IN A S „Weldadigheid naar Vermogen" gedeelten van het programma tot uitvoe ring, de uitdeeling der prijzen, en wer den zij vergast op een en ander, dat de maag noodig had. Want, gelooft het vrij, van een morgen rondspringens op //de Phoenix* krijgt men honger en dorst te gader. In de daarvoor zoo geschikte ke gelbaan werd hun een en ander voorge zet, dat zij zich wèl lieten smaken. Wij verzuimden nog, mode te deelen, dat bij het binnenkomen van het terrein ieder die den leeftijd des onderscheids bereikt had, een strooibiljet ontving, uit gaande van den Volksbond en waarin, met eene afbeelding, een man werd voor gesteld, die in een aanval van drift, ver oorzaakt door dronkenschap, zijne vrouw vermoord had en daarvoor nu terecht stond, met eene bemerking erbij, dat tachtig percent der misdaden aan mis bruik van sterken drank moet worden geweten. Ooderaan bevond zich een ge perforeerde strook, waarop men te kennen kan geven, dat men zich by deze nutti ge vereenigiDg wenscht aan te sluiteu. Dat van deze gelegenheid door velen worde gebruik gemaakt! Te halt twee kwamen de overige zes honderd kinderen, om op hunne beurt feest to vieren. De regen verhinderde natuurlijk enkele spelen, maar de voor raad daarvan is, bij goede leiding, groot genoeg om zulke beletselen niet te zwaar te tellen. Het mastklimmen, spriet- en hartloopen ging dus weder zijn ga de poppenkast, ditmaal op een drc »ere plek gestationneerd, trok wederom tal van lachlustigen tot zich. Ook voor afdeeling waren prijzen (en fraaie ook) beschikbaar, zoodat tc 4 uur, toe 1 de uitreiking plaats had, velen gelukkig werden gemaakt. Hoewel door doeltreffende maatiege- gelen, het water zooveel mogelijk door kleine kanalen, van het terrein werd af gevoerd, dacht men er een oogenblik over, het concert en vuurwerk, dat hedenavond plaats zal vinden, tot een drooger dag uit te stellen. Maar vele redenen (en niet het minst de weder vriendelijk schij nende zon) deden de commissie beslui ten, de avondfeestviering toch maar te laten doorgaan. In de middaguren werd door de gunstig bekende scherm- en gymnastiek- vereeniging //Mars*, die ook hedenavond (o. a. met den geliefden chiueeschen dans) optreedt, eene schermvortooning gehouden, die ten zeerste in den smaak viel. Moge ook het weer niet hebben me degewerkt tot het welslagen van het feest, de V olksbond mag met voldoening op dit kinderfeest terugzien, daar het zoovelen honderden kinderen ontegenzeg gelijk groot genot heeft verschalt. Aan z/den Volksbond* en aan allen, die door financieele en andere bijdragen ,tot dit feest hebben medegewerkt, mag een woord van hulde niet worden ont houden. De bekende 60-jarige C. Berendrecht, die reeds meermalen ter zake van dief stal is veroordeeld geweest, is weder door de politie aangehouden, thans ter zake van oplichting. Ti Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoen maker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkerskneclit. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster, - Een voor burgerwaach vrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni- ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Woensdag zijn, naar het A. H. meldt, namens H. M. de Ko ningin aan ingezetenen vaa Apeldoorn uitnoodigingen gezonden ter bijwoning van de voorstelling van het circus Carré op 1 September. De gasten moe ten uiterlijk om kwart voor twee uur hunne plaatsen hebben ingenomen. Na elke avond-voorstelling worden perso neel en paarden van den heer Carré per extratrein naar Arnhem vervoerd. Het gemeentebestuur te Dordrecht heeft aan H. M. de Koningin eene uitnoodiging gericht, om met H. K. H. priuses Wilhelmina de aanstaande landbouwtentoonstelling met een bezoek te vereereD. Naar de B o nn 6 r Zeitung verneemt, zouden aan den Oud-Katho lieken dag te Keulen ook de Nederl. Oud-Katholieke bisschoppen komen deel nemen, en wel do aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haar lem en Deventer. De N. R. Ct. d eelt mode, dat de zeer omvangrijk arbeid, uitmakende het verslag van de aatscommissie voor het onderzoek naar den toestand van onzen landbouw, het work is van prof. Cort v. d. Linden, onder-voorz., tevens rapporteur der staatscommissie. De veterinaire societei z/Absyrtus* te Utrecht viert gedurende een drietal dagen feest, ter herdenking van haar 25jarig jubileum. In de Woensdag voortgezet te vergadering der Geldersch-Overijsel sche-Maatachappij van Landbouw werd o. a. door den heer Van Duim uit Ara hem de vraag besproken war de Maat schappij kon doen om te voorzien ia de behoefte, vooral ten plattelande, aan goe de hoefsmeden. Daaromtrent zal een on derzoek worden ingesteld. De heer Wijei'8, uit Stoendereu, behandelde den invoer van amerikaansch spes en ham men en den clandestinen uitvoer van genoemde artikelen, als nederlandsche. naar Duitechland. Volgens spreker had de minister van Waterstaat enz. zich verklaard tegen de invoering van een handelsmerk, voor amerikaansche spekwaren, als te omslach tig en te kostbaar. Het bestuur zal in deze zaak een audiëntie bij den minister aanvragen en op de invoering van een merkleeken aandringen. Daarna leidde mr. A. Slotemaker de volgende vraagpunten iu. a. Is het wenschelijk en zoo ja, wat kan er gedaan worden om onder landbouwers de oprichting te bevorderen van voorschot- en credietvereenigingen naar het stelsel van Sehulze-Delitsch dat van Ratfeisen? b. Is het wenschelijk om coöperatie, oprichting van verbruiks-, productie- verkoop-vereenigingen, enz. op landbouw gebied te bevorderen? Ten slotte stelde de spreker voor, dat een commissie de werking der kassen van Raff eisen zou onderzoeken. Een belangrijke discussie ontspon zich over dit onderwerp, waaraan o.a. deel namen de heeren 's Jacob, directeur der utrechtsche landbouwbank en mr. Sickesz. Deze achtte een onderzoek zeer geweuscht. Een voorstel van den heer van Rappard, strekkende om een commissie te benoe men, werd aangenomen. Bij het Instructie-bataljo te Kampen zal het onderwijs aan de leer lingen van den cursus, van 1 Oct. af, worden gegeven door 2 luitenants van dat bataljon. Tot dusverre waren da leeraren van den hoofdcursus tevens belast met het wetenschappelijk onderwijs bij het ÏDstructie-bataljoa. Het standbeeld van adm raai De Ruyter te Vliasingen zal, naar wordt gemeld, waarschijnlijk een betere standplaats krijgen. Tot nu stond held met den rug naar de zeedoch thans bestaat het plan hem te plaatsen op den nieuwaangelegden zee-beulevard en het beeld dan met het aangezicht naar de zee te richten. Uit Amsterdam wordt ge- meld: Hier werd Donderdag de alge- meeae vergadering gehouden van den Algemeenen Apothekers-bediendenbond voor Nederland. Ic de statuteD, waarop de koninklijke goedkeuring is verkregen, wordt het doel van den bond als volgt omschreven het bevorderen van aaneensluiting tusschen en het behartigen van de be langen zijner leden door het houden vao vergaderingen, waarop die belangen, zoo wel geestelijke als stoffelijke, worden be- iproken; door het houden van we tenschappelijke voordrachten ea door het onderhouden van do betrekkingen tusschen zijne leden onderling en met den Bond, hetzy door het uitgeven van een eigen orgaan, hetzij door het geregeld doen opnemen vanmededeelingen vanwege den Bond in een of ander vakblad; b. het oprichten en instandhouden van een «Plaatsinga-bureau* zoowel ten dienste van patrooas die bedienden, als van bedienden die eene betrekking zoe ken; c. het verleenen van ondersteuning aan de nagelaten betrekkingen zijner leden bij overlijden van dezen. De zetel van den Bond is gevestigd te Amsterdam. De rekening van ontvangsten en uit gaven over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van ƒ534. De heeren E. A. van Gorp, Briello; C. H. Smitz, Amsterdamen A. B. J. van der Plaats, te Utrecht, werden tot leden van het bestuur gekozen, de heer J. Slagter tot voorzitter benoemd. Een huishoudelijk reglement werd daarna vastgesteld. Hierin wordt omtrent het uitkeeringsfonds bepaald, dat alle donation en geschenken aan dit fonds zullen ten goede komen. Voorts werd bepaald, dat do leden van den Bond, die zich daartoe aanmelden, door toedoen van den Bond hun leven kunnen ver zekeren bij het //Nederlandsch Werk liedenfonds* of bij eenige andere door den Bond aan te wijzen verzekering maatschappij. Do onderwijzers, dio hunne medewer king gemeend hebben niet te moeten verleenen bij de kinderfeesten, die ter jelegenheid van den verjaardag van prin ses Wilhelmina op aanstaanden Maandag alhier gehouden zullen worden, hebben aan de betrokken autoriteit verlof ver zacht om op dien dag met de kinderen hunner scholen voor hunne (der onder wijzers) rekening een uitstapje te mogen maken. Het verlof daartoe is hun echter ge weigerd. Door het gemeentebestuur ea de di rectie der Imperial Gasfabriek worden onderhandelingen gevoerd om den gas- prija te verlagen van 9 op 7 cent met nog eene extra-vermindering voor groote verbruikers. Spoedig zal dienaan gaande een voorstel van Bnrg. en Weth. den Raad bereiken. Het uitvoerend comité der Veiligheidstentoonstelling heeft de in zenders er aan herinnerd, dat de ten toonstelling den 7den Sept. gesloten wordt en de inzendingen alzoo uiterlijk den 14n Sept. uit het «Paleis voor Volksvlijt* moeten verwijderd zijn. De museumeommi88ie heeft, naar aanleiding van hare cireulaire, van verschillende inzenders reeds de mededeeliug ontvan gen, dat zij het door hen ten toon go- stelde aan het museum willen afstaan. De commissie houdt zich intusschen voor nog meer toezeggingen aanbevolen. Door de «Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij* zullen met September a. 8. op al hare lijnen retour- kaarten a 12JS cents verkrijgbaar worden gesteld. Sinds een paar dage d is te Amsterdam met het werk der asphaltee- rïng in de Markcnsteeg en Uilenburger- steeg begonnen. Te Weesp heerscht thans eene buitengewone bedrijvigheid. Er is namelijk sedert een paar weken een begin gemaakt met het bouwen van eeu geheel stel nieuwe fabrieken, woonhui zen on arbeiderswoningenenz. enz. voor de bekende eacao-firma C. J. van jb l. V G ra v e n- Houten en Zoon aldaar. Do aannemer van dien bouw, de heer A. T. van Wijngaarden, heeft zijn geheele perso neel, dat daarbij werkzaam zal zijn, on geveer 500 man, tegon ongelukken ver zekerd. Bij een hevig onweer, dat in den nacht van 27 op 28 dezer boven de gemeente Graft woedde, sloeg de bliksem ia den schoorsteen van de boe renplaats, bewoond door den heer P. de Joag in de Staromeer, nabij West Graftdijk en nam een stuk uit den ge vel der woning van den brugwachter Bas aan de vlotbrug in den Kooger- polder. Het D i hage vertelt: Op de Tentoonstelling van de Holland- scho Teeken-Maatachappij, aan de Prin sessegracht in Den Haag, verscheen Zondag een boertje, die, na de teekenin- gen vluchtig te hebbon bezichtigd, gedu rig naar boven keek. Naar de reden hiervan gevraagd, was zijn wedervraag waar nu de poppenkast was? Toen men hem had beduid, dat hij dan verkeerd was terecht gekomen, hield de man vol, dat men hem had gezegd, hier te moe ten zijn om de poppenkast te zien. Bij nadere uitlegging bleek ten slotte, dat de eenvoudige man het Panorama in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen op het oog had. In de laatste dagen zijn waarschijulijk door baldadige jongens herhaaldelyk de signalen verzet op de spoorlijn langs den Parallelweg, te 's-Hage, waar door de grootste ongeluk ken hadden kunnen ontstaan, welke alleen door de waakzaamheid van bet per.soneel der Holl. IJz. Spoorweg- Maatschappij zijn voorkomen. Eenmaal werd zelfs een signaal, dat op «onvei lig* stond, op «veilig* gesteld. Op den Zeeweg tusschen Noordwijkbionen en Noord wijk a.Zee is Donderdag een 7-jarige knaap onder een geladen wagen geraakt en onmid- dellyk gedood. In een sehrijven uit Delft van «een ooggetuige* wordt een ee»igs- zins andere lezing gegeven van het bericht, dat eenige delftsche jongelui te Scheveningen zich te ver in zee hadden gewaagd, en toen zij op bevel van den bad meester werden teruggehaald een der badknechts een slag toebrachten, zoodat van een en ander proces-verbaal is op gemaakt. Bovenbedoelde jongeluideelt do schrijver mede, beiden uitstekende zwem mers, gingen naar het oordeel der bad knechts ta ver in zee. Op het gefluit en geschreeuw van dezen kwamen zij torug, doch teen zij vernamen, dat het alleen voor slechte zwemmers gevaarlijk was, gingen zij weer een weinig verder zee waarts, te meer daar er ook iemand aan het zwemmen was op wien geen aan merking geacaakt werd. De badknechts schreen wden nu nogmaals uit al hun macht, De beide jongelui echter stoorden zich hieraan niet en bleven kalm op den rug drijven op de plaats waar zij waren; dat is een meter of vijf verder dan de andere badende heeren. Toen zij zich na enkoio minuten we der bij de acuere heeren gevoegd had den, werden zij eensklaps aangegrepen door twee badknechts, waarbij zich spoe dig nog een derde voegde, en hoewel zij, evenals bijna al de andere aanwe zige badende heeren, hiertegen heftig protesteerden, naar den wal gesleurd. Den eene van hen, die bij de polsen werd meegetrokken, gelukte h9t zieh los te rukken, waardoor de badknecht, die hem vastgehouden had, achterover rolde. Op dit oogenblik had men het strand bereikt en gelukkig naderde toen een politieagent, die partyea aanmaande zich rustig te houden om geregeld hun klach ten in te dienen. Toen de jongelieden zich hadden, begaven zij zich naar den naast- bijzijnden politiepost bij het Rijnspoor station, waar door het bezadigd optreden van den dienstdoenden inspecteur, de verontwaardigde gemoederen der mig handelde zwemmers tot bedaren gebracht werden. Op aanraden van dien inspec teur zagen zij dan ook at van het indienen vaa een klaeht, die hoogstens het ontslag van twee badknechts tenge volge zou hebben gehad, die, zooals I nador bleek, slechts de uitvoerders der I persoonlijke bevelen van den direc eur- generaal geweest waren. Hiermede was de ge&eele zaak afgeloopen. Verre van nu het gedrag der zwem- mers geheel goed te keuren, moot schr. vragen of het niet verregaand onver antwoordelijk is, dat menselien, die niets doen dan een weiaig te ver te water gaan, in tegenwoordigheid, ja op bevel van de* dr. gen. van het Zeebad-Sche- veniagen, in het openbaar uit de zee jesleurd worden, van welke handtaste- telijkheid zich de bloedige sporen ea striemen over het geheele lichaam ver toonden. Hem dunkt: zulk «Gemaszregel" behoort by ons niet thuis. (Vod.) Woensdagnamiddag zijn door de politie te Delft twee werklieden aangehouden, wonende te 's-Hage, die, onder voorgeven van machinist en stoker te zijn in dienst van do delftsche duin waterleiding, bij verschillende nering doenden pleizierige kermis hadden ge- wenscht. Bij hunne aanhouding bleek, dat zij op die wijze in het bezit waren ge- J komen van ƒ3.13. Aan het station N. R. S. t e Utrecht stapto een bejaard boertje uit den trein en liep, na eenigo oogenblikken te hebben rondgezien, op een beambte toe, waarop bet volgende gesprek plaats had Boer. «Wat he'k geheurd, mekeer, gaot do Rynapoor weg?* Beambte. «Ja, dat is waar vriend." Boer. «Me'n hemel, 't was nou zoo gemakkelijk van Maarsbergen naar Uitert." Beambte. «Ja, maar je behoeft je niet ongerust te maken, er komt een ander spoor.* Boer. «Maar met je permissie, me- heer! dat zal me'n tijd dure eer dat die klaar is, en ik heur, dat de Rijnapoor op 15 Oct. weggaat!* Beambte. «O, dat gaat zoo vlug. Op deu avond van 15 Oct. ga je naar den trein kijken en dan zeg je: dat is de Rijnspoor; don volgenden morgen doe je hetzelfde en daa zeg jedat is de staats spoor.* Boer. «Haaa! nou begrijp ik ie, 't zaokkie is overgedaon 1* Beambte. «Juist geraden!* Te Utrecht is Donderdag- .middag de steenen brug over de Biltsche Grift bij het Hoogeland, die wordt afgebroken, ingestort, teng waarvan een der werklieden is en twee vrij ernstig zijn gewond. Door de ingevallen stukken metsel werk is de vaart door de Bilteche Grift voorloopig gestremd. Het was gebleken, dat de onderbouw der landhoofden iu zeer slechten toe stand verkeerde, waarom het afbreken van deze brug noodig werd geacht. (V. -D-) Uit Het Bildtschrijftmen aan de Ass. Ct. Bij een landbouwer onder St. Jacoba Parochie zijn 9 perso nen uit Stavoren aangekomen om te werken. De 100 infanteristen, die vol gens 't oordeel der autoriteiten te fa miliaar met de arbeiders waren, zijn vertrokken en vervangen door 125 mili tairen uit Helder, grootendeels oudere soldaten, die onlangs voor eenigen tijd zijn opgeroepen. De toestand blijft nog gelijk. De werkstakers en werkgevers staan lijnrecht togenover elkander, 't Gerueht verspreidt zich echter, dat er eene vergadering zal plaats hebben, waarin beide partijen zullen vertegen woordigd zijn. Zekere E. Horlings te Oude- Pekela, wiens vrouw de vorige week voor de 7e maal van een jongentje be viel, had aan het jongste zoontje de voornamen gegeven van den Koning en daarvan aan Z. M. kennis gegeven. Hierop ontving Horlings het volgende De zenuwen van Léonce werden aangenaam geprikkeld door het geritsel van het bankpapier. Tot dusverre had hij zich ingehou den en zyn deftigheid bewaard; maar toen de notaris hem den rug toekeerde, kon hij niet nalaten zijn vreugde te uiten door een van die gebaren, welke niet weer te geven zijn. Ongelukkig echter voor Léonce, hing er aan den rechterkant van de brandkast een klein spiegeltje en de heer X.... zag het gebaar; dit was voor hem een ontdekking. «Drommels zeide hij, half binnensmonds, «nu heb ik niet meer dan honderd tachtigduizend francs.* «Wat zegt gij niet meer dan honderd tachtigduizend francs «Ja, het is waar. Sedert gij hier straks zijt geweest heb ik twee belangrijke belastingen moeten voldoen en ik heb in het geheel niet meer aan u gedacht.* «Maar neem mij niet kwalyk,* zeide Léonee, op scherpen toon» «dat is een onvergeeflijke achteloosheid en ik kan het mij moeie- lijk verklaren....* «Ik heb u de verklaring gegeven. Ik beken schuld, maar wie is nu en dan niet vergeetachtig? De fout is echter zeer gemak kelijk te herstellen.... ik zal mij het geld aan de Bank ver schaffen.* «Welnu, het zij zoo!* zeide Léonce en zette zich met een on tevreden gelaat op een stoel neer; «ik zal hier op u wachten.* Hij had echter met een sterke tegenpartij te doen. De heer X. had hem dit voorstel gedaan, nadat hij een blik op de pendule had geworpen. Het sloeg op dat oogenblik vier uur. «Drommels zeide hij, op ontevreden toon, «daar slaat het vier uur. Ik ben te laat.* «Wat, te laat?* «Ja, zeker, na vier uur wil de Bank mij geen cent meer uit betalen.* «Maar dat is toch hoogst onaangenaam.* «Wat zal ik doen Wij zijn genoodzaakt om de betaling tot morgen uit te stellen.* «Neen zeide Léonce droogjes; «gij hebt mij beloofd vandaag te betalen, dus gij moet nu ook het geld in voorraad hebben. Ik heb het oogenblikkelyk noodig.* «Gij zijt wel haastig,* zeide de heer X...., er des te stelliger van overtuigd, dat hij met een schurk had te doen, van wien hij zich echter op de vreedzaamste manier wenschte te ontdoen. «Welnu, luisterEr is nog één middel om u vandaag nog te be talen. Ik heb order gegeven om papieren van waarde, behoorende bij de erfenis, te verkoopen; de overdracht zal nu wel geschied zijn, zoodat ik over het geld kan beschikken. Ik was van plan om eerst morgen met myn agent af te rekenen, maar als gij er nu op staat..,.* «Doe zooals u het beste dunkt,* zeide Léonce, «ik heb daar mede niets te maken.* «Welnu, kunt gij hier vanavond om acht uur komen «Om acht uur Belooft gij mij dat «Ik beloof u, dat ik u vanavond om acht uur voldoening zal geven.* «En wanneer uw agent niet thuis, of het geld nog niet voor handen is «Dan zal ik mij nog wel raad weten te schaffen.* «Welnu, tot vanavond dus, maar ik heb uw woord.* «Wees gerust, ik zal mijn belofte houden.* Léonce verliet het kabinet van den notaris. Op het oogenblik, dat hij in het rijtuig stapte werd hij gezien door Richard en Iriël, die kwamen toesnellen. «Hij is het riep Richard uit, «kom laten wij hem volgen." Iriël, die evenwel vreesde, dat Léonce hem zou herkennen, was doodelyk verschrikt. «Neen,* zeide hij, «laat ik eerst uitstappen.* «Waarom wat is er «Niets. Laat mij maar gaan.* Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2