borgfonds ten volle aan de aandeelhouders; kan terugbetalen. Zeker een zeldzaam heid De verdienstel ij ke chef van hec Rijnspoorsfcation te 's Hage de heer Vrugte, vroeger te Arnhem, is aange zocht om als chef van het station der Staatsspoorweg-maatschappij (oude Riju- station) te 's Hage op te treden. Maandagnamiddag ten half drie werd in het Paleis voor Volksvlijt, in tegenwoordigheid van vele belang stellenden het congres geopend voor nijverheidshygiène en reddingswezen. De voorzitter, mr. I. Heemskerk Az., leidde de plechtigheid in met de her denking van den nationalen feestdag, die in de hoofdstad werd gevierd. Spreker eindigde met instemming te verzoeken met den hartewenschLeve de Koning, leve de Koningin, leve Prinses Wil- helmina Daarna gaf hij het woord aan den miuistor van Justitie, die eene beschou wing gaf over de taak welke men üer regeering behoort op te leggen met be trekking tot de regeling van het arbei dersvraagstuk. Ten slotte werd het woord gevoerd door den directeur-generaal der tentoon stelling, dr. W. P. Ruyseh. Hy deed uitkomen hoe het congres een uitvloei- Bel, een noodzakelijk complement is der tentoonstelling. Om den invloed der ten toonstelling te verhoogen, kan men niet beter doen dan aan de aanschouwelijke voorstelling van zooveel voorwerpen, werktuigen met betrekking tot het wel zijn van den arbeider, bescbouwingeu te ontleenen en vast te knoopen, welke de moreele en materieele strekking der tentoonstelling bevestigen en uitbreiden; dat dit denkbeeld ingang heeft gevon den, blijkt reeds uit het belangrijk aan tal leden, dat zich voor het congres heeft laten inschrijven en waaronder zich bevinden 4 ministers, 16 leden dol heide Kamers, 50 fabrikanten, 70 hoog leeraren, doctoren, scheikundigen, 40 ingenieurs, technologen, 80 juristen en verder een aantal officieren, geestelijken enz. Dr. Ruyseh eindigde met op de werk zaamheden van het congres de beste verwachtingen te bouwen voor de op lossing van menig vraagstuk op sociaal gebied. Door de heeren F. Stieltjes Ss Co. en G. Barger, vertegenwoordigers van Grinnell's zelfwerkende brandblus schers, zijn alle assuradeuren in Neder land uitgenoodigd, alsnog eene speciale proefneming op Vrijdag 5 September a. s. in den tuin van hot tentoonstellingi terrein te Amsterdam bij te wonen, en voorts in eene op 8 September bij Kras- naposky te houden conferentie de moge lijkheid to overwegen van eene premie- verlagiDg voor die industrieele risico's, waarin de zelfwerkende blusschers zijn aangebracht. Het voiksbadhuis op het Jonas Daniël Meijarplein te Amsterdam is thans gereed en door de noordhol- landsehe vereenigiDg het Witte Kruis/' die het oprichtte, ter exploitatie overge dragen aan de amsterdamsche vereen! ging voor volksbadhuizen, die het Woens dag 3 September voor het publiek zal openen. Het „Koning Willemsbadkuis", op het Karthuizera kerkhof aldaar, schijnt in den geest van het publiek te vallen. Zaterdagavond en Zondagochtend was het aantal bezoekers ongeveer 300. Tot groot ongerief voor de schipperij en de stoombooten welke den Ryn tus8chen Leiden en Gouda beva ren, zit sedert Zaterdagmiddag 3 uur het aakschip Antoniabestemd voor Amster dam en diepgaande ruim 7 voet, te Al ien aan den grond. Het schip heeft wa ter genoeg onder zijne kiel, doch is te breed voor de vaargeul. Het aantal schepeD, dat door dit ongeval wordt op gehouden, vermeerdert van uur tot uur, doch tot dit oogenblik zijn door de auto riteiten geene maatregelen genomen om verandering in dezen toestand te bren- gen. Door de stoombooten der maatschap pij „Volharding" wordt de dienst nog gaande gehouden, doch ook deze zal, wanneer het aantal wachtende schepen, dat zoowel boven als beneden het vast geraakte schip ligt, blijft toenemen, ge- lakt moet worden. Door een marinier werd Zondagavond eene ruit van eene tap perij in het Achterom te 's-Hage moed willig ingeslagen. Bij die gelegenheid heeft de in woede ontstoken tapper uit zijne woning eene geladen revolver voor den dag gehaald en buiten op straat af geschoten, met het treurige gevolg dat een meisje van 10 jaar licht verwond werd aan den voet, en eene vrouw door dezelfde schoten een schampschot heeft bekomen. De politie zal den dader vervolgen en heeft het wapen in beslag genomen. Een knaapje van ongeveer 5 jaar viel Maandagnamiddag, met zijne duiven bezig zijnde, uit het achterraam eener bovenwoning aan den N. VY. Buitensingel te 's-Hage. Het kind werd dood opgenomen. Zondagochtend kwam te Scheveningen van de hariugvisscherij terug de haringschuit Pieter Jacobus reeder P. de Mos Pz. De equipage ver klaarde, dat zij 11. Donderdag zich onder de en^elsche kust bevond en do terug reis naar Holland had aanvaard. Er woei een frissche koelte toen eensklaps een stuk der mast (zoogenaamd de steng) brak, dat van boven naar beneden val lende, terecht kwam op het hoofd van den schipper Albert Dijkhuizen en hem den schedel verpletterde, waarop de dood onmiddellijk volgde. Nog een paar raa trozen werden door de vallende mast ernstig verwond. De equipage zette toen zooveel mogelijk alle zeilen, zoover dit kon geschieden, bij en bereikte (Zondag) ochtend het schevcningscho strand. Schipper Dykhuizen stond bekend als een der beste schippers der vloot. Hij laat eene weduwe met zeven kinderen achter. De ontsteltenis over dit treurig onge val is groot. Zondag werd op de Sche- vening8che Wielerbaan de laatste wed strijd in dit seizoen gehouden. Nummer één van het programma was een internationale wedstrijd op veilig- heidswielers, die echter herschapen werd een „nationale", daar van de 21 rij ders, die stonden ingeschreven, een 13tal onder wie ook de buitenlandsche kampioenen niet in het strijdperk traden. Dit nummer, aanvankelijk be stemd voor 2 afdeelingen, werd dan ook wegens de geringe deelneming in 1 af- deeling gereden. De uitslag was: No. 1 J. D. Hout man, van Haarlem in 3 min. 333/s sec., met 100 M. voorgift; no. 2 A. Vor sterman van Oijen, 's-Gravenhago, in min. 37 sec., en no. 3 H. Roosdorp, van Amsterdam, die van meet af had gereden. Een universiteits-korpswedstrijd, af stand 4000 M. van meet, was no. 2 van het programma. Prijs: gouden korpsmedaille, uitge loofd door de Utrechtsche Studenten Velocipède-club en drie zilv. medailles de S. W. voor de drie eeestaankomen den. De bepalingen voor deze race wa ren bij elke ronde ontvaDgt de lste punten, de 2de 7 punten, enz. enz. In de laatste ronde ontvangt de eerste 30 punten, de 2de 18, de 3de 9, de 4de de 5de 4, enz., waarna die studenten wielrijderavereeniging, die het hoogst aantal punten heeft, den prijs ont vangt. De prijs werd gewonnen door den heer W. G. Delbaire (Leiden) met 102 punten, no. 2 was A. J. Korthals Altes (Delft) met 90 punten, en no. 8 A. A. Koch (Utrecht) met 56 punten. De baan werd afgelegd respectieve lijk in 7 min. 503/e sec. en 7 min. 52''/5 sec. Hierna volgde no. 3, een wedstrijd op driewielers (internationaal) met voorgift. Van de 11 heeren, die stonden inge schreven, namen er 7 aan den strijd deel. No. 1 Was G. Couvée, van Beesd, in 6 min. 28l/s sec.; no. 2 H. L. Ra land, van Deventer, in 6 min. 32'/s sec., en no. 3 de heer P. W. Scheltema Beduin. De heer B. W. Crump, van Londen, stapte bij de 6de ronde af. Nommer 4 was wederom een univer- siteks-wedstrijd, ditmaal op tweerper- soon8-driewielers. Afstand 2000 M., met voorgift (geen inleggeld). Eerstaankomenden waren de heeren Delbaire en Korthals Altes in 3 min. 4775 sec.; no. 2 de heer A. R. W. Kerkhoven en Holm berg de Beckfeid (Delft) in 4 min. 1' 5 sec. Na de pauze werd een wedstrijd op veiligheidswielers gehouden, waarin de heer Scheltema Beduin den zilveren eerebeker, uitgeloofd door eenige dona teurs, had te verdedigen. Van de 15 rijders, die zouden rijden, reden slechts 6 mee. Ee uitslag was, dat de heer Schel tema Beduin thans de gelukkige bezit ter is van dezen fraaien cup; hij legde de baan 10 KM. van meet af in 20 min. 3/5 see.; no. 2 was H. Roos dorp in 20 min. 49* 5 sec. De overwinnaar werd luide toege juicht. De heer Scheltema reed op een pneu matiek safety, die door hare coostructie, op elke 1000 meter, in een gewonen wedstrijd 9 M. voorgeven tegenover de cushioned types. Hierop volgde een universitoits-wed- strijd op tweewielers alleen open voor heu, die nooit een eersten prijs op een baanwedatrijd behaald hebben: No. 1 was de heer G. J. Verburgt fLeiden) in 3 min. II4,5, no. 2 de heer C. M. Frijliuck (Delft) in bijna denzelf den tijd, althans ook voor hem werd 3 min. II4 5 opgegeven. Alst.u volgde een strijd op tweewie lers om het kampioenschap van Zuid- Holland. Vier van de 7 heeren, die zich hadden doen inschrijven, traden in t krijt. No. 1 was de heer C. A. Koning van Rotterdam in 3 min. 39'2/s aec., en no. de heer W. J. Rademaker van 's-Gra- venhage in 3 min. 49 sec. De heer Delbaere viel bij de 3de ron de van zijn rijwiel, doch bezeerde zich niet. Hij moest echter van verderen strijd afzien, daar zijne machine onklaar was geraakt. No. 8 van het programma was een internationale wedstrijd op hooge twee wielers. Afstand 2 Eng. mijlen van meet. Het eerst kwam aan de heer H. Roos dorp, die de baan aflegde in 6 min. 29 sec., no. 2 de heer J. J. Ott Bultman, Haarlemmermeer, had 6 min. 404/s sec. noodig. Het slotnummer was een internatio nale wedstrijd op tweepersoons drie wielers. Afstand 2000 meter met voor- gift. No. 1 waren de heeren B. W. Crump en Scheltema Beduin in 3 min. 423/, sec. No. 2 de heeren Rademaker en Couvée in 3 min. 43Vs sec. De muziek speelde het „God save the Quoen", gevolgd door het „Wien Nêer- landsch Bloed", ter eere van de over winnaars, en hiermede waren de wed strijden omstreeks 5 uren geëindigd. In den n a c h t v a n Z a t e r d a g op Zondag is in de r. k. kerk te Woer den ingebroken en een gouden kelk daaruit ontvreemd, terwijl ook eenige offerbussen geledigd zijn. Een ware wedloop werd Za terdagavond gehouden tusschen een sla ger en een agent van politie te Rotter dam. Eerstgenoemde vervoerde eene par tij vleesch, hetgeen den agent verdacht voorkwam, waarom hij dan ook dat vleesch wilde aanhouden en aan keuring onderwerpen. De slager zette het echter op een loopen, gevolgd door den agent, die hem eindelijk te pakken kreeg. Aan het abattoir werd eene partij van dat vleesch door den keurmeester voor de coneumtie afgekeurd. (N.R.C.) Eene nieuwe manier o zakkenrollerij te plegen wordt te Rotter dam door eenige lieden in toepassing ge bracht. Zij zoeken nl. twist met eene vrouw, en dreigen haar te mishandelen, Eenige rersonen trachten dan den twist te beslechten, waarop spoedig de twis tenden verdwijnen en een of meer der ketting kwijt zijn. In den nacht van 30 Augus tus 11. is door den loodskotter no. 15, schipper T. Waaleman, kruisende voor den Waterweg, uit een boot opgenomen 7 man, zijnde de equipage van de neder- landsche vischsloep Zes Gebroeders van Hoofdplaat, welk vaartuig in peiling Waterweg Z., op 13 vadem in zinkenden toestand is veirlaten en daarna gezonken. Zondagavond geraakte aan het station Veenendaal der lijn Amers foortKesteren de beambte H. B. onder den trein, die ten 7.48 naar Amsterdam vertrekt. De ongelukkige werd deerlyk verminkt en was oogenblikkelijk een lijk. Uit Willemstad wordt g e- meld Zondftg namiddag waren eenige artil leristen van het garnizoen alhier, zonder verlof, naar Numanadorp gevaren. Onder hen bevond zich een oppassend soldaat, die zelden drank gebruikte, doch thana voor de verleiding schijnt bezweken, want toen zij weer huiswaarts wilden varen, was hij buiten staat om meê te gaan en werd hy in het fort gebracht om zijn roes uit te slapen. Toen zij a makker hem echter Maandag ochtend wilde wekken, vond hij hem dood op bed liggen. De leerlingen der pupillen- school te Nieuwersluis vierden Zondag op hunne wijs den Prinsessedag. Met vlaggen, vaandels en lampions trokken ze Zondagavond in optocht naar Loenen en terug, onder tromgeroffel en vroolijk gezang: „Lang zal ze leven!", het „Wilhelmus," „Oraüje boven!" en an dere vaderlandsche liederen weerklonken over het kalme water der Vecht, aardig verlichtten rood en groen ben- gaalsch vuur den in het gelid marchee- renden troep jongens in hunne witte kielen, die met geestdrift hulde brachton aan de Kroonprinses. Nabij Kaaphoofd werd Maan dagochtend 5£ uur drijvende gevonden het lijk van den op 23 Augustus 11. verongelukten matroos le klasse G. Nieuwenhuijs. Het is per brancard naar het marine-hospitaal te Willemsoord ver voerd en van daar uit in den namiddag begraven. VISSCHERIl. Enkhuizen, 81 Aug. Gedurende de afgeloopen week werd alhier aange voerd 4350 kg. bot, prijs 18 19 cent per kg. T e s s e 1, 31 Augustus. In de afge loopen week kon door het onstuimige weer bijna niet geviecht worden. Du pa ling visscherij leverde weinig »p. De paling gold van 20 tot 50 ct. per j kg. De Noordzeevisschers konden slechts van ƒ10 tot ƒ60 per schuit besommen. Aan voer voor de rookerijen had bijna niet plaats. Slechts een partytje scharren en poonen werden aangebracht. De prijs van scharren was van 4 tot 5 en van poo nen f 2 tot 2.50 per mand. Volgens ingekomen berichten kreeg de vijand twee dooden en een gewende. Dj verschillende posten werden nu en dan meer of minder beschoten. Eene vijande lijke bende hield zich in den laatsten tijd voornamelijk op in de kampong Ga»ie; vandaar dat vooral Lampermé, Boekk Karang en Tjot-Iri nog al beschoten wer den. Ook te Toengkoeb en te Lambadak bevond zich nog al vijandelijk volk. Op laatstgenoemde plaats hield zich eene beude op van een veertigtal van Periak gekomen lieden. Onderhoorighoden. Met het oog op het feit, dat de militaire expeditie naar Oleh- Gadjah van den 16den Juni, tengevolge van het opkomen van ernstige ziekte verschijnselen, niet die uitkomst had op geleverd, welke tot gevoelige bestraffing van Tengkoe di Blang'a hoogst verrader lijk gedrag noodig was, rokte het 6de bataljon en eene compagnie van hot 3de bataljon den 30sten Juni opnieuw uit naar Oleh-Gadjah, ten einde dat broeinest fanatisme op meer afdoende wijze te tuchtigen en zoo mogelijk te vernie tigen Groote moeielykhe -'en werden niet ondervonden; het verzet was gering. De kedel en het huis van Tengkoe Oleh- Gadjah, alsmede eenige peper en tal van ander® voorwerpen, werden verbrand en eenige peperaanplantingen verwoest. Slechts één dwangarbeider werd gewond. Aan de Noord- en Westkust valt niets noemenswaardigs le vermelden. Het blijkt al meer en meer dat de onlusten in het Edische met do zaken in Groot-Atjeh of Kemala aieta gemeen hebben en fana tisme daarbij eene hoofdrol speelde. De weergesteldheid was afwisselend. De gezondheidstoestand was onder de inlandscbe bevolkiüg vrij gunstig. In de IV en VI moekims deden zich geen cholera-gsvallen meer voor. Onder het garnizoen was de gezondheidstoestand minder gunstig dan gedurende den vorigen verslnglijd. Het gemiddeld aantal zieken per dag bedroeg 26.3 tegen 23 gedurende het vorige tijdvakterwijl het gemiddeld aantal beri-beri-lijders per dag 12.5 was tegen 7.5 gedurende den vorigen ver- slagtyd. Het sterftecijfer was hooger, ook tengevolge van het voorkomen van eenige cholera-gevallen. Uit Willem I schrijft men aan de Loc. onder datum van 21 Augustus Gisteren zyn van hier via Soerabaja naar Makasser vertrokken de voor Flores bestemde reserve, sterk 5 onderofficieren en korporaals en 50 fuseliers van het 8e bataljon infanterie. Zij staan onder het commando van den jeerate-luitenant der infanterie L. F. J. N. Glaser. KOLOM. BATAVIA, 1 Aug. (Uit de batavische bladen van 25 Juli 1 Aug. en de Deli Cttot 30 Juli). Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 2 tot en met 13 Aug., wordt door de Jav. Ct. het volgende ontleend: Groot-Atjeh. De civiel en militair goe- verneur keerde den 7den dezer van Edi te Kota Radja terug. Op den 9den Juli trachtte eene kleine bende zich langs het talud van de spoorbaan, aiet ver van de Kroeng Tandjong, te nestelen, door er ingravingen te maken, maar werd door een van Lamrung uitgezonden detache ment verdreven; de ingravingen werden gedicht. Toen den volgenden nacht een detachement,, bestaande uit een officier en vyftien bajonetten, nabij de Kroeng Tandjong in hinderlaag wilde gaan om het mak in van nieuwe ingraviagen te beletten, stuitte de troep op eene hinder laag van den vijand, dia echter al spoe- omstanders tot de onaangename ontdek-1 dig werd verdreven. Een inlandsch fu- king komen, dat zij hun horloge metselier werd daarbij doodelyk getroffen. POLrrfftk OVKHZICiïl. Het door buitenlandsche bladen ver spreide gerucht omtrent eene wrijving tusschen keizer Wilhelm en den Czaar by gelegenheid van de jongste legeroefe- ningen te Narwa, wordt van gezaghebbende zijde verklaard teneenemale uit de lucht gegrepen te zijn. Volgens de verzekering van aanwezigen moet er niet de geringste grond tot dit gerucht bestaan. Uit Constantiuopel wordt gemeld: Op bevel van den Sultan heeft Artin Paeka, onder-secretaris van Buitenlandsche Za ken, Woensdag en Donderdag 11. lang durige conferenties gehad met den af getreden armenischen bisschop. Artin Pacha beloofde, in naam van den Sultan, dat binnen een tijdsverloop van hoogstens twee maanden hervormingen in Armenië zullen worden ingevoerd en de vragen betreffende de privilegiën van het patri archaat tegelijkertijd zullen geregeld wor den. De Patriarch is Maandag door den Sultan ontvangen, die de belofte van Artin Pacha bevestigde. De Koning van Griekenland is te Rome aangekomen en naar Berlijn doorgereisd. Het eagel8che eskader is Maandag te 7 uur van Cannes naar Toulon v«rtrokkem De admiraal, die eerst naar Toulon gegaan was es het eskader in de golf Juaa ach tergelaten had, heeft de uitnoodiging van den marine-prefect te Toulon aangenomen na de engelsche regeering geraadpleegd te hebben. De koning van Portugal lijdt aan ty- pheuse koorts. De ziekte vertoont geene verontrustende verschijnselen. verval en verlang zoo vurig naar een buitenkansje." „Hardvochtige schelm!" „Ja, scheld mij de huid maar vol, gij hebt gelijk. Dat alles helpt u echter niet. Laten wij het met elkaar eens trachten te worden, dan zal het beter gaan. Welnu? men heeft u het geld niet willen uitbetalen, nietwaar en gy zijt niet in eene stem ming, om het u te laten ontglippen „Neen, waarachtig niet „Welnu, ik wil het evenmin. Wij zullen ons dezen nacht nog van het geld meester maken.... Natuurlijk zullen wij het met ons beiden deelendat zal makkelyk genoeg gaan.... Gy hebt zooeven gezegd, dat ik een hardvochtige schelm was, het is best mogelijk, maar ik kan drommels goed werken. Gij zult toch wel een middel weten om ons bij den notaris den toegang te verschaffen." „Het geld is niet meer by den notaris." „Ah, zoo en waar is het dan Léonce gaf hierop geen antwoord. „Ik begrijp wel," zeide Lentague, „dat gij den buit voor u alleen zoudt willen houden, dat is ook zeer natuurlijk. Om uw plan te volvoeren zult gij echter uwe handen uit de mouwen moe ten steken en gy zijt niet erg sterk.... terwijl ik.... Met ons beiden zal het echter wel gaan. Wat drommels, de helft van vierhonderd duizend francs is toch beter dan niemendal." Léonce dacht een oogenblik na en zeide toen plotseling tot LeDtague „Dat is dan afgesproken „Eindelijk waar moeten wij zijn „Hier, in dit huis." „Achter dien muur „Ja, dien tuin door. Kom, ga mee." Zy keerden terug naar het begin van de straat. Terzelfder tijd had Iriël, die Richard voortdurend gezelschap hield, hem op het hart gedrukt, om zorgvuldig te waken over de som gelds, die hem was toevertrouwd. „Waarom zou ik bang zijn?" zeide de schilder. „Morgenochtend breng ik het geld naar de Bank." „Maar ïn dien tusschentijd „Wat zou er in dien tusschentijd kunnen gebeuren?" „Ik weet het niet, maar de zaakwaarnemer, aan wien gy u hadt toevertrouwd, is een schelm, die tot alles in staat is. Na zulk een teleurstelling...." „Ik lach om dien vent." „Dat is verkeerd van u. Als ik in uw plaats was, zou ik blij ven waken." Richard vond dezen angst van Iriël ongerijmd en overdreven en verborg de bankbiljetten in een stevigen koffer, welke in zijn atelier stond. „In dit geval," zeide Iriël, toen hij zich verwijderde, „zal ik doen, wat gy weigert te doen; ik zal vannacht waken; onze kamers grenzen aan elkaar." „Zooals gij wiltzeide Richard. Omstreeks tegen middernacht keerden Léonce en Lentague naar de boulevard Montparnasse terug; zij droegen een groot pak, in linnen gewikkeld, bij zich; het waren hunne werktuigen. Zij richtten hunne blikken over den tuinmuur naar het huis, waar Richard woonde en verwonderden zich zeer nog eenige vensters verlicht te zien. „Op dit uur nog zeide Lentague. „Dat is een slecht teeken. Men schijst daar baDg te zijn." „Neen," zeide Léonce, „ik kan het mij nog goed voorstellen; hij woont daar niet, maar daar naast." „Dat doet er niet toe; er wordt toch door iemand in dat huis gewaakt en die zou ons kunnen hooren. Laten wij nog een oogen blik wachten." {Wordt vervolgd-)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2