NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. bei mim. 8e Jaargang. Zaterdag 20 September 1890. No 2214. ABOSKEKMTSPEIJS: STADSNIEUWS. Dntwerp-Begrootifig van Haarlem voor 1891. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0 05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en FeeswiagoD. Bnrean; Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Velefoommmmer Ï8S. AD7EETESTTIÉ1: van 15 regel* 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimSr. Bij Abonnement onzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worde» aangenoma* door onsa agenten ea door allo boekhandelaren en couraitJ«r* Directen.r©B-Uitg'0ver$ J. C. PEEREBOOM J* B. AVIS. Eoofdagenien%vóor het Buitenland; Co» jpagr.it O ené rale de Publicity Mtranghs O. L JÜAVBM Co.t JOHN F. JQNJ£8t 8uccParijs 31 bis Faubourg Jté w-tma-* tr» Haarlem 19 September 1890. Aan het gemeentebestuur is vergun ning gevraagd door B. Augustinus tot verplaatsing van een gasmotor in het perceel aan de Zijlstraat get. no. 77. (Slot). Voor de kosten van lager ondermijn waarin het Rijk niét bijdraagttrekt men f 100 minder uit. Volgt het Middelbaar en Hooger onderwijsHet gymnasium is geraamd op ƒ100 minder, de Hoogere Burgerschool met 5-;'. c. op bijna 5000 gulden meer (door verhooging van trak tementen en vergrooting van leerkrach ten) de meisjesschool voor M. O. op 400 gulden meerde kosten van de Burgeravondschool op 1000 gulden meer (vergrooting leerkrachten en meerdere kosten voor vuur en licht) de H. B. S. roet 3 j. c. op ƒ200 meer. De kosten vaa de gymnastiek- scherm en dansschool wordea geraamd op 2000; in de vorige begrooting was deze post ƒ4055 groot. In de toelichting zeggen B. en W., dat zij voorstellen aanhangig wenschen to maken tot reorganisatie dier school, die huns inziens, haar reden van bestaan heeft verloren. De subsidie aan de bewaarschool van de Jansstraat wordt bijna 150 gulden hooger, de geneesmiddelen voor behoef tig en 120 gulden lager geraamd. De droevige post verpleging van arme krankzinnigen is helaas wedar aanzienlijk gestegen en wel van 11.340 gulden ten vorige jare, tot 13000 gulden. Het aan tal van gemeentewege in Meerenberg verpleegden, is sedert het vorige jaar met 9 tosgeiomen en bedraagt thans niet minder dan 72. Het hoofdstuk renten en aflossingen is in raming verminderd met circa 1400 guldenhet cyter der pensioenen we gens overlijden van een der gepen sioneerden afgenomen met 287.50 net bedrag, dat de gemeente Haarlem aan pensioenen besteedt is nu f 5662. Wordea de openbare vermakelijkheden ingekrompen vraagt men bij het nazien van dezen post.Inplaats toch van 9800 gul den zooals ten vorige jare,wordt op deze be grooting slechts 7500 gulden uitgetrok ken. Stel u gerust, het verschil wordt verklaard door de posten subsidie ten toonstelling bloembollen-cultuur, bijdrage in het waarborgfonds van idemklee ding stedelijk muziekkorps, alle sommen die dit jaar niet noodig zullen wezen, terwijl ook het onderhoud dier kleeding 300 gulden lager is geraamd dan ten vorigen jare. Kosten van het sluiten van geldleeningen raamt men f 250 lager buitengewone uit gaven voer publieke werken 3000 gulden minder, en de post onvoorziene uitgaven wordt op 700 gulden minder begroot. De gezondheidstoestand dezer gemeente was in de afgeloopen maand Augustus wederom zeer gunstig. Yan in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangegeven 3 ge vallen van roodvonk. Sterfte aan even- genoemde ziekten had niet plaats. Htt totaal der overledenen was wederom zeer laag en bedraagt met 3 levenloos aan- gegevenen 72. Verhouding der ove lede- nen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 16.2 tegen 16.8 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 13, aan kanker 4, aan stuipen 3, aan hersenziekten 7, aau organische hartgebreken 3, aan ziekten der adem halingsorganen 11 (waarvan 4 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziek ten der spijsverteringswerktuigen 12, aan ziekten der orgawa urogenitalia 3, aan andere oorzaken 10, aan onbekende oor zaken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 30, van 15 jaren 6, van 514 jaren 6, van 1420 jaren 0, van 2050 jaren 10, van 50—65 jaren 6, van 65—80 jaren 9, boven 80 jaren 2. Geboren zijn 88 jongens en 94 meisjes. Hedenmiddag waren wij in de gelegen heid, de schilderyen van Gustav Graef en dat van Edg. Farasijn te gaan zien, die morgen en eenige volgende dagen voor het publiek zullen worden geëxpo seerd in een der zalen van wFelix Favore." Graef is, men zal het zich herinneren, de duitsche schilder, die voor een paar jaar eene strafvervolging tegen zich zag inge steld, onder beschuldiging van ignobele han delingen met een zeer jeugdig model. Een zijner thans alhier geëxposeerde stukken herinnert daaraan het heet //de fantasie vervolgd" en is eene allegorische voor stelling van de fantasie in de gedaante eener acheone vrouw, die ten schavot gevoerd, plotseling de ketens afwerpt en ongedeerd omhoog zweeft, hare beulen teleurgesteld achterlatende. Naar het schijnt heeft Graef daarmede willen te kennen geven, dat hij zijne vervolging te wyten had aan de jaloezie zijner kunstbroeders. Eene schoone vrouwenfiguur is de schilderij, die Marchen (sprookje) heet. Het derde, wde dood van den laatsten Viking", geeft eene voorstelling van een schipbreukeling zich vastklemmende aan een rots, maar door eene najade mede- gesleept in de diepte. Het vierde stuk bestaat uit vier busten (vrouwen), die de vier elementen vertegenwoordigen. Het groote schilderstuk van den jongen vlaamschen schilder Faranijn ten slotte, zal zonder twijfel voor impressionisten een steen des aanstoots wezen. Over dè verdienste daarvan kunnen oude en nieuwe richting elkander in het haar vliegen. Het stuk, dat een boot met landverhuizers voorstelt, eenige oogen- blikken vóór het vertrek, bevat uit den aard der zaak zeer vele figuren en is daardoor wellicht wat vol en misschien wat al te geacheveerd. Hoe dit wezen mag, of de richting van dezen schilder en ook die van zyn duitschen collega (want me* heeft over Graefs talent ook zeer uiteenloopende meeningen), de jniste is, de tentoonstel ling is een bezoek ongetwijfeld over waard. De exposant verzoekt ons nog mede te deelen, dat degenen, die de expositie op den eersteyi dag (Zaterdag) bezoeken, een toegangsbewijs ontvangen ook voor de overige dagen, waarop de stukken tentoongesteld zullen blijven. Dit is eene groote faciliteit, daar de toegangsprijs op den eersten dag slechts 50 cents be draagt. Verschenen is no. 443, Catalogus en Prijscourant van de tuinbouw-inriehting van de firma E. H. Krelage, alsmede eene van aardbeien van genoemde firma en een supplement op de catalogi 402 en 432. Bij het doorbladeren van een en ander staat men o. a. verbaasd over de groote verscheidenheid van aardbe ziën, welke de firma kweekt, terwyl de praktische samenstelling van deze uit voerige catalogi, ook wat betreft de op gave der prijzen, maakt dat zoowel do gewone afnemers als partieulieren er ge makkelijk hun weg in vinden. Bij de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). De rijksveldwachter 3e klasse E. Veldmeijer is met 16 dezer verplaatst van Marken naar Velsen. BI N N Si N L A IS! D. De Staatscommissie voor den landbouw is, na drie vergaderingen te hebben gehouden, Woensdag uitesn- gegaan. De in deze bijeenkomst behan delde onderwerpen betroffen de instel ling eener landbouwvertegenwoordiging en de belastingen. Bij de Tweede Kamer zyn nog ingekomen wetsontwerpen tot be krachtiging van provinciale belastingen; tot vaststelling der vestingbegrooting voor 1891tot verhooging der vesting begrooting voor 1890 en tot verhooging der oorlogsbegrooting voor dit jaar. De groothertog van Saksen- Weimar, de groothertog en do hertogin van Mecklenburg, mot gevolg, .bezochte* 'Woes8dag met den burgemeester van Amsterdam en met mevrouw Van Tien hoven de gem. Edam. Met groote belangstelling werden het schoone raadhuis en de merkwaardig heden aldaar, en daarna de monumentale groote kerk bezichtigd. Menig pittoresk geveltje aan de schilderachtige grachten werd bezien, en hier en daar een photo graphic genomen. Een antiek huis werd ook nog van binnen opgenomen. Te circa 3)1, uur vertrok hot hooge gezel schap bij prachtig weer en kalme zee uit de haven, om over de Zuiderzee naar het schilderachtige Volendara te stoo- mea. De g o e v e r n o u r - g e n o r a a 1 van Nederlandsch-Indië is uitgenoodigd na te gaan, welke maatregelen in aan sluiting met de nederlandsche wet, ter voorkoming van bedrog in den boter- handel, ©ok in Indië tegen zoodanig bedrog kunnen genomen worden. Volgens een Reuter - telegram uit Kamerijk is de nederlandsche kolonel Kool, die de groote manoeuvres aldaar bijwoont, benoemd tot officier van het Legioen van Eer. De heeren Hermann Sturs- berg Go. te New-York vestigden voor eenige jaren te Rotterdam, in vereeni ging met de heeren Horstmann Co., de eerste en grootste tank-inrichiing in Nederland voor amerikaansche petroleum. Deze inrichting verkeert in bloeienden toestand, en Rotterdam is daardoor het uitgangspunt geworden van belangrijke petroleumverzendingen naar ons binnen land en de Rijnprovinciën. Eene eigen lijn van tanksteamers onderhoudt een geregeld verkeer tusachen Amerika en Rotterdam en zorgt voor de voeding der zes groote tanks aldaar, die ongeveer 100,000 vaten petroleum kunnen bevat ten. De firma vestigde tevens te Mann heim eene tankinrichting, eD een tank- steamer onderhoudt ook de vaart tuaschen Rotterdam en Mannheim. Eene verdere uitbreiding hier te lande schijnt thans ©ntworpen te zijn. Het Hbld verneemt dat de heeren Stursberg begonnen zijn aan de Korte Prinsengracht bij de Brouwersgracht te Amsterdam een kanteor te vestigen om van daaruit onder leiding van hunnen agent, den heer Gützlaffi, die tot nog toe slechts de verzending van kisten olie naar Java bezorgde, ook vaten olie te verzenden. Twee keer is de groote tanksteamer de Astraldie ongeveer 19,700 v. petro leum laadt, voor rekening der heeren Stursberg reeds te Amsterdam aange komen en heeft in de nieuwe petroleum haven zijn lading gelost. Daar in den laatsten tijd meermalen is bespeurd, dat uit Holland in Westphalen spek, waarin trichinen, ingevoerd is, acht de Kölnische het wen- schelijk, dat de grensbeambten zich goed op de hoogte stellen van do wyze, waarop holland8eh van aoaerikaansch spek onder scheiden kan worden, zij het dan ook, dat het nog niet zeker is, of men wel te doen had met het reeds meermalen voorgekomen binnensmokkelen van ame- rikaanseh spek. De Standaard bevat eene advertentie waarin wordt aangekondigd dat het echtpaar Van Vliet-van den Dool, te Maasland, den 24en dezer zijne 25-jarige echtvereeniging zal herdenken. Dit is op zichzelf niets bizonders, maar dat het ïn 't bezit is van negentien //dank bare" kinderen en twee schoondochters, is, dunkt ons, wel de moeite waard. Een soldaat van afrikaan- sehen oorsprong, D. van Es, die onlangs uit Indië was teruggekeerd en volgens zijn verlangen in het koloniaal militair invalidenhuis te Bronbeek was opgeno men, zal op zijn verzoek naar zijn ge boorteland, de kust van Guinea terug- keeren. Zijn verlangen naar zijn geboor tegrond werd iiem te machtig. Men meldt uit Teasel van 18 September: Vele belangstellenden woonden giste ren de beproeving bij der reddingsmidde len van de N. en Z.-Holl. redd.- maat schappij nabij de Koog. Het schouwspel wa9 dan ook belang wekkend genoeg. Nadat de reddingsboot ongeveer 300 meter uit de kust was geroeid, ankerde zij. Daarna werd de vuurpijltoestel opgesteld en snorde weldra eene pijl in de richting der boott vooruit. Niet alleen bracht de afgescheten pijl de lijn dwars over de boot, doch liep nog Naar het eng else h JAMES WYTTON. 10) HOOFDSTUK VII. Ik vergat echter hem mede te deelen, dat ik het horloge had gekregen eerst nadat l'Estrange het in zyn vlucht had meegeno men, want ofschoon ik besloten had om mij niet door kleinigheden te laten weerhouden, wist ik niet hoe Bland deze zaak uit een wettelijk oogpunt zou beschouwen, ik vertelde hem dus slechts dat l'Estrange mijn horloge had en dat ik hem in hechtenis wilde doen nemen wegens diefstal nog vóór dien avond. Hij zeide, dat hij zijn best zou doen, wanneer hem een mach tiging tot inhechtenisneming zou worden verstrektnadat ten drie ure een van de ondergeschikten hem te Emerald Hill rap port had gebracht, ging hij met mij mee de stad in. Ik maakte mij dien tijd te nutte met Bland eene uitvosrige beschrijving van l'Estrange te geven. Alvorens Bland de kamer van Brown verliet met de volmacht in zijn hand, zeide hij tot laatstgenoemde *In orde, ik zal hem vanavond nog in hechtenis nemeD, daar kunt gij op vertrouwen, mijnheer." Ik wist niet wat ik nu verder nog doen moest. Bland had met den heer Brown afgesproken, dat hy hem zou doen weten, wan neer en waar l'Estrange was aangehouden. Om half vier zeide Brown, die naar lichaam en geest uitgeput was, dat hij naar huis wilde gaan en daar zou blijven wachten; hy verzocht mij hem te vergezellen, waarin ik natuurlijk gaarne toestemde. Onze weg leidde door Little Collins Street en Queen Street. Toen wij het snijpunt van deze straat met de Collins Street over staken, reed een klein rijtuig ons in snellen draf voorbij. Daar dit in de politie-verordeningen streng verboden was, trok dit rij tuig mijn aandacht en toen ik het wat nauwkeuriger gadesloeg, zag ik voorop een grooten reiskoffer, waarop een biljet was geplakt met den naam //Wodonga", terzelfdertyd zag ik duidelijk het ge laat van l'Estrange, die zijn hoofd uit het raampje stak, waar schijnlijk om den koetsier zijne bevelen te geven. Ik zag zijn ge laat slechts een enkel oogenblik, maar toch wist ik, dat ik mij niet vergist had. Ik begreep ook, dat hij my niet gezien kon hebben. Ik wendde mij toen tot Brown nog bijtijds, want hij had hem ook opgemerkt en wilde juist zijn stem verheffen. Oogen- blikkelyk legde ik mijn hand op zyn mond. ,/Houd u in Godsnaam stil, mijnheer," smeekte ik. //Hij is nu in onze macht. Bederf nu niet alles door overyling. Ik heb op de bagage het adres n Wodonga" gelezen. Ik vermoed dus, aat zij naar Sydney gaan, wanneer gij echter geroepen hadt, dan zou de schurk bang zyn geworden en zijn reisplan veranderd hebben, zoodat hy ons dan zou ontsnappen. Ik zal hem nu achterna zetteD. Er is geen tijd meer te verliezen. De trein vertrekt over vijf minuten maar ik kan er nog juist komen. Hij zal mij niet ontsnappen, mijnheer, heb daarvoor geen vrees. Ik sprak deze laatste woorden haastig uit en ijlde in snellen draf naar het station in de Spencer street. Ik snelde het station binnen, kocht een kaartje en sprong nog juist op den trein, toen deze zich in beweging zette. //Juist bytijds, mynheer," zeide de conducteur en sloeg het por tier achter mij dicht. z/Te laat, mijnheer riep hy iemand op het perron toe. //Gij moogt niet meer instappen, de trein is in beweging." Een vreeselijke gil eener vrouw //O, mijn God, de arme man is dood!" van den van schrik verstijfden portier en toen de trein zich langzaam in beweging zette, een algemeene opschudding. Por tiers, beambten en de passagiers, die op volgende treinen wacht ten, snelden ons voorbij en boven het geraas en de verwarring uit, die aanduidden, dat er een ongeluk gebeurd was, hoorde ik het bevel om den trein te doen stoppen. Van alle kanten kwam men toesnellen. Ik trachtte het raampje naar beneden te schuiven, maar dit ge lukte mij niet dadelijk en eerst toen de trein aan het einde van het perron tot stilstaan was gebracht, slaagde ik er in het portier te openen. Ik sprong er uit. Ongeveer op een afstand van vijftig

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1