NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang, Woensdag 1 October 1890, No. 22233 ABOHSEKESTTSPIIIJS: ABYERTEÏTIÜ: T AO S N 1 E i] tt' S. Stukken van den Raad. B IN N E N L A Ai ff. naar Vermogen" FEU 1 L L E T O JS. BI VRQÏÏW VAK DES SFELES. DirsotnnreB-üitgavsrs J. C. PEEXSBOQM 3, B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummere- 0 05. 15 re^el» 50 Cests: iedere regel raeer .10 «eat« Grroote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk r*b*t. Dit blad verschijnt dagelyke, behalve op Zon- en Feestdagen. Borean: Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. 1Te8e7ooai3iasiiiae? iföS. Abonnementen es Advertentie» vsorder, asngeïione-t ccor onze agenten en door alle boekhandelaren en conrar.ti<vv> Hoofdagenten voor het Buitenland? Compagnie Générale de Publicity Strangle OL JJAUBM f Co.t JOB Je JONES, Succ., Parys 315m Panóour# jdonèvnartrs. Haarlem 30 September 1890. De le-luiteoant der genie J. W. Roe- loffs Valk is, te rekenen van 1 Oct., overgeplaatst van Willemstad naar Haar lem. Ingekomen is een verzoek van het bestuur van het Diakonessenhuis alhier, om een ziekenbarak met houten wanden te mogen plaatsen in den tuin van dat gesticht. B. en W. merken op, dat dit verzoek bij do tegenwoordige politic-verordening niet kan worden ingewilligd, daar deze voorschrijft, dat van allo nieuw op te richten gebouwen, de buitenmuren moe ten zijn gemaakt van onbrandbare mate rialen. Zij stellen daarom aan den Raad voor, (in aanmerking nemende het niet bestaan van het gevaar voor brand in zulk een barak) d« politie-verordening in dier voege te wijzigen, dat de Raad OBtheffing kan verleenen in alle voor komende gevallen van de verplichting om de buitenmuren van onbrandbaar materiaal ta maken. Voor voltooiing der bestrating aan den Zijlweg en rioleering van den hoek van den Kiaderhuissingel stellen B. ea W. aan den Raad voor, een krediet toe te staan groot ƒ2892. Tengevolge van het opheffen der ver- eeniging van het 10e district van 's rijka waterstaat (Zuid-Holland) met het 9e district (Noord-Holland) zal de hoofd ingenieur le kl. baron Van Ittersum, te 's-Hertogenbosch, den len October optre den als hoofdingenieur van het 10e district met standplaats te 's-Hage. Tot dusver nam de hoofd-ingenieur 2e kl. alhier, de heer Van Manen, het 10e district waar. Gedurende de maand Mei 1890 zijn door de HaarlemZandvoort Spoorweg- Maatsch. vervoerd 18890 reizigers. Opbrengst reizigers 3887.97. goederen 335.79. diversen 48.34. totaal 4272.10. Per dag en per kilometer f 16,21^. voor behanger. - Een voor schoen- j maker. - Een voor metselaarsknecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of' schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie veer breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die vau deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Yereeni- ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen F ,De beide op het Loo vertoe- vende prinsjes van Bentheim, die Zater dagvoormiddag gespeeld hebben met de vier ponies van prinses Wilhelmina, re den des namiddags met huane konink lijke nicht en ©enige genoodigde kinde ren in een grooten tentwagen met vier paarden bespannen, naar het chAlet in het Soerensche bosch, gevolgd door een grooten wagen met ververschingen. Eenigen tijd daarna begaven H. M. en hare zuster, de erfprinse3 (de erfprins was reeds Vrijdagavond weder vertrok ken) zich insgelijk derwaarts, om getui gen te zijn van de spelen der kinderen, die zich onder het toezicht bevonden van miss Winter en mevr. Van Steyn. Des avonds te 8 uur keerde de erf- prinsos, wie tot aan het station te Apeldoorn uitgeleide werd gedaan door H. M., naar Bentheim terug. Zondag namiddag maakte H. M. met prinses Wilhelmina en beide prinsjes, van half- drie tot halfvier in een met vier paar» den bespannen rijtuig een rit door Apel doorn en zijne naaste omgeving. (Ml;) Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Eenvoor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een TOESTAND DES KONINGS. Minder gunstige berichten worden in j de laatste dagen omtrent den toestand j van Z. M. den Koning vernomen. I Dr. C. W. Vinkhuijzen, lijfarts des I Koniugs, bezocht Zondag en ook Maandag Z. M. op Het Loo. Volgens het TJtr. Dadblad zou er heden een consult plaats hebben van j prof. Ro8enstein en dr. Vinkhuijzen met I dr. Vlaanderen. Het blad voegt er bij, dat Z. M. de twee laatste dagen groo- tendeels te bed heeft doorgebracht. In een Reuter - tolegram uit St. Petersburg wordt gemeld, dat Z. M. de keizer van Rusland het scheidsrech terschap tusschen Frankrijk en Neder land, met betrekking tot de grensschei ding in Guyana, voorgoed heeft aange nomen. Ter eerste alg. vergadering van den Anti-opiumbond, Zaterdag ge houden, werd het bestuur aangevuld tot 35 leden, terwijl als bestuursleden ge kozen werden de hh. H. Malder Sz., te RotterdamZegers Breijer, te Arnhem, en Van Kesteren, te Brussel. De rekening sluit met eea batig saldo van f 334. In Nederland meldden zich 446 leden van den Bond aan, na den oproepingsbrief, en vele planters enz. in Jndië. Eerlang zal een geschrift van de hand des heeren Elout verschijnen, waarin de tegenwoordige stand der kwestie wordt uiteengezet. Ook bestaat het voornemen eea Blad te doen ver schijnen. Gedurende de manoeuvres der 2de divisie infanterie kreeg een in fanterist e«n onbeduidend wondje aan de pink der linkerhand. Een der landbou wers, waar de man ingekwartierd was, gaf hem den raad op het wondje een gerookt stukje spek te leggen. Dit deed hijden volgenden morgen was zijn ge- heele hand dik, hij werd naar het hos pitaal te Arnhem geëvacueerd en de pink onmiddellijk afgezet, thans is het linker lichaam geheel opgezet, en hebben er reeds verschillende operatiën plaats ge had. Men vresst voor het behoud van zijn leven. (N. Prov. Br. en Ass. Crt.) Naar men verneemt zijn voor 1891 reeds de navolgende garni zoensverwisselingen bepaald Op 1 Mei, een bataljon van het 5de regiment infanterie van Nijmegen naar Amersfoort. De beschikbare ruimte komt ten dienste van de op te richten reserve voor het indische leger. Op 1 Nov. de staf en één bataljon van het 2de regiment infanterie van Maastricht naar 's-Bosch, in verband waarmede eene der kazernes te Maastricht voor gebruik door troepen ongeschikt wordt verklaard. Het stoomschip Voor to a arte, van de Maatschappij „Nederland," 13 September van Amsterdam vertrokken, grootendeels met tabak beladen, arri veerde den 26sten September te New- York. Deze invoer is dus nog vrij van de rechten voorgesteld in de Mc. Kin- ley-wet. Ook het stoomschip Spaarndamder N. A. S. M., met passagiers en lading, waaronder eene groote partij tabak, den I7den Sopt. van Rotterdam naar New- York vertrokken via Boulogne, arriveerde den 29en September des ochtends vroeg te New-York. Uit Amsterdam wordtvan 28 Sept. gemeld: Na afloop van het Vrijdagavond te Amersfoort te zijner eere gegeven sou per is de transvaalsche commandant- generaal P. A. Joubert, per laatsten Oosterspoortrein naar Amsterdam ver trokken, van waar hy zich naar Londen begeeft. Na eenig verwijl aldaar, Beemt hy de rei3 aan naar Noord-Amerika, alwaar hij inzonderheid te New-York en daarna te Chioago vertoeft, om ver volgens van daar naar Transvaal terug te keeren. De instructie in zake de beschuldiging van vergiftiging tegen Aafke Kuipers is thans gesloten. Bin nenkort zal deze zaak naar de terecht zitting verwezen worden. De politie te Helderheeft de hand gelegd op zekeren B., tehuis- behoorende te Eukhuizen, wiens aan houding was verzocht, terzake van een door hem te Alkmaar gepleegden diefstal. In de Kanonstraat te 's-Ha ge werd Maandagmiddag een bejaard man, die zich daar met zijn ijswagentje op de rails bevond, door de electrische tram aangereden. De man bekwam eene ernstige wonde aan het hoofd en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd het wagentje was verbrijzeld. Zekere B. te Edam werd voor eenigen tyd failliet verklaard door de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Op vermoeden dat verschillende voorwer pen van waarde aan den boedel ont trokken waren, werd door den burge meester van Edam een onderzoek inge steld, waarbij bleek dat de gissing juist was. Bij een herbergier werd o.a. een kist, waarin tal van gouden en zilveren artikelen geborgen waren, in beslag genomen. Mevr. Bleeker heeft te 's-Hage nog ia andere opzichten, dan door hare tooneelvoorstelling in Kunsten en Wetenschappen, herinneringen achterge laten. In het laatst van Augustus heeft zij, zich noemende „directrice van het Ne- derlandsch Toneelverbond", bij een ju welier besteld een halssnoer ter waarde van ƒ80, met last dit als geschenk op te zenden aan een door haar opgegeven adres buiten de stad. Achter elk me daillon van het collier moest een plaatje worden aangebracht, waarop eene op dracht van de schenkster in hare hoe danigheid van directrice van het Ned. Tooneelverbond moest worden gegraveerd. Dit werk werd uitgevoerd. De juwelier zond het bestelde aan het opgegeven adres. Het geschenk werd echter geweigerd en aan de geefster teruggezonden, uit wier handen de ver- kooper het met de grootste moeite terug heeft weten te krijgen. Het kostbare voorwerp was toen nog niet betaald. De politie heeft zich deze zaak aan getrokken en onderzoekt, in hoever in deze gebruik is gemaakt van eene valsche hoedauigheid om zich het sieraad te doen afgeveD. (N. R. Ct.) De politie te Tiel heeft aan gehouden Dirk van Schaik, die in het Politieblad is gesignaleerd als zijnde ver dacht, geld en andere voorwerpen te hebben geBtolen van een meisje te IJsel- stein. Ook heeft de aangehoudene zich to Wageningen schuldig gemaakt aan diefstal en oplichterij, bij gelegenheid dat hij aldaar zich met godsdienstige aange legenheden bezig hield. Zondag waren vier jongens op het Meppelerdiep aan het bootjevaren, toen door een of ander toeval de boot kantelde en allen te water geraakten, met het treurig gevolg dat drie hunner het leven verloren. Zondag j 1. zijn aan den Aca- demiesingel te Breda door een visscher gevonden 6 rollen dynamiet, verpakt in perkamentpapierwaarop een stempel met het woord dynamiet en een ander stempel, waarop een duitsch fabrieks merk. Daarbij waren gevoegd 1 meter lont, 8 koperen busjes en 3 dito met zwarte koppen. Of hier aan een misdadig oogmerk gedacht moet worden, is tot dusver onbekend. Te Oorschot heeft een pas voor vier weken getrouwd man zieh in dronkenschap met een mes in de borst gestoken. Dank zij de spoedig aange brachte hulp, bestaat er hoop dat hij genezen zal. Een ander volgens sommigen niet dronken, bracht een jongmensch, zonder dat er twist was ontstaan, met een mes eene diepe snede toe. De gewonde is in het gasthuis opgenomen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Rechtszaken. Te Amsterdam is naar het huis van arrest overgebracht, om voor den krygs- raad te verschijnen, de 2e-luifc.-kwar- tiermeester Yan 't H., van het 7de reg., wegens een tekort in de kas, waarover hij het beheer had, en welke rijksgelden hy, volgens verdenking, ten eigen bate heeft aangewend. Op den 5en Augustus van dit jaqr vervoegde zich by eene bankiersfirma te 's-Hage een 17jarig jongmensch, G. J., kleinzoon van de wed. de J., en vroeg namens zijne grootmoeder 1200, daarbij een franschen brief toonende, door hem zelf geschreven, waarby door genoemde weduwe, bedoeld bedrag op gedeponeerde oostenrijksche effecten werd opgevraagd. Door den bankier werd bezwaar ge maakt, zonder re<;u het geld af te geven, waarop het jongmensch zich verwijderde en later terugkeerde met eene voorloopige reQU, door hem valschelijk Dagemaakten Naar het engelsch JAMES WYTTON. 19) HOOFDSTUK XIV. „Drommels, Dick," zeide ik en nam, evenals vroeger in onze schooljaren, een beschermenden toon tegen hem aan. „Drommels, Dick, dat gaat niet; dat kan zoo niet langer, daarin wil ik tegen eiken prijs verandering brengen. Waarom hebt gij u niet eerder tot uw vroegeren schoolmakker gewend, domme ezel. Ik zou wel lust hebben u eens terdege bij uwe ooren te trekken. Ik wil aan uw tafel niets meer eten, wanneer deze zaak niet eerst in orde is gebracht. Hier is een pen," zei ik. Ik begaf mij naar e.n tafeltje, dat tegen den wand stond, en schreef een chèque voor honderd pond, die ik hem over de tafel toereikte. „Betaal daarmee uw schuldeischer en betaal mij het geld terug wanneer het u schikt," „Maar David...." „Geen woord meer, Dick. Het ergert mij, dat gij mij dit niet eerder hebt verteld. Ik heb geld genoeg en gij hadt in zulk een zaak als deze uw vriend wel in uw vertrouwen kunnen nemen." „Maar David, ik mag er niet aan denken om dat van u aan te ne men. Ik weet niet wanneer ik in staat zal zijn om het terug te betalen." „Mij dunkt toch, dat gij het mij even spoedig zoudt kunnen terug betalen als aan een woekeraar Gy behoeft nu in ieder ge val elk jaar geen twee en zeventig pond rente te betalen." „Mijn beste vriend," stamelde Dick, „dat is wel waar en ik vind uw aanbod ook zeer vriendelyk, maar ik mag het niet van u aannemen," en hij reikte mij de chèque over de tafel toe. „Het is goed, Richard Bland," zeide ik, „gij wilt niets van mij aannemen. Dan wil ik ook niets aan u te danken hebben. Wij zullen onze sigaren oprooken, een gezellig avondje hebben en als goede vrienden scheiden, maar wanneer gij mijn hulp weigert, die ik u zoo gaarne zou willen zien aannemen, dan wil ik u ook niet verzoeken mij te helpen. Dat spreekt als vanzelf, nietwaar Dick keek mij een oogenblik strak in het gelaat en ant woordde toen „Gij zijt werkelijk e'en brave kerel, Fowler, en ik kan niet anders dan uw vriendelijk aanbod aannemen. Ik ben er u zeer dankbaar voor. Gij weet stellig, dat gij het kunt missen „Ja zeker, ik kan het best missen. Gy bewijst er mij een dienst mee, Dick." „Het kan u toch niet op de een of andere manier in ongele gekheid brengen?" „NoeD, volstrekt niet.* „Welnu, dan zal ik het met uw goedvinden met een maande- lijksche aflossing van tien pond terugbetalen." „Dat is goed, wanneer gij dat tenminste zonder eenig bezwaar kunt doen." „Zonder eenig bezwaar. Zoolang ik van mijzelf moest afhangen hebben mij de geldzorgen reeds geplaagd, ik spreek dus bij erva ring. Mijn maandelijksch inkomen is vijf en twintig pond en ik kan dus vijftien pond voor mijzelf houden. Drommels, daarvan kan ik weelderig leven. Geef mij de hand, David; ik dank u zeer, dat is alles wat ik kan zeggen, maar ik zal uw welwillendheid niet spoedig vergeten," en mijn brave vriend drukte mij met warmte de hand. Toen wij ons diner genuttigd hadden, zeide Dick „Ga met mij mee naar myn slaapkamer en laten wij daar een uurtje gaan zit ten rookeD; in dien tusschentijd kan de kamer opgeruimd worden. Wij kunnen toch geen zaken bespreken met borden en schalen tu8schen ons ie. Yat die flesch en uw glas maar op en neem ze mee; steek echter eerst een van de sigaren op, die op den schoorsteenmantel staan. Zij moeten goed zijn, want ik heb ze van een ambtenaar van een tolkantoor," deze woorden liet hij van een veelzeggenden blik vergezeld gaan. Wij begaven ons vervolgens naar de slaapkamer, die ook Dicks rookkamer was; zij was er dan ook op ingericht, om er op zijn gemak van een lekkere sigaar te genieten, evenals men er kon slapen. Wij zetten ons neer aan weerskanten van den haard en al rookende herdachten wij onze jeugd. Eindelijk stond Dick op en zeide„En nu ter zake David."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1