NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8 e Jaargang. Donderdag 9 October 1890. No. 2230| AEQKSÏMBKTSïaiJS:; ADVERTEïTlSï: STADSNIEUWS. F E U I L L E T O JS. BI VEQÏÏW TAI Bil 3HI.II. HAARLEM'S DAGBLAD Vo»r Haarl-m pe? 3 msnnden i /1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.63. Afzonderlijke nummer*- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen.? Horean: Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. TelefaoanomBaer tS'r. van 15 regel* 50 Cents; iedere regel rnee? 10 cent* Groots letter* naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen es Adverter.tiëfa wordeju sar-geneznen dcc* onze agenten en door alle boekhandelaren ea courante*'» Direotonren-Uitgevars J. C. PEESEBOOM en J. B, AY18, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale it FubliciU Etranghê Qi L DAÜBB jr Go., JOEN I. JONE8Bncc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem 8 October 1890. Dinsdag is hier ter stede in den leeftijd van 60 jaar overleden H. Bueqaet, in leven hofmeester in 's Rijks zeedienst, in welke betrekking hij in Suri name in 1875 zijn vijf en twintig jarig feest herdacht. Hij was versierd met het kruis wegens belangrijke krijgsverrieh- tingen in de koloniën en met de gouden medaille voor langdurige dienstvervulling. In 1878 werd hy gepensioneerd. Hedenmiddag te half twee had op het protestantsche kerkhof te Heemstede de ter aarde bestelling plaats van het stof felijk overschot van Mr. Dirk Visser van Hazer8woude. Tal van kransen dekten de lijkkist, waaronder van de „Leerhoeve" te Ouds hoorn, eene inrichting die door den overledene zeer werd gesteundvan de afd. Dordrecht der Holl. Maats, van Landb., van het hoofdbestuur der Maats. v. Tuinbouw enz. In een tiental koetsen volg den familieleden en vrienden den lijk wagen, terwijl ook op het kerkhof zelf tal van belangstellenden den stoet af wachtten. Onder anderen merkten wy al de leden van het Hoofdbestuur der Hdl. Maats. v. Landbouw op. Toen men om de groeve stond ge schaard, nam de heer H. F. Bultman uit Haarlemmermeer, lid van het Hoofd bestuur, het woord en herdacht in eene welgemeende rede de verdiensten van den overledene, vooral als voorzitter der H. M. v. L. en als voorstander van den vooruitgang van het onderwijs. Jhr. B. van Merlen, schoonbroeder van den overledene, dankte ook namens de familie, allen voor de laatste hulde, door hen aan den overledene bewezen. Zooals in de laatste vergadering der vereeniging Volksbelang" is aangekon digd za' door dr. Haremaker alhier ge heel belangeloos een kostelooze cursus worden gegeven van vier avonden, voor mannen en vrouwen, over het verleenen van de eerste hulp bij ongelukken. Deze cursus zal plaats hebben op 13 Oct., 27 Oct., 10 Nov. en 24 Nov., in Weten en Werken", des avonds te 8£ uur. Hun die daaraan wensehen deel te nemea, wordt verzocht daarvan in persoon mede- deeling te doen bij den bode der Open bare Leeszaal, W. Schraders, des avonds tusschen en 10 uur of schriftelijk bij den heer D. de Clercq, Parklaan 10. Deze cursus verdient vooral aanbe veling voor werklieden in fabrieken, bazen en bestuurders van inrichtingen, politie agenten, postboden enz. Met warmte bevelen wy aan ieder belanghebbende een trouwe opkomst aan. Dinsdagavond was de Raamsteeg in rep en roer naar aanleiding van een twist en een vechtpartij tusschen twee zoons van de weduwe De K. aldaar. Om hieraan een einde te maken zond de moeder om de politie ten einde de oudste zoon. van beroep schilder, uit hare wo ning te doen verwijderen, dit ging ech ter niet gemakkelijk, daar hij zich met een bijl en een mes gewapend had waarmede hij eerst het paneel van de voordeur en daarna eenige glasruiten stuksloeg; vervolgens wilde hij de poli tie, een adjunct-inspecteur en drie agenten, te lijf, maar geholpen door eenige buren is het dezen gelukt hem te overmeesteren en naar het politiebureau over to brengen. Een agent heeft hij echter nog een snede aan den linkerduim toegebracht. Uit Beverwijk wordt gemeld In de raadsvergadering van Maandag werd alsnog besloten eene geldleening aan te gaan tot een maximum bedrag van ƒ3000, tegen een maximum rente van 4 pet., aangezien men gebrek heeft aan kasgeld, daar over de iu beslag ge nomen gelden, welke ten huizo van den tijdelijk gesehorsten ontvanger nog wer den bevonden, thans niet beschikt kan worden. Op voorstel van een der raadsleden zal de rente voor dit kapitaal ten laste komen van den ODtzetten ambtenaar. BINNENLAND. De minister van Justitie gelet op art. 3, eerste lid, der wet van 9 Mei 1890 StaatsbladNo 81), hou dende verbodsbepalingn tegen het dragen van wapenen heeft bepaald, dat de hierna genoemde ambtenaren 9n beamb ten, gedurende de uitoefening van hunne ambtsbediening, een wapen by zich mo gen hebben: de fungeerende directeuren van politie; de commissarissen van po litie; de officieren van justitie; de burgemeesters en kantonrechters, als hulp-officieren van justitiede rechter commissarissen, belast met de instructie van strafzakende griffiers on Substitu ten of waarnemende griffiers, die de rechter-commissarissen, belast met de instructie van strafzaken, vergezellen, en de deurwaarders. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde heeft een adres aan den minister van Justitie verzonden, waarin een her ziening der jachtwet wordt gevraagd. Aan den min. van Binnenl. Zaken werd door het hoofdbestuur mede een adres gezonden, met het verzoek om aan de Maatschappij een subsidie van 2000 te willen toestaan, om daarvoor door een tuinbouwk. wandelleeraar op ver schillende plaatsen practisch onderwijs te doen geven in boomsnoei en grond bewerking, in afwachting van da op richting eener behoorlijke Rijkatuinbouw- school. Het volgende adres is ge zonden aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal De „Nederlandsche Uitgeversbond," wiens Statuten zijn goedgekeurd by Zr. Ms. besluit van 22 Juli 1884, heeft de eer het volgende eerbiedig onder uwe aandacht te brengen. Met belangstelling namen wij kennis van het ontwerp van wet tot regeling der brievenposterij en van de meening van den minister van Waterstaat, enz., om niet op nieuw eene aanvullingswet voor te stellen, maar alle bestaande wet ten, de brievenpost betreffende, in éen wetsontwerp samen to vatten. Met leedwezen zagen wy echter, dat bij dit nieuwe wetsontwerp geen reke ning is gehouden met de behoeften der toekomst, waar Biet alleen voor ons kleine land de tarieven der verzending van brieven dezelfde zijn gebleven maar ook die der drukwerken, met uitzonde ring der couranten, onveranderd worden gehandhaafd. Naar onze bescheiden meening toch wordt de bevoorrechting der dag- en weekbladen boven andere drukwerken door niets gerechtvaardigd en verdient het eenvoudige stelsel, in het wereld- postverkeer aangenomen, ook voor het binnenlandseh verkeer alle aanbeveling in dien ziü, dat van drukwerken geen hooger port worde geheven dan in het1 nieuwe ontwerp ten opzichte van dag en weekbladen wordt voorgesteld. Bij verlaging van het tarief voor drukwerken zouden honderdduizenden boeken per post kunnen worden verzon den, die thans langs anderen weg het publiek bereikende klachten, dat de bladen met hunne talrijke bijvoegsels en feuilletons ten koste van het boek wor den bevoordeeld, zouden vervallen en eene gelijke schaal voor drukwerken en bladen zou niet alleen rechtvaardig, maar ook practisch zijn, daar zij de con trole zou vereenvoudigen en alle kwes- tiëo, wat nieuwsbladen, tijdschriften of boeken zijn, zou opheffen. Het is op dezen grond, dat wy Uwe Kamer eerhiedig verzoeken, het wetsont werp op de brievenposterij in dien geest te wijzigen, dat het port van drukwer ken, in welken vorm ook, in overeen stemming worde gebracht met dat der dag- en weekbladen, en met name voor de kleine drukwerken de gunstige bepa ling moi8 gelden, die in het nieuwe ont werp ten aaDzien der nieuwsbladen, waarvan het gewicht 35 gram niet te boven gaat, is aangenomen. 'tWelk doende enz., De Nederlandsche Uitgéversbond H. A. M. ROELANTS, Waarn. Voorz. H. D. TJEENK WILLINK, Penningm. J. K. TADEMA. AUG. BELINFANTE, Secretaris. Amsterdam4 October 1899. Nederland zal te Antwer pen op het internationale congres be treffende de bescherming van ontslagen gevangenen en zedelijk verwaarloosde kinderen vertegenwoordigd worden door de heeren jhr. mr. A. J. Rethaan Ma- earé, officier van justitie te Haarlem, en H. Pier8on, directeur der Heldring-ge stichten. In het laatste nommerder Haagsche Stemmen geeft mr. J. Erme- rins een zeer interessant overzicht van de samenstelling, enz. der beroemde oud-italiaansche violen, //een verloren kunst," naar hij zegt, en hij deelt mede hoe men thans nog zoekt naar de oude werkmanier. Wel is men thans weder veel gevorderd en worden te Parijs vooral instrumenten gemaakt, die beter zijn, dan de oud-italiaansehe van den tweeden of derden rang, maar de oude pracht-exemplaren worden, naar hij zegt, met den dag zeldzamer, en zullen ten langen laatste alle in beslag genomen worden door musea en door de verza melaars. Met de laatste virtuozen zullen ook de laatste 6choone instrumenten verdwijnen. Dan zal de handels-luitma- kerij de artistieke lnitmakerij hebben vervangen. Dat zal het einde zijn van die eens wonderbaarlijke, nooit geeven- aarde kunst. Toch blijft bij dit droevig vooruitzicht eenige troost, al is het een schrale. Niets is bestendig hier beneden, zelfs niet de collectie van een verzamelaar. Hoe goed deze zijn kasten sluit, eens gaan ze toeh weder open. Aan hetweekbladJyn'c*^- tura wordt uit 's-Gravenland door den heer W. H. Vos onder het opschrift //vatbaarheid van dieren," het volgende geschreven, dat om der curiositeit® wille het «zegt het voort" wel waard is: z/Hoe ver men met geduld en overleg komt om dieren af te richten, waarvan men niet kan denken, dat ze eenig ge hoor of verstand hadden, bewijst de echt- genoote van den heer G. De Bree, vee handelaar te Baambrugge. In eene breede en diepe sloot langs de weide en het erf staat een gebouwtje, waar men het melkgereedschap schoon maakt in die sloot bevinden zich zeven of acht palingen. Als nu de vrouw, en zelfs soms anderen zich op de stoep be vinden en roepen kom, jongens, waar ben jeluidan komen de dieren haastig aangezwommen en zuigen aan de vin- '8 of nemen een worm uit de hand aaD, zelfs een eind boven water. Velen komen het zien, en het wordt zelfs voor een liefdadig doel gebezigd, daar er een busje voor de armen staat." Het is inderdaad meer dan aardig van die palingen De //Wereldtaal-vereeni- ging" in Nederland is thans in het bezit van een eigen orgaanwaarvan de 1ste secretaris, de heer J. A. Adriaanee, re dacteur is. Het draagt den titel: „Pa- kamabled Nedauik calablod ninlauik vc- lapükakluba valemik nedanik". Een aardig naampje Onder de t o c h t g e n o o te n van den duitschen ingenieur Künzel, (zie ons Pol. Overz. van gisteren.) die op één na allen met hun aanvoerder in Witu (Oost-Afrika) zyn vermoord, was ook een Nederlander en we! zekere timmerman Claus uit NijmegeD, die te Rotterdam door Künzel was aangenomen ter vervanging van den man, die in de Noordzee overboord was gesprongen. Overeenkomstig do vroe gere aankondiging is heden het eerste nummer verscheinen van het weekblad California, „orgaan der Holland-Califor nia Land-Company." In haar voorwoord zegt de redactie, dat haar doel is: //het bevorderen der landverhuizing naar Ca lifornia onder de auspiciën der Holland- California Land-Company." In de provincie Noord-Hol land zijn tot deskundigen bij onderwij zers-examens benoemd de heerenP. van der Ent en H. Mieras, hoofden van openbare scholen te Amsterdam, voor nederlandsche taalkunde en lezen; J. A. Bakker on P. Ie Grand, hoofden van bizondero SGholen to Amsterdam, voor rekenen, vormleer en schoonschrij ven M. J. IJzerman, directeur eener hoogere burgerschool met driejarigen curcus te Amsterdam, voor vaderlandsche geschiedenis; A. LaDghout, hoofd eener bizondere school te Weesp, voor aard rijkskunde; P. H. van der Ley, directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, veor kennis der natuurR. Feddema, hoofd eener openbare school te Amsterdam, voor opvoedkundeG. Beyerle, onderwijzer aan de gemeente lijke kweekschool veor onderwijzers te Amsterdam, voor het zingenen de dames J. A. J. Testas en A. Kroese, te Amsterdam, voor de nuttige handwerken voor meisjes. De directeur der Gastelsche Beetwortel-suikerfabriek te Stampersgat, de heer J. F. Vlekke, bracht dezen zomer een bezoek aan de veiligheids tentoonstelling te Amsterdam. Nu de campagne begonnen is, kan men zien, dat dit bezoek niet zonder vrucht ge bleven is. Mat zyn gewone bewonde- Naar het eng else li van JAMES WYTTON. 26) HOOFDSTUK XVII. wJa zeker," antwoordde ik en schoof onrustig op mijn stoel heen en weer, //natuurlijk heb ik mijn vader dikwijls van u hoo- ren spreken en ik herinner mij uw gelaat vroeger, toen ik nog een jongen was, wel meer gezien te hebben; maar waar, dat kan ik mij niet meer herinneren. Was het te Bonnie View? Mijn broeder en ik waren nog zeer jong, toen wij moesten verhuizen." «Ja, daar heb ik u nog als jongens gekend. Waart gij het, of was het uw broeder, die op een isabella-kleurigen hit over de om heining van den tuin sprong //O, dat was Dan," antwoordde ik. „Ik heb nog nooit een knaap ontmoet, die zoo uitstekend kon rijden als hij. Wat is hij nu?" „Hij heeft het beroep van myn vader gekezen, en nu voert hij het bevel over de le bengaalsche batterij van de veld-artillerie." //Zoo I Gij wilt toch niet zeggen, dat hij generaal i3 z/Neen, dat juist niet," antwoordde ik lachende; //hij is nog maar majoor, maar dat is, dunkt mij, al mooi genoeg, want hij is nog slechts drie en dertig jaar oud." „Ja, nog zoo jong en dan al majoor, dat noem ik kranig. Hij zal nog wel verder komen, geloof ik. Het ligt in het bloed der Fowlers om soldaat te zijn. Uw vader, kapitein Fowler, was een beter soldaat dan landoutginner een flinke, krachtige man, maar van landontginnen had hij geen verstand. Hij sprong te luchtig met het geld om en beging nooit van die slimme, schelmsche stre ken van den lateren tijd." //Maar mijnheer Whitehead," antwoordde ik eenigszins scherp, mijn vader wilde geen vee opjagen, niet omdat hy er geen ver stand van had, maar omdat hij het oneerlyk vond ik heb hem wel eens hooren zeggen, dat het stelen was. Om des nachts zyn huis te verlaten, het vee van een buurman op zijn eigen grond te jagen en dan ieder rund zijn eigen merk in de huid te bran den, dat was inderdaad diefstal. Ik geloof, dat myn vader ge lijk bad." „Daaraan herken ik het bloed der Fowlers," zeide Whitehead, zonder zich eenigszins beleedigd te gevoelen door mijn drift. //Natuurlijk zou men het, volgens de tegenwoordige begrippen, nu iedereen zijn bezitting laat omheinen, diefstal noemen, maar toen men er nog niet van wist, om zijn bezitting van die zyner nabu ren af te sluiten en men nog niet met zekerheid de eigenaars van *et ongemerkte vee kon aanwijzen, beroofde Smith u van het u waarschijnlijk toebehoorende vee, gij naamt dat van Robinson, Robinson nam dat van mij en uit zelfverdediging nam ik de run deren van Jones. Dat was nu eenmaal de gewoonte in dien tijd, en wy allen moesten het doen. Wij konden nooit weten, of die runderen ons toebehoorden of niet." z/Het doet mij toch genoegen, dat mijn vader er zich altijd bui tengehouden heeft." i/Tot uw geruststelling kan ik u mededeelen, dat hij er zich altijd heeft bnitengehouden. Ik had wel eerbied voor de denkbeel den van uw vader, maar zy waren te beschaafd voor dien tyd, toen er nog geen politie en geen rechters waren en wij ons zeiven recht moesten verschaffen, zoodat men niet te veel op de eerlijk heid van de menschen kon vertrouwen. Gij zult misschien niet begrijpen, wat de reden van mijn bezoek is, daarom zal ik het u mededeelen. Uw vader en ik waren vrienden, want Bonnie Yiew Station grensde aan mijn bezitting en, zooals ik u reeds gezegd heb, ik achtte uw vader hoog en toen ik dus hoorde, dat een zijner zonen hier is komen wonen, zeide ik bij mijzelf„Ik zal hem gaan opzoeken en in mijn hnis gastvrijheid aanbieden." Ik wil u Diet langer van uw wejk afhouden, maar wanneer gij bij mij wilt komen dineeren, dan zal het mij en mijn dochter veel geuoe- gen doen, u bij ons te zien. Het zal mij een eer zijn, den zoon van kapitein Fowler onder m:jn dak te hebben, zoodat gij steeds welkom zijt. Ik ben Samuel Whitehead en wat ik zeg meen ik." Natuurlyk nam ik zijn uitnoodiging met genoegen aan. Wan neer ik met dezen man handelsrelatiën zou kunnen aanknoopen, of wanneer hij mij overal zou willen aanbevelen, dan was mijn fortuin gemaakt; bovendien brandde ik van nieuwsgierigheid om

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1