ENTIEBLAE Woensdag 10 September 18SO. 8e Jaargang. N o J 'd. 0 5a y fü'Om V jOiJAi JL JLiaJ. Dirootearaa-UitgovoHl J. C. PEEBEBOOH J. B. AVIS. B H M SKBHTSFRUS: Voor Haarlem par 3 maanden1.510. Franco door het geheel® Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummsr/s-0.05. Dit blad verschijnt «iagelyka, behalve op Zen- en Feestdagen. Hïiro«nJ Kleine IIontiatraat No. 9, Haarlem. e S a «ara r.a-kmHte? £,*32!l. i\ rs 3? 7i V fftif» ra itJ rrw «V jóoé A< -i-ï -Ï*! J, van 15 regels 50 Cents; iedere rog-el meer 10 seats Groote letters nssr plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk r«ba4. Abonnementen ea Advertenties worde» s&rgenome» door oaze agenten en door alle boekhandelaren ea courantje-. Eoo j'dagenien voor bei Buitenland: Compagnie Générale ds Publicise .HStrangsrg L. DA L'BB 4- Oo,a JOM.N P* ON MB, Sue e., Par pi 31ö« .Faubourg Montwart*'* S I h SI S NIE U W S. Haarlem 9 September 1890. De heer dr. C. G. von Reeken heeft thans zijn ontslag ingediend als lid van den Raad alhier. Benoemd tot assistent bij het teeken- onderwijs aan de burgeravondschool de heer J. A. Traanberg, bouwkundig op zichter alhier. Naar wy vernemen zal de verplaat sing van de bureaux van de afdeeling mouvement der Holl. IJz. Spoorw. Mpij alhier naar 's-Hage, geschieden op 1 Augustus 1891. Hedenmorgen zijn van hier en uit de omliggende dorpen ruim 500 bedevaart gangers naar Kerelaar vertrokken. De uitslag der internationale wieler wedstrijden te Amsterdam, Zaterdag ge houden, was als volgtno. 1, eerste Adler; tweede Stroethoff; derde Raland. No. 2, eerste Roosdorptweede Bultman. No. 3, eerste Witteveen tweede Span jaard derde Bosch. No. 4, eerste Raland en Houtmantweede Poolderde Meul- man en Witteveen. No. 5, eerste Lohr tweede Roosdorp derde Rademaker. No. 6, eerste Houtman; tweede Rsdomaker; derde Spanjaard. Voorloopig kan nog worden medege deeld, dat volgens ontvangen telegram, door de postduivenvereniging „de Snel- vlieger", alhier, by gelegenheid der ge houden nationale wedvlucht van Osna- brück, uitgeschreven door de utrechtsche postduivenvereniging „de Snelpost", met jonge duiven (broed '90), op Zondag 7 Sept. jl. de volgonde prijzen zijn behaald, welke ten deel vielen aan den heer D. Janus, te Bennebroek: le pr. gouden medaille, 2e pr. verg. zilv. med., 3e pr. verg. zilv. med. De duiven werden te 7 uur 3 min. door den begeleider in vrijheid gesteld en kwamen aan als volgt: 11 u. 45 m. 18 sec.; 11 u. 47 m. 34 sec.; 11 u. 54 ca. 21 sec. y De verder toekenning der 30 prijzen zal zoo spoedig mogelijk worden bekend maakt. Waarschijnlijk behaalde „de Snel- vlieger" een verg. zilv. medaille voor het grootste aantal behaalde prijzen, uitge loofd door dezelfde vereeBigiDg. De postduivenvereniging „Onze ge vederde Vrienden", alhier, hield Zondag jl. een wedvlucht van Roozendaal. De duiven werden door vriendelyke tusschen- komst van den stationschef des morgens ten 8 ure losgelaten en de prijzen be haald als volgt: le pr. de duif van den heer H. van Bremen, aank. 11.38 uur. 2e pr. de duif van den heer A. J. Bronkhorst Jr., aank. 12.12 uur. 3e pr. de duif van den heer G. D. van Wengeu, aank. 1.27 uur. 4e pr. de duif vau den heer H. W. Buurman, aank. 2.6 uur. De wind was noord en er wooi een stevige brieszoodat de duiven een zwaren kamp hadden. Maandagavond 8 uur vergaderde in het gebouw in de Zijlstraat het depar tement Haarlem van de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen," onder presi dium van dr. E. van der Ven. Aanwezig waren, met het bestuur, vijftien leden. Tot bestuurslid in de plaats van mr. E. M. von Baumhauer, die de stad verlaten heeft, werd benoemd mr. A. A. van der Mersch. Tot commissaris voor de Volkszaugschool mr. A. W. Thone. Ingekomen was het verslag, de reke ning en begrooting der volksbibliotheek. In eerstgenoemd wijdt het bestuur een hartelijk woord van waardeering aan het afgetreden bestuurslid mr. H. Jaeobi,die 26 jaar lang, met onvergelijkelyken ijver deze afdeeling van het Nét voor- uithielp. De rekening over het vorig boekjaar der bibliotheek sluit met een batig saldo van ƒ115.89, hetgeen echter niet zoo rooskleurig is als het wel schijnt, omdat het bestuur de geheele bibliotheek wil herzien en een nieuwen catalogus laten drukken. Om die redenen vraagt het eene verhoogde subsidie van het Departement, nl. ƒ600. (Het vorig jaar bedroeg die 375). Het aantal lezers bleef stabiel, 2200, uitgegeven werden 22,532 boekdoelen. De vergadering herbenoemt thans de aftredende leden der commissie voor de Volksbibliotheek, de heeren P. J. Prinsen Geerligs, W. C. de Vos en F. G. Snij ders, terwijl voor de heeren Petri en Smits die bedankt hebben, worden benoemd de heeren J. Merens en G. J. Droste. De begrooting en de rekening worden nu op voorstel der daarmede beluste leden, goedgekeurd, terwijl het Bestuur gemachtigd wordt op de reeds vastge stelde begrooting van het departement, de post subsidie volksbibliotheek met ƒ225 te verhoogen. Aan de orde is het uitbrengen van een rapport van de algemeene vergade ringen. Daar de eerste afgevaardigde mr. R. H. J. Gallandat Huet, niet te genwoordig is en de plaatsvervangend afgevaardigde de heer H. L. Janssen van Raay, op dezen gerekend had voor het verslag, wordt besloten na eene vrij ampele discussie, om dit maar blauw blauw te laten. Door den voorzitter wordt thans me degedeeld, dat de lezingea zullen plaats hebben als volgt 18 Nov. Justus van Maurik, Am sterdam. 9 Dec. J. C. van den Berg, Hee renveen. 13 Jan. Willem van Zuijlen, Rot terdam. 24 Febr. Prof, Dr. Jan ten Brink, Leiden. Het bestuurslid Je heer P. Dyserinek deelt mede, dat bij wijze van proef, dezen winter da lezingen, inplaats van in „de Kroon," zullen plaats hebben in den nieuwen, verbouwden schouwburg, en dat op den dag der leziügen van 10 tot 2 uur plaatsen zullen te bespreken zijn 10 ets. extra per plaats. Daarvoor moeten de Leden echter hun diploma en dames- kaart ter afstempeling medebrengen. De Voorzitter deelt mede, dat het Bestuur een samenkomst heeft gehad met het bestuur van Volksbelang, op verzoek van laatstgenoemde vereeniging, om te bespreken de oprichting eener Ambachts school. Deze besprekingen zijn afgesprongen op grond van do omstandigheid, dat het Departement geen financiëelen steun aan de zaak kan schenken, daar het reeds genoeg te doen heeft met zijne bestaande afdeelingen. Do Voorzitter doet eenige mededeeliu- gen over den toestand der kweekschool voor onderwijzeressen. Naar het schijnt, zegt hij o. a., bestaat nog steeds de meening bij het publiek, dat do opleiding aan de school te duur is in verheuding tot de toekomst der onderwijzeressen, Althans dezen zomer zijn er in weerwil van herhaalde oproepingen slechts 2 leer lingen opgekomen. Dit ia eehter ook te Arnhem het geval, waar slechts drie vierde der interne plaatsen is bezet. Vroe ger kostte de cursus ook slechts 400. per jaar en duurde 2 jaar, terwijl thans bij een 4jarigen cursus het schoolgeld der internen ƒ500.bedraagt. Weliswaar is de markt overvoerd. Het vorig jaar Augustus is voor het laatst subsidie uitgekeerdde Rijksbij drage ad ƒ7000.is thans vervallen. De wet verbiedt nu ook aan de Provin ciën het steunen van kweekscholen, ook die bijdrage 1000) is derhalve vervallen, terwijl de gemeen te-subsidie niet langer dan vijf jaar mag bestendigd worden. Gelukkig heeft de Minister opnieuw subsidie aan de kweekschool in het voor uitzicht gesteld. De inspecteur Fabius liet zich bij zyn bezoek aan de school, vooral over bet huiselijk gedeelte, zeer gunstig uit. Te 10 uur wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Met het maken van een bij-haven, het verlengen der havendammen en plankie ren enz. op Texel, welke werken voor rekening dier gemeente zullen worden uitgevoerd, zal eerlang een aanvang worden gemaakt. Door de firma Corn3. Sipkes alhier, de welbekende fabrikanten van vruchten moes, confituren, vruchtensappen enz. wordt thans een nieuw product vau va- derlandsehen bodem aangewend, waar mede uitstekende resultaten zijn verkregen. Door den heer p. J. Wichers, van Terschelling werd op het onlangs te Leeuwarden gehouden nijverheids-congres medegedeeld dat op genoemd eiland de vaccinium macrocarpum of groote ameri- kaansche heidebes wordt aangetroffen voor Nederland alleen op Terschelling voorkomende, welke plant in 1870 aldaar is ontdekt. Men is bezig die dienstbaar te maken aan de nijverheid. Er is na melijk van gemaakt gelei en wijn, welke laatste bij nog verbeterde bereiding de Bordeaux nabijkomt eu medicinale eigen schappen bezit. De plant groeit in lage streken, zij behoeft een humus-achtigen bodem en moet gedurende den winter liefst onder water zijn. De vracht gelijkt veel op een kleine kers. De heer Wichers oordeelde dat deze cultuur, die niet duur is, 6.per honderd planten, voor alle woeste, lage veen- en heistreken van ons land een groote toekomst had en het op den weg dér Maatschappij lag, de aandacht daarop gevestigd te houden. Thans is, zooals gezegd, de firma Sip kes alhier bezig deze vrucht voor haar industrie aan te wenden en is zij er in ge slaagd jams en wijn daaruit te vervaar digen, die op het congres aan de leden aangeboden werden en aller goedkeuring wegdroegen. De heer Wichers betoogde nog dat door de cultuur van deze plant de tijd niet verre moer zal zijn, dat Neder land zijn eigen wijn zal kunnen produ- ceerèn. Bij de Yereeniging ilaiiijjhsiii naar Vermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht.-Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zieh schriftelijk tot het Bestuur der Yereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Stbl. no. 150 bevat een kon. besluit van den 26sten Augustus tot wijziging van het kon. besl. van 28 Aug. 1888 {Stbl. do. 144) tot bepaling van het maximum der verpleegden en het mini mum der geneeskundigen in het provin ciaal krankzinnigengesticht „Meerenberg" te Bloemendaal. Het eerste lid van art. 1 van laatst genoemd besluit luidt thans: „Ia het provinciaal krankzinnigenge sticht „Meerenberg" te Bloemendaal mo gen niet meer dan 1303 krankzinnigen verpleegd worden, namelijk 255 mannen en 255 vrouwen in het gebouw, tot stand gebracht krachtens de vergunning, verleend by Ons besluit van 30 Nov. 1885, no. 19, en 388 mannen en 405 vrouwen in het andere gebouw." B 1N E N L A iü l). Men meldt uit Arnhem: Het bezoek van H. M. en van H. K. H. Prinses Wilhelmina alhier zal oen officieel ka rakter hebben. Aan het station worden de hooge personen ontvangen door den burgemeester en de wethouders. De commissaris des Konings is daarbij te genwoordig. Aan H. M. en H. K. H. zullen bouquetten worden aangeboden. Allereerst begeeft men zich naar het tentoonstellingsgebouw op het Velper- pleinwaar, behalve het comité, de raadsleden en militaire autoriteiten alsmede de inzenders, zullen vertegen woordigd zijn. Het bezoek ter bezichti ging van de schilderijen en beeldhouw werken duurt een half uur. Vervolgens heeft een rytoer door de stad en het Klareubeek8che Bosch over de Steenen Tafel plaats. Bij den burgemeester of bij den commissaris des Konings zal een kort oponthoud zijn, ten einde eenige ververschingen te gebruiken. De schut- tery zal in drie afdeelingen van 25 man de eerewacht uitmaken, terwijl infanterie den weg in de stad zal afzetten. Te kwart voor vijf uur keert H. M. met de prinses per extra-trein naar hot Loo terug. De indische begrooting voor 1891, welke eerstdaags wordt inge diend zal naar wij vernemen een belangrijk tekort toonenmen spreekt zelfs van 20 millioen. Vermoe delijk is de slechte koffieoogst de voor naamste oorzaik. Rbl De Algemeene Nederland- scho Politiebond zal zijne vijfde alge meene vergadering houden op Vrijdag 19 September, des voormiddags 12 uur te "a-Hertogenbosch. F IS U I L JL E T O IN. N ci n r het 7 else k JAMES WYTTON. i) hoofdstuk; i. Ik geloof niet, dat er uit mijn leven iets bovennatuurlijks valt ie vermelden. Ik ben er echter van overtuigd, dat Shakespeare gelijk had, toen bij Hamlet de woorden in den mond legde, dat er tusschen hemel en aarde veel en veel meer is, dan de wijsgeer Horatio ooit had kunr.en droomen. Sommige verschijnselen zijn echter niet wondervol, alleen omdat men ze niet begrijpt. Ver scheidene natuurverschijnselen zijn door wetenschappelijke onder- zoekioger. duidelijk aan het licht gebracht, en de verklaringen zijn meestal zeer natuurlijk en eenvoudig. De verschijnselen der elec- triciieit waren de oorzaak van veel bijgeloovige vrees, voordat de wetenschap haar aan zich ondergeschikt maakte. Er bestaat nog een groote en bijna geheel onverklaarbare kracht in de natuur, het dierlijk magnetisme genaamd, hetwelk echter ©ngetwijfeld, wanneer zijne raadselen aan het licht worden ge bracht, een der voornaamste deelen zal vormen van het zoo prachtig samengestelde raderwerk der schepping. Mijn konnis van de wetenschap is te klein om in bizonderheden te treden, betreffende de voornaamste begrippen van deze nog zoo duistere kracht, even min zou ik kunnen aantoonen, waarin die kracht bestaat; uit per soonlijke ervaring is my evenwel gebleken, dat instinctmatige aantrekking en afstooting ware feiten zijn, waardoor sommige naturen sterk beheerscht worden. Het volgende verhaal zal mis schien op dit onderwerp eenig licht werpen; voor mij is het ech ter geheel onverklaarbaar. De waarheid daarvan is echter boven allen twijfel verheven, maar ik ben genoodzaakt om redenen, die gij u weldra zult kunnen verklaren, de namen te veranderen van hen, wier geschiedenis in deze bladzijden is vermeld. Ik was op het tijdstip, dat mijn verhaal aanvang!, bediende in een groot handelshuis in de stad Melbourne, waar ik reeds tien jaar geweest was. Ik had toen juist den leeftijd bereikt van 29 jaar. Ik meen van mijzelf te kunnen getuigen, dat ik volstrekt niet overgevoe'ig, ben en het feit, dat ik bovengenoemden leeftijd had bereikt zander een wezen van het schoone geslacht te hebben ontmoet, dat mijn hart een oogeblik sneller hal doen kloppen, kan, duDkt mij, wel als bewijs gelden, dat ik vrij wel ongevoelig was. Ik woonde te Prahran, een van de voorsteden van Melbourne, en iederen morgen begaf ik mij naar mijn kantoor met den trein van 9.10. Op zekeren morgen stond ik als naar gewoonte op het perron en wachtte op den trein, toen mijn blik viel op een jonge dame, die al mijn aandacht tot zich trok. Daar ik een hartstochtelijk rooker ben en steeds gewoon was om in een rookcoupé plaats te nemen, bleef ik meestal op het einde van het perron staan en stak daar mijn pijp aanik deed dit slechts om my zoover mogelijk van de dames verwijderd te houden en haar niet te hinderen met de rookwolken, die ik uitblies. Het was dus voor mij reeds iets bizonders een dame in mijne nabyheid te zientoen ik bovenge noemde echter opmerkte gevoelde ik mij oogenblikkelijk gedwongen mijn pijp weg te bergen en haar te volgen. De oorzaak daarvan kan ik mij niet verklaren, maar ik kon dezen plotselingen aan drang niet weerstaan. Toen ik haar voorby liep, voelde ik dat zij mij aankeek zonder dit echter te kunnen zieD, want zij had een voile voor het gelaat. Voor de eerste maal in mijn leven steeg het bloed mij naar de waDgen, een voor mij nog onbekende ge waarwording doortintelde mijn geheele lichaam en mijn hart bonsde zoo geweldig, dat ik het duidelijk kon hooren kloppen. Alhoewel mijn verwarring groot was, merkte ik toch op dat de dame ontstelde en mij met een verwonderden, doordringenden blik aanstaarde ik kon zien ondanks haar voile, dat zij mooie oogen had daarna vervolgde zij haar wandeling in tegenovergestelde richtiDg. Nog voor dat ik mijn gewone bedaardheid had herkregen was zij een coupé binnengestapt; ik zocht een rookcoupé op en gedurende den ganschen rit zat ik in gedachten verzonken, met mijn pijp in den a ond. Drie maanden lang reisden zij en ik iederen dag met denzelfden trein, maar daar ik mij nooit van mijn plaats op het perron ver wijderde, ontmoetten wij elkaar slechts éen keer. Weer was ik aan een hevige ontroering ten prooi weer was ik er van be-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1