Van de gezamonlijko veroordeelden waren 2981 of 4pct. reeds vroeger ver oordeeld. Hoog Militair Gerechtshof. Van de onderscheidene krijgsraden, zoo te land als ter zee, werden dit jaar bij het Hoog Militair Gerechtshof in hooger be roep aangebracht 105 zaken; terwijl 11 zaken op 1 Jannari 1889 hangende wa ren. Dit jaar werden geene zaken in eer sten aanleg bij gomeld gerechtshof aan gebracht. Door het hoog militair gerechtshof zijn 428 vonnissen der krijgsraden geappro beerd, 110 niet geapprobeerd,terwyl 110 vonnissen in hooger beroep behandeld zijn. Men s c)h r ij f t aan d e N. M. C,: Omtrent het gedenkteeken ter herinne ring aan den veldslag op de Mookerhei- de kan thans niet zekerheid gemeld worden, dat de gedenksteen niet op de Mookerheide komt te staan, maar in de kerk te Heumen. Zooals men weet, wordt dit gedaan met het oog op mogelijke baldadigheid. De sympathie voor de zaak zal echter hierdoor wel minder worden. Ook schijnt het nog niet met vastheid bekend te zijn waar graaf Lode wijk ge sneuveld is. De overlevering zegt, dat dit op de Mookerheide geschied is, zoo als ook vrij algemeen aangenomen wordt; andere lezingen zeggen te Over-Asselt by de Maas, nog anderen meenen dat de graaf in de moerassen van den St. Jansberg omgekomen is. Vorm en op schrift van den gedenksteen worden door dc commissie nog geheim gehouden. Evenwel zal de onthulling in de maand December doorgaan, Professor dr. Blok uit Leiden zal de feestrede houden. De commissie kan nog veel geld gebrui ken en ds. Meerburg Snarenberg, pre dikant te Heumen, zal elke gift dank baar aannemen. Het orgaan van den Neder 1. Bond van oud-onderofficieren (Weekblad), dat bij de oprichting in October van het vorige jaar ongeveer 500 abonnés telde, heeft thans eene oplage van 1050 exem plaren. Te beginnen met 4 Oct. zal het blad in grooter formaat verschijnen. De heer G. P. French, m a- joor", zendt ons uit het //Leger des Heils-Hoofdkwartier voor Nederland" het volgende bericht: //Zaterdagavond ontvingen wij aan het hoofdkwartier het volgend telegram: Me vrouw Booth stierf om 3.30 in volkomen vrede. Zegepraal." {N. R. Ct.) Het stoomschip Zaandam der N. A. S. M., van Rotterdam via Boulogne naar New-York, met giers en goederen waaronder veel arriveerde aldaar den 6den October. De correspondent van de N. R. Ct. te Londen seint: Door de amerikaansche douane is in de vorige week eene som vaB ruim 6 millioen doll. geÏHd het grootste bedrag dat zij ooit in ééne week ontving. Het douanekantoor, het postkantoor en vele handelshuizen te New-York ble ven van Zaterdag jl. tot middernacht geopend om nog zoo veel mogelyk zaken af te doen onder de bepalingen der oude tariefwet. Er heerBChte over al eene ontzaglijke drukte. Extra-treinen uit Canada voerden nog ontzaglijke massa's goederen aan, sleepbooten gingen uit om het binnenvallen van verwacht wordende zeilschepen te bespoedigen, enz. Sommige vurig verbeido stoomschepen bleven uit, w aaronder de Zaandam van de Nederl. Amerik. Stoomv.-Mij., uit Rotterdam, met hare bekende kostbare lading tabak. Andere kwamen op het laatste nip pertje aan, zooals de Etruriawier ge zagvoerder één minuut voor 12 uren de cognossementen overhandigde, nadat een snelvarend stoombootje hem aan den wal h d gebracht. Met zijne tijdige aan komst was een verschil in te betalen rechten van een balt millioen dollar gemoeid. Volgens de Times heeft de spaansche ministerraad besloten met bet invoeren vaD nieuwe douane-tarieven in Cuba te wachten totdat de ameri kaansche regeering de door Spanje ingezonden protesten tegen Mc K i n- ley's tariefwet heeft beantwoord. Naar men verneemt, zijn de diploma's en medailles der te Am sterdam gehouden tentoonstelling voor veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen gereed en kan weldra de uitdeeling daarvan te gemoet gezien worden. tA T De gep. luit.-kol. van h e t O. 1. le»er. de heer D. te Amsterdam, bij familie gelogeerd, is Zondag daar door een ongelukkig toeval uit een raam eer bovenverdieping gevallen en bleet op de plaats dood. Tusschen Sloterdyx en de Imperial gasfabriek te Amsterdam is Maandagavond een spoorwegongeluk voorgevallen. Togen een trein uit Velsen, die vermoedelijk wegens een onveilig sein stilstond, is de trein van 10.27 uit Haarlem aangeloopen, waardoor de ach terste wagen van eerstbedoelden trein geheel is verbrijzeld en nagenoeg onder de locomotief van den invallenden trein terecht kwam. Na geruimen tijd wach ten zyn de passagiers van beide treinen tegen halftwaalf uur te Amsterdam aange bracht. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Nader wordt gemeld, dd. heden Aangaande het spoorweg-ongeluk van gisterenavond bij Sloterdijk, vernemeu wij nog het volgende De laatste trein van Uitgeest stopte een oogenblik voorbij de halte Sloterdijk, evea vóór de am- sterdam8che Imperial Gasfabriek, waar door een abuts van den seingever, die het sein op veilig zette, de trein van Rotterdam van achteren aansporen kwam op den stilstaande. Gelukkig waren in de achterste wagens geen passagiers. Een derde en een tweede klasse-wagen werden geheel verbrijzeld en do maohine van den rotterdamschen trein bekwam ernstige schade. Intusschen ontving gelukkig niemand van de pas sagiers" of het treinpersoneel letsel. De fragmenten van de verpletterde wagons liggen nog aau beide zijden van den weg. Zaterdag avond hadmhet Noordzeekanaal bij Buitenhuizen eene aanvaring plaats tusschen de duitsche stoomboot Sparta en de nederlaudsche vischsloep Vriendschap Twee, waarbij de laatste averij bekwam aan tuig en zei- len. Men meldt dd. 2 dezer uit Terschelling: Toen heden het bericht kwam dat bij paal 13 eene bomschuit vermoedelijk zou stranden, begaf de red dingsboot van het station Midsland zich naar het strand. Weinig tijds echter koerste deze schuit om de oost, doch daar eeno tweede in het gezicht was, bleef de reddingsboot ter plaatse, totdat men zag dat er geen gevaar voor strau- ding meer bestond. Met den storm zijn twee loodsbotters met averij hier bin nengekomen, op een waarvan een ma troos bij eene stortzee aan het hoofd en den rug erg werd gekwetst. Een nieuwe reclame! Ver schillende gemeenten in de Hoeksche- waard worden thans bezocht door een paar heeren, die aan de huizen der in gezetenen een busje met cacao afgeven, met bijvoeging van: //compliment aan mijnheer, van mijnheer Van Houten!" Maandagochtend had te Rhijnsburg een droevig ongeluk plaats. De weesvader van het Herv. weeshuis, G. van E., geraakte door onoplettend heid onder de Rijnlandsche stoomtram, die te 11.25 van daar naar Katwijk vertrekt. Daar de tram hem over de ge- heelo lengte des lichaams reed, volgde de dood onmiddellijk. Uit E ij s d e n wordt gewaar- schuwd tegen een persoon, die zich uit geeft fransch edelman, oud-zouaaf en medewerker van V Univers te zijn. Hij is voorzien van brieven van bisschoppen, notarissen, graaf de Mun, enz., en geeft voor, in Frankrijk vervolgd te worden. Reeds heeft hij eenige goedgeloovige lieden opgelicht. Een 19-jarig jongeling te Wijnaldum is Zondag op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij bevond zich in een bootje, voorzien van een geladen geweer. Onvoorziens ging het geweer af, met het gevolg, dat het volle schot den jongeling in het hart drong, zoodat hy bijna onmiddellijk dood was. In den naeht van 7 op 8 September jl., was een jonge kerel to Wouw binnengedrongen in een huis, door een ijzeren stijl uit een kelderraam te breken en een deur stuk te maken. Een gebrekkige, bejaarde vrouw werd door hem mishandeld en evenzoo deed hy met een buurman?, die ter hulp was gekomen. De kerel gedroeg zich in een woord als een beest. Deze zaak diende 11. Donderdag voor de rechtbank te Breda. Drie getuigen waren gedagvaard, n.l. de gebrekkige oude vrouw, en een oud man met zyue vrouw. Da getuigenis van het oude manneke werd, volgens de N. Br. Ctatgelegd op eeu eigenaardige manier, nl. in korte volzinnen, schreeuwend en met nadruk in éeu toon uitgegalmd, alsof hij gevoel de, dat er leven of dood van zijn getui genis afbing Ik - lag - te - slapen. Myn - vrouw - zyt hoor-eens! Ik-hoor: hulp! hulp! Ik-sta- op. Ik-ga-naar-beneden. Ik-doe-de-deur- opea. De-kerol-was-razend. Hy-pakt-me- beet. Hy-slaat-me-op-mijnen-kop. Hij- stompt-me. Mijn-vrouw-komt-aan. Zij- steekt-het-licht-aan. Zij-roept: politie! Hij-roeptgeen-politie-geen-maréchaus» sée-geen-duivelkan-me-verditfe. Laat-ze- maar-komen. Hij-was-een-halven-duvel. Hij-eloeg-me-weer-op-mijnen-kop.Ik.-nad- verdikke-mijnen-buik-vol. Wegens mishandeling en huisvrede breuk werd tegen den woesten aanrander 5 maanden gevangenisstraf geëischt. Uit (le Frlesckc wouden. Men schryft uit Friesland Onder de merkwaardigheden der na tuur trett men oader Fochteloo iets aan, dat veler aaudacht heeft getrokken en nieuwsgierigen heeft gelokt. Te Fochte- loo vindt men nl. de overblijfselen van een reusachtig woud uit den grijzen voortijd. Deze gronden behooren aan hh. compagnons. Vóór circa 25 jaren werd op dien grond geveenboekweit, d. w. z. de venige bovenaarde werd bewerkt en daarop veenboekweit geteeld. Het zal ongeveer 20 jaar geleden zijn, dat men tot de ontdekking kwam, dat in dien grond zeer zware boomstammen verborgen lagen en deze blijkbaar meer en meer boven kwamen. In een kort tijdsverloop was het zoo ver gekomen, dat het bewerken van dien grond onmogelijk werd en reusachtige boomen zich aan he6 oog vertoonden. Een groot woud van enkele hectaren is te voorschijn gekomen. Boomstammen en boomen van byna ongeloofbare dikte liggen daar verspreid. Deze stammen rusten op zandgrood, en de bovenaarde is veaig. Door het gestadig zakken der drassige veenlaag zijn de stammen voor het licht geko men. Bijna al de boomen liggen in dezelfde richting, van het Noordwesten naar het Zuidoosten. Kolossaal zijn de atmetingeu van deze reuzen des wouds. Men treft er aan, die met wortel en al zijn omgerukt, doch de meeste zijn bij den stam geknakt. Verbazend moet de kracht geweest zijn, waarvoor deze reuzen bezweken. Stammen van 2 meter in diameter behooren tot de gewone. Een stam werd door ons betreden, die den omtrek vj-n 32 mansvoeten had. Wy troffen nog een gedeelte van een boom aan, waar volgens het verhaal, dat er ons van werd gedaan, een wagen van eenige meters op kon rijden, zoDder de kanten te beroeren. De reus was gedeeltelijk verweerd, doch nog kon een boerenwa gen er met gemak op staan. Het bleek ons, dat in weinig jaren veel was veranderd. Van de beste boomen is successievelijk hout afgehaald, om het te gebruiken voor damleggers, kleine ge binten, palen, brandhout enz. Het hout dezer boomon wordt kleinhout genoemd, doch heeft veel van eiken, van spar ot van den. Wanneer men het verbrandt, geeft het veel hitte. Het bevat veel harsdeelen en geeft een zwarten walm, die aflaat. Van welken tijd dit voor het licht gekomen woud dagteekent, weet men niet. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 6 Oct. Van de ha ring visscherij kwaaien heden binnen de Sch. 41 {Navigator), seh. P. IJspelder, mat 270 kantjes haring en 20,000 stuks steurharing en Sch. 56 (Heiligerlee), Bch. W. Dykhuizen, met 220 kantjes haring en 35 ton steurharing. Een korder be- somde voor 20 scheiv. en enkele tongen en roggen ƒ17. KOLONIËN. (Uit de bataviasche bladen van 24 en de Deli Ct. tot den 6en September.) BATAVIA, 4 September. In de Soer. Ct. vindt men het vol gende telegram Singapore dd. 28 Augus tus 1890: De hoofden van Perlak wen- schen zich met den vorst van dat staatje te verzoenen. De toestand op Edi is zeer gunstig op het oogenblik, doch de berri- berri begint ook te Edi het hoofd op te steken. In de Javabode van 2 Sept. leest men Omtrent hetgeen op Flores te doen staat, schijnt de regeering nog niet tot een vast besluit te zijn gekomen. Men zegt dat er over gedacht wordt een ge heel bataljon naar de noordkust van het eiland te zenden en do tegenwoordige expeditie aan de zuidkust te laten. {J. B.) In hetzelfde blad van 4 Sept. volgt daarop: Naar wij hooron, sebynt tot een krach tig optreden tegen Flores Noordkust bepaald besloten te zijn, doch verkeert men nog in het onzekere, welke troepeo men daartoe, in verband mot allerlei omstandigheden, zal designeeron. Wij hooron zeggen, dat de helft van het 5e bataljon, dan wel het overgebleven ge deelte van het 8e bataljon voor den tocht zullen bestemd worden, maar kun nen onzen lezers daarvan vooralsnog geen zekerheid geven. In de Jav. Ct. vindt men een besluit van den Goeverneur-Generaal, waarbij Palima aan de monding van de Tjinrana-rivier is opgenomen onder de plaatsen die door de booten der Kon. Paketvaart. My. eenmaal 's maands wor den aangedaan. Te Pontianak trad op 9 Augustus eene stoomoliefabriek in werking, hetgeen dadelijk eene stijging van de prijzen dor klappernoten ten gevolge had, Zijn wij welingelicht, dan zal het plan om aan de kust nabij de stad Ba tavia manoeuvres te houden, niet door gaan op grond van daartegen door den geneeskundigen dienst ingebrachte be zwaren. De medische faculteit vreest, dat de troepen te veel te lijden zullen heb ben van de moerasuitwasemingen, dia vooral bij Tandjong-Priok niet gering mogen worden geacht. Den 2den Sept. behandelde de raad van justitie alhier de zaak van den be klaagde J. van E., oud 45 }aren, geboren te Haarlem, gewezen commies op het bureau van den assistent-resident van Billiton, tevens algemeen ontvanger van 's lands kas aldaar, thans woonachtig te Batavia. Aan beklaagde wordt nl. tan laste gelegd: 1. dat hy, terwijl hy algomeen ont vanger was te Tandjong Pandau (Biliiton) en als zoodanig hot beheer voerde over '8 lands kas aldaar (17 Juli 1885 tot 15 November 1888) uit die kas een soai van f 10,281.45, welke gelden zich uit hoofde van zijn voornoemde betrekking in zijne handen bevonden, opzettelijk aan hare bestemming onttrokken en verduis- terl heeft; „;jgj 2. dat hij, terwijl hij algemeen ont vanger was te Tandjong Pandau (Billiton) en als zoodanig het beheer voerde over '8 lands kas aldaar (18 Juli 1885 tot 15 November 1888), bedriegelijk en val- schelijk in de door hem in voornoemde betrekking, geteekend en aan den opium- pachter aldaar verleende quitanties over de maanden Augustus, September en j October 1888 heeft vermeld dat de opi-1 umpachtachat ad. 15,833.33^ 's maaB(l8 op 31 Augustus, 30 September en 30 October 1888 is betaald, terwijl bedoelde pachtschat inderdaad reeds lang vdórde vervaldagen was voldaan. In deze zaak zijn dertien getui«en gedagvaard. Van Samarang schrijft men, dat van de reede aldaar de Baron van Bal- landt van Roozendael het eerste met djat- tiehout bevrachte zeischip, het anker naar de Transvaal heeft gelicht. Genoemde bodem was zóó zwaar bevracht, als met de veiligheid maar eenigszins was over een te brengen, en brengt dus eon aan zienleken voorraad hout voor dwarsliggers van spoorwegen over. Binnen kort zullen meer scbepen, op dergelijke wijze be vracht, naar Z.-Afrika koers zetten, Krachtens machtiging desKonings is het reglement tot regeling van het rechtswezen ia de residentie Banka zoo- danig gewijzigd, dat wegens het gering aantal zaken tot president van den lanch raad te Mun tok, tevens residentierechter, de resident kan worden benoemd. J» te Batavia heeft rechts- ingang met bevel van gevangenneming ver leend tegen Huber, oud 24 jaren, geboren te Oijgersheim (Duitschland)laatstelijk woonachtig te Glen Bervie, van beroep assistent op de onderneming Glen Bervie te Tandjong Poera (Langkat), residentie Oostkust van Sumatrathans voort vluchtig. Verdachte wordt beschuldigd dat hij op den 18 December 1889 des avonds omstreeks 7 uur den Chinees Kioeng A Tit, keelio ©p de onderneming Glen Bervie, op welke onderneming beklaagde destijds assistent was en woonde, onder diens woning moedwillig eenige slagen met een rottan op den rug heeft toege bracht en dat hij, toen op dienzelfden avond omstreeks tusschen 8 en 9 uur een troap ohineesche koelies dier onder neming, ten getale van dertig a veertig man, die vernomen had, wat er met KioeBg A Tit voornoemd was voorge vallen, op den weg vóór verdachtes wo ning te zamen liep en stond te schreeuwen, daarbij te kennen gevende, dat het niet behoorlijk was dat hij een der koelies had geslagenop dien troep moedwillig een met een kogel geladen geweer heelt afgeschoten, waardoor de Tandil Law A Pek, die op dat oogenblik de Chi- neezen tot bedaren trachtte te brengen en hen vermaande om naar huis te gaan, werd getroffen en verwond, zijnde het projectiel gedrongen in de lever, ten gevolge van welke verwonding genoemde tandil op den 2en Januari 1890 over leden is. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: een tweej. verl. naar Neder land, wegens ziekte, aao den voorzitter van d© landraden te Grisee, Sidajoe en Lamongan (Soerabaja) mr. F. C. H. Loreis. MARINE DEPARTEMENT. Vergunning verleendAan den luit. ter zea 2e kl. jhr. L. F. Martini om wegens ziekte naar Nederland terug te keereD Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 31 Aug. tot 4 Sept.) GEBOORTEN J. A. van Ganswijk Küpfer z. Jogja. - Echtgenoot» van Richards d. Ajangaan. - C. J. ten Cate Ditlof z. Magelang. - C. C. Topee— De Corte z. Serrrarang. - Echtgen. van A. Heijstek. Batavia. - G. CathWeijn- schenk d. Djokdjakarta. - S. H. M. Portengen—Crooij d. Padang. - C. H. StenebomeDe Revecourt z. Soerabaja. - Ch. H. van Leeuwen z. Soerabaia. - W. A. PauwelsBinkhuijzen d. Soera baia. - F. E. S. Felix—Abderhalden z. Soerabaia. - J. Th. A. Walsarie—Mühl- dorft d. Soerabaia. - A. F. Merten— Ter Meer d. Batavia. - M. M. d'Ar- uaud van BoeckholtzDü-r.pel z. Soe rabaia. - MargadantOgilive d. Batavia. - E. M. van GalenYan Dorp z. Ba tavia. GEHUWD W. G. A. Rogge en A. G. W. van Vianen, Samarang. - E. Clarenbaoh en E. Bogaardt, Samarang. - M. W. Bethbeder en S. Ch. E. De vonshire. - A. A. van Swieten en E. H. von Liebenstein, Padang. - J. L. v. naast mij stond, dan zou mijn aandacht meer gevallen zijn op de buitengewone breedte zijner schouders, dan op zijn lengte. Nadat ik eenige oogenblikken met hem had gesproken, herriep ik by mijzelf het oordeel, dat ik mij over zijn gelaat had gevormd; dit was niet alledaagsch, want er zetelde een uitdrukking van zelfbewuste kracht en standvastigheid op, terwijl mij zijne open hartige, grijze oogen zijn eerlijkheid te kennen gaven. Ik bemerkte alras, dat die eerste indruk niet zoo gunstig was geweest, daar hij de verfoeielijke gewoonte scheen te bezitten, om zijne knevels geheel weg te scheren en zijn baard in het wild te laten groeien. Ik durf zonder aarzelen beweren, dat iemand, die zich aldus laat scheren, er niet anders dan alledaagsch en slordig kan uitzien. "Whitehead trad de kamer binnen, terwijl hij met een vrij sierlijke armbeweging zijn hoed afnam en met een grooten, rooden, zijden zakdoek veegde hij zich het zweet van zijn gelaat. Hij be gon aldus //Mijnheer Fowler, het doet my werkelijk veel genoegen u te zien." Zijn stem klonk deftig en neerbuigend vriendelijk, maar uit zijn toon bleek mij, dat hij oprecht meende, wat hij zeide. Hij vervolgde: //Ik heb gisteravond in mijn club gehoord, dat gij u hier hadt gevestigd er zullen er hier vroeger of later nog wel meer van uw soort komen, daar wy hier vry handel hebben. Alle schepen zullen vroeger of later hunne koopwaren in deze haven aanbrengen en wie het ceibi komt, zal natuurlijk het best er aan toe zijn." //Neem een stoel, mijnheer Whitehead," zeide ik en zette een stoel voor hem neer. z/Dank u." Toen hij goed en wel gezeten was, vervolgde hij z/Ik hoorde, dat gij te Sydney waart gekomen en oogenblikkelijk ben ik u komen opzoeken. Gij kent mij toch zeker nog wel, nietwaar //Natuurlijk ken ik u," antwoordde ik. /,Ik geloof, dat iedereen in Melbourne den heer Samuel Whitehead wel zal kennen. Ik ver zeker u, dat ik zeer verheugd ben persoonlijk met u kennis te kunnen maken." //Ja, ja," antwoordde hij zeer deftig, sloeg het eene been over het andere en legde zijn hoed boven op den brief, welken ik bezig was aan mijne patroons te schrijven; het papier werd helaas zeer vuil. //Ja, natuurlijk, ik vlei mij, dat Samuel Whitehead nog ai algemeen bekend is en een chèque, door Sam onderteekend, kan voor elk bedrag goed zijn; dat is ook nogal bij iedereen bekend, nietwaar en hy grinnikte, alsof zijne overdenkingen hem aan leiding gaven, om zeer tevreden te zijn op zichzelf. Ik stemde natuurlijk met hem in, daar dit mijn plicht was. //Een cbèque van 100.000 pd. St., door den heer Samuel Whitehead afgegeven, zal overal met het volste vertrouwen uitbetaald worden. Ik zou gaarne willen, dat ik u met betrekking tot dozo zaa& hier een bewijs van dat vertrouwen moeht leveren." z/Ha, ha!" lachte de Croesus, //daarin zoudt gij u wel kunnen vergissen. Gij, slimme mannen van zaken, vergist u dikwijls ondanks uw slimheid. Het is bij ons, arme landontginners, tegen woordig ook niet alles even mooi. Het gebrek aan werkvolk, de landwetten, belastingen, concurrentie en het slechte weer maken het ons zeer moeielijk, dat verzeker ik u. Maar ik dwaal af. Gij herinnert mij toeh nog wel van het Bonnie View Station, nietwaar Ik bevond naij in verlegenheid. Het was een misdaad, waarvoor ik sidderde, dien schatrijken man uit mijn geheugen te hebben gebannen, terwijl hij zich mij nog zoo goed scheen te herinneren. Het Bonnie View Station had aan mijn vader toebehoord en ik en nog een andere broeder waren daar geboren en groot gebracht, totdat mijn vader zijn geld had verloren bij een speculatie ineen goudmijn, zoodat hij genoodzaakt was deze bezitting te verkoopen. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2