NIEWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag 4 September iSÜO. FEUILLETON. De Familie Causson. No. '2200. HAARLEM'S DAGBLAD -Ai/N?,4NjjNN ABQSTBrElIEH.TS PRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het g-eheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.05, Dit blad versebpnt dageljiks, behalve op Zon- en FeeBtdagon. Bnroan: Kleine Hostatraat No. 9, Haarlem. Teiefoaianra-iKier ÏSg. AD7EETBSTIB»: van 1—6 regelt 50 Cent?; iedere regel meer 30 seats Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen e» Advertentie» worde® aangenomee door onae agenten en door alle boekhandelaren en conrantierSe Direotanren-Uitgevers J. C. PEEREBOOH >»n J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hei Buitenland; Compagnie Générale dé Fnblicitt Htrangire G. L. bjl VMjS Co,, JOBS jP. JONBS. Snrr.., JPargi 'ólbii Banbonrt Uontmartre, Bij (lit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsverslag van 2 September. STADSNIEUW S. Haarlem 3 September 1890. Dinsdag heeft het zoontje van den heer D. het ongeluk gehad, terwijl hij met een paar speelmakkers zich vermaakte in den molen «het Fortuin", daar van eene hoogte van ongeveer dertig voet te vallen en zich dientengevolge vrij ernstig te bezeeren, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Benoeming-wethoudersBennebroek ba ron van Ittersum; Haarlemmerliede c.a. L. de Glopper; Heemstede A. Peeper- korn Jzn; Spaarndam J. Stol; Aals meer herbenoemd C. v. d. Bout; Haar lemmermeer id. A. J. G. Timmermans. Tot gemeente-geneesheer te Haarlem mermeer is benoemd (afdeeling Vijfhui zen) de heer ter Cock te Spaarndam. i N N te N te A ft ft. Men meldt uit Apeldoorn 1 September: Na het tweede ontbijt ten Hove woonden H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses heden de voor stelling bij in het paardenspel van Carré, welke voorstelling, op kosten des Konings gegeven, uitsluitend voor genoodigden kinderen en volwassenen bestemd was. Het geheele dienstpersoneel van het Loo en al de kinderen van dat personeel, be nevens de schoolkinderen uit Apeldoorn met de onderwijzersgezinnen, en de wee zen behoorden tot de genoodigden. Het programma der voorstelling was met zorg gekozen. De Prinses vermaakte zich blijkbaar bizonder, en gaf voortdu rend het sein tot toejuichingen. In de pauzeering betuigde H. M. aan den heer Carré eD diens echtgenooten hare bizon- dere tevredenheid. De vorstelijke perso- 8onen bleven tot het einde toe in het paardenspel. De PrinseB zal ook de vol gende voorstellingen, die voor het publiek toegankelijk zijn, bijwonen. De feestdag werd besloten met een groot vuurwerk, véér het paleis afge stoken, in tegenwoordigheid van eene talrijke volksmenigte. Ook Z. M. de Koning vertoonde zich voor een der ven sters van het paleis. Behalve tal van andere voorwerpen, heeft de jarige Prinses van den Koning een antieke pendule met speelwerk, en van de Koningin de afbeelding van haren lievelingshondgeschilderd door Eerelman, ten geschenke gekregen. De minister van Marine heeft zijne bizftndere tevredenheid be tuigd aan den 2e-luit. kwm. van het korps mariniers Th. P. Bakker en aan de opvarenden zyner sloep, den fourier J. L. Gordijn, den pijper J. D. Milikan en de mariniers W. Sehoonbrood, A. Kriekaart, A. Fortuin, G. J. Brink, J. F. Goos8ens, D. Stapel, L. Braakman, J. Verhoogt, J. Vijverstra, W. Pietersen en K. J. de Jager, voor do voortvarend heid en flinke wijze van handelen bij gelegenheid van het ODgeval, op 22 Aug. overkomen aan de sloep, onder bevel van den luit. ter zee 2e kl. J. M. Zwa nenbeek Pauwbuiten de haven van Nieuwediep. Bij dagorder is deze onderscheiding aan het korps ter kennis gebracht. In verband met het instel len van eene arbeidsenquête in Frank rijk, heeft, naar men verneemt, het fransche goevernement door tussehen- komst van zijn gezant te 's Hage inlich tingen en gegevens verzocht omtrent de vroegere enquête naar fabriekstoestanden en het loopende onderzoek omtrent den arbeid hier te lande. Een uitvoerig verslag zal dienaan gaande langs den gebruikelyken diplo- matieken weg aan de fransche regeering worden ingeleverd. De sub-commissiën voor de arbeids-enquête zullen met het afnemen van verhooren werkzaam blijven die te Rotterdam c. a, voorzitter mr. A. Ker- dijk, tot 18 September; die in Twente, voorzitter mr. Yeegens tot 21 Septem ber a. 8. De luit. ter zee 2 e k 1. K. C. A. E. Jansen van Afferden en de adel borsten le kl. jhr. O. F. Holmberg de Beckfelt, J. M. Jansen Eyken Sleyters, J. Wolterbeek Muller en G. den Berger hebben aanschrijving ontvangen den 13en September a. 8. per Koningin Emma van de maatschappij Nederland naar Oost- Indië te vertrekken. De Raad v an to e z i c h t o p d e spoorwegdiensten zal, onder de nieuwe regeling van het spoorwegwezen, gereor ganiseerd worden, waarvoor de kosten bij afzonderlijk voorstel aan de Staten- Generaal zullen worden aangevraagd. Eerst daarna zou eene nieuwe inrichting van de afdeeling Spoorwegen aan het departement van Waterstaat worden overwogen. De burgermeester van Scho- terland heeft in de raadsvergadering van Dinsdag medegedeeld, dat hij tegen October a. s. den Koning ontslag zal aanvrage uit zijn ambt. De internationale commis sie voor de bespreking van de zalmvis- scherij op de rivier 'de Maas heeft Dinsdag hare werkzaamheden aangevan gen in een der lokalen van het ge bouw van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De commissie heeft tot haren voor zitter benoemd den heer G. van Diesen, inspecteur van 's rijks waterstaat, een der noderlandsche gedelegeerden. Het secretariaat zal beurtelings door een lid der commissie worden waarge nomen. Uit Amsterdam wordt van 2 September gemeld: In den raad vroeg beden mr. Heineken naar aanleiding van de notulen, hoe het stond met de plannen voor den bouw van een stads schouwburg. De voorzitter deelde mede dat eeu onderzoek door de commissie wordt gedaan en de resultaten daarvan den Raad zullen worden kenbaar ge maakt. Naar aanleiding van een brief aan J. A. Fortuyn c. s. betreffende de weige ring om een optocht te houden van arbeiders den len Mei jl., vroeg de beer Gerritsen om inlichting. De voorzitter antwoordde dat deze optochten ter de monstratie zeer onwenschelijk waren naar zijne meening en dat hij daarom de vergunning geweigerd heeft; ook aan het Leger des Heils is het houden van dergelijke optochten geweigerd. Ingekomen is eene missive van den heer J. M. van Bosse, waarbij hy het lidmaatschap van den Raad nederlegt. Op 30 Augustus waren twee [aan biedingen ingekomen voor de levering van electrisch licht. Van de Allgemeine Electricitats Sesellschaft in verbinding met Siemens en Halske te Berlijn tegen een eenheidsprijs vaD ƒ0.60 en van de maatschappij Elèctro tegen een eenheids prijs van ,1/0.46. Vragen die mr. Treub wenschte te doen naar aanleiding van den gasprys, werden verschoven tot de volgende zitting. Den heer Heineken werd verlof ver leend tot het doen van eene interpella tie aan het eind der zitting oter de oorzaken van het instorten van een perceel aan de Achtergracht en de po gingen tot redding van de daarin aan wezige werklieden. De beide aftredende wethouders wer den herkozen. De heer Drieasen met zeventien, en de heer Serrurier met zeven-en-twintig vun de 28 stemmen. Beiden namen hnnne benoeming aan. Naarmate de sluitingsdag der tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam nadert, ver meerdert het bezoek. Zondag bereikte het aantal bezoekers het cijfer van 3296 per sonen, wel een bewijs dat de belangstelling steeds toenemende is. Aanstaanden Woensdagavond zal de tentoonstelling nogmaals geheel verlicht, en zullen alle machineriën in werking te zien zijü voor den toegangsprijs van 25 cent. De sluitingsdag blijft onherroepelijk bepaald op Zondag 7 September. Volgens het jaarverslag over 1889 van de vereeniging //Johan nes", tot steun van bejaarde, zieke en hulpbehoevende onderwijzers en onder wijzeressen aan christelijke scholen, is het getal leden met 20 vermeerderd, zoodat nu de vereeniging 143 leden telt. Thans worde de vereeniging gesteund door 22 besturen en vereenigingen bene vens ééne kerkvoogdij en 283 donateurs en donatrices. Door den gunstigen stand der ondersteuningskas is de verhooging der jaarlijksche uitkeering van 5 op 6 per dienst- of lidmaatschapsjaar ge bracht. De ontvangsten voor de uitkee- ringskas bedroegen met het batig saldo, groot 33,429.16%, de som van 37,838.3612. Aan zes onderwijzers werd uitgekeerd f 549, zoodnt het vaste kapi taal thans 37,282.3614 bedraagt. Do ondersteuningskas had een saldo van ƒ1153,38, zoodat nu reeds een bedrag van f 14,002.87 aanwezig is. De admi- ni8tratiekas ontving ƒ133.50, uitgaaf ƒ152, nadeelig slot ƒ18.50. Uit Amsterdam wordt van 2 September gemeld: De congresleden begaven zich heden middag te 4 uur naar de nieuwgebouwde volksbadhuizen, waar de leden door het bestuur van het Witte Kruis, pr. dr. Barnouw, en het dames comité werden opgewacht. Van deze ging men naar het station van de brandweer, waar de gebouwen en tentoongestelde brandblusch- en red dingsmiddelen werden bezichtigd, en waar de exercitiën van de brandweermanschap pen aanvingen. Deze liepen zeer vlug af, o. a. het werken met do ladders, het redden met de brandzakken, de spring- zeilen enz. toen werd de brandweer gealarmeerd, en was binnen minuut de wagen bewapend en en toegernst, aangespannen en afgereden, en 2 minu ten later de stoombrandspuit. De voorzitter mr. Heemskerk bracht den commissaris van de brandweer den dank van het congres over. Heden avond heeft de opera-voorstel ling plaats in het theater v. Lier. Te Amsterdam heeft zich onlangs gevormd eene vereeniging van oliebewerkers //Licht in de Duisternis." Onder oliebewerkers moet verstaan wor den werklieden bij oliehandelaars. Door het bestuur dier vereeniging was Zondag 12% uur eene vergadering uitgeschreven. Na ongeveer een uur wachtens waren niet veel meer dan de bestuursleden aanwezig. De voorzitter der vereeniging nam ten laatste het woord om mede te doelen, dat wegens de //lamlendigheid" der oliebewerkers de vergadering was verdaagd tot over eene maand. Zij, die hun geld hadden geofferd, konden dat terug bekomen of zoo het niet werd opgevraagd, zou het opgezon den worden aan de werkstakers te Bildt. (A. v. N.) //Ik ga me verdoe n", klonk het 11. Donderdagavond omstreeks half twaalf op de Brouwersgracht bij de Visscherstraat, te Amsterdam, en in vollen ren zagen de voorbijgangers een vrouw springen van den walkant op... een vlotje. Natuurlijk groote toeloop van nieuwsgierigen. Zeer geruststellend was echter de verzekering van den echtvriend van de opgewonden juffrouw, die het geval aldus verklaarde: „Ziet u, dat heeft ze me nu zeker al twintigmaal geleverd, dat is nergens anders om, dan dat een van de toeschouwers haar be klagen en mij een pak slaag geven zal." Toen die lezing nog versterkt werd door eenige personen, die op de hoogte wa ren, keerde de verontwaardiging van de toegestroomde menigte zich tegen de levensmoede en zy moest zich uit de voeten maken. Het aakschip, dat sedert Zaterdag het vaarwater in den Rijn bij Alfen versperde, doordien het aan den grond was vastgeraakt, is Maandagavond te 10 uren door het lichten van een deel der ladiDg weer vlet geworden. Een groot aantal schepen heeft langer dan een etmaal door deze versperring van het vaarwater oponthoud gehad. Eenige vrouwen te Katwijk aan Zee waarschuwden Maandag de politie, dat jongens in de nabijheid hun ner woningen kruit in den grond ge borgen haddeD, dat in bussen uit zee aangespoeld moest zyn. Zij verkeerden daarover in grooten angst. Spoedig werd dat zoogenaamde kruit in beslag geno men en bleek dat het geen kruit was, want de politie, die de dronkerbruine stukjes onschadelijk wilde maken door het bij gedeelten in het water te wer pen, bemerkte tot hare verbazing dat elk stukje onder water begon te vlam men en te flikkeren, en dat zich uit het water een stank verspreidde, die de gansche omgeviDg verpestte. De rest van de vondst werd daarop bewaard om nader te «Worden onder zocht, om te weten te komen met welke stof men te doen heeft. Zondagochtend had een man, die behulpzaam was bij het afschieten van een saluutschot op eene in de Maas liggende stoomboot, het ongeluk het schot in de hand te krijgen. Aanvankelijk op het schip verpleegd, is hij Maandagoch tend naar het ziekenhuis gebracht, waar nog dienzelfden dag zijne hand geampu teerd werd. Men schrijft uit Sliedrech t aan de N. R. Ct.: Zondagochtend werd hier een zeldzaam natuurverschijnsel waargenomen. Op eene Naar het fransck, van Adolphe Belot en Jules jDautin. 85) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XIX. De diefstal Léonce besloot zijn ongeduld te bedwingen. Het sloeg een, twee uur en nog verdween het licht niet. z/Dat loopt vannacht op niets uit," zeide Lentague, //laten wy het maar tot morgen uitstellen." //Morgen is het te laat." //Waarom «Omdat het geld morgen raar de Bank zal worden gebracht." «O, drommels «Dus nu of nooitEn gij, die klaagt, dat de tijden zoo bitter slecht zijn, waar zult gij ooit weer zulk een sehoone kans vinden Viermaal honderdduizend francs //Dat is waar. Maar het is zulk een groot waagstuk." z/Kom, wees niet lafhartig." z/Ik ben niet lafhartig, maar ik herhaal, dat het een groot waag stuk is, want ongetwijfeld zullen wij den een of ander wel on schadelijk moeten maken." z/Gij zijt veel te voorzichtig voor iemand, die flink wil op treden." z/Gij wilt het dus?" zeide Lentague. //Het zij zoo; het is ten minste wel de moeite waard om een kansje te wagen." Hij bukte zich en maakte het pak los. Vervolgens trad hij, ge volgd door Léonce, behoedzaam op den muur toe. z/Hoe moeten wij daarover komen vroeg Léonce. z/Wat zijt gij nog dom, antwoordde Lentague. Hij haalde uit het bewuste pak een lang touw met knoopen te voorschijn; aan een der uiteinden daarvan bevond zich een ijzer met vier weerhaken. z/Wat wilt gij daarmee doen vroeg Léonce. z/Dat zult gij ziqn." Hij wierp den haak over den muur en trok vervolgens langzaam het touw naar zich toe. Weldra voelde hy weerstand; de haak zat vast. Lentague trok toen nog krachti ger aan het touw, en ging er zelfs aan hangen; hot touw bood weerstand. z/Niets is gemakkelijker dan dit soort ladder; het anker behoeft slechts te worden uitgeworpen. Klim nu maar naar boven." Léonce begon langs het touw te klimmen. z/Dat gaat niet kwaad voor iemand, die er niet aan gewoon is," zeide Lentague, die hem gadesloeg. Zij bevonden zich weldra in den tuin. Op veertig schreden af- stands stond het huis. Léonce hield een oogenblik zijne blikken er op gevestigd. z/En dat licht blijft maar steeds branden," mompelde hij. z/Dat zal hoogstwaarschijnlijk wel bly ven branden," merkte Len tague op. Dat doet er echter niets toe. Ik heb voor stelregel aan genomen om nooit terug te deinzen. Aan het werk." Hij haalde het touw naar beneden; vervolgens begaf hij zich naar een houten hek en wist eenige latten los te krijgen. z/Wat doet gij daar vroeg Léonce. z/Ik maak mijne toebereidselen om naar boven te klimmen." Weldra had hij vyf latten, welke hij met touwtjes aan elkaar bond, zoodat hij een tamelijk langen stok kreeg. Vervolgens lie pen zij d«or den tuin en naderden behoedzaam het huis zich zoo ver mogelijk van het verlichte venster verwijderd houdende. Len tague stak een van de weerhaken boven op den stok in het hout en hief dezen in de hoogte met het uiteinde tegen den rand van het balkoD, vervolgens trok hij aan het touw en haalde den stok alleen naar beneden. De haak was bevestigd aan de leuning van het balkon en het touw met knoopen hing tot op den grond z/Klim nu naar boven zeide Léonce. //Drommels z/Gij zijt toch niet bang wNeen, dat zal ik u bewijzen." Onbevreesd klom hij langs het touw naar boven. wGij moogt natuurlijk uw nek breken," zeide Lentague, //maar dan zonder gerucht te maken." Zy bevonden zich weldra op het balkon. z/Wij moeten eerst naar dezen kant een onderzoek instellen," zeide Lentague en wees op het verlichte venster.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1