8 e Jaargang. Dinsdag 23 September 18IM), 2216, AD^ s r a o s i li w s. Stukken van den Raad. FEUILLETON. Dl YEQÏÏW YAH 111 SflllE. 1713 iBOHBBHBITTSPRUS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummer*-0 05. Dit blad verschijnt degelijke, behalve op Zon- en Fe.-atdagoa. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. irt*Ie'lkan.r. il»i-e- tk v SETllTi; APV van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 -rent» Groctc letter» naar plnRtcniimt». Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen et. Advertentie» worden aajipfTicmei door oaze asenten en door slle boekhandelaren e»s eonrwettmv. Direotem^a-Uitgevers J. O. PEEREBOOH J. B. AVIS, Hoofdagenten voor kei Buitenland; Compagnie Générale de PubliciU Strangers 6» L DAUBS §r Co,t JOHN F. JQNJSSj 8uec., Fargt 31 bi* Fastbourg Jiiont-.-zartrs Haarlem 22 September 1890. 7 ER GA DERING van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 24 Sept. 1890, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeling van ingekomen stuk ken: Bedanken dr. C. G. von Reeken, als Raadslid. Proces-verbaal keurmeester slachtvee. Brief Kamer van Koophandel en Fabrieken uitdieping Spaarne. Dank betuigingen uitgebrachte benoemingen. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W. uitdieping Singelgr&chten en Bin- nenspaarne. 3. Id. id. stichting nieuwe school voor openbaar lager onderwijs aan de Schoterstraat. 4. Id. id. verbetering afwatering Wilsonsplein. 5. Id. id. bouw brug over het Zuider-Bui enspaarne, noo- dig voor eenen lokaalspoorweg (Amster dam (Nieuweramstel)Haarlem), met advies Kamer van Koophandel en Fa brieken en Comm. v. Fabr. 6. Idem idem gratificatiën leeraren H. B. school met vijfjarigen cursus. 7. Id. id. vaststelling reglement bank van leening. 8. Id. id. id. instructie bewaarder Stads-Doelen. 9. Id. id. id. instructie opzichter en wegwerker weg Leidsche Vaart. 10. Rapport comm. v. fin. begrooting 1891 Barbaragasthuis. 11. Id. id. begrooting 1891 schutterij. 12. Advies commissie aanbestedingen, op adres comité vereenigde timmerlieden. 13. Verzoekschriften eervol ontslag onderwij zer en onderwijzeres. 14. Voordracht B. en W. benoeming onderwijzer 3e klasse opleidingsschool voor jongens. 15. Id. id. id. twee onderwijzeressen burgerschool. 16. Id. id. id. onderwijzer 2e kl. aan id. 17. Id. id. id. onderwijzeres kostelooze school B. 18. Id. id. bevordering onder wijzeres tweede tusschenschool. 19. Voor stel id. regeling onderwijs vrije en orde- oefeniugen der gymnastiek aan de op leidingsschool voor jongens. 20. Rappor ten opzichter gasverlichting over Juli en Augustus. Voordracht voor onderwijzer 2de kl. aan de Burgerschool 1. C. J. O. A. Nuijs te Haarlem, 2. J. M. van Greven te Kinderdijk en S. J. Prinsen Jzn. te 's-Hage. Voordracht voor onderwijzeres 3e kl. aan de kostelooze school b 1. mej. M. K. Rigkens, 2. mej. D. Krol te Lisse én 3. mej. M. C. Gerk te Haarlem. Voordracht voer twee onderwijzeressen 3e kl. aan de Burgerschool. Ie drietal: 1. mej. J. E. Rikkers te Voorburg, 2. mej. D. Krol te Liaee en 3. mej. M. K. Rijken8 te Haarlem; 2e drietal: 1. mej. M. C. J. Scharff, 2. mej. C. M. Gerber te Haarlem, 3. mej. E. F. M. L. Janssen te Middelburg. Ontslag wordt gevraagd door mej.A. J. G. van der Steur, onderwijzeres aan de Burgerschool, wegens ongesteldheid en door den onderwijzer van school D A. Vreeken. B. en W. stellen aan den Raad voor, hun op te dragen de benoeming wan een nieuwen kastelein voor den Stads-Doelen, op eene bezoldiging van ƒ500 met vrije woning, vuur en licht en vergoeding van de drie eerste aan slagen der personeele belasting. Tevens stellen B. en W. eene her ziening van de instructie voor dezen ambtenaar voor. Commissarissen van de Stads Bank van Leening stellen eene gewijzigde instructie voor deze inrichting aan den Raad voor. In hoofdzaak bevat het regle ment geene andere dan reeds geldende bepalingen. Verder is het wat stijl en inrichting betreft, gemoderniseerd. Door de Comm. van Toezicht op het middelbaar onderwijs worden de na volgende heeren voorgedragen, voor gra tificatiën wegens door hun meerder ge geven lesuren: W. H. L. Janssen van Raay, 14; A. J. Duyfjes, 21; A. van der Voort, 14; R. Zuidema, 6; C. Hey- man, 13 H. J. de Vries, 14. Deze uren worden betaald met 2.50 per uur. Voorgesteld wordt door B. en W. eene instructie voor den te benoemen pachter van den tol aan de Leidsche vaart bij de Aardenhoutslaan. Voorgesteld, wordt door B. en W. om de onderwijzeres 3e kl. aan de 2e tusschenschool, mej. G. Graue, te bevor deren tot onderwijzeres 2e kl. Het hoofd der opleidingsschool voor jongens verzoekt het onderwas ia gym nastiek aan zijne school voor 189192 weder, zoeals ten vorigen jare, te laten geven door vier daartoe bevoegde onder wijzers, tegen eene gratificatie van 50 elk en stelt daartoe voor: de heeren H. Swaanswijk, H. A. Meerburg, F. J. Brug- geman en M. Eikelenboom. B. en W. keuren dit goed, doch ent- veinzen zich niet, dat de vraag is of het nog wel noodig is, extra toelage te geven voor een thans verplichtend gesteld vak. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat de toegestane som voor uit dieping van het Spaarne, 30770, niet voldoende is, en met 10°,o moet worden verhoogd, terwijl bovendien bij de raming niet was gerekend op..., de kosten van toezicht, t. w. 1200. Het totaalcijfer verzoeken B. en W. dus te bepalen op ƒ35.406. Tevens stellen B. ea W. voor, tege lijk met het Spaarne, de Singelgraoh- ten uit te diepen, hetgeen ƒ5580 zal kosten. In verband daarmede schijnt aan H. H. van Leeuwen tegen Kerstmis e. k. de huur van een stuk grond in het Noorder- Buitenspaarno te moeten worden opge zegd. De le luitenant-ingenieur l'Espinasse alhier, is gedetacheerd bij de inundatie- werken te Haarlemmermeer, met stand plaats Hoofddorp. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor M. U. L. onderwijs te Amsterdam, hoofd de heer van Zegwaart, de heer P. van der Lijn alhier. De heer B. J. Klekamp, kapelaan van O. L. V. parochie alhier, is benoemd tot pastoor te Oude- en Nieuwe Tonge. Naar men verneemt, zijn er onder handelingen aanhangig tot aankoop van een perceel in de Groote Houtstraat, waarin thans eene manége is gevestigd, alsmede van een paar groote stallingen aan het Klein Heiligland, ten einde na afbraak daarvan, op het vrijkomende terrein een r. k. kerkgebouw te stichten. Het was een gezellige aanblik, dien de kermesse d'eté (waarom zou men niet zeggen zomerkermis Zaterdag en Zondag op het sportterrein //de Phoenix7' bood. Tentjes en kramen van allerlei aard waren goed vertegenwoordigd en de be zoekers bleven niet uit, vooral toen de drukte des avonds toenam. Tot een der grootste attracties behoorde //Electra, de dame zwevende in aether". We hebben o. a. daar een kijkje genomen en moeten erkennen, dat hoewel deze vertooning Diet verheven was boven de andere, die men op dit gebied op kermissen enz. te zien krijgt, zy toch wel der moeite van bezichtiging waard was. Heden is het de laatste dag van deze kermis. Op het sportterrein bevindt zich, zoo als men weet, een goed bevolkte mena gerie. Een belangrijke aanwinst mogen heeten een paar jonge vossen, die daar aan zijn toegevoegd. Het z n fraaie dieren en ieder die eens kennis wil maken met het geslacht //Reiaaerdt" zij een bezoek daaraan aanbevolen. Blijkens achterstaande advertentie blijft de tentoonstelling der schilderijen van prof. Graef en Farasijn, waarvan wij in ons nummer van Zaterdag, 20 dezer, eene beschrijving gaven, nog tot en met Donderdag a. s. geopend. Zoeals wij reeds gezegd hebben is deze tentoonstelling zeer de bezichtiging waard, en ondervindt dan ook reeds druk be zoek. j De schilderijen zijn tentoongesteld in 'da groote zaal van //FelixFavore", waar ze onder een prachtig licht staan, zoodat alle deelen ervan goed uitkomen. Ook j 's avonds is de zaal doeltreffend verlicht,ter- I wijl de groote ruimte het perspectief van de schilderstukken verhoogt. In de zaal vindt men een aantal dagbladen, binnen- en buïtenlandsche, die over het alge-1 meen met lof over deze schilderstukken j spreken, alhoewel de opvattingen nogal uiteen loopen. Zondagmorgen heeft een bewoner van de Brouwerstraat na een hevigen woor dentwist, eerst zijn buurman en daarna diens vrouw omdat zij haar echtgenoot te hulp kwam, eenige steken met een scherp voorwerp toegebracht. De ver wonde man is dientengevolge bedlegerig, ziek en onder behandeling van een ge neesheer. Tegen den dader, zekeren B., ia door de politie proces-verbaal opge maakt. Het is thans 45 jaar geleden, dat de eerste machine tot droogmaking der Haarlemmermeer, //deLeeghwater", in ge bruik werd genomen. Het werktuig, later dienende tot model der overige, tfCrne- quius" en //Lijnden", heeft 400 paarden kracht en werkt met een stoomvermogen van 350 paardenkracht. Genoemde machine doet 7 pompslagen in de minuut en verplaatst 66 M3 water bij eiken slag. Men berekent dat om de Meer droog te maken er noodig geweest zijn 14 mil- lioen pompslagenelke slag ongeveer verplaatsende 66 kub. M. water. Ruim 2% millioen gulden waren de kosten dier machines. wijs neemt meer en meer in bloei toe. Het aantal ingeschreven leerlingen uit de gemeente overtreft niet alleen dat van vorige jaren, maar ook wordt er eerst daags een cursus aan verbonden voor leerlingen uit de omliggende plaatsen, Daarvoor hebben zich alleen uit Kwa- dijk, Middelie en Warder een twintigtal leerlingen aangemeld. Hierdoor wordt de school, voor twee jaren opgericht en onderhouden door krachtige medewer king van het rijk, maar waarvoor ook de gemeente zich groote opofferingen ge troost, ook in wijderen kring vruchtbaar. Men schrijft ons nit Parijs, dat de kosten van de tournée-Lamoureux per dag 9375 fr. bedragen. Het eerste der 16 concerten in ons land en in België zal te Rotterdam worden gegeven. (Fad.) Inhoud Sempervirens No. 38: Dr. Herman van Hall. Het welriekend Viooltje. Maart-Viooltje. Viola odorata, Linn., Viola Martia, Viola suavis, Bieb. Familie der Violaceeën, met afbeeldin gen. Buiten overwinterende Fuchsia's. De Hippeastrum (Amaryllis), door Harry Veitch, slot. Rotterdam Colo ny. Nod. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde, afdeeling Leiden en om streken en afdeeling 's Gravenhage en omstreken. Antwoorden op het Vraag- bord. Vraagbord. Ontvangen Prijscouranten- Verbetering. Beroepen te Zandvoort ds. H. M. van Nes, te Woudenberg. In het Badhuis voor min- vermogenden te Zandvoort zijn dit jaar verpleegd 112 patiënten op het oogen- blik zijn er nog aanwezig 32. Letteron ea Kunst. Naar het Fad. verneemt zijn er plan nen in bewerking voor de stichting te 's-Hage van een geheel nieuw en grootsch opera- en comediegebouw op het terrein van Boschlist aan den Bezuidenhoutsehen weg. De bedoeling zou zijn om dit gebouw, naar het ont werp van den architect Van Liefland uit te voeren, door eene particuliere onder neming met stedelijke hulp te doen vol tooien en verder ook in overleg met het gemeentebestuur, ter vervanging van den stedelijken schouwburg te exploiteeren. De teekenschool te Edam, thans volledig ingericht met cursussen voor het bouwkundige teekenen, het handteekenen het boetseeren en het theoretisch onder li I ill 1/ ill De civiel-ingenieur R. A. J. Snethlage is door de regeering der Zuid- Afrikaanscho Republiek benoemd tot haren tecbnischen adviseur in Europa. De Kamer van Koophandel te Maastricht, heeft besloten tot onder steuning van het door de Kamer te Utrecht aan de Tweede Kamer inge diende adres, strekkende tot invoering van een verlaagd plaatselijk briefport. Uit Amsterdam wordt ge meld Door het raadslid mr. M. W. F. Treub is aan den Raad eene missieve gericht, waarin hij te kennen geeft, dat de door B. en W. ontwikkelde bedenkingen tegen het nemen van eene proef met de inrichting van schoolbaden hem allerminst afdoende voorkomen. Hij doet mitsdien het voorstel om aan twee scholen 1ste klasse, welker hoofden behooren tot die genen, die tot het nemen eener proef willen medewerken, eene inrichting te verbinden tot het verstrekken van kos telooze douchebaden aan de kinderen, die deze scholen bezoekendaarvoor op de begrooting uit te trekken eene som van ƒ3000 en een post //pro memorie" voor ouderhond en waterverwarmiDg. Dit voorstel is mede onderteekend door de raadsleden: J. N. van Hall, A. W. Naar het engelsch JAMES WYTTON. 12) HOOFDSTUK VII. Bij het verhoor, waarin ik de voornaamste getuige was, con cludeerden de medelijdende rechters, dat de dood door een onge luk veroorzaakt was en de heer Brown van alle rechtsvervolging ontslagen werd. Maar hij wist niets bekreund ezich om niets .Hij was krankzinnig. Hij had zijn verstand voor altijd verloren en is nu als een onschuldig ,onnoozel kind. Ik heb hem onlangs gezien op zijn villa in Brighton, waar hij te midden van bloemen en strui ken een eentonig, doelloos leven leidt. Sedert den dood van l'Es- trange is hg zijn verstand kwijt en is nu een sprekend voorbeeld van iemand, die door een plotselingen, verpletterenden slag van al zijn verstandelijke vermogens is beroofd. Er is echter iemand, die hem als een schaduw volgt, over hem waakt, slechts voor hem leeft, altijd voor hem zorgt en hem steeds in zijn geringste wenschen tegemoet komt. Het gerimpeld gelaat, de gryze haren, de eenzaamheid en zelfverloochening, toonen haar wroeging en berouw en wie zal den eersten steen werpen op deze rampzalige, boetende vrouw HOOFDSTUK VIII. Door het ongeluk, dat den heer Brown getroffen had, moest ik mg met veel extra werk en een groote verantwoordelijkheid be lasten. Ik werkte verbazend hard. De uren aan den arbeid besteed, waren echter voor mij de aangenaamste. De zwaarmoedigheid, die mijn geest ter neer drukte sedert de verdwijning van miss Fowler, was nog verergerd door het treurige uiteinde van mijn zoo bemin den chef. Ik liep zelf het gevaar om mijn verstand te verliezen. Ik kon des nachts niet slapen en zelfs wanneer het mij gelukte een oogenblik den slaap te vatten, werd deze verstoord door vree- selijke nachtmerries. Ten laatste begon ik te begrijpen, dat ik mijn gezondheid zou ondermijnen, wanneer ik geen verandering in mijne levenswijze bracht. Mijn zenuwgestel was geheel in de war en bij het minste wat er gebeurde, werd ik over mijn gansche lichaam beurtelings koud en warm. By zekere gelegenheid herinner ik mij, dat een stukje gom-elastiek van mijn lessenaar viel en toen ik het hoorde vallen, ontstelde ik alsof er een pistool dicht bij mijn oor werd afgeschoten. Ik verlangde vurig naar de een of andere adei- ding om beterschap te vinden voor mijn ondermijnd zenuwgestel. Toen ik op zekeren dag in somber gepeins was verdiept, herin nerde ik my mijn gesprek met dien bleeken man over het dobbe len. Waren zyn begrippen over het maatschappelijk leven wel zo o slecht als ik eerst had gemeend In ieder geval zou ik er de proef van gaan nemen, of het spel mij de gewenschte afleiding zou kunnen geven. Ik moest de verveling van mij afschudden en ook de doffe neerslachtigheid, waarin mijn geest was gedom peld sedert ik de vrouw, die zooveel macht over mij bezat, uit het oog had verloren. Niets zelfs niet het gevaar om een harts tochtelijk speler te worden kon erger zijn, dan die toestand van levenszatheid en onverschilligheid, waaruit ik mij weldra niet meer zou kunnen losrukken. Wanneer ik aan het verleden terugdenk, dan verwondert het mij zeer, hoe ik in dien toestand heb kunnen geraken. Ik verklaar plechtig, dat er sommige oogenblikken zyn geweest, dat ik met kalmte aan zelfmoord dacht. Dat eentonige leven zonder afwisseling werd mij onverdragelijk. Eten, werken en slapen volgden elkaar met wanhopige regelmaat op. De eene dag geleek zoozeer op den andere, dat ik een walging van het leven begon te krijgen en ik, die, wat mijn salaris en maatschappelijke positie betreft, te benij den was en een gezond, sterk lichaam had, werd naar lichaam en geest ziek, doordat ik aan niets dacht dan aan de verdwijning van de vrouw, die ik liefhad, daarom vatte ik dan ook een paar keer het plan op om een einde aan mijn leven te maken. Ik besloot eindelijk om herstel te zoeken in de prikkeling, die het spel mij zou kunnen geven en op zekeren dag begaf ik mij naar de res tauratie, waarvan ik reeds meer heb gesproken, uitsluitend met het doel om den onbekende met het bleeke gelaat daar te vinden;

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1