De Familie Causson. 8e 4akr*wmr. Donderdag- 28 Augustus 1890, No- 2194. Hoofdagente* voor hei Buitenland; Compagnie GenéraU ii Fvbliciii Et^angbt 6. L. J)A l „'.7. $- Co., 30HM F. 3ONM8, ButeFarvs 3\bk F',-bntttp Montmortrt. SA I) S N I B w S. Haarlem 27 Augustus 1890. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal a.«. Zondag een parade gehouden worden aan den Schoterweg, waaraan door het gar nizoen en de schutterij zal worden deel genomen zij zal worden gecommandeerd door den majoor van het 2e regiment huzaren, van Raden, en geïnspecteerd door den luitenant-kolonel van de infan terie, Vogel. Aan den heer J. Stamperias, hoofd eener openbare lagere school te Am sterdam, is op zijn verzoek met ingang op lo. Sept. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de rijkskweekschool voer onderwijzers alhier. Geslaagd voor de akte fransch (1. o.) mej. W. van Swaaningen, alhier. In het in ons vorig nummer ingezon den stukje van den heer D. de Clercq, alhier, verzuimden wij op te nemen den inhoud van het bericht, voorkomende in M Volksblad van 23 dezer, waardoor de strekking ervan niet al te duidolyk was. Bedoeld berieht luidt als volgt „Zaandijk. In de laatstgehouden ver gadering van „het Witte Kruis* alhier bleek duidelijk de badlustigheid onzer gemeentenaren. Door den secretaris, den heer EijkmaD, toch werd medegedeeld, dat er in de sedert de opening verloo- pen 3 weken 800 baden genomen wareo. Ook was er eene proef met kinderbaden genomen, die goed geslaagd mocht heeten en als een nieaw bewijs voor de prak tische uitvoerbaarheid der schoolbaden mag aangemerkt worden." De heer A. J. Bronkhorst Jr. alhier, de bekende africhter van postduiven, die sinds jaren deze nuttige zaak beoefent en veel op dit gebied tot stand bracht, o. a. het middel vond om de duiven als heen- en weervliegers af te riohton, deelt ons mede dat hij door zijne onder vinding geleid, de tot dusverre nog on verklaarbare eigenschap van de postduif om op zoo groote afstanden den weg naar haar hok terug te vinden, daardoor verklaart dat d® gezichtsscherpte van do postduif zoo groot moet zijn, dat zy tot op een afstand van 200 kilometer kan zien. worden geacht. De voorgevel, welke prijkt met het opschrift „Burgerschool", heoft eon sierlijk aanzien verkregen en als men binnentreedt staat men verbaasd over de groote verbeteringen die het gebouw heeft ondergaan. Rechts van de vestibule, met betegelden vloer, die men door den ingang vaa do straatzijde be treedt, is een ruim gymnastieklokaal aangebracht, hoog en goed verlicht; verder is het aantal schoollokalen beneden met drie vermeerderd, voldoende aan alle eifchen des tyds. De separatieschotten zijn van beweegbare glasramen voorzien, waardoor het teezicht gemakkelijker wordt en er tevens beter kan worden geventileerd. Een ruime binnenplaats be vindt zich midden in het gebouw. De trappen en bordessen zijn gedeel telijk van ijzer. Evenzeer aan de eischen van licht, ruimte en frisehheid voldoende, is de bovenverdieping, die op doeltref fende wijze vaa de noodige gemakken is voorzien, terwyl door het geheele ge bouw waterleiding is aangebracht. Boven is een flinke vestiaire, terwijl daar bo vendien twee schoollokalen zijn bijge komen. De bestaande lokalen zijn alle verbeterd. De school heeft thans behalve den hoofdingang nog twee uitgangen verkregen,uitkomende in de aangrenzende poort. Het geheel maakt een gunstigen indruk en doet den ondernemer en uit voerder, die dit groote werk nog bin nen den vastgestelde!! termijn heeft tot stand gebracht, alle eer aan. Heden was het de dag waarop de ver bouwde Burgerschool op het Klein Hei ligland, hoofd de heer P. D. Graaff, door den aannemer, den heer G. P. J. Beccari, moest worden opgeleverd en wij hebben ons kunnen overtuigen, dat het werk naar wensch is geslaagd. Do verbouwing raag iuderdaad van ,niet weinig belang Haarlemsehe Tramway Maatschappij. Ingezonden Heden is het 12% jaar geleden dat de haarlemsche tramway maatschappij werd opgericht, eene gebeurtenis, die aan onze stadgenooten wel in herinnering mag gebracht worden, omdat deze Maat schappij thans behoort tot die instel lingen, die in Haarlem moeielijk meer gemist zouden kunnen worden. Het is niet onbelangrijk in korte woor den eene schets te geven van haar be staan. Ket was in het najaar van 1877, dat de heeren P. Rouwenhorst Mulder, W. A. J. Kuller en A. Numans het plan opperden, in onze stad een tramweg tot stand te brengen. Al spoedig werden dan ook daarvoor de voorbereidende maatregelen genomen, opmetingen wer den gedaan, teekeningen gemaakt en con cessie aan het Gemeentebestuur van Haarlem gevraagd en verkregen. Was dit alles niet zonder bezwaren gepaard gegaan, de grootste moeielijkheid kwam nog, toen de financieele steun voor het nieuwe vervoermiddel aan Haarlems ingezetenen werd gevraagd. De verga dering voor dat doel, gehouden in het bótel Funckler, was'dan ook van dien aard, dat, door onvoldoende deelname, de Maatschappij waarschijnlijk niet tot stand zou zijn gekomen, als onze stad genoot de Heer Augs. de Veea niet het restant der oogeplaatstc aandeelen, zijnde 43 «tuks, had genomen, die daar voor ook nu nog dank verdient, omdat misschien onze Gemeente anders tot he den van die nuttige inrichting zou zijn verstoken gebleven. By acte den 27n Februari werd de Maatschappij geconstitueerd, waarbij be halve de Heeren P. RouweniloRst Mul der, W. A. J. Kulleb cn A. Numans, ook de heeren W. H. Muntendam en Augs. de Veér, als directeuren optraden. Den laatste was de benoeming als di recteur aangeboden uit erkenning voor zijn bewezen financieelen steun. Tevens werden tot commissarissen gekozen de Heeren A. C. Kruseman, A. Wijnands en Mr. W. Jager Gerlings, welke be trekkingen, zoowel die van directeuren als commissarissen, door allen geheel belange loos werden waargenomen. In 1880 kwam er in de directie eene verandering door den dood van den Heer W. A. J. Kuller en het, op verzoek, eervol verleende ontslag van den Heer W. H. Muntendam, terwijl de Heer A. Numans reeds eerder zijne betrek king als directeur had nedergeiegd. In eene algemeene vergadering werd de Heer J. H. van West Jr. tot mede directeur benoemd, die deze betrekking tot het jaar 1882 belangeloos bekleedde. Het aangevraagde en eervol verleende ontslag van den Heer Augs. de Yeer, als directeur, gat aanleiding, dat er eene wijziging in de statuten werd gemaakt, tengevolge waarvan de Heer J. li. van Wést Jr. werd aangesteldals eenig gesalarieerd directeur, onder toe zicht van eene commissie van vier com missarissen, waartoe werden benoemd de Heeren A. C. Kruseman, A. Wijnands, P. Rouwenhorst Mulder en Mr. \Y. Jager Gerlings. In Juli 1887 verloor de Maatschappij door het overlijden van den Heer A. Wijnands, als commissaris, een man, die zich met ernst en toewijding aan haren bloei wydde. In zijne plaats nam de Heer W. de Clercq, de betrekking van commissaris welwillend aan. Een groot verlies leed do Maatschap pij in Januari 1889, door den üood van den Heer P. Rouwenhorst Mulder, Jiy was het, die niet alleen het initiatief j nam tot bet oprichten der Maatschappij, maar ook voortdurend met onverdroten I ijver en groote kennis van zaken den bloei en vooruitgang der Maatschappij bevorderde. Ontstond er door het overly den van den Heer Rouwenhorst Mulder eene j vacature in het bestuur, eene tweede volgde spoedig daarop, toen de Heer A. C. Kruseman als P resident-co m- jmissaria zijne betrekking wenschte neder te leggen, daartoe genoopt door i gevorderden leeftijd en minder gunstigen j gezondheidstoestand. Met groot leedwe- j zen vernam de directie het besluit van J den Heer Kruseman, zij had evenwel j de voldoening, dat het aangeboden Eere voorzitterschap welwillend door hem werd aanvaard. Tot commissarissen werden nu gekozen de Heeren J. J. S. van Hamel en J. Krol Kzn., welke Heeren zich bereid verklaarden, die be trekking op zich te nemen, zoodat het Bestuur thans bestaat uit de Heeren: J. H. van West Jr., Directeur. A. C. Kruseman, Eere-voorzitter. Mr. W. Jager Gerlings, Voorzitter. W. de Clerq. J. J. S. van Hamel Commissarissen. J. Krol Kzn. j Door de Maatschappij werden gedu rende de jaren van haar bestaan ver voerd zonder onderscheid van betrekking een gouden Willem geschonken, om hen daardoor in de gelegenheid te stellen dezen dag in feestelijke stemming te vieren. Een aandeelhouder. Haarlem, 27 Augustus 1890. in 1878 79 396.121 Passagiers. 1879/80 590.830 1880/81 449.890 u 1881/82 491.679 i/ 1882'83 494.718 ii 1883 84 505.952 ii 1884 85 482.401 ii 1885 86 442.778 ii 1886'87 456.075 a 1887 88 422.119 ii 1888/89 401.566 h 1889 90 447.994 n Totaal 5.582.123 u inderdaad geen onbelangrijk cijfer. En thans, nu wij zyn gevorderd tot den 27n Augustus 1890, mag de directie met voldoening terigzien op het afge- loopen tijdvak van 127® jaar. Tegen spoeden van allerlei aard zijn de Maat schappij niet gespaard gebleven, maar zij mag zich er in verheugen, dat de toestand op heden door gedurige afschrij vingen en zuinig beheer op soliden grond slag berust en hoewel tot nog toe geene hooge dividenden werden uitgekeerd, mag ook voor de toekomst daarin verbetering worden verwacht. Een enkel woord van waardeering aan den directeur, den Heer J.H.tan West Jr., moge ook hier zijn plaats vinden. Door groote toewijding en het invoeren van belangrijke bezuinigingsmaatregelen heeft hij tot heden veel bijdragen om de welvaart der Maatschappij te doen toe nemen. Het geheele personeel bestaat thans uit mannen, die nagenoeg allen vele dienstjaren bij de Maatachappy hebben, en ten einde hun op den dag van het 127® jarig bestaan eene verrassing te bereiden heeft de directie aan allen, Het was te verwachten, dat de dag van heden, zoo belangryk voordeHaar- lemsche Tramway-Maatschappij, niet on opgemerkt voorbij zou gaan en inderdaad was het aan allerlei uiterlijke teekenen merkbaar, dat deze bloeiende onderneming heden feest vierde. Van de wagens, welko heden liepen, was die, welke het nummer 1 droeg en vóór 12% jaar den den eersten rit deed, fraai met vlaggen, vlaggedoek en groen met witte en roode rozen getooid, waarvoor het personeel had zorg gedragen. Op dezen wagen deden dienst (ie conducteur F. J. de Graaff en de koetsier C. Ranzijn, die beiden daarop ook dienst deden by de opening van de lijn. Ook het paard dat bij de opening voor dien wagen liep en gedurende al die jaren heeft dienst gedaan en ook nu voor bedoelden wagen was gespannen, droeg eenige rozen aan het hoofdstel. Aan de stallen in de Baljuwslaan was een sier lijke eerepoort aangebracht van groen en vlaggedoek, afgewisseld door fraaie ro zetten in de haarlemsehe kleuren, waar boven een schild prijkte met het op schrift u Hul de aan de Haarlemsehe Tramway- Maatschappij 18781890." Hieraan had het personeel in den af- geloopen nacht ijverig gewerkt. Jammer dat het bovengedeelte door den hevigen regen en wind vernield was geworden, maar toch maakte de poort een goeden indruk. Gedurende de jaren van haar bestaan heeft de maatschappij kunnen bogen op een volijverig personeel, dat zich met lC8wyding van zijn taak kweet. Met eere mag o. a. wordeu genoemd H. Bloemzaad de oude hoofdconducteur, die steeds zyn onderhebbend personeel in ijver en toewyding voorging, alsmede de stalbaas N. Deen, die reeds de 70 is gepasseerd, en ondanks zijn hooge jaren nog met ijver zijne betrekking vervult. Aan den directeur, den heer J. H. van West Jr., viel een treffende hulde ten deel. Hem werd onder een vleiend schrijven, namens commissarissen en aan deelhouders een fraai tegelschilderij naar Louis Apol, afkomstig uit de be kende fabriek te Delft, ten geschenke aangeboden. In bedoeld schrijven wordt den heer van West lof toegebracht voor de wyze, waarop hij tot heden gedurende tien jaren het beheer heeft gevoerd waaraan voorzeker een niet gering aan- FEUILLETON. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVII. Set duel. „Ja, het is monsterachtig wreed wat ik daar zeg; dat weet ik.... Ik zou zoo niet tot mijn moeder spreken. Maar aan u, Iriël, kan ik dit wel bekennen. Het is eene vertroostende gedachte voor mij, dat ik weet, dat mijn vader dood is, daar ik hem nu niet als zoodanig behoef te erkennen." Deze koortsachtige opgewondenheid werd gevolgd door een toe stand van afmatting en doffe gelatenheid. Ondanks het innerlijk lijden, behield zijn sterke natuur de overhand; hij begon te her stellen en was weldra in staat zijn bed te verlaten. Maar al nam hij in physieke krachten toe, hij bleef voor alles onverschillig en had een afkeer van het leven. Wat nu te d®en Welke toekomst wa3 voor hem weggelegd Hij minachtte de kun3t ou sloeg steeds met medelijdende blikken zijne doeken en peuseelen gade. Op zekeren morgen echter hoorde men hem ie de vroegte op staan. Clémence opende met de uiterste behoedzaamheid de deur van het atelier. Zij z»g hem voor een nieuw doek met een soort woede zittenzyne oogen schitterden en zijne wangen gloei den van koortsachtige opgewondenheid; hij scheen zinneloos. Hij begon te schilderen. Iriël op zijn beurt sloeg hem ook gade. Beiden waren zeer ont steld en durfden hem niet storen, met ingehouden adem hielden zij hunne biikken op hem gevestigd. In koortsachtige haast bracht hij de kleuren van het palet op het doek; toen hij eenigen tyd gewerkt had kon men reeds zien, welke schepping van zyn ver wilderd brein hij wenschte weer te geven; het was de voorstel ling van een hevigen storm; de toppen dor boomen raakten bijna den grond en de kruinen schenen zich woest heen en weer te bewegen; sommige boomen werden ontworteld en vielen zwaar dreunend op den grond neer; in den omtrek verhieven zich kale rotsen; aan den zwarten hemel vertoonden zich hier en daar breede lichtstrepen; op den voorgrond zag men een oud bouwval lig huis door den storm in elkaar gedrukt; onder de puinhoopen lag een ongelukkige, die zich met gekneusde en gebroken lede maten uit zijn benarden toestand ti achtte te bevrijden en zijne blikken, waaruit men een vervloeking las, naar den hemel richtte. Dit alles was ruw en onregelmatig geschilderd, maar het geheel was aangrijpend schoen I Hij werkte vijf uur lang achter elkaar. Toen de schilderij bijna voltooid was stond Richard op en dead eenige stappen achteruit en sloeg zijn werk een seconde lang gade; hij haalde toen plotse ling zijne schouders op en in woede ontstoken wierp hij palet en peuseelen weg, schopte met ziju voet den schildersezel om en liet zich snikkende op een stoel neervallen, het gelaat in zijne handen verborgen. Iriël en Clémence snelden onmiddellijk toe. In zyn ijlende koorts herkende hij hen nauwelijks en liet zich zonder tegenstand uit het atelier wegvoeren. Den volgenden dag begaf mevrouw Syramin zich naar de rue de Sèvres. Met angst en vrees had zij het onderhoud met Antoi nette te gemoet gezien. Zij begon met haar van Richards ziekte te spreken. Bij het vernemen van deze tijding kon de jonge vrouw een kreet van smart en angst niet onderdrukken. „En waarom hebt gij mij dat niet eerder verteld zeide zij. „Ik durfde niet. Nu is echter al mijn hoop op u gevestigd. Gy alleen kunt hem redden. Ik smeek u, mij te willen vergezellen." „Oogenblikkelijk. Hoe is het gebeurd „Zijn ziekte is het gevolg van een wond." „Een wond?" „Hij heeft geduelleerd." „O, mijn hemel! En waarom? een woordentwist?" „De oorzaak is van veel ernstiger aard." En sidderende van vrees vertelde mevrouw Syramin wat er ge beurd was. Al sprekende sloeg zij de jonge vrouw gade. Plotseling zag zij haar verbleeken en de oogen neerslaan. „Ja, daarvoor heb ik wel gevreesdriep zij uit, „mijn arme jongen is verloren Antoinette had die pijnlijke opwelling reeds onderdrukt. Zij trad haastig op mevrouw Syramin toe. „Neen," zeide zij, „als het van mij afhangt, dan is hij gered." Dirsctenren-ÏJitgovors J. C. PB35BEEOG3ÏÏ s» „T. B. AVIS. AEOIïTEMEïr.TSPEIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het g-oheele Rijk, per 3 maanden. -1.65 Afzonderlijke Dummert-0-05 ADVSRTBSTTIjÏX: >an 15 regels 50 Cent?; iedere regel meer 10 «enis Groote letten* na-ar plaatsruimte» Bij Abonnement aanzienlijk: rabat. Dit blad verschijnt dagelykc, behalve op Zen- en Feestdagen. Biirean: Kleine Kontatr&at No. 9, Haarlem. •ffeSeffoasaswawsMeE' Alonnezaenten es Advertentie*, m-oruexi sangeuomeig coojr onto agenten e» door alle hophandelaren en eotirantsers.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1