S i U S 1 E II H S. BIN N E N L A N D. FEUILLETON. No. -2207. 8e Jaargang'. Vrijdag 1.2 September 1890. n\7 RTFlVTÏEÏtl Tl .JL>" v JDijLfo jl JLJ-X. JL JL* ABQHÜEMEHTSPRIJS:, ADVBSTÏÏTISIT: Hoof 'dag mien, voor hei Buitenlands Compagnie Gevn-is ds JPublicit* Ët?anger* G. L. BA O MM Co.t J OHM F. J0NJS8, 8ucc.y JParjjs Blbis Faubourg Moniznartr*. Haarlem 11 September 1890. Aan het Gemeentebestuur is vergun ning gevraagd door C. ran Mastwijk, tot "oprichting van eeno slachterij in het perceel aaa de Zijlstraat, get. no. 68. Benoemd tot substituut-officier aan de Arr, Rechtbank alhier, mr. J. P. van Outeren, thans te Leeuwarden. Fabrikantenwerkbazennering doenden en dames, die jongens ot meis jes in dienst hebben, voor wie het noo- dig is, dat zij herhalingsonder wijs genieten in lezen, schryven, rekenen, ned. taal, geschiedenis, aardrijkskunde, teekenen en vrouwelijke handwerken, wórden opmerkzaam gemaakt op de inschrijving van leerlingen, die nog tot Zaterdag a.s. van 12—1 uur in de Burgerschool aan het Klein Heiligland kan plaats vinden. De uren voor dat onderwys gesteld zijd 4 malen 's weeks, 's avonds ,van 7—9 uur, zoodat er voor werkgevers gecne opofferingen gevraagd worden. Er hebben rich reeds 90 leerlingen doen inschrijven, waaruit afgeleid mag worden, dat de school op eene goede klassenverdeeliag kan worden opgebouwd, waardoor het onderwijs in de behoeften van velen zal kunnen voorzien. Hedenmorgen te elf uur had de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Albarda, in leven directeur van het postkantoor alhier. Vijt koetseu volgden den lijk wagen, terwijl 24 der bestellers het lijk. van hunnen chef naar het graf begeleidden. Bij de groeve nam ds. B. Tideman Jz., predikant bij de Reuianstrantsche Ge meente alhier, het woord en herdacht in treffende bewoordingen de goede hoeda nigheden van den overledene als mensch, als echtgenoot en vader, als stille vrome, als welwillend ambtenaar en chef van zijne talrijke ondergeschikten. Met door aandoening verstikte stem zeide de oudste zoon van den overledene, die met zyae beide broeders en zwager, aanwezig wae, dank aan allen, die aan Let stoffelijk overschot van zyn vader hier de laatste hulde bewezen. Tal vaa kransen sierden de lijkkist, waaronder een van de Remonstrantsche Gemeente, als even zoovele blijken van de toegenegenheid en hooge achting, in het bezit waarvan zich de overledene tydens zijn leven mocht verheugen. De besturen van de schietclub //Wil lem III" en de schietvereeniging //Vicit vim Virtus" alkier hebben een grooten schietwedstrijd met flobert-geweer uitge- RchrevcB, die zal aanvangen op Zendag 14 Sept. a.s. en zal eindigen op 26 October d. a. v. De wedstrijd wordt gehouden op het sportterrein //De Phoenix" en bestaat uit: een korpswedstrijd, een personeelen wedstrijd en een wedstrijd op de vrije baan. Voor den korps wedstrijd zijn beschik baar gesteldeene verguld zilveren, twee zilveren en eene broozen medaille. De wedstrijd wordt gehouden op 14, 21 en 28 Sept. en op 5, 12, 19 en 26 Oct. telkens te 12 uur. Iedere vereeniging mag daarin met vijf leden mededingen. Voor den personeelen wedstrijd zijn de bauen open op alle werkdagen van 's morgens 11 tot 's namiddags 5 ure en 's avonds van 7% tot 11 ure. Wordt er Zondags niet in den korpswedstrijd ge schoten, dan gaat de personeele strijd dien dag aan. Voor dezen wedstrijd is het aantal medailles afhankelijk van het aantal kaarten, dat zal verkocht worden. Aan den wedstrijd op de vrijo banen wordt een dagprijs verbonden voor lede ren Zondag dat geschoten wordt. Die prijs is eene zilveren medaille, welke wordt toegekend aan hem die het hoog ste aantal punten, mits niet minder dan 27, schiet. Verder zijn de prijzen kunst voorwerpen. Een schutter kan in iedere afdeeling slechts voor é&a prys in aanmerking ko men. Tal van vereenigingen hebben zich reeds ter deelneming aangemeld. Voor de Arrondissemtnts-Rechtbank alhier stond heden terecht K. de R. te Zaandam, beschuldigd van 4 valschheden in authentieke geschriften. Beklaagde, die bode was van hot Groot Noord-Hollandach Begrafenisfonds te de Rijp, heeft de strafbare feiten, waarvoor hij thans terecht atond, op de navolgende wyze gepleegd. Drie personen, die be dankt hadden als lid van het fonds, wer den door hem niet ter royeering aan het fonds opgegeven, maar hij betaalde hunne premiën en gaf eindelyk hun overlijden op aan de directie, onder overlegging van oude uittreksels uit de registers van overlijden, die hij zich had weten te verschaffen. De namen krabde hij dan uit en stelde die van de drie zoogenaamd overledenen in de plaats. En alsof deze drie knoeierijen nog niet genoeg waren, gaf hij een persoon als lid van het fonds op, die volstrekt niet bestond, betaalde zelf een poos de contributie en gaf hem eindelijk op als overleden. Op die wijze maakte hij zich meester van drie uitkeeringen 42 en van eene k f 170, benadeelde aldus het be grafenisfonds voor ƒ296. Niet minder dan 75 getuigen werden in deze zaak gehoord, waaronder de drie doodverklaarden. //Les gens quo vous avez tués, se portent a.ssez bien," zou men kunnen zeggen. De R., die getrouwd is en drie kinderen heeft, had niet noo- dig om zich zoo verregaand ten koste van anderen te bevoordeelen, daar hij een weekloon van 14 genoot. Hij be- kont volledig het ten laste gelegde en roept de clementie der rechtbank in. De subs. off. van justitie, mr. E. M. von Baumhauer, requir^ert zijne veroor- deeling tot 2 jaar gevangenisstraf. Uit spraak heden over 14 dagen. Het was heden voor de laatste maal, dat wij eene strafzitting bijwoonden in het gebouw in de Zijlstraat. Het ware te veel gevergd, zoo men wilde dat wij tranen zouden storten bij het afscheid nemer) van dit gebouw als Rechtbank. Veel liever geven wij onze ingenomen heid te kennen met de omstandigheid dat voortaan de zittingen zullen worden ge houden in het fraaie en voortreffelijke gebouw in de Jausstraat, een waar Pa leis van Justitie, en alleen moet men het betreuren, dat de beschermers der menachheid tegen de misdadigers, een grooter gebouw moeten gaan betrekken. Dit pleit niet voor den vooruitgang der maatschappy. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen den bierhuishouder de D., woonaehtig in de Brouwerstraat, ter zake het verkoepen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning. Woensdagavond ten 9.45 is Jan Kap- tein, oud 62 jaren, tuinman, woonachtig te Beverwijk, die nabij het statioa Sand- poort den spoorweg wilde oversteken, door trein 123 aangereden, waarbij zijn linkerbeen boven den enkel is afgereden. Hij is naar het St. Elisabeths-gasthuis alhier overgebracht. Thans is gebleken dat de onbekende drenkeling, 11. Zaterdag in het Noorder- spaarne alhier opgehaald, is de persoon van A. P. B., oud 42 jaren, oppasser, woonachtig te Nieuwer-Amstel, die sedert 1 dezer werd vermist en lijdende was aan zwaarmoedigheid. Hedenmorgen heeft een begin van brand plaats gohad in den winkel van den manufacturier BaateD, woonachtig in de Groote Houtstraat 40. De brand is in een kist met papier, staande onder de uitstalkast, ontstaan, vermoedelijk door het onvoorzichtig wegwerpen van een brandende luciferdoch werd spoedig ontdekt en gebluscht, zoodat de slangen- wagen, die dadelijk derwaarts was ver voerd, geen dienst heeft verricht. In den afgeloopen nacht is door een agent van politie en eenige werklieden onder Heemstede een paard met moeite gered, dat in een sloot aan de Leidsche- vaart nabij de Schouwtjeslaan was ge raakt. Aanbestedingen Haarlem, 10 September. Heden werd door de genie alhier aanbesteed: lo. het maken van zandophoogingen voor een fort bij MarkenBinnen, onder voorwaarde dat het benoodigde zand zal worden geleverd van we ge den Scaat in do vaartuigen van den aannemer op aan te wyzen plaatsen bij de kanaalwerken te IJmuiden 2o. het maken van genoemd werk onder voorwaarde dat het benoodigde zand door den aannemer geleverd wordt met vrijheid van de plaats van herkomst. (Raming ƒ167,400) Laagste inschrijver C. Bos Az. te Dordrecht, voor 119,800. Bij koninklijk besluit is bo- paald, dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September 1890, des namiddags te drie uren. De minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermeide tijdstip te begeven naar de ver gadering der Staten-Generaal, teneinde, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in 's Konings naam te sluiten. Tijdens het verblijfvan H. M. de Koningin in de residentie zal een bereden detachement veldartillerie voor het paleis dienst doen. B. e n W. van 'a-Hage roepen sollicitanten op naar de betrekking van adjunct-directeur der gemeentewerken, waaraan is verbonden eene jaarwedde van 2500. Gegadigden dienen zich vóór of op 30 Sept. e. k. aan te melden. Het internationale congres tot bestrijding van misbruik van sterken drank, dat nu te Christiania is geheuden, zal over twee jaren te Amsterdam plaats hebben. Door den directeur-gen e- raal der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen is bepaald, dat het per soneel, dat den leeftijd van 65 jaar zal hebben bereikt, behoudens eenige uit zonderingen, onherroepelijk zal worden gepensioneerd. De heer H. P. C. de Balbian, stationschef en handelsagent bij de Ne- derlandsche Rijnspoorweg-maatsehappy te Rotterdam, heeft zyn ontslag genomen uit den dienst dier maatschappij en zal optreden als mede-directeur der Amster- damsche Heinekens bierbrouwerij. Op initiatief van het comi té der sociëteit //Momus", te Maastricht, zal ter gelegenheid van het carnavalsfeest in 1891 een groote gecostumeerde op tocht aldaar worden gehouden, waaraan door de verschillende vereenigingen der atad zal worden deelgenomen. Het ontwerp voor een standbeeld van Jan Pietersz. Coen te Hoorn is gereed. Het wordt zeer ge prezen. De Eerste Delftsche Maat- schappij voor productie van kunst- en natuurboter te Delft, is te Spa bekroond met den len prijs voor natuurboter. Te Amsterdam is eene voor- dracht ter visie gelegd, strekkende om den Parkschouwburg tot uiterlijk 15 September 1891 geschikt te verklaren om voor het publiek toegankelyk te wor den gesteld. Door do winkeliers in de Jodenbreêstraat te Amsterdam is tegen Dinsdagavond een vergadering belegd ter bespreking der middelen, waardoor zij van de huiseigenaren verlaging van huurprijs zouden kunnen verkrijgen. Door het toenemend aantal winkels en winkeltjes, en do daaruit voortvloeiende scherpe mededinging, kunnen de hooge huren van vroeger niet meer worden opgebracht. Hbl Twee personen te Amster dam zijn, naar aanleiding van daar plaats gehad hebbende brauden, ter be schikking van de justitie gesteld. Van een 5jarig meisje waaide Woensdagmiddag op den Haarlemmer straatweg nabij Sloterdijk de hoed in de vaart. Haar broertjes, die haar vergezelden, gingen een roeiboot halen, om den hoed op te vi8sohen. Intusschen keek het meisje naar haar hoed en waagde zich te dicht aan den kant, waarbij zij uitgleed en te water Waarschijnlijk zou de kleine meid verdronken zijn, indien de jongeheer J. Gerhardt, oud 10 jaar, daar voorbijko mende, haar niet met behulp van zijn zusje uit het water gebaald had. Uit Tessel wordt gemeld: De heer P. C. Koning, wiens red- dings-cylinder onlangs te Toulon en ook te Amsterdam met de zilveren medaille werd bekroond, heeft op Tesselstroom een nieuw reddingstoestel beproefd. Dit toestel, van blik vervaardigd, moet di nen om op schepen overboord te worden geworpen, wanneer er een man te water valt. De toestel bestaat uit twee schepra deren, met eene as verbonden aan een eenigszins ingekeepten cilinder, waaraan een lijn bevestigd is, die met één eind Haar het engelse h JAMES WYTTON. HOOFDSTUK III. Toen ik dien middag, na het koffiedrinken, mijn plaats aan mijn lessenaar weer ging innemeD, zag ik een brief voor mij op de tafel liggen, welke met de middagpost was gekomen. Ik was vol strekt niet verwonderd. Ik had reeds aan den brief gedacht, toen ik dezen uienzelfden morgen iu de brievonbus had zien werpen en een inwendige stem zeide mij, dat deze brief, dio voor mij lag, dezelfde moet zijn. Hiervan was ik zoo zeker overtuigd, dat ik hem in mijn zak stak om hem later, als ik alben was, op mijn gemak te kunnen lezen. Toen ik na kantoortijd een rustig plekje opzocht en mijn brief opende, zag ik dezelfde plaat, welke ik in den winkel had gekocht! Ik kan mijne gewaarwording van dat oogenblik onmogelijk beschrijven. Ik herinner mij nog wel, dat zij eorst zeer aangenaam en streelend voor mij was. Het was duide lijk, dat deze bekoorlijke vrouw belang in mij stelde. Zij had zich do moeite gegeven om mijn naam en adres op to sporen. Boven dien kostte de plaat drie gulden en ik begreep wel, dat, naar haar kleeding te oordeelen, in Uare omstandigheden deze uitgaat voor haar zeer aanzienlijk genoemd mocht worden. Toen ik echter de versregelen eenige malen had overgelezen, kwamen minder aange name gedachten in mijn brein op, want de beteekenis van de af beelding en het vers was meer spottend dan wel vleiend. Het scheen wel alsof ik een weinig voor den gek werd gehouden en hoe langer ik er over nadacht, des te toorniger werd ik. De tee- kening stelde voor een man, die bij de beenen werd vastgegrepen door een reus, terwijl hij den steen der vleierij kuste; daaronder stonden de welbekende regelen van vader Prout z/Daar is een steen, al wie hem kust, Zal ongetwijfeld weisprekend worden; Zijne woorden zullen dringen tot in het hart aller vrouwen, En hij zal lid van het parlement zijn. Ongetwijfeld is hij dan een beroemd spreker, Tracht hem niet lastig te vallen, of te dwarsbooraen, AVant hij is een pelgrim van don steen der vleierij." Hoe tneer ik over dit vers nadacht, des te meer steeg myn woede over die vernedering. In mijn woede wilde ik haar reeds een scherp antwoord zenden, maar ik wist haar naam niet Ik mo96t nu, het kostte wat het wilde, te weten komeD, hoe zij heette en den volgenden morgen vroeg ik, met kalmte in myn stem en gelaat, aan den chef van het station, hoe zy heette. Tot myn groote vreugde, gaf hij mij een bevredigend antwoord: //Die schoone dame daar? Een prachtige verschijning, nietwaar, mijn heer Haar naam is miss Fov/ler. Ik geloof, dat zij een vreem delinge is. Alle heeren bewonderen haar on verscheidenen hebben mij reeds naar haar naam gevraagd, maar ik heb haar nog nooit met iemand zien spreken." /,Miss Fowlerdacht ik bij mijzelf, ffnu wordt het geval nog zonderlingerWelnu, dat doet er niets toe, ik weet nu haar naam en haar adres en ik zal beginnen met te onderzoeken, met weïke bedoeling zij mij dat beleedigeDde vers heeft toegezonden. Toen ik dien avond naar huis was teruggekeerd, schreef ik den volgenden brief, dien ik des morgens aan haar adres in de stad verzond //Wanneer een jonge dame een plaat koopt, om deze aan een heer te zenden, zal zij verstandig doen, om er zich eerst van te overtuigen, of de bedoelde persoon niet achter haar staat op het oogenblik, dat zij de plaat koopt. De heer Fowler bedankt zijn lieftallige naamgenoote voor haar beleefdheid, maar bekent tevens, zeer nieuwsgierig te zijn om te weten, waarom zij hem met dit geschenk heeft vereerd, alhoewel hij hoopt, dat zij het hem niet euvel zal duiden, dat hij de teeke- ning verre van smaakvol vindt." Den volgenden dag kwam des middags het antwoord. De brief was niet ocderteekend en luidde aldus: /,Ik zou mija handelwijze beter kunnen verklaren, wanneer ik dichter was, maar gij weet, dat allen niet dezelfde gaven bezitten. Dichters zijn natuurlijk zeer rijk aan verbeelding, zoodat gij het overige aan uwe verbeelding kunt overlaten." Ik beken openhartig, dat dit briefje, zonder onderteekening, mij Voor Haarlem psr 3 maanden /1.S0. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0 05. Dit blad verschoot ongelijke, behalve oj> Zen- en l-'"eo3fcisgea. Hereae: Kleine FJootstraat No. 9, Haarlem. 'ireleffoowweaiaa.Bey flsgï?. 16 regel» 50 Cent»; iedere regel moer 10 aentï Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» vpo-den aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en conrantiere. XHrocteiuren-Uligevers J. C. PSSBEBOOH sn J. B. AVIS.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1