No. 2219. 8e Jaargang. BI VROUW VAI Bil SP1LII. Direotonï-en-üitgevsrs J. O. PSSSSBOOSI en J. B. AVIS. A S 0 IM 2? T S PRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het g-ekeele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0-05. ADVBETESTIÊST: van 15 rsg-els 50 Cents; iedere reg-e.1 meer jo eentc Groote letters na»? plaateraiau?. Bij Abonnement aanzienlijk r&V at. Dit blad verachyut dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. HJeJefooaaasaEaiKser Abonnementen ea Aavertenfrë» worden aapgenoroes- door onze agenten en door alle boekhandelaren en coujantiom Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnit Qenêralt ds JPvblicité Ëtrangè*-* Q» L DA ï/jêJi 4" Vn., JOB.W V. JQNM&* Buo:., Var&s 31bia Vanóourp Mosttxzartr*. 'vsnsfeHsaaaBiiaxwöavs^é Bij dit Nummer is gevoegd het Oemeenteraadsverslag van 24 September. s T 0 S Si W' S. Haarlem 25 September 1890. Woensdag is de tweede ploeg onder officieren van de Militaire School alhier te 's-Hage aangekomen tot het afleggen van het practisch gedeelte van het offi ciers-examen. Door den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbend is te Groningen een wegwedstrijd gehouden. Prijswinnaar voor het //Kampioenschap van Neder land" was de heer Ralarid, uit Deven ter, die 50 K. M. aflegde in 2 uur en 6m, de tweede de heer Houtman, uit Haarlem, in 2 uur 6m., 137s sec., dc derde de heer Fockema, uit Arnhem en vierde de heer Swarte, uit Groningen. ^rrmxi^seinents-iiechtbank TE HAARLEM Zitting van Donderdag 25 Sept. 1890. In den namiddag van 15 Juni kwamen vijf ateenhouwersknechts de tapperij van zekeren R. binnen. Zij hadden allen een borrel op en maakten wat lawaai, zoodat jufirouw R. hen verzocht zich wat stil te houden, omdat haar man ziek was. Daar zij daaraan niet voldeden, verzocht de vrouw hun om heen te gaaB, maar inplaats van dat te doen, kneep zekere T. haar ia den arm, en toen zij de hulp van een anderen bezoeker W. inriep, werd deze aangegrepen en zijoe kleede ren en horlogeketting gescheurd, terwijl zekere K. hem in de lip beet. De subs. off. van just., mr. P. J. van Outeren, requireert hun beider veroor- dceling tot een gevangenisstraf van 2 maanden. J. A. L., kleermaker, thans te Am sterdam, bevond zich den 28en Juni ten huize van den tailleur G. S., te Bever- j wijk, en weigerde diens huis te verlaten, j zooals S. wilde. Ook toen de veldwach- j ter Knipper ter hulpe kwam, wilde hij nog niet heengaan en schopte en sloeg Knipper, terwijl deze hem wilde ver wijderen. Deze L. was bij S. in dienst. Waarom was de man zóó te keer ge gaan? Hoor het hem zelf zeggen. //Ja, omdat m'n vader uit Duitschland was, scholden ze voor mof. Dat doen ze hier in Holland altyd, uitschelden. Ik zei toen: als je nog eens mof zegt, zal ik je een mof geven. Dat heb ik ook ge daan, toen is alles door mekaar geloopen en heb ik me zelf niet meer kunnen tammen." Het was aan een kameraad, dat die z/mof" werd gegeven. Met den patroon had hij nooit oneeDigheid gehad. De ambtenaar van het O. M. requi reert tot ontslag van rechtsvervolging van den beklaagde voor de beide ten laste gelegde feiten, (huisvredebreuk en weerspannigheid), omdat van het eerste geene sprake kan zijn, daar bekl. kost en inwoning had bij S. en dus niet tegen diens wil daar aanwezig was; terwijl op dien grond ook het optreden van den veldwachter Knipper volgens sprekers meening onwettig moet worden genoemd. Margaretha W., 16 jaar oud, als dienst bode werkzaam bij den heer P. M. X. te Hillegom, heeft daar op omstreeks den llden Juni j. 1. eenigo kleederenen een gouden ring gestolen. Zij was daar nog geen twee dagen in dienst. Het meisje bekent volledig. De eisch is veroordeeliag tot 6 weken gevangenisstraf. Een lastige Wormerees is de schilder D. V., die op 28 Mei niet alleen zekeren Molenaar, in wiens kolfbaan hij was, heeft geslagen en ten bloede verwond, maar ook heeft uitgescholden, gedreigd en zich verzet tegen de dienaren der politie Bek king en Rientsma. Twee maanden gevangenisstraf is de eisch. Tegen zekeren V., een horlogemaker van Zaandam, die in dronkenschap op straat achtervolgd door een troep jongens, een ander knaapje dat hem geen kwaad deed, tegen een muur heeft geworpen, wordt f 3 boete geëischt wegens de dron kenschap en eene veroordeeling tot 6 woken gevangenisstraf wegens de mis-; handeling. Vrouw S., te Heemstede, heeft ruzie gekregen met eene buurvrouw, vrouw B., en deze bij die gelegenheid aange grepen, en op den grond geworpen, of geduwd. Natuurlijk denkt de bekl. er niet aan, haar ongelijk te erkennen maar de ambtenaar van het O. M. acht het feit niettemin voldoende toegelicht en requireert hare veroordeeling tot 2 dagen gevangenisstraf. Na dezo kwam voor de Rechtbank Joh. K. uit IJmuiden, beschuldigd van op 11 Juni 1.1. zekeren Westerwal, die met hem zijne diensten aanbood op eene binnenkomende zweedscha barkeen stomp, een duw en een slag te hebben toegebracht. Hoewel W. zelf en nog twee getuigen dit verklaren, beweert de be klaagde, dat W. hem de eerste slag heeft toegebracht en dat een ander der getuigen, Kempema, niets er van heeft kunnen zien, omdat hij met den rug naar hon toe stond. De subs. off. van just, requireert, daar de omstandigheden z. i. het geven van gevangenisstraf niet wettigen, de ver oordeeling van den beklaagde tot 25. boe,te, bij niet betaling daarvan tot 14 1 dagen hechtenis. j Over deze zaak ontvingen wij een I brief van een onzer abonnés uit IJmui- den, met bericht dat dit ongeveer de j 20ste keer is, dat K., //de vechter", I zooals hij hem noemt, voor de recht- j bank staat. j Ten slotte staat terecht zekere G. C., die een vrouw Duivel klappen heeft gegeven. Het is een van die zaakjes, waarbij men moeilijk kan nagaan in hoeverre de getuige het gebeurde over drijft en de beklaagde net onderschat. Zeker is het, dat deze man die vrouw heeft geslagen en de ambt. van het O. M. zijne veroordeeling verzoekt tot 2 dagen gevangenisstraf voor deze onrid derlijke daad. De Rechtbank deed uitspraak in zake K. de R. te Zaandam (valaehheid in geschrifte) en veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van 18 maanden. Tot boekhouder van de gemeentelijke gasfabriek te Beverwijk is benoemd de heer K. E. Husing, aldaar. De gasprijs werd vastgesteld op 10 c. per stère. De vice-admiraal, directeur-comman dant der marine te Amsterdam, hield Woensdag «an de torpedo-insehietplaats aan zijkanaal F. inspectie over de ge detacheerde bemanning van Z. M. in structie-schip Vulkaan n t N h h A Ai ih Bij het onderzoek van de wet ©p den krijgsdienst in de afdeelingen der Tweede Kamer, is Woensdag door het lid den heer Bahlmann in zijne sectie, te dezer zake een motie overgelegd. De afdeelingen van de Tweede Kamer, welke Woensdag het onderzoek van de legerwet hebben aangevangen, waren reeds vroegtijdig druk bezocht. Men verwacht dat het onderzoek deze week ten einde zal worden gebracht. De heer Henry Tindal heeft naar aanleiding van het indienen der Staatsbegrooting eene circulaire „aan het Nederlandsche Volk" verspreid, waarin hij zegt, dat de millioenen voor ouze oorlogsbegrooting uitgetrokken, weer nutteloos besteed zijn, daar ze niet zullen worden aangewend om de zoozeer door hem gewraakte toestanden in de verde diging des lands te verbeteren en alles bij het oude blijft. Hij doet verder het verhaal dat hij met kundige hoofdofficieren zijne bezwaren besproken hebbende, die het volkomen met hem eens zouden zijn geweest, zich rechtstreeks tot Z. M. den Koning heeft gewend, die hem echter uithoofde van Zijn zwakken gezondheidstoestand, geen audiëntie kon verleenon, doch hem de belofte werd gedaan, dat zoodra die toestand eenigszins verbeterde, Z. M. het verzoek om audiëntie zou worden overgebraeht. Ook hieruit put de heer Tindal weder 'nieuwe grieven en beweert hij, dat Z. M. onkundig wordt gehouden, dat er eenige kweatie zou bestaan en z/het Hem geheel onbekend is, dat ooit eeuige aanmerking werd gemaakt ©p het beleid van den minister van Oorlog." Ten slotte wijzende op „art. 3 van de wet op de verantwoordelijkheid van de Hoofden der Miuisterieele Departe menten", vraagt steller waarom deze wetten niet worden toegepast. Deze vraag, zegt schrijver, moest zoo spoedig moge lijk worden opgelost, daar de onafhanke lijkheid en de eer der natie daarmede zijn gemoeid. Dezer dagen is, naar het TJtr. D. meldt, door den adj. hoofdinsp. van politie Wesselink proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der arbeids wet tegen een steen- en pannenfabrikant te Utrecht, wegens het in zijne fabriek arbeid doen verrichten door eene vrouw binnen vier weken na hare bevalling. Volgens de Pr. D r. en Asser Ct. is sinds menschenheugenis de water stand der Maas niet zoo laag geweest als thans. //Men mo9t geen slapende honden wakker maken," voegen wij het blad waarschuwend toe! Te Mainz is dezer dagen een Nederlander aangehouden, de heer De Stuers uit Maastricht, omdat hij met een kaartje uit Baedeker in handen, het terrein der vestingwerken had be treden. Toen voldoende gebleken was, dat hij geen /Spion" was, werd hij we der in vrijheid gesteld. Uit Amsterdam wordt van 24 Sept. gemeld: Behalve een aantal adressen, waarbij wordt aangedrongen op verlaging van bruggen, demping van grachten en as- phalteering van straten, zijn heden bij den gemeenteraad ingekomen een adres van W. F. Beekman c.s., slijters en tappers, houdende om daaFrbij aangevoer de redenen het verzoek, om aanstelling van óen of meer goed gesalarieerde per sonen, ten einde te waken Segen de ontduiking van het vergunningsrecht; oen idem van de aid. //Amsterdam" van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond, waarbij, ook namens de daarbij aangesloten vereenigingen, wordt aange drongen op de aanneming van het voor stel van het raadslid mr. J. N. v. Hall, om een subsidie van ƒ5000 beschikbaar te stellen ten behoeve der vereeniging //Kindervoeding"; en eveneens een ver zoekschrift van het bestuur der afd. Amsterdam I der Vereeniging tot bevor dering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland, van dezelfde strekking als het voorgaande. Eervol ontslag werd op zijn verzoek verleend aan dr. C. Kerbert als lector in de zoölogie aan de univer siteit. Do voordracht tot het aangaan eener leening van zes millioen werd zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Evenzoo werd goedgekeurd de voor dracht om concessie te verleenen aan de naamlooze vennootschap //Electra", voor het leggen en hebben van electrische geleidingen enz., welke vennootschap als eenheidsprijs een maximum prijs van 46 cent heeft voorgesteld. De concessie is geen monopolie, zoodat ook andere ge gadigden zich op gelijke voorwaarden, als thans door de //Electra" aanvaard, voor eene concessie kunnen aanmelden. Ten slotte werd na een kort debat aan genomen de voordracht tot aanleg eener groenten markt, ter weerszijden van de Marnixstraat, waartoe de kosten zijn begroot op ƒ361,000. Het debat bepaal de zich tot oene kleine schermutseling tusschen den heer Gerritsen en het da- gelijksch bestuur, naar aanleiding van het niet vereeaigen op éene plek der groente- en fruitmarkt, welke laatste thans in haar »eer primitieven toestand op den Siogel zal blijven voortbestaan, waartegen door den heer Gerritsen ver geefs bezwaren werden ingebracht. Dinsdag is te Amsterdam het St. Eli8abeth8gesticht ingewijd. Het is een grootsche inrichting, bestemd voor ongeneeslijke zieken. De kosten van den grond (aan de Mauritekade) beliepen f 145,000, terwijl de bouw f 41:,250 heeft gekost. Als verdacht van diefstal van vervoerbiljetten tot een bedrag van ongeveer f 700, uit het kantoor der Gooische Stoomtram, te Amsterdam, is in bewaring gebracht eon 13-jarige jon gen, bij wien voor ongeveer f 100 aan kaartjes is gevonden. In de gemeente Wassenaar heerscht sinds eenige dagen een gespan nen toestand. Het volgende uitvoerige bericht,, ont leend aan Leidsch Dagbladzal omtrent het gebeurde eenig licht kunnen ver spreiden z/Met het oog op mogelijke nieuwe wanordelijkheden te Wassenaar bevonden zich reeds Dinsdagnamiddag in de nabu rige gemeente Voorsojhoten wederom eenige rijksveldwachters uit Den Heag, terwijl er bovendien geruchten liepen dat eenige artilleristen uit de residentie in de nabijheid waren, om op het eerste FEUiLLETO 1H Naar het eng eisch 15' JAMES WYTTON. HOOFDSTUK XI. De herinnering aan mijne nog zoo jonge liefde was niet langer de oorzaak van die doffe smart, dat onbevredigd, hopeloos verlan gen. De natuurlijke veerkracht van mijne krachtige, zoowel licha melijke als geestelyke gezondheid herstelde zich langzamerhand en de stralen van de ster der hope drongen door de zwarte welk mijner moedeloosheid en wanhoop, eerst met een flauw, schemer achtig licht, dat langzamerhand helderder en duidelijker werd, tot dat ten laatste deze stralen zich in hun vollen glans vertoonden en een koesterende warmte mijn lichaam doordrong, waardoor de sombere schaduwen der afmatting en wanhoop, die mijne overprik kelde hersenen zoolang hadden gepijnigd, werden verjaagd. Bovendien werden de indrukken, die het droevige treurspel van l'Eótrange bij mij hadden acutergtiaten steeds flauwer en flauwer en de tijd zou ze mij wel helpen verdrijven, daar deze gebeurte nis mij niet meer met al hare verschrikkelijke bizonderheden voor oogen stond. Hierover zeer verheugd, legde ik mij weer met hernieuwde krachten op mijn werk toe en ofschoon het gevoel, dat ik iets miste, mij nooit verliet, werden mijn geest en mijn zenuwgestel weer krachtig. Ik bad reeds verteld, dat de omvang mijner werk zaamheden verbazend was toegenomen, sedert Brown gedwongen werd zich uit de zaak terug te trekken; ook mijn verantwoorde lijkheid werd dubbel zoo groot, daar ik de eenige was, die zijn plaats kon vervaDgen. Alle belangrijke zaken, die werden afgehandeld, stonden onder mijn onmiddellijk toezicht. De firmanten waren niet in staat, die bizondere aangelegenheden zelf te regelen en wanneer ik het een en ander wilde verrichten, dan deden zij niets dan mijn verlangen met de handteekening der firma bekrachtigen. Ik begreep wel, dat dit in óón opzicht gelukkig voor mij was, want de nog over gebleven firmanten waren rechtvaardig en edelmoedig en ik be greep wel, dat, wanneer ik in mijne pogingen slaagde, dit een geldelijk voordeel voor mij zou zijn. De eenige twijfel, die mij verontrustte, was, of ik wel in staat zou zijn, om de plaats van Brown te vervangen. Niemand wist beter dan ik, welk een ver wonderlijk goed geheugen en flink doorzicht in zaken de vroegere chef der firma had gehad. Z$n nooit falende voorspellingen van de veranderingen der markt en zijne zoo mooi beraamde operatiën, in verband met de stijging of daling der effecten, waren de oor sprong van den naam van /,de barometer Brown", waaronder hij bij verschillende handelsvrienden bekend stond. Daarom was het sterk te betwijfelen, of ik de groote zaak, die aan zijn beleid en vernuft haar grootsten bloei te danken had en zulke reusachtige afmetingen had genomen, evengoed zou kunnen leiden. Ik begreep wel, dat het voor mij een geluk was geweest, steeds onder zijne onmiddellijke bevelen te hebben gestaan, daar ik veel van hem geleerd had en met hem had samengewerkt, om de belangrijkste zaken te zien gelukken; ik wist, dat ik een uitstekenden leermees ter had gehad, die mij de grondbeginselen van den handel had geleerd. Bovendien herinnerde ik het mij en mijn zelfvertrouwen nam daardoor toe, hoe hy dikwijls ronduit zyne meening over mijn aanleg en bekwaamheden had gezegd. Ik besloot tenminste9 dat ik het in ieder geval zou beproeven. Ik zou al mijn krachten inspannen om in mijne pogingen te slagen. De spreuk van den grootsten, engelschen tooneelschrijver klonk mij in de ooren. Iedereen heeft wel eens in zijne zaken het getij van den vloed gehad, dat tot zijn fortuin leidt. Het was voor my vloed geworden. Was ik krachtig genoeg om de fortuin te kunnen bereiken De gelegen heid, die sommigen slechts op lateren leeftijd en anderen nooit gegeven wordt, werd mij aangeboden, terwijl ik betrekkelijk nog jong was. Iedere zenuw, elke spier moest krachtig worden inge spannen, opdat ik tot mijn doel zou kunnen geraken. /7Nu of nooit," dacht ik. Ik zou mijn uiterste krachten voor deze zaak aanwenden. Hoe ik in mijne pogingen slaagde, zal u uit het vol gende blijken.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1