l X E X L IK Oe nieuwe Amsterdamsche Leening. deze opinie denkelijk verband houdt de j door dezen ambtenaar gevraagde, zeerj zware straf. Dat verband acht spreker Diet gewettigd. Collewijn is vroeger in Meercnberg geweest en heeft sinds dien tijd voort durend in abnor r.alen geestestoestand verkeerd, bevindt zich daar wellicht nog in. Om die reden concludeert pleiter tot het opleggen eener veel lichtere straf, dan door den ambtenaar van het O. M. is geëiBcht. Mr. Z. W. Straatman, optredende voor Volkers, meent, dat de ambtenaar van het O. M. hoorende de onthullingen van zijnen cliënt, had moeten doen, wat hij aanvankelijk voornemens was, nl. de zaak schorsen orn nogmaals te onder zoeken in hoeverre Halsema schuldig is. Diens honding toch is verdacht, o. m. daardoor, dat hij zeide van Collewijn een stukje onooglijk goud te hebben ge kregen, waarvan de herkomst niet zicht baar wasterwijl degene die hot van Halsema kocht, heeft verklaard, dat het stukje goud wel degelijk te herkennen was als de beugel van een portemoa- naie. Halsema heeft ook zeer wel, op het moment van den diefstal, op het erf van Kater kunnen tegenwoordig zijn, daar men hem wel vóór dat tijdstip, maar niet precies daarop heeft gezien. Ook deze pleiter acht de straf te zwaar. Volkers heeft slechts eens eene veroordeeling ondergaan en dat wel veer tien jaar geleden. Pleiter concludeert dus tot het opleggen eener lichte straf, ook omdat, wanneer zijn cliënt niet vrijwillig eene bekentenis had afgelegd, vrijspraak waarschijnlijk zou hebben mooton volgen. De Rechtbank bepaalt de uitspraak in deze zaak op 16 October e. k. een n iet-beursbezoeker, den heer G., die pretendeert eene schuldvordering te hob- Door eene Staatscommissie ben, van zeer ouden datum reeds, op wordt een onderzoek ingesteld omtrenteerstgenoemde. Deze schuldvordering,oor- de maatschappelijke toestanden der ar beiders, de verhoudingen tusschen do werkgevers en arbeiders in de verschil lende bedrijven, en den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der arbeiders. De commissie zal thans een aanvang maken met haar onderzoek ten aanzieu van de openbare middelen van vervoer en in het bizonder van de spoorwegen. Allen, die over hiermede verband hou dende toestanden uit eigen ervaring in lichtingen moenen te kunnen geven, wor den verzocht uiterlijk Zaterdag 11 October 1890, bij ongefrankeerden brief, onder het adres: Staatscommissie van Arbeids-enquite Bij de Vereeniging naar Vermogett" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknèeht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor behanger. Een voor schoen maker. - Een voor metselaarsknecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - «Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaistcr.- Drie voor breister. - T wee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wensciien gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni- ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Donderdagnacht zijn te Heemstede op den huize ,/Boschzicht" ten nadcelc van Jhr. J. van Nahuis door middel van een valschen sleutel 10 kanarievogels uit eene volière ontvreemd. De vogels zijn van prachtige en zeer zeldzame soorten. Den 17n October a. s. zal het 2e ge deelte van den Slaperdijk te Haarlem mermeer aanbesteed worden. De raming is 101,000 gulden. Sedert 1 October is de gemccr-to-secr taris, tevens ontvanger, van Beverwijk, afwezig, zonder dat men weet waarheen hij zich begeven heeft en zonder orde op zyne zaken gesteld te hebben. (JV. R. C.) Aanbestedingen. Haarlem, 2 October. Door het pro vinciaal beBtuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed Het maken eener bij haven, het ver lengen dev havendammon en plankieren, en het verdiepen der bestaande haven en de uitvoering van eenige bijkomende werken aan de haven beoosten het Oude Schild op Tessel. (Raming /*42,000.) Minste inschrijver W. de Jong, te Helder, voor ƒ38,970. hunne namen eu woonplaatsen medo te deelen met beknopte opgave van de onderwerpen waaromtrent zij de com missie meenen te kunnen inlichten. Staatsct. B 1 ij k e n s b ij de r e g e e r i n g i in gekomen bericht zal in 1891 van 15 Mei tot 15 October te Frankfort a M. eene internationale electriciteitstentoon- stelling worden gehouden. Belanghebbenden hier te lande worden voor het verkrijgen van nadere inlich tingen verwezen naar het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van Nijverheid (den heer F. W. van Eeden, te Haarlem, algemeen secretaris-penningmeester), aan hetwelk exemplaren van het prospectus der ten toonstelling zijn toegezonden. De minister van Binnenland- sche Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in den loop der maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 16 der wet van 25 December 1878 {Staatsblad no. 222) eu art. 12 van het koninklijk besluit van 12 Februari 1879 {Staatsblad no. 36), ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen in Am sterdam. Zij die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 November e. k. schril telijk opgave te doen aan den adjunct- inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor de provincie Noord-Hol land, dr. R. Saltet, te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Sinds een paar dagen geeft de Beurs weder een van die tooneelen te aanschouwen, waarbij alles in opschudding wordt ge bracht zonder dat de een voor den ander er eene redelijke oorzaak voor weet aan te geven. Dau ziet men velen, met name uit den effectenhook, die doorgaan voor mannen van zaken, met kinderlijk genoe gen opstootjes provoceeren, waartegen de beter gezinde beursmannen machteloos zijn. Een man, die voorgeeft eene pre tentie te hebben op een makelaar, komt dezen op de Beurs daarover aanspreken. De verschijning van deze vreemde eend in de bijt is nu reeds tweemaal het sein voor den effectenhoek om te hoop te loopen. Men vormt een kring om den man en dringt hem van den een en hoek naar den anderen onder luid misbaar en ge hos. Donderdag werd de toestand zoo on houdbaar dat de politie te hulp werd geroepen, doch dit was van kwaad tot erger. Het schijnt tegen do traditie in te druischea dat de politie zich in de heili ge beurshalle verioont! Althans er werd onmiddellijk front gemaakt tegen de agenten en men dwong hen hals over kop den tempel van Mercurius weer te verlaten. Intusschen had men den bezoe ker, die zonder het te willen oorzaak is geweest van het tumult, achter het hek' werk aan de noordzijde der Beurs weten te krijgen, zoodat de gemoederen weer langzamerhand tot rust konden komen. Het Nieuwsblad voor Neder land meldt hierover het volgende: Een beursbezoeker, de heer L., wordt sedert eenigen tijd lastig gevallen door prookelijk groot eïrea ƒ20,000, is door rente op rente in ongeveer dertig jaren opgeloopen tot f 68,000. Eene bijkomende omstandigheid schijnt de gerechtelijke invordering van het be drag in den weg te staan. Sedert Maandag nu beproeft de heer G. op zeer bizondere wijze den heer L. tot afbetaling te bewegen. Hij zoekt hem op de Beurs op en blijft voor den heer L. heen en weer wandelen, wat natuurlijk spoe dig de opmerkzaamheid en ook de spot zucht wekt. Eenige personen maakten er Donderdag eene aardigheid van, namen den heer G. in hun midden en wilden hem van de Beurs dringen. Ten slotte kwam de heer G. in de afdeeliog der schippers terecht. Inmiddels had een der bezoekers, een einde willende maken aan het storend rumoer, de politie te hulp geroepen, en twee agenten verschenen dan ook op hot door hen slechts zelden betreden terroin, Die verschijning van de gew-pende macht was echter tegen den zin van andere bezoekers, en nu keerde men zich tegen de politie, die ondanks haar kracli- tigen tegenstand, waarbij zij zelfs den wapenstok trük, van de Beurs gedrongen werd. De agitatie duurde den ganschen middag voort. De minister van Binnenland- sche Zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand December e. k. gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 Staatsblad no. 222). tiet consulair verslag van den consul te Melbonrne wijdt een enkel woord aan do emigratie naar Australië. Volgens hem zijn er twee klassen van personen, die daar goed betaald werk kunnen vinden. Allereerst zij, die bekend zijn met landbouw, veeteelt en zuivelbe reiding. In die bedryveu is gebrek aau arbeiders. In de tweede plaats bestaat voortdurend behoefte aan goede huisbe dienden, zoowel mannelijke als vrouwe lijke. Voor goede koks en keukenmeiden worden in hotels hooge loonen betaald. Daar de klachten in Australië over ge brek aan geschikte dienstboden algemeen gegrond zijn, kunnen goede dienst boden steeds van plaatsing verzekerd zijn, schrijft de consul. Eenige bekend heid met het engelsch is even wei een vereisehte. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn de volgende examens afgelegd: theoretisch examen in de tand heelkunde, door de heeren W. E. N. en J. Mulié; candidaats-examen in de genees kunde door den heer G. de Niet. Het getal vreemdelingen, dat zonder middel van bestaan uit ons land is uitgeleid, in de drie afgeloopen kwartalen van dit jaar. bedraagt 2362, Bij het leggen van den eer sten steen van hot paleis te Amsterdam i. d. 2 Oct. 1648, door de //zonen en neven van burgemeesteren" Gerbrand Pancras, Jacob De Graeff, Sybrandt Valckenier en Pioter Sehaep, zijn vol gens de overlevering vier troffels met schootsvellen vervaardigd en vier op het feit betrekking hebben gouden penningen geslagen. Een dezer troffels met schootsvel en penning behoort aan en is in het bezit van jhr. W. F. li. Van de Poll, adju dant des Konings. Een tweede troffel mee schootsvel en peaning behoort aan de familie De Graeff en bevindt zich in bruikleen in het Oudheidkundig Museum te Amsterdam. //Kan nu niemand opgeven", vraagt de heer F. de Graeff in de Navorseher waar of bij welke familie de beide audere troffels met meer gemelde voor werpen thans zijn, en hoe men daaraan gekomen is. Hierbij to voegen een be schrijving der troffels, daar die van jhr. Van de Poll en van ons Amsterdam is Woensdag voor een be-hek op een blek land gezeten was. ont- drag van ruim 80 aan vreemde post- ving van een der Belgen, die daar aan zegels gestolen, opgeplakt op 105 klei- het jagen waren, een schot in het aan- □era vellen met duitsch boveoschriit eu«ezicht. Op aanraden van den dokte' geprijsd. Een handige dief schijnt zich i9 de jongeling naar het Ziekenhuis t' na insluiping van de vellen te hebben Rotterdam vertrokken. Naar men ver- neemt, kan de hagel niet uit het gezicht verwijderd worden. Dat de kraaien kwnde r ak kers zijn, kan uit het volgende blijkea, dat oas uit Zeeland wordt gemold Een boertje, dat een volgeladen note- boom had, stelde het plukken een paar dagen uit. Maar wat gebeurt nu? De kraaien, zeker kennis gekregen heb bende van dat uitstel,vielen met honderden op dien vel geladen boom aan, en hadden in minder dan den vast nestelden term jn de noten voor winterprovisie medege nomen! {N. v. Heusd.) moester Men meldt uit Amsterdam: Nu tot opruiming der bouwval envan den stadsschouwburg zal worden overge gaan, mag men spoedig de openbaarma king van het plan voor den nieuwen schouwburg tegemoet zien. Van het uit schrijven eener prijsvraag is afgezien. Het plan, dat vroeger in hoofdtrekken is medegedeeld en hetwelk gevolgd zal worden, is van de hand der heeren Springer, vader en zoon. De laatste be zocht voor dit doel verscheidene schouw burgen in het buitenland. Eenige weken geleden nam een duitsche familie haar intrek bij een ingezetene te Buiksloot, genoot daar kost an inwoning en zou afrekenen, zoodra er geld hunner zuster uit Amerika was gezonden. Dezer dagen vertrok de familie, volgens voorgeven naar Amsterdam, ver gat echter terug te komen, een schuld ad 80 als herinnering achterlatende behalve een paar koffers, die bij opening bleken steeuen te bevatten. Naar men wil, zouden zij verleden week van Rot terdam als tusscheKdekspassagiers naar Amerika zijn vertrekken. De kamper beurtman, die Woensdagmiddag van Amsterdam ver trok, is des nachts op de Zuiderzee met man en muis vergaan. Nadere bizonder- heden ontbreken nog. Het Czaar-Peterhuisje te Zaandam wordt op last van de russische regeering geheel hersteld. De architect A. Salm te Amsterdam, zal zorgen, dat het gebouw in zijn oorspronkelijkea t09 stand wordt gehandhaifddaartoe aaoetea fundeering, vloeren eu zijwanden worden gesteund. Met Nieuwjaar moet het werk ge reed zijn. De heer P. T. van der Moulen, van Zaandijk, is van zij na reis naar Zweden, waar hij het z g. huisvlijt-oader- wijs heeft bestudeerd, teruggekomen, en zal nu aan het hoofd der huisvlijtschool aldaar geplaatst worden in plaats van den heer J. Stam, uit Amsterdam, die tijdelijk daarmede belast is geweest. Het stormachtige weder van Woensdag deed zich 's avonds tusschen 10 ea 11 uur te Scheveningeu op hat hevigst gevoelen. Vele schuiten werden dan ook in de duinen nabij de Gedenk naald en het hotel Zeerust verankerd. Nabij het paviljoen is een gedeelte van het strand ter lengte van ongeveer 50 M. weggeslagen. Eenige aangekomen schuiten en de zich reeds bevindende tusschen Financieele raededeelingaa. Voor hen, die geld te beleggen hebben en niet op hooge rente gesteld zijn, noeh eenig speculatief doel mede beoogeri, maar die rustig den vervaltijd der cou pons willen afwachten, zeker dat deze op den dag zelf' betaald zullen worden, voor dezulken bestaat daartoe binnen kort gelegenheid. Zooals men weet, besloot de Raad der gemeente Amsterdam in zijne vergade ring van 24 September 1.1. tot het sluiten eener geldleening groot 6.000.000, Hiervan wordt de helft, of 3.000.000, bij inschrijving aangeboden in stukken, groot 1000 en 100, rentende 3|£ '8 jaars en van coupons voorzien, ver schijnende 1 April en 1 October van ieder jaar. Aan de hoogste inschryvin- gen wordt de voorkeur gegeven, afda lende tot die voor den bepaalden mini mum prijs; de storting moet in eens gesöhieden op 15 October o.k., met bij betaling ran de verschenen rente van 1 October af. Ds amortisatie geschiedt a pari binnen 60 jaren, door middel van uitlotingen in de maanden Maart en September en de aflossing der uitgelote obligatiën 1 April eu 1 October, vol gende op de trekking. De eerste uitlo ting van minstens 30.000 zal plaats hebben in Maart 1891 en de volgende voor zooveel hooger bedrag als wegens de door aflossing bespaarde rente be schikbaar komt. De gemeente behoudt zich de bevoegdheid voor, ten allen tijde do geheele leening in eens of een ge deelte daarvan (in dat geval de aflo^ bare obligatiën door het lot aan te wijzen,) af te lossen. Wij noemden de deelneming in deze genoemd Paviljoen en het Kurhaus, heb- luening eene goede geldbelegging en wij ben in meerdere of mindere mate averij bekomen. Bij het aanbreken van den dag is men begonnen met het aanbrengen van de noodige herstellingen, opdat tegen den vloed alles gereed zij. In het dorp heeft de schade zich bepaald tot enkele afgewaaide dakpannen, terwijl ook hier en daar eeuige ruiten verbrijzeld zijn. Voor een paar dagen, ver telt de Maasb., kreeg een bedienaar der begrafenis te Rotterdam een bezoek van twee personen uit de geringe klasse. Wij zijn die en die," zeiden zij; //gis terenavond is onze moeder gestorven, en daar wij niet in eene begrafeoisvereeni- waren, verzoeken wij u, u met alles I te willen belasten De ^bidder" boog als een knipmes. Drie dagen later kwam hij met zijne kwitantie, groot f 35, aan het sterfhui*. De zoons waren af wezig. Den volgenden dag kwam de man terug en ontving toen 't eynieke antwoord, dat hem verzocht was zich met alles te belasten, dus ook mot de kosten, wat hij bereidwillig op zich had genomen. Daarmede was de man natuur- lyk niet tevreden. Zijne pretesten wer den door de dochter vernomen, en deze gaf hem haar deel in het karige erfe nisje der moeder met de enkele guldens, achten haar daarvoor in geen enkel op zicht minder aanbevelenswaardig dan onze Nationale 3J£% Schuld. In de eerste plaats ofschoon dit Blechfcfi zijdelings hare soliditeit raakt o «dat de leening tot productieve doel einden bestemd is: de vrijmaking van onzen waterweg naar zee, de overgang van het entrepotdok aan de gemeente, de verbetering van Amsterdams handels- inrichtingen, schoolbouw, enz. Wij heb ben hier dus niet te doen mot eene leening, die strekken moet om bestaande tekorten aan te vullen, maar met eene leening, welke direct of indirect den bloei van Amsterdam de welvaart van Amsterdams bevolking moet doen toenemen. Het zal nu echter moeten blyken, of de energie van den amster- damschen handel krachtig genoeg is om, nu de weg naar zoo vrij is, de scheep vaart, van en naar Amsterdam en den handel in het algemeen zóó te doen ODt- wikkelen, dat de millioeuen, welke de gemeente ten dienste van handel en scheepvaart ten koste legde, niet vruch teloos zullen zijn besteed. Doch afgescheiden van het nuttige doel, waarvoor de leening strekken moet, durven wij de deelneming gerust die zij bespaard had, in betaling. Maar bevelen voor geldbelegging, omdat Am- jeheel ver-1 hoe hij aan de rest van zijn geld komt, j sterdam de hulpbronnen bezit, om sl schillen. Is ook ergens te vinden hoeveel i moet de man zelf maar zien. aan de op zich genomen verplichtingen de opbouw van het paleis heeft gekost j De zoon van d e n 1 an dbo uwe r i volkomen te voldoen. Er moge geklaagd Bij een boekhandelaar te H, J. B., te Dinteloord, die achter een worden over het hooge cijfer, waartoe ren om een geschikten directeur te vinden, en ik vroeg, of soms een van hen beiden die zaak zou besturen. „Wel neen, mijnheer Fowler," gaf Smith ten antwoord. wDe heer Harty en ik hebben er over gesproken en wij zijn tot de gevolg trekking gekomen, dat gij de geschikte persoon zijt. Wij hebben alle vertrouwen op uw bekwaamheid en eerlijkheid." Ik uitte eenige woorden van dankbaarheid. z/Als gij zoo goed wilt zijn om hier morgenochtend om elf uur te komen, dan zullen wij ons uwe wenschen mededeelen en ver langen dan uw oordeel daarover te vernemen." In een paar woorden bedankte ik hem voor het vertrouwen, dat zy in mij stelden en voor de verhooging van mijn inkomen en verliet toen het vertrek. Den volgenden morgen kreeg ik mijne laatste instructies. Met de bizonderheden daarvan, wil ik mijne lezers niet vervelen. Het is voldoende, dat ik zeg, dat ik over een week naar Sydney zou vertrekken. Natuurlijk was ik in de wolken over mijn geluk. Duizend pond per jaar en dan directeur van het filiaal eener uitgebreide zaak in de groote stad Sydney, met het vooruitzicht, om later deelge noot te worden en dan nog geen dertig jaar oud Ik herhaal het, ik was in de wolken. Ik maakte mijne toebereidselen voor het vertrek en was weldra gereed om naar mijn nieuwe woonplaats te verhuizen. Ifc scnreei ecu onet aan Biaud, waarin ik hem mijne bevordering meedeelde en hem verzocht, of hij in mijn huisje wilde wonen om daarvoor tot mijn terugkeer te zorgen, daar ik mijn huishoudster niet gaarne alleen wilde achterlaten en ik nu nog niet kon weten, of Sydney dan wel Melbourne mijn woon plaats zou worden. Ik vroeg hem, of hij mij hiermede zou willen verplichten, met mijn huishoudster kwam ik overeen, dat zij iedere week dertig gulden van mij zoh ontvangen voor haar eigen onder houd, maar met de bepaling, dat zy alles, wat zy daarvan over hield, zou besteden, om het Dick zoo aangenaam mogelijk te maken. Hij beantwoordde mijn briefje ep zijn gewone, openhartige wijze en drong er op aan, dat hij de huishoudster en de huur van het huis zou betalen. Dit wilde ik evenwel niet toestaan en ik be duidde hem, dat hij mij werkelijk een grooten dienst zou bewijzen door mijn aanbod aan te nemen en zoodoende de huishoudster te verhinderen in mijne afwezigheid een andere betrekking te zoeken. Zij was mij zeer veel waard en daarom wilde ik volstrekt niet, dat hy haar loon of huishuur zou betalen. Hij kwam mij den volgenden dag opzoeken, en wij kwamen tot een schikking, die ons beider goedkeuring wegdroeg; hij zou ge durende myn afwezigheid mijn huis bewonen en mijn huishoudster zou bij hem blijven. Den avond voor den dag, waarop mijn vertrek bepaald was, kwam het verlangen bij mij op, om nog voor bet laatst een be zoek aan de club te brengen, die ik in den laatsten tijd in het geheel niet had bezocht; omstreeks ten tien ure trad ik binnen. Andrews en een jongeling, Bruce geheeten, waren de eenige bezoekers. Deze Bruce had een goeden indruk op mij gemaakt. Hij was nog jong en had een uiterst fatsoenlijk voorkomen; of schoon hij de zoon van een koopman in de kolonie was, had hij zijn opvoeding te Oxford genoten, vanwaar hij zeer beschaafde manieren had meegebracht. Toen ik binnentrad, zat Bruce, die afschaffer was ec nooit zelf dobbelde, ofschoon hij steeds met alle aandacht andero spelers gadesloeg en ook wel eens met whisten meespeelde, het avondblad van de Herald te lezen, terwijl Andrews met het bovenlijf over het smalle buffet geleund, met de niet on aardige buffetjuffrouw schertste. {Wordt vei

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2