aangekomen en beproeven hun krachten. De inrichting van het schietgebouw met de noodige compar timenten voldoet algemeen. Ook de sa menstelling van het programma toont, dat de leiding van dezen vijidaagschen wedstrijd aan bekwame personen is toe vertrouwd. Van de 250 uitnoodigingen tot deelneming, aan korpsen en vereeni- gingen verzonden, is ruim een 50-tal aangenomen. De toegang tot het terrein is gemak kelijk en in de onmiddellijke nabijheid van de kom der gemeente. WaDneer het weer zich goed houdt, dan zal het ongetwijfeld niet ontbreken aan belangstelling, en dan is een goede uitslag aan deze feestelijkheid verzekerd. De stad prijkt in vlaggeatooi. Het lijk van het 4-jarige kind, dat Zaterdag 11. naar Rotterdam werd vervoerd wegens vermoeden van vergiftiging, kwam uit Brielle. Volgens de verklaring van den militairen genees- dige, die het kind behandelde, stierf het, na door „cholera nostras" te zijn aan getast. Na don dood is openbaar ge worden, dat aan het kind niet het door den geneesheer voorgeschreven middel toegediend werd, maar een ander, waar van eene kleine hoeveelheid, naar men zegt, voldoende moet zijn om een vol wassen mensch te dooden. De apothekersbediende, die gezegd wordt de onachtzaamheid te hebben ge pleegd, is bij den algemeen geachten apotheker door een ander vervangen. (N. R. Ct.) Door de politie is Zondag te Rotterdam eene 16-jarige meid in hechtenis genomen, die uit wraak het kindje van 3 maanden van hare mees teres had vergiftigd, door petroleum in de zuigflesch te doen. Het kind zal vermoedelijk aan de gevolgen overlijden. if U JL L Ju T O JN. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 78) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVI. „De Spotter". „Hoe is het mogelijk, dat zij het weten?.... Waar gaat gij heen vroeg Paul aan Richard, die op punt stond om weg te gaan. „Laat mij gaan. Ik moet nog ergens heen. Wees zoo goed om hier op mij te wachten." „Maar wat scheelt u Gij schijnt woedend te zijn. Richard, wat ik u bidden mag...." Zonder te luisteren naar de raadgevingen zijner beide vrienden ging Richard naar beneden. Hij was ten prooi aan een koorts achtige opgewondenheid. Hij nam een rijtuig en liet zich brengen naar het bureau van den Spotter in de rue des Bons-Enfants. Nauwelijks was hij in tegenwoordigheid van Charrouïn, of hij riep uit „Gij zijt een lafaard, een ellendeling!" En zichzelve niet meer meester, sloeg hij hem in het gezicht. Twee vrienden van Charrouin, die zich daar bevonden, beletten hem, dat deze zich op Richard wierp. Een duel was onvermijde lijk. De getuigen der beide partijen waren reeds gevonden. Zij traden met elkaar in onderhandeling en er werd besloten, dat het duel den volgenden morgen zou plaatsvinden; de degen werd tot wapen gekozen. Dienzelfden avond verlieten twee huurrijtuigen Parijs, achter elkaar rijdende, langs de avenue de Vincennes. HOOFDSTUK XVII. Het duel. Toen mevrouw Syramin was opgestaan, ontstelde zy zeer, toen zij bemerkte, dat Richard afwezig was. Waar was hij heen Wel licht had hij het een of ander noodlottig besluit genomen. Tever geefs trachtte zij zich bij den portier eenige inlichtingen te ver schaffen. In deze pijnlijke onzekerheid meende zij niets beters te kunnen doen, dan Iriël op te zoeken en hem raad te vragen. Zij begaf zich naar het station en nam een plaatskaartje voor Brunoy. Iriël was op dat oogenblik bezig de kamer van Riehard in orde te brengen. In zijne verbeelding zag by hem hier reeds wo nen, hij glimlachte en was gelukkig. „O, mijn God!" riep hij uit, „gy hier?.... wat is er gebeurd? Een ongeluk?" „Ga met mij mee," zeide zij, en zy traden het huis binnen. Toen zij daar tegenover elkaar stonden, vervolgde zij „Mijn arme vriend, Riehard weet alles." „Wat!.... hij weet, dat ik zijn vader ben?" „Neen, hij ziet in u nog slechts een vreemdeling, een buur man.... een vriend." „Maar wat dan?" „Hij weet dat die naam Syramin hem niet toebehoort, dat hy Causson heet, en dat zijn vader, dien hy dood waant, eertijds veroordeeld is." „En hoe ia hij dat te weten gekomen? Hebt gij ook soms een onvoorzichtigheid begaan of u een woord laten ontvallen?" „Lees dit maar!" Zij overhandigde hem twee kranten. „Ja, den inhoud hiervan ken ik maar al te goed," zeide hy en wierp met een zenuwachtig gebaar de Gazette des Trïbunaux van zich af. Vervolgens keek hij haastig de andere krant in. Toen hy tot den laatsten zin van het artikel van Charrouin was genaderd, frommelde hij het blad in elkaar en wierp die bet alle teekenen van woede op den grond. „Ha, die ellendeling!" riep hij uit. „Mijn arme jongen! Welk een slag voor hem! Wat zal hij lijden 1 hoe is dat toch gekomen Vertel mij alles beste Clémence...." Zij deelde hem mede wat er gebeurd was, en wat zij wist; ten slotte vertelde zij hem, dat Richard dien morgen heimelijk het huis

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1