Magazijn van Teekenbehoeften. Wei, J. A. VAN ZIJL, Korte feerstreat. Danscursus Anijstabletten Slemptabletten J. A. Be HYPOTHEEK A. LETJSEN, APPELBOLLEN Fransche en Engelsche Passerdoosen, B S N N Si N L A N POLITIEK OVERZICHT. J. li. MARTIN Jr. K. VAH EDEH, Damstraat 20. BURGERLIJKE STAND. Advertentiën. GEMENGD NIEUWS. Dank betuiging. Schildersjongen Dadelijk gevraagd, HDUTPÜARKT Ha. 45. Varkeiissiagerskneclit. 0.-I. lakt, Krijt, Houtskool, Groote Houtstraat Ho. 27. CAUSERS, Malüische Taal. 4 Koningstraat 4 fJ. PORTON, KomuptFaat 4. MAATSCHAPPIJ de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek. Wit en gekleurd Teekenpapier, stad der Graven van Holland. de BeeckmaDsbrug tot de groote brug In een volgend nummer deelen er aan de poort, door onbekende dieven de nadere bizonderheden over een en and mede. ïen behoeve van den stoom- tram HaarlemLeiden, waar het vervoer niet alleen van personen maar ook van goederen en vee sterk toeneemt, zijn vier nieuwe, ruime veewagens vervaar digd in de fabriek van de firma Beijjnes, alhier. Recht voor Allen deelt me de, dat er een tweede brochure ter perse is, waarin minister Lohman geweldple ging wordt ten laste gelegd, en geelt uit deze brochure eenige aanhalingen, waar- palingfuiken gelicht. Men had de balda digheid gehad van er een, ter waarde van f 42, stuk te snijden. De landbouwer H., te Over- hoven bij Sittard, had Vrijdagmiddag het ongeluk, met zyne voerbar een aan den weg te slapen gelegd öjarig kind van den baanwachter G. te overrijden. Het kind was terstond dood. Veel sensatie verwekte te Berlyn een anonym artikel in de Preussisehe Jahr- biicher over de bijeenkomst van Keizer Wilhelm met den Czaar die zich reeds als man heeft doen kennen. Verder wordt er in gezegd: Het is nog niet op- j gehelderd, wie aanleiding heelt gegeven op Donderdag. Volgens de laatste berichten zijn in de asch gelegd 1200 woningen en vele publieke gebouwen, waaronder het hos pitaal, de kathedraal en de consulaten. De brand houdt nog steeds aan. Er is kwaadwilligheid in 't spel. STOWVAABTBEKieHTEB. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia raar Amsterdam, passeerde 4 September Gibraltar. Het stoomschip Prins van Oranjevan Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Sept. van Suez. uit die geweldpleging dan zou moeten blijken. Recht voor Allen zal ook vervolgd worden wegens een artikel (in no. 179) tegen kapt. Van der Hofi te Maastricht. Een te Londen gevestigde Hollander sprak naar aanleiding van eene mededeeling in de Pall Mali over de amsterdamsche straatjongens een oordeel over de jeugd in beide landen uit. Zijn meening was, dat de engelsche jongens geen haar beter zijn dan de onze, //doch'', voegde hij er bij, //bij ons bestaat ten eerste sneller rechtdadelijk wordt een baldadigheid door den magi straat gestraft en deze houdt de politie zooveel hij kan de hand boven het hoofd. Ten tweede krijgt de bengel tot straf in den regel een lichamslijke kastijding, waarom hij meer geeft dan om boete. Ten derde wordt de potitie beter be taald en is het publiek gewoon den agent te helpen, deels omdat het begrgpt, dat slechts op die wijze orde kan heerschen op straat, deels omdat; het weet, dat elke tegenwerking der politie dadelijk streng wordt gestraft. Dezer dagen h ad den te Lon den voor den politierechter een stalhou der en een koetsier zich te verantwoor den, op de aanklacht van de vereeniging tegen mishandeling van dieren, dat zij een paard, dat niet meer in staat was dienst te doen, haddea laten werken. De rechter wilde het paard zieD, maar dat kon niet, omdat het van de hand was gedaan, met vijf andere oude paarden. Op c'e vraag van den rechter.- ,/Waar blijven die paarden?" antwoordde de stalhouder: //Ze zijn naar Holland om te worden gekookt! //GekooktI Ge meent zeker geslacht, om opgegeten te worden", hernam de rechter. //Neen", antwoordde de verdediger, //maar om er vleeschextract van te maken". Aldus lezen wij in een engelsch blad. Is 't waar, dat hier te lande van oude, paarden vleesextract wordt t? vraagt het Handelsbl. Aan de verslagen omtrent de Veiligheids-tentoonstelling te Ara sterdam, ontloenen wij het volgende omtrent eene eigenaardige inzending: /,Voor wij nu de galerij verlaten, wer pen wij nog een blik op de statistieken van de //Assurantiemaatschappij tegen Brandschade De Nederlanden," kantoor Sophiaplein, hoek Kalverstraat. Onder meer is er een belangrijke statistiek van brandoorzaken in verband met de bedrijven uitgeoefend in do door brand getroffen panden. Deze statistiek schy nt ons te meer interes sant, omdat wij weten, dat zij de eerste van deze aard is, welke door eene brand verzekeringmaatschappij hier te lande wordt gepubliceerd. Door de groote verscheidenheid en de vele combinatiën van bedrijven schijnt het ondoenlijk voor elk bedrijf het aan tal verzekerde risco's en de daarop ver zekerde som te stellen tegenover de brandgevallen en de schaden. Ten gevoive hiervan leidt deze statis tiek ciet tot eenig absoluut resultaat, maar bij vergelijking van de verschil lende onderdeelen toch tot belangwek kende relatieve uitkomsten. Zoo is het aantal schadegevallen bij particulieren opvallend groot en ook het schadQ-bedrag bij landbouwers, maar vooral bij winkeliers ten plattelande (in aan merking genomen dat er van deze laat- sten zoo weinig zijn). Op het punt van brandoorzaken valt op te merken, dat de op onverklaarbare wijze ontstane branden een onrustbarend groote rol schijnen te spelen en dit te meer als men bedenkt, dat (blijkens de //Opmerkingen") onder het hoofd //On bekend" niet de brandgevallen begrepen zyn, die der Maatschappij aanleiding tot verdenking van den verzekerde gegeven hebben. Verdachte branden komen (ten minste bij de Maatschappij //De Nederlanden") volgens deze statistiek veel minder voor dan gewoonlijk wel geloofd wordt." De rotterdamsche politie- agent, die door eenige belhamels ernstig gewond werd, neemt in beterschap toe. Te Yaltermond is een wijk graver met zijne kameraden in beschon ken toestand van het werk komende, in de vaart geraakt en verdronken. Te Woerden is eeo timmer- man van een in aanbouw zijne perceel gestort en weinige uren daarna over leden. Vr ij dagnacht werden te Hellevoet8luis in de Vest, loopende van tot dat bezoek van den duitschen keizer aan het russische Hof. Nadat keizer Wilhelm kort na de aanvaarding zijner regeering den Czaar het eerst van alle soevereinen was gaan begroeten, en na dat deze begroetipg, die van de grootste hoffelijkheid getuigde, eerst in het laatst van 1889 en wel met nagenoeg onhoffe lijke gedwongenheid was beantwoord, was een zoo spoedig nieuw bezoek van den duitschen keizer aan het russi sche Hof ten minste ovortollig. Op eene tot nog toe niet tegengesproken mede deeling is het gerucht gegrond, dat Bis marck, destijds nog kanselier, tijdens de aanwezigheid van den Czaar te Berlijn in October des vorigen jaars keizer Wilhelm had aangespoord om dit bezoek den Czaar aan te bieden. Volgens eone andere lezing had Bismarck toen j den Czaar aangespoord, keizer Wilhelm uit te noodigen. Wat daarvan zij, het thans afgelegde bezoek is echter eene hoogst onverblijdende gebeurtenis. Het russisehe Hof heeft den gast bezig gehouden met eene onafgebroken reeks doellooze para des en vertooningen. Ernstige manoeu vres waren het niet. En als ware het om voor de buitenwereld, die deze para des niet heeft bijgewoond, geen twijfel over te laten, heeft het russische leger bestuur onmiddellijk Da die ijdele ver tooningen hoogst ernstigealleszins grootsche manoeuvres in het zuidelijk edeelte en aan de westelijke grens van Rusland georganiseerd. Bij deze manou- vres, in de nabijheid van Kiew, zullen de opperbevelhebbers der beide leger korpsen, die tot offensieve bewegingen tegen het Westen bestemd zijn, namelijk de legerhoofden Gurko en Dragomiroff, naar het voorat bepaalde plan tegen elkaar opereeren. Maar daarbij zullen, gelijk in de russische bladen triomfan telijk wordt verkondigd, //geene vreemde ooggetuigen worden toegelaten dan hooj stens onze fransche vrienden." Dat er, bij de uitsluiting van vreemde ooggetuigen, ten opzichte van de beste vrienden eene uitzondering wordt ge maakt, dit zullen wij den Russen vol strekt niet ten kwade duidenmaar dat zij, onmiddellijk na de aanwezigheid van den duitschen keizer, langs de duitsche en oostenrijksche grenzen hoogst ernstige manoeuvres beginnen, terwijl zij hem, denzelfden monarch, die evenals zijn voorganger jaar in jaar uit heeft g hun een blik op de duitsche manoeuvres heeft fgegund, bij zijne aanwezigheid met ijdele vertooningen hebben al scheept, dat is toch wat al te sterk! Er heerscht groote ontevredenheid in Portugal over het traktaat met Engeland betreffende Afrika. Magelhaes Lima, di recteur van het dagblad Seculo, schrijft aan de Temps: //Het tractaat, te Londen geteekend, is materieel eene spoliatie, eene overweldiging, en zedelijk eene ver nedering, eene onteering. Het is de ergste aanslag tegen de rechten van Portugal, die de geschiedenis vermeldt. Wij komen in Afrika in een toestand als van Egypte, als van vasallen van Engeland. Wij kunnen niet beschikken over ons afri kaansch grondgebied zonder toestemming van Engeland feitelijk verliezen wij nog meer daa bij het ultimatum van die mo gendheid." Het rumoer der twistende Boulangisten heeft gemaakt dat de twintigste verjaar dag der republiek geheel onopgemerkt is voorbijgegaan. Mermeix heeft eene uit daging tot een tweegevecht gezonden aan het kamerlid Castelin. De veront waardiging der Boulangisten tegen Mer meix wegens de onthullingen wekt in- tusschen veel verwondering, daar vele Boulangisten kennis droegen van die ar tikelen eer zij openbaar werden. De Temps bevestigt het bericht, dat de brand te Salonica dsor kwaadwilligen is aangestoken. In de Katner ean afgevaardigen te Buenos-Ayres is een voorstel tot staking van uitbetaling der rente verworpen. ORGELBESPELING de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 9 Sept. 1890, des na middags van 1—2 uur door den Heer W, Ezerman. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam Bach. R. Schumann 2. Choral-Andante. J. G.Basliaans. 3. Sonate No. 3. S. de Lange. a. Allegro maestoso. b. Andante religioso. c. Allegro eon fuoco. Variatiën (in As) A. Hesse. Finale. tmmmnmw uit de VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 2 Sept. M. KamKruseman d. Hel mond. - 3. E. LouvrierLefébure z. Tongeren. - 4. A. C. GagesteinPru- scben d. Amst- (Verb, ber.) - G. J. Vis Güthard z. Zaandam. - A. van Wijn gaardenLindeloo z. Helder. - J. van de LindeSchutte z. Amst. - 5. A. I. StuartKorthals d. Amst. - C. Del CanhoDe Vries d. Amst. GEHUWD: 4 Sept. H. G. F. Sandbergen en L. Duif. Amst. - L. H. G. van Dijk en A. H. C. van den Abeelen. Utrecht. - C. L. Rümke en C. G. Kips. Aoast. - C. Smit Hz. en A. J. Monrooy. Utrecht. - 5. H. Dijken en A. Hemminga. Win schoten. - A. Kouwenaar en W. A. Stumff. Amst. OVERLEDEN 2 Sept. Wed. A. E. EngelenStrick 91 j. Kampen. - 3. Douair. A. M. F. C. baronn. Bentinck van Schoonheten baronn. Bentinck tot Nijenhuis. Zwolle. Op Zaterdag 13 September 1890, 's middags te 3 uren, zal, namens de Heeren Ondernemers tot exploitatie van het Bloemendaalsche park, in het Café *De Roode Leeuw*, aan den Vijgendam te Amsterdam worden aanbesteed: Het bouwen van TWHB VILLA'S in bovengenoemd Park te Bloemendaal. Van af Zaterdag 6 September zijn tegen betaling van ƒ2,—besteken teekeningen verkrijgbaar ten kantore van de Heeren ROELOFFZEN en HUBNER, Pijpenmarkt, te Amster dambij den Parkopzichter te Bloe mendaal, en liggen verder ter inzage in het Café .De Roode Leeuw., te Amsterdam en in het Noord- en Zuid-Hollandsche KoffiehuisSta tionsplein, te Haarlem. Aanwijzing op het terrein zal ge geven worden Dinsdag 9 en Woens dag 10 September, 's voormiddags te 11 uren. Nadere inlichtingen verstrekt de Architekt J. BAKKER, te Am- Aanvang len October a.s. Spreekuren: eiken werkdag van 2—3 uur aan de inrichting Schacliel- straat 31. en tegen grossiersprijs te verkrijgen bij den Agent GEBOORTEN 4 Sept. C. H. M. Kooij-Mulder levenl. - C. S. Schornagel-Rekman d. - H. T. de Kievit-Verweij d. 5. A. van Daalen-Hoff d. - J. v. Rees-v. Klave ren d. - P. Scbeffer-Smits z. - F. Groet- De Vries d. - J. E. Warmer-Terol z.- 6. A. Ellens-Piek d. - J. Smink-Snoek d. OVERLEDEN 5 SepÊ. T. Zitman 79 j. Ureulasteeg.- J. Buijs 44 j. Heerensingel. De Matterhorn zal voortaan ook droogvoets te bereiken zijn. Tot den voet van den berg gaat een spoor en van daar zullen de //koene bergbe klimmers" met een reeks van liften naar boven geheschen worden. De kosten dezer inrichting worden op 7,000,000 frs. ge schat en het werk zal vermoedelijk in 4 jaren gereed zijn. De turksche stad Salonica is vreeselijk door brand geteisterd. Het vuur brak uit in den nacht van De gezamenlijke agenten van politie, alhier, voelen zich gedrongen langs dezen weg hunnen hartelijken dank te betuigen in de eerste plaats aan hunnen hooggeachten Commissaris, voor de verrassing hun bereid, en in de tweede plaats aan de Ingezetenen dezer gemeente, die, door het uitsteken van vlaggen, hunne ingenomenheid met het feest van hunnen Chef hebben betoond. Ook meenen zij een woord van lof niet te mogen onthouden aan den Heer van dkn Beeg, ambtenaar ter Gemeente-Secretarie, voor het geheel belangloos versieren van het album, gevoegd bij hun cadeau. Op zeer voordcelige voorwaar den verkrijgbaar. Inlichtingen b/d. Correspondent D. STORM, Haarlem. gevraagd, eenigszins met het vak bekend. Adres D. BRINKMAN, Ber- kenrodesteeg 2. Spreekuur Maandag van 8 tot 9 uur. een flinke Dienstbode, voor meid- alleen, goed kunnende koken, P. G. en van goede getuigen voorzien. Brieven onder letter M., aan het Bureau van dit blad. Grof en fijn, zoo uit den wagon, per H L. 90 Cents, vrij aan huis. Bestelhuis: Rozenlaantje No. 10. J. VAN KONINGSBRUGGEN. J. P. STOL, Keizerstraat, vraagt een flinken en netten Knecht, tegen 15 September. Goede getuigen wor den verlangd. Haken, Borden, Driehoeken, enz., PassgrdoDZBii, Passers, Trekpennen, TEEKENPAPIER. aan vel en per meter, in ruime keuze voorradig bij 0,30. ƒ0,40, ƒ0,50, 1 en ƒ1,10 per dozijn. Barang siapa hendak masoek djadi moerid kapada saorang goeroe bahasa Melajoe boleh berkirim-kirim soeratnja kapadaBureau Haarlem's Dagblad, franco dengan alamat N. H. No- 55. DanbLbetulging van W. SCHRADERS, Houtsnijder, en Bode van den len Haarl. Kinder speeltuin en de Openbare Leeszaal, aan allen, die hem geholpen heb ben de door brand geleden schade te vergoeden. De Toeziende Chef over de Gar- zizoensmagazijnen zal op Vrijdag den 19den September e. k., des middags te 12 uur, in het open baar en onder nadere goedkeuring aanbesteden De levering van het benoo- digde Ligstroo, ten behoeve van het Garnizoen te Haar lem, gedurende het tijdvak van 1 November 1890 tot en met 31 October 1891. De voorwaarden liggen ter inzage van des morgens 10—12 uur bij den AdministrateurDonkere Spaarne No. 32, waar tevens de inschrijvings biljetten moeten bezorgd worden. De Toeziende Chef, VOGEL. Het Godsdienstonderwijs, ge geven vanwege de afdeeling Haar lemt van den NED. PROTESTAN TENBOND zal worden hervat op 8 September a.s. Wie van dit onderwijs op de be staande voorwaarden wenscht ge bruik te maken, geliffve daarvan aangifte te doen bij Dr. A. C. DüCKER, Willielminaslraat 41. De Comm. v. h Godsdienst- Mr. Th. de HAAN HUGENHOLTZ D. J. A. WESTERVELD. M. WIJT. N.B. Ouders en voogdet. worden opmerkzaam gemaakt, dat de leer lingen zal bovengenoemd on derwijs in aansluiting bij uat onzer Zondagschool naar eiscb en met vrucht kunnen gevolgd worden deze Catechisatiën dienen te bezoe ken van af hun 12e jaar. Elkeen die aan de Lessen van bovengenoemd vak wenscht deel te nemen, vervoege zich bij W. VAN VEEN JB„ Leidsche straat 75. van af heden dagelijks VERSCHE verkrijgbaar h 5 Cent. BROODPRIJZEN. Fijn geb. Tarwebrood p.Kgr. 14 Cl. Ongebuild Zeeuwsche Krop. 10 Mik„12 Krentemik 13 Wit Roggebrood 8 Gerezen 8Vi Zwart 9 Zoet 10 Fijn Krentebrood 50 Gewoon 25 Tarwebloem in pakjes van Va Kgr. 8 WaterbroodjesKadetjes Bollen, Strikjes, Timpjes, Duitsche bollen en ge wone Krentebroodjes, p. stuk 2 Fransche Waterbroodjes en fijneKrentebroodjesp.st.uk 2V, Keukenbescbnit (ENKEL FLATTEj. p. 10 stuks 10 Lange Beschuit p. 20 10 Het brood is uitsluitend verkrijg baar in de bek en die depóts waai' steeds schalen en gewicht voorhan den zijn, om de koopers van het juiste gewicht te overtuigen. Haablem, 6 Sept. 1890. Ontvangen eene prachtige Collectie van 70 Cts. tot ƒ25, Verder alle soorten Teekenbehoeften tot de meest eoneurreerende prijzen.- aan de rol en het vel.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2