Steenkolen. Arnliemscï LAGER, Greote oft Bsto M KASDRUIVEN, f. a. mm gz„ haarlem te heer, HYPOTHEEK NAAIMACHINES. INGEZONDEN, Adverteutiën. Parklaan 76. Vier en dsrliyste iiiziekuiU'aeriny BURGERLIJKE STAND. Westlaiidsclie In den Fruil- en Comestibleswinkel 5 ets. per glas, Lange violenstraat No. 20. S. Malelsche Taal. F R A N S C H. JAS VAI TRIGIT, Woensday 3 September 1890, KUIPER. HÜOFil-ËAU RE COLOGNE Eikei, lenen, Beto,Esscta,LiaÉ Attn, Podéii, Kastanjes, m. Gezaaytle en Gnyezaayde Baomen, SNIJPLANKEN, E1 SA E Ni If OUT, MAATSCHAPPIJ de Eaarleinsche Broed en Meelfabriek. Wm. C. BRANDT, 45 Scliaclieistmat 45. I». cl. Oed. Oude bracht. SPECIALITEIT Fabriek en Reparatie Inrichting. maken wegens de groote uitbreiding die de werkstaking krijgt. Bovendien is het een minder gunstig teeken, dat de leiding der beweging aan de werkliedenpartij is ontsnapt, om over te gaan in handen van plaatselijke hoofden, die de werk lieden tot verzet ophitsen. Na een bijeenkomst met den goever- neur, zijn de mijnwerkers begonnen met optochten in de verschillende streken, onder het zingen van de Marseillaise en van socialistische liederen. Zij begaven zich naar onderscheidene mijnen, om de goedgez'mden te noodzaken don arbeid te staken, doch werden in dit opzet ver hinderd door de aanwezigheid der gen darmes. Er heerscht grt-ote opgewonden heid. Te Quaregnon trok eene bende van 800 man naar de woningen der werk lieden, die aan den arbeid zijn gebleven, en beleedigde hen. Te Wasmes werd een der werklieden aangevallen en met steenworpen aan het hoofd gewond. Vier der leiders zyo in hechtenis genomen, en men hoopt verdere ongeregeldheden krachtig te kunnen onderdrukken. In Frankrijk baren een reeks van artikeleDvoorkomende in de Figaro en getiteld: Achter de schermen van het Boulangisme, nog al opzien, en wist men eerst niet wie de schrijver was, thans wordt verzekerd dat de geheimzinnige X, die de artikelen teekent, niemand is dan de heer Marmeix, eertijds direc teur van de Cocardethans afgevaar digde voor Parijs, en dat hij tot mede werker heeft den heer Naquet zeiven. Zoo men de geruchten kan gelooven, die in omloop zijn, dan zou d® Figaro voor het Boulangisme achter da schermen twintig duizend franke betaald hebben. De Republigue frangaisedie nooit heel zacht ten opzichte der Boulangistea ge weest is, maakt de volgende regels, on der de handieekening van Joseph Rei- nach, openbaar: „Zij kennen hem wel Boulanger, en zij schildereD hem af zooals zij hem ge kend hebben, als een bedrieger en leuge naar iedereen verradendealtijd be lovende en nooit zijn woord houdende; alles nemendeniets teruggevende daarbij dom in de hoogste mate. Thans verhalen zij ons zjjn bezoek to Prangins, zijn onderhoud met prins Napoleon, Waarom vertellen zij oasdat? Waarom, nu de zaak is afgeloopen, mislukt, wan neer niemand meer hun iets vraagt, de bekentenissen nutteloos zijn waarom komen zij op deze geschiedenis terug? Welke dwaasheid heeft hen bevangen?" Uit Afrika komen verschillende be langrijke tijdingen. In de eerste plaats dat de Engelschem thans voorgoed bezit hebben genomen van het bergland aan de Shire, dat hen door Portugal was betwist. Naar de Indepéndmce verzekert, heeft de portugeesche gezant te Brussel aan het bestuur van den Congo-staat eene nota overhandigd, waarin zijne regeering protesteert tegen de stichting van het district van den Oostelijken Kouango, d. w. z. tegen de inlijving van het gebied van Ludno en van Monata-Yamvo bij den vrijen Congo-staat. Ten slotte wordt bericht dat een operatie leger, uit infanterie, cavalerie en artillerie bestaande, naar uit Lissa bon gemeld wordt, van Casonda, in Benguela (West-Afnka) is vertrokken, om den koning van Wileland te tuchtigen, De New-York Herald deelt in berich ten, uit Guatemala ontvangen, de vol gende voorwaarden van het vredestrac- taat met San Salvador medevolledige onafhankelijkheid van San Salvador de legers van beide staten zullen binnen 48 uren van de grenzen terugtrekken geen der beide staten is gehouden eenige vergoeding te betalen wegens veroor zaakte schade. 1866 in het Pand geopend werd, is sinds hare opening steeds druk bezocht geworden. Een overgroot aantal meisjes, vooral uit den meer gegoeden stand, heeft met goed gevolg van de heilgym nastiek, op laatstgenoemde school toege past, gebruik gemaakt en vele jongelie den, die anders veel kans hadden gehad, voor den militairen dienst afgekeurd te worden, zijn tengevolge eener doelmatige aanwending der heilgymnastiek goedge keurd. Een aanzienlijk getal dames euheeren, die hunne eerste of wel hunne geheele opleiding aan de Gemeente- Gymnastiek- Scherm- en Dansschool hebben genoten, zijn thans als onderwijzeres, leerares, onder^yzer of leeraar bij het lager en middelbaar onderwys met gunstig gevolg werkzaam. Dat het gewone gymnastiek onderwijs onzer inrichting in hot afge loopen vierentwintigjarig tijdperk gun stige resultaten heeft opgeleverd, daar van zijn tal van bewijzen voorhanden en hot best kunnen zij daarover oordeelen, die het onderwas in d© gymnastiek aldaar hebben genoten. Dat het getal leerlingen, op welke aan de gemeenteschool deheilj wordt toegepast, vermindert, daaraan toe te schrijven, dat sedert een tiental jaren de gelegenheid tot aanwen ding der heilgymnastiek alhier zoo ruimschoots voorhanden is. Naar mijn beseheiden meesing is dus de uitdruk king i/ernstige behoefte" in bovenaange haald bericht minstens overdreven te noemen. Onder dankbetuiging voor leende plaatsruimte. Uw dienstic. diénaar A. A. SPRENGER, Onderwijzer in de Gymnastiek met acten voor Lager en Middel baar Onderwijs. (Wij moeten den inzender van boven staand stuk er op wijzen dat wij met onze uitdrukking //ernstige behoefte" slechts bedoeld hebben het gebrek aan de toepassing van werktuigen als de z/ergostat" en het «koptoestol", rasp, in gebruik bij de heeren Dr. Mezger en Prof. Sayres, dat hier ter stede bestond, wel het eerste als ontvettingsmiddel voor buikgymnagtiek, terwijl het andere dient als een middel om ruggegraatsverkrommingen te genezen Beide toestellen, die in de inrichting van den heer Meijerink worden aange wend, worden zeer geroemd en velen hebben er baat bij gevonden. Overigens is het ons zeer goed bekend, dat er hier ter stede geen behoefte bestaat aan in richtingen voor heilgymnastiek gymnastiek en schermen. Onze uitdruk king betrof slechts de bovenvermelde toestellen, waarvan het gebruik door velen wordt gewenscht en voor wie het dus eene behoefte is. Red.) dam. - S. WinsBierman z. Amst. R. de VitaFuldauer z. Amst. GEHUWD: 28 Aug. H. D. van Brederode en E. M„ Harms. Amst. - W. J. des Bouvrie Jr. J. M. Addicke. Amst. - L. J. E. Hajenius en A. J. F. d'Hamecourt. Rot terdam. - C. van Tuinen en J. C. Pol- vliet. Gorinchem. - Dr. C. P. Tiele en A. S. Ruychaver. Haastrecht. - M. Heyl en J. BI. van der Maas. Amst. - J. H. Batavier en M. J. Spier. Arast. OVERLEDEN: 22 Aug. J. H. Roraijn 50 j. Amst, - 24. J. C. Reesse 38 j. Chamonix. - 25. M. C. de Rijk 10 j. Amst. - 26. Wed. A. v. Oldevan Eijk 79 j. Naarden. - 27. P. Rowoud 49 j. Amst. - A. A. v, DorpBrinkman 49 j. Rotterdam. - A. Pauws 9 j. Schellingwoude. - W. van den Berg 65 j. Rhenensche Veer. - H. C. K. Parker Verboom 24 j. Amst. - J. N. Bonneke 30 j. 's-Hage. - A. H. Blommers 75 j. Grave. - L. J. F. van Dunne 6 j. Middelburg. - 28. J. E, HesfcermanPieren 62 j„ N.-Amstel. A. C. AuguatinStreicher 74 j. Amst. Wed. G. ButterSaai 71 j. Hauwert, Telegrammen. BUENOS-AYRES, 30 Aug. (Reuter.) De troepen blijven Dog 's nachts onder de wapenen. De ongerustheid in de provincie begint te bedaren en de zaken nemen weer den gewonen gang. De senaats- commissie heeft het voor stel van den minister van Financiën tot het uitgeven van 60,000,000 dollars aan schatkist-biljetten goedgekeurd. De liqui datie bad gisteren aan de beurs een on- gustig verloop. LONDEN, 30 Aug. (Renter). De Times verneemt uit Weenen, dat de Por te heelt bekend gemaakt, dat het haar vaste voornemen is afdoende hervormingen in Armenië in te voeren. De weener correspondent van de Standard verzekert, dat de berichten over de wreedheden, welke in Armenië gepleegd zouden zijn, zeer overdreven Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) mij ver- Ondergeteekende bericht aan de Dames en Heeren, Leden van ge noemd Zangkoor, dat de gewone oefeningen weder zullen aanvan gen op Zondag 7 Sept. a. s. ten half twaalf ure Eene afzonderlijke oproeping zal dezer dagen worden verzonden. Tevens verzoekt het Bestuur, dat zij, die genegen zijn zich als Lid aan te sluiten, zich schriftelijk vóór dien tijd willen aanmelden hij den ondergeteekende. Namens het Bestuur van het Remonstrantsch Zangkoor Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. De vele blijken van sym pathie en genegenheid, tijdens het feest van het 12^-jarig bestaan der Haai-lemsche Tramway-Maatschap- pij ontvangen en de vereering van het prachtige cadeau van Commis- sarissen en Aandeelhouders nopen den ondergeteekende aan allen zijn oprechten dank te betuigen. De Directeur van de Haarl. Trammay-Maalschij. J. H. van WEST Jb. Haarlem, 30 Aug. 1890. J. W. VELDHEER, Secretaris Grof met fijn, zooals de mijn ze oplevert, per H L. 90 Cents, vrij aan huis bezorgd. Wederverkoopers genieten flink rabat. G. HORSIftlG, Ook worden bestellingen aangenomen bij J. HOFSTEE, Frankestraat 10. UVuuui Cijfer en Balk. De nieuwe Cursus begint 1 Oct. a. S. Vijf leerlingen vormen een groep. Elke groep ontvangt op af zonderlijke uren onderwijs. School geld 10,per jaar W. SWART, Sophiaslraat 2. f Het gezamenlijke personeel van de Haarlemsche Tramway- Maatschappij betuigt zijnen oprech ten dank aan heeren Commissaris sen en Directeurhenevens velen Ingezetenen van Haarlem, die allen bijgedragen hebben om het feest van den 27sten Augustus jl., het 12^-jarig bestaan van de Maatschap pij, op zulk eene joviale en flinke wijze te laten herdenken. Namens het Personeel, H. BLOEMZAAD, Hoofd-conducteur. 30 Aug. 1890. n den Hout, op Zondag 31 Augustus, des namid. van 2—4, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W„ KRIENS. PRO GR A BI BI A. 1. March© de 1' opéra Le|j ProphéteMeijerbeer. 2. Mozart Ouverture. Suppé. 3. Hussarenritt Spindler. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra Le premier Jour de Bonheur, Clément. 5. Ouverture La Neige Auber. 6. La plus belle, Walzer. Waldteufel. 7. Die Heinzelmaunchen Characterischtiaches Ton- stück. 8. Fantaisie de l'opérette Robinson Crusoë. STOMVAAKTBERlCHm Hot stoomschip Noord-Brabantver trok 29 Aug. van Batavia naar Ancona. Het stoomschip Drenthevan Java naar Rotterdam, arriveerde 29 Aug. te Suez. Het nieuw gebouwde stoomschip Prin ses Sophievertrok 28 Aug. van Glasgow naar Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranjevan Amsterdam naar Batavia vertrok 28 Aug. van Genua. Het stoomschip Bromo, van Java naar Rotterdam, passeerde 29 Aug. Ouesant. Mijnheer de Redacteur I Naar aanleiding van de aanbeveling der nieuwe inrichting van den heer A. J, Meijerink, in Haarlem's Dagblad van Woensdag 27 Augustus 11. en der door den berichtgever geuite meening, als zou die inrichting in eene //ernstige" behoefte voorzien, acht ik het niet ondienstig het volgende onder uwe aandacht te bren gen. De Gemeente- Gymnastiek- Scherm en Dansschool, die den laten September GEBOORTEN 28 Aug. J. Oerlemans-v. Roosenbeek d. - 29. M. Timmerman-Helder z. - H. Pols-Stuurman z. - C. B. v. Duffelen- Biemans d. - J. R. Boeré-Weistrow d. - E. de Jong-Toppers d. OVERLEDEN: 28 Aug. C. A. Schouten-Stoel 65 j. Zijlstraat - 29. A. Baars 3 m. d. N.- Schoolsteeg. - H. J. Ludding 21 m. d. Lange Raamstraat. - 30. D, A. Schermer 7 j. Schotersingel. FAMILIEBERICHTEN uit db VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 27 Aug. H. Hille8umLehmann d. Amst. - M. KokerMayer z. De Rijp. - 28. M. A. Luiting—Saager d. Rotter- TE HAARLEM. De ondergeteekende bericht zijne Leerlingen, dat Zondag 31 Aug., 's avonds ten 7 uur de Dansles aanvangt en Maandag 1 Sep tember de Schermles (fransche methode), door een geëxamineerd Scherm- en Gymnastiekonderwijzer. Aanbevelend, GUILLAUME ALBERT. Jansweg 20. van af 50 Cents en hooger per Vs Kilo. Verder alle andere soorten Vruch ten tegen de laagst mogelijke prijzen. yan HLrulsstraat 15, hoek Ridderstraat. verkrijgbaar Barang siapa bendak masoek djadi moerid kapada saorang goeroe bahasa Melajoe boleh berkirim-kirim soeratnja kapadaBureau Haarlem's Dagbladfranco dengan alamat N.H. No- 55. Eene Onderwijzeres aan eene der scholen alhier, met akte Fransch, wenscht LES te geven op zeer billijke voorwaarden. Brieven onder lett. G. R., bureau van dit blad. 13 door den Heer Organist van de Belgische Zending- kerk te Brussel. des namiddags ten 3 ure. Waarvan de netto opbrengst zal strekken ten voordeele van het ICerkefonds alhier. Programma's, tevens strekkende tot Bewijs van Toegang, zijn h 50 Cents, van 30 Augustus af, ver krijgbaar gesteld bij De Erven Loosjes, de Haarl. Boek- en Mu ziekhandel, de Heeren Mul. D. J. van der Wilk en De Haan Zoon, en op den dag der uitvoering aan den ingang der Kerk (Groote Markt), welke een uur voor den aanvang zal zijn. Het Godsdienstonderwijs, ge geven vanwege de afdeeling Haar lemvan den NED. PROTESTAN TENBOND zal worden hervat op S September a.s. Wie van dit onderwijs op de be staande voorwaarden wenscht ge bruik te maken, gelieve daarvan aangifte te doen bij Dr. A. C. DüCKER, Wilhelminastraat 41. De Comm. v. h. Godsdienst- Mr Th. de HAAN HÜGENHOLTZ. D. J. A. WESTERVELD. M. WIJT. N.B. Ouders en Voogden worden opmerkzaam gemaakt, dat de leer lingen, zal bovengenoemd on derwijs in aansluiting bij dat onzer Zondagschool naar eisch en met vrucht kunnen gevolgd worden deze Catechisatiën dienen te bezoe ken van af hun 12e jaar. Als Kuipersknecht kan ietnand met het vak bekend, van goede ge tuigen voorzien en vrij van sterken drank, dadelijk geplaatst worden. Bekendheid om met paard en kar om te gaan zal tot aanbeveling strek ken. Franco brieven onder letters W. IT. D a/d. Boekh. A. VER- NOUT, Warmoesstraat 10. tegen 1 October of 1 November a.s een Huis met Tuintje op netten stand, nabij het Spoor, 6 Kamers, met 2 Zolderkamertjes. Huurprijs ƒ425. Te bevr. Ripperdastraat 20. Op zeer voordeelige voorwaar den verkrijgbaar. Inlichtingen b/d. Correspondent D. STORM, Haarlem. van J. BIJLOOS. Coiffeur, Alkmaar. Deze Hoofd Eau de Cologne doodt onmiddellijk en onfeilbaar, tot zelfs de onzichtbaarste kiemen. De zelve is door haar werkdadige kracht geheel onschadelijk en uiterst billijk in prijs. Onovertrefbaaronmisbaar voor schoolgaande kinderen. Prijs per flacon 35 en 50 Cents. Verkrijgbaar bij P. J DE LAAT, Botermarkt en P. J. BERLAGE, Groote Markt. 10 12 13 S 87= 9 10 50 25 8 27= Spaarnwouderslraal 39, Haarlem. HANDEL IN Zachte Zuidduitsche in verschillende afmetingen gezaagd en in verschillende lengten gekort. Prachtige linden voor Winkeliers en Slagers, klaar gemaakt een pracht in den winkel en goedkoop. voor Bakkerstroggen, klaarge maakt en goedkoop. NaaT-, Spaak- en Yellinghout, tegen concurreerende prijzen. Droog voorhanden. Goed gewaterd, in prijs. BROODPRIJZEN. Fijn geb. Tarwebrood p.Kgr. 14 Ct, Ongebuild Zeenwsohe Krop. Mik Krentemik Wit Roggebrood Gerezen Zwart Zoet Fijn Krentebrood Gewoon Tarwebloem in pakjes van 7= Kgr. Waterbroodjes, Kadetjes, Bollen, Strikjes, Timpjes, Duitsche bollen en ge wone Krentebroodjes, p. stuk Fransche Waterbroodjes en fijne Krentebroodjes p.stuk Keu konb 3S chuit (ENKEL PLATTE). p. 10 stuks 10 Lange Beschuit p. 20 10 Het brood ie uitsluitend verkrijg baar in de bekende depóts waai steeds schalen en gewicht voorhan den zijn, om de koopers van het juiste gewicht te overtuigen. Haarlem, 30 Aug. 1890. in WTT3 Door aanschaffing der Nieuwste Macbi- ■sNJö. neriën is thans aan de Inrichting verbonden ook eene Herstelplaats voor andere kleine werk tuigen, en het verrichten van fijn draaiwerk.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2