GESUfiNGO MEUIVS. Sedert e e n i g e a tijd meldt Recht voor Allendat bij de redactie van het blad nog niets bekend is van eene door den minister van Binnenlandsche Zaken tegen haar ingediende gerechte- lyke aanklacht. De Maasbode maakt de opmerking, dat dit de onjuistheid niet bewijst van het bericht, dat de plainte ingesteld is. Wanneer tooh big de recht bank eene aanklacht wordt ingediend, wordt deze eerst onderzocht, vooraleer tot eeue oproeping en vervolging kan worden overgegaan, en hiermede zijn steeds eenige dagen gemoeid. In een brief uit Paramaribo in het Vaderland leest men Wij zijn hier in het bezit van offiei- eele tijdingen uit Cayenne tot op 28 Juli, en tot op dieD dag was de status quo nog niet hersteld; integendeel, ging men er voort nieuwe concessies op het betwist gebied uit te geven. Maar al wordt later de status quo afgekondigd, dan kan men niettemin er zeker van zijn, dat de duizenden Fransehen, die ©p het terrein zijn, het niet zullen verlaten. Cayenne leeft uitsluitend van het goud, dat meerendeels op de ginds geëxploi teerd wordende placers bereids werd verkregen. De Lawa bevat veel goud, dus brood voor de Cayenneezen, en geen besluit van het goevernement zal op zich zelf in staat zijn, hen van het land ver wijderd te krijgen. Yrij dagochtend vertrok naar Londen met verdere bestemming naar Afrika, om aldaar onder de bewo ners werkzaam te zijn, de stafkapitein van het Heilsleger Hos. Naar de Am si. Ct. verneemt? zal de zaak van mej. Aafke Knijpers» die aanvankelijk bepaald was in Novem ber te zullen dienen, reeds in October voor de rechtbank te Amsterdam worden gebracht met bat oog op het vertrek van jhr. Smissaert Daar Amerika. De vorige week werd mevrouw de wed. J. W. Stieltjes te Amsterdam door den rechter van instructie gehoord over de verhouding tusschen d@ overleden freule en juffrouw Knijpers. Deze getui genis moet niet ten gunste van de ver dachte zijn. De twee freules Smissaert, die bij bovengenoemde dame inwonen en dezen zomer tijdeligk te Brumaaen vertoefden, werden te Zutfen door den rechter gehoord omtrent juffrouw Kuijpers. Het getuigenverhoor moet van dien aard zijn, dat d© behandeling der zaak voor de rechtbank met gesloten deuren zal plaats hebben. Te Amsterdam is gearros- teerd een 36-jarig man, wonende Groote Kattenburgerstraat, die, aan krankzin nigheid lijdende, bezig was zich op de stoep voor zijn woning, door middel van een riem, te worgen. Hij is naar het Buiten-Gasthuis vervoerd. Donderdagmiddag heeft bij de oefeningen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie op het fort „Rijnauwen" een ongeluk plaats gehad. Bij gelegenheid, dat een onderstelde algemeene aanval op de stelling werd afgeslagen, is een man der bediening van een achterlaad-vuur- mond doodelijk gewond. Bij het inbren gen der kardoes vatte de lading vlam en deed hare geheele werking naar achter. Waarschijnlijk waren er in den vuur mond vonken van het vorige schot over gebleven. Bij het vuren met losse scho ten kan dit gemakkolijk vóórkomen, aan gezien et dan dikwijls smeulende stuk jes van den kardoeszak in de kamer nablijven. In do voorschriften zijn tegen ongelukken die daaruit kunnen voort vloeien, afdoende voorzorgsmaatregelen genomen. De juiste oorzaak is nog niet bekend. Een onderzoek wordt ingesteld. De on gelukkige is naar Utrecht geëvacueerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Uit Nieuwediep wordt ge meld dat het lijk van den luit. ter zee Zwanenbeek Pauw, die onlangs bij het omslaan van een sloep verongelukte, Vrijdagvoormiddag ter reede is opge- viseht. Het monument op liet kerk- granzend museum van kof van Evere, bij Brussel, deor de Te Leiden is een aanvang gomaakt met het instellen van een onder zoek vanwege 's ryks waterstaat op het Van der Werf park naar de gesteldheid van den bodem aldaar, in hoeverre die geschikt mocht zijn daarop een monu mentaal gebouw te stichten, ter bestem ming als rijks-geologisch museum. Het daarvoor thans in gebruik zynde gebouw aan de Papengracht zou dan, na ontrui ming, worden dienstbaar gemaakt te: vergrooting van de localiteit van het thans daaraan natuurlijke historie. Aan de uitbreiding der lokalen van laatstgemelde verzame ling is sedert tal van jaren dringend be hoefte gebleken. Te Katwijk aan Zee is een jongentje van II jaar, terwijl hij in de uitmonding van den Rijn voor desluizen aan het baden was, verdronken. Niet minder dan 23 perso nen hadden zich Vrijdag voor de recht bank te 's-Hago te verantwoorden we gens bedelarij. Een der beide vooreen f o u- ragewagen van de artillerie gespannen paarden schonk Vrijdagmiddag op d® Nieuwe Haven te 's-Hage het levenslicht aan een veulentje. De wagen werd tot wieg voor den jonggeborene ingericht, die op deze wijze naar de kazerne werd overgebracht met de merrie, die onmid dellijk was afgespannen. Uit Loosduinen wordt ge- meldDe proefneming met de nieuwe reddingboot der Noord- en Zuid-Holland- 8che Maatschappij tot redding van schip breukelingen mag uitnemend geslaaj heeten. Het vaartuig voldeed volkomen aan de eischen. Ofschoon de proef onder zeer ongunstige omstandigheden plaats vond (met sterken wind van ter zijde!, gelukte het toch, na tweemaal terugge slagen te zijn, door de branding te koruen. De bemanning der boot bestaat uit 14 koppen. Het was een belangwekkend gezicht, die wakkere mannen tegen wind en golven te zien worstelen. Vrijdagochtend is door een trein van de Ned. Rijnspoorweg Mij. nabij Gouda een bejaard marskramer overreden. Naar het ziekenhuis in evengenoetnde plaats overgebracht, gaf de ongelukkige nog slechts weinig teekenen van leven. Onder de voor eenige dagen bij het instr. bat. te Kampen aangeno men jongelingen is er een, die bij 16- jarigen leeftijd de buitengewone lengte heeft van 1.846 meter. Te Reenen iseen man van 45 jaar van eene trap gevailsD* Hij was terstond een lijk. Men meldt uit Meersen aan de N. R. C Alhier heerscht sedert eenigen tijd eene anti-semitische beweging, voortge sproten uit een pennestrijd, welke inder tijd gevoerd werd door het Limb. Nbld. tegen een alhier gevestigden israëlieti- schen godsdienstleeraar, den heer Simon Koekoek. De boekdrukker Jos. Russel, sedert kort alhier gevestigd, heeft daar van partij getrokken en een anti-semitisch weekblaadje het licht doen zien, tot titel voerende: De Talmudjood Dit wordt druk te Meersen en in de omstreken van Maastricht gecolporteerd, L.l. Maandag kreeg een der colporteurs, zekere S., van Maastricht, te Valkenburg een geducht pak slaag, Uit een grafkelder op de begraafplaats te Vaassen zijn itt den nacht van 17 op 18 Juli jl. door middel van braak en inklimming ontvreemd: 14 koperen handvatsels van doodkisten. De vermoedelijk schuldigen aan dit mis drijf zijn Hendrikus Revenberg, 44 jaren en Jan Van Doorn, 52 jaren, beiden te Deventer woonachtig. Uit Elburg wordt gemeld: Vrijdagavond ging het 10-jarig zoontje van een visscher den vader, die uit zee zou komen, tegemoet. Op den steenen dijk nabij het eind der haven viel het kind en werd zoodanig gekwetst, dat het bijna oogenblikkelijk overleed. Te Hoog-Blokland is Woens dagavond eene ongehuwde vrouw ver dronken in het Zederik-kanaal. Zij was uitgegaan om water te scheppen. Engelsehen opgericht ter nagedachtenis van hun landgenooten, die sneuvelden in den slag* van Waterloo en die daar begraven liggen, heeft op het voetstuk ten opschrift „Mortuorum Patria Mernor". Het draagt de allegorische figuur van Brittannia, die de laatste trappen van een altaar schijnt af te komen, oaa hulde te brengen aan de gesneuvelde helden Zij houdt haren helm inkde linkerhand en in de rechter draagt zij den drietand van Neptunus, met de punten omlaag, Zy buigt het hoofd naar de sarcophaag naar hare voeten, waaronder de over blijfselen rusten van de gesneuvelden. Deze sarcophaag is uitgevoerd in don ker rooden trierscheu steen en aaa de eene zijde gedeeltelijk met een bronzen baarkleed bedekt, waarvan de plooien neerdalen tot aan hat benedengedeelte van het monument. Op het onbedekte gedeelte liggen helmen, wapens en uni formen van de strijdenden verspreid. De sarcophaag wordt bewaakt door liggende leeuwen. Achter het gedenkteeken zijn op drie bronzen schilden de namen te lezen van de engelsche regimenten, die aan den reuzenstrijd van Waterloo deel namen. De kosten van het gedenkteeken wer den gedekt door een inschrijving. De Engelsche Regeering gaf eene bijdrage van f 500 p. st. In het Mansion House te Londen opende verleden jaar de lord- mayor P. De Keyzer eene inschrijving, de Koningin gaf 100 p. st., de verschil lende regimenten van het engelsche leger brachten het hunne bij. Aldus werd bijna f30.000 bijeenge kregen. De stad Brussel stond den grond voor niets af en nam het onderhoud voor hare rekening; de beeldhouwer, Graaf Jacques Lalaing, heeft niets voor zijnen arbeid verlangd, en door het kiezen eener goedkoopere steensoort voor het voetstuk en van de galvano-plastio in plaats van het gieten der beelden, is men met de ver kregen gelden toegekomen, zonder dat de degelijkheid van het monument, naar verzekerd wordt, daaronder lijden zal. De thans geëindigde zitting van het engelsche Parlement bestond uit 240 vergaderingen. Tydens de bijeen komsten werden aan 't Lagerhuis voor de leden 70,000 telegrammen b of verzonden, circa 12.000 brieven per dag afgeleverd en 3700 aangenomen ter verzending; 7677 postwissels werden aan 't hulpkantoor der posterijen in het gebouw uitbetaald of ontvangen en er word voor ruim ƒ18.000 aan postzegels verkocht. In de Parlemeuts-restauratie werden aan de leden en hun gasten 15.000 diners, 10.000 dejeuners voorge- diend en aan geïntroduceerde vreemde lingen 2730 diners en 2739 dejeuners. Of er ook reden is om te beweren, dat „the House of Commons is the best club of London?" Po stzwalnwen. TeRoubaix werden onlaDgs zeer belangwekkende proeven met gedresseerde zwaluwen genomen. Een bekende specialiteit op het gebied van vogelendressuur, de heer Jean Desbouvrie, had in den korten tijd van drie weken vijftien zwaluwen, die hij van een boer gekregen had, afgericht, om den dienst te doen van postduiven. De zwaluwen, die van gekleurde lintjes waren voorzien, werden losgelaten en vlogen naar alle richtingen. Een kwar- teruurs later keerde de eerste terug en zette zich op Desbouvrie's vingerkort daarop volgden ook de andoren. De heer Desbouvrie betoogde, dat zwaluwen bo ven duiven waren te verkiezen voor het overbrengen van dépêches in oorlogstijd. Do zwaluw heeft een veel hoogere en snellere vlucht, dan de duif; ze is trou wer, slimmer en gemakkelijker te on derhouden. Op verre tochten bohoeft zij niet uit te rusten, om voedsel tot zich te nemen, daar zij dit in de vlucht doet, en de poatduif is lang niet zoo gemak kelijk af te richten als zij. Op de tegen werping van sommigen, dat de zwaluwen in den herfst naar het zuiden trekken, antwoordde de heer Desbouvrie met de mededaeling, dat hy gedurende den laat- sten winter een aantal zwaluwen ia vrij heid onderhield, zonder grootere moeite dan met duiven en andere vogels. De hear Desbouvrie is voornemens zijne zwa luwen ook in andere steden proefvluch ten te laten houden, ton einde voor de zwaluwen-dressuur propaganda te ma ken. Dezer dagen zijn te Toulon hoogst belangwekkende proeven geno men met de onderzcesclte boot Qymnote. Men wilde weten, of het vaartuig door een blokkade zou kunnen komen zonder bemerkt te worden. Verscheiden® tor pedo-booten hielden daarom in eea be paalde ©rda da haven afgesloten, waar de Gymnote zich ophield. Op het vast gestelde tijdstip richtte deze zich zee waarts, verdween gedurand® veertig mi nuten onder de oppervlakte van het water en kwam daarop plolsoling te voorschijn aan de andere zijde dor linie, 2myl van deze verwijderd, zondtr dat iemand iets van haar bespeurd had. De terugtoekt geschiedde op dezelfde w$ze. Toen ging de Qymnote echter juist onder een torpedo-boot door, zoedat de beman ning hiervan haar een oogenblik kon zien. Aan vervolging viel echter niet te denken, daar het vaartuig terstond we der uit het gezicht was. Te Saint Nazaire is de Amerique aangekomen na eene reis, welke door ettelijK® ongevallen wordt g-ckcn- rnerkt. Eerst werden een korporaal door een matroos verscheidene messteken toe gebracht. Daarop viel een kajuitsjongen uit een mast, aan welks voet een korpo raal met twee soldaten gezeten was. De korporaal brak de ruggegraat, zoodat hij op de plaats dood bleef en de soldaten werden ernstig gekwetst. Hoe de kajuits jongen er af kwam meldt de historie niet. Eiudelyk voer denzelfdan ochtend, op het oogenblik dat zy het anker wierp, eeue engelsche met steeokolen geladen stoomboot, de RedbrooJchaar tegen den achtersteven. De Redbrook zonk in 4 minuten, terwijl de ketel sprong, zoodat verscheidene personen door den stoom deerlijk gebrand werden. De eerste stuurman en de twee machinisten ver dronken. De Amerique werd zwaar be schadigd. Over hot gebruik van elec- trisch licht voor geneeskundige doel einden heeft Dr. Karl Vohsen te Frank fort mededeelingen gedaan op grond van door hem genomen proeven, welke ons een verrassonden blik gunnen in het gebied der ziekenverplegingdoor de eleetriciteit den arts ontsloten. Het electrische gloeilicht geeft den geneeskundige een gemakkelijke licht bron, die bij de weinige ruimt©, welke het inneemt, zoo'n intensief licht ver spreid, dat al zeer spoedig talrijk® proe ven werden genomen om dit licht dienst baar te maken tot het opsporen van zieke lichaamsdeelen. In den beginne verbond men het gleeilicht met het in strument, doch dit bleek weldra niet practisch te zijn, daar onwillekeurigs bewegingen van den patiënt het gloei licht braken en gevaar voor den patiënt deden ontstaan. Daarna beproefde men het gloeilicht aan het voorhoofd vau don arts te bevestigen; deze methode bleek zeer goed te zijn, vooral voor onderzoe kingen van de mond- en keelholte, wan neer men er zorg voor droeg de oogea van den patiënt te beveiligen echter had dit in 't algemeen het gebrek, dat de lichtstra len van boven naar beneden violen en de deelen slechts ten deelo verlichtten. Aan dit gebrek kwam men tegemoet door een eigenaardig samengestelde bril, die in plaats van glazen twee ongeveer 7 cM. lange kijkbuisjes heeft, aan wier voorste einden het licht werd aangebracht. Voer velo gevallen bewees deze inrich ting zeer goede dieaaten, doeh by lang durige onderzoekingen werd het oog van den dokter hierbij pijalijk aangedaan en voor het bezichtigen van lange kanalcu zooals die van den neus en het oor, v/as dez® constructie onvoldoend®. Dr. Vohsen stelde nu eea lampje sa me®, dat door den patiënt tusschen de tanden most genomen worden en dat zeer gesehikt bleek to zijn om allo in wendige deelea van het hoofd vol doend® te rerliehten. Een dubbele glas wand omhult het gloeilichtje en tus schen deze beido wanden wordt water gebracht om de hitte van het lichtje tegen te houdeB, indien het onder zoek tyd vordert. Ook zoader deze watervulling kan de patiënt het lampje een minuut lang zonder hiader in den mond houden. De uitwerking van deze verlichting overtrof zijn beste verwach tingen; ook zonder het licht tot zijn uiterst® sterkte te brengen, worden hier door by personen met niet te zwaar beeadergestel zooals vrouwen «n kinde ren, d® mond-, oer-, neus- en oogholte voldoende verlicht en s traalt de pupil van het oog rood licht uit. Ziektever schijnselen van dezo organen laten zich gemakkelijk waarnemen. Hoevrel doze wijze van verlichting geen dieast kan bowyzen bij een operatie van de deel®n, die verlicht worden, zoo kan zij toch van onberekenbaar sut zijn bjj het opmaken der diagnose van de ziekte. Teen de Duitse lie troepen h®t jaar 1870 Parijs belegerden, maakten zy zich niet alleen meester v al de spoorwegen die vasn de wereldstad uitliepen, maar ook van do uitgestrekte werkplaatsen, aan den Noorderspoorweg verbonden, en brachten die inrichting dadelijk weder aan den gang, ja zelfs gebruikten zij een aantal der fransche werklieden en arbeiders, die daar werk zaam waren geweest, en betaalden hun eok geregeld uit voor hunne diensten. Monsieur Bauderalé, de directeur der werkplaatsen, bewoonde een elegant in gericht huis in Baint-Denis. To»a hij door de nadering van het duitsche le genoodzaakt werd, met het fraasche noordelijk naar Rijsel terug te trekken, nata hij van zijn geld zooveel mogelijk mee: maar hij had geen tyd om iets zijne roerende goederen in veiligheid te brengen. Hij liet een brief achter aan de duitseho offloieron, die in zije hnis inge kwartierd zouden worden, om hun beleefd te verzoeken van alles, wat voorhanden was, vrij gebruik te maken, maar te zorgen, dat niets beschadigd werd, en de Duitschers overtroffen nog deFranschen in beleefdheid. Toen Monsieur Bauderaló, na het i trekken der belegeringstroepen terug kwam, vond hy alles, juist zooals hij het verlaten had, en op de piano zijne gezelschapskamer lag eene uitgave van de liederen van Schubert, opgedra gen aan den beleefden, ofschoon onvrij- willigen gastheer van de duitsche offi cieren, die zyne gasten geweest waren en er allen hunne handteekeningen in gezet hadden. Toen Maandag der vorige week een spoortrein in de nabijheid van het station Stegenwaldhaus, in Duitsch- land, kwam, geraakte de japon eener jo dame, juffrouw Stall, door vonken eener cigarette, in brand en de ongelukkige stond weldra geheel in vlam. Het ai meisje sprong, waanzinnig door pijn, uit den trein en snelde naar een naburig boBch. Een reiziger, d© koopman Eiber, sprong haar ï:a, wierp haar op den groud en wist de vlammen te smoren. De arme juffer had niet enkel brandwonden bekomen, maar ook een der beenen ver stuikt. Gelijk te begrijpen is bracht het droevig voorval bij de reizigers in den trein, die men bytijds kon laten stoppen, groote ontsteltenis te weeg. Te Wiesentheil, in Beie- ren, stierf, twee jaren geleden, de amb- Na eenige oogenblikken werd de soldaat wat verlegen onder deze aandacht voor zijn persoon en ging langzaam heen, om niet te doen denken dat hij de vlucht nam. Maar hij kwam terug. Bijna eiken dag ging hy nu het Café des Colonies voorbij en dikwijls zag hij door de vensters de kleine negerin, die aan do matrozen bier of jenever bracht. Dikwijls kwam zij buiten als zij hem zag, en weldra glimlachten zy J;ot elkander, zonder elkaar ooit te hebben gesproken, en Boitelle ge voelde zijn hart bonzen, wanneer hij opeens tusschen de zwarte lippen van het meisje de schitterende tanden zag. Eindelyk ging hij op zekeren dag het café binnen en was zeer verbaasd, dat zij fransch sprak zooals iedereen. De flesch limonade, waarvan zij een glas met hem meedronk, bleef in de herinnering van den sol daat, bizonder heerlijk en hij nam de gewoonte aan, om in de kleine herberg aan de haven, de zoetheden te komen opslorpen die zijn beurs kon betalen. Het was voor hem een feest, een geluk waaraan hij steeds dacht, om de zwarte hand van het kleine meisje iets in zijn glas te zien schenken, terwijl hare mond meer nog dan hare oogen lachte. Na twee maanden waren zij goede vrienden geworden en Boitelle, die aanvankelyk zeer verwonderd was geweest dat hare idees dezelfde waren als die van de goede meisjes in zijn eigen land, dat zij zuinig, werkzaam, godsdienstig en zedelijk was, had er haar te liever om en werd zoodanig op haar verliefd, dat hij met haar wilde trouwen. Hy zeide haar dat en zij danste van vreugde. Zy bezat wat geld, dat haar nagelaten was door een koopvrouw in oesters, die zich harcr had aangetrokken, toen zij op do kade van Havre door een amerikaansshen kapitein werd neergezet. Deze kapitein had haar, zes jaar oud ongeveer, gevonden in het ruim boven op een baal katoeD, eenige uren zijn vertrek uit New-Tork. Te Havre liet hij gaarne de zorg voor dat kleine zwarte dier over aan de mosselenvrouw, en toen de laatste stierf werd de jonge negerin dienstbode in het café des Colonies. Antoine Boitelle zeide„Het zal geschieden als mijne ouders er zich niet tegen verzetten. Ik zou hun nooit willen tegengaan, begrijp je, nooit. Den eersten keer dat ik weer naar huis ga, zal ik er hun wat van zeggen. Reeds de volgende week, vroeg hij om 24 uur verlof en begaf zich naar zijne familie, die eene kleine boerderij hadden te Tour- teville, bij Yvetot. Hij wachtte tot na het middagmaal, het uur waarin de koffie met brandewijn gedoopt, de harten vertrouwelij ker maakt, om zijn ousieFs mede te deelen, dat hij een meisje had gevonden, zoo geheel naar zijn smaak, dat er geen ander op do wereld bestaan kon, hetwelk hem zóo beviel. De oude lui waren bij deze woorden dadelijk op hunne hoede en vroegen nadere verklaring. Hij verborg hun trouwens niets, dan de kleur van hare huid. Het was een dienstbode, vertelde hij, zonder vele bezittingen, maar flink, zuinig, netjes, van goed gedrag en verstandig. Die eigenschappen zijn meer waard dan geld in de handen eener slechte huishoudster. Zij had een beetje geld, overigens, een kleine bruidschat, vijftienhonderd francs in de spaarbank. De oude lui, veroverd door de warmte waarmee hij sprak en vertrouwend, [dat het wel goed zou wezen, gaven meer en meer toe, totdat hij aan het teere punt kwam. Met een eenigszins gedwongen lachje zei hij „Er is maar een ding, dat u misschien zal hinderen. Zij is wit als roet." Zij begrepen hem niet en hij moest hun, met veel omzichtig heid, verhalen, dat zij tot het donkere ras behoorde, waarvan de oude menschen nooit een levend exemplaar hadden gezien. Zij waren verschrikt, stil en angstig, alsof hun zoon een huwe lijk wilde aangaan met den duivel. De moeder zeide eindelijk „Zwart? Hoe zwart? Overal?" „Ja natuurlijk," antwoordde hij. „Zooals u overal blaEk is." De vader op zijn beurt„Is ze even zwart als de ketel „Wel een beetje minder. Ze is zwart, maar niet zoodat men er akelig van wordt. De jas van meneer pastoor is veel zwarter." „Zija er in haar land meer zwarten dan zy vroeg de vader. „Zeker," riep de zoon beslist. Toch schudde de man het hoofd. „Dat moet toch akelig wezen." Maar de zoon antwoordde: „Volstrekt niet, men gewent er zich heel gauw aan." „Maken ze niet meer linnengoed vuil dan anderen?" „Wel neeD, het is immers haar kleur." (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 6